No. 166. Honderd en zevende jaargang. 1905. DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. buitenland. DONDERDAG 2 NOVEMBEE. BINNEN LAND. Deze Courant wordt eiken avondbehalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele Rijk f I,—. Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.jV. Boek- en Handelsdrukkerij vjh. HERMs. COSTER ZOONVoordam C 9. Algemeen Overzicht. Gemengde Mededeelingen. Uit de Pers. Nieuwst ij dingen. ALKMAARSCHE COURANT Feiten van overwegende beteekenis nit Rusland zyn er op dit oogenblik niet zoo heel vrel, daarentegen des te meer beschouwingen. Tot beschouwingen worden de bladen geleid dcor de van verschillende kanten komende berichten dat do onlusten in Rutland nog voortduren. Mot name in Rus sisch Polen is de toestand nog steeds ernstig en Lodz en Warschau zijn nog getuige van de heftigste straat gevechten. In een dorpje rabjj eerstgenoemde plaats hielden de leerlingen van een handelsschool met twee hunner leeraren aan het hoofd een optocht door do straten mat roode vaandels. Een compagnie infanteristen ver scheen en de commandeerende officier gelastte hun op de leerlingen te eebieton, maar de soldaten weigerden te gehoorzamen. Da leerlingen hieven daarop een hoera voor hen aan en gingen vervolgens rustig uiteen. De compagnie werd in arrest gesteld. Over de onbetrouw baarheid van het leger komen nog veel meer berichten in. Volgens oen 'particulier bericht van den Manchetter Guardian uit Berlijn, zou in geheel Petersburg slechts één regiment lanciers volstrekte gehoorzaamheid toouec. De aan de regeering toegeschreven bedoeling om hot Mantsjoerijsche leger in het Verre Oosten te laten voor kolonisatie-doeleinden en de onkosten daarvan te dekken met vjjftig millioen van de nieuwe leening, heeft het leger en allen die daarmee in verband staan, zeer verbitterd, daar dit plan officieren en manschappen evenzeer zou treffen. Met de zeemacht is het, zooals nog onlangs her haaldelijk gebleken is, niet veel beter gesteld. Thans komt weer het bericht, dat het 15e en 18e corps zee soldaten verontrustende teekenon van ontevredenheid heelt gegeven, wegens de genomen maatregelen tegen rustver storing onder hen. De marine-autoriteiten en olficieren slaagden er echter in hen voorloopig tot kalmte te brengen, door deze maatregelen weer in te trekken en voedsel en wodka uit te deelen. In het kamp der oppositie beweert men dat het toppunt der beweging nog niet bereikt is. In 50 fabrieken staken 63,000 man. Op de spoorwegen buiten Petersburg schijnt de beweging eenigszïns te luwen, men spant daar aan beide kanten zijn uiterste krachten in. Het spoorwegper soneel eisoht thans uitbetaling van het pensioenfonds, ten bedrage van 170 millioen roebel. De beweging zal tengevolge van dien stap hetzj; moreelen, hetzjj geldelyken steun krijgen. Wordt het geld niet uitgekeerd en dat is waarschijnlijk dan kan men 't zoo voorstellen alsof de overheid 't verduisterd heeft, en daarna zal het volk storm loopen op de spaarbanken. De redenen van het uitbljjven der pacificatie zyn velerlei. Moeiljjk zal men kunnen beweren, dat de Czar geen groote concessies heeft gedaan. Want hjj belooft, dat by voortaan zal regeeren volgens wetten, door de volksver tegenwoordiging goedgekeurd, en niet langer bjj wille keurige besluiten. Hij sohaft den politiestaat af, en belooft de invoering der vier burgerljjke vrijheden. De we'ge vende maeht komt aan du Doema en de Doema za! worden gekozen door een zuiver geformuleerd algemeen kiesrecht, Het is moeilijk voor Westersch-denkenden een begrip te krjjgen van de groote verandering die deze beloften zoo zjj worden uitgevoerd voor Rusland zullen hebben. Want zjj maken het noodig, dat het onmeteljjke leger van bnreaucraten, die tot dusver regeerden, in naam van den Czar, maar naar hun eigen willekeurige opvat