No. UO. Honderd en achtste jaargang. 1906 DAGBLAD VOOR AT,KM A AR EN OMSTREKEN. Collecte gewapenden dieost. MENEER FOCUS, ZATERDAG 16 JUNI. Stremming van het verkeer. FEUILLETON. Brieven uit Noorwegen. Deze Courant wordt eiken avondbehalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80 franco door het geheele Rjjk f I, Afzonderlijke nummers 3 Cents TelefooMMMMMer 3 Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.|V. Boek- en Handelsdrukkerij vjh. HERMs. COSTER ZOONVoordam C 9. ALKMAARSCHE COURANT. BURGEMEESTER fit WETHOUDERS van Alkmaar brengen, met machtiging van den heer Commissaris dar Koningin in deze provincie, ter kennis van belangheb benden, dat wegens^het herleggen van een gaszinker, liggende door het Noordhollandech Kanaal op ongeveer 14 meter benoorden het midden van de Schermeervlotbrng alhier, de scheepvaart op dit punt zal zjjn gestreaed van Dinsdag 19 Juni 1906 des namiddags V aar tot Woensdag 20 Juni 19116, des namid dags 7 uur. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, JAN DE WIT Dz., Voorz. 1°. B. 18 Juni 1906. DONATH, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar, brengen ter algemeene kennis, dat de jaarlijksche eolleete voor bet fonds ter aanmoediging en onder- stenning van den gewapenden dienst in de Nederlanden, zal plaats hebben op Diasdag 19 Juni a.s., en zoo noodig volgende dagen. Uit het laatste jaarverslag bljjkt dat de jaarljjksche collecte bedroog f 18582 73 of f 1195.97j minder dan een jaar te voren. .Volgens het algemeen ver.lag, dat in Jali j.l. werd .uitgebracht, werd aan gratificatiën en toelagen aan 1126 .deelgereoht'gden nitgekeerd eene som van f 51976,97, .waaronder begrepen is eene som van f 8093,91, die .boven de gewone gratificatie aan 280 verminkten van .Atjeh en 1 wednwe van een gesneuvelde bjj Atjeh, werd .verstrekt nit het geschenk van wjjlen Z. M. den Koning. .Al deze gelden kwamen ten bate van .331 verminkten nit Oost-Indië, .737 infirmen en 58 ond-strjjders van België. .In het Invalidenhuis te Leiden, eene stichting van het .Fonds, werden in 1904 verpleegd 85 gepensionneerde .militairen, waaronder 12 deelgerechtigden van het Fonds. .Deze cjjfors toonen aan dat het Fonds voortgaat binnen .de grenzen der categor ën, den verminkten krjjger en .den oud-soldaat een stoffeljjk bljjk van waardeering zjjner .diensten te geven, bestaande in het toekennen eener .jaarljjksche gratificatie nevens zjjn pensioen, wanneer hjj .daaraan behoefte heeft, of in eene veri leging in het .Invalidenhuis. Maar het is wenscheljjk dat door eene .ruime opbrengst der Collecte en eene daarmede gepaard .gaande verbetering van den financieelen toestand, eene .nitbreiding der cstegoriën, waarin de gerechtigden ver- .deeld zjjn, mogelijk wordt gemaakt. De thans daaraan .gestelde grenzen zjjn zeer ong, hoe dikwjjls komt .de pjjnljjke noodzakeljjkheid niet voor, dat niet voldaan .kan worden aan aanvragen van verdienstelijke oud- militairen, omdat de voorwaarden van opneming in het fonds zoo moeieljjk moeten worden gemaakt. .Het is gewenscht dat ook hierop eens wordt gewezen .Het karakter der Colleote en het doel van het Fonds .zallen daardoor in een beter licht worden gesteld. Wjj .vleien ons dat ieder Nederlander de bereiking van dat .doel wil helpen bevo deren en zich opnieuw opgewekt .zal gevoelen het Fonds naar vermogen te steunen. .Het aantal dergenen, die sollioitoeren om als deelge- .rechtigdon in het fonds te worden opgenomen, doch daar- »voor nog niet in aanmerking kunnen komen, bedraagt .406. .Moge da uitshg der te houden inzam-1 ng het bewjjs .leveren dat de belangstelling in de Stichting niet ver- door F. DK glNCLAlH. Uitgave VAN HOLKEMA WARENDORF, Amsterdam Ingenaaid, f 1.90. Gebonden f '2.25. (Auteursrecht verzekerd.) Ken nichtje, det fotografeert. 