S TADSNÏË U¥S, bevonden l/oorwerpen. Gemengd Nieuws. den Bond op te richten, waartoe aan vankeljjk 20 personen als lid toetraden. Tot leden van hst Bestnnr werden go- kozen de heeren Da. L. J. van Leeuwen Da. J. Kfbters en J. Blaauw Kz. Bij Kon. Bosluit ia aan mr, D. P. D. Fabins, hoog leeraar aan de Vrjje Universiteit te Amsterdam, op zjja verzoek, eervol ontslag verleend als lid der Staatscom missie voor den Middenstand, en is benoemd tot lid dier commissie dr. A. Borgman, directeur der Nederlacdsche school voor njjwbeid en handel te Enschedé. De gemeenteraad van Amsterdam heeft goedgekeurd de voordracht van B. en W. tot aankoop van de per- ceelen Jodenbreestraat no. 4 en no. 6. Aldus komt de gemeente voor f 35,000 in het bezit van het huis, waarin Rembrandt eenmaal woonde. De Rembrandt- commissie zal nu voor die perceelen nog f 10,000 bijpassen als meerwaarde. Xicvcrlng van drukwerk. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeente raad van 's-Gravenhage kwam bij de begrooting voor do gasfabriek ter sprake de levering van het drukwerk, dat niet uitbesteed wordt en dus niet valt onder de bestedingsvoorwaarden die in deze gemeente gelden. De heeren Vas Dias en Ter Laan spraken den wensch uit, dat bedoelde levering niet worde gegund aan die drukkerijen, waar niet de gunstige bepalingen omtrent de loonen, de z g. „witte lijst", worden gevolgd. De heer Ter Laan vroeg speciaal uitsluiting van de levering aan de firma De "Waard te Haarlem, wie ook doof de gemeente Deventer de leverantie is ontnomen, omlat die firma pressie uitoefent op de typografen en zetters die lid zijn van hun vakvereeniging en niet de noodige waarborgen geeft voor goede loons- en andere arbeidstoestanden. Uit het den sprekers gegeven ant woord leidden dezen af, dat in hun geest zooveel mogelijk zal worden gehandeld Deze discussie is daarom voor Alkmaar van belang, omdat de genoemde firma De Waard te Haarlem ook voor een groot deel hier het gemeentelijk drukwerk levert, met name de Bijlagen In een adres aan den Raad van de afdeeling Alkmaar van den Nederlandschen Typografenbond is deze zaak reeds onlangs even aan geroerd, maar zij zal nog nader aan de orde komen. Vervroegde winkelsluiting te Amsterdam. Men meldt ons uit Amsterdam Met de ontwerp-verordening op een vervroegd sluitings uur voor winkels en magazijnen vlot het nog niet erg in de commissie voor de strafverordeningen Een reeds door een der leden ingediend ontwerp kon de goedkeu ring der commissie niet verwerven, zoodat weer een ander ontwerp moet worden gereedgemaakt Yoor de behandeling in openbare raadszitting zal dan nog wel geruime tijd verloopen. Naar wij vernemen, zal de verordening de 9-uurs- sluiting tot grondslag hebben. (N. Ct.) Eene gisteren te Amsterdam gehouden vergadering van de broodbakkerspatroons-vereeniging „De Voorzorg'' sprak als hare overtuiging uit, dat een verplicht sluitings uur voor bakkerswinkels nadeelig, ongewenscht en onmogelijk is De bevoegde antoriteit zal hiermede in kennis gesteld worden, met het verzoek, do verplichte sluiting op werkdagen niet door te voeren. Tegen Zon dagssluiting na 1 uur werd geen bezwaar geopperd (Jit den Ba»d van St. Pancraa. In de vergadering van den Raad der gemeente St.