STADSNIEUWS. Nieuwst ij dingen. Gemengd Nieuws. BURGERLIJKE STAND. INGEZONDEN S T K K E N. B EURSBERI C H T E N- M AEKTBEEICÏÏTEN. het weligst opschieten, is nog niet die welke kenmer kend is' voor den aard van het Nederlandeche volk. Daarom scbrjjft Het Nieuws terecht, dat de eenvou dige man gaat zeggen »die heer behoort niet tot mjjn kringen dat er aarzeling komt aan zulke buiten zijn moreelen kring, d. w. z. beneden zjjn zedeljjk niveau staande mannen, de opvoeding der kinderen toe te vertrouwen. De oogen beginnen open te gaan. Tweede Kamer. Na de rede van den Minister van Koloniën, den heer Fock, in de zitting van gisteren werden eenige replieken gevoerd. De heer Van Vlijmen verdedigde de tactiek van ge- noraal Van Heutsz tegenover de vroeger gevolgde tak- tiek. De heer Pierson wees op de financieele gevolgen der expeditionde grootste matigheid moet daarbij betracht worden. De heer Van Deventer zeide uit de rede van den Minister te hebben gehoord, dat de gevolgen van de expedities niet alle slecht zijn Terugkeer tot de ont houdingspolitiek zou spr. gevaarlijk achten. Wij hand haven de Inilische Vorsten zoo lang zij hunne contracten nakomen, ook de inwendige organisaties worden ge handhaafd en spr. zou hiermede willen doorgaan Voorts bestreed spr. het een en ander van 't gesprokene door den heer Van Kol. De kosten voor verbetering van onderwijs wilde de Min. vinden ten deele in de 40 mil- lioen, ten deele in vermeerderde opbrengst van de bui tenbezittingen, maar spr zou liever meer steun van het moederland zien in den vorm van overneming van de Indische schuld, waardoor veel meer geld voor Indië vrij zou komen, dat dan ten bate van Indië zou kunnen worden aangewend. Nogmaals drong spr. aan op gematigd optreden bij expeditiën, opdat wij de bevolking voor ons winnen en haar niet met haat en wrok vervullen. Do heer De Stuers wees er op dat zijn bedoeling niet is geweest overste Van Paaien te verwijten, dat hij opzettelijk hulp aan gewonden heeft geweigerd. Het eenigste wat spr. heeft willen constateeren is, dat bij de gesneuvelden een groot aantal gewonden mo ten gerekend worden, die niet ge holpen konden worden. Nogmaals betoogde spr. dat goudzoeken een drijfveer is geweest voor de expeditie naar de Moegostreek. Do heer Van Kol kwam op tegen de opmerkingen over zijn rede gemaakt. Hij heeft alleen geconstateerd, dat eenige hooggeplaatste ambtenaren vette baantjes hebben gekregen, dat ons leger overmoedig is geworden door de overmacht onzer wapenen en dat het inlandsch onderwijs totaal onvoldoende is. Toen spr. den minister hoorde spreken over de ex peditiën dacht hij een advocaat van slechte zaken aan het woord te hooren, die zich boos maakt bij gebrek aan argumenten. Nogmaals vestigde de heer Van Kol de aandacht der heeren handhavers van orde en rust, der voorstanders van expeditiën, op de misstanden op Java, Sumatra en Banka, waar gruwelen worden bedreven. Nogmaals deed hij het internationale gevaar uitkomen waarin die oxpedities ons kunnen brengen. Afgescheiden van den haat en den wrok die zij tegen ons wekken, vroeg spreker met klem mededeeling van de kosten der ex peditiën, daar sedert 1897 de rekening niet is opgemaakt Men durft het niet te zeggen en men wil het niet zeg gen en daarom stolde sprekor een motie