bYa"d"sn"iëuws. Hinderwet. Kantongerecht te Alkmaar. PERSO N A L IA. K NS TEN L E TT ER N» öemengd Nieuws. Wat to Amsterdam gegeten wordt. In een verslag van een Vrjjdag gehouden zitting van het Gerechtshof te Amsterdam, voorkomende in De Tele graaf, lezen wjj Kalfsvleescb, waarvan men worst maakt, is gemeenlijk van betere katfs^lecsejjirboedauigheden ontbloot; op vorsten- schotels komt dn fölfSvleesch weinig voorop lnxneuse diners en banket is dit kalfsvleescb ver te zoeken doch men koopt dit vle^scb, in de meeste gevallen zonder accijns, ze*r goedkoop van »schartelaars« en verdient er zoodoende, mits men niet over een p! te ruim geweten beschikt, voldoende aa.n, om zélf zuiver en versch kalfs- vieesch op den disch te hebben. Dit bedacht een slagcrtjo hier ter stedeen bjj kocht een driekwart, half van oen vscbarrelaar te Pnrmerend» voor de somma van tien galden. Zelf kan men het er niet voor maken..,, het is goedkoop, zelfs als men van een gedeelte worst maakt en er den knecht op afzendt, om het andere gedeelte aan den man te brengen, overal waar dit mogrijjk is. Wat Amsterdam niet in zjjn maag krjjgt....: hondevloescb, kattevlepscb, vreemde worst van orbekends ingrediënten, bedorven vleescb.,.. Edoch deze vlieger ging niet op. De knecht werd aasgehonden.,.. een qnitantie van betaalde rechten werd gevraagd... en kon niet getoond worden. Toen bemoeide zich da minister van Financiën met de zaak »waar zijn nyn duitjes?» en de heilige justitie: de wet van 1822 nog. Het slagertje is don 27on Jan. 1905 bij verstek door de rechtbank veroordeeld tot een geldboete van f 100; hij kwam van dit vonnis in verzet wat hem waarschijn lijk weinig baten zalde rjjksadvocaat en de officier van justitie vroegen b krachligieg van het vonnis Wat de Engelscben van lederland weten. Wanneer een Engelsch blad over ons land gaat schrijven, komt er gewoonlijk iets mals. De Globe heeft het in een hoofdartikel over het voorstel om de werke- loozen in Engeland te gebruiken door ze aan de kust, waar de zee in het land vreet, zeeweringen te laten aanleggen. De Globe haalt er dan ons land bij en spreekt van de (aangelegde) zeewering, die ongeveer langs de geheele Nederlandsche kust loopt l Verder vertelt het blad zijn lezers, dat een groot gedeelte van wat vroeger de Zuiderzee was in goed land is veranderd. Na ongeveer tien jaren bebouwing van dat. drooggelegde land waren de kosten goed gemaakt. Nu denkt men er over, droog te leggen wat nog onder water staat. margarine. Naar een onzer berichtgevers meldt, zou met ingang van 1 Januari aan de soldaten-menages van het leger margarine worden verstrekt in plaats van natuurboter. (JV. v. d. D.) Vervoer van Margarine. In de zaak van den hotelhouder Jan Visser te Pur- merend, vroeger boterhandelaar te Broek-in-Waterland, die wegens het vervoeren van margarine in een ver pakking, waarop het woord «margarine» niet voorkwam, werd veroordeeld tot 7 dagen hechtenis, is Vrijdag door de rechtbank te Amsterdam het vonnis verbeterd en verder overwogen, dat de opgelegde straf te hoog is. Opnieuw rechtdoende, werd de beklaagde, tegen wien het O. M. dezelfde straf had geëischt, veroordeeld tot f '200 boete of 20 dagen hechtenis. Met getob te Vclscn. Men schrijft uit Velsen De pont is van een nieuw rondsel voorzien. Gisteren ochtend is zij weer gaan varen. Brand. Door een onbekende oorzaak ontstond in den nacht van Donderdag op Vrijdag brand in de woning van J. B. te De Rijp. Deze