No. 434 Honderd en zevende jaargang. 4905. DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Prijs der gewone advertentiën DINSDAG 26 SEPTEMBER. Zij, die zich met in gang van 1 October op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. B IT E N L AND, BINNENLAND. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele Kijk f I,— Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.|V. Boek- en Handelsdrukkerij vli. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Algemeen Overzicht. Gemengde Mededeelingen. N ieuwst ij dingen, ALKMAARSCHE COURANT. Voor den ouden Keizer Frans Jozef is geen zonnige trriisheid weggelegd. De bittere drinkbeker, dien men zoo gaarne zou zien voorbijgaan aan de lippen van dezen bejaarden vorst, schijnt wel door hem geledigd te moeten worden. In Hongarije begint 't meer dan ooit te spannen. T Zaterdag ontving Frans Jozef op den hofburcht te Weenen Frans Kossuth en de drie andere leiders der oppositie, 't "Was zeker geen geringe zelfoverwinning, dat hij deze miskenners van zijn gezag tot zich toeliet om met hen te overleggen over de vorming van een nieuw ministerie. Maar dat werd door de opposanten niet beseft, integendeel, 't wekte by hen nog ver bittering, dat Frans Jozef voortdurend in 't Duitsch sprak, terwijl hij zich vroeger in gesprekken met zijne Hongaarsche grooten van de Magyaarsche taal placht te bedienen. De hooghartige zin der Hongaarsche deputatie ver loochende zich ook niet, toen zij, nadat de Koning haar ter audiëntie had medegedeeld dat graaf Goluchowski in zijn naam de verdere onderhandelingen met haar voeren zoude, dezen staatsman, niemand minder dan den minister van Buitenlandsche Zaken der Monarchie, onbewimpeld wraakte, omdat volgens het Hongaarsche staatsrecht alleen een Hongaarsch staatsman als onder handelaar tusschen haar en de Kroon mocht optreden. Deze verklaring was feitelijk een slag in 't aangezicht des Ivonings en graaf Goluchowski achtte er zich zoodanig door gekrenkt, dat hij naar men zegt een verzoek om ontslag heeft ingediend. Intusschen, ook deze vernedering verdroeg de Koning van Hongarijein plaats van graaf Goluchowski were, graaf Cziraky door hem aangewezen. Maar ook nu weder was een nieuwe beleediging het loon van den vorst. Toen graaf Cziraky zich na de audiëntie aan het hotel der Hongaarsche leiders vervoegde, vond hij ze reeds vertrokken. Zij hadden voor hem een geschrift achter gelaten, waarin zij verklaarden, geen Kabinet te willen vormen op de door Z.M. gestelde voorwaarden, aangezien zulks zou indruischen tegen hun persoonlijke overtuiging, tegen den wil der parlementaire meerderheid en tegen het mandaat, hetwelk de natie hun had toevertrouwd. Men ziet uit die laatste zinsnede, dat deze Hongaarsche aristocraten, ondanks de in het conflict gebrachte quaestie van het algemeen stemrecht, zich hooghartig voor de vertegenwoordigers der natie blijven uitgeven, Bij hun terugkeer te Budapest werden de aanvoer ders der oppositie met warme ovatiën begroet. Geen wonder, dat onder deze omstandigheden de pers te Weenen den toestand donker inziet. De Egyetertes zegt dat het conflict nog lang duren kan, het Budapester Tageblatt voorspelt daarentegen dat de catastrophe nadert In Rusland blijft 't nog maar steeds even ru moerig. Ziehier een bloemlezing uit de berichten van één dag. Op eene studentenvergadering te Moskou, door 2000 studenten bijgewoond, zijn vier verschillende program ma's aangenomen. Volgens een door 231 studenten onderteekend programma wordt het lijdelijk verzet, de werkstaking, opgegeven. De jongelieden zullen weder de Universiteit bezoeken, maar uitsluitend om propaganda te maken voor de omwentelingsbeweging. Een