No. 260. Honderd en achtste jaargang. DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De Kranige Chauffeur, ZATERDAG 3 NOVEMBER. BERLIJNSCHE BRIEVEN FEUILLETON Deze Courant wordt eiken avond behalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80 franco door het geheele Kijk f I,—. Afzonderlijke nummers 3 Cents Telefoonnummer 3 Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte Brieven franco aan de N.|V. Boek- en Handelsdrukkerij v|h. HERMs, COSTER ZOON Voordara C b. Voor dames. ALKNIAARSCHE COURANT Particuliere Correspondentie Berlijn, 1 November. Oroofs sdi mï«ler!ë«. Gisteren was ik toevallig getuige van eene kinder-straatscène waardoor ik meer dan een half uur langer onderweg was dan vooraf was berekend. In de Bergmannstrasse deinde en golfde het tegen het uitgaan van de*beide gemeentescholen, zag men meisjes samen klittenverward spreken, roepen en weder haastig de schoolgebouwen binnenloopen. zonder dat het een niet-ingewijde maar zoo dadelijk gelukte, te weten wat er aan de hand was. Een oudere dame scheen de oorzaak van al deze onrust te zijn. Een der kinderen schoot op mij af en stotterde mij toe: „das ist die Zahntante, da steht sie, eine Zuckertühe hat sie sogar in der Hand." Toen ging me een licht op. Voor eenige dagen werd een twaalf-jarig schoolmeisje door eene haar onbekende dame van school gehaald. Na met de kleine Frida Wagner per tram Berljjn in verschil lende richtingen te hebben doorkruist, bracht ze haar ten slotte bij eenen tandarts. Deze, die de dame als zijn patiente goed kende, gaf gevolg aan den wensch om het meisje de beide voortanden uit te trekken. Reeds vroeger was ze tot een gelijk doel met een""ander „nichtje" bij den tandarts geweest. Eerst 's avonds kwam het ouderpaar Wagner weder in het bezit van hun geschonden dochtertje dat, zooals ze zelf verklaarde, door de onbekende tante eene^opera-zangeres medegenomen was om door een pijnlooze behandeling ook later mooi te kunnen zingen. Bij onderzoek bleek dat de ge waande tante, een jonge dame is, die er het ge noegen in vindt tegenwoordig te zijn bij het trekken van tanden ut kindermonden. Eene ziekelijke, eene peroerse neiging. Kunnen zulke individuen niet in gevangenissen of krankzinnigengestichten worden opgeborgen, dan zal men toch ernstig in overweging moeten nemen of er geen ander middel is, ze voor de samenleving onschadelijk te maken. De dame, die gisteren in de'Bergmannstrasse haar werkelijke nichtje met een zakje met lekkers op wachtte, was het offer der angst, die, na het geval Frida Wagner, zich van de Berlijnsche schoolmeisjes begrijpelijker wijze heeft meester gemaakt. De vele schoolkinderen, zich door de massa sterk voelende, maakten bet de „Zahntante" zóó lastig, dat deze eene schuilplaats op het tegenoverliggende kerkhof Zocht. Doch ook daar vond ze geen rust, temeer om<Jat ze haar nichtje bij de hand hield en het klejne ding, niet wetende wat de grootere kameraadjes eigenlijk wilden, jammerlijk huilde. Van het kerkhof vluchtte tante in de woning van het schoolhoofd, wien het niet mocht gelukken, de steeds aangroeiende kinderschaar te kalmeeren. Na een klein half uur wees de onderwijzer de dame een tweeden uitgang naar de straat. Doch dit werd door de kinderen bemerkt, die opnieuw de „Zahn tante begonnen te vervolgen. Ten slotte kwam het hoofd der school met een rijtuig de dame uit hare benarde po3Ïtie verlossen. Terwijl de Berlijnsche politie een paar artsen heeft een lie wouderiyke avonturen va motorwagen. Uit het Engelsch door Mevr. VAN HEUVELINCK. 