woning en de aangrenzende van mej. de Wed. A. M. brandden geheel uit. Alles was tegen brandschade verzekerd. Stroo In Waard en ttroet. Werd vorige jaren in de polders Waard en Groet het stroo meerendeels opgekocht voor de papier- en karton fabrieken; dit jaar (en te verwachten is 't ook verder) is zulks niet het geval. Wel is de handel in dit arti kel levendig; maar voor't gebruik bjj de veeteelt (binnen- boeren). Ook de aflevering is machinaal in blokken geperst, per as, scheepsgelegenheid en tram. Vele land bouwers hebben zich zelf een pers aangeschaft en laten door hun eigen volk persen, liet stroo uit deze polders wordt in het algemeen zeer geroemd; flinke prijs wordt dan ook besteed. De opbrengst telt thans dan ook in het bedrijf mede; eenige jaren terug was stroogeldzoo veel als speldegeld in 't gezin en vele jaren terug was het vrijwel waardeloos, ondergeploegd was het iets als meststof. De Ontvanger der Successierechten verzoekt ons be langhebbenden er aan te herinneren, dat op 1 dezer de helft der vermogensbelasting 1905,6 betaald moest zijn. De beer W. Kuilman, vóór korten tjjd Ambtenaar ter secretarie alhier thans te Leidon is heden geslaagd voor de acte Staatsinrichting M. O. Mej. A. O. Boelmans ter Spill alhier legde gisteren te Leiden met gunstig gevolg het candidaats-examen in de Rechtswetenschap af. Men verzoekt ons de aandacht erop te vestigen, dat Dinsdagavond half acht in de Chr. Ger. Gemeente alhier als voorganger zal optreden Ds. Oosterhuis van Broek op Langendijk. De zoo nuttige Vereeniging voor Gezins-verpleging houdt hare algemeene vergadering op Maandag 13 November, 's avonds half negenin „Café Central". Moge er oen groote opkomst zijn, die zal zijn te be schouwen als een blijk van waardeering van den arbeid van hen, die zich voor deze zaak zooveel moeite geven. Wij lezen in het Handelsblad: Naar aanleiding van onze opmerking, dat de „Stan daard" zich vergiste, toen hij schreef, dat „alle gesalari eerde ambten bij de voogdijraden in vrijzinnige handen" zijn, merkt men ons op, dat mr. A. J F M. N. Dorbeck, katholiek advocaat, die te Alkmaar tot secretaris van den voogdijraad is benoemd, zeker vreemd zou opzien, indien men kern tot de vrijzinnigen rekende. Het geven van cene andere beate si ml ng aan het lokaal waarin het Genootschap Solus Nemo Satis Saplt Is gevestigd. In de «Bijlagen" is in zake bovenstaande quaestie een belangrijk advies opgenomen van eene commissie ad hoe van drie rechtsgeleerde leden van den Raad, de heeren mrs. J. P. Kraakman, Boelmans ter Spill en Cohen Stuart. De zaak schijnt ons van voldoende belang om hier het geheele advies te laten volgen, dat aldus luidt In den aanvang van het jaar 1802 wendden zich tot het Administratief Bestuur dezer gemeente een tweetal leden van het genootschap Physica, daartoe door w htiftne" medeleden gécommitteerd, met «vriendelijke «sollicitatie of het ook daar heen zoude kunnen worden «gedirigeerd, dat de gemelde zaal (de geweezen Eetzaal «van het Proveniers Huys), welke tans van weinig of «geen gebruik voor de stad was, aan meer gemelde «Gezelschap van Stadswegen wierdt afgestaan ot gratis, «of op zodanige aanneemelijke conditiën, dat daaruit voor »'t gemelde Gezelschap geen aanmerklijk bezwaar voort- «sproot, en dat zij in staat waaren, om desaangaande «aan hunne Committenten een favorabel rapport uit te «brengen.