26) »'n Brief van Bets ?t j>Ja, 'k heb 'm nog niet gelezen «Kjjk es gauw lees maar voor,® antwoordde mjjnheer vergenoegd, terwijl hij in z'n leuningstoel ging zitten en aandachtig naar z'n echtgenoote keek, die den brief dicht onder de lamp houdende las Vlaai-dingen, 14 Juli 1902. Lieve Oom. en Tante. Morgen begint mijn vacantie en daarom wilde ik U gauw vragen of ik overmorgen al mag komen logèèren. Ma zegt, dat ik nu eigenlijk een invitatie moest afwachten, maar Pa zegt, nonsens ze vinden het goed en daarom lieve Oom en Tante schrijft U maar gauw of 't goed is aan uw u liefhebbende Betsy. P.S Ik breng mijn camera mee en hoop U eens dikwijls te nemen. Bets. P.S. P.S. Heeft U een donkere kamer t Ik wel. B. «Dus overmorgen dat's al gauw,® merkte meneer Krans op, nadat bjj goedkeurend knikkend den brief zelf ook nog eens had nagelezen. »Ze schjjnt te fotografeeren,® sprak mevrouw. »Ja 'n donkere kamer antwoordde bjj peinzend. .0, de suite is erg donker, desnoods kan ze dejalou- siën neer laten. Wil ik maar schrjjven, dat 't goed is .flauwt, niettegenstaande in dezen tjjd voor andere doel- .einden zoo vaak een boroep op de liefdadigheid onzer .landgenooten wordt gedaan. Aan menig sollicitant zal .dan het uitzicht worden geopend weldra eene onder- .steuniug te genieten. Gaarne wordt daarom aan het houden dezer collecte herinnerd en worden de ingezetenen dringend uitgenood'gd haar mildeljjk te steunen. Burgemeester en Wethoudors voornoemd, Alkmaar, J. DE WIT Dz., Voorzitter lo.-B. 9 Juni 1906. DONATH, Secretaris. {Particuliere correspondentie.) Barnehjaeipsdagen. Christiania 8 Juni. Men is er hier in geslaagd den zevenden Juni, den dag die verleden jaar beslissend was voor de afscheiding van Zweden, te maken tot een groot, mooi, universeel feest, een feest zonder politieken bjjsmaak want alle politiek zou uit den booze zijn geweest met het oog op de stemming in Zweden, die nog uiterst prikkelbaar is. Het feest ware misschien niet zoo volkomen ge slaagd indien, zooals het plan aanvankelijk was, gisteren een algemeene Noordsche Bond ware opge richt. Maar welke enthousiaste redevoeringen daar over bij de ontvangst der Amerikaansche deputatie ook zijn gehouden, toen men de reglementen wilde gaan maken, bleek, dat deze deputatie niet officieel was, ergo niet gerechtigd tot het nemen van bindende besluiten. Daarop is naar Amerika geseind om de deputatie officieel te doen verklaren. Wanneer dit geschied is en wanneer bovendien binnen enkele dagen nog een aantal landslieden uit Amerika zijn overgekomen, zal de oprichting plaats hebben. De regeering en de Stortingleden hebben den dag gisteren gevierd met een diner in het toeristenhote! te Holmenhollen. Op dat diner zijn begrijpelijkerwijze eenige toasten gehouden, doch heel officeel was dat alles niet. Het volk, en daaronder heeft men te verstaan allen, van de hoogste tot de laagste standen, heeft den dag gevierd door hem aan de kinderen, aan arme, ongelukkige kinderen te wijden. Bjarneh- aelpsdagen, kinderhelpdag, was de naam, geld jinzamelen ten bate van arme kinderen het doel. En dat doel is ruimschoots bereikt. De vreugde, en het enthousiasme, die allerwege heerschten, en tot diepere oorzaak hadden, dat men zich toch eigenlijk al op een nationaal vrijheidsfeest gevoelde, maakten de menschen gul. Reeds 's morgens vroeg, bij het betreden van de toen reeds bijzonder drukke straten, waarboven honderden vlaggen wapperden, zag men altijd en overal dames, meest jonge, en jongelui, die met ronde, blikken busjes om een paar öre bedelden. De meisjes waren grootendeels in nationaal kostuum, vooral in de zuidelijke dracht, dien korten donkeren rok met het roode, aan de voorzijde geborduurde lijfje met witte mouwen en het roode mutsje. Het gaf een bijzondere levendigheid aan de straten al dat heldere rood en wit. Ho veel feestelijkheden er op dezen dag wel geweest zijn, is niet te zeggen. Het officieel pro gramma gaf acht bladzjjden vol, maar daar stond «Natuurlijk, zeker 't lieve kind. Je kan toch wel merken dat ze hier graag is.