52) Waarom zou ik dat gedaan hebben? Er was dunkt mjj geen enkele reden voor. Dus dineerden wij samen aan een klein tafeltje met aardige van schermpjes voor ziene kaarsen en eenige prachtige bloemen. Langzamer hand verlieten de menschen de zaal reeds en niemand zag iets vreemd aan onswjj zagen er juist uit als ieder ander paar, alleen waren wij wat knapper al zeg ik het zelf. Ik had een zeer interessant gesprek met Brown, hjj vertelde wjj het een en ander van zjjn leven, maar ik had moeite hem daartoe te krijgen, want hjj is veel bescheidener dan Jimmy Payne. Hjj staat eigenlijk veel te hoog voor zjjn werk, hoewel hij het toch zoo goed doet. Ik wou zoo graag dat u hem aan een mooie betrekking kon helpen. Kan u dat niet? Dit alles gebeurde gisteravond, en nu zit ik in mjjn kamer te scbrjjven tot de auto komt, waarmee tante Mary en Jimmy zullen arriveerenzjj hebben nog eens getelegrafeerd. Ik zie vol verwachting uit naar de Riviera, maar ik heb zoo'n vreemd, ongeduldig gevoel over mfj een beetje droevig zonder te weten waarom, wat erg dwaas is want ik geniet volop. Ik denk dat mjjn pols mij zenuwachtig heeft gemaakt. Uw liefhebbende Molly. Van Jack Winston aan Lord Lane. Grand Hotel, Toulon, 19 December. Beate Montie, Het gaat tegen elf uur in den avond en daar Payne opgedragen de toerekenbaarheid der pseudo-zange- res, met name Ida Michaelïs, te laten onderzoeken, hebben de geneeskundigen de verklaring afgegeven dat Alfred Lange, evenals voor eenigen tijd de student Robert Stoss, niet toerekenbaar is voor een andere ziekelijke neiging, die bestond jonge meisjes in het openbaar het hoofdhaar, liefst haarvlechten, af te snijden. De drie-en-twintig jarige Robert Stoss was een der talentvolste leerlingen aan de technische hooge- school te Charlottenburg. Tn Januari j. 1. werd hij gearresteerd toen hij een jong meisje, dat voor de koninklijke opera stond te wachten, met een scherpe schaar een vlecht afsneed. Een oogenblik te voren had hij hetzelfde juffertje van de andere vlecht be roofd. Wat bleek bij de huiszoeking Daar vond men in zijn schrijftafel 31 vlechten, netjes uitgekamd, van bandjes en van etiketten voorzien, waarop datum van inbezitname en plaats van herkomst waren aan gegeven. Bij de rechterlijke instructie bleek, dat Stoss reeds op een leeftijd van 16 jaren zijn jonger zusje van haar hoofdtooi had beroofd. Sedert dien was het verlangen mooi lang haar te bezitten, bij hem steeds sterker geworden. Op den dag dat de Duitsche kroonprinses haren intocht binnen Berlijn hield, had hij voor de eerste maal een jong meisje eenige haarlokken afgesneden en sedert dien bij alle gelegenheden. Wanne r de jonge man alleen thuis zat te mij meren, dan haalde hij het kistje te voorschijn waarop gegrifd stond„Herinneringen". Daarin lagen de gestolen haartrossen. Die legde hij dan tegen zijne wangen, kuste ze of spreidde ze over zijn hoofkussen uit en liet er dan zijn hoofd op rusten. Daarbij had hij dan bijzondere droomen. Hij verklaarde ronduit, dat wanneer hem weer de lust bekroop haren al te knippen, hij daaraan moeilijk weerstand zou kunnen bieden. En wanneer hij zat te werken, dan op éénmaal zweefden hem de schoonste vrouwen voor oogen, die allen bereid waren, hem hunne prachtige haren te offeren. Hij hoopte dat het hem eenmaal mogelijk zou zijn de wanden van een groote zaal met ontelbare haar vlechten te laten bekleeden. Wat deed de Berlijnsche rechtbank In Maart 1.1. sprak zij den jongen man vrij, nadat de familie verzekerd had, hem in een „maison de santé" te laten brengen. Doch sedert dien bleven de klachten over