« Adressanten wijzen er op, dat «het Locaal jtans door hun gebruikt wordende in die situatie was, «dat zij van het zelve, zonder het aanwenden van «zwaare kosten, 't geen voor gemelde Gezelschap zeer «bezwaarend zoude zijn, niet langer gebruik konden »maaken«zij hadden om die reden naar een ander locaal omgezien en meenden dat bovenbedoelde zaal «met eenige kleine veranderingen daaraan te maaken, «tot hunlieder oogmerk dienstbaar en zeer geschikt «zoude zijn.« Regenten van het Proveniers Huys hadden zich wel is waar bereid verklaard dat lokaal aan het genootschap te verhuren voor «conditiën en Prijs, die «niet geheel onaanneemelijk waaren, echter dezelve al «wederom tot aanmerkelijk bezwaar van gezegde Ge- «zelschap zouden moeten strekkencc, zoodat adressanten «in overweging genoomen hebbende, dat de Plaatselijke «Bestuuren zo hier als elders bij onderscheidene ge- «legentheden, door het aan Gezelschappen van onder sscheiden aart gratis offereeren van een voor hun ge- «schikt Locaal in een of ander Stads Gebouw, hebben «getoond, dat zij gaarne, al wat mooglijk was wilden «contribueeren tot bevordering van konsten en nuttige «wetenschappen, en dus ook tot het in stand houden «en doen bloeien van zodanige Gezelschappen, welke «tot dat loflijk einde binnen hunlieder Gemeentens «aanweezig waaren« dan ook meenden zich met voor omschreven verzoek tot het Administratief Bestuur te mogen wenden. Dit verzoek viel in goede aarde het Administratief Bestuur besloot op 17 Februari 1802 «tot een blijk van «de welmenende gezindheid deezer vergadering omtrent «nuttige Gezelschappen, van Stadswegen aan het Phy- «siesch Gezelschap alhier tot voorzegd einde gratis te «offereeren, zo als geschied bij deeze het vrije gebruik «van de gemelde Zaal in het Proveniers Huys voorn, «en wel tot zo lang als het gemelde Gezelschap bestaan «of verkiezen zal daarvan te profiteeren, mits echter «dat het meergemelde Gezelschap wederkeerig zal ver splicht zijn om ook zo lang die Zaal voor hunne kosten «en ten genoegen van de Commissie tot de Fabricque «deezer Stad te onderhouden «en is voorts de gemelde Commissie tot de Fabricque «gequalificeerd geworden om met eene Commissie uit »'t voorzegd Gezelschap te confereeren over de Locaa- «len, welke het zelve verder mogt benodigd hebben, en «daaromtrent met dezelven de nodige schikkingen te «maaken en met dezelve onder wederzijdsche appro- «batie desaangaande het benodigd contract aan te gaan «en te sluiten. In Maart daaraanvolgende waren partijen tot een resultaat gekomen en werd door Regenten van het Gasthuys en de Commissie tot de Fabricque eenerzijds en de beide gecommitteerde leden van Physica andererzijds een overeenkomst gesloten van den volgenden inhoud «verklaren met eikanderen verdragen en overeenge- «komen te wezen, dat door de ondergeschreven ter «Eener, aan de ondergeschrevenen in hunne voormelde «qualiteitter andere zijde, voor altoos zal werden afge- «staan en ten hunnen gebruyke werden overgegeven «Een Huys en Erve, e taande ende gelegen in het gast- «huys voornoemt, en aldaar op de agter Plaats gemerkt »L, C. met volkomen vrijheid om daar van zulk gebruyk «te maken als waar toe het zelve maar eenigsins voor «hun lieder geselschap kan dienstig zijnzullende het «zelve ook zoo lange door ons ondergeschrevenen be- «hoorlijk van reparatie werden voorsien gelijk ook mede «door ons zal gedaan en speciaal wel waterdigt gehouden «werden, de Zolder, dak als andersins boven de groote «voormalige Eetzaal der Proveniers, welke Zaal aan het «voornoemde geselschap door het Administratief Bestuur «dezer Stad ten gebruyke is afgestaandoor het zelve «geselschap, geduurende dit gebruyk zal moeten werden «onderhouden. «Waar tegen de ondergeschrevenen gecommitteerd «in hunne voornoemde qualiteit ter andere zjjdezig «verbinden, zoo lange de tegenwoordige Leeden of hunne «opvolgeren in het voornoemd geselschap van voornoemde «Huys en Zaal ten gemelde einde gebruyk maken, daar »vooi' Jaarljjks een Recognitie aan opgemelde gasthuys «te zullen betalen, eene somma van veertig gl.*) waar «van het eerste Jaar omgekomen en verscheenen zal «zijn op den 1 Maij 1803." Ziedaar het contract, waarop Physica zijne rechten baseert en waaromtrent onze meening gevraagd is. Sedert 1802 heeft het genootschap Int locaal in gebruik gehad en niet slechts gebezigd tot het houden zijner wekeljjksche Maandagavond-bijeenkomsten gedurende de wintermaanden, doch tevens daarin zijne instrumenten en bibliotheek bewaard. Allengs evenwel zijn de bordjes geheel verhangen. Het genootschap, dat in 1802 in kwijnenden en be narden toestand verkeerde, zoodat het de betrekkelijk kleine en zeer lage zaal voor zijne bijeenkomsten «dienstbaar en zeer geschikts oordeelde en eigenlijk alle «conditiën en prijzen» voor zijne kas te bezwarend waren, weshalve de «vriendelijke sollicitaties tot liefst gratis gebruik werd gedaandat zelfde Physica, thans ook finantieel krachtig, kan bij trouwe opkomst zijn leden in de oude zaal niet herbergen en ervaart zelfs, dat het lokaal voor het gemiddelde aantal toe hoorders te klein en, ondanks een belangrijke ver hooging door het wegnemen der onderste zoldering-]-) vooral ook te benauwd is. En het Ziekenhuis, voor hetwelk het lokaal in 1802 «van weinig of geen gebruik® was, heeft aan die ruimte thans de grootste behoefte. Op aandrang van Regenten van het Ziekenhuis wend den B. en W. zich dan ook in 1902 tot Physica en na eenige besprekingen kwam van de zjjde van het toen malig bestuur van het genootschap op 19 Febr. 1903 bij B. en W. een schrijven in van den volgenden inhoud «Ten vorigen jare, werd, op verzoek van uw College, «een bespreking gehouden, met ons toenmalig bestuur, «naar aanleiding van de door U uitgesproken wensche- «lijkheid, om de vrije beschikking te krijgen, over het «lokaal, waarin ons genootschap is gevestigd, en waarvan «indertijd, door de toenmalige stedelijke regeering het «onopzegbaar recht van gebruik of bewoning aan ons «Genootschap is toegekend. «Het lokaal scheen benoodigd te zijn voor den dienst «van het Gasthuis. «Wij stelden ons toen op het standpunt, dat, hoewel «ons recht onaantastbaar is, wij bereid zijn, naar eene «oplossing te zoeken, die uw College mocht bevredigen «en tevens zoude vallen binnen de financiëele krachten «van ons Genootschap. Aanvankelijk bleven die pogingen «vruchteloos. Ook uw College wist geene oplossing, «zoodat de zaak bleef rusten. «Thans meenen wij daarop terug te moeten komen, «voor het geval uwe wenschen om de vrije beschikking «over ons lokaal te krijgen dezelfde mochten zijn gebleven. «Het komt ons namelijk voor, dat wjj een geschikt «lokaal voor ons genootschap hebben gevonden, tegen Deze recognitie werd betaald tot het overlijden van den concierge (in 1813), die dit huis bewoonde. Regenten van het Gasthuis deden in 1878 eene poging om Physica opnieuw tot betaling der recognitie te bewegen waarop een beslist weigerend antwoord bij missieve van 11 Mei 1878 werd