ALKMAARSCHE COURANT. Van Week tot V/eek. BERLIJNSCHE BRIEVEN. aaf'S44' k0°' de ov«r<kkt™e„. bSn' °Mttitend uit Dagblad voor Alkmaar en Omstreken. MARKTBERIOHTEN. 1238 schapen, 0 paarden f a venlens f a No. 11, Honderd en achtste jaargang. 1906. Zaterdag 13 «Van. 19O0. Uit den Gemeenteraad. Het nieuwe jaar begint als het oude geëindigd isveel vergaderingen van den gemeenteraad en nog verscheidene in uitzicht. Een middag van 15 uur moge lang voorkomen aan den verslaggever, die zooveel mogelijk zit te noteeren, maar o, hij is zoo gauw volgepraat. Bijzondere aandacht werd geschonken aan een schrijven van den heer C. Bosman, waarin dit Raads lid zonder omhaal van woorden en met duidelijke motieven te kennen gaf, dat hij, die zulk een groot aantal jaren lid der Commissie van bijstand voor de Gemeentelijke Gasfabriek is geweest, zijne her benoeming als zoodanig niet aannam, wijl hjj ten aanzien van dit bedrijf een andere meening is toe gedaan dan zijne medeleden en hij bezwaar had zitting te hebben in eene commissie, die de zaken stuwt in eene richting, welke naar zijn gevoelen niet dienstig is voor het belang van de gemeente en hare ingezetenen. Nadat de heeren van den Bosch, Kraakman en ook de Voorzitter over deze beslissing van den heer Bosman hun levendig leedwezen had den geuit, deed de Raad wat in zijn vermogen was om het geachte mede-lid toch nog te behouden met bijna algemeene stemmen werd de heer Bos man herbenoemd. Uit dat votum sprak erkenning van belangrijke bewezen diensten, zeker streolend voor het gevoel van den heer Bosman. Hag men uit het feit der herhaalde herbenoeming ook nog verdere gevolgtrekkingen maken Zeker zal daar van voor een deel afhankelijk zijn, of de vereerende stemming den heer Bosman zal vermurwen om nog verder aan de gascommissie zjjne adviezen te ver strekken. In allen gevalle heeft hij echter de zeker heid, dat 't met volkomen bijval is van den Raad, wanneer hij in deze commissie zich ook verder met de taak der oppositie wil belasten. Dank zij het beleid van den Voorzitter werden wij behoed voor een discussie naar aanleiding van een adres van den heer Springer te Haarlem, den stedelijken voorlichter in zake bosch en plantsoenen waarin deze kwam aandringen op de wegruiming van het zooveel besproken eilandje bij de Berger- brug. Het adres zal bij de verdere insulaire lectuur worden gevoegd. Ons dunkt, de heer Springer had den ingezetenen, die prijs stellen op het behoud van het bewuste plekje, een dergelijk tarten kunnen be sparen. In de Raadszaal is ruimschoots zjjn gevoelen gebleken en de aanslag op het eilandje werd niet gepleegd, zonder dat men zich op zijn autoriteit beriep, 't Ilad nu den schijn, dat de heer Springer zich beducht maakte voor een kleine bres in de volgzaamheid, welke hij tot dusverre hier gewoon was, en zij 't dan ook met volkomen negatie van den wensch van een groot deel der ingezetenen, zich aanstonds op het pad had begeven om ervoor te zorgen, dat ook verder weer geregeld zijn haan koning zou kraaien. Misschien gebeurt dit ten slotte toch nog wel, dat zal de tijd leeren. Alleen kan de heer Springer uit deze Raadsvergadering de les hebben meegenomen, dat hij zal moeten wachten op een decisie, totdat 't B. en W. gelegen zal komen over deze zaak een voorstel te doen en totdat t den