voor, waarbij de Kamer den Minister van Koloniën verzocht zoo nanwkeurig mogelijk opgaaf te doen van de kosten der expeditiën over de laatste vijf jaren en voortaan jaar lijks zulk een opgave te doen. Deze motie zal op later te bepalen dag worden be handeld. Uit ,|Ue Uitmonden." In het caté van den'heer O. v. d. Molen te Rinnegom werd gisterenavond op initiatief van eenige heeren esne vergadering gehouden om te komen tot het oprichten van eene vereeniging ter bevordering van het vreemde lingenverkeer in de Binnen-Egmonden. Slechts weinigen hadden aan dezen oproep gehoor gegeven, doch was het getal klein, de sympathie voor de zaak was des te groo- ter. De vergadering werd geleid door den heer Dr Fischer, die baar met een hartelijk woord van welkom opende en hierbij zich in de eerste plaats rich te tot het geacht hoofd der gemeente, den heer Pranger, wiens komst de voorzitter op hoogen p jjs stelde. Da heer Schellekens, hierna het woord verkrijgende, zette in korte woorden het doel en het wezen van eene dergeljjke vereeniging uiteen. Hij legde vooral den nadruk hierop, dat het voor de gemeente Ëgmoudbincen beslist noodzakelijk was, dat er jmst nu zulk eene vereeniging ontstond, daar de Egmonden thans in eene geheel nieuwe periode waren gekomen. De tjjd voor verstandig stuwende werkkrachten, vooral uit de burgerjj zelve, was z. i. nu aangebroken. Do nieuwe vereeniging moest wordm een krachtige schakel tnsschen de borgerjj en 't gemeente bestuur en de buitenwereld, om zoodoende gezamenlijk de Binnen-Egmonnen tot hoogeien bloei op te voeren. De heer Burgemeester voegde er zjjnerzjjds nog eenigo behartigenswaardige woorden aan toe. Het was hem hoogst aangenaam te zien, dat ook in de Biunen- EgmondeD krachtiger actie kwam tot bevordering van den vooruitgang. De dusdanige vereeniging te Egmond aan Zee had hem doen zien, dat met verstandig beleid veel door zoo'n vereeniging tot stand gebracht kan wor den. Waar getracht werd den bloei der Egmonden te bevorderen, daar was zijn stenn en die van 'l gemeente bestuur steeds disponibel. Een warm applaus was de belooning voor deze welge meende woorden. Alle aanwezigen traden tot de vereeniging toe, zoodat deze begint met een 20-tal leden, Alsnu werd or over gegaan tot de verkiezing van een bestnur. Tot voorzitter werd gekozen de heer Fiseher, terwijl tot de overige acht leden van het bestnnr werden benoemd de heeren Job. de Wit, J. de Wit Pz,, W. Schotvanger, J. M. Schelle kens, J. Alleman, J. Kraakman, J. Liefting en P. Zuur bier. Onder applaus verzocht nu de voorzitter aan den burgemeester het eere-voorzitterschap op zich te willen nemen; volgaarne voldeed deze hieraan. En hiermede was de vereeniging geconstitueerd en sloot de voorzitter met een hartelijk woord van dank vooral aan den eere-voorzitter, de vergadering. Maakte onze tram oengen tjjd geleden bjjna eene koe tot slachtoffer barer nieuwsgierigheid, deze week moesten het een paar gevleugelde bewoners der weilanden ont gelden. Een paar zwanen van Mej. de Wed. Kraakman moesten n.l. haar spooi wandeling met den dood bekoopen: hun zwanenzang zal dus wel kort zjjn geweest. Een eigenaardig lachwekkend geval deed zich dezer dagen te jdjgmond aan Zse voor. De vereenigde melkboeren lieten n.l. bjj bekkenslag afkondigen, dat ze voortaan hnn melk