tingen, wordt afgeschaft; dat het stekelboze en reusachtige aantal oekases, waarvan de meesten niet werden uitge voerd, of ingetrokken voordat zjj uitgevoerd werden, en zoo zjj kracht van wet kregen werden beperkt door meer uitzonderingen dan regels worden ingetrokken, om plaats to maken voor een geregelde wetgeving dat een einde wordt gemaakt aan den rampzaligon invloed van do grootvorsten en hun omgeving Juist de grootte van dezen ommekeer maakt, dat velen in Rusland daaraan nog niet gelooven. De ervaring is er bovendien om dit wantrouwen te rechtvaardigen. Men voege daarbij het verschijnsel, dat de revolutionairen, die thans zoozeer aru de winnende hand zijn, in toegeven een aansporing zien om nog meer te eischen en wat. men thans in Rusland ziet heeft zijn logische verklaring gevonden. Witte ondervindt nu eerst recht, voor welke moeilijk heden bij is geplaatst. Verschillende deputaties uit het volk beeft hjj ontvangen en zjj eischen eenstemmigvol ledige amnestie voor politioke misdrjjven, onmiddelljjke ophefiing van den staat van beleg in het haele rjjk en van alle dwangwetten, vorming van een nationale garde en veiwjjdering van Trepof. Zoover kan en wil Witte echter niet gaan. Hoe 't hem te moede is bljjkt uit een telegram uit Petersburg aan de Standard, uit Londen aan do N. R. Ct, geseind »Op uitnoodiging van Witte hebben dertig dagblad-redacteuren hem in zijn woniug opgezocht. Witte zeide hun, dat hij den steun van het publiek noodig had om het vrijzinnige program van den Ksizor ten uitvoer te leggen. De Czar was ernstig voornemens, de wenschen van het volk in te willigen, maar de pers en het publiek moesten geduld oefenen, nu kuiparyen van reactionaire zjjde te vreezen waren. De deputatie boantwoordde Witte koeltjes. Soeworin zeide, dat de regeering al zoo veel tegemoetkomingen verschaft had op 't papier, maar er geen nagekomen was. Daden geen beloftenwaren noodig. Soeworin voegde er bjj, dat het manifest van den Czar niets zeide over staatkundige amnestie; deze moest terstond afge kondigd worden. Daarop antwoordde Witte, dat hjj de amnestie-kwestie overwoogmaar dat andere eischen, waaronder onverwijld ontslag van Trepof, voorshands niet voor inwilliging vatbaar waren. Hoe kan ik, vroeg Witte, de militairen wegzendenwaar anderen bescherming vroegen door troepen Vorm dan een burgerwacht 1 riepen de journalisten. Onmogeljjk, vond Witte. Ver- wjjder althans de kozakken, zeide men toen. Mjjno heerenzeide Wittegeloof mede kozakken znllen voortaan niemand meer lastig vallen. De journalisten eischten voorts volledige vrijheid van de pers, maar Witte riep uit: Geduld, da persvrijheid komt! De deputatie bleef echter ongeloovig, waarop Witte teleurgesteld zeide: Wa k mjj tenminste niet tegen, als gjj mjj niet kunt steunen I Witte verklaarde, niets te begrijpen van de houding der liberalen. Hjj heeft aan prins Troabetskoj, te Kiëf, geseind om in zjjn kabinet zitting te nemen, maar het telegram is onbeantwoord gebleven.* Ondanks dit alles heeft Koning Victor Emannel zyn gelnkwenschen gezonden aan den Czar 1 Waarmee kan deze ongelukkige souverein op dit oogenblik worden ge feliciteerd 1 Ja, er is voor hem één lichtpunt. Hy heeft ook nog getrouwen. Naar toch uit St.-Petersburg van 29 dezer aan de Echo de Paris geschreven wordt, moet men niet gelooven, dat de autocratie de aanhankelijkheid van het geheele volk verbeurd heeft. Er bestaat b.v. een talrijke partij, samengesteld uit kleine kooplieden, bedienden en boeren, behoorende tot de ond-geloovige sectie Ochotni- Dwor, die met hart en ziel den Czar genegen is. Bjj de joncste ongeregeldheden te Moskou en te Charkof trokken de lieden vau deze party met nationale vlaggen en por tretten des Keizers tegen de studenten en de werklieden op en raakten met dezen slaags. Vooral op da studenten en de intellectneelen in 't algemeen hebben de leden der Ochotni Dwor 't gemunt. Dinsdag moet de Czar te St.