-Pancras werd door den voorzitter medegedeeld, dat bjj de gehouden kas-verifioatie over het derde kwartaal bleek te zjju ontvangen eens som van f 3095.34, waartegen een nitgaaf van f 2745.08, zoodat een saldo aanwezig was van f 350.36. Het boawen van een spreekcel in het nieuwe post kantoor, hetwelk voor rekening der gemeente is geschied, heeft gekost f75, deze post wordt echter verminderd met f 28.53, zjjnde de kosten van verplaatsing der telefoon, die voor rekening van den teiefoonhonder zga. De onderwjjzer De Boer werd benoemd voor het les geven bjj het herbalingsonderwjjs. Er werd besloten sollicitanten op te roepen voor klok- opwinder en lantaarn-opsteker. Verder was ingekomen een adres van de afdeeling Heer Hngowaard van den Bond van Nederl. Onder wijzers met betuiging van adhaesie met het adres van de afdeeling St.-Pancras van dien bond. Daar het aanvangssalaris in deze gemeente f600 be draagt en f 100 extra voor de hoofdakte wordt gegeven, wordt op dit adres afwjjzend beschikt. Do geiiieente-begrooticg werd tot een bedrag in ont vangst en uitgaaf, groot f6597.135, zonder verandering goedgekeurd Uit den Raad van Behagen. Den 24en vergaderde alhier de raad van Schagon Alle leden waren aanwezig. Voor den carsns in het Fransch werd op verzoek van onderwijzers een verwarmd en verlicht schoollokaal beschikbaar gesteld. Den heer Vlaming, aannemer der gasfabriek, zal diens eindrekening worden uitbetaald. Besloten wordt den heer Orertoom f 37 uit to keeren voor een betere fundsering van de pomp van Algemeen Belang, opdat de brandslangen er aan bevestigd zullen kannen worden. De bespreking der posten op de aangeboden begrooting bepaalt zich tot weinig beteekenende onderdeelen. Het salaris van den commies ter secretarie wordt met f 100 verhoogd en eveneens dat van den tweeden politieagent. Aan de gaadirecteurswoning zal weinig veranderd worden, omdat men nog niet weet welke eischen de te benoemen directeur zal hebben. De loting eu de inspectie zullen voortaan in de Cérès plaats hebben tegen eene vergoeding van f 15. Het Witte Kruis zal weder f 25 subsidie ontvangen voor de algemeene Zwemplaats. De begrooting werd vastgesteld op een bedrag in ontvangst en uitgaaf van f 39872,45s met een post voor onvoor ziene uitgaven van f 800 en een hoofdeljjken omslag van f 8394,41. Bergen. Mc weg naar Zee. II. Wanneer wij naar den weg teruggaan, wandelen we nog een minuut of tien door het zand en weldra zien wij de zee overal tusschen de duintoppen door als een vjjand tusschen de kanteelen van een vesting. -iDe duinen zijn hier alleen met helm en laag struik- was begroeid, het zand wordt veel witter naarmate en de zee nadert. Nog een hoogte gaan wij voorbij en staan dan aan het blanke strandvlak met het onmetelijke watervlak vóór ons, waaruit de golven als in slagorde aan komen stormen en wit schuimend zich over het zand uitstor ten in een vloed vol lichtkleurige kristallen. Van de herfstlucht, fijn blauw met haar wolken massa's, geeft het water verschillende tinten weer, steeds veranderend met licht groen-grijs en donker blauw, verhoogd door de witte koppen der golven. De lijn van den horizon staat strak tegen de lucht aan met een lange veeg rook van een stoomschip er boven, zeemeeuwen vliegen heen en weer, wit blinkend in het zonnacht tegen de grijze wolkenmasa's. De aanblik van de zee is geweldig, grootsch en indruk wekkend, ze boeit ons met geheimzinnige kracht. Hoe heerljjk zal het zijn wanneer deze weg naar zee, die nu nog uit mul zand bestaat, geheel geplaveid is, Dan kan men, na van de schoonheid van het bosch genoten te hebben bijvoorbeeld, per fiets in enkele minuten het strand bereiken. Naar