ontvangen. Sedert is dit punt, voor zoover ons bekend nimmer meer ter sprake gekomen. Regenten schijnen zich dus neergelegd te hebben bij de meening van het Genootschap dat de recognitie alleen verschuldigd was voor het gebruik van het huis en erf in het contract in de eerste plaats genoemd. f) Met toestemming van Regenten van het Ziekenhuis had deze verbouwing in 1894 voor rekening 'en risico van Physica plaats. «een jaarljjkschen huurprjjs van Twee honderd Vijftig «gulden. «Wij zouden ons gerechtigd achten aan onze leden «voor te stellen, dit bedrag uit onze kas te betalen, «wanneer de gemeente zich verbinden wilde de som «van Een Honderd gulden jaarlijks bij te dragen. «Het spreekt van zelf, dat de gemeente deze ver- spliehting op zich zou moeten nemen, voor den duur "«van het bestaan van ons Genootschap. «Daartegenover zouden wij afstand doen van onze «verkregen rechten op het tegenwoordige lokaal. «Gaarne zouden wij van U vernemen, of deze oplossing «door U wenschelijk wordt geacht, en zoo ja, of U «bereid is, deswege de noodige voorstellen aan den «Gemeenteraad te doen. Bij bevestigende beantwoording «van deze vraag door Uw College, zouden wij de aan- «gelegenheid zoo spoedig mogelijk aan het oordeel en «de beslissing onzer ledenvergadering onderwerpen.« Het toenmalig bestuur van Physica beschouwde alzoo de indertijd eigenlijk bij wijze van subsidie gedane inbruikgeving als een onopzegbaar recht van gebruik o[ bewoning, welk recht onaantastbaar zoude zijn. De quaestie is evenwel niet zóó eenvoudig, als men haar generzijds voorstelde. Een nauwgezette en omvang rijke studie van het Oud-Hollandsch en het Romeinsche Recht heeft ons de overtuiging geschonken, dat de beweerde onaantastbaarheid en onopzegbaarheid min stens aan zeer gegronden twijfel onderhevig zijn en dat een eventueel te voeren geding in deze voor de gemeente goede kansen op een gunstig resultaat biedt, op gronden die wij onder de gegeven omstandigheden geen vrijheid vinden, zelfs in besloten vergadering, aan den Raad te openbaren. Alvorens evenwel de Raad, desgewenscht na in gewonnen advies van den te kiezen rechtsgeleerden raadsman, in deze zal kunnen beslissen of het belang der gemeente het voeren van een proces vordert, is het noodzakelijk te weten of het Genootschap Physica met zijn toenmalig bestuur van meening is, dat aan de ge meente een- eisch tot geldelijke vergoeding moet worden gesteld en zoo ja, wat het in deze meent te kunnen en moeten vorderen. De boven in zijn geheel aangehaalde brief bewijst, dat het bestuur destijds niet handelde in opdracht der leden, doch naar eigen inzichtwaren B. en Wbereid «deswege de noodige voorstellen aan den Gemeenteraad «te doen,« dan zou «de aangelegenheid zoo spoedig «mogelijk aan het oordeel en de beslissing der leden- «vergadering worden onderworpen.B. en W. handelden dienovereenkomstig door op de begrooting van 1904 een post van f 100 tot het bewuste doel voor te dragen en gaven van dat voornemen aan Physica kennis bij missieve van 1 October 1903 No. 449. En nu is het zeker opmerkelijk, dat noch het toenmalig, nóch de opvolgende besturen gevolg hebben gegeven aan de gedane belofte tot het houden dier ledenvergadering. Men tast alzoo omtrent het gevoelen van de leden volkomen in het duister en toch zal het voor den Raad eerst mogelijk zijn met volledige kennis van zaken te oordeelen en te besluiten, als hij dat gevoelen kent. Wij hebben mitsdien de eer den Raad voor