STADSNIEUWS." PERSONALIA. Nieuwstijdingeu. (Jemeugd Nieuws. BURGERLIJKE STAND» gen nit eou samenstel van belastingen op het eigen oosenblik dat van dit samenstel getnigd wordt dat het herziening behoeft, is reeds door het, enkeie feit van dit samentreffen veroordeeld. Maar erger nog word bet, als het voorstel verhooging in uitz-cht stelt, jnist van die twee belastingen die onder de directe belas tingen 1-jj de herzienirg in de eerste plaats onder handen genomen znllen worden. Moet men in het voorstel tot opcenten heffing op bedrijfs- oh vermogensbelasting een aanwjjzmg zien, dat de minister van financiën deze beide belastingen buiten afin samenstel van herzieningsvoorstellen wil honden, dan voorspelt dit naar de meening van De Vrijzinnig- Democraat weinig goads voor de toekomst. Er ligt in het opcentenplan, zooals zjj gelooft, deze aanwgsing niet; wil de minister, wat het blad niet onwaarschijnlijk ach van de tot een algemeene inkomstenbelasting omgewerkte bediyfs- e» vermogensbelasting den hoeksteen maken van het door hem te vernieuwen fiscale gebouw, dan isnaar haar oordeel zjjn opcenten plan een financieel politieke misgeboorte. De leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal züu tegen Dinsdag 14 November as. des voormiddags te 11 nur tot eene openbare vergadering bijeengeroepen Naar verluidt moet dr. Knyper zich op het oogenbhk te Sobastopol bevinden, een der Zuid Russische steden waar, geijjk man waet, de revolutie 't ergst woedt. Te Dordrecht h<elt eene Raadscommissie een werk lieden reglement ontworpen en dit bij den Raad inge diend. Da commissie heeft daarvoor de desbetr, ffende reglementen in andere gemeenten geraadpleegd. Ook te Dordrecht is de loonsbepaling in dit reglement opgeno men men zal zich herinneren, dat wjj het ontbreken daarvan in het Alkmaarsch ontwerp als een groote laeune hebben gekarakteriseerd. Trouwens ook nog andere be palingen komen in do Dordrecbtsche ontweip-verordening voor, waarmee men te Alkmaar winsto zou kunnen doen Tot lid van den Raad van Edam is gekozen de heer J. van Beers (katb.) met 594 stemmen. De heer A. N. T. Teergs (vrjjz.-dem.) verkreeg 552 stemmen. Ontwerp vlssclierij wet. Onder leiding van den heer H. J, Lev nk is te Amster dam eene algemeene vergadering gehouden van de Ned. Heide-Maatsckappjj ter bespnkitg van het aanhangige wetsontwerp visscherij-wot. De vergadeiing was zeer druk door afgevaardigden bezocht en werd bjjgewoond door Z.Exc. den minis'er van Landbouw, Np verheid en Handel, mr. Veegens en mr. G. van Tbmhoven, Com missaris der Koningin in Noord-Holland. De minimum lengte der to vangen zoetwater viech- soorten werd besproken. Voor snoek werd deze aangegeven op 40 cM., voor bianenlandsche karper op 35 c.M, voor edel- karper cp 45 cM voor zeelt op 25 c.M., voor blei op 25 cM., voor baars op 20 cMvoor voorn en gror del werd geen maat bepaald en na langdurige discussie omtrent de maat van paling geen beslissing genomen en deze zaak aan 5 afdsolingen om voorlichting gerenv -yeord. zag men verder de teekeningen en bepaaldelijk de situ- atieteekeningen van den bouw en eene gedetailleerde begrooting der kosten overgelegd. Waar tot het uitgeven van een zeer hoog bedrag voor deze zaak ook met het oog op den bestaanden financieelen toestand niet dan in geval van noodzakelijkheid behoort te worden over gegaan, ga1 en vele leden de Regeering in