ik vernomen heb, zal men spoedig met het aanleggen van den straatweg voortgaan en hem voleinden. Ook per stoomtram zal men eenmaal kunnen ver voerd worden. En dan, terwijl nu de duinen hier nog onbewoond zijn, te komen aan een sierlijk badhotel, omringd door parken, villa's, vijvers en alles wat men zich naar de eischen van onzen tijd als aangenaam en gemakke lijk kan voorstellen, dat zal werkelijk verrukkelijk zijn. Het is zoo goed als zeker dat er een nieuw Bergen, Bergen-aan-Zee zal verrijzen mettertijdde weg naar Zee zal nog verschillende bijwegen krijgen, voor de wo ningen in het duin zal men zorgen dat ze in een sier lijken trant gebouwd worden. Zoodoende kan Bergen-aan-Zee een ideaal badplaats worden met bosch en zee tezamen, terwijl het oog niet zal gestoord worden door smakelooze gebouwen, zooals men wel elders ziet. Wat een reusachtig werk dit is, kan men zich wel voorstellen, maar nog beter zal men dit begrijpen, als men eens dezen weg naar zee langs gaat wandelen, Degenen, die het grootsche plan hebben ontworpen, zullen arbeid en genoegen schenken aan velen. Hierbij komt nog, dat Bergen aan Zee heel iets anders zal worden dan Zandvoort of Scheveningen, juist door de eigenaardige ligging. Onze beste wenschen voor dit groote werk, waaraan menigeen arbeid zal vinden en dat aan ons vaderland een aantrekkelijkheid meer zal bezorgen, die het bezoek overwaard zal zijn. JAN BLEIJS. RMksIandboii«r--proefstatlon te tloom. Wij ontvingen het verslag van het Rijkslandbouw proefstation te Hoorn over 1904, uitgave van Gebrs J. II, van Langenhuysen te 's-Gravenhage. Dit jaar werden er 91 monsters meststoffen meer ingezonden dan verleden jaar, waaronder enkele van het proefstation Groningen, dat in 't begin van het jaar door verhuizing tijdelijk niet werkte De toename was wederom vrij wel over alle soorten gelijkelijk verdeeld. Vermelding verdient de samenstelling van een monster „trammest", ingezonden door den Rjjkslandbouw-leeraar van Noord-Holland. Dit artikel wordt in Noord-Holland veel voor bemesting gebruikt in de kool- en aardappel streken het is turfstrooisel-mest uit de paardenstallen der Amsterdamsche, Haagsche en Rotterdamsche tram wegmaatschappij De samenstelling is0 7 270 totaal stik stof, 0 23°/0 stikstof in den vorm van ammoniak, 0.32 phosphorzuur oplosbaar in mineraalzuur, 0.61°/o kali, 0.42 70 kalk, 68 4°/o vocht en 5.78% minerale bestand- deelen In verband met geruchten over den verkoop van vervalschte chilisalpeter in Zuid-Holland, werden eenige monsters hiervan verzameld, maar zij bleken aan billijke eischen te voldoen Over het algemeen voldeden de leveringen van mest stoffen aan de gegeven garantiën. Vervalschingen van beteekenis werden niet geconstateerd. Het aantal onder zochte monsters voederstoffen nam toe met 46 stuks. Grootendeels bestonden de voederstoffen weder uitlijn- koek en lijnmeel. Vervalschingen kwamen dit jaar onder de met garantie geleverde voederstoffen zoo goed als niet voor. Toch worden in het verslag voorbeelden aangehaald, die bewijzen dat het op do voederstofmarkt buiten de onder contróle geleverde waren nog lang niet pluis is. In den loop van 1904 werd een systematisch onderzoek van kaas, gemaakt in Noord-Holland, ingesteld, met het oog op de vraag of er eenig regelmatig verband tusschen het vetgehalte der melk en der daaruit gemaakte kaas zou bestaan, terwijl gelijktijdig een dergelijk onderzoek voor Zuid-Holland aan het