met een cent per L, zonden verhoogen. Pas had de omroeper zijne eerste afkondiging gedaan, of daar ver schenen vele Egmondsche huisvrouwen, vooral van de visschersbevolking en liepen den voor haar slecht nieuws brengenden man met groot misbaar achterna, al roepende: »Als ze het durven te wagen, dan koopen we geen melk meer, dan gebruiken we maar weer sorU Steeds groeide de troep aan en al sterker werd de eor-bedreig,ng. En 'tgevolg? De melkboeren laten de melk stilletjes op den ouden prjjs staan. Is dat geen practisch werk van deze huisvrouwtjes I Ja, ze zjjn nog zoo min niet, onze visschers- vronwtjes 1 Wat nu sor is? Ja, naar we meenen eene soort melk achtige drank, die men vroeger, toen men nog geen ge condenseerde melk kende, op da visschersscbepen gebruikte. Nu, hij kon voorloopig nog achterwege blijven. Oeldleenlng gemeente Öudkarspel. De gemeente Oudkarspel is voornemens een geldleening aan te gaan, groot vijftien duizend gulden, ten behoeve van den bouw eener sluis, sluiswachterswoning en brug, op het noordeinde der gemeente, waardoor volgens hare meening veel in het algemeen belang zal zijn gedaan. Om echter de uitgaven der gemeente niet te veel te bezwaren wenscht zijle., de leening te splitsen in 150 aandeelen elk van eenhonderd gulden2e., de renten van deze aandeelen der leening te bepalen naar gelang de opbrengst der sluisgelden bedraagt, terwijl ten hoogste vier procent zal worden uitgekeerd, met dien verstande dat uit de opbrengst der sluisgelden eerst zullen moeten worden voldaan aflossing en onderhoudskosten, terwijl het overige als rente zal worden gebezigd 3e., te bepalen dat in de jaren 1907 tot en met 1911 zullen moeten uitloten ieder jaar 3 aandeelen, in de jaren 1912 tot en met 1916 ieder jaar 4 aandeelen, in de jaren 1917 tot met 1927 ieder jaar 5 aandeelen en in de jaren 1928 tot en met 1937 ieder jaar zes aandeelen4e., ingeval de ©porengst der sluisgelden minder mocht bedragen dan de som benoodigd voor aflossing en onderhoud, het tekort te voldoen uit de gewone inkomsten der ge meente. Volgens eene gemaakte begrooting zullen de kosten van den bouw der sluis etc. bedragen 15000,--terwijl het jaarhjksch onderhoud is geschat op 70,—, de jaarwedde van den te benoemen sluiswachter wordt be groot op f 250,met vrije woning, zoodat het totaal der uitgaven zal zijn f 320.—. De opbrengst der sluis gelden is geraamd op f 1000,— per jaar. Voor aflossing en renten blijft alzoo over een bedrag van ƒ680,— per jaar. r »e onderwijzers te Amsterdam. Iu de huishondeliike vergadering van de afdeeling Amsterdam van den Bond van Nsderlandsche Ondei wij zers, te hondea op Vrjjdag a e. zal. behalve de bespreking van de schorsing der onderwijzers Traanberg en Edelman, het volgende voorstel in behandeling komen: De hnishoudelgko vergadering enz. kennis genomen hebbende van de klachten der ver schillende raadsleden bp de behandeling der bagrootin geuit over het optreden in het openbaar, over de onte vredenheid en over den toon van de onderwijzers herinnerend aan bet feit, dat in de huish» vergadering der afdeeling op 20 Januari 1905 meer dan 700 leden, daar bjjeen, eenstemmig verzet hebben aangetekend tegen het vernederend karakter der nieuwe instructie; constateerende, dat onder het Amsterdamschn Onder- wpzerscorps