overweging den post thans terug te nemen, f Telefoon De Directeur Generaal der posterijen en telegraphie maakt bekend, dat met ingang van 8 Nov. 1905 te Noord- Schar woude en te Zuid Scharwoude een hulp telephoon- kantoor voor het algemeen verkeer wordt opengesteld. De diensturen op werkdagen zijn Voor Noord-Scharwoudevan 1 Juli tot en met 30 September van 9.30 tot 11.30 uur voorm., van 2.30 tot 4 30 uur nam. en van 7 ot 8.30 uur nam. en van 1 October tot en met 30 Juni van 7 30 tot 8.30 uur voorm., van 10 tot 11.30 uur voorm., van 2 tot 4 uur nam en van 6 tot 8.30 uur nam. Voor Zuid Scharwoude van 7.30 uur voorm. tot 8 30 uur nam. Alles Greenwichtijd. Op Zon- en feestdagen geen dienst. (St. Ct.) menige vragen. In het Hbl. werd onze aandacht getrokken door het navolgende Ingezonden Stuk van E. B. r In uw nummer van eergisteravond vindt men onder elkander de aanbestedingen voor de marine en voor de o-evangenissen. Uit de cijfers voor het vleesch opge geven, blijkt dat voor de marine betaald wordt f 59,30, bij de' gevangenissen f 78 per 100 kilo. Waarom is, wat goed geacht voor Janmaat, niet goed genoeg voor gevangenen en veroordeelden Verder blijkt dat bij de gevangenissen voor boter betaald wordt f 1,45, dat dus den gevangenen beste natuurboter gegeven wordt. Een arbeider die met hard werken den kost moet verdienen, kan misschién nu en dan eens natuurboter eten en moet zich verder met margarine behelpen. Moeten dan gevangenen en ver oordeelden het beter hebben dan eerlijke arbeiders Heeft het er niet den schijn van, alsof men de ge vangenen nogal verwent en dat er op de begrootingen van Justitie heel wat bezuinigd zou kunnen worden? Oc gtiillen op het Loo Do kredietaanvrage voor den aanbouw van nieuwe stallen met aanhoorigheden op het Loo, vond blijkens het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over hoofd stuk I der Staatsbegrooting bij vele leden bezwaar. Eenigen achtten haar in strijd met de Grondwet. Zij meenden, dat, waar aan het grondwettelijk voorschrift om voor den Koning zomer- en winterpaleizen in ge reedheid te brengen voldaan is, voor restauratie niet meer uit 's lands schatkist mag verstrekt worden dan de in art. 25 der Grondwet vermelde som van f 50,000. Ook werd aangevoerd, dat de Grondwet de geldelijke verhouding tusschen den Koning en den Staat op vasten voet heeft willen regelen en daarom ook voor het on derhoud der paleizen een bepaald bedrag heeft genoemd, dat dan echter ook niet overschreden mag worden- Hieraan werd nog toegevoegd, dat wel is waar vroeger de bouw der Koninklijke stallen te 's-Gravenhage voor rekening van den Staat geschied is, maai dat dit niet als een antecedent kan beschouwd worden, omdat de omstandigheden geheel andere waren. Toen was het te doen om het over drie gebouwen verdeelde departe ment der Koninklijke stallen in één gebouw onder te brengen. Een dier gebouwen was niet meer in voldoen den staat te brengen. Een der beide andere werd benut voor het rijks-archief. Bovendien vloeide door verkoop van terreinen eene bate van la ton in de schatkist terug. De meeste leden konden zich met deze beschouwin gen niet vereenigen. Zjj merkten op, dat kosten voor aanbouw van nieuwe stallen onmogelijk kunnen worden beschouwd als kosten van onderhoud, en dat dus van strijd met de grondwettelijke bepaling betreffende de kosten van onderhoud der paleizen hier geen sprake