Rijkszuivelstation geschiedde. Uit het verslag van de bacteriologische afdeeling van het proefstation te Hoorn blijkt dat in 1904 vroegere onderzoekingen werden voortgezet en nieuwe begonnen, betreffende lange wei. kaasrijping, hooibroei, kaasrijzing, een vervloeiend melkzuurferment, het veranderen der koemest bij het bewaren en tabaksfermentatie, Uandbouw in Holland's noorderkwartier. De Vereeniging tot Ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier zal hare a.s. najaarsver gadering honden op Woensdag 15 November, voorin, half elf, in »de Witte Engel'1 te Hoorn. De pnnten van beschrjjving zjjn: 1. Mededeelingen van verschillenden aard. 2. Ingekomen stukken. 3. Rapport omtrenta. het bevorderen van goed melken nit te breDgen door den heer dr. L. T. C. Schegb. de voederproevon. Uit te brengen door den heer dr. K. H, M. van der Zande. 4. Rapport der Com missie tot wetsherziening. 5. Benoeming van eene Oom- missie tot het onderzoeken der rekening van dit eu der begrooting van het volgende jaar. Voordracht van het bestuurde heeren P. Oljj, D. J. Govers en Jb. Hout- kooper Wz. 6. Bepaling van de plaats voor da algemeene vergadering, die in Maart 1906 zal worden gehouden. Voordracht van het bestnnr: Heerhugowaard. 7. Bespre king van de belangen, waarvan men de behartiging voor het volgende jaar aanbeveelta. tot verbetering der varkensfokkerij. In te leiden door den heer W. C. Dnin b. tot het voortzetten van het bevorderen van goed meikeu. In ta laiden door den heer dr. L T. C. Scheg c. tot het opleiden van veeverlosknndigon. In te leiden door den heer C. Koojj Hz.d. tot het bevorderen van boekhouding in het landbouwbedrijf. In te leiden door den beer O. NobBle. tot hot nemen van voedarproever. In te leiden door den heer J. Zjjp Kz.f. beoordeeling der uitkomsten van de in dit, jaar ingevoerde Wens- leydale rammen. In te leiden door den heer P. Scheuk Dz.; g. tot het beproeven van een stroo-elevator. In te leiden door den heer D. 0. Rezelman b. tot vr-rkrgging van eene botere regoling van het vervoer per spoor van vee. In te leiden door don heer R. Visser Lz. 8. Bespreking van verdere werkzaamheden. krond wetsherziening. Bg Kon. BoBlnit is besloten, in verband met het voornemen der Reg8aring, voorstellen te doen tot wijziging der aitt. 80, 127 en 143 der Grondwet, ten oinde den gewonen wetgevor vryheid te geven bjj de regeling van de kiesbevoegdheid, eene Staatscommissie in te stellen tot het onderzoek der vraag, welke andere wijzigingen nog in do Grondwet mooten worden gebracht; aan deze commissie cp to dragen aan de Koningin de voorstellen, in Wetsontwerpen belichaamd, in te dienen, die zjj naar aanleiding daarvan noodig acht; te bepalen, dat de commissie omtrent alle zaken waaromtrent zjj niet eerparig oordeelt, bij meerderheid zal besl's^en, des echter, dat hot aan de leden vrystaat hun gevoelen, van dat der moerderheid afwijkend, in een afzonderlijk advies te gelijk met dat der commissie aan H. M, te doen kennen; te bepalen, dat de uommissie hare zittingen zal honden te 's Gr venhage; te benosmen tot lid en voorzittermr. W, H. de Beaufort, lid van de Tweede Kamer der Staton-Generaal, te Leusdentot leden mr. E. Fokkervoorzitter van den Centralen Raad van Beroep ea oud-lid van de Tweede Kamer der Sïaten-Generaalta Utrecht jjjhr. mr. W. H. de Sivornin Lobman lid Van-Men ildögén Raad der Nederlanden, te 's GraveirhageSar. J. de Lonter, hoogleeraar aan de Rjjks-universiteit te Utrecht; inr. J. Oppenheim, hoogleeraar aan de Rgks-universiteit te Leiden; jhr. mr. G. L M. H. Roys da Beerenbronck, Staatsraad in buitengewonen dienst en Commissaris der Koningin in de provincie Limburg te Maastrichtmr J. J. Willinge lid van de Eerste Kamer der Staten- Generaal, te Assen aau ds commisne als secretaris toe te voegen mr. dr. II. J. Romeya commies-griffisr van de Eerste Kamer der Staten-Genorail, te. 