Raad zal behagen daaromtrent een be sluit te nemen. Zoo doet men trouwens overal met adviseurs. (1) Toen zou de nieuwe begrooting voor het Abat toir onder handen genomen worden. Doch er was zekere huiverigheid om daaraan nu reeds te beginnenbehalve de beide Wethouders bleek (1) Met dankbaarheid willen wij hier gedenken, dat B. en W. een poging hebben gedaan om de 22 iepen aan den Kennemerstraatweg tusschen de Vier Staten en het voor malige tolhek, welke ten doode zijn opgeschreven, te be houden. Zij hadden zich namelijk tot den Minister van Water staat gewend om deze boomen, die naar de Alkmaarsehe correspondent van de N. R, Ct. terecht opmerkt een sieraad van den Straatweg zijn en die naar de meening van n '^n zonc^e' ('e vrijheid, de veiligheid of de bruikbaar heid van den Rijksweg te schaden, nog tal van jaren zouden kunnen staan, te sparen. In dit geval heeft die tusschenkomst echter niet mogen baten de minister berichtte, dat de boomen niet van den publieken verkoop konden worden uitgezonderd. Haagsche en Haarlemsche heeren, ze ruimen maar op in ons oude, pittoreske Alkmaar. (Particuliere Correspondentie). Berlijn, 11 Januari 1905. Iven praatje voor huisvrouwen, tuinders en vlcesehhouwers. Nieuwe belastingen, die ook N ederland kunnen drukken. Pruisische Staats uitgaven. Eene Hollandsche huisvrouw mist hier vóór alles de groote verscheidenheid aan groenten, waaraan Neder land zoo rijk is. En wat zij hier nog kan koopen, is veel duurder dan ten Uwent. Gestoofde groenten worden r'uL ?W?nS Lm®ar weiniS gegeten, daaraan is het mis schien toeteschraven dat de Duitsche tuinlieden zich bon rT den verb°uw van groenten heb- 8 egd. De Duitscher eet kool, en nog eens kool dei-hor <3 nu e" dan afgewisseld door eene swun- derbar Sauer-Salada waartoe de »Köchin« van alles neemtaardappelen, roode bieten, knolselderij, roode koo pnnsesseboontjes enz. Gestoofde andjj vie, postelein, peulen en prei kent men hier niet. Zooals gezegdde Duitscher zweert bjj kool. Wat de meesten Uwer misschien wel zullen weten is dat enorme hoeveelheden van verschillende koolsoorten uit Holland komen. Zelfs de beroemde Mainzer zuurkool is dikwiils oord-Holland of elders in Nederland gegroeid. Het fan hiermede als vroeger met de jams, die gemaakt dank ,sche vruchten en Hollandsche suiker - Cross RI,r ,?r?ieS in de bekende P°tjes van Kanaal weerToi ons 0W h6t TwtrhlS .e{5hter te vreezen dat er niet alleen voor de Duitsche huisvrouwen, doch ook voor de Nederlandsche koolverbouwers een kwade tijd op handen is n nu,a' Maarj wordt kool van over de grenzen in Duitschland met 2Mark (f 1.50) per 100 K.G. belast Alleen te Berlnn rollen jaarlijks 10 tot 15000 waggon' inYoerre.?ht dreigt de buitenlandsche kool echter zoozeer in prijs te stagen, dat het aantal consumenten aanmerkelijk k\ inkrimpen. slechts de heer De Groot beroid om maar dadelijk spijkers met koppen te slaan. Het schijnt ons toe niet gemakkelijk te zijn, noch als lid van het college van B. en W., noch als lid van den Raad, om den gang van zaken bij het ontworpen Abattoir van harte te bepleiten of toe te juichen. Successievelijk stijgen de kosten, nog voordat er een paal in den grond is geslagen of een fundeering gemetseld. Wij zagen reeds, hoe de heeren Vonk, De Groot en Looman in 1899 het slachthuis te Vierssen