STADSNIEUWS. N ieuwstij dingen. Gemengd Nieuws, werkstaking te Botterdam. Verkeert onze handel, onze nijverheid, onze land bouw in zulk een droeven toestand, dat wij hulp van België behoeven, om in beter conditie te komen? En prospereert alles in België in die mate, dat het voor een »bond« een begeerlijke partij mag heeten? En wat onze wederzijdsche veiligheid betreft wij matigen ons geen oordeel aan over de staatsrechte lijke kwestie, of een neutrale Staat als België een soort of- en defensief verdrag mag sluiten met eén andere mogendheid, maar ik kan niet inzien, dat wij zooveel sterker zouden zijn, indien wij bij een aanval uit het Oosten of uit het Westen öf geholpen worden door de Belgen, öf hun te hulp moesten snellen. Er zou bovendien heel wat overlegd moeten worden, voordat de legers van beide Staten één macht, en als broeders verbonden zouden zijn. Mij dunkt, dat een overeenkomst op dit punt, een offensief en defensief verbond met België, zoo goed als onmogelijk is. Nauwer aansluiting in welk opzicht ook, van onze natie met den Koning der Belgen en zijn volk achten wij dus ongewenscht. Dr. Bronsveld geeft vervolgens een aanhaling uit het maandschrift «De Nationale baseliek van het heilig hart van ,fezus« te Brussel (Koekelberg) en gaat dan voort: In welk treurig bijgeloof is dit volk, voorgegaan door zijn »doorluchtigen« Koning, verzonkenDe onderdrukking van het protestantisme in België heeft haar vrucht voldragen. De eene helft des volks is «libre penseur® en vloekt «het ongediert der papen«, het andere is als leem in de handen van «onze Hee- ren de bisschoppen«. Met zulk een, in godsdienstig opzicht laag staande natie wenschen wij geen intiemer verkeer. Wij kunnen er niets bij winnen. Wij hebben bisschoppen genoeg, en kloosters genoeg, en geeste lijke broeders en zusters genoeg, en willen gaarne van die menigte er eenige honderden aan België overdoen. Zij kunnen den doorluchtigen koning Leo pold in den Congo-Staat goede diensten bewijzen, want Z. M. treedt (laar op als een ijverig beschermer der roomsche kerk, en als een vijand van het pro testantisme. Die nauwere aaneensluiting is een goed onderwerp, om eens over te schrijven, als de Tweede Kamer niet bijeen is, maar een ernstig-gemeende wensch zal het, naar wij hopen, wel nimmer worden. Be herziening van de Armenwet. De Nieuwe Ct., die er de aandacht op vestigt, dit in bet Voorloopig Verslag op Hooldstnk V der Staatabe grootirg van verschillende zjjdan do wensch werdgenit, dat een wetsontwerp tot wyziging der Armenwet welke wijziging men zeer urgent achtte niet slechts aan de Staatscommissie in zake bedelarijen, maar ook aan de verschillende kerkgenootschappen en instellingen voor armenzorg zou worden toegezonden, zegt Tan harte te hopen dat dit niet zal gebeuren. Hoezeer de Nieuwe Ct. voorstandster is van het vooraf booren van belanghebben den en deskundigen over in te dienen regelingen, zjj kan met verscheidene» andete leden de vrees niet onder drukken, dat deze wjjze van werken groot oponthoud zou veroorzaken. Heeft men wel bedacht merkt da Nieuwe Ct. op dat er van bedoelende particuliere instellingen al leen (volgens bet tabellarisch overzicht in de Gids der Nederl. Weldadigheid) niet minder dan 1041 z\jn F Waarbij o.a. te voegen de 710 instellingen voor oude lieden, de 360 voor weezen, de 712 voor ziekenzorg, de 223 voor werkverschaffing 1 Terwjjl bet toch zeker