algemeen ontstemming heerscht over het uitvaardigen van de »slagciroulaire,« over het punten- stolsel, over het inkrimpen van de bevoegdheid der schoolvergaderingen en over de nieuwe instructie spreekt als haar ernstige overtuiging uit, dat de'inhoud van moties, adressen en artikelen eon noodwendig gevolg was van de bureaoctratische maatregelen der autoriteiten, dat de toon, waarin die moties enz. gesteld waren, iu geen enkel opzicht afkeuring verdient, en verdacht, dat het bestuur van de afdeeling en de redactie van het orgaan onverzwakt zullen voortgaan de belangen van b8t onderwijs en de onderwijzers te verdedigen. Dit voorstel is ingediend door een 25-tal orderwjjzers, waaronder ook de heer Th. M. Ketelaar lid der Tweede Kamer. Ken financieel tentnonstelllngs-siicces» In de vergadering der afdeeling 1 aarlemmermeer van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw heeft het bestuur medegedeeld, dat de tentoonstelling en feest viering bjj de herdenking van het 50-jarig bestaan van gemeente en polder financieel een gunstig resultaat heeft opgeleverd. De kas der afdeeling is met ongeveer f 800 versterkt. Het waarborgfonds wordt niet aange sproken en evenmin de subsidie a t 1000 opgevraagd, welke door de gemeente was toegezegd. Stutten tenrelletjes. Men meldt uit Utrecht Tusschen de leden en niet-leden van het Utrechtsche studentenkorps bestaat eene minder aangename ver standhouding, die niet nalaat bij sommige gelegenheden onaangename gevolgen te hebben. Bij de lessen o.a. in het Chemische Laboratorium wordt de eerste bank steeds door de dames-studenten, de daarop volgende bank door korpsleden en de daar achter staande door niet-korpsleden ingenomen. Gebeurde het nu, dat een niet-korpslid plaats nam in de bank, die de korpsleden als hun terrein beschouw, den, dan werd hij door dringen of onaangename woor den tot heengaan genoopt. Zoo ook Dinsdag toen een niet-korpslid plaats nam op een korpslid-plaats. Toen nu eenige korpsleden bin nenkwamen en het gewone spelletje weer wilden be ginnen, gat dit aanleiding tot eene formeele vechtpartij, die zich Woensdagmorgen herhaalde. Een en ander is oorzaak, dat reeds gedreigd is met schorsing der les sen bij eene mogelijke herhaling der ongeregeldheden- Me mist. Door zwaren mist is een met brandstoffen geladen tjalk in het Noord-Holl. Kanaal aangevaren door de stoomboot Eensgezindheid Ic, komende van Purmerend. Het scheepje is gezonken, doch de bemanning gered. Twee legaten. Itr aansluiting aan een vorig bericht, waarin werd medegedeeld dat door wjjlen mej. Pareau f 10.000 was vermaakt aan de N. H. Kerk te Anna Panlowna, kunnen wij nu nog mededeelen, dat ook aan de Diakonie der N. H. Kerk aldaar f 10.000 is vermaakt. SchagCt.) Kolven. Men schryft ons uit West woud Een zeor geanimeerde kolfwedstrjjd werd dezer dagen gehouden in café Schaper. Over 't algemeen werd er zeer goed gespeeld. U.tslag was als volgt: le pr. O. Keersemaker te Grootebroek 145 p.2e pr. G. Laan te Hoogkarspel 136 p.; 3a pr. Jb. Ham te Latjebroek 132 p.; 4a pr. D. Visser te Hoogkarspel 132 p.; 5e pr. P. Hoek te Lutjebroek 119 p. Da Berieprjjs viel met 46 p. ten deel aan M. Kfjjnsen te Hoogkarspel. Schade aan koolbouwers. Men schrijft ons uit de Streek Tot zeer groot nadeel van de koolbouwers is dit jaar zeer