"STADSNIEUWS. Gemengd Nieuws. 1898 10859.94 »/i 1899 10398.— 1900 12000.— 1901 12975.— 1902 12360.— 1903 13500.— 1904 14100.— hare werkzaamheden zal behooren alle?, wat door de omstandigheden in het belang der bouwers, den handel betreffende, en als zoodanig in het belang der bandelaren, zal kunnen worden gedaan. En zulk een confederatie zal geen blok aan 't been zijn. Heeft men er genoeg van, of zjjn de voordeelen niet voldoende, dan kan men haar ontbinden. De heer Merz zou gaarne aangenomen zien een motie, waarbij de wen- soheljjkheid wordt uitgesproken dat de denkbeelden om trent een confederatie in de verschillende vereonigingen een puDt van overweging zullen uitmaken. De heer Brugman wees hierna op de slechte ontvangst van den heer Merz in verschillende plaatseD. Vooral behoor' hier genoemd de groentecvereeniging aan den Langedjjk. Spr. legt er den nadruk op, dat deze ver- eeniging een dergelijke vjjandigo bonding aanneemt, omdat ze gekrenkt is, in de beweging, door den heer Merz besproken, niet vooraan te staanzij zou den boventoon willen voeren en dan was alles goed. Voorts bracht, spr. dank aan den heer Merz voor zjjn optreden van hedenavond. De heer Merz wees er nog op hoe hij geheel zonder eenige vijandige bedoeling de groenten- vereenigirig aan den Langedjjk in den beginne niet heeft gekend in zijn plannen. Hij was toen niet bekend met het bestaan dier vereeniging. Behalve van den Voorzitter der Groentenvereeuiging »Nienw LeveD'' ontving de spreker nog van verschillende zijden sympathie-betuigingen. Een der aanwezigen beklaagde zich dat de R-geeriag de groentenbouwers ruim 4 jaren weinig bad gesteund en maar steeds tot kalm afwachten had geadviseerd. Thans is de behoefte van dienaard.dat er van de Regeering geen afdoende hulp kan worden ver wacht. Na het sluiten der Vergadering werd tot 11 nor nog wat gezellin gepraat, waarbij de heer Merz den aan wezigen nog wenken gaf omtrent het een en ander. Coarses te Vergen. Vervolg). Wij meldden gister reeds den uitslag van den Begonia- p r jj s doch hadden geen gelegenheid dien van den D a h 1 i a-p r ij s nog te geven. In de derde heat werd Prinses Charlotte teruggetrokken. Da uitkomst was: 1. Vive Képi (1775) van W. Ockhorst (Doeleman) in 2,544/6, 2. David (1650) van H. Schaap (Kamminga) in 3.00 3/s. De t weede aankomende Julia Bell (1800) in 2 56 werd gadisqual ficeerd. Tot. f 3 en f 6%. Aster-prijs, handicap-draverij voor Ned. paarden, f 225, f 100 en f 25. VB Berthas. 4/1 Gruno. 4 tot 8/1 Napoleon, Anna III, Goudbaantje, Bella, Agnita, Prins Hendrik, Bertha Emil en George. 1. Berthus (1600) van J. Geersen (Scbönrock) in 3.C64/5, 2. David (1700) van H. Schaap (Kamminga) in 3 08'^ en 3. Gruno (1725) van J. Eisinga (Ensing) in 3,084/s, Tot. placéf 2£, f 24 en 5j. Erica-prjjs, record-draverij voor Nederl. paarden, f 250, f 100 en 50. i Gruno, 3/1 Friska 4/1 Conrad, 5/1 Napoleon en Glendine, 8/1 Agnita. Gruno werd pedisqoalifioeerd. 1. Agnita (2000) van Stal Avanti (De Boer) in 3,474/s, 2. Glendine (2075) van D. Aartman (Tj. Witteveen) in 3.48 en 8. Conrad (2090) van W. Ockhorst (Doeleman) in 3.564/j. Total, f 19 '/a en f 8. Chrysanthemum-pr ij 8, handicap-draverij, f 325, 1 100 en f 50. 