wel ondoenljjk zon zijn alleen de belangrjjk geachte instellingen om praeadvies te vragen en de andere te passeeren. Zelfs hot denkbeeld dat het wellicht beter ware het vóór-ontwerp to pnblicoeren, zouden wjj niet willen ondersteunen. Er verloopt wel waarschijnlijk tusschen indiening en behandeling tjjd genoeg, da? de publieke opinie zich kan uiten. Maar vooral er is reeds zulk oen berg van literatuur over de vraagstukken, die hier rjjzen die vraagstukken zjjn reeds zoo lang en zoozeer van alle kanten bezien dat men met een gegeven ontwerp in de hand reeds voorspellen kan hoe de houding van verschillends groepen daartegenover zal zjjn. Door het koningspaar en dan erfprins en de erfprinses von Wied tot aan het spoorwegstation begeleidzjjn Koningin Wilhelmiua en de Prins der Nederlanden gisterenmorgen te 10 uren met een extra-trein uit de Wurtembergsche hoofdstad vertrokken, om naar het Loo terug te keereu. Hit afscheid tusschen de vorsteljj'se verwanten was zeer hartelijk. 's Avonds te 8 uur arriveerde het Koninklijk Echtpaar te Apeldoorn. Op het perron waren aanwezig de burge meester van Apeldoorn en baron Bentinck. D -Koningin ea de Prins gingen te voet naar het pale;s, Een talrijk publiek was getuige van de aankomstde hofarts Pot had de reis medegedaan. Da N. R. Ct. ontving gisteren het volgende telegram uit. Batavia Kapitein Koojj nam met de bajonet met weinig ver liezen de kloofstelling ia Soppeng. Do vijand is verstrooid. De rijksbestierder van Loewoe is bjj verzet tegen den civiolon gezaghebber neergeschoten. Hat bestuur van den Anti-Saikeraccgnsbocd heeft e® adres gericht aan den minister van fiaanciön. Erkennende de bezwaren die thans aan de bereiking van het door den Bond beoogde einddoel de afschaffing van den snikeraccijns in den weg staan, verzoekt het bestuur den minister het daarheen te willen leiden, dat een wetsvoorstel tot groote verlaging van dien accjjns bij de Staten-Generaal worde ingediend. Drie leden van het hoofdbestuur van den Ned. Bakkersgezellenbond hebben bij den minister van bin- nsnlandsche zaken audiëntie gevraagd, maar daar die hen niet kon ontvangen, heeft de secretaris-generaal hun te woord gestaan. Deze deelde hnn namens den minister mede, dat de minister wel plannen heeft (er aanzien van de bakkerskwestie, maar dat deze eerst kenbaar znllen worden gemaakt in de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag over ie begrooting van Binuenlandsche Zaken. De aanvoer van kaas te Hoorn, gemiddeld geschat op 3,000,000 K.G., is aan achteruitgang onderhevig. In het vorige jaar was hjj ongeveer 600,000 K.G. onder dit gemiddelde. Deze verminderinggepaard met de ver laging der wik- en weegloonen van 60 op 50 cents per 100 K.G., waardoor de inkomsten jaarljjks f 3000 dalen, geeft thans een mindere opbrengst van f 6000. E® voorstel om het percentage der inkomstenbelasting daarom te verhoogen van 3J op 4, werd door den Raad met 1 stem meerderheid verworpen. Tot loden van de Kamer van Koophandel te Hoorn zjjn gekozen in plaats van de heeren Messcbaert, Schuur man en Winkel, die niet meer in aanmerking wenschte te k tmen, de heeren H. Hegblom, F. Tceunissen en J. Rnjjter. Automobielen op rails. Van geachte zijde mochten wij de volgende interes sante mededeelingen ontvangen: In de Alkm. Courant van 13 Nov. lezen) we»De Matin beklaagt er zich over dat waar 't in Amerika en andere landen reeds een algemeen gebruik is om auto mobielen te laten rijden op rails, dit in Frankrijk een zaak is, waaraan zoo goed als geen aandacht wordt ge schonken." 