-Petersburg zjjn geweest. Het bericht hebben wjj gevonden zooals 't er staat, zonder iets meer deze kortheid is echter welsprekend genoeg. De Kozakken te St. Petersburg, die niet bekend waren mot de uitgevaardigde oekase, moeten eerst niet geweten hebben hoe zjj 't plotseling hadden. Zjj konden niet vatten waarom het volk opeens »God beacherme den Czarc zong, in plaats van revolutionaire liederen. Maar het volk was grootmoedig voor hen. Het klopte de paarden op deu nek, behandelde de rniters vriendeljjk, en voegde hun toe »Je kunt nu wel naar huis gaan. We hebben je niet langer noodigwe hebben nu onze vrjjheid.* Zoo ging 't den eersten dag, maar sedert hebben alweer de Kozakken aan menig betooger het levenslicht uitgeblazen Donderdagmorgen. De Petersburgsche correspondent van de Daily Telegraphdie over uitstekende inlichtingen beschikt, weet te vertellen dat het historische oogenblik waarin de Czar van zijne alleenheerschappij afstand deed, zich aldus heeft toegedragenEen klein stoom bootje bracht graaf Witte en baron Fredericksz naar Peterhof. Zij kwamen om vier uur ten paleize aan en zagen dadelijk dat de Czar geen strijd meer met zich zelf had te voeren zijn besluit was genomen. Zij werden beleefd ontvangen en het gesprek begon het liep slechts over bijzaken. Middelerwijl wachtte, in de kamer gren zende aan de gehoorzaal, het geheele keizerlijke gevolg in neerslachtige en koortsachtig ongeruste stemming. De Keizer deed vervolgens aan Witte een verklaring die op het volgende neerkwamHij had slechts aan zijne autocratische macht vastgehouden voor het welzijn dat er voor zijn volk uit kon voortkomenhij had haar niet met een ander oogmerk uitgeoefend. Nu hij goede redenen had om te gelooven dat zij niet meer aan het Russische volk tot voordeel strekte, wilde hij er gedeeltelijk afstand van doen. Zonder verder iets te zeggen, zonder van kleur te verschieten, maakte de Keizer het teeken des kruises, nam de pen en schreef: »Nikolaj& onder het besluit. Hij had opgehouden alleenheerscher te zijn. Toen barstten de menschen van het gevolg in de aangren zende kamer in snikken uit. Graaf Witte en Baron Fredericksz gingen met tranen in de oogen heen. Maar de Czar ging heen, zooals hij gekomen was, met het kalmste gezicht van de wereld. Of deze daad van zelf-opoffering hare belooning zal vinden moet echter meer en meer betwijfeld worden. Ter motiveering ontleenen wij aan een particulier tele gram uit Londen in het Hbl. het navolgende De Times-correspondent is zeer pessimistisch. Volgens hem zaaide het manifest verdeeldheid in de massa des volks en behoort een burgeroorlog tot de naaste moge lijkheden. In Petersburg is het volk al reeds verdeeld in «witten" en «rooden". De «witten" zijn loyaal en tevreden, doch vormen het minst'intellectueele deel van het volk. De werklieden, studenten, priesters, dokters enz., behooren tot de «rooden" die een voorbeeldige organisatie hebben hun aanvoerder is een lange, bleeke, havelooze student, met een staf van ordonnansen en adjudanten zijn vlag is rood met een witte streep, toonende zyn vredelie vende gezindheid. De «rooden" en «witten" houden voortdurend op tochten, waaraan officieren, soldaten en matrozen deel nemen. Iedereen op straat, ook de politie, salueert de roode vlag l De correspondent zag een generaal zich meester maken van de vlag en woedend in het naastbij zijnde politie bureau het bevel geven de menigte uiteen te jagen; de dienstdoende inspecteur antwoordde«Iedereen in Rus land heeft thans het recht zijn politieke gevoelens te uiten." Gistermiddag had op het Kazanplein een botsing plaats tusschen de «witten" en de «rooden"er werd geschoten waardoor drie man gewond werden, die ver zorgd werden door den ambulancedienst der rooden. In