aanprezen, dat pl. m. f 120.000 heeft gekost wij kunnen daaraan nu nog toevoe gen, dat zij nog meer prezen het slachthuis te Eschweiier (23.000 zielen), dat geroemd werd als een model, waarnaar de slachthuizen te Nijmegen en te Meppel werden gebouwd en dat kostte f129.600. Hier ter stede kwamen nog in 1901 B. en W. met een voorstel tot het bouwen van een slachthuis (zonder koelhuis) voor f62.970, waarbij zij destijds dus nog maar 5 jaar geleden verklaarden, dat men voor die som „een in alle opzichten solied en doeltreffend slachthuis zou krij gen.Er was dus reden om te hopen, dat, toen de Raad op 19 October 1904 besloot over te gaan tot de oprichting van een slachthuis voor iets min der dan 2 ton, waarbij van verschillende kanten werd aangedrongen op het betrachten van zuinig heid, de daarna noodig gebleken herziening der plan nen niet zou leiden tot belangrijke verhooging der kosten en de profetie van den heer Glinderman in die Raadsvergadering, dat d® 2 ton oprichtings kosten wel zouden worden overschreden, zooveel mogelijk zou worden gelogenstraft, 't Moet dan ook wel een tegenvaller zijn, dat ondanks het toe passen van zooveel mogelijk bezuiniging door B. en W., het eindcijfer van de nieuwe plannen toch weer ruim f 16.000 hooger is. Een eindcijfer, dat eensdeels vragen doet of men nu gewaarborgd is voor meerdere tegenvallers bij het bouwen zelf, anderdeels in herinnering brengt, wat de heer Boelmans ter Spill sprak in de Raadsvergadering van 23 Juli 1902, namelijk: „De vraagal of geen Abattoir is niet zoo gemakkelijk als de heer Moens wel denktik wil ten minste rekening houden met de kosten." Dat een Abattoir een gewenschte instelling is voor Alkmaar staat bij ons nog even vast als toen wij daarvoor ruim een jaar geleden pleitten. Doch het wenschelijke en het bereikbare mogen niet met elkaar verward worden. Te meer niet in eene stad als de onze, waar nog altijd velen niet van het nut van een Abattoir overtuigd zijn, in eene stad ook als de onze, waar nog zooveel andere voorstellen aanhangig of in voorbereiding zijn, die veel geld zullen kosten, zoodat 't op den duur on vermijdelijk zal blijken een nieuwe belasting op te leggen om evenwicht te krijgen tusschen de inkomsten en uitgaven. Juist daarom is de hoogere Abattoir-begrooting wellicht nog grooter teleurstel ling voor de voorstanders van een openbaar slacht huis dan voor de tegenstanders, die in dezen zich minder door verantwoordelijkheid voelen gedrukt. Intusschen, die stemming heeft ook haar nuttige zijde. Zij toch zal aansporen om de uiterste be hoedzaamheid in acht te nemen voor eene verdere opdrijving der uitgaven, zoodat men in dit opzicht niet al te groote vreeze behoeft te hebben, wanneer nu aanvaard wordt hetgeen waaraan men niet ver mag te ontkomen. En wanneer dit geschiedt, moge dan een vergoeding voor de teleurstelling zjjn, dat althans het grootste deel van de voor de oprichting beschikbaar gestelde sommen ten goede kome aan Alkmaarsehe werkkrachten en de bouw van het Abattoir voor eenigen tijd welvaart brenge in Alk maarsehe arbeidersgezinnen Lang is er vervolgens weder in den Raad gede batteerd over het Werklieden-reglement en het slot was een zich zoodanig vastwerken in een artikel, dat men uiteen ging in een gemoedsstemming, waarop men met een kleinen variant