® Mevrouw knikte, haalde uit haar secretaire 'n schrijf map en maakte zich gereed tot 't beantwoorden van den brief. .Zou je niet eerst merkte meneer op, met 'n blik naar 't theeblad. «Effen wachten,® antwjordde z'n vrouw op beslisten toon, n'k heb ze net gezet® en haar pen kraste met groote snelheid over 't papier. II. Betsy was gearriveerd. Tante Krans had eerst in allerijl nog 'n soort schoon maak gehoudende overgordijnen hadden in witte lakens 'n meter van den vloer gebengeld er was veel geborsteld, geboend, uitgeklopt't zilver was gepoetst, de logeerkamer aan kant gedaaner waren haantjes besteld bij den poelier, 'n nogataart bjj den confiseur lievelingskostjes van Betsy en die jonge dame van 15 jaar was prompt op haar tjjd in de armen van haar gezette tante gevallen, toen in die van haar dikken oom, vond haar slaapkamer «dol®, de haanljes «godde lijk®, de nogataart «zalig® en was daarna, d. w. z. na 't dessert dus, overgewipt naar Suze Brokhof, 'n vriendin, waarmede ze dweepte en die gewoon was, tjjdens het verbljjf van Betsy te Groenhoven, ook geregeld bij de familie Krans over den vloer te komen. Nu kreeg Suze, na 'n hevig gezoen, de invitatie om te komen theedrinken en tegen half acht werd de Leer Krans door 'n soort brandalarm aan de schel wakker geschrikt. De jonge dames kwamen. Er was veel ge giechel in de gang en de meid gierde mee van de pret, tot boven de deur van oom Krans' kamer piept-\ Toen zweefde de meid naar de keuken en de beide vriendinnen wipten gauw in de woonkamer, waar ze heel rustig en kalm op de canapé in de Graphic zaten te kjjken, toen oom binnen kwam. «Wat 'n drukte, wat 'n drukte It zei de brave man goedhartig lachend, «zoo Suusje, be-je ook meegekomme dat 's goed kind O, daar komt Tante ook aan.® nog volstrekt niet alles op. Overal was wat aan de hand. Muziek hier, concert daar, voorstellingen elders, uitvoering ginds. Maar hoofdzaak waren toch de uitvoeringen op het eigenlijke feestterrein en de optochten, 's Morgens was er een gymnastiek - uitvoering door een aantal schoolkinderen, totaal ruim 300. In een lange, dubbele rij kwamen ze binnen het afgesloten middenterrein, voorop een muziekkorps van kleine jongens, dat een vroolijken marsch speelde. Zonder voorwerker, alleen op commando van den gymnastiekleeraar, werd een aantal vrije- en orde oefeningen met groote nauwkeurigheid door den geheelen troep uitgevoerd, op de maat van de muziek, welke de kleine muziekantjes leverden Intusschen kwamen de koning en de koningin met gevolg op de voor hen gebouwde tribune, 't Had den korten koninklijken stoet, twee gewone lan- dauwers, voorafgegaan en gevolgd door twee politie agenten te paard, heel wat moeite gekost om het feestterrein te bereiken. De verzamelde dames, die maar steeds door gingen met haar werk, hadden ook den koning aangeklampt. En niet vergeefs. Gedurende den geheelen rit werden alle busjes, die hem werden voorgehouden, bedacht en toen betrek kelijk spoedig liet zilvergeld op was gaf de koning verder papier. Nauwelijks hadden de vorstelijke personen, (koning Haakon was in politiek, koningin Maud in eenvoudig toilet) de tribune betreden of de gymnastjes begon nen allen precies op de maat het kort-afgebroken Noorsche „hoera hoera hoera" te roepen. Even later ging de uitvoering weer door. De leeraar fluit even en alle jongens vliegen door elkaar heen en staan enkele seconden later in groepen gereed om ver schillende spelen te doen. Op dezelfde handige manier komen ze weer in het gelid terug en hervatten de vrije- en ordeoefeningen. Na