4/7 Allouez, 8/1 Vive Képi en Vanban, 5 tot 8/1 Cuntinout, Robert See Steele, Varro en Hariy P. 1. Allooez (3050) van Hinlopen (Scbönrock) in 5,062/s 2. Vive Képi (3075) van W. Ookhoret (Doeleman) in 5.07V 4 en 3. Vauban (3 25) van A. Wassenaar (J F. de Boer) in 5.074/,. Total.: f 3"2 en f 41,. W erkelooze Suikerbakkers. Ons werd om plaatsing verzocht van het volgende manifest, gericht tot het Nederlandsche Volk: Er heeft in Amsterdam eene gebeurtenis plaats gehad, waarvoor wij zoo vrij zijn een oogenblik uw aandacht te vragen. De groote Suikerfabriek »De Amstelstaande aan de Marnixstraat te Amsterdam, werd eenige maanden geleden gesloten Er waren er toen, die dachten, dat eene stagnatie in de suikerindustrie van betrekkelijk korten duur zou zijn, dat de fabriek gesloten bleef, totdat het bedrijf weer op dezelfde hoogte kwam, dat de malaise binnen afzienbaren tijd geleden zou zijn. Evenwel is aan die gedachte alle hoop op verwezen lijking ontnomen. De openbare verkooping beeft plaats gehad van de gebouwen, machinerieën werktuigen, kantoor- en fabrieks- meubelen en verdere inventaris der Suikerfabriek. Daardoor staan nu plotseling een 400 tal arbeiders, waaronder er zijn met groote gezinnen, volslagen broodeloos. Het geldt hier geen werkloosheid, waarbij, hoe groot bet oogenblikkelijke leed ook moge zijn, in ieder geval het uitzicht is geopend, dat de komende dag arbeid brengt. Het betreft hier geen werkstaking of uitsluiting, waar bij, al duurt ze maandeu, eiken dag de kansen schoon zijn, dat werkgevers en werknemers het eens worden, de fabriek of werkplaats wordt geopend, de arbeid voedsel en huisvesting brengt als voorbeen. Hier is voor ettelijke honderdtallen personen een ramp ontstaan. Het geldt hier de verdwijning van een groot deel der suikerindustrie te Amsterdam, waarbij de mogelijk heid tot uitbreiding, tot weder-opleving van het bedrijf beslist is buitengesloten, althans in onafzienbaren tijd voor onmogelijk kan worden gehouden. Arbeiders, op deze fabriek werkzaam geweest zijnde, hebben daar 5, 10, ja zelfs 20 en meer jaren hun onderhoud verdiend. Dat is nu finaal uit. In alle andere bedrijven zijn deze arbeiders zeer moeilijk toelaatbaar. Suikerbakkers kunnen niet in het bouwbedrijf, metaalbedrijf of eenige andere industrie worden geplaatst. Voor lossen arbeid is ook zekere geschooldheid noodig en losse arbeiders zijn in alle bedrjjven vrijwel over vloedig aanwezig. De nood is ontzettend groot, de bitterste ellende wordt hier stil geleden. De hoop op beterschap is bedroevend klein. Hier moet dus tijdig worden geholpen. Alle pogingen moeten in het werk gesteld, om, zoolang dezo arbeiders niet op eenigerlei wijze arbeid hebben gevonden, die hen in staat stelt in de allereerste levensbehoeften te voorzien, hen geldelijk te steunen! Daarom besloot de Bestuurdersbond een beroep te doen op de offervaardigheid van het Nederlandsche volk. Een aantal bekende en zeer geachte burgers van Amsterdam van allerlei politieke richting en godsdienstig geloof ondersteunen met hun naam dat beroep op uw geldelijken steun. Geeft, steunt, helpt lenigen den nood, die thans met zoo ongekende felheid bij deze werklooze suikerbakkers, wier bedrijf heeft opgehouden te bestaan, dagelijks stijgende is. Deze arbeiders mogen niet zonder hulp blijven. Hier moet voedsel gebracht