'a Gravenhage. Behoort saccharine In de huishouding thuis f Deze vraag behandelt dr. E. C. van Leersum in het Handelsblad. Zijn conclusie is dat het niet wenschelijk is dat saccharine gemeen goed worde en dat het de plicht der overheid is, den vrijen verkoop van deze stof zooveel mogelijk te beperken. Is het gebruik van saccharine dan y.oo schadelijk De heer van Leersum deelt mede dat in 1890 dooreen zijner vrienden een onderzoek naar de bruikbaarheid van saccharine op touw is gezet en hij tot de uitspraak is gekomen »dat het gebruik van kleine doses zuivere saccharine gedurende langen tjjd, bij den gezonden mensch hoegenaamd geen nadeelige gevolgen heeft". Deze uitspraak heett veel bijgedragen tot het verbreiden der meening dat ongestraft suiker door saccharine kan worden vervangen. Maar dr. Huygens heeft op geen handels-saccharine het oog gehad, doch op een zorg vuldig gezuiverd praeparaat en bovendien geldt de uitspraak voor gezonde menschen. Er is veel over het voor en tegen van het saceharine- vraagstuk geschreven. Wie daarvan op de hoogte wil komen, leze het bevattelijk betoog van dr. Greshoff. Het al of niet schadelijk zijn is nog wel niet bewezen, maar dat het schadelijk kan zijn is niet onmogelijk, want de nadeelige stoffen zullen bij het uitscheiden allicht de nieren aantasten. Men weet nog niet met zekerheid in hoeverre de nieren bestand zijn tegen een langdurige inwerking der stof. De consumptie van saccharine neemt, dank zij den suikeraccijns, onrustbarend toe. Tot dusver is, ondanks den hoogen prijs, het suiker- verbruik zeer groot geweestin sommige provincies zo3 groot, dat men, behalve van genotmiddel, met recht van voedingsmiddel mag spreken. Wie zal durven ont kennen dat de volksgezondheid er mee gemoeid is, wanneer de arbeidende klasse, wier voeding toch al te wenschen laat, de voedzame suiker gaat prijs geven voor geheel waardelooze saccharine? En als men eens achter de verlokkende eigenschap vad saccharine en achter het oeconomische voordeel gekomen is, waartoe de fabrikanten wel het hunne zullen bijdragen, dan zal het gebruik zich niet alleen bepalen tot »gezonde« lieden, doch ook zwakken, zieken en zuigelingen zullen er aan gewaagd worden. Dit vooral moet voorkomen worden, aangezien men van de werking van saccharine bij deze categorieën in 't geheel niets weet. Uit. de ondheld. Zekere KI. Pennsksmp te Blokker vond op het bouw land, terwjjl hij bezig was suikerwortelen te rooien, een gonden dukaat, dagteekenende van het jaar 1757. Hen aanmerkelijke straf-verhooging. Da colporteur E, Kloosterman werd door de Haarlemsche Rechtbank veroordeeld tot 2 dagen gevangenisstraf ter zake van wederspannigheid on eenvoudige beleediging. Het Gerechtshof te Amsterdam vernietigde gisteren dit vonnis on veroordeelde hem bjj verstek tot 45 dagen gevangenisstraf. De beklaagde bad te Zaandam op de markt toespraken gehouden, wat hem door de politie verboden werd. Toen hjj toch doorging, werd hg gearres teerd. En bij die gelegenheid zon bekl. zich verzet en gezegd