de jongens kwamen meisjes, die een aantal verschillende spelen lieten zien. Altijd vormden de leerlingen van één school een bepaalden groep, waarvan meestal alle leden gelijk gekleed waren. Dat was vooral eigenaardig van een school, waar de meisjes in donker blauwe, gewonejongenspakjes waren gekleed. Behalve deze kinderen gaven nog eenige dames en heeren gymnastiek-oefeningen (aan toestellen) ten beste. Intusschen was het in de stad hoe langer hoe drukker geworden. Tegen 1 uur toch zou een bloemencorso gehouden werden. De straten waar de stoet langs zou trekken waren stampvol. De politie dacht er niet aan vooraf ruim baan te maken voor den stoet. Te midden der overtollige drukte liepen de dames maar steeds met hare busjes te rammelen en iedereen ore's te vragen, 't Was voor een bui tenlander wel interessant, een kleine vergoeding voor den last dien men er van ondervindt, dat men de landstaal niet spreekt. Gelukkig verstonden ook de inzamelende dames allen Duitsch. De kinderen leeren hier reeds vanaf hun achtste of negende jaar Duitsch, evenals bij ons Fransch. De meeste beschaafde menschen kennen dan ook Duitsch en zoo zullen de met busjes loopende bak- vischjes wel allen Duitsch geleerd hebben. Maar Ruischend kwam de vrouw des huizes binnen. Ze was klaarblijkelijk erg in haar schik, groette, lachte, zette thee, nam 'n groote trommel uit de kast en plaatste die op tafel. «Janhagel kindertjes l« «O, tante «Hé mevrouw!® klonk 't gelijktijdig. «Weet je, dat Bets fotografeert?® vroeg mevrouw Krans, nadat ze 'n beetje puilend in haar stoel was gaan zitten, aan Suze. «Ze heeft 't verteld mevrouwantwoordde deze opgetogen. «Heb je al es wat gedaan, kind vroeg meneer Krans. «Zeker oom, maar ze zijn nog niet zoo heel mooi, weet-u kijk,® en ze haalde uit haar zak 'n ver frommeld hoopje papier. «Gut kind, zoo kreuken ze,® zei mevrouw, haar bril opzettend. «Opplakken is me te kras,« antwoordde 't nichtje «hé tante, mag ik thee schenken «Asjeblieft, graag maar l& me nou es zien.® Mevrouw Krans streek met haar hand de gekreukte afdrukjes glad en tuurde, meneer Krans keek over haar schouder. Suze rek'e haar hals uit, Betsy schonk triomphanteiijk thee. «O dat is e begon mevrouw aarzelend, terwijl ze haar nichtje vragend aanzag. «De vierde,® antwoordde deze, 'n vluchtigen blik werpend op de foto. «De vierde, die je gemaakt hebt vroeg haar oom. «Nee, oom, de vierde klas, maar daar zijn er per ongeluk maar drie opgekomen van de vijftien.® «O gut,® sprak haar tante, die maar 'n vaag besef had van de fotografeerkunst. «Wouen de anderen niet «Wel ja,® antwoordde haar man, die eens wilde laten blijken dat hjj 't goed vatte, ie andere.- zitten dakr, za 'k maar zeggen,® en hjj wees op 't tafelkleed naast 't kiekje. «O,® zei z'n vrouw, nog maar half begrijpend en af getrokken, omdat ze op Betsy lette. «Kind, oom en ik geen suiker. «Jeetje,® riep Betsy uit, «'k heb 't er net in gedaan, is 't erg van „geleerd hebben" tot „durven spreken" is een heele stap. Op de vraag of ze Duitsch spraken kwam gewoonlijk „Ja, ein wenig", een verlegen lachje, soms niets dan dat lachje. Niet alleen met busjes liepen de dames, ze gingen ook met allerhande snuisterijen en kleinigheden de straten langs en de café's door om ze te verkoopen. Op straat zag men zelfs hier en daar een versierden wagen die allerhande koopwaar met en benevens een paar lieve verkoopstertjes bevatte. Het bloemencorso was een lange trein van aller hande wagens, meest alle slechts met matigen smaak en heel weinig weelde versierd. Merkwaardig was ook hier het aantal nationale voorstellingen. Meisjes, in de kleuren der vlag, als soldaten of matrozen, te midden der nationale kleuren en vooral in natio naal costuum, waren eenvoudig ontelbaar En dan bovendien allerhande