't Komt mg voor dat deze klacht van 't fransche orgaan ongegrond is. Al is Frankrijk in dezen tak van- industrie niet voorgegaan, 't heett op dit gebied wel degelijk gelijken tred gehouden met andere industrie landen. In de buurt van Orleans wordt een drukke dienst met dit vervoermiddel onderhouden, terwijl in de fabrieken van den Heer Guillame Purrey te Bordeaux zeer ingenieus uitgedachte motorwagens voor 't gebruik op spoorwegen worden gebouwd. Eigenaardig is het ook, dat toen de gerenommeerde fabriek van Ganz Comp. te Budapest er zich speciaal op ging toeleggen »Schienenmotorwagen" te bouwen, zij zich de bekende fransche de Dion-Bouton-motor tot voorbeeld stelde. Op dit oogenblik vinden de «Schienen motor wagen" wel de grootste toepassing in Oostenrijk-Hongarije en Duitschland (Wurtemberg). Ook de engelsche spoor wegmaatschappijen passen den motorwagen meer en meer op 't spoorwegbedrijf toe. Opmerkelijk is het echter dat ook op dit gebied de duitsche ingenieurs veel minder conservatief in hunne constructieve principes zijn dan hunne engelsche collega's. De motorwagens van enkele hongaarsche en duitsche fabrieken zijn dan ook ware meesterstukken van ingenieurskunst, (Het is misschien niet overbodig hieraan toe te voegen, dat er bij den bouw van motorwagens zeer eigenaardige en ingewikkelde technische bezwaren zijn te overwinnen). Ook in Nederland is een proef genomen met zulk een wagen en wel door de Nederl. Centr. Spoorweg- Mij. op het traject Utrecht-de Bilt. De wagen, die naar ik meen, weer buiten dienst gesteld is, werd ge dreven door eene vuurlooze stoommachine en is ge leverd door een duitsche fabriek. Hoewel dit vuurlooze systeem in andere takken van 't spoorwegbedrijf een ruime toepassing vond, geloof ik niet dat het geschikt is voor dezen specialen dienst, hetgeen dan ook zou blijken uit de proeven te Utrecht, die geen bevredigend resultaat opleverden. Of de motorwagens op onze ne- derlandsche spoor- en tramwegen eene toepassing zullen vinden is nog een open vraag. In elk geval is het een bewezen feit, dat onder sommige omstandigheden de motorwagen toegepast op 't spoorwegbedrijf, practisch enrendeerend is. H. v. F. Holland's Noorderkwartier. Onder leiding van den heer J. Koopman van De Beemster werd gisteren de najaarsvergadering van Hol land 8 Noorderkwartier, Vereeniging tot bovordering van d?n landbouw, gehouden te Hoorn in »De Witte En^el». De vergadering was flink bezocht. In zjjn openingswoord wees de voorzitter er op dat in het afgeloopen jaar de resultaten niet zeer gunstig zijn geweest, veel schade is veroorzaakt door de droogte. Spr. was verheugd, dat de toeloop van leerlingen naar de Rjjkslandbottwwinierschool te Scbagen grooter is dan ooit te voren, Spr. zag hierin een toenemende waar- deering van het onderwjja, en hoopte, dat door samen werking van theorie en practgk het landbouwbedrijf in bloei moge toenemen. Medegedeeld werd, dat nog geen samenwerking is ver kregen tusschen de verschillende stamboeken. Het onder zoek naar een greppelploeg is niet gunstig geweest. Da heer^ J. Castricum, te Castricum, werd benoemd om te worden opgeleid tot vseverloskundige. Onderzoeken in verband met de Boekelscheurijas ir, de kaas en inentings-proeven op varkens zijn nog