hebben »vnile schooier, bljjft met je vuile pooton van mgn ljjf, vuile ploerten". Het hof overwoog dat, al ware de politie in casn niet in de rechtmatige uitoefening barer bediening, dit hem in ieder geval niet het recht gac om den agent te beleedigen. De 1ste luit. der inf. J. C. Dabnrg, van de cadetten school, heeft, in verband met zjjne tjjdeljjke benoeming tot directeur van het rijksopvoedingsgesticht voor jongens, Veldzicht te Avereest, non-activiteit gevraagd. Op de algemeene vergadering van 23 October j.l. van de zangvereeniging »Crescendo" werd de heer J. de Gens benoemd tot directeur. Wy herinneren er aan, dat de eerste nitvoering in dit seizoen van de bekende Hoornscho rederijkerskamer »West-Frisia" morgenavond plaats heeft in «Diligentia". Met de op te voeren stukken werd elders reeds veel succes behaald, zoodat den bezoekers een genoeglijke avond staat te wachten. Men verzoekt ons mede te deelen, dat Zondag, 29 October a.s., des morgens 10 uur, in de Doopsgezinde Kerk, als voorganger zal optieden de heer ds. F. ten Cate, predikant bij de Doopsgezinde gemeente te Broek op Langendjjk. Excelsior. De heer van S. sprak vóór het begin van het concert eec kort woord tot het talrijk opgekomen publiek. Het was, zeide hg, vandaag, 25 Oct. juist 14 jaar ge leden, dat «Excsliior" was opgericht, en al had de ver eeniging blijde tijdon gehad, de droeve waren haar ook niet gespaard gebleven. Het had o. a. maar heel weinig gescheeld of E. had men moeten ontbinden, hot is nog niet zoo heel lang geleden dat hot koor nog maar 9 leden telde. Maar door de volharding en den jjver van den directeur, den heer J. F. de Haas, was men na weer tot een gotal van '25 zangers gekomen, waardoor het mogeljjk werd weder eene nitvoering te geven. Verder deod de heer van S. een beroep op hen, die genegen mochten zjjn als werkend of kunstlievend lid toe te treden, waartoe men in de pauze gelegenheid zou gever. Het koor zong 9 nummers, waaronder ééa van den directeur, »A?ond aan 't meer". Stukken, als De kabels los" van »Van de Vliet* deden de vereeniging hot voor- deeligst uitkomenzjj had er dan ook veel succes mede. Het publiek was trouwens met de geheele uitvoering wel ingenomen. Voor dit concert had men een tweetal dames gevraagd, mej. P. en mej, O. om in het programma een weinig afwisseling te brengen. Mej. P. zong twee eenvoudige, lieve stukjes van onze Nederlandsche toonkunstenaresse, mej. Oath, van Rsnnes on met mej. O. het »Angoln3 klept in de verte" van dezelfde componiste. Later droegen beide dames nog voor »Liefda en vredo", dno met bromstemmen van Adama van Scheltema, «Veldzang'' van Dobbelsteen en «Hoe schildert de zonne zoo helder' van Joh. Borghonfc. Het bleek, dat het bestnnr een goede kenzo had gedaan. Een lid van het koor zotg eenige bas solo's, als klaviorbageleider trad op de heer Al. Tot slot zong «Excelsior» een couplet van het onde Wilhelmus Het concert werd gegeven in de zaal «Diligentia.'' Na den brand op het Uuttlh Oudorp. Bjj den brand in het perceel van de heeren Boats Oo. o» het Luttik Qadorp zjjn, zooals men woet, geen slacht- offirs gevallen. Dat wil zeggen, er zijn geen menschen- levens te betreuren. Toch zjja er in de werkelijkheid wél slachtoffers. Om den brand krachtig te kunnen bastrjjden moesten de slangen, zooals nnn weet, ook gebracht worden door het perceel, beneten bewoond door het echtpaar Spelten en boven door Mojjer. Bovendien is dit perceel zelf ook nog