en buiten de weder opengestelde universiteit wer den geestdriftige redevoeringen gehouden, dit gebouw en andere vertoonen roode vlaggen. Het tweede socialistische congres te Chalons. Hierover lezen we in de Matin HH tweede cougres van de Fransche socialisten is ge opend in de zalen van het Colisée te Chalons aan de Saone. De zaal was prachtig versierd met roode vlaggen en vaandels. De eerste bijeenkomst werd gepresideerd door den heer Groassier, oud afgevaaidigde van Parijs. Allereerst werd de vraag behandeld in hoeverre er publiciteit aaa 't congres zou worden gegevenmen besloot echter de pers op de bijeenkomsten toe te laten. Daarna werd een commissie benoemd om de geloofs brieven na te zien, en terwjjl dit gebeurde, besloot bot congres om een broederlijken groet te zenden aan de Russische revolutionnairen en een sympatbio-betuiging aan de werkstaking in de textiel-industrie in Duitschland. De heer Dubrenilb, secretaris van de party, bracht rapport uit van da commissie, die vastgesteld heeft dat de socialistische organisatie zich thans in Frankryk uitstrekt over 70 departementen, verdeeld in 65 bond genootschappen, meer dan 2000 groepen, elk ongeveer 4000 aanhangers tellende. Na een lange discussie werd een motie aangenomen, om aan de gekozenen machtiging te geven, om te protesteeren tegen de anti-militairistisohe vervolgingen en die, welke tegen de »Bourse du travail* gericht zijn. Da toestand der socialisten van de Loire brengt, een belangryko discussie met zich mede De heer Faure, afgevaardigde, legt uit, dat de vjjaudige houding der vereenigde socialisten gemotiveerd wordt door da connecties van sommige socialisten met fracties van de republikein- sche party. De heer Faure vereenigt zich met een voorstel dat de administratieve commissie deze quaestie zal op lossen en men hoopt, dat de socialisten van de Lairo zich bij de beslissing van het congres zullen neerleggen, na alle mogelyke uitleggingen en dat zij tot hun broeders zullen terugkeeren. Drinkgewoonten bjj studenten. In eene te Oxford uitgesproken leetrede heeft de bisschop van Londen de stem verheven tegen de drinkgewoonten aan d.e Britsche Univer iteiten in onze dagen. Op dit oogen blik, verklaarde hij, had bjj te Louden ten minste 20 studenten tot zyn last, die hopeloos aan dronkenschap verslaafd waren. De Daily News vindt, dat de bisschop overdrijft. De duurte der levensmiddelen in Duitschland. Het Gemeentebestuur der Pruisische ftad Wilmersdorf heeft, met het oog op de buitengewone auurto der levensmiddelen, naar het voorbeeld van Wiesbaden, besloten 50,000 Mk. nit te trekken voor toelagen aan gemeente-ambtenaren en beambten. Zoolang de duurte aanhoudt zal het salaris dier ambtenaren met de helft worden verhoogd. De Kamer van koophandel te Frankfort a/d. Main heeft beraadslaagd over de vraag, of in geval van mobi lisatie in het district Frankfort in de eerste groote behoefte aan verduurzaamd vleesch te voorzien ware. Volgens de Franlcf. Ztg. kwam daarbjj uit dat elk fabrikant wegens de hooge prijzen van het tegenwoordige oogenblik slechts zoovela varkens houdt, als noodig zjjn om zjjue zaken aan den gang te houden. Nergens heeft men groote voorraden van verduurzaamd vleeseb, daarom zou hot niet mogeljjk zijn bij mobilisatie in de groote behoefte to voorzien. Zulk eon argument tegen het ge sloten houden van de grens zal misschien bjj de regeering zwaarder wogen dan da ontevredenheid onder hst volk. De behandeling der redacteuren vaa de »Vor w&rtsi, Tegen deze ergsrlijko behandeling vorheffeu vele sociaal-democraten in Duitschland hun stem. Zoo schryft de Münchener Post, het orgaan van den Beierschen sociaal-democraat von VollmarDe brutaalste geweldenaar had het niet erger kunnen maken dau de blykbaar met blindheid geslagen partijgenooten van het bsstuur en de perscommisaie. Hoe kunnen