looperde. De proef met den eleva'or kon niet doorgaan, omdat deze machine niet verstelbaar wa?. De voorzitter deelt hierna mede, dat door de Hol- landscha Maatschappij van Landbouw, den Boerenbond en Hollands Noorderkwartier gezamenljjk een onderzoek zal worden inge'teld naar den aard van buiten openbare contróla geleverden mest en voederstoffsn in Noord- Holland. De proeven met Visser's weideploeg hebben gunstige resultaten opgeleverd. Voorts werd medegedeeld dat vau de regeering bericht is ontvangen, dat hoogstens f 300 beschikbaar kan worden gesteld voor inentingsproeven tegen varkensziekten en dat voor den emedenbond wederom f 100 is beschikbaar gesteld voor het houden van een tweejarigen cursus in hoefbeslag. Dr. L. T. O. Schey bracht hierna een rapport uit over het bevorderen van goed melken en Dr. K. A M. v. d. Zande rapporteerde zeer uitvoerig over de genomen voe- derproeven. De conclusie vaj Dr. v. d. Zande was, dat het voederen der belangrjjk duurdere murwe, Zaansche lijnkoek, die minder eiwit en meer vet bevat, niet zooveel gunstiger soms zelfs ongunstiger resultaten bjj het mesten van rundvee oplevert dan de Amerikaanscha lijnkoeken, en dat de hoogero prjjs er door gedekt wordt. Het rapport, der commissie tot wetsherziening werd aangenomen. Tot commissie voor het onderzooken der rekening van dit en der begrooting voor bet volgende jaar werden aangewezen de heeren P. Oly, D. J. Govers en J. Hontkooper Wz. Besloten werd, dat de volgende vergadering in Maart a.s. te Heerhugowaard zal gehouden worden. Uit da bespreking van de belangen, waarvan de be hartiging voor het volgend jaar wordt aanbevolen bleek, dat onderzoek zal worden gedaan naar de verbetering der varkensfokkerjj door invoer van Groot Yorkshire ras; voorts dat de opleiding van veeverloakundigen van zeer veel belang werd geacht. Ook zal do boekhouding in het landbouwbedrijf worden aangemoedigd, door het uitschrjjven van wedstrijden, waaraan ieder landbouwer of veehouder kan deelnemen. Voor do meest volledige overzichten van het gehouden bedrijf worden geldpremiën toegekend. Met kracht znllen de voederproeven worden voortgezet om een flnk rapport in deze nog weinig bekende kwestie te verkrjjgen. De heer P. Schenk gaf een beootdeeling van de Wensleydale rammen, dit jaar ingevoerd. Ten Blotte word een lans gebroken voor een betere regeling van het vervoor per spoor vau vee welk vervoer zeer veel te wenschen overlaat. Het bestuur zal zich wonden tot de betrokken autoriteiten, opdat er vermindering kome in de dierenmishandeling. Bjj de rondvraag bracht de heer Ruiterman te Wognom de goedkoope lovende meststof ter sprake: de bacteriën- kweek. Da nieuwe bacteriën uit Amerika blgkan ver rassende resultaten te geven. Het bestunr van Hollands Noorderkwartier zal overwegen, of deze kwestie voor den landbmw van belang is. Voorts uitte de heer Breebaart den wensch, dat er steeds een goede verstandhouding moge bljjven tusschen de Hollandsche Maatschappij van Landbouw en deze ver- eeniging, waarna de voorzitter net de gebruikelijke plichtplegingen de vergadering sloot. Uit Stchermerhorn. Door deelhebbers van het Fonds van onderlinge ver» waarborging tegen verliezen van vee, iü de gemeenten Ursom, Schermerhorn, O.srleek, Avanbo n, en omliggende gemeenten werd over het 2e kwartaal 1905/06 een con tributie betaal! van 45 cent per stuks vee. Verzekerd waren op dat tijdstip 939 stuks