even door de vlammen aangetast. Er is toen een zee van water ingeworpen, die ten gevolge heeft gehad dat de brand werd gestuit maar tevens, dat de inboedels van Spelten en Meyer belangrijke waterschade hebben gekregen. En. o ramp, ze zjjn niet verzekerd. No kan men wol betoogendat deze menschen zich haddon behooren te verzekeren. En dat is ook waar maar met betoogen zjjn zij niet geholpen. Zg zitten er treurig voor eu dat- op bun leeftjjd Spelten is 75 jaar eu Mejjer wordt 't binnen enkele dagen. De brand bjj den buurman dreigt voor de oudjes een somberen levens avond te brengen. Er zijn echter nog goede menschen in de wereld. Ea ».ls die allen met elkaar een beetje bijdragen, dan kan er veel leed verzacht worden. Het initiatief tot zulk eene inzameling is genomen door da heeren P. J. Boom en C. Koster beidon wonende op het Luttik-Oudorp nabjj het verbrande perceelea deze heeren zullen met toe stemming van B. en W. lijsten laten circnlaeren. Wie denkt aan het groote leed van de beide gezinnen wier- middelen niet veroorloven do schade te herstellen, zal zeker gaarne naar krachten willen bijspringen. Wie dat doet, doet een goed werk. Christ. Heheel-Onthouders Hedenmorgen werd in het gebouw «Waakt en Bidt» de 12de provinciale vergadering gehouden der afdeelingen van de Nationale Cbristeljjke Geheelonthouders-7ereeni- gingen in Noord Holland. Voorzitter was da heer d?. F. Kampstra van Haarlem. In het zaaltjo waren om de spreekplaats planken ge plaatst. De aanwezigen zaten om een lange tafel, waarop hier en daar planken. Da "ergadering was niet drok bezocht. Om ongeveer half twaalf opende de Voorzitter de ver gadering en riep allen oen hartelgk welkom toe, de hoon uitsprekende, dat vanmiddag wat meer leden aan wezig zullen zjjn. Spr. brengt dank aan do Alkmaar- scho afdeeling der Vereeniging, die thans voor de derde maal zoo vriecdeljjk was aan de afdeelingen deze plaats als vergaderplaats aan te bieden. Men ging hierna over tot het zingen van gezang 39, het eerste en laatste vers. Hierna smeekte da Voorzitter Gods zegen af voor de ver gadering en voor het werken der vereeniging in 't al gemeen en las voor 1 Corinthe10, naaraanleiding waarvan hg een kort woord sprak. Hierna werd de presentielijst voorgelezen, waarnit bleek dat vertegenwoordigd waren de afdeelingen Alkmaar, Haarlem, Koning Willemshnis te Amsterdam, Hilver sum, Heiloo, Naarden, Bussum en Heemstede. De voorzitter verzocht den heer J. Dallinga, den se cretaris, de notulen der vorige vergadering voor te lezen, die onveranderd weiden goedgekeurd, met dank aan den secretaris. Vervolgens wordt aan de afgevaardigden een huishou delijk reglement voor de provinciale afdeeling Noord- Holland der vereeniging aangeboden. Aan de afgevaar digden worden voorts gegeven exemplaren voor de be stuursleden hunner afdeelingen, voor zoover deze nog niet zjjn voorzien daarvan. Aan de orde kwam daarna pnnt 3 der agendabespre king der plaats voor de volgende vergadering. De heer Dallinga stelt voor Amsterdam. Andere aan» wezigen wjjzen er op dat het misschien beter is te ver gaderen in een plaats waar nog minder de geheel-ont- bonding bloeiende is. Besloten werd dat de secretaris eens moeite zal doen, in kleinere plaatsen als Edam of Farmerend een gele genheid tot vergaderen te vinden. Er werd nog wel op de moeilijkheid van het reizen gewezen, maar dit ia van later zorg. Hierna werd gepauzeerd en door de aanwezigen het een en ander gebrnikt. Om goed tweo uur werd de vergadering voortgezet. Als nommor 4 stond op de agenda «Indrukken over Geheel-ónthonding, opgedaan te Budapest door den heer C. G. Crone.