C H. BAHRE Co. DE WIJS BROERS, Cadettenschool. 2 streefde Familietak Openbare Verkooping Een plMziiigG Geschiedenis. Kufeke's ginder- Fasserdoozen. Leesgezelschappen, 40 Gents. Bevolking. „De Blauwe Bril." Teekeningen en Bestekken. No. 2 k f 2,50 No. 3 h f 2,50. No. 1 k f 3,75 Nalezers oterspeculaas. ot er stukjes, orstplaat. Hoogstraaten en Kennemerland. Cr. W. van der Veeny KOLONIALE WAREN COMESTIBLES. Te Huur gevraagd. WARENDÖEFS te ALKMAAE. Nationale Hypotheekbank. AJLLEBLEL FEUILLETON. BRILLEN en PINCE-NEZ Tevens wordt om de 14 dagen een R 0- MAN verstrekt. Specialiteit in POEDER- en ZOETE CHOCOLADE. Grevonden s t BEVAT DIT JAAR ONDER MEER: Novellen van B. CANTER, FELIX HAGE- MAN, F- DE SINCLAIR, B. STICHTER en anderen. Tal van groote Platen naar Schilderijen van H. W. MESDAG, M. BAUER, FRANS HALS, F. G. KOSTER en anderen. Groote Portretten en Illustraties. De prijs van dit alles te zamen is slechts N V. Herms. COSTER ZOON. Boekhandel, VOORDAM, J. van der VEEN, MARKTBERICHTEN." Boren al een HlGGl. éénig middel tegen Öarmcatarrh, Dlarrhee, Braakloop, enz. MIENT 17. MIENT 17. iu staalnikkelzilver en goud (holl. gewaarborgd.) glijpes en repareeren van Passers en Trekpennen. De ondergeteekende beveelt zich aan voor het lefren van M. UITENBOSGH. Tuinstraat, Alkmaar. Bouwkundige. N./V. BOEK- en HANDELSDRUKKERIJ v/h Ilerma Coster Zoon, Voordam C. O, iLKflllR. per kwartaal, (N»lezers f 1,25), bevat t Gids. Elsevier's Maandschrift. Holl. Revue. Nederland. Humoristisch Album. Eigen Haard. Fliegende Blatter. Gartenlaube. Ueber Land und Meer. London News. per kwartaal, (Nialezers f 1,25), bevat t Gids. Elsevier's Maandschrift. Onze Eenw. Tijdspiegel. Humoristisch Album. Eigen Haard. Fliegende Bllitter. Gartenlaube. Ueber Land nnd Mee.. Illustration. per kwartaal, (Nf ale ze rs f 1,75), bevat Gids. Elsevier's Maandschrift. Eigen Haard. Revue des Deux Mondes. Illustration. Tour du Monde. Magasiu d'Education. Nord und SUd. Illustrirte Zeitung. Gartenlaube. Fliegende Blütter. Cornhlll Magazine. Graphic. Punch. worden ten allen t(Jde aangenomen. Voor hen, wien het er niet aan gelegen isof zjj de tijdschriften wat later ontvangen staat TfiH ALLEN TIJ BB de gelegenheid open eene portelenlll e te ontvangen met de tyd- schriften en romans No. 1 k f 1,75 en met die van Ns. 2 en 3 kf 1,25 per kwartaal. Voor geabonneerdon bul ten de stad kanzoo noodig, de verwisseling van deze portefeuille op Zater dag worden bepaald. Be verwisseling der tijdschriften heelt des WOBN8BAG8 plaats. Voor alle nummers ls gelegenheid tot aansluiting. De Directeur der Cadettenschool zal op Woens dag 15 November 1905 des middags ten 12 uur, ten zijnen bureele in het openbaar aanbesteden het wasschen van- en het doen van herstellingen aan lijf- en linnen goederen ten behoeve der Cadetten en voor het gebruik in de keuken en op het gebouw. Ds voorwaarden liggen des morgens van 1012 nur, ter lezing op bet bureel van den Commandant dor Ca detten Compagnie. ALKMAAR, den 4 November 1905. De Luitenant-Kolonel, Directeur van gemelde School, DE LILLE HOGERWAARD. vjÊSÉfes"** Mej. C. M. EGMOND, leerares Piano en theoretische vakken (dipl. M. O. N. T. V.) heeft zich gevestigd Hlent C 15, alhier. Onderricht ook aan eerstbeginnenden, opleiding voor de examens N. T. V. Spreekuur: Woensdag, Donderdag sn VrjjJae vae 12 UAUELlJhSI VBHSGH: ONTVANGEN DE NIEUWE GROENTEN B' B a ok e «bakker. Hok. HANDEL IN EN