imitatieszigeuners, wasch- vrouwen, verschillende bloemen, Japaneesjes, bakkers enz. enz. enz., alle deelnemers aan bet corso hadden busjes, de meesten ook netjes aan lange stokken waarmede ze onder het publiek, massa's geld inza melden. En vele menschen, die te ver van de wagens afstonden om busje of netje te bereiken evenals zij, die van uit de ramen der huizen toezagen, wierpen het geld den inzamelaars toe, zoodat menige wagen op een gegeven oogenblik onder een regen van geldstukjes reed. Toen de optocht eenmaal ontbonden was, bleven de wagens de stad in verschillende richtingen doorkruisen of wel de inzittenden verlieten hun vehikel en zetten den tocht verder te voet voort, alles om maar geld in te zamelen. Zoo was de geheele stad met een leger van gecostumeerden overstroomd, wat wel een feestelijk aanzien gaf. In alle theaters waren intusschen matinées, op verschil lende plaatsen in de stad muziekuitvoeringen. Voor de meeste café's moest queue worden gemaakt en het was een heksentoer iets te eten te krijgen. Op straat bleef voortdurend wat te ziendaarvoor zorgden de studenten, die nog weer kleine optochten hadden georganiseerd. Om 6 uur werd een luchtballon opgelaten. Even later ging de tweede groote optocht door de stad, een bruiloftsstoet op het platteland voorstellende. Aan dezen stoet was buitengewoon veel zorg besteed, omdat alles nauwkeurig in stijl zou worden gehouden. Daartoe waren een groot aantal deel nemers, echte boeren, voor deze gelegenheid uit een of ander dorpje in de bergen overgekomen. Vele versierselen waren ook in bruikleen afgestaan door een museum te Christiania. In den stoet waren de volksdrachten van verschillende gedeelten van Noorwegen vertegenwoordigd. Eigenaardige, soms schilderachtige costumes in groote verscheidenheid. Ze alle te beschrijven zou me te ver voereü, slechts een enkel woord over den stoet in zijn geheel. Daar reed voorop een speleman met de viool in de hand, vervolgens bruid en bruidegom. De bruid, met rooden rok, zwart jakje en rooden kraag, droeg een grooten gouden kroon op het hoofd, terwijl op hare los hangende haren drie bonte linten hingen. De bruigom droeg een zwarte broek, rooden jas en hoogen boed met rood lint, alles van hoogst ongewoon model. Bruid en bruigom zaten op witte paarden. Op hen «Wel nee,® lachte de heer Krans goedig, »'t is niks hé tante Tante vond 't ook niks, maar staakte toch de kunst beschouwing en dribbelde heen en weer met de thee ketel om op te schenken. «Wat 's dit?® vroeg de oom weer vol belangstelling, 'n zonderling gevlekt stuk papier ronddraaiend. «O, dat 's mislukt,riep z'n nichtje uit, «alleen die kiek van de vierde is goed geworden en dan deze, kjjk maar die heeft Wim gemaakt, mooi hè?« «O, dat 's jullie huis .ja, dat 's heel aardig; zoo, doet broer Wim er ook an «Ja, die maakt m'n camera altijd in orde en die ont wikkelt, want daar krijg je zulke vieze handen van.® «Juist,® zei tante, janhagel presenteerend, «maar je schreef van 'n donkere kameris de suite donker genoeg «O, je née, hé Suus, 't moet pik-pik wezenweet u wat ik graag wou «Nou «Als ik die kast in de gang mocht gebruiken, waar 't zoo naar kamfer ruikt.® «O, daar hangt oom's en mijn wintergeed, afijn, dat mag er zoolang wel uit.® «Willen wjj 't even doen?® vroeg 't nichtje voort varend. «Nou dadeljjk?« vroeg tante, bedenkelijk over haar bril kjjkend. «Weg is weg I® schertste Betsy, 'n beetje brutaal. Oom sloeg op z'n knie van plezier en gat 'n wenk aan z'n vrouw. «Nou,« begon deze aarzelend, «maar wezen jullie voorzichtig met m'n bont «Vrèèselijk voorzichtig l« riep 't nichtje overmoedig. «Kom Suus!® En haar vriendin bjj de hand meetrekkend, stormden ze samen de gang in. «Mietje Mietje l« gilde Betsy in de gang. Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1906 | | pagina 5