vroeg de vorst ingevallen. Voor duizenden guldens staat er in de Streek, voornameljjk in het oosteljjk gedeelte, nog aan bloemkool te veld. Reeds nu hebben de strenge vorsten der laatste dagen ontzettend veel schade aan het koolgewas aangelicht, doch wanneer het vriezen opnieuw zou beginnen, kan er van het te veld staande niets meer terecht kemen. Terwjjl anders om dezen tijd van bet jaar dagelijks nog drukke veilingen aan het station Bovenkarspel plaats hebben, werden er Woensdag j.l. slechts 2 schuitjes, met 300 stuks bloem kool, afgeslagen. Na. 380ste Staatsloterij. Trekking van heden, le klasse, 4e lijst. 13811 f 200. Bij Koninklijk besluit is met ingang van 1 December 1905 bij den waarborg en de belasting der gouden en zilveren werken benoemd tot essaieur te Alkmaar de heer K. N. Zur Mühlen Jr., adjunct controleur te Am sterdam. Alkmaar wij constateeren 't met groote ingenomen- heid heeft zich niet onbetuigd gelaten, waar 't gold een steentje bij te dragen tot het brengen van hulp aan de armeRussische Joden. De collecte langs de huizen toch heeft f 343,82$ opgebracht. De heer Louis Trijbetz in de Sriiapensteeg huldigt de macht der reclame. Waarbij hij niet anders dan wèl kan varen Nu weder geeft hij aan allen, die bij hem tijdens e dagen voorafgaande aan het St.-Nicolaasfeest hun inkoopen komen doen een brief- en courantenhanger cadeau. De kleurige poppetjes doen aardig aan den wand u^i ,bren&en tot de vraag, wie dit reclame-artikel beschikbaar stelde. Dat kan men ook op den hanger ezen en ziedaar, het doel van den heer Trijbetz bereikt. Men verzoekt ons mede te deelen, dat Zondag 26 November a.s. om 10'2 uur in de Doopsgezinde Kerk als voorganger zal optreden ds. J. Klein, hervormd predikant te Edam. Tentoonstelling V, V. V. X, V. Zooals we gisteren reeds mededeelden, is de zaal. waar deze tentoonstelling gehouden wordt, o.a. versierd met verschillende spreuken, waarvan er nog enkele zijn »Men toont reeds in zijn kleederdracht, wie dienaar is van domheidsmacht® en »Een gezond lichaam is verre te verkiezen boven een slanke taille.® Er zijn drie afdeelingenjaponnen, onderkleeding en schoeisel. Bij de afdeeling japonnen was 't zeer te be treuren, dat een der inzenders, maison Harms niet was opgekomen, vooral omdat dit magazijn gewoonlijk op de tentoonstellingen der V. V. V. V. V. hier niet ontbreekt en dan meestal eenige japonnen, even mooi wat snit als kleuren betreft, te zien geeft. Er waren twee in zendingen van japonnen, een van mejuffrouw Bech, die maar één costuum te aanschouwen gaf, een rok met jakje dat een bijzonder mooien indruk maakte, licht beige, met lichtgroene garneering, uit de hand gebor duurd. De andere inzending was van de mode-academie van mejuffrouw Poldermans uit Haarlem. Deze bestond uit drie japonnen, eene groene, een zwarte, geheel met applicatie versierd en een rose avondtoilet. Alle drie muntten uit door uitstekende coupe, waarop ook zeker jnor niet-reformvoorstandsters ni els was aan te merken. Bij de afdeeling ondergoed waren twee inzendingen van stadgenootendie van Imhülsen en Hoijer gaf natuurwollen ondergoederen te zien van Jansen en Tilanus, combinations, onderjurken, enz., terwijl er ook katoen tricot was. uitstekend geschikt voor volKskleeding, daar dit aanmerkelijk goedkooper wa«. De