kan zjjn. Daarentegen legt de Grondwet aan den Staat de verplichting op zomer- en winterpaleizen voor den Koning in gereedheid te brengen en onder dit in ge reedheid brengen is, naar men meende, in gereedheid houden begrepen. Men vroeg, of, indien een der paleizen afbrandde, niet iedereen den Staat verplicht zou achten de uitgaven voor den bouw van een nieuw paleis voor zijne rekening te nemen. De Staat voldoet dus slechts aan zijne grondwettige verplichting, wanneer hjj voor behoorlijke inrichting der paleizen zorgt. Overigens achtte men voor tegenspraak kwalijk vatbaar, dat het brengen van den bouw der Koninklijke stallen te 's-Gravenhage ten la6te van den Staat als een antece dent is te beschouwen. Het aangevoerde verschil van omstandigheden doet met betrekking tot de rechts- quaestie niet af. Andere leden, die de grondwettigheid van dezen post niet betwistten, hadden desniettemin bezwaar tegen deze uitgave, omdat zjj van de noodzakelijkheid nog niet overtuigd waren. Er waren naar hunne meening tal van andere, ook sociale belangen, die veel dringen der voorziening eischen. Waar naar de meening der regeering voor tal van zeer nuttige zaken geen geld kon worden uitgetrokken op grond van den toestand der financiën, daar keurden zij het af, dat deze post voor stallen op de begrooting voorkwam. Daartegen werd aangevoerd, dat hier zeer zeker van eene weelde-uitgave geen sprake is; dat de bestaande stallen op Het Loo geheel onvoldoende, ja zelfs zeer gebrekkig zijn en dat niet alleen geld wordt aangevraagd voor stallen, maar ook voor verbetering van huisvesting van personeel, wat in de omschrjjving van den post behoort te wor den uitgedrukt. Ook de leden, die in beginsel tegen den voorgestelden aanbouw geen bezwaar hadden, moesten erkennen, dat de aangevaagde som zeer hoog is. Immers door aan neming van den uitgetrokken post zou besloten worden tot het uitgeven van een totaal bedrag van 634,000. Men betwijfelde, of het noodig is voor dit dool een zoo hoog bedrag uit te geven. De Memorie van Toelichting somt wel de gebreken van de bestaande inrichting op, maar geeft ten aanzien van den nieuwen bouw geen andere inlichting, dan dat de Rijksbouwmeester de kos ten op f 634,000 heeft begroot. Herinnerende, dat, geljjk De Runxputte. Onze stadgeioote, de Nieuwe Noord-Holl., het artikel van Dr. Yan Gelder over de Runxputte in ons blad overnemende, teekent daarbij het volgende aan Wij zijn het gedeeltelijk eens met den geachten schrij ver, gedeeltelijk verschillen wij van hem in meening. Hij zal ons dit niet ten kwade duiden. Wij zijn het eens met hem, wanneer hij twee punten tracht vast te stellen le. De juiste ligging van den put te Runxputte bij Heiloo. 2e Men moet geen vereering aan een put of diens water toekennen, zoolang niet langs den gewonen of den buitengewonen weg bewezen is dat dit water een meer dan natuurlijke, een genoze de kracht heeft. Maar wij verschillen ook gedeeltelijk met den geachten heer H. E. v. G. in opinie, wanneer hij concludeert Vóór deze twijfel (omtrent den put) is opgelost behoort men zich van opwekkingen tot devotie te onthouden Immers, de devotie tot onze Lieve Vrouw ter Nood te Runxputte steunt allereerst niet op den put. Dit is iets, wat op de tweede plaats komt. Maar zij steunt le op de vereering der christengeloovigen voor de Allerheiligste Maagd Maria 2e. op het historische feit, dat