tweede programma, door 1202 studenten onderteekend, geelt het voornemen te kennen, de Universiteit te maken tot een brandpunt van de omwentelingsbeweging. Een derde programma, met 102 handteekeningen, verklaart zich voor het volhouden van de staking als eenig po litiek strijdmiddel voor de studenten. Het vierde pro gramma, door slechts 79 studenten onderteekend, ver klaart zich vóór geregeld hervatten van de colleges, met de betuiging dat eene politieke opleiding zeer goed daarmede kan samengaan. Te Nisjni Nowgorod moet nu weder een ernstig oproer zijn uitgebroken. Een ambtenaar van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken, Nordjesty geheeten en met eene bijzondere zending naar Warschau op reis, is in den exprestrein, die hem derwaarts voerde, vermoord gevonden. Te Warschau zelf is de groote brouwerij-eigenaar Zarembla het slachtoffer geworden van een moord aanslag. Naar the Times verneemt, is de Russische Regeering er van overtuigd, dat in Finland een gewapende opstand dreigt. Zij beraamt krachtige maatregelen en zendt troepen naar Finland. Het bericht over de Tandjon g-P agar-dokken te Singapore, in ons vorig nummer opgenomen, is van groote beteekenis. Deze dokken waren het eigen dom van een maatschappij en de regeering wenschte ze te naasten. Dat is thans tegen het verzet van de eigenaars doorgezet en na zal de prijs van aankoop door scheids rechters beslist worden. De staat heeft een rechter aangewezen en zoo ook de maatschappij en kunnen zij 't niet eens worden dan zal Sir M. Hicks-Beach besliesen. Waarom de Fngelsche regeering zooveel aan die dokken is gelegen wordt tegeljjkertjjd bekend: zjj wil deze gebruiken om te Singapore een oorlogshaven eerste klas te maken. De Observer zegt, dat dit slechts de eerste stap is van een groot plan van rjjksverdediging en dat het feiteljjk behoort tot de maatregelen, die in verband taan met het nienwe verdrag met Japan. De aanleg van de oorlogshaveu te Singapore zon dan ook eerst aan de Japansche regeering voorgelegd en door deze goed gekeurd zjjn. Een groote oorlogshaven op den weg naar Oast-Azië is natuurlijk van groote beteekenis. In de Engelsche pers wordt er reeds op gewezen, dat Rusland, wanneer het ooit weer plannen tot machtsuitbreiding in dat deel der wereld mocht hebben, dat wel zal inzien. don werd zoo vaak een gninje per dozijn gegeven als in de laatste dagen. Hoe gezocht de geurige blanke bloempjes zjjn, bljjkt wel uit het feit, dat verscheidene voorname bloemisten elk jaar 11/2 2 millioeu bollen kweeken. Zweden en Noorwegen. De voorwaarden waarop een ontwerp-overeenkomst te Karlstadt ra ge sloten tusschen Zweden en Noorwegen, worden thans gepubliceerd. Er bljjkt daaruit o. a., dat aangaande de wjjze, waarop de Unie zal worden ontbonden de gede legeerden tot overeenstemming zjjn gekomen over het volgende voorstel Aan den Rjjksdag van ieder der beide rgken zal een voorstel tot goedkeuring van het boven omschreven ont werp voor een overeenkomst worden voorgelegd onder aanneming van wederkeerigheid, zoodat de overeenkomst van kracht zal worden nadat Zweden Noorwegen heeft erkend als een staat, die niet meer met Zweden is ver bonden. Als dit ontwerp door de Rjjksdagen van beide landen goedgekeurd is, wordt, onder voorwaarde dat de overeenkomst in den vereischten vorm is onderteekend, de Zweedsche Rijksdag verzocht, ook van de zjjde van Zweden den Koning te machtigen de Rgksakte op te heffen en Noorwegen te erkennen. Nadat deze erkenning heeft plaats gehad, worden de verdragen in overeenstem ming met het besluit van den Rgksdag onderteefeend, ratificatie is niet noodig. Na onderteekeaing der verdra gen deelt Zweden zoo