vee. Op uitnoodiging van den heer Burgemeester heeft rich alhier een plaatseljjk Comité voor de Nationale Rerobrandt-Halde gevormd, bostaande uit de heeren K. Vredenbnrg, 3. ds Lieuw, J. Kroyff, Th. J. Wester hof, C>, Niérop en A. Weeshoff. Van dit Comité zal de eerstgenoemde als voorzitter, de laatstgenoemde als secre taris optreden. Brievengaarders. Dezer dagen kwam in ons blad een bericht voordat de brievengaarders allen aangenaam werden verrast door eene toekenning van vergoeding voor het gebruik van kantoorlokalen van f 50,—f 60. of hooger. Naar aanleiding hiervan schrjjft ons een brievengaarder Die verrassing is zoo groot niet en werd die vergoeding tot Juli j.l. in ons traetement begrepo i vanaf Juli is dis afgeschreven en wordt deze ons a zocderlijk te goed gedaan. Van verrassing alzoo geen sprake, daar ohb traetement mot Juli ook zooveel verminderd is. Gaat het allen brievengaarders als mg dan kunnen wij juist niet op verrassingen bogen. IJe staking der graancontroleurs is opgeheven. Zooals bekend is, verklaarden de graancontroleurs zich dadelijk na het uitbreken der staking van de meters-wegers met deze werklieden solidair, en deden zij aan hunne patroons hiervan mededeeling, tegelijker- tjjd hunne eischen stellende. Conferenties, tusschen de firma's M. Engers en Gold- stück Hainzé Co. (graancontroleurs-werkgevers) eener- zijds, en het bestuur der graancontroleursvereeniging anderzijds gehouden, leidden tot eene spoedeischende huishoudelijke vergadering van de werklieden in het Sportgebouw in de Jan van Loonslaan, en in deze vergadering is men tot overeenstemming gekomen en werd besloten het werk heden te hervatten. De firma's M. Engers en Goldstück Hainzé Co., de billijkheid erkennende van den eisch der stakende graancontroleurs, wat hun arbeid op de elevators be treft, hebben daarin toegestemd, zoodat men in deze categorie van het graanbedrijt ook ten opzichte der elevators tot overeenstemming is gekomen. 54 oveis. In café K. Ruiter te Lutjebroek werd Dinsdag 14 Nov. een geanimeerde kolf wedstrijd gehouden. Een 27-tal deelnemers maakten zeer vinnig spel, zoodat ten slotte de uitslag was als volgt: le pr. W. Kieft, Andijkl39p., 2e pr. C. v. d. Oord, te Lutjebroek 137 p., 3e pr. J. Boon te Grootebroek met 136 p., 4e pr. J. Ham te Lutje broek 136 p., 5e pr. D. Visser te Hoogkarspel 131 p. 6e pr. F. Ooteman te Lutjebroek 125 p,, 7e pr. W. Brand te Westwoud 124 p., 8e pr. P. Hoek te Lutje- broek 114 p. De eerste serieprijs werd behaald door P. Buisman te Lutjebroek met 45 p., terwijl de tweede serieprijs ten deel viel aan R. Bloemendaal te Venhuizen met 44 p. Te weinig eten. Uit Den Helder schrijft men aan Het Volk: Aan boord van het oorlogsschip Wilhelrnina" was Dinsdagmiddag met schaften eten te kort. Aan een bak hadden zeven man zelfs bijna niets gehad. Het grootste deel der equipage reclameerde, doch hoorde van die reclame niets, en kregen er ook niet door te eten. Om 1 uur met baksgewijs werd wederom gereclameerd, en die tweede reclame officieel doorgezonden. Echter toen er gefloten werd«aan het werk«, waren er tien man die bleven staan en eerst vroegen te eten, en zeiden anders niet aan het werk te kunnen gaan. Het resultaat was dat die tien man (dus de anderen niet) dadelijk brood kregen, terwijl er aardappelen en groenten apart voor hen werden ingekocht,die ze 's avonds te 5 uur konden nuttigen. Ken AndIJksche