zou kunnen toepassen la semaine portera conseil. De moeilijkheid sproot voort uit de lofwaardige poging van den heer Uitenbosch om het Werk lieden-reglement ook eenigermate te doen voorzien in de zorg voor de weduwen en weezen, althans in de eerste weken, van de gemeente-werklieden. Elders, waar men weduwen-pensioen heeftzijn slechts de nagelaten betrekkingen der tijdelijke werklieden voor die zorg in aanmerking gekomen. Zoo te Zaandam, waar art. 70 van het concept reglement luidt„Aan weduwen van tijdelijke werklieden, die minstens een jaar in onafgebroken dienst der gemeente zijn en niet zijn overleden Daarenboven is men er hier op bedacht de behoefte in het binnenland te kunnen dekken. De »Vereeniging der Berljjnsche groentenhandelaars« heeft in den laatsten tijd den aanbouw van verschillende koolsoorten in Sleeswijk-Holstein zeer aangemoedigd. Aangezien uit den aard der zaak deze teelt zich over tal van zelfstandige boeren en boertjes verdeelt, zal thans eene Coöperatieve Vereeniging opgericht worden die zich met den inkoop in de afgelegen provinciën en de verzending naar Berlijn wil belasten. Voor den Nederlandschen tuinbouw dus een heele slag. En bleef het nog maar alleen bij de groenten, doch ook de boomkweekerjjen zullen zeer gedrukt worden door de invoerrechten die Duitschland volgens de nieuwe tarieven zal hellen. Sedert eenigen tijd dalen de engros-prijzen van het varkensvleesch. Ook worden er meer varkens verhan deld, zoodat het te voorzien is dat er minder geslachte varkens van Nederland naar Duitschland zullen worden uitgevoerd. De Berlijnsche slagershond handhaatt ook thans nog de zeer verhoogde detailprijzen, zoodat op nieuw bljjkt dat het niet aileen de agrariërs doch ook de tusschenpersonen zjjn, aan wie de enorm hooge prijzen van bijna alle levensmiddelen moeten worden toegeschreven. Met het in werking treden van de nieuwe protecfie- tarieven zullen de prijzen nog meer stjjgen. Volgens de in het vorige jaar ingestelde enquête omtrent het inkomen van den Duitschen werkman in enkele der grootste steden de resultaten werden in het Reichs-Arbeitsblatt gepubliceerd ging in 1904 vrijwel de helft (48 pet.) van het inkomen heen aan levensmiddelen. Deze percentage bedroeg in de tweede helft van 1905 ongeveer 55 pet. en dreigt tot 60 pet. te stijgen. De Berlijnsche correspondent van de Nieuwe Courant noemde dit een gezond principe, wat doeltreffend zou zijn, indien het steunde op een overvloed van goede en goedkoope levensmiddelen. Dat dit echter niet het geval is, toont ons een vergeljjking tusschen de prijzen der onontbeerlijke levensmiddelen in Duitschland en in Nederland. Ook indien de Nederlandsche werkman minder hooge loonen verdient dan zjjn Duitsche collega, dan nog is hj) er hoogstwaarschijnlijk materieel toch nog beter aan toe. tengevolge van een ongeval, dat aan die weduwen recht geeft op een andere uitkeering, wordt gedu rende zooveel weken als de overledene volle jaren in onafgebroken dienst der gemeente is geweest, de helft van het door den overledene laatst ver diende weekloon uitgekeerd." Wellicht bevat deze bepaling elementen, die men zich hier ten nutte kan maken, ook voor hen, die in vasten dienst zjjn geweest. Ten aanzien van de financiëele gevolgen van de invoering van het Werklieden-reglement te Alkmaar