spoedig mogelijk aan de buiten landsche mogendheden mede, dat het Noorwegen heeft erkend als een mogendheid, die niet meer met Zweden verbonden. Ieder rjjk richt daarop tot do buitenland- sche mogendheden, met welke het geldige, van weerszijden bicdeude verdragen heeft gesloten, het verzoek te erkennen, dat de gemeenschap tusschen Zweden en Noorwegen heeft opgehouden wat do rechteu en plichten betreft, die uit deze verdragon voortvloeien, zoodat het ééne rijk niet langer de verantwoordelijkheid draagt voor de vervulling van verplichtingen, die op het andere rnsten. Het dure vleesch in Duitschland. De res taurateurs in München hebben besloten in verband met het dure vleesch de prjjzon der eetwaren te ver hoogen en zullen dit weer doen, wanneer met het in werking treden van het tol-tarief de inkoopsprijzen van de door hen gebruikte artikelen nog stggen zullen Het gemeentebestuur van Salingen heeft krachtige maatregelen genomen om de bevolking in deze tjjden van vleesch-schaarschte te helpen. Zaterdagavond heelt het op de markt 5000 KG. visch doen verkoopen tegen den in koopsprjjs. Wanneer deze poging werkeljjk goed gelukt is, zal zjj herhaald worden Het steeds moer geteisterde CalabriB Een vreeselijke storm heeft nogmaals het geteisterd Oalabrië bezocht. Inmiddels zijn er 2000 barakken opge richt* er zjjn er nog een 4000 noodig, maar de menschen die ér het ellendigst aan toe waren, zijn onder dak Batrekkeljjk erger hebben het de kleine grondbezitters te kwaad, die omdat zjj iets bezaten, nog geen hulp gekregen hebben tooh zjjn ze even hulpeloos omdat hun huizen en hun oogsten zjjn te loor gegaan. Nog altgd richt men commissies voor hulpverleening op; heel Italië doet nu mee en zendt levensmiddelen, materialen en gold naar het zuiden. De materialen, waaruit de Calabreezen overigens hun huizen plachten op te bouwen, waren er niet op berekend om veel weerstand te bieden. Da muren bestonden hoofdzaksljjk uit in de zon gedroogde modder met wat andere stof vermengd. De uit baksteenen opge De reis van het Koninkljjk Echtpaar naar Friesland blgkt oen ware triomftocht te zjjn. Aan alle stations, waar de trein stilhield, stond eeu dichte monschenmenigte juichentoespraken werden gehoudenbouquetten aangeboden enz. enz. Bjjzonder wordt 't door de Friezen gewaardeerd, dat H. *M. tjjdens Haar verbljjf in hunne provincie e: Friesch costuum met gouden kap draagt. Ook de hofdames zijn voor deze gelegenheid in Friescho kleederdracht. noemen van een commissie, die de gewenschto wjjzigingen in de statuten zal voorbereiden. Da voorzitter deelde mee dat het Dageljjksch Bestuur zich met het voorstel kan vereenigen. Naar aanleiding van opmerkingen, gemaakt bjj de ver schillende onderdeelen der statutenwijziging, die hierna in behandeling kwamen, werd besloten alle voorgestelde wjjzigingen, overeenkomstig het voorstel Bultman, in handen van de te benoemen commissie tot statuten-wjjzigiug te stellen. Door den minister van Financiën is aan de ontvangers van de registratie opgedragen verschillende gegevens te verschaffan. Deze opdracht duidt op een herziening van een deel der successiewet. Donderdag a. s. zal te Vlissingen bijeengebracht wor den een prachtige verzameling vee, bestemd voor Zuid- Afrika om Vrjjdag 29 September per »Candor-Castle" verscheept te worden. Behalve een zending van particu liere zjjde zullen circa 70 stuks, van wege de hoofd commissie voor den veenitvoer naar Zuid-Afrika gezonden worden, als een derde zending van het voor twee jaren geschonken vee en geld van de Nederlandsche landbouwers aan de Afrikaansche Boeren. Ook nu gaat weer een gedeelte daarvau naar de Oranje- Rivierkolonie aan het adres van