FIRMA Bitsevoort A IS. Met ingang van 1 Januari a.s. zullen worden vernieuwd de Contracten der levering gedurende één jaar van het. benoodigde voor de menages en van het brood voor het personeel. Tevens bestaat gelegenheid in te scbrjjven voor het weghalen der spoeling gedurende betzelfde tjjdvak. Gegadigden worden uitgenoodigd hunne insohrjjvings- biljetten vóór den 15 November a,s. des namiddags ten 1 uur in te leveren. Inlichtingen zjjn op iederen werkdag van 1012 en van 12 uur te bekomen op het bureel van den Luite nant belast met het. beheer der nunages aan gemolde School, waar tevens de voorwaarden ter inzage liggen. ALKMAAR, den 4 November 1905. De Luitenant-Kolonel, Directeur van gemelde School, DE LILLE HOGERWAARD. Een gouden Damesrlng. Terug te bekomen tegen betaling der advertentie-kosten, bjj den Heer SCHEP PER, Werf »'t Hondsbosch." Aan den Kennemerstraatweg, deWilhelminalaan of in het Kennemerpark, worden te huur gevraagd het eene van f 400 tof f OOOhet andere van f BOO tot 1 800, tegen 1 Mei a.s. of eerder. Brieven met volledige opgaven worden ingewacht onder lett. S6, bureau dezer Courant. Ieder kooper ontvaegt tevens gratis een boekwork, getiteldHET NIEUW8TE KOOKBOEK, be werkt door Mevr. M. M. GUNST—VAN HOUTEN en een keurige PORTEFEUILLE-ALMANAK in fraai omslag. Voorbanden by tegenover de Kaasmarkt. Notaris te ALKMAAS, ls 70ornemons op Blnsdag 7 November 1905, bjj opbod, en op Dinsdag 14 November 1905, bjj afslag, telkens de3 avonds te 7 ure, in het, Noord- hollandsch Koffiehuis van den heor A. M. HAZES, aan het Luttik Oudorp te Alkmaar, in het openbaar ta verkoopeut het voor weinig jaren geleden nieuw gebouwde WIN- KKKHUJIS, ingericht tot broodbakkorjj mat dubbelen heetelnchtoven, benevens bovenhuis mot afzonderlijken opgang, en EBF, aan het Luttik Oudorp te Alkmaar, kadaster sectio B no. 8582, groot 1 are 21 centiaren, en het onverdeelde gedeelte in de sieeg ten westen van het voorgaande perceel kadaster sectie B, no. 3581, geheel groot 36 centiaren. Eigenaar de hear J. M. A. KöSTERS te Alkmaar. Inlichtingen worden verstrekt ten kantove vau ge noemden notaris aan de Oudegracbts 156, te Alkmaar. AMSTERDAMKeizersgracht 379. Opgericht In 1961. Gestort Kapitaal ff 300.000. Reserves f 410J00 Gestort Waarborgfonds, (uitslui tend bestemd ter verzekering van d8 rente en aflossing der pandbrieven) f 3.000.000. Bedrug der uitstaande leeningen op 30 Juni 1905 f 32.750966.15. Verstrekt geld op eerste hypotheek, op huizen en landerjjen, tegen eene rente van 4 °/0 of 4L/t °/0, naar gelang der omstandigheden. Inlichtingen te bekomen ten kantore der Bank en bjj den Heer Mr. K. A. Cohen Stuabt, Lange straat B No. 71, Alkmaar. II HBillMWlMH IIW Wi i.lW li OCft Het Jubileum van de Knetters. In October zijn vóór honderd jaar de lucifers uit gevonden. In een nummer vau het te Parijs verschijnende Journal de V Empire van October 1805 komt een bericht voor over de toen pas ontdekte geschiktheid van phos phorus tot het maken van vuur. Weinige weken later bracht apotheker Chancel, een Franschman, de eerste werkelijke lucifers in den handel. Hij noemde ze tabakshoutjes. Hij overtoog een stukje hout met dun zwavel, gummi en chloorzure kali. Doopte men nu het einde van zulk een geprepareerd houtje in een fleschje met geconcentreerd zwavelzuur, dan ont brandde door de inwerking van het laatste de chloorzure kali en deed den zwavel en met den zwavel het