te stellen B. en W. uit te noodigen het bestuur van Physica beleefd doch dringend te verzoeken de indertijd toege zegde ledenvergadering te dezen einde zonder meerder uitstel te beleggen en het door die vergadering genomen besluit te hunner kennis te brengen. Protestantenbond. Gisteravond werd op de bovenzaal van café «Central» de eerste leesavond gehouden vanwege de afdeelin» Alkmaar van den Nederlandschen Protestantenbond. De zaal was vol, zoodat er een oogenblik zelfs stoelen te kort wares voorzeker oen mooi begin voor dezen winter. Als spreker zou optreden de heer dr. J. A, Beijei man, romonstrantsch predikant, van Amsterdam, met het onderwerp «Orsterfeljjkheid». Da eeereiaris dar afdeeling, de heer d? A. O. do Regt, die bij ontstentenis van den voorzitter d> bijeenkomst met een kort woord opende, dec-lde echter mede, dat dr. Bejjarmau door heeschheid verhinderd was hedenavond te spreken. De heer ds. Van der Wissel bad zich «venwel bereid verklaard da spreek beurt over te nemen. Wat spr. zou behandelen wis maeiljjk in oen enkel woord te zaggee, maar 't zon in hoofdzaak zjjn een bespreking van de troost die men kan vinden en zoekt in de nieuwere godsdienstige richting. Hierna begon de heer Van der Wissel zjjn Lzing. Wat spr. Leden voor zjjna toehoorders zal ontwikkelen is zjjn meerling dat de nieowe godsdienstige riebtng, het modernisme, niet aan alls godsdienstige behoeften bevre diging brengt, tenminste niet zooals het tegenwoordig nog is. Uit een paiticuliere correspondentie en persoonlijke ondervindingen is het spr. op evollen, dat iemand die behoefte aan troo3t hesfr, spoediger zich wendt tot het orthodoxe daa bet moderne. En, zegt spr., dat ligt dan niet aan den persoon die troost zal brengen, maar men gaat dan eerder raar bet orthodox?, omdat het moderne voor velen iets onbevredigends heeft, vooral omdat eeae wat zjj wil: keer to' n zalven in. Er ontbreekt iels aan 't moderne, 't Is voor do menston te veel subjectief, 'sis niet popnlrir, eist pr< prgaudistiscb, 't is niet bepaald omljjnd, 't stelt 't zedeljjke leven boven't godsdienstige ziedaar klachten, die tpr. zoo na en dan hoort. Erworlt over 't algemeen te veel aan verstand gehecht en te weinig aan 't geloot. Wij willen Ie veel begrjjpen, wat van God in ons is, de godsdienst wordt te veel weten schappelijk. Maar waarljjk, wij voelen den God niet nabij, als wjj zjjn b;staan wetenschappelijk zien bewezen. Dat bewija geeft ons uctg geer; geloof. Spr. wees nu op de twee opvattingen van het godsdienstig leven actief ol contemplatief. En het is vooral dit laatste, waarvan spr. vraagt: wordt er wel genoeg tjjd gegeveu aan den be schouwer. Wat bottelt het actie re, vrozg spr. of het wel goed is dat in sommige 1 edereu van den godsdienst als in den bundel van den Protestantenbond op den voor grond treden de mansch en zijn arbeid. Er is te veel maatschappelijk gedoe tosschen God en dsn meuseh daarom is zoo begrjjpeljjk dat velen oplossing van het mysterie zoeken in het occultisme, maar zal God voor ons de Hooge, de Ware zjjn, dan moeten we Hem niet begrjjpen. Spr. wees hierna op den naam »Vadoi« voor don God wel was dia mooi, zooals door Jezus gebruikt, maar toch zsl dat de voorstelling die wjj ons van God maken, verkleinen, neertrekken en het moet juist voor ons zijn de Verhevene. Voorts wees pr. er op dat wjj moeten gelooven aan het oneindige, bet eeowi o en niet aan een God vaa tjjd. Na do pauze behandelde spr. de