den heer O. H. Wessels hot andere aan dat van generaal Botha te Pretoria. Opheffing der Rykstulnbouwschool. In de Memorie van Toelichting bjj da Begrooting voor Landbouw, Nijverheid en Handel deelt de minister mede, dat door de vorige Regeering maatregelen zjjn genomen i de Rjjkstninbouwschool eerlang op te heffen. Naar het oordeel van deskundigen, waarbjj de minister zioh aansluit, kan het middelbaar onderwjjs, zooals dat aan de georganiseerde Rjjkstuinbouwschool wordt gegeven voorloopig worden gemist, doch ligt het geheel in de ljju van ontwikkeling van het tuinbouwonderwjjs, indien a. in de eerstvolgende jaren de tuinbouwwintersoholen o goed mogeljjk worden toegerust en het onderwjjs daaraan zooveel mogeljjk aan de behoeften van het tninbouwbedrjjf iu de streek, waar zjj zjjn gevestigd, wordt aangepast; b. waar daaraan behoefte bestaat, tainbouwwinterscholon worden opgerichtc. zoo mogeljjk van Rjjkswege beurzen worden beschikbaar gesteld om onbemiddelde, doch begaafde jongelieden in staat te stellen het onderricht aan die scholen te genietan. Voorts achtte men het wouscheljjk de tuinbouwschool te Frede- riksoord en de speciale cursusson voor volwassenen krachtig te steunen. De Minister acht het verder gewenscht, dat aan ds Rjjks Hoogere Land-, Tuin- ea Boschbouw school een instituut voor phycopathologisch onderzoek worde verbonden, tevens dienstbaar te maken aan het wetenschappelijk land- en tuinbonw-onderzoek. Handel met België. Men schrijft aan de N- li. Ct. In de vorige week heerschte op de Belgische veemarkten eene groote bedrijvigheid. Meest alle aangevoerde run deren werden snel tegen goede prijzen verkocht. De ossen ondergingen eene prijsverhooging van 3 tot 5 centimen, de stieren van 3 en de koeien van 2 centimen per kilo levend gewogen. Naar Nederlandsch slachtvee, vooral naar vette ossen en stieren was goede vraag. In de week van 10 tot en met 16 September werden uit ons land naar België gezonden 856 runderen bestemd voor de slachtbank tegen 852 in de week daaraan vooraf gaande en wel 338 ossen, 148 stieren, 186 vaarzen, 52 koeien en 142 kalveren. De ossen waren voornamelijk voor Brussel en Antwerpen. Luik vroeg de meeste stieren (108) en [de meeste kalveren. De vaarzen waren vooral voor Gent en Antwerpen. De meeste Nederlandsche runderen gingen naar Luik, de minste naar Brugge. Die groote uitvoer naar Luik staat wel in verband met de internationale tentoonstelling. Donderdag waren op de markt te Anderlecht aan gevoerd 616 ossen, 956 koeien en slechts 139 stieren te Gent waren Vrjjdag te koop gesteld 213 magere beesten, 30 melkkoeien, 50 vette koeien, 58 ossen, 65 vaarzen en 22 stieren. Be verkoop ging wegens den geringen aanvoer, vooral te Gent, zeer vlug. De ossen noteeren van fr. 0,70 tot fr. 1. Eenige vette ossen van Hollandsch ras gingen tot fr. 1,05. Vaarzen le soort fr. 0,80 tot fr. 0,932e soort fr. 0,67 tot fr. 0,79. Koeien gelden fr. 0,66 tot fr. 0,85. Goede stalbeesten golden te Gent gemiddeld fr. 1,30 tot fr. 1,45 per kilo geslacht vleesch. Stieren, zeer gevraagd, noteeren van fr. 0,67 tot fr. 0,92 per kilo levend. Zware kalfkoeien en kalt- vaarzen blijven in België zeer gevraagd, noteeren van fr. 0,67 tot fr. 0,92 per kilo levend. Zware kalfkoeien en kalfvaarzen blijven in België zeer gevraagd en zijn hoog in prijs. Te Brussel waren aangevoerd 275, te Anderlecht 753, te Antwerpen 36 en te Gent 111 kal veren. Zij gingen van fr. 0,85 tot fr. 1,13 naar kwaliteit. In Nederlandsch wolvee vlugge handel, schapen fr. 1,50 tot fr. 1,62lammeren van fr. 1,80 tot fr. 2 per kilo geslacht vleesch. Varkens van 70 tot 100 kilo gelden fr. 1,02 tot fr. 1,15 per kilo levend, poldervarkens