houtje, ontbranden. De lucifers waren hiermee in een vorm, die later zeer veel veranderd is, uitgevonden. Hiermede werd een technisch vraagstuk opgelosthet zoeken der mensch- heid, sedert eeuwen, naar een gemakkelijke wijze van vuurmaken. Chancel noemde de door hem uitgevonden lucifers „briquets stroxygènes". In de verschillende landen werden zij weldra bekend en vooral in Oostenrijk ver breid en verbeterd. Zij bleven echter duur. In 1812 betaalde men voor een doosje lucifers één florijn Thans, nu de lucifers de volmaking nabij schijnen, kosten zij bijna niets. Het bij vele menschen en in vele huishoudens altijd zoek zijn van de lucifers wijst er op hoe gering men de waarde schat. Als een doosje lucifers thans ook nog een gulden zoude kosten, zouden zij nooit zoek zijn. Meu zou aan de onmisbare houtjes waarde hechten, Tegen slapeloosheid. Een eenvoudig middel tegen slapeloosheid wordt door den Parijschen geneesheer Dr. Demouche aan de hand gedaan en voor de toepassing van zijn recept is niets noodig dan de hand. De hand, en vooral de handpalm, is zeer rijk aan bloedvaten en daardoor een warmtebron, welker uit straling geschikt is de uitzetting der bloedvaten en tengevolge daarvan het komen van den slaap te bevor deren. Te hand moet licht gekromd, zoodanig tegen het voorhoofd worden gelegd, dat zij in het langst de middel lijn van het aangezicht bedekt. De wortel der band moet ongeveer ter hoogte van de neusgaten zijn. Op die wijze wordt een vrij sterke verwarming van de bovenste gelaatshelft verkregen en die wordt nog vermeetderd door den adem, welke langs de hand naar diezelfde plaats wordt geleid. Het middel heeft in elk geval het voordeel, dat iedereen het zonder moeite of schade elk oogenblik kan beproeven. Bewijs uit de vingertoppen. De jury te Parijs heeft aan moord een persoon schuldig verklaard, die ontkende die misdaad gepleegd te hebben en tegen wien als eenig ernstig bewijs de afdruk van zijn vingers werd aangevoerd. Het slachtoffer was een oude dame, die op een Zondagnamiddag, toen haar meid uit was, vermoord is geworden. Op de tafel stond een wijnflesch on op deze vond men den bloederigen afdruk van drie vingers. Met deze kwamen volkomen overeen de teekeningen der vingertoppen van den beschuldigde, een neef der oude dame. Daar niet ingebroken was, onderstelde men dat een bekende den moord moest hebben gepleegd, na door de oude dame, die alleen in het huis was, te zijn toegelaten in de huiskamer, waar zij gruwelijk gewond, dood werd gevonden. Men kreeg vermoeden tegen den beschuldigde omdat bij onderzoek bij hem eenige kleederen met bloed doortrokken werden gevonden. Hij verklaarde dit uit zijn betrekking van ziekenverpleger aan een gasthuis, waar hij bij operaties helpen moet. Had hij den moord begaan, zoo beweerde hij, dan zou hij die bebloede kleeren wel hebben ver nietigd. De beschuldigde was overigens zeer gunsti» bekend, had geen schulden ook bleek niet dat er iets gestolen was door den moordenaar. De eenige belangrijke aanwijzing was gelegen in de gelijkheid der vinger afdrukken. De heer Bertillon toonde in een lange uiteenzetting met lichtbeelden zeer duidelijk aan, dat de bloedafdrukken op de flesch volkomen gelijkend waren op de afdrukken der vingertoppen van den beschuldigde en voerde o.a. aan dat hij in de 12 jaren dat hij dit herkenningsmiddel bestudeert, bij vergelijkingen nooit een vergissing heeft begaan. Herhaaldelijk