worden, waar honger geleden wordt met vrouw en kinderen. Volk van Nederland, hier staat voortdurend voor de deur, steeds stijgende ellende, geeft veel en geeft spoedig. De Amsterdamsclie Bestuurdersbond, H. H. WOLLRING, Voorzitter. S. J. POTHUIS, Secretaris J. C. CETON, Penningmeester. Commssie van Adhaerenten. Ondergeteekenden verklaren gaarne een beroep te doen op de offervaardigheid van het Nederlandsche Volk om den nood onder de werklooze suikerbakkers van de Suikerfabriek „De Amstel" door geldelijken steun te helpen lenigen en zijn bereid gelden voor dit doel in ontvangst te nemen Mr. J C. BOAS, Adv.-procureur, Doelenstraat 9. Dr. P. C. M. BOS Reguliersgracht 138. Dr. F. VAN EEDEN, Warmoesstraat 119. Mr. Pu. FALKENBURG, Oosterpark 48. W. HOVY, Lid van de le Kamer, Keizersgr. 474. Mr. D. HUDIG, Amsteldijk 88. P. H. HUGENHOLTZ Jk Voorganger bij de Vrije Gemeente, Willemsparkweg 12. Mr. J. HINGtST, Vossiusstraat 38. Mr. Ch. J. F. KARSTEN, Prinsengracht 687. Ch. R, KOUVELD, Civ.-ingenieur, Heerengr. 562. Mr. L. H. LAMBERTS HURRELBRINCK, Heeron- graeht 576. Mr. H. LOUIS ISRAELS, Weteringschans 151. Mr. E M. MEIJERS, Prinsengracht 470. Mr. E. P. DE MONCHY, Keizersgracht 501. A. S ONDERWIJZER, Nieuwe Keizersgracht 84, Rabbijn. Mr. B. J. POLENAAR, Heerengracht 578. Prof. H. P. G. QUACK, Keizersgracht 610. Ii. SIMONS, Van Eeghenstraat 90, lid van den Ge meenteraad. P. L. TAK, Weesperzijde 98, Redacteur van ,,Het Volk". Prof, Mr. M. W. F. TREUB, Vossiusstraat 37, lid der Tweede Kamer. Mr. S. DE VRIES Cz., Prinsengracht 579, lid van den Gemeenteraad. HENDRIK WERTHEIM, Heerengracht 619, Notaris. J. D. WIJNKOOP, Nieuwe Prinsengracht 1, rabbijn, priv. doc. a. d. Gem. Universiteit. lilt den Raad van Kchagen. Den lOden vergaderde te Schagen de raad der ge meente. Afwezig was de heer W. Roggeveen Cz., met kennisgeving. De heer H. Feisser werd als nieuw ge kozen raadslid beëedigd en geïnstalleerd. Het proces verbaal der laatste kasverificatie wees eene ontvangst aan van f 78361,88§, eene uitgaat van t 66495.12J, een kassaldo van f 11866.76. Een adres van beambten ten postkantore om 's nachts een viertal lantaarns te laten branden werd om advies naar B. en W. gerenvoyeerd. Aan de Paasehtentoonstellings-vereeniging werd het gebruik van markt en gemeente-materiaal toegestaan, aan de Winkeliersvereeniging voor een cursus in het boekhouden het gebruik van een schoollokaal. Op het verzoek van «Het Witte kruis" om f 25 subsidie voor de volksbadinrichting zal later eene beslissing genomen worden. Den heer Vlaming zal op diens verzoek de 3de termijn van de aannemingssom der gasfabriek worden uitbetaald. Nog werd besloten de vergoeding voor huis huur voor de onderwijzers van f 50 op f75 te brengen, waarna de begrooting voor 1906 werd aangeboden en in handen gesteld van de heeren Meurs, Roggeveen en Bijpost. Het suppletoir kohier hondenbelasting werd goedgekeurd tot een bedrag van f 10 en evenzoo een paar ontheffingen van hoofdelijken omslag van ver trokken burgers. Vervroegde winkelsluiting te Amsterdam. Dinsdagavond waren te Amsterdam de leden van de horlogemakersvereeniging «Christiaan Huygens," Amster- damsche afdeeling van den Ned. Bond van Horloge makers, bijeengeroepen om onderling te bespreken de meer of mindere