verkeert men toch in volslagen duister en een bepaling als de Zaandamsche kan nooit zulke overmatige financiëele eischen na zich slepen. Een niet zoo heel gering succes voor den heer Uitenboschgeholpen door den heer van Bujjsen, is 't, dat thans ook in het reglement de besturen van werklieden-organisaties en vakvereenigingen erkend worden en zij slechts een desbetreffend ver zoek hebben te doen om in de gelegenheid gesteld te worden met het hoofd van eiken tak van dienst de belangen hunner leden te bespreken. Een ander succes voor den heer Uitenbosch is, dat de bepaling is vervallen, waarbij het loon van den werkman als straf kan worden ingehouden. Het schrappen hiervan is ongetwijfeld een groote verbetering, want wat eenmaal met arbeid is verdiend behoort den werkman uitgekeerd te worden. Een aodere vraag is evenwel, of men 't hier geheel zal kunnen stel len buiten boeten, waartoe men zich elders b.v. te Amsterdam en te Zaandam, hoezeer dan ook schoorvoetend, verplicht heeft gezien over te gaan. Wat de verdere details van het Woensdag be- behandelde betreft, wij gelooven niet beter te kun nen doen dan naar het uitvoerige verslag in dit blad te verwijzen. Men kan daaruit, ook zonder dat wij t zeggen, constateeren, hoe de discussies som tijds het beoogde doel ver voorbij streefden. Teeke nend was iri~dit opzicht vooral art. 18 in zake den duur van uitkeering van ziekengeld. De een bepleitte dezen, den anderen genen tijd, terwijl de wijzer van de klok in de Raadszaal rustig voorwaarts'schreed. Toen deed de wethouder, de heer de Wit, een slag naar het hoog opgebouwde kasteel der bespiegelin gen met een enkele verwijzing naar artikel 15, waarin voorloopige uitkeering gedurende zes weken voorgeschreven wordt, deed hij alles in puin vallen en een amendement, te voren druk bediscussieerd, kon nu niet eens een enkelen ondersteuner vinden, t Was zeker een triomf voor onzen wethouder, dat hij aldus den wagen weer in het rechte spoor wist te brengen. Aan de krachtige verdediging van den Voorzitter heeft art. 20 't te danken gehad, dat 't ongehavend uit den strijd is te voorschijn gekomen. De heer Uitenbosch wilde aan werk lieden, kostwinners voor anderen, die ter vervul ling van hunne militaire plichten worden opgeroe pen, tijdens hun verblijf onderde wapenen, het volle loon uitkeeren, terwijl de heer van Buijsen die uit keering op 75°/0 wilde bepaald zien. De Burge meester wist echter de meening ingang te doen vinden, dat aldus de gemeente zou optornen voor gelden, anders door een rijksuitkeering te vinden, zoodat het oorspronkelijke voorstel van 50 °/0 werd aangenomen. Wellicht waren hier alle partijen tevreden te stellen geweest door de Zaandamsche redactie, die luidt: „De werkman, die, voor de ver vulling van zijn militie-plichten, wordt opgeroepen, ontvangt, gedurende den tijd van zjjn afwezigheid uit dien hoofde, verlof, benevens, indien hjj gehuwd of kostwinner van een gezin is en hjj aan het rjjk ondersteuning heeft gevraagd, een toelage tot zoo danig bedrag, dat hij met inbegrip der bjjdrage, welke hjj van rijkswege ontvangt, een bedrag erlangt, hetwelk gelijk staat met het bedrag van het loon, dat hjj bij de gemeente verdient op het tijdstip, waarop zjjn bovenbedoeld verlof ingaat". Vergissen wjj ons niet, dan zjjn in deze redactie