te Runx putte van oudsher een bekende bedevaartplaats is geweest, dat daar de Moeder Gods op een bijzondere wijze door de geloovigen vereerd is geworden, dat zij daar ook vooral hun gebeden verhoord heeft. Deze grondslag nu van de devotie is men is in het bezit van het echte land. En zoover is er dus niets tegen, dat men weer naar Runxputte gaat om aldaar Maria ie vereeren teil DU I J ook bij den bouw der koninklijke stallen te s-Graven- hage gebleken is, ramingen voor gebouwen niet zelden worden overschreden, verlangde men omtrent de bouw plannen nader ingelicht te worden. Men wenschte te weten, wat te verstaan is onder de in de omschrijving van den post voorkomende uitdrukking «aanhoorighe- den« en of in de voor den aanbouw genoemde som ook begrepen zijn kosten voor aankoop van grond. Gaarne ganatorluui 9ïo«»g Kullen Zooals men weten zal, is Hoog Hullen te Eelde een sanatorium, waar drankzuchtigen herstel voor hunne kwaal kunnen vinden. Wij lezen in het 15e jaarverslag, dat loopt over 19U4, dat een vermeerdering van inkomsten echter zeer ge- wenscht is, wat men door krachtige propaganda hoopt te bereiken. De Regeering verleende ook dit jaar weer een subsidie van f600, en het Hoofdbestuur van den Volksbond wederom een toelage van f250. Met zeer veel belangstelling werd kennis genomen van eene door een oud-patiënt geschreven brochure, waardoor velen, onbekend met de Inrichting, en anderen, hoewel bekend met haar bestaan, er zich een verkeerde voorstelling van vormden, volkomen worden ingelicht omtrent de geneeswijze en het leven der patiënten Het op zeer aangename en onderhoudende wijze ge schreven stuk geeft een duidelijk beeld van het Sana torium en het aldaar beoogde doel. Wel mocht een gewezen patiënt Hoog-Hullen een lustoord noemen wei-, hooi- en bouwland, maar ook bosch-, groenten- en aardappelvelden en plantsoen, 't stond alles uitste kend; stal, pluimvee en bijenteelt getuigden van prac- tischen zin. Verder lezen we in dit jaarverslag: Het ligt in den aard der zaak, dat gedurende een vol jaar zich onaangename omstandigheden in een Sanatorium kunnen voordoen, vooral in egne inrichting als Hoog-Hullen, waarin chronische alcoholisten verpleegd worden, patiënten, die deels reeds door den aanleg- deels door de opvoeding, doch het meest door de alco, holvergiftiging, een eigenaardigen ziekelijken gedach- tengang, eene ziekelijke opvatting van het lichamelijk en geestelijk leven hebben gekregen, zich niet het minst openbarend in hun gedrag ten opzichte van hunne medeverpleegden en het verplegend personeel Toch meenen wij in het afgeloopen jaar ook weder tevreden te mogen zijn in dit opzicht. De moeilijkheden lieten zich bijna zonder uitzondering geleidelijk oplossen, zoodat geen der verpleegden wegens wangedrag is be hoeven verwijderd te worden. De WelEerwaarde Heer Ds. Heerspink heett ook dit jaar de godsdienstige belangen van de patiënten met veel toewijding en ijver behartigd. Een der verpleegden heeft trouw bij hem gecatechiseerd. De N. H. patiënten kunnen lederen Zon- en Feestdag naar Eelde ter kerke gaan; Ds. Heerspink houdt om de veertien dagen boven dien in de Inrichting zelve een godsdienstoefening. De R. C. verpleegden en de Protestanten, die te Gro ningen wenschen ter kerk te gaan, werden daartoe ten" allen tijde in de gelegenheid gesteld, zoodat ook hunne godsdienstige belangen niet uit het