wenschelijkheid van een wettelijk sluitingsuur voor winkels. De heer Koetscheid had de inleiding voor zjjn reke ning genomen en deelde aan de hand van de Algemeene Winkeliers-vereeniging mede, wat zoowel voor- als tegenstanders hadden aangevoerd. Aan deze beschouwing voegde hij nog zijn eigen denkbeeld omtrent dit punt toe en deed zich daarbjj kennen als een beslist voor stander van een wettelijke 9-uursluiting met bevoegd heid voor elke te vormen groep winkeliers, een later sluitingsuur te kunnen aanvragen. Na een uitgebreid debat, vereenigde de vergadering zich met overgroote meerderheid van stemmen met de meening van den inleider. De vergadering droeg verder het bestuur op, te zor gen, dat deze conclusie op eenigerlei manier aan de be trokken autoriteiten werd kenbaar gemaakt, hetzij in vereeniging met andere organisaties of zelfstandig. Kien voordeel voor Kokhuizen. Te Enkhuizeu veroorzaakte de stads-reinigingsdienst tot dusverre aan de gemeente eene belangrjjke uitgaaf. Bjj de nieuwe aanbesteding van het ophalen van ascb, straat- vuil en faecaliën voor het tjjdvak 1 Jnli 1906 tot. 30 Juni 1912 wilde de tegenwoordige pachter zich opnieuw met den dienst belasten, mits hjj van de ge meente jaarljjbs f 2674 ontving. Tbans echter zjjn pachters geworden do hoeren J. van den Beidt e. a., door wie jaarlijks f 312 aan de gemeente zal wordon betaald. Voor de gemeente-financiën van Enkhuizen alzoo geen gering voordeel. Uoter met het Rijksmerk. Bij de verzending van boter zonder rjjksmerk naar België ondervinden de boterfabrikanten en landbouwers in den laatsten tjjd vele moeiljjkheden. Alle uit Neder land komende boter, niet voorzien van het rjjksmerk, wordt aan eene nauwlettende keuring onderworpen. Bjj den minsten twijfel wordt de invoer geweigerd en zoo de veivalsching gemakkeljjk te bewjjzen is, wordt er procesverbaal opgemaakt. Meer en meer wordt aan de gewaarmerkte boter de voorkeur gegeven, wat wol het beste is af te leiden uit de omstandigheid, dat er iedere maand meer en meer Nederlandsche boter naar België gevoerd wordt. Re pont te Velzen. De stoompont »Konnemerland" is aan de aanlegplaais te Velsen teruggekeerd, na hersteld en geheel opgeschil derd te zjjn. De dagen van de voetbrug zjjn dus geteld. HoornKlokhuizen. Er worden pogingen aangewend tot het laten rjjden van een Renardtrein van Hoorn over Wjjdenes, Venhuizen, Broekerhaven naar Enkhaizen. De trein zon voor 120 personen ruimte aanbieden. Hagborcn met motorkracht. De heer J. Jonk te Kolhorn zal de eerste in Noord- Holland zjju, die de gasboorderjj met motorkracht gaat uitoefenen. De machinefabriek te Utrecht heeft den heer Jonk enne zeer doelmatige machine geleverd. Bjj den heer P. Kistemaker le Kolhorn zal de eerste put ermee geslagen worden. Hen dokter» quaes!le. Voor den kantonrechter te Haarlem had zich Woensdag te verantwoorden de arts dr. Folmer aldaar, beschuldigd van het opgeven van een niet nauwkeurige doodsoorzaak. Dr. F. had nameljjk, op 11 Maart 11. opgeroepen ter constateering van een ster geval als doodsoorzaak ingevuld vonbekend". Uit de verklaringen ter terechtzitting nu, bleek dat verschillende getuigen, o. a. de man, die het ljjk had gekist, den indruk hebben gekregen, dat de gestorvene door een schot om het leven gekomen