heeft hij, op veel minder sterke gegevens dan in dit geval voorhanden waren, de politie op het goede spoor gebracht dat tot bekentenis leidde. Op de vraag van den Voorzitter: of dan niet de afdrukken van een ander afkomstig konden zijn, luidde het ant woord van den deskundige »Indien ik ook maar den geringsten twijfel had zou ik dien aandikken om niet als zeker voor te stellen wat ik nu niet anders dan stellig verklaren kan". De indruk van deze stellige verklaring was dan ook zoo sterk, dat de jury, ofschoon het de eerste keer was dat dit nieuwe bewijsmiddel werd toegepast, het schuldig uitsprak. Maar zij was tevens zóó onder den indruk van het nieuwe dat zij voor de gevolgen terug schrikte en verzachtende omstandigheden aannam. Waar in die gelegen zijn bij een neef, die zonder eenige aanleiding zijn oude tante vermoord heeft, bleef een raadsel. Het gerechtshof scheen ook onzeker te zijn, want in plaats van levenslange opsluiting, legde het slechts 10 jaar dwangarbeid op. Groenteveiling Noobdschabwoude. (Station). 4 Nov. Roodekool le soort f 12.50 a 11.25, 2e f 0.10 a 10.75, 3e f 9.75 a 8.75, kleinere f 2.a 6.-—, gele le soort f 6.50 a 6.—, 2e f 5.— a 5.75, kleinere f 1.50 a 3.40, witte le soort f 7.a 7.25, 2e f 6.— a 6,75 kleinere 1 3.a 4.—, alles per 100. Amstxboam 4 Nov. De prgzen der Aardappelen varen issdea ais volgt: Andjjker muizen f 2.2 0 a 2.40, id. kleine f 0.— a 0 id, blauwe f 0.— a 0.—, Fransche Bals f 0. 0.Eriescba gieltjes f 0.a 0.id. bonten f 2.50 a f 3.70, id. Borgers f 2.60 a 2.90, id. blauwen f3.25 a 3.10, Zeeuwsche bonten f 2.20 a 2.40, id. blaanwen f 2.20 u 2 30, id. pooters f 1.40 a 1.60, Hillegummer kralen f 0. a 0.Hillegnm. graafjes f 0.— a 0.Duitsche Ham burgers f 3.30 a 3.90, id. rooden f 2,a 2.20, Saksische jammen f 3.a 3.30, Zand Eigenheimers f 1.75 a 2.20. Zeeuwsche Eigenheimers f 8.50. a f4, ^r, bl,p. f0.~a0' Aanvoer 13 ladingen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Alkmaar vestigen de aandacht der ingezetenen op den inhoud der artt. 5, 6 en 7 van het Koninklijk Besluit van 27 Juli 1887 (Staatsblad No. 141) luidende als volgt Zij die hunne werkelijke woonplaats uit eeu gemeente van het Rijk naar eene andere gemeente overbrengen, doen hiervan eene verklaring aan het bestuur der gemeente, die zij verlaten en waar zij in het bevolkings register zijn ingeschreven met opgaaf der gemeente, waar zij wenschen zich te vestigen. Ter plaatse, waar zij hunne werkelijke woonplaats overbrengen, doen zij uiterlijk binnen eene maand na hunne aankomst eene verklaring aan het gemeentebestuur, met overlegging van het aan hen afgegeven getuigschrift van werkelijke woonplaatsverandering. Elk hoofd van een huisgezin geeft uiterlijk binnen ééne maand kennis aan het gemeentebestuur van ieder lid dat in het huisgezin wordt opgenomen of daar uitgaat inwonende dienst- en werkloden daaronder begrepen. Dezelfde kennisgeving geschiedt door afzonderlijk levende personen, wanneer zij andere personen in hun huisgezin opnemen. Overtreding van bovengenoemde bepalingen wordt gestraft met geldboete van ten hoogste f 100 of veertien dagen hechtenis. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 6 Nov. 1905. DONATH, Secretaris. Naar het Fransch van Theodore Cshn. 13) Groot was dan ook Guignol's verbazing toen hij zijne vrouw zag rijden in het rijtuig der Montgrands. Margué- rite, stralend van geluk, haastte zich hem alles te vertellen, wat op het kasteel was voorgevallen. Dit verbaasde hem niet zoozeer als Marguérite gedacht had, want door het verhaal van zijnen vader, dat hij voor haar verzwegen had, was hjj reeds eenigszins op die ontknooping voorbereid. Toch wierp hij een weemoedigen blik op hunnen woonwagen, die zoovele jaren getuige was geweest van hun huwelijksgeluk, hij begreep, dat hij daar weldra voor het laatst in zou wonen, de markiezin zou geen schoonzoon dulden, die met een kermiswagen reisde. Hij liet toen onmiddellijk voor zijne tent aanplakken, dat door onvoorziene omstandigheden de reeds aange kondigde avondvoorstelling niet plaats zou vinden toen kleedde hij zich zoo net mogelijk om met zjjne vrouw naar het kasteel te gaan. Ze stonden juist op het punt te vertrekken toen een kamermeisje Guignol eenen brief overhandigde. «Van de barones de Candolle?, sprak ze. sik moet op antwoord wachten. Vincent brak den brief open en tot zijne groote ver bazing rolde daar een bankbiljet van duizend francs uit. «Wat moet dat nu beteekenen?? vroeg hij aan zijne vrouw, terwijl hij zijne wenkbrauwen fronste. «Laten we maar eerst den brief lezen?, sprak ze, sdan zullen we er wel meer van begrijpen. De brief luidde aldus Mijnheer Daar uwe vrouw door toevallige omstandigheden vele gelijkenis met mijne moeder toont, en ze natuurlijk heeft hooren verhalen van haar jaren geleden ontstolen dochtertje, heeft zij daar op listige wijze voordeel uit trachten te trekken. Mijn man, noch ik zijn geneigd geloof te slaan aan hare verhalen, die ze mijne goed geloovige moeder tracht op den mouw te spelden. Ik raad u dus in gemoede aan hierin niet mee te werken. Zoowel mijne moeder, die niet jong meer is, als u zal dan zeker veel verdriet bespaard blijven. Tracht dus uw fortuin ergens anders te beproeven en verlaat Saint-Tropez zoo spoedig mogelijk. Hierbij duizend francs voor uwe bemoeiingen voor mijnen zoon. Barones de Candolle. Na dezen beleedigenden brief gelezen te hebben keken Vincent en zijne vrouw elkaar verbaasd aan. »Wat moeten we doen vroeg hij. Marguérite aarzelde geen oogenbliksVertrekken natuurlij k.« »Je wilt dus van al je rechten afstand doen, onge merkt verdwijnen alsof je bedrog hadt gepleegd, dan zou de barones zeker gehoor vinden als ze je voor eene oplichtster uitmaakte. Marguérite glimlachte even. «Schrijf terug wat ik je dicteeren zak, sprak ze. Mevrouw l Hierbij uwe duizend francs terug. Zoo'n hoogen prijs zou ik voor mijne hulp niet durven bedingen en aalmoezen neem ik niet aan, zelfs niet van mijne schoonzuster. Het is me evenwel eene aangename ge dachte, uwen schuldeischer te blijven, al is het dan ook voor eene aanmerkelijk kleinere som dan duizend francs. Mijne vrouw verlangt zich bovendien volstrekt niet op te dringen aan uwe familie. Zij zal daarom geen voet meer in uw huis zetten, voordat uwe moeder, zoo ge lukkig haar kind te hebben wedergevonden, u door onloochenbare bescheiden van hare wettige geboorte heeft overtuigd. We vertrekken daarom uit Saint-Tropez, na eerst aan uwe moeder zoowel als aan onze weldoen ster gravin de Valdieu afschrift van deze beide brieven te hebben gezonden. Vincent Guignol. «Uitstekend? sprak Vincent, toen zij geëindigd had, «beleefd maar krachtig.? Hij riep het kamermeisje, deed in hare tegenwoor digheid net geld weer in de enveloppe, verzegelde die, en gaf haar die toen weer mee terug. Daarna begaf hij zich met Marguérite naar zijne hoogbejaarde ouders, die vreemd ophoorden van zijn plotseling vertrek. Maguérite was zeer onder den indruk van het gebeurde, maar haar man troostte haar door te zeggen «tracht nu kalm af te wachten, de markiezin is eene brave vrouw, zij heeft in jou hare dochter teruggevonden, zij zal niet rusten voor ze dat, gestaafd door geloofwaardige documenten, bewjjzen kan. Je zuster zal zich nog wel eens dezen stap verwijten, let eens op wat ik je zeg.