oog verloren werden. Wijl ernstige godsdienstzin veel bijdragen kan om de genezing te bevorderen, zien wij gaarne, dat de verpleegden hunne godsdienstplichten trouw vervullen. Gedurende 1904 werden opgenomen 39 patiënten, t. w. in de le klasse 6, in de 2e klasse 13, in de 3e klasse 20, terwijl hiervan op 31 December 1904 nog 27 patiënten aanwezig waren; in de le klasse 2, in de 2e 7, in de 3e 18. Over het algemeen vertoonen de chronische alcoho, listen een zelfde temperament, een zeltde geestesleven. Zij zijn vergeetachtig, zelfzuchtig, bedilzuchtig, kwaad sprekend, steeds zich verheffend en de schuld van hunne ziekte, hun maatschappelijk verval werpend op ouders, echtgenooten, voogden of weldoeners. Steeds ontkennen zij chronische alcoholisten te zijnzij noemen zich Meestal verdwijnen gedurende de behandeling vele dezer verschijnselen, vooral in de eerste drie maanden, doch voor een herstel dat eenige hoop geeft op blijvende beterschap zijn minstens negen maanden noodig. Dat dit door de verpleegden niet altijd wordt begrepen, ligt in den aard van hun lijden, maar dat ouders, voog den, echtgenooten enz. niet zelden meenen, dat een korter verblijf voldoende is, mag op zijn zachtst uitge drukt betreurenswaardig heeten. Van de 32 afgeleverden zijn tot heden 22, dit is 68| pet. geheel-onthouders gebleven, 3 of 91 pet. zijn ver beterd, dat is overgegaan tot zeer matig gebruik van bier of wijn, terwijl 7 of 211 pet. terruggevallen zijn tot hun vroeger lijden. De verpleeggelden zijn als volgt vastgesteld voor de le klasse afd. A. f600, le klasse afd. B. f400, 2e klasse f200 benevens f25 entree. Hiervoor wordt door het bestuur in de volledige ver pleging voorzien, beantwoordende aan het doel der Vereeniging. Een patiënt kostte per jaar gemiddeld f 507,55, per dag f 1.39, zoodat een patiënt per jaar voor 150.84, en per dag voor f 0.139 ten laste van de Vereeniging komt. Het door Ds. Brugsma uitgesproken verlangen, een Sanatorium te zien opgericht ter genezing van drank zuchtige vrouwen, behoort tot een der vurigste wenschen van de Vereeniging. In verschillende steden bezit de-Vereeniging corres pondenten, hier ter stede belastte zich daarmee mr. A M. de Lange. Zij, die voor deze Vereeniging belangstelling gevoelen of steun willen verleenen, wenden zich dus tot hem. Donateurs zijn zij, die in eens f 100 of meer bijdragen. Leden betalen eene jaarlijksche bijdrage van minstens f2.50, terwijl begunstigers een jaarlijksche bijdrage betalen minder dan f2.50. Betrouw schoolbezoek te St.-Pancras. Ds Vereeniging tot bevordering van getrouw school bezoek te St-Pancras hirld Vigdag.vond bij dan heer J, Rnjjs eene leden-vergadering. Slechts een 18 tal per sonen waren opgekomen, ook hier weer ah bjj zoovele vereenigingen, eeu bljjk van weinig belangstelling in het goededat het vereenigingslevon in het algemeen bedoelt. De voorzitter, de heer Engel, bracht bjj ae opening der bijeenkomst eenige woorden van dank aan allen, die hadden bjjgedragen en medegewerkt tot het welslagen van de school: eis en het schoolfeest, dezen zomer ge- honden. De notulen werden door den secretaris, den heer de Boer, voorgelezen en onder dankzegging goedgekeurd. Daarna gaf de secretaris een verslag van het schoolfeest en de schoolreis met de andera lee. lingen der openbare lagere school. Met volle instemming van de vergadering werd den secretaris dank