andere stadgenoot is de heer Englander, die een verscheidenheid inzond van reformstof voor onderklee ding' in allerlei prijzen, tot. zeer goedkoop toe. verder eenige practische reformsehorten. doekjes van hydrnphil- gaas tot reimging van mond en oogen van kleine kinderen, enz. Een andere étalage was die van Wessler-Müfler, baby-goed, waar alles vervaardigd was van lichte, po- reuse reformstof. Iets zeer practisch was hier te zien. de kinderkleertjes konden n.l. eerst allen in elkaar worden gestoken, waarna ze het kind ineens tegelijk worden aangetrokken, zoodat het kind dus geen last heeft van het aankleeden. "We zagen hier ook nog een nop in reform-dooptoilet en een rose manteltje van heel lichte laine des Pyrenées. Mevrouw von^ Schmitde Bruin had o.a. eenige re- f or m verpl pegst er i apo n nen ten aanschouwen £ce£feven. een van zwarte stof en een van grijs linnen met reform- schorten, verder een kapmantel, flanellen ziekenmantel en een zeer practischen donkerblauwen sportpanta'on. De inzending ureformschoeisek trok ook veler aan dacht. Deze schoenen ziin lang niet lomp, zooals men zich dat veelal voorstelt Integendeel, zij zien er keurig uit en worden vervaardigd van smalle reepjes zacht leer, die door elkander gevlochten worden deze schoenen worden niet gevoerd, zoodat zij heel soepel blijven en zich naar den voet voegen. Er worden vaak twee kleuren leer voor gebruikt, die dan door elkaar worden gevlochten, zoo zagen we hier, wit met bruin, wit met grijs, twee verschillende kleuren bruin, wit met, zwart, enz. In het midden van de zaal was de inhoud uitgespreid van de Hoofdbestuursdoozen, die altijd voor de leden te verkrijgen zijn, waarin zich allerlei onderkleeren bevinden Clara C. C. Postduiven. Op de Internationale Tentoonstelling van Pluimgedierte, Duiven en Konijnen, uitgeschreven door de afdeeling Rotterdam der V. P. N. welke gehouden werd te Rotter dam van 17 tot 20 November behaalden de heeren Venneker Co., leden der Postdni»en-Vereeniging Alc- maria Victrixt, met een Blauwband Doffer (Postduif) don 3en prjjs. Door de Postdniven-Vereeniaing »Alcmaria Victrixc is besloten tot het houden van een stedelijke Tentoon stelling van Postduiven op Dinsdag 26 Decombar (2an Kerstdag). Deze tentoonstelling zal plaats hebben in baar Bonds- lokaal Café »de Pool» van den heer G. Venneker, Fnidsen, van des morgens 10 uur tot 's avonds 7 nar. Reeds zjjn eenige eereprijzen uitgeloofd, terwjjl de volgende klassen zjjn gesteld KI. 1 Blauwe Doffer 2 Blanwkras 3 Rood en Roodkr. 4 Bmte 5 Zwarte 6 Niet-gen.kleuren Voor verdere inlichtingen KI. Duif 7 Blauwe 8 Blanwkras 9 Rood en Roodkr. 10 Bonte 11 Zwarte 12 Niet-gen. kleuren wende men zich tot den len secretaris, den heer P. Bergers, Achterstraat 24 alhier Gezelschap He la 9Sar. Gisteravond trad in „Harmonie" het gezelschap-De la Mar op. De zaal was weer slecht bezet. Het was overigons een aardige avond, vlug werden de nummers van het programma afgewerkt, zoodat men zich geen oogenblik zal hebben verveeld Mej. Louise Fleuron had weer haar bekend succes. Ook de heer en mevrouw De la Mar Klopper oogstten veel bijval Voorts werden nog zangnummertjes ten beste gegeven door een dames- quartet, die zoo bevielen, dat men niet tevreden was vóór nog een toe-nummertje was gegeven, Ken