Dnit- scha arbeiders nog met succes tegen de patroonsbent strijden, wanneer hot bestuur vau de sociaal-democratische party zich gewetenloozer gedraagt dan de meedoogenlooste ryand derJ arbeidors Dit zal wel overal in de partjj de bangs vraag zyn. Gelukkig is het be tuur de party niet, en deze zal er zich voortaan nit alle geweld tegen verzetten dat het bestuur de democratisohe idee in 't gezicht slaat. Noch voor absolutisme noch voor dictatuur is ruimte in de party, en als het bestuur dit mocht denken, dan zal het spoedig uit den droom geholpen woiden. O inkoop er ij. Te Genève is een ernstig geval van corruptie aan het lioht gekomen. Het bewjjs is geleverd, dat de Peuple de Geneve, het orgaan der socialisten te Genève, zich heeft laten omkoopen door don directeur vau de Kurzaal aldaar. In de zaal werd het Röazliapel gespeeld, en daartegen werd een campagne gevoerd door de conservatieve organen en aanvankelyk ook door de Peuple de Geneve. Later evenwel zweeg dit blad over het spelen in da Kurzaal, en naar na door getuigenverkla ringen is vastgesteld geworden, ontving het voor dit zwjjgen van den directeur der Kurzaal jaarlyks 1500 francs. Ia naam was deze som voor advertenties bestemd do kosten voor advertenties hadden evenwel hoogstens 300 francs bed:azeu. Aan deu «onverantwoordelijke!!* administrateur van de Peuple is door den directeur van de Kurzaal 6300 francs uitbetaald. Een mooio reclame voor den phono- graaf. De Paus heeft v»n een ijjken Amerikaan een fraaien phonograaf ten geschenke ontvangen en is zeer ingenomen mot dat geschenk. Hjj liet terstond eenige Gregoriaaneche muziek en stukken uit prtêken van een bekondea kanselredenaar er in opnemen. Eonige groot- waardigheid-bekleeders wenschton, dat do Paus esnigo opwekkende woorden tot de geloovigen in den phonograat zou sproken, om die daarna door phonogralen in het geheele land te doen horhalen. Maar van andere zjjde ondervond dat voorstel tegenstand. De werkloozen in Engeland. De Britsche Eerste Minister Balfour heeft zich nu toch eindelijk bereid verklaard een deputatie, maar bepaaldeljjk een kleine, ter besproking van de qaaestie der werkloozen te ontvangen. Nu dit is toegestaan, heeft men afgezien vau da voorgenomen demonstratie in hst Westeinde en de aanzienljjke wjjken van Londen. Twee zilveren bruiloften in één leven. Te Wesel heeft eeno 70-jarigo dame voor do tweede maal zilveren bruiloft gevierd. Haar eerste man overleed twee jaren na zjjn zilveren feest en de weduwe huwde daarna met een weduwnaar van veertig. Dnitschlands Atjeh. Een te Berlyn ontvangen telegram uit Zuid west-Afrika meldt, dat oveiste Von Semraern met de coloune-Koppy aan de Oranje-rivier ten O. van Hartebeestmond en 20 K.M. ten Z.-O. van de Honddrift in buitengewoon hevigen strjjd gewikkeld is geweest met een zeor sterken vjjand (Hottentotten) ten minste 400 man tellende, onder de kapiteins Moren?», Maurits, Johannes en Christiaan. Nadat het gevecht tot de duisternis viel had voortgeduurd, ontruimdo de vjjand den volgenden morgen zjjn versterkte stelling en trok in westdyke richting af. Het was onmogeljjk heiu te vervolgen, daar de troepen afgemat waren en er gebrek was aan proviand en munitie. De vjjand leed zware ver liezen. Aan Duitsche zjjde sneuvelden drie officieren en dertien manschappen werden zwaar gekwetst drie offi cieren en achttien man licht dertien man en raakten vermist vijf man. De jcolonne werd den |31sten Octo ber te Warmbad verwacht. Zjj heeft groote dingen gedaan, daar zjj buitengewone vermoeienissen doorstond en onwrikbare dapperheid in den strjjd ten toon spreidde. Nog wordt gemald, dat Hendrik Witbooi na vruchteloos gepoogd te hebban door aanvallen op de bezette drink- waterplaatson van Aminoei en Kiri-Oost water te kijjgen, 300 vrouwen en kinderen, onder wio zjjue naaste bloed verwanten, half