gebracht voor zjjn accuraat weergeven van een en ander dit kan de onders weer opnieuw doen zien dat getrouw schoolbezoek in het belang van hnnnr kinderen is, om daardoor te komen tot ontwikkeling en tevens eens te kunnen pr fiteeren van een opgewekt schoolfeest met prjjsuitdealing, terwijl de ouderen een aangename en nattige schoolreis krjjgen. Hit de rekening van den Srcretaris-Pennirgmeester l leek dat or was ontvangen eene som van f 115,80 tegen een uitgaaf 'van f 105,19'/j, aizoo eon saldo van f 10,608/a Daarna werd eese reglements-wgziging ter hand ge- nemer. Na vele discues'ën werd besloten dat de vereeniging zal bljjvm eene vereeniging tot bevordering van getrouw schoolbezoek, en niet een schoolfeestvereeniging zonder meer. Alsnu werd in het reglement onder meer opgenomen, dat de zes weken veldarbeid, welke de leerpliohtwet voor de oudere kinderee toestaaf, niet als willekeurige ver zuimen zullen worden be-chouwd; wanneer bovendien nop meer dan acht willekeurige schoolverzuimen voorkomen, zo'len zoodanige leerlingen niet aan de sehoolreis of het schoolfeest mogen deelnemen. De leesten zullen in het vervolg enkel worden gehouden voor schoolgaande kinderen, zjj die met 1 April van school gaan zullen den volgendon zomer niet met de schoolreis moge medegaan. Wegens verschillende regie men ten-wgzigin gen zal op een volgende vergadering het bestuur aftreden en de ver kiezing van een nieuw bestuur piaats hebben. Het lid maatschap der vereeniging zal bedragen minstens f0.25 Met een woord van opwekking en de hoop uitsprekende dat vele belanghebbenden en belangstellenden in goed openbaar onderwgsin ruime mate en met flinke bjj drapen zullen toetreden tot de vereeniging, werd de vergadering door den voorzitter gesloten. Mei en mij. Als historisch deelt de Schag. Ct. het volgende mede Eau handolaarlje verkocht op de markt te Schagen aan een boertje een koe met de gevraagde schriftelijke verklaring, wanneer het beestje kalven zou. De tjjd was daar, maar hst kalf bleef weg. Zóó liet hat boertje zich niet, te pakken cemendaar zou hg »werk van maken.» Aan een rechtskundige werdfcde schriftelijke verklaring gezonden, die echter antwoordde, met, die verklaring op de zaak niet in te kunnen gaan. Hoe ze dan luidde »De koe kalft zes weken voor mg». Hooge Land prijzen. Als een bewjjs van de hoogte der landprjjzen moge dienen, dat voor 8 Heet. land in Mjjzen en Eilandspolder ƒ11016 werd besteed. Hat land was afkoms'ig uit de sala'enschap van Mej. de Wed. Alblas. Veiling. De pBïceelen van dsn heer G. Koomen Pzn. te Wie- ringerwaard, hnis, schuur, erf en weiland, samen groot 8.96 40 H.A., hebben in publieke veiling, gehouden ten overstaan van Notaris Backx in het lokaal Cérès te Schagen, opgebracht totaal ƒ19688,38. Brand. Te Twisk is brand uitgebroken in een burgei woon huis aan het Westeinde, door bet naar beneden vallen van de brandende potroleumlamp. Da man, de vrouw on hun eenig thuis zjjud kind wisten z'ioh ta redden Hoewel de brandspuit spoedig aanwezig was, bleef noch van het huis, noch van don inboedel iets gespaard; alleen de kippen kon men nog uit het tegen het huis staande hok bevrjjden. Alles was laag verzekerd, De Loterijwei. De uilgever van de Zw. Ct. is, naar in dat blad wordt med, gedeeld, door den kantonrechter veroordeeld tot een geldboete van f 10 wegens het opnemen of doen opnemen van een advertentie over