was. De beklaagde verweerde zich met het argument, dat hjj geen kogel fractuur had kunuen vinden. Het O. M. stelde daartegenover dat de bekl. ouder alle omstandig heden die hem ougotwjjfeld zjjn medegedeeld, tot een nauwkeurig onderzook moet zjjn genoopt en daarbjj tot de conclusie moet zjjn gekomen dat de overledene door een schotwond om het leveu gekomen is. Dat laatst3 stond bjj het O. M. vast. De bekl. heeft zich achter zjjn ambtsgeheim verscholen, doch het O. M. verwierp dit excuus met een beroep op het bekende prae advies van rnr. Thjjsaen, die, hoewel voorstander van het absolute beroepsgeheim, erkent dat bjj de bestaande bepalingen, de doodsoorzaak zoo nauwkeurig mogeljjk dient te worden opgegeven. Het O. M. eischte dan ook een geldboete van f 100 sub. 20 dagen hechtenis. Als verdediger van beklaagde trad op mr, J. H. Thie), die begon met uiteen te zeiten, dat deze zaak schrikkelijk is opgeblazen, ook iu verband met het feit dat de boedel van den gestorvene instaat van failfssement is verklaard, waardoor allerlei vorkeerde gevolgtrekkingen zjjn ge maakt. Naar hjj voorts betoogde zou van dit dokters briefje" eenige onzuiverheid in de statistische gegevens het eenige scbadeljjke gevolg wezen. De interpretatie door het O. M. van art. 5 der »Dokterswet", waarover het geding eigenljjk gaat, acht pl. onjuist. De plicht om de doodsoorzaak op te geven, is opgelegd o.a. in het Rjjksformulier, dat van het Haarlemeche afwjjkt »aan den geneesheer die den Ijjder in zjjn laatste ziekte heeft behandeld". In dit geval rustte de verplichting tot het afleggen dezer verklaring ingevolge artikel 5 der genees kundige wet, niet op den beklaagde die een geheel vrjjwillige verklaring aflegde voor welker inhoud de wet op hem geen vat heeft. Van een straibare handeling, zelfs al zou de verklaring ODjuist zjjn, was geen sprake. En die onjaistheid staat voor pl. nog n:et vast, omdat de persoon herhaaldelijk had gepoogd zich door vergif van het leven te berooveo, zoodat het mogeljjk is, dat de beklaagde kon denken aan een andere doodsoorzaak, ook al vond hjj een wondje. Een wetenschappelijke verklaring moest op wetenschappelijke gegevens berusten. Pl. meent dat het eenige is wat beklaagde had kunnen doen, is weigeren hot briefje te teekenen. Ten slotte legt pl. een )>riefje over van prof. Njjboff te Groningen, die het geheele geval heeft bjjgewoond en aan pl. schrijft ïEen onderzoek naar den dood is door mg niet ingesteld", waaruit bljjkt, dat ook rleze deskundige een onderzoek noodzakelijk achtte. Op al dez9 gronden, waarbjj pl. de quaestie van bet ambtsgeheim geheel ter zjjde wil laten, concludeert hjj tot vrjjepraak. Na re- en dupliek wordt de uitspraak bepaald op heden over 8 dagen. Boemkweekery. Wjj ontvingen den catalogus van de Koninklijke vrucht- boomkweekerij vPomona" en de rozengaarde van den heer Jac. P. R. Galesloot Co., AmsterdamSantpoort. De werkzaamheden van deze firma laten zich verdeelen in twee afdeelingen1. aanleg van tuinen en parken met het beplanten en onderhouden daarvan, en 2e. boom- kweekerjj, waartoe een terrein van ongeveer 9 H. A. te Santpoort, in cnltnnr is gebracht, waar allerlei gewassen door de firma worden gekweekt, terwjjl veel werk wordt gemaakt van vruebtboomen en rozen en ook sedert een