vraagHoe stelt iet modernisme zich de toek mst voor. Spr. heriuuert aan het gezegde «an dr. Knypor, Jat de aodernen gren toe komstbeeld hebben. Maar de modernen gelooven aan een beter worden dor munsehen langs don weg van ovolutie en ten slotte ral dan komen, zoo zeggen velen, hetGods- rjjk op aarde. Spr. gelooft dat niet, wa t dan zou er geen tegenstelling meer zjju in de gamenlevi ig on dat is, egt spr., coodig: goea goed zo der tegenstelling van kwaad enz. Wrl geloof- spr. a n de i vooruitgang, m«ar geljjken tred daarmee houdt 't ideaal der monschen, en als 't bereikt wordt is het goen ideaal meer. Maar wij moffen niet begrijpen waar het heen gaat, het is met de toekomst evenals hei mysterie inpons, deu verborgen merschwj beg'jjpen n'ot„wat dat ie, maar wjj kennen het. Na de red» vau (len beer Van der Wissel, braffit Dsjde éitï atènk aas» den spreker, waarn de verg&dering uiteenging. Bevordering van Christelijke belangen. Evenals vorige jaren heeft de Vereeniging tot Bevor dering van Christelijke Belangen alhier het voornemen ook voor dezen winter eenige lezingen te houden. Bij wijze van proef zullen een of meer lezingen niet in haar eigen locaal, doch in een ander worden gehouden. Zij hoopt, waar zij al het mogelijke doet om die lezingen aantrekkelijk te doen zijn, een grooter opkomst dan tot na toe haar deel mag wezen. De eerste lezing zal plaats hebben op Vrijdag 17 No vember e.k., in de societeitszaal der „Harmonie," waar dr. H. Bavinckprof aan do Vrije Universiteit te Am sterdam, eene lezing hoopt te houden over het onderwerp Christendom en Maatschappij. Een onderworp waarover voorzeker zeer veel belang rijks is te zeggen Zooals uit achterstaande advertentie blijkt, is de toe gangsprijs 10 cents per persoon. Mondcsi-tentoonstelllug te Brussel. Op de internationale tentoonstelling van honden van de Vereenigiag »Sfc. Hubert'', die te Brussel wordt ge houden cp 11, 12 en 13 November, behaalde onze stad genoot, de heer J. F. van der Oord, met zjjn St.-Bs; nards- houd «Star» den eersten prjjs, beneveus den eeie prijs in de afdeeling van de beste langharige honden, den eere- prijs iu de sfdeeling van de beste houden der Tentoon- stelling en den Kampioensprjjs. Opgebracht. Hedenmiddag werd een jongmensch, wiens verstande lijke vermogens blijkbaar gekrenkt waren, wat aanleiding gaf tot stoornissen op den openbaren weg, door een agent van politie, geassisteerd door eenige burgers, naar het politiebureau gebracht. Aanhouding. Hedennacht is door de politie een matroos aangehouden van het wachtschip te Den Helder. Hjj was zoud-r ver lofpas vandaar vertrokken. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen, ingevo'ge art. 8 der Hinderwet, ter algemeene kennis, dat zjj bjj besluit vaa heden No. 155 vergunning hebben verleend aan W. H. J. HELLING, aid tar, tot het oprichten van eene Sigarendrogerjj in het perceel Mosterdsteeg, wjjk O no. 4. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 9 Nov. 1905. DONATH, Secretaris. Zitting 10 Nov unbar 1905. E. de G. Jz., Egmond aan Zee, loopen over verboden grond, f 0.50 boete of 1 dag hecht. T. P. en J. K„ Alkmaar, en H. P. v. S., Amsterdam, dronkenschap de le, 2e, 3e en 5e ieder f 1 boete of 1 dag hecht., de 4e 3 weken hecht. P. Z. Wz. en P. G. Pz., Egmond aan Zee, straat schender ij, ieder f 1 boete of 1 dag hecht. J. de G., A. de G., T. A. v. d. M. en A. D Egmond aan Zee, ijkwet-overtreding, de le en 2e ieder f 0.50 boete of 1 