de Hambnrgsche geldloterij. zenuwlijders. Spoedig boos worden, laag neerzien op hun gelijken of minderen, bang zijn vooral in het don ker, veel beloven en niets tot stand brengen, een anders werk steeds be- en veroordeelen, verhoogd dorst gevoel- zwaarmoedigheid afgewisseld door luidruchtigheid, zie daar hunne gewone kenmerken. Slagers, die vragen oa een abattoir. De slagers te 's Hortogenbosch bebben z'cb tot dor grmeenteraad gewend met hot verzoek te willen bevor deren dat de verordening op de keuring van vleesch zoo streng mogeljjk worie fo gepas*, dat deze zal worden herzien, in dier voege dat zjj ook geheel toepasselgk worde op slagers die buiten do stad wonen en daar binnen vleesch leveren, en dat de raad spoed'g moge besluiten tot den bouw van een abattoi-. Acetyleea-llcht te Heer-Hugowaard. Uit Heer-Hugowaard wordt ons d» 4 Nov. geschreven Hedenavond, baadden de R. K. Kerk en Pastorie bij den aanvang der Missie in een zee van licht. De nieuwe verlichting door middel van acetyleengas is aangebracht door den heer Truijens te Spanbroek, en voldeed bij de proefneming uitstekend. De kerk wordt verlicht door 40 branders, gedeeltelijk voorzien van gloeikousjes, terwijl in de pastorie 20 branders zijn aangebracht. Ken aardig begin. De nieuwe directeur van het Rijks-opvoedingsgesticht «Veldzicht,bij Avereest, de heer J. C. Duburg, heett bij het aanvaarden van zijne betrekking aan 54 jongens, die den 10 Sept. j.l. waren ontvlucht, de hun deswege opgelegde straffen kwijtgescholden. Ongeluk. Een metselaar uit Zaandijk, die werkzaam was bij de verbouwing van de Kon. Papierfabriek ))De Eendracht,® te Wormer, is Vrijdag van een aanzienlijke hoogte in den heiput gevallen. Bloedende en bewusteloos werd hij opgenomen. De gemeente-geneesheer heett hem per rijtuig naai zijne woonplaats vervoerd. Carré te ïnsndsm. B en W. van Zaandam stellen den Raad voor in het'jaar 1907 aan Oscar Carré in gebruik te geveneen gedeelte van «de Burcht* tot het geven van circusvoorstel lingen tegen vergoeding van f 600 gedurende 6 achter eenvolgende dagenhoogstens vier dagen aarna adressant het terrein nog in gebruik behouden tegen een vergoeding van 100 per dag. 3»e. Stoowpoet te Velsen. De'stomifpont1 vaarfnu dag en nacht en v<>erise.Jert Zaterdag ook de tram over. De brug is opengedraaid, doch de aannemer voor het sloopen heeft Seen toestemming haar weg te nemen. Tot nu toe zijn er geen ongevallen voorgekomen. Het is den betrokken ambtenaren opgevallen hoezeer het verkeer is toegenomen en dit schijnt hun geen gevoel van gerustheid te geven. De handpont en ook een bootje liggen gereed om dienst te doen als er onverhoopt een defect aan de stoompont mocht komen. Ds. P. J. GlaszPredikant bij de Doopsgezinde Gemeente alhier, is beroepen bij die gemeente te Beverwijk. Kog gelukkig afgeloopen. Gisteren morgen had in de St. Dominicus-kerk aan de Laat een ongeval plaats, dat schromelijke gevolgen had kunnen hebben. Gedurende de godsdienstoefening van 7J uur, juist toen de geestelijke op den kansel stond, viel oen stuk van het kapiteel van een der kolommen van een aanzien lijke hoogte met donderend geraas naar beneden, in een der voorste heeren-banken, waardoor deze bank gedeelte lijk verbrijzeld werd. De steen kwam juist terecht op de plaats waar anders dr. Dirken zit, die echter gelukkig niet aanwezig was. Ware het ongeval gebeurd tijdens de