zeehond. Te Andijk heeft de jager C. de V. een zeehond ge schoten, een groote zeldzaamheid in deze streek. Ken aandenken. Door H. M. de Koningin is aangekocht van de tefi- toonstelling van «Arbeid Adelt« de Friesche sjees met Friesche poppen van de ringrijderij. Be Hembrug. Naar men aan de Tel. mededeelt, blijkt de schade aan het vaste gedeelte van de brug ernstiger te zijn dan men aanvankelijk dacht, zoodat de reparatie een geruimen tijd in beslag zal nemen. Alzoo zal de tegen woordige toestand, waarbij de treinen van Zaandam voor en over de brug moeten wisselen van spoor (met behulp van expres aangebrachte wissels) en over ver keerd spoor loopen, nog geruimen tijd duren. De St.-Ct. bevat het bericht, dat is benoemd tot directeur van het Rijksopvoedingsgesticht voor jongens te Alkmaar, met ingang van 1 December, de heer J. Klootsema, thans adjunct-directeur 1ste rang aan dat gesticht. Wij bieden onzen sympathieken stadgenoot onze ge- lukwenschen aan met deze welverdiende promotie. De daad der Regeering is een erkenning van de toewijding des heeren Klootsema aan de belangen van het mis deelde kind en zij zet een kroon op een leven van enorme studie. Vandaar dat deze benoeming zeker al gemeen groote instemming zal vinden. Heden is 't 20 jaar geleden, dat de Alkmaarsche waterleiding werd geopend. Wellicht zal 't menigeen gaan als ons en zal hij bij het lezen van dit bericht denken: Waar blijft de tijdl De afdeeling «Alkmaar en Omstreken® van de Ver- eeniging tot Verbetering van Vrouwenkleeding zal Woensdag 22 en Donderdag 23 November weder pro paganda maken voor het goede doel, dat zij beoogt. Zij neemt daartoe wel het beste middel te baathet organiseeren van een tentoonstelling van reform-japon nen, -onderkleeding en -schoeisel, die ook voor niet- leden (tot zeer geringen prijs) toegankelijk is. De Ten toonstelling wordt gehouden in de bovenzaal van Café Central, van 115 uur. Blijkens een advertentie in dit blad zal het ten vorigen re opgerichte lAlkmaarsche Gemengd Koor, onder iding van den heer P. Ooykaas, Zaterdag 18 November een uitvoering geven in «Diligentia.® Op het programma komen onder meer voor »"Woudgedachten« van Fr. Abt, «Ave Verum« van Mozart en »'s Heeren Huis« van Viotta. Men verzoekt ons te melden dat er Zondag a.s. in de Evang.-Luthersche kerk geen dienst zal zjjn. Pensioen aan gemeente-ambtenaren en hunne weduwen en weezen. Vervolg Ontwerp A. Ds Raad der gemeente Alkmaar, Overwegende, dat het noodzaksljjk woidt geacht regalen vast te stellen naar welke aan de ambtenaren, bedienden en werklieden in dienst der gemeente of van gemeentelijke instellingen pensioen of wachtgeld kan worden toegekend Besluit Vast te stellen de navolgende VERORDENING, regelende het verleenen van pensioen of wachtgeld avn gemeenteambtenaren. Art. 1. Tan laste van het gemeentelijk pensioenfonds wordt, voor zoover bjj de wet, met uitzondering van de Ongevallenwet 1901, daarin niet is voorzien, pensioen aan gemeente-ambtenaren verleend naar de regelen, bjj deze verordening vastgesteld. Art. 2. Voor de toepassing dezer verordening worden als ambtenaren der gemeente beschouwd de personen in dienst der gemeente of eener gemeentelijke instelling, die vau eene aanstelling zijn voorzien en behooren tot oen dar categorieën, op den bij deze verordening gevoegdeu staat voorkomende, of bjj nader besluit van den Raad op dien staat gebracht. Art. 3 