aanhouding. Hedenmorgen is door de politie een man, een zekere G., uit een der slaapsteden hier ter stede gehaald en naar het bureau gebracht. De man had zich nog voor het een en ander te verantwoorden. GETROUWD: 23 Nov. Simon Bikker en Geertrnida Bloothoofd. Jacobus Pieter Hendrkis Edtia-d Vifsoier en Catharina Mirgaretha Duinmcjjer. Ab.abam de Jong en Grietje Mnlder. Hermanns Petrus do Graaf en Neeltje Maria Keysper. GEBOREN 21 Nov. Elisabeth, d. van Jacob Greeuw en Trünfie Dalenberg. J OVERLEDEN 20 Nov. Giitharina Maria du Croix, 47 jaar, overl. te Amsterdam. 22 Nov. Johanna Maria Stikvoort, 77 jaar. Mrfevengaai-ders. Mijnheer de Redacteur, Op gevaar af, dat uwe lezers zullen zeggen „Alweer die vervelende brievengaarders," s.v p nog een woordje Aan den schrijver herkent men den manaan het jaatste ingezondene stuk ken ik den brievengaarder van Bergen, de plaats Bergen kennende, zoo maak ik de gevolgtrekking: iemand als de Jonge brievengaarder in Bergen is wei de rechte man op de rechte plaats. Ware dit in 't algemeen zoo, maar kranige mannen ken ik in nesten van dorpjes en halfheden in dorpen van naam. 't Is alles toevaltoeval evenzoo grootere of kleinere bezol diging en alle de gevolgen hiervan. Collega de Jonge ik geloof, in de menschheidoneerlijkheid is naar mijne meening veelal gevolg der omstandigheden; tellen we nu eens (na de salarisregeling,I de struikelende en gevallen brievengaarders, dan komen we tot 123 4 't Is bedroevend, denken we nu eens aan die wanhopend, handenwringende vrouwenaan die kin deren aan de wroeging, het berouw van die mannen zelfaan al het weggevaagde geluk dezer gezinnen, dangaat men zoeken naar de oorzaak van zoo jammerlijke gevolgenen dan gaat men te rade met eigen positie en zegt zie. als ik nu eens geen bij verdienste hadeen ander denktja, was ik nu eens iemand zonder vermogenen weer een ander zegt hoe zou bet mij gaan, als ik niet zooveel steun had aan mijn kinderen Want de dorpssamenleving eischt van brievengaarders veel, te veel voor menigeen Dorpen zijn aan te wijzen waar de brievengaarder pl m. f 100 minder heeft dan de fpostbode van den eerste wordt gevorderd lid te zijn van 't leesgezelschap van 't Nut, van de IJsclub, de Zangvereeniging en wat niet al Yan den laatste niets, een courantje gaat sommigen nog te hoog. Wonen kunnen zij veel goedkooper, maar waartoe meer Alles is anders, alles kan anders. En zijn nu die verhoudin gen goed? Het woningverschil is opgeheven, alle lof hiervoor maar meer is er dat "verwringt de maatschap pelijke verhoudingen op dorpen. O, ik weet wel, de puntenregeling is goed bedoeld, is eerljk is rechtvaar- d'g, maar het meer of minder punten maken is toeval, is geluk, en de weinig punten makende moet op zijn dorpje, soms meer van zijn salarisje doen dan de meeste punten makende op zijn groot dorp, van zijn salaris. Immers toch, hoe kleiner plaats hoe meer de brieven gaarder een man die medetelt En dat medetellen, 't is, we weten het allen,j(mede betalen. Laat deze onze correspondeuHo er toe bijdragen dat men het platteland meer konne. Misschien wel komt er dan voor den minst verdienende weer Seen bestellinkje bij. minder werk, eet daar eens van 't is voor ons allen de broodwinning. Over de zoogenaamde winkelkantoortjes wil ik zwijgen, zegels bij één