paar jaar op uitgebreide schaal het kweeken van coni- feeren, heesters, aierboomen, vaste planten enz. wordt uitgeoefend. De catalogns geeft van dit alles een indrnk en bevat tevens eenige nuttige populaire raadgevingen van enkele Rijkstuin bouwleeraren in Nederland. Ter voorkoming van teleurstelling zjj belanghebbenden gewezen op art. 3 der Loterjjwet van 1 Jali 1905ten gevolge waarvan vergunningen tot bet houden van de ge wone tombola's bjj gelegenheid van het St. NicclaaBfeest enz., niet kunnen worden toegestaan. De kapitein-kwartiermeester Kempers van het 26e bataljon landweer-infanterie te Alkmaar, is overgeplaatst bij het 41e bataljon te Breda. Bjj het den 10 en llden October te Rotterdam ge houden examen slaagde onze stadgenoot, de heer C. L, Juising, voor eerste stuorman bjj ds groote stoomvaart. Hegroollng van het burgerlijk Armbestuur, dienst 1906. Het burgerljjk Armbestuur begroot zjjne ontvangsten en uitgaven voor hot jaar 1906 op f 17308. zjjnde f 1012.97 meer dan voor 1905. Als Bubsidie uit de gemeentekas wordt aangevraagd een bedrag van f 16000, f 1900 hooger dan voor 1905 werd aangevraagd. Met leedwezen heeft de commissie voor de belastingzaken enz. kennis genomen van deze aanzienljjko vermeerdering van het subsidie en zij wenscht er op te wjjzen dat in de laatste jaren hot bedrag der subsidie op werkeljjk onrustbarende wjjze is Het volgende staatje gesft daarvan een beeld 1897 genoten subsidie f 9850. 1905 geraamd 14100. 1906 16000.— Waar de vermeerdering van uitgavan in een lOtal jaren zoo, buiten verhouding tot de vermeerdering der bevol king is toegenomen, meent de commissie er nog eens ernstig op te moeten aandringen dat bjj de bsdeelingen de meest mogeljjke zuinigheid worde betracht en deze niet worden verstrekt dan in die gevallen waarin zulks onvermijdeljjk is en tot bedragen waartoe de volstrekte noodzakelijkheid aan het bestuur is gebleken. Kon de begrooting voor 1905 aanvangen met een batig saldo van f 979 OOV2 voor 1906 moesten de uitgaven be ginnen met een nadeelig saldo van f81.30J. Voor »bedeeling in geld* wordt geraamd f 12000, f 1200 meer dan voor 1905. Voor »gasthuisverpleging« werd f1600 of f 100 minder geraamd, voor besteding in gestichten* f1800, of f200 minder. Da overige posten ondergingen geringe wjjziging. De commissie stelt den Raad voor, de begrooting volgens de hierboven aangegeven cjjfers vast te stellen. Overneming van straten en riolen op een bouwterrein van Mej. de Wed. 8. P. Kapteijn geb. Roskam. Iu de Raadsvergadering van 4 Mei 1898 werd besloten tot overneming van straten en riolen op het bouw terrein van Mej. de Wed. S. P. Kapteijn geb. Roskam, ten zuiden van de terreinen der bouwmaatschappij »Rjjnecom", krachtens welk besluit vijf rioolmonden moesten worden gemaakt in Bleeker- en Sandersloot. Eene vergunning om tot dat doel op verschillende plaatsen de kaden door te graven kon echter van het polderbestuur niet verkregen worden, terwijl onder handelingen, gevoerd met de bouwmaatschappij «Rijne- com" over aansluiting op de riolen van Emmastraat en Steijnstraat zijn afgesprongen. In verband daarmede heeft Mej. Kapteijn zich bij adres van 30 Januari 1.1. en nader bij adres dd. 10 Juli 1.1. tot den Raad gewend met het verzoek om wijziging te brengen