terug te vinden de bedoelingen van den heer Uitenbosch en zou het gevoelen van den heer Van Bujjsen ver tolking hebben kunnen vinden door het voegen van 75% vóór „het bedrag enz". Dat zou zeker voor de gemeente nog wel de allerbeste taktiek geweest zjj neerst het Rjjk over de brug laten komen en dan het ontbrekende aanvullen. Waar de heer Van Bujjsen niets anders beoogde dan voor de gemeente een besparing te vinden, met gelijk tijdige behartiging van de belangen van den werk man, had zjjn denkbeeld zeker meer instemming gevonden, wanneer de discussies minder verward waren geweest. Wat al weer bevestigt, dat derge lijke arbeid veel vruchtdragender is, wanneer daaraan een behandeling in de secties voorafgaat. Woensdag a.s. komen nu nog in bespreking het De financiën van het Duitsche rijk niet te ver warren met die van de bonds-staten zjjn er miserabel aan toe. Op het oogenblik kibbelt men in den Rijks dag welke nieuwe belastingen zullen worden ingevoerd. De bron, die alle nooden zou kunnen dekken, de suc cessiebelasting, wil men niet of niet voldoende laten vloeien. Deze belasting komt in de eerste plaats in botsing met de belangen der majoraatsheeren en groot grondbezitters. Men zoekt thans allerlei uitwegen. Door de conservatieven, rijkspartij en anti-semieten werden gisteren uitvoerende rechten op kolen en kali aan de hand gedaan. Mocht men hiertoe besluiten dan kassian met de Nederlandsche industrie, dito vooral met de Nederlandsch-Westfaalsche spoorwegmaatschappij en dito, dito, dus dubbel kassian, o.a. met den Neder landschen Consul-Generaal voor Pruisen. Want bij ver minderden uitvoer is het waarschijnlijk, dat de steen- kolenprijzen voor het binnenland zullen zinken. Dat kan echter ronder groote schade voor het algemeene welzijn; er zjjn door enkele mjjnbezitters ofmijnpachters reeds genoeg millioenen verdiend. Eindelijk heeft Nederland nog in eene andere richting redenen voor zijne belangen te waken. Er zjjn er nog altijd velen die scheepvaarttollen wenschen te zien ingevoerd. De Rijn moet vrij bljjven, zoo althans is met Nederland bij verdrag overeenge komen. Er is echter slechts sprake geweest van den Rjjn, niet van den gekanaliseerden Rijn, begrijpt ge Alleen voor het kanaliseeren van het stuk tusschen Bingen en de Nederlandsche grenzen werd in den laatsten tijd 22 millioen uitgegeven. Waken dus, maar zich niet opwinden. Er is hier ook eene tegenpartij en we' eene zeer machtige die van zulk eene gedwongen uitlegging niets wil weten. De Minister van Lynden stelde het Nederlandsche parlement voor eenige jaren op dit gebied nog al erg gerust. Toch is het voor onze regeering zaak goed na te gaan, welke strooming hier de bovenhand behoudt. Het ligt niet op mijn weg mede te deelen hoe hier voor »Schiffahrtsabgaben mit Stafïeltarifd school gemaakt wordt, het moge voldoende zijn mede te deelen, dat men dit onderwerp hier niet laat rusten. Ziet de begrooting van het Duitsche rijk er, zooals gezegd, troosteloos uit; hoopen zich de rijksschulden op tot vervaarlijke massa's zonder onderpand, vroeger drietal artikelen in zake het scheidsgerecht met de amendementen van den heer Van Buijsen en het nieuw voorgestelde artikel van den heer Van Buijsen om de verordening in werking te doen treden op een nader door B. en W. te bepalen