versmacht heeft achtergelaten, de vlucht temende van Kiri in westeljjke richting. (de sociaal deiiiocratea en de republiek. Het Volk behelst het navolgend entrefilet: Troelstra zei Maandagavond in Dordrecht, dat men nu den duivel van het republikanisme zou gaan los laten. Om het algemeen kiesrecht in zijn werking te besnoeien, zal men de heele Grondwet gaan herzien, en dan komt vanzelt de troonopvolging ter sprake. Zoo zouden we, zei de spreker, nog eerder de repu bliek kunnen hebben dan het algemeen kiesrecht. Inderdaad is het wenschelijk om de vrije beslissing over den regeeringsvorm in de Grondwet vast .te leggen voor het geval, dat de Koningin kinderloos komt te sterven. De zaak maakt ons niet warm maar het is toch niet noodig om met een of ander Duitsch Prinsje opnieuw een »stamhuis« te beginnen; Dit wordt nu ook door veel bladen van de burger pers gevoeld. Maar de Republiek, die wij in deze tijden kunnen hebben, is de burgerlijke Regeering, volgens het recept der Grondwetscommissie, met De Beaufort als presi dent en Fokker als de roodste oppositie, die voor overleg in aanmerking komt. De rest, sociaal-demo craten, ja zelfs Treub misschien, met een slot op den mond. Dat mag er dan nu en dan af, meepraten in de Kamer of elders, geeft geen groot gevaarmaar meê beslissen, dat geeft geen pas. Daarom is een Republiek niet het eerste wat wij veroveren moeten, want die Staatsvorm heeft voor ons maar een kleine waarde, als wij niet vooraf een democratisch leven voor de arbeiders hebben be machtigd. Het is zeer mogelijk, dat in dezen tijd van Grond wetsherziening een burgerlijk republikanisme zal opkomen. En dit zullen' wij op den keper moeten bekijken, want reactie is even mogelijk onder een Koning ot Koningin, als onder den heer De Beaufort of Lohman als President der Republiek. De Nederlander zei het zeer natuurlijk te vinden, dat wij buiten de Grondwetscommissie waren gehou den, om de wijze waarop wjj over Oranje spreken. Maar dat laten wij ons niet opdringen. Niet tegen Oranje ot voor de Republiek gaan wij uit, maar enkel en alleen voor de democratie tegen de reactie. Wat er dan later aan den Staatsvorm zal veranderen is vanzelf sprekend gevolg. Ons doel omvat meer dan zulk een vorm kan geven. H. M. de Koningin en Prins Hendrik, die Dinsdag te Schwerin weer uit Eisenach is teruggekeerd, zijn voornemens nog tot 10 November a, s. op Rabenstein- feld te verblijven. De gemeenteraad van Den Helder heeft aangenomen een voorstel van B. en W. om met de H. IJ. S. M. eene overeenkomst aan te gaan tot verlenging van het doode spoor nabij het terrein van den reinigingsdienst met 170 M. en te maken ojorit over de sloot naar den spoorweg ter vergemakkelijking van den afzet van com post, die in den laatsten tijd door landbouwers uit Castricum en Hoogkarspel wordt aangevraagd. De kosten zijn geraamd op ƒ1700, terwijl voor jaarlijksch onder houd van de spoorbaan wordt gerekend f 45. Het ge heele bedrag zal in jaarlijksche termijnen van 150 gedurende 15 achtereenvolgende jaren worden voldaan. Tirana Wleringen—Scliagen. Namens de commissie uit de Provinciale Staten van Noord-Holland die had te adviseerou over de voordracht tot het voileeaon, doac de provincie, van stann voor den aanleg van oen spoor(tram)ferbinding, tusschen Sohagen en Ewjjcksluis, is door air. W. H. K. Mouthaan rapport uitgebracht. Wij ontleenen daaraan, dat de commissie allereerst met genoegen constateert, dat na ook Barsingerhorn hot belang heeft ingezien van de aan te leggen ljjn en daar om heeft besloten een subsidie van f 2000 te geven. Niet hoog gespannen zjjn de verwachtingen der com missie over aanvankelyk financ ëel gunstigen uitslag maar hoewel ovortuigd, dat de ljjn welvaart zal brengen in de streek waarom het gaat, hoeft zjj toch ook gemeend

Alkmaarsche Courant | 1905 | | pagina 1