in de voorwaarden van het aan 't hoofd dezes genoemde raadsbesluit. Tegen de gewenschte wijziging bestaat naar de mee ning van de Commissie van bijstand voor de Publieke Werken en ook naar de meening van B. en W. op zich zelve geen bezwaar. Maar het wil aan B. en W. voorkomen, dat het stratenplan met de daarin aan te leggen en reeds aangelegde kunstwerken één geheel moet blijven uitmaken, om welke reden het wenschelijk voorkomt om, onder intrekking van het vorige, ter zake een geheel nieuw besluit te nemen. Een voordracht in dien zin is ingediend. De voor gestelde voorwaarden, zeventien in getal, zijn opgenomen in de «Bijlagen tot het verslag der handelingen van den Gemeenteraad." Begrooting gemeente- gasfabriek voor het jaar I906. Het onderzoek der door de raadscommissie voor de gemeente-gasfabriek ingediende begrooting voor die fa briek voor het jaar 1906, heeft der commissie voor de belastingzaken enz. geene aanleiding gegeven tot het maken van bedenkingen of het voorstellen van eenige wijziging. Het eindcijfer der begrooting bedraagt in ontvang en uitgaaf r 184,433.50, 1041.50 meer dan op de begrooting voor 1905. De raming van de opbrengst der «gaslevering" is f 7843 hooger dan in 1905, in verband met eene ge raamde vermeerdering van het gasverbruik met 10 pet. en een gasprijs van 6 cent per M3. Wegens «bijproduc ten" wordt een lagere opbrengst geraamd van f7664, met het oog op de omstandigheid, dat voor cokesgas productie, naar raming zal benoodigd zijn 7200 H.L., waardoor voor aflevering beschikbaar zal blijven 72530 H.L. a 40 ct. per H.L. Voor aankoop van 8250 ton steenkolen, berekend naar f9.40 per ton en van 140517 K.G. gasolie, berekend naar f 3.60 per 100 K.G., wordt f 82610 uitgetrokken. Voor zuiveringsmiddelen wordt f50 meer geraamd, ter wijl voor aankoop en herstel van gewone gasmeters f1000 meer wordt uitgetrokken. Voor aankoop van 50 muntgasmeters wordt, evenals voor 1905, f3250 ge raamd. De arbeidsloonen zjjn gebracht op f20000, of f 1000 hooger, daar de cokesproductie meerdere werk krachten zal noodzakelijk maken. Voor uitbreiding wordt f 14933.63 geraamd, in verband met het voor nemen eenige hoofdleidingen te verzwaren of nieuwe aan te brengen en de installatie van electrisch licht in de stokerij. Voor uitkeering aan de gemeente is f24000 uitgetrokken, als recognitie voor het leggen der buizen in gemeentegrond, berekend naar f 0.75 per strekkenden meter. De overige posten ondergingen geene of geene noe menswaardige wijzigingen. De commissie kan zich met de voorgedragen cijtèrs wel vereenigen en stelt den Raad voor tot de goedkeu ring der ingediende begrooting te besluiten. Rcgrootlng van het stads ziekenhuis, dienst 1906 Regenten van het stads-ziekenhuis begrooten hunne uitgaven ten behoeve van deze inrichting voor het jaar 1906 op f 18100 of f 300 lager dan voor 1905, Op een 6 tal hoofdstukken ondergingen de ramingen vermindering, terwijl op 3 andere hoofdstukken de ramingen werden verhoogd, een en ander een besparing gevende van f 300. De ontvangsten worden bjjna gelijkluidend geraamd aan die van het vorig jaar. Het saldo waarmede de rekening aanvangt bedraagt thans echter f 1040.48 of f 175.51 meer, zoodat als subsidie uit de gemeentekas wordt geraamd een bedrag van f 11451.02 