dag hecht., de 3e f 1 boete of 1 dag hecht., de 4e 5 maal f 0 50 boete of 5 maal 1 dag hecht. P. P., Noordseharwoude, overtreding art. 426, wetboek van strafrecht f 10 boete of 3 dagen hecht. J de W„ Bergen, P. G. Cz Schoorl, J. Z. Ez., P. D. Az., E. de G. Jz„ J. Z. Ez„ J S. Gz en E, W. Ez„ Egmond aan Zee, jachtwet-overtreding, de le f 10 boete of 3 dagen hecht., de 2e en 6e ieder f 5 boete of 3 dagen hechtde 3e 2 maal f 5 boete of 2 maal 3 dagen hecht., de 4e f 6 boete ol 3 dagen hecht., de 5e 2 maal f 1 boete of 2 maal 1 dag heoh'., de 7e f 0.50 boete of 1 dag hecht., ,de 8e f3 boete of 3 dagen hecht. J. A., Limmen, J. S., Zuidscharwoude, C. deG,Hei- loo, R. B, Scho0rl, J. R., Helder, W. J. H., H G. W., J. H., A. D G., J G., en A G., Alkmaar, overtreding politie-verordening, de le—8e ieder f 1 boete of 1 dag hecht., de 9e, 10e en 11e ieder f 3 boete of 2 dagen hecht Beroepenbij de Ned. Herv. Gemeente te Beverwijk ds. Rutgers van der Loeff te 's-Bosoh. Beroepen: bij de Ned. Herv. Gemeente te Krommenie dijk ds. F. IJdema Czn. te Knollendam. De heer O. Baas, hoofd der sohool te Oosthuizen, heeft eervol ontslag gevraagd. Tot lid van het Dageljjksch Bestuur der banne Nieuwe Niedorp is gekozen de heer P. Koopman en tot hoofd ingeland de heer P. Saai. Be Dochter, door Top Naeff. (S 1 o t.) Als de aangelegde schets u boeit, hoe wjj u toewen- schen, dat dit boek u bereiken moge! Want -waar wjj slechts vage omtrekken vermochten te geven, daar beeldt Top Naeff met zoo sprekende kleuren, dat 't hl voor U opleeft. Dank zjj de vlotte dialogen, zoo natuurlijk van toon, voelt ge, dat ge niet met tooneelhelden hebt te doen, maar ziet ge menschen in levenden lijve voor U staan. In een tjjd, dat overbluffende woordenpraal en aan stellerig gebazel aan de orde van den dag is, doet U in dit boek weldadig aan de beminnelijke eenvoud, waarmee alles is verhaald. Maar wat vooral dezen roman verheft boven het plan van Top Naeff's vroegere werken, dat is de uitstekende psychologie van de hoofdpersone. Het denken en gevoelen van Julie is zoo goed weergegeven, dat we de auteur geluk mogen wenschen met deze schepping. Aanschouw de dochter, als ze zit op haar eenzamen post in 't holst van den nacht bij 't flikkerend schijnsel van een kaars, of als ze haar vader verdedigt tegen de bewuste speldeprikjes van de deftige tante Adèle, of als 't schrijnt in haar ziel door de felwondende opmerkingen, als de goedige, gulle tante Fenna er in haar onnoozel- heid maken k m Voel mede haar verschillende aandoeningen: die af wisselingen tusschen staag oplevende hoop en doffe be rusting, tusschen liefde voor den goedhartigen maar zwakken vader en minachting voor den on verbeterlij ken drinkebroer 1 Heb medelijden met de gefolterde op die partij reik haar de hand in haar stomme smart bjj 't noodlottige telegram uit den vreemde Misschien zullen er zijn, die (met eenige variatie op een bekende vergelijking van Huet), dit boek ten laste zullen leggen, dat 't nergens hooger stijgt dan 't plafond van een Hollandsche binnenkamer, terwijl b.v. een sproke van Couperus den lezer ineens opneemt recht de lucht in, tot 't hem duizelt van de eindeloosheid der verschie ten maar was 't niet Couperus, die dat meesterstuk van psychologie schiep, dat steeds een parel in de kroon van Hollands letterkunde zijn zal? En sloeg de geest van zjjn Eline Vere ooit verder de wieken uit dan een Haagsch salon?

Alkmaarsche Courant | 1905 | | pagina 2