Behoudens het bepaalde bij art. 12, wordt pensioen verleend aan ambtenaren, die: bjj hun ontslag uit den dienst der gemeente den leeftjjd van 65 jaren berei t hebben b. in verband met de uitoefening van den dienst der gemeente ziris- of lichaamsgebreken hebben bekomen, welke bon voor de verdere waarneming hunner betrekking ongeschikt maken, wanneer die gebreken het gevolg zjjn, hetzij van tegen hen in de uitoefening hunner dienstver richtingen ol ter zake van die ^uitoefening gepleegde ge welddadigheden, hetzjj van ongevallen bjj het verrichten van dier.stea voor zoover het ongeval, dst de gebreken veroorzaakte, niet aan opzet, dronkenschap of ander plicht verzuim van den ambtenaar te wijten is c. na tienjarige» dienst uit hoofde van ziels- of li chaamsgebreken, of andere wjjze ontstaan dan sub b is omschreven, voor de verdere waarneming van hunne be trekking ongeschikt zjjn geworden. Art. 4. Het pensioen der ambtenaren, verleend uit kiaoht var art. Sa en 8c, wordt voor ieder jaar dienst berekend op één zestigste deel van de middelsom over em jaar van hst bedrag, dat gedurende de laatste zestig maanden voor den ambtenaar als grondslag van de pen sioenberekening heelt gegolden, met dien verstande, dat het pensioen, verleend uit kracht van art. 3c, tenminste een viarde dier midde'isom bedraagt. Waar de maatstaf over zestig maanden ontbreekt, wordt daartoe genomen de middelsom van het kortere tjjdvak, gedurende hetwelk die grondslag heeft gegolden. liet pons.oen kan noch het twee deide dier middelsom, noch het bedrag van twee duizend gulden te boven aan. Pensioen verleend uit kracht van artikel 3b, bedraagt ocalhankelijk van den diensttijd twee derde van den pen sioengrondslag, die voor dsn ambtenaar gold op 't oogen- blik, waarop hem geweid aangedaan werd of hem het ongeval trof'. Ingeval een ambtenaar eene oitkaering ontvangt inge volge de Ongevallenwet 1901, wordt slechts uitgekeerd het nadeelig verschil tusschen de bedoelde uitkeering en het gemeentelijk pensioen. Art, 5. De grondslag voor de berekening van het pen sioen wordt voor iedere aanstelling door Burgemeester en Wethouders bepaald en aan den betrokken ambtenaar medegedeeld. Bjj elke verandering van bezoldiging of van betrekking wor lt de grondslag van het pensioen opnieuw vastgesteld. Dit geschiedt eveneens bjj opdracht van meer dan eene bezoldigdo betrekking aan denzelfden persoon. Van de beslissing van Burgemeester en Wethouders kan de belanghebbende in beroep komen bjj den Raad binnen drie maanden nadat de beschikking van Burge meester en Wethouders te sijner kennisse zal zjjn gebracht. Gsdurende den tjjd, dat wachtgeld wordt genoten, bljjft de grondslag voor de pensioenberekening gehandhaafd, die gold vóórdat bet wachtgeld werd toegekend. Art. 6 Bij het bepalen van den in het vorig artikel bedoelden grondslag nemen Burgemeester en Wethouders al de geldelijke voordeelen in aanmerking, die de ambte naar voor de door hem aan de gemeente te bewijzen diensten zal genieten. Vrije woning, vrije kleeding en soortgelijke voordeelen worden daartoe op hunne geldswaarden geschat. Vaste emolumenten worden berekend over de gemid delde opbrengst per jaar, genomen over de laatstverloopen vijf jaren; waar die maatstaf ontbreekt naar de ver moedelijke opbrengst. Geen rekening wordt gehouden met de opbrengst van tijdelijke, niet wederkeerende emolumenten, met toeval lige baten, schadeloosstellingen