« Met het vallen van den avond vertrokken ze in de richting van Nizza, maar na eenige Kilometers te hebben afgelegd, veranderden ze van richting, en sloegen den weg in naar Marseille. Gedurende al dien tijd was men op het kasteel aan de meest verschillende gewaarwordingen ten prooi. Marguérite had beloofd tegen dinertijd met haren man te zullen terugkeeren, het was reeds acht uur en nog lieten ze op zich wachten. De markiezin niet wetende wat hiervan te moeten denken zond baron de Candolle naar Saint-Tropez met de uitdrukkelijke opdracht hen mede te brengen. Na een uur kwam deze op het kasteel terug met de mede- deeling, dat man en vrouw Saint-Tropez verlaten hadden zonder adres achter te laten. Men wist alleen te zeggen, dat ze den weg naar Nizza op waren gegaan. Bij deze onbegrijpelijke tijding keek de markiezin hare dochter aan, die een blijden glimlach niet verber gen kon. «Daar heeft Julia de hand in gehad,? sprak ze tot zich zelve. Zij wist hare aandoening meester te worden en sprak tot den baron, voortdurend Julia in het gelaat ziende: «Ik begrijp er niets van, maar ik zal zeker de reden weten te ontdekken van deze geheimzinnige verdwijning.? Julia de bedoeling harer moeder begrijpende ant woordde «Die is heel gemakkelijk te vinden, moeder, ik heb u genoeg voor dat soort menschen gewaarschuwd ze meenden misschien, dat wij hunne plannen door grondden, en zijn nu maar wijselijk heen gegaan, het beste bewijs is hun geheimzinnig verdwijnen.? «Wat bedoel je nu Wat meen je met bewijs?? «Moeder, na die scène ia de kapel vond ik, dat het nu ver genoeg was gegaan. Ik heb hun een biljet van duizend francs gezonden er bij schrijvende, dat ik hen zou aanraden nu maar zoo spoedig mogelijk te vertrek ken, misschien zouden ze anders op eene minder aan gename wijze met de justitie kennis maken?. «En hebben ze dat geld van jou aangenomen vroeg de markiezin, hare ooren bijna niet kunnende gelooven. «Dat kunt u begrijpen, het was voor hen een onver hoopt buitenkansje, en ze zijn dan ook maar vertrokken zonder er voor te komen bedanken.? «Ik kan het haast niet gelooven,? antwoordde hare moeder op eenen toon alsof ze wilde zeggen: «kind, je jokt.? «Ik moet ook zeggen,?, sprak baron de Candolle, «dat het mij ten zeerste verwondert, ik zou dat nooit van hen gedacht hebben.? «Kinderen?, sprak toen mevrouw de Montgrand, «neemt me niet kwalijk, dat ik nu liever wat aan me zelve blijt over gelatenin deze laatste uren doorleefde ik te veel emoties, ik ben moe. Laat me denken. Voor de tweede maal heb ik mijn kind verloren, ik hoop haar ook nu nog terug te vinden Toen de markiezin alleen gelaten was, vroeg ze aan hare kamenier «Marie, wie heett dien brief van mevrouw de Candolle naar Saint-Tropez gebracht «Francoise, mevrouw.? «Laat Franfoise dadelijk bij me komen, zoo spoedig ze bij de barones klaar is.« «Ja, mevrouw.? Wordt vervolgd.) Stoomdruk V si Herms, Cosier Zooo, Alkmaar,

Alkmaarsche Courant | 1905 | | pagina 4