gelden van fr. 0,85 tot fr. 1,02 naar kwaliteit. Op de markt te Anderlecht waren 2584 varkens, te Gent slechts 232 varkens aangevoerd. Op de botermijn te Luik werden verkocht 13.455 kilogram roomboter en 685 kilo gewone boter. Neder landsche boter, voorzien van rijksmerk, hoogste fr. 3.12, laagste fr. 2.80, gemiddeld fr. 3. Gewone boter ging van fr. 2.56 tot fr. 2 82. Markt dalend. Versche eieren n fr. 3 tot fr. 3.15 per 26 stuks. Zeeuwsche aardap pelen werden verhandeld tegen fr. 8.75 tot fr. 10.50 per honderd kilo. Zeeuwsch vlas gold fr. 3.70 tot fr. 3.77 per drie kilo. trokken gebouwen, zooals stations, regeer ingsbnreaux etc. hebben grootendeels stand gehouden. Het voor den dag brengen der ljjkon gaat voort Vjjftig werden er eergisteren uit het puin te voorechjjn gehaald. Bij het zoeken naar dooden en gewonden is verleden week een merkwaardige ontdekking gedaan twee vrouwen, onderscheidenljjk 105 en 103 jaar oud, zjjn levend bevrjjd, hoewel beiden gewond waren. Het aantal omgekomen stuks vee bedraagt 20,000. De ramp van deMikasa. De Jiji meldt, dat de kapitein ter zee Iwichi, de commandant 7an het Japansche vlaggeschip »Mikasa", die niet aan boord was toen de brand daarin uitbrak, maar dadeljjk na het ver nemen van de tjjding zich daarheen begaf, en al zjjn best deed om het vlaggeschip te redden, sinds de ramp geheel overstuur is. Dezer dagen deed hjj de overleven den bjjeen komen in een zaal van de opleidingsschool voor matrozen te Sasabo, eu maakte hjj eecige opmer kingen over het ongeluk. Hjj zeide, zichzelf petsoocljjk verantwoordeljjk te gevoelen voor het gebeurde, en raadde de aanwezigen aan niet het hoofd te verliezen. Maar na deze ernstige woorden gesproken te hebben, en in zjjn hotel teruggekeerd zjjnde, sprocg hij uit een venster op straat, om den dood te vinden. Nu ligt bjj in zorg- wekkenden toestand in het mariuehospitsal te Sasabo. Boycott van de openbare school. In Ier land dreigt een boycott van de openbare school. Da voorstanders van het Gaelic zijn ontevreden met de be handeling van die taal op da staatsschool en werken nu jjverig op de ouders, om hun kinderen van school te nemen, Er zullen dan vrjje scholen opgericht worden, waarvoor honderden Ieren als vrijwillige onderwjjzers zich zullen aanbieden. George Moore, de bokende schrjjver, heeft zich al aangeboden. Lelietjes vandalen. In de vorige week is te Londen buitengewoon groote omzet geweest in lelietjes der dalen. De bloemenhandelaars van het »West End" hebben zelfs een gninje betaald voor een dozijn bosjes sspecials", zooals men de fraaiste bloemen noemt. Die bloemen zjju kunstmatig gekweekt uit laatblooiende bellen. Er wordt om dien tjjd van het jaar Bteeds een goeden prjjs betaald voor lelietjes der dalenmaar zel- liandbouwconlté. In de vergadering van het Nederlandsch Landbouw- comité wjjdde de voorzitter, de heer P. J. A. de Bruine, eenige waardeer6nde woorden aan de nagedachtenis van de ontslapen leden J. D. Onderwater, dr. J. Th. Oattie, L. J. van der Oudermeulen, Cbr. Rupke en Job. van den Have. Hij juichte zeer toe dat de Noordbrabantsohe, Christelijke, Zuidhollandsche, Noordhollandsohe en Gel- dersch-Utrechtsche boerenbonden het veilangen hebben kenbaar gemaakt tot het comité toe te treden en be tuigde instemming met het voornemen der regeering tot afschaffing der tienden over te gaan. Tot loden van het Dageljjksch Bestuur werden herkozen de heeren R. Dojes, mr. P. H. A. Tydeman. In de va cature-Onderwater werd gekozen de heer Th. Verheggen te Bruggenum. De heer De Bruine werd tot voorzitter herkozen. Aan de orde kwam vervolgens een bestuursvoorstel tot vaststelling der contributie der leden voor 19)5 op