dag, nadat aan het voorschrift van art. 1 zal zijn voldaan en de bestaande bijzondere voorschriften, welke gelden voor de verschillende diensttakken, met de verorde ning in overeenstemming zijn gebracht. Bij art. 23 zal zeker ook nog wel de vraag ter sprake komen, of 't wel juist is, dat slechts een der vijf leden van het scheidsgerecht wordt benoemd door den Raad, terwij! elders alle benoemingen geschieden door den Raad, evenwel met dien verstande, dat voor twee leden en hunne plaatsvervangers voordrachten worden gedaan door B. en W. en voor de beide andere leden en hun plaatsvervangers door de vaste werk lieden in dienst der gemeente. Wanneer al deze artikelen zijn vastgesteld, dan staat nog bovendien een tweede lezing op het programma. Vooraf gaat evenwel in de Raadszitting, die dit maal te 2 uur zal aanvangen, een bespreking van de Abattoir-voordracht. Of dit alles in een drietal uren zal zijn klaar te spelen We zullen 't moeten zien eer we 't gelooven. prjjjzee der Aardappelen Amstkedam 12 Jan. De -aren beden als volgt Friescke gieltjea f 0.a 0.id. bonten f 3.80 a f 4.10, id. Borgers f 3.10 a 3 60, id. blauwen f 3.70 a 4. Zneawsche bonten f 2.— a 2.40, id. blaaawen f 2.— a 2 40, id. pooters f 1.40 a 1.60, Hillegnmmer kralen f 0.— a 0.—, Hillegum. Braafjes f 0.— a Duitsche Ham burgers f4.30 a 4.50, id. rooden f 2.10 a 2,30, Saksische jammen f 0.a 0.Zand Eigenheimers f 1 80 h 2 60, Zeenwsche Eigenheimers f 3.50. a f4, Pr. pool. f 1.80 a 2. Daitsche blanwen f 2.50 a 3.40, Goldersche blauwe, f 3 20 a f 2.30, Zandtbomassen f 4.50 a 5. Aanvoer 1 ladingen. Leeuwarden, 12 Jan Ter veemarkt werden aangevoerd 2959 stans, 59 stieren f 75 a 270, 6 ossen f —0 a o, 104 vette koeien f -T60 a 250, 470 melkkoeien f 130 a 240, 36 pinken f 6 0a 80, 87 velte kalveren f 25 a 50, graskalveren f a ,47 nucht. di. f 8.— a f 10. 531 vette schapen a f24.a 27.—285 weide dito f 18 f 25—,lammeren f a 14S vette varkens a f 80 a 90 of 25 a 26j ct. per Kg., voor Londen 23 a 23J ct., 123 magere varkens 30 a 40, 740 «ette biggen f 20 a 3J, 314 speenvarkens f 4 a 7 0 bokken en geiten f 0 a 0. 14 paarden f 75 a 100. Htndel over 't geheel bevredigend, Leeuwarden, 12 Jan. .Boter. Aangev. 6 4, 8 8 en 216 vaten. Prjjs f a 0.—. Fabriekboter aaneev 14.3 en 10.6 vaten f 52.— a 54.—, commissie f 54.50 Kaas. 3 '75 Kg. Nagel f 26.50 a 33.—. Leiden, 12 Jan. Aange». 566 rnnderen, 73 kalveren 15 stieren f 115 a 193, 215 kalf- en melkkoeien f 163 a 268, 127 varekoeien f 104 a 189, 209 vette ossen en koeien f 153 a 307 en 66 a 78 ct. per Kg-, graskalveren f a 36 vette kalveren f 45 a 93, f 0 86 a 1.per Kg., 47 nuchtere kalveren f 5 a 13 1238 vette schapen f 30 a 37, 55 a 65 ct. per Kg., weidesohapen f a lammeren f a 264 magere varkens f 21 a 40, 47 a 49 ct. per Kg„ 96 biggen f 7. a 13. Lelden. Kaas. A mgevoerd 43 partijen Goadsche f 20 a f 28.— per 50 K.G. Leidsche f 63' a72 per 150 K,G. Schiedam, 12 Jan. Ruwe spiritus f 8—Moutwjjn vast. Distillateurs f 9Bearsoommissief 81/,. Jenever 113.— spoeling f 1.50. Zwolle, 12 Jan. Boter. 4600 Kg., waarvan 127'/t en 140^. v. en 1320 stukken. Prjjs per kg. f 1.30 a 1.35, por 1.8 vat van 20 kg. prima f 29 a 29.50, af- wjjkende f 27.50 a 28,—. 2e soort f 26,50 a 27.— per '/j, vat f 14.a 14 50 Handel vlug. Zwolle, 12 Jan. Op de heden gehouden Veemarkt «gu aangev. 