of f 480.51 minder dan voor 1905 werd toegestaan en f 840.98 minder dan over 1904 werd genoten. Bij het onderzoek van de cijfers dezer begrooting door de commissie voor de belastingzaken enz. werd overwogen of het niet mogelijk zou zijn, de uitgaven voor brandstoffen, waarvoor een bedrag van f 1050, dus reeds f 100 minder dan voor 1905, werd uitgetrokken, nog te verminderen, door die brandstoffen in het groot op te doen of de levering aan te besteden. Vermoedelijk zou een niet onbelangrijke prijsverlaging hiervan het gevolg zijn. De commissie biedt dit denkbeeld gaarne aan regenten ter overweging aan. De overige hoofdstukken der begrooting gaven der commissie geene aanleiding tot bedenkingen, waarom zij den Raad voorstelt de begrooting tot de voorgedragen cijfers goed te keuren. Rekening stads-zlekenhuls, dienst 1904. Da uitgaven tan behoeve van het stads-ziekenhuis beloopen f 18163.57, zjjnde f 603.07 boven de oorspron- keljjke raming. Het totaal der ontvangsten beliep f 19204,05, of f 1643,55 boven de raming, zoodat de ingediende rekening een batig saldo aanwjjst van f 1040.48, voornamelijk toe te schrijven aan de omstan digheid dat wegens »restitutiën", geraamd op f 2500, f 592.90 boven de raming werd ontvangen en dat Hoofdstuk 3, onzekere inkomsten, de raming overtrof met f 1006 0. a. wegens verkoop van het bekende Oeres- beeld met voetstuk. Op verschillende posten van uitgaaf werd de raming min of meer belangrijk overschreden, doch deze hoogere uitgaven konden gedekt worden door de bedragen welke op andere posten van uitgaaf beschikbaar bleven en door de bovengenoemde hoogere ontvangsten. Het onderzoek der rekening leverde geen bezwaren op, zjjnde de uitgaven behoorlijk door kwitantiën of specificatiën bewezen. De commissie voor do belasting zaken onz. adviseert derhalve den Raad de rekening goed te keuren. Begrooting van de stads-apotheek, dienst 1906. Het onderzoek der begrooting voor de stads-apotheek voor het jaar 1906 heeft der commissio tot de belasting zaken enz. geene aanleiding gegeven tot het maken van bedenkingen of het voorstellen van eenige wijzigingen. De uitgaven worden evenals de ontvangsten geraamd op f 6733 01 f 130 minder dan voor 1905. In de cjjfers der begrooting is, vergeleken bg die over het vorig jaar weinig verandering te bespeuren. Zij vangt aau met het batig saldo der rekening van 1904 ad f 1062.03, terwjjl ten slotte eeu toelage uit de gemeentekas wordt aange vraagd van f 4305.97, f 242.601/! minder dan voor 1905 werd geraamd. De commissie stelt den Raad voor deze begrooting tot de voorgedragen cjjfers goed te keuren. Rekening stads-apotheek, dienst 1904. De uitgaven door regenten van het stads-ziekenhuis gedaan ten behoeve van de stads-apotheek, hebben over 1904 f 6212,67 bedragen, zgnde f 672.33 beneden de oor- spronkelyke raming. De ontvangsten, mede geraamd op f 6885, onvertroffen de raming met t 389,70 en hebben f 7274.70 bedragen, zoodat de rekening een batig saldo aanwjjst van f 1062.03. Het onderzoek door de commissie tot de belastingzaken enz. ingesteld, leverde geene bezwaren op, zijnde de uit gaven behoorlijk door kwitantiën of specificatiën bewezen. De commissie adviseert den Raad derhalve de rekening goed te keuren.

Alkmaarsche Courant | 1905 | | pagina 2