* Da heer Orone was echter verhinderd de vergadering bjj te wonen, zoodat dit punt verviel. Thans stelde de voorzitter voor een lied te zingen nit het «blauwe boekje:* De heer dr. C. J. C. Barkens leidde hierna in«Geestes- hygiëne en alcohol.* Het is een actueel onderwerp, zegt spr. Het is van belang wat betreft den toestand van het lichaam, maar ook wat aangaat den geest. De gezond heidstoestand van het lichaam is van groot gewicht voor den toestand van den geest. De geestestoestand is tegen woordig zeer slecht, men lette maar eens op hot groote aantal krankzinnigen en zenuwpatiënten. En die zenuw zieken Ijjden even zwaar als ljjders aan lichameljjko ziekten. Rast is voor hen een der beste geneesmiddelen. Andere zennw-patiënten moeten jnist arbeiden om beter te worden. Een belangrjjke vraag is, hoe de zennwziekten ontstaan. Vele ontstaan door erfelgkheid, de patiënten hebben van 't begin af weinig weerstandsvermogen. De schold ligt dus dikwjjls bij de vooronders. En vooral drankmisbruik werkt nadeelig op 't nageslacht. Onderzoekingen hebben aangetoond, dat bjj 30 °/o der krankzinnigen de voor onders dronken. Het nageslacht der drinkers heefc boven dien vaak aanleg voor prostitutie en andere onzedelijk heid. Voor spr. staat echter vast dat een aangeboren aanleg door het vormen van karakter kan worden ver minderd. De tegenwoordige opvoeding der kinderen is echter verre van goed voor het zenuwstelsel. Ons onderwijs stelsel laat veel te wenschen over, het inpomp systeem en zware examens zijn zeer verkeerd. Andere oorzaak van het talrijke der tegenwoordige zenuwpatiënten is het haast-leven in de maatschappij. En dan de couran ten, daarin zijn zoovele schadelijke en prikkelende arti kelen. Nu kwam spr. op de maatregelen tegen zenuw zwakte in onze maatschappij. Spr. verdeelt die in lichamelijke en geestelijke. v v ij moeten ons niet te veel met vleesch alleen voeden en ook plantaardig voedsel eten. Voorts is een gezond leven in de buitenlucht aan te bevelen. Wat betreft het geestelijkewij moeten ons niet te veel laten ontmoedigen door moeilijkheden en niet te zwaartillend zijn. En als ons niet alles meeloopt, dan moeten we niet ontevreden zijn, maar ons wenden tot den Vader, onzen God. Hij zal steunen. Vele zenuw zieken klagen over gedachtenloosheid. Wij moeten onze aandacht oefenen en wat wij lezen met aandacht lezen. Beter een bladzijde goed, dan een heel boek slecht ge lezen. Als wij merken dat we vergeten wat we lazen, dan moeten we ons oefenen in 't herinneren. Wordt vervolgd.) Terug te bekomen aan het Commissariaat van Politie op alle werkdagen voor des middags 12 uur: Een paar bovengedeelten van kousen, een '/i deciliter, vier rozekransen, een blauwe dnif, een paar handsohoenen, een gonden dameshorloge met ketting, een hondenhals band, een paraplnie, een eau-de-colognefUschje, drie huis sleutels, waarven een met penning, een gedeelte van een horlogeketting, een ring met sleuteltjes, een ladige eieren- kist, een snoekharige hond, oen bril in étui, een gedeelte van een rjjwiollantaarn, een zilveren broche met portret, een portemonnaie, inh. eenige centen, een kinderzak, een zwarte boodBchappenzak. Alkmaar Do Commissaris van Politie, 26 Oct. 1905. S. M. S. MODDERMAN Jr.

Alkmaarsche Courant | 1905 | | pagina 2