1278 Btuks als 798 runderen, 100 kalveren, 24 schapen, 53 lammeren, 303 varkens en biggen. Men besteedde voor neurende en versch gekalfde koeien f 105 a 250, di. Vaarzen en Schotten f 95 a 215, Gust- koeien voor de vetweide of stal f 85 a 180, di. Vaarzen f 80 a 170, voorjaarkalveren Koeien f75 a 175 Ossen voor de vetweide t 85 a 195, 1 jarige Springstieren f 85 f 170, l'/i jarige Pinken f 80 155, jonge Fokkalveron f 30 a 95, nuchtere Kalveren f 8 a 12, vette Koeien Ossen aan bouten 10.64 a 0.76 per K.G., dito Stieren f 0,58 a 0,64, dito kalveren f 0.75 a 0.90. dito Schapen f 0.40 a 0.60, Lammeren f a 6-weeksche Biggen f 7 a 10, 10 weeksche id. f 12 a 18, drachtige Varkens f 45 a 60 magere idem f 40 a 58 per stuk, vette di. f 0,48 a 0,52 dito voor Londen f 0 44 a 0,45 per K.G. Broek op Langendijk, 12 Jan. Wortelen f 0.45 a 0,55, renzenbloemkool t 0 Roode kool f 7.50 a 13.50 Gele kool f 5.a 10.50Witte kool f 4.a 8.50 Koolrapen f 2.a 3.alles per 100 Uien f 1.50 a 1.70 Bieten f 4.a 5.per 1000. kon men militaire troepen versjacheren, thans niet meer en wie geeft er wat voor oorlogsschepen, drijvende doodkisten dan moet er aan toegevoegd worden dat de Duitsche Staten ieder voor zich er beter aan toe zjjn. Zoo ziet de begrooting van Pruisen er niet slecht uit. Tegenover de staats-schulden prjjkt een reusachtig bezit. Alle spoorwegen behooren den staat. Wat vertegen woordigen reeds alleen de Berljjnsche spoorweg-stations eene waarde als bouwterrein. Verder heeft Pruisen enorme domeinen, die steeds worden verbeterd en ver meerderd. In 1904 vermeerderden de dominiale bosschen met 21.180 H.A., van 1867 tot 1905, met 262.730 II.A. De domeinen en de spoorwegen werpen hier dan ook groote inkomsten af. Wie veel ontvangt kan ook veel uitgeven. Hoort maar eens. Voor aankoop van werken van Adolf von Menzel toch nog altijd een schilder van twijfelaclitigen roem worden voor 1905 maar eventjes IJ millioen aange vraagd; voor de verbetering van den Koninklijken Schouwburg, waarvoor reeds f 1.300.000 op de vorige begrooting waren gebracht, opnieuw 7J ton. In de Koninklijke bibliotheek mist men nog eenige boeken, om deze gaatjes te vullen wenscht de bibliothecaris 3J ton enz. enz. De directeur van het civiele kabinet van Z. M. den Koning genoot tot heden slechts 20.000 mark (12 000 gulden) plus vrjje woning (op 5.000 mark is f 3000 geschat). Aangezien zjjne collega van het militair kabinet er veel beter aan toe is, krjjgt de civiele directeur, Excellenz Von Lucanus, eene kleine verhooging van traktement, 10.000 mark groot, alsmede nog een jaar- ljjksch douceurtje van 900 mark, omschreven als Dienst- alters-zulage Von Lueanus, die namens den Keizer aan het politieke leven der Ministers gewoonlijk een einde komt maken, kan zich voor zulk eene betaling den bjj- naam van den »doodsengel$ wel laten welgevallen. Doch niet alleen voor het levende, ook voor het doode mate riaal wordt hier goed gezorgd. Zoo krjjgt Berljjn een nieuw station in de Friedrichstrasse. kosten pl.m. 9 millioen. In de laatste jaren is het nationaal vermogen an Pruisen zeer aangegroeid, het dient gezegd, dat men de renten ervan wel weet uittegeven. Krenterig, peuterig, knauserig, zegt men hier zjjn de Duit- schers van het heden niet.

Alkmaarsche Courant | 1906 | | pagina 5