of vergoedingen voor bureau-, reis- of verblijfkosten. Art. 7. Bij het berekenen van den tijd van dienst komt niet in aanmerking de tijd, in dienst der gemeente doorgebracht vóór het bereiken van den leeftijd van 18 jaren. De tijd gedurende welken een ambtenaar op wachtgeld is gesteld wordt hem voor de helft als diensttijd aan gerekend. Art. 8. Behoudens het bepaalde hij art. 7 wordt als diensttijd mede in rekening gebracht onafgebroken diensttij 1 als tijdelijk ambtenaar, jonmiddelljjk vooraf gaande aan het tijdstip, waarop eene vaste aanstelling werd verkregen. Overigens wordt geen pensioen verleend aan tijdelijk aangestelde ambtenaren, behalve in het geval, omschre ven in art. 3b. Art. 9. Invaliditeitspensioen, verleend uit kracht van art. 3b of 3c, kan nimmer gepaard gaan met ouderdoms pensioen, verleend uit kracht van artikel 3a. Art. 10. Bij geheel herstel van de ziels-of lichaams gebreken, bedoeld bij art. 35 en 3c, kan het verleend pensioen door Burgemeester en Wethouders worden ingetrokken, nadat de belanghebbende is gehoord. Van de beslissing van Burgemeester en Wethouders kan de belanghebbende in beroep komen bij den Raad binnen eene maand, nadat de beschikking van Burge meester en Wethouders te zijner kennis zal zijn gebracht. Burgemeester en "Wethouders overtuigen zich ten minste eenmaal in de twee jaren, of de omstandigheden, welke tot het verleenen van pensioen aanleiding hebben gegeven, nog aanwezig zijn. Art. 10a. Bij twijfel of een ambtenaar bij voortduring voor de waarneming van zijne betrekking in de gevallen, bedoeld bij art. 3 sub b en c ongeschikt zal. zijn, kunnen Burgemeester en Wethouders het pensioen voor bepaalden tijd verleenen en zich de beslissing omtrent definitieve toekenning voorbehouden. Art. 11. De jaren, gedurende welke invaliditeitspensioen is genoten, worden bij eventueele latere toekenning van ouderdomspensioen niet als diensttijd medegerekend. Alle aanspraak op pensioen gaat verloren voor hem, die bij rechterlijk gewijsde van zijn ambt is ontzet of die uit hoofde van wangedrag, onzedelijkheid, verregaande achteloosheid of plichtverzuim uit zijne betrekking is ontslagen. Art. 13. Wordt een gepensionneerde weder in dienst der gemeente aangesteld, dan wordt bij zijne aanstelling bepaald, of zijn pensioen daardoor geheel of ten deele zal worden geschorst voor don tijd, gedurende welken hij als ambtenaar bozoldiging geniet. Wordt vervolgd.) „Alcatarla". De gisteravond in hst hotel »De Toelast* gehouden algemeens vergadering van »A!cinaria'', vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer te Alkmaar, was ongewoon druk bezocht, wel een bewys, dat de ver eeniging op den goeden weg is, zoodat mon haar niet de zoo noodige belangstelling onthoudt. Zjj werd daar de voorzitter, de heer 0. Bosman, op hat laatste oogenblik was verhinderd geworden en de vice-voorzitter, Jhr. Mr. P. van Foreest, elders eene vergadering moest bjjwoneu gepresid erd door den heer J. van Reenen te Bergen. Bjsloten werd, indien de financiën voldoende zu.len hljjkec, voor den zangars-wedatrjjd, uitgeschreven door de gelijknamige vereeniging op de drie Pinksterdagen van 1906, een gouden medaille beschikbaar te stellen. Op aandringen van eenige leden zal het Bsstuur overwegen, of het lidmaatschap van den Nationalen Bond van Vereenigingen voor Vreemdelingenverkeer nog

Alkmaarsche Courant | 1905 | | pagina 2