tegelijk, opplakken zelfs allen bijna en aan alles helpen enz enz. Een Berger brievengaarder kan zich geen voorstelling maken van plaatsjes, waar geen élite bestaat, en toch^volksvertier. En dit is ook in deze behandeling van zeer ondergeschikt belang. Met dank aan de Redactie voor de welwillende op name, en 'aan den1" Heer de Jonge de erkentelijkheid voor de publieke uiteenzetting, OOK EEN DER BRIEVENGAARDERS- AMSTERDAM. CJ«rt pCt. 22 8 Nederland, N. W. Schuld ditodito3 dito, Oblig3 Tostenrijk Obl. in pap. fl, 1000 Febr.-Aug. 6 lito, dito April-Oet.. 5 lito, Kronen 2000 bel vrije(Kronenr.)Mci-Nov. 4 lito, dito 2000 hel.vrijeiKronenrJan .-Juli 4 Portugal le ser. 3°/0 20-1003 dito, 3e id. Amert. Schuld 3°/, francs 500 4 Nov-23 Nov. 781 92$ 93 101 101$ 10(1 Is 1001 Rusland, wang. Dombr. Oblig4| 91? dito, Bhmeslandscbe 18944 dito, 1880 geeons. Z. R. lS5-52513M«i-Nov. 4 85 dito, 18.39 ]»A2erer.l Jan.1 Apr.l JuiilQct. 4 85 dito, 1894, Donetz-Spoonr4 80 dito, 1867/89 I 20-100 Mei-Bfov.4 89-1 dito, Groote Spw. Oblig. 1861.....4 dito, dito, Z. R. 500 18984 85$ dito, Transc. Spw. Oblig. Z. R. 125 625. 3 701 dito, Zuid-W. Spw. Oblig. Z. R. 525.... 4 84-H dito, 1889..3 69 dito, in goud 1884. 13 Jan. 13 Juli.. 5 ■jpanje, Obl. Buit. Perpetuele....4 'urkjje, gepriv. Oonv. <eening 1890 96# Recep. geünificeerde schuld fres. 500-2500.. 4 85 «yate, Obï, laening 1876 4 lexico, Obl, Binn. 8eh. afiosb, oblig5 49$ 49t$ dito dito 1898 5 104 sneac.ela Obligatiën 18814 49$ N. Y. Noord-Holl. Grond-Crcdiet. Pandbr.. 4 V W. Pac, Hvp Pdbr354 356 Nsderiand, Cult. Maatscb. d. Vorstel. 4 end. 96 96f dito, Koloniale Bank. Aandeelen dito, Ned. Ind. Haadelsb. Aand135 135 dito, Kon. Med Mij. t. expl. petr. br.A. 884 3 )3 dito, Petr. Mij. Sumatra-Palembang A. 61$ 61$ dito, Aand. Red. Ind.Expl.Mii Amerika, New Orleans Railw. C. Certv gew, Aand- 36J 36| United States Steel Corp. 37$ 37$ Pern. Peruvian Corporation Cert v. Aand.., 13f 13| n „v. Pref. Aand. 46$ Nederland, Expl, St. Spw, Aandlllf dito, Ned. Centr Spoorw. Aand. f 250 33 dito. N.-Brsb. Boxtel.W. Aand. 1875/80 gest, italie, Spoorweglsening 1887'89.S dito, Zuid-1tal. Spoorweg-Ohi.3 67f 67# ■lie®, Wars.-Weenen Aandeel.... 135 134$ '«sland,Wladik. 1885 ik Z.R. 825 Oblig.... i 86$ merika, Atchison Topeka Gert. v. Aand... 87ra 87$ dito, Alg. Hyp. Obl4 102 A Rock Island comp. Cert. v, gew. Aandeelen. 29$ 29$ dito, Benv. Rio Grande gew. Aand...... 34# 34$ dito, Erie Spw. Mij gew. Aandeelen48| 49$ dito, Illinois Cert. 7. Aand.. dito, Kansas Oity South. Railw. Aand... 27$ dito, Miss. Kans. Texas Oer v. Aand.. 38$ 37# dito, dito, Is Hyp4 Norfolk Western Cert. v. gew. Aandeelen 86A dito, Oregon Calif, goud le hyp,5 102K 103$ dito South. Pacific, gew. Aand6944 69 dito, Southern Railway gew, Aand35# 35$ dito, Union Pac. Hoofd. O. v. A134$ l34 Union Pac. Convert Gold. Bond4 lito Wabash Ct. v. pref. Aand..,.,.,,. UderiandStad Amsterdam f 100....3 109A 109A Jongarne, Theiss Lcten4 iostenrijkStaatsl. 186«j 5 dito, dito 1864...., I island Staatsleening 1864 Loten5 dito dito 1866. Dito5 Pcrkii» Snoorwavleaning, Weinig veranderd. 78$ 91$ 93 '00$ 100A 65A 84# 84t! 85$ 88$ 85$ 70 i 84# 68$ 22 Nov. Groentemarkt te Broïk op Langehdijk. Wortelen t 0.55 a 0.70 p. 50kg. bloemkool le soort 10 a 0

Alkmaarsche Courant | 1905 | | pagina 2