godsdienstoefeningen van 9 of 10J uur, wanneer deze banken steeds geheel bezet zijn, dan waren onver mijdelijk de gevolgen doodelijk voor een of meer der inzittenden geweest. De dienst werd geschorst van half acht tot half negen. Toen werd de kerk weer opengesteld. De Wajaarsmarkt. Gisteren en vandaag, de dagen van de groote na jaarsveemarkt, hebben weer getoond, dat in de omstreken van Alkmaar de veeteelt steeds bloeiende is. Wat weer een geweldige massa koeien op de gewone plaatsen en aan handelaars, veekoopers en- verkoopers heeft 't niet ontbroken. Op het Waagplein was het dit jaar weer zoo vol dat 't bijna ondoenlijk was om dwars door de menigte te komen. Hier ontbraken natuurlijk niet de kraampjes met allerlei lekkernijen en hartversterkingen, alsook kooplui met velerlei snuisternijen, touwverkoopers enz. Op den Voordam stond o. a. weer Japie met zijn koek, die ook dit jaar weer toonde zijn gave om nieuws gierigen te trekken en zijn koek aan den man te brengen. Wij vernemen dat aangevoerd werden 6388 stuks j vee tegen 5475 verleden jaar. De prjjzen waren hoog en de handel was stug. Een staaltje van brutale oplichterij kwam ons van middag ter oore. Op de markt kocht een als heer ge kleed persoon van een boer een koe, doch toen 't een paar uur daarna op betalen aankwam bleek de kooper nergens te vinden. Ja, wat erger was, hij had inmiddels dezeltde koe aan een ander verkocht, had terstond j daarvoor geld ontvangen en dadelijk daarna had hij zich uit de voeten gemaakt. 't Is te hopen, dat deze «heer" wordt opgespoord. Op een groote markt is handel bijna niet bestaanbaar zonder vertrouwen. Wij vernemen verder nog, dat verscheidene koeien zijn zoek geraakt. De meeste zijn teruggevonden, enkele nog niet. Vanmorgen werden aan het bureau van politie twee Amsterdamsche kooplui gebracht. Ze hadden op de markt gestaan met karren, waarin een hoeveelheid doosjes. In enkele was geld en in andere niet, en nu kon men doosjes nemen tegen betaling van 5 of 10 cent. Een dergelijke loterij is echter verboden bij de nieuwe loterij- wet" zoodat tegen beiden proces-verbaal werd opgemaakt. GEBOREN 4 No?, Hendrik, z. van Jan Ploeger en Ti jjntja Rens. 5 Laurens, z. van Cornelia Blauw en Francina Jo hanna Breurken. 6 Trjjntje, d. van Gerrit van der Menlea en Geertje Admiraal. Bij Kon. besluit zijn herbenoemd: met ingang van 8 dezei tot burgemeester der gemeente Zuidschai woude J. W.'O. Kroon, secretaris dier gemeente; met ingang van 25 dezer, tot burgemeester der gemeente Opmeer, H. J. K. van der Steen, Bjj Kon. Beal. zjjn benoemd in de pioviucie Nooid- Hollar.d: tot djjkgraaf van den Zuidpolder bij Edam, W. Toyn Jz. te Edam; tot heemraad van het Ambacht van Westfriesland, genaamd de Vier Noorderkoggen: van wege Ce Hoogwoudorkogge S. Zyp Jz., te Abbekerk en van wege de Medemblikksrkogge C. S'apel Pz., ie Iwisk; tot hoofdingeland-plaatsvervanger van Westfrieslar.d, van wege het ambacht van West friesland, genaamd de Vier Noorderkoggen O. Stins, te B nningbroek, en K. Schagen, te Mid woud, Aangenomen het beroep naar de Doopsgezinde Gemeente te Noord en Zuid Zjjpe ds. C. Vis ie Wargs. Door de besturen der R. K. scholen ia de Dekenaten Alkmaar, Pnrmerend, Bever wjjk en Sclageuals ook de R K. school te Ursem zjjn tot leden van den te vormen Raad van Beroep gekozen de heeren dr. A, M, Oonjjn te i

Alkmaarsche Courant | 1905 | | pagina 2