f 10 en voor elk duizendtal leden of gedeelten daar van tot een maximum van f 100. Na breedvoerig debat werd het voorstel aangenomen. Door den heer Korteweg werd voorgesteld het dageljjksch bestuur op te dragen, de regeering van advies te dienen ea wel met spoed, over de openstelling der Duitsohe grenzen voor Nederlandsoh vee. Het voorstol werd aan genomen. Het bestuur zal alle personeu hooien, die ge acht kunnen woideu op do hoogte der zaak te zjjn, vooral de afdeeling veeteelt en zmvelbereidiug van het Ltndbonw- comité. Da heer R. A. van Sandicir hield na de pauze een voordracht over „Do toepassing van irrigatie bjj den landbouw in de Vereenigde Staten van Noord Amerika". Verder werd o. a. nog behandeld het voorstol tot sta tuten wjjziging, hoofdzakelijk ten doel hebbende de toe treding tot het Landbouw-Comité te veigemakko'ijken. In verband hiermee was een motie ingekomen van den heer Mantholt waarin werd voorgesteld a. om in eene buitengewone algomeene vergadering rapport uit te breDgen over da door het dageljjksch bestuur voorgestelde stituten-wjjziging b. daarbij in overweging te nemen, eene reorganisatie van het comilé, met het oog op eene meer doeltreffende (voorloopige of definitieve) landbouwver- tsgenwoordiging. De motie kwam in behandeling, doch werd tenslotte door den heer Mansholt ingetrokken. De heer Bultman stelde voor de aanhangige statutenwijzigingen zonder meer aan te nemen, maar inmiddels over te gaan tot het be- Bestrijdlug van knoeierijen ln den boter en kaasbandel. De Vereeniging tot besbrjjding van knoeierjjon in den boter- en kaashandel, hield gisternamiddag haar alge- meene vergadering in »Krasnopolsky" te Amsterdam. Voorzitter was de heer H. F. Bultman. Voorlezing werd o.a. gedaan van een rapport van de jury inzake de in den loop van 1902 uitgeschreven prijsvraag voor een populair geschrift over boter en mar garine. 14 antwoorden kwamen in. Geen daarvan bleek den prijs van f 300 waard volgens de jury. Uit de ant woorden der drie besten is een seheel samengesteld. De namen der drie bekroonde schrijvers zjjn dr. G. Schenk, te Meppsl dr. Antusch, directeur der H. B. S. te Sneek en G. H. van der Wal te 'a Gravechage. Zjj ontvangen ieder f 200. De heer F. Middelbeek leidde in het pnnt: wat kan thans door de Vereeniging gedaan om de knoeierijen in boter- en kaashandel tegen te gaan. Na eenig debat werd de volgende conclusie vastgestold De vereeniging dringe bjj de Nederlandsche Regeering aan op het indienen van een wetsvoorstel waarin de volgende bepalingen voorkomen lo. Hot is verboden kaas in Nederland te maken, te verhandelen, in voorraad te hebben, te vervoeren, in- of uit te voeren, waarin andere bestanddoelen voorkomen dan van melk afkomstige (behoudens stremsel, kleursel, zuursel, zout, salpeter of kruiderijen). 2o. De Ned. kaas wordt verdeeld in drie soorten, naar verhouding van bet vetgehalte in droge stof: vette, halfvette en magere kaas. De eerste soort zal gemaakt mogen worden in elk gewenscht model, mits bevattende een, nader bjj Ken. besluit vast te stellen minimum-vetgehalte in de droge stof. De tweede soort onder dezelfde bepalingen, doch deze soort zal door den maker moeten worden voorzien van een dnideljjk, ingedrukt, onuitwischbaar stempel. De derde soort zal niet mogen worden gemaakt in do bekende Goudscbo of Edammer modellen, doch hiervan in vorm dnideljjk mosten verschillen. Hieronder valt niet de Leidschekaas naar het bekende model met do twee sleutels. Da bij Kon. besluit te bepalen cjjfers als minimum vetgehalte in de droge stof behooren vastgesteld te worden voor vette kaab op 40 en halfvette kaas op 25 pet.

Alkmaarsche Courant | 1905 | | pagina 1