haar- roof aanhouden En thans, nadat de politie zonder succes maandenlang speurde en zocht, werd opnieuw een „Zopfabsneider" gevat. Ditmaal was het de vijf-en-twintig jarige bankiersbode Alfred Lange. Deze verklaarde, reeds tien jaren geleden met deze liefhebberij te zijn begonnen. Destijds had hij in ééne week 14 schoolmeisjes de haren afgesneden. Ook toen werd hij ingepikt, doch niet veroordeeld. Zijne ouders bestemden hem voor den zeedienst. Na 8 jaren kwam hij weder naar Berlijn terug en was daar tot groote tevredenheid van zijne chefs werkzaam. Nu zeer onlangs werd hij echter weder vastgegrepen toen hij een 16-jarig meisje een vlecht afsneed en de haren die niet door de schaar getroffen waren, door woest trekken en scheuren mede uit rukte. Bij dezen jongeD man vond men 19 haar- ons heeft laten omvallen en ik eenige mjjlen geloopen heb met ik weet niet hoeveel kilo bagage, zou je allicht onderstellen dat ik meer geneigd ben naar bed te gaan dan brieven te schrijven. Toch is dit niet het geval, want ik heb volstrekt geen lust te gaan slapen. Een groote verandering heett met mfj plaatsgehad. Ik ben gelukkig. Ik heb met mfjn Godin samen gedineerd. Bfjna had ik je raad gevolgd en van de gelegenheid gebruik gemaakt om haar alles te zeggen, maar het kwam er niet toe. Straks zal ik je vertellen waarom niet, en ik geloof dat je wij gelijk zult geven het in deze omstandigheden niet gedaan te hebben. Die omstandigheden dank ik voor een deel aan Payne, hoewel hij nog steeds mijn nachtmerrie ismaar daar over wil ik nu niet uitweiden ik ben vanavond in een veel te zalige gemoedsstemming om lang stil te blijven staan bij da bizonderheden van het ongeluk, waai van ik je in een volgenden brief misschien wel wat vertellen zal. Voor wij tot aangenamer onderwerpen over gaan. zjj het genoeg je te zeggen dat de auto op het oogenblik aan den voet van een steilen kant in een eenzame weide staat, ongeveer een dozijn mijlen van hier, waar zij volkomen veilig is tot ik morgenochtend vroeg terug kan gaan om haar te halen tante Mary en Jimmy Shericck genieten van elkanders gezelschap in een dorpsherberg iets dichter bij; juffrouw Randolph en ik zjjn hier. Zij moest hierheen omdat zjj een dokter noodig had voor een bezeerden polsik om nieuwe deelen voor de auto te koopendus gingen wij natuurlijk sxmen. Van Toulon zouden wij een rijtuig zenden voor de anderen, maar tante Mary was bang voor den langen rit. omdat er een hevige onwee sbui was opgekomen. Juffrouw Randolph kon geen aparte zitkamer krijgen en daar zü met een verbonden pols liever niet alleen in de eetzaal wilde verschijnen, stelde zij voor dat ik met haar dineeren zou. Niet als bediende, let wel, maar »voor dezen keer* als gelijke. Een oogenblik aarzelde ik om harentwille, maar het zou ruw geweest zijn haar te zeggen dat het niet paste. Daarenboven gold het verzoek van de meesteres aan den bediende zooveel als een koninklijk bevel, loch hoop ik dat, als er voor haar eenig gevaar van onaan vlechten. Ook hij werd vrijgelaten, nadat zijne moeder verzekerd had hem in een sanatorium te zullen laten verplegen, aangezien enkele geneesheeren de meening zijn toegedaan dat deze neiging te genezen is. Men stelt hier echter met bezorgdheid de vraag: Indien dit nu eens niet moge gelukken wat dan En hiervoor is reden, want terwijl de vlechten voor 8toss en Lange voorloopig onschadelijk zijn, komen er op nieuw berichten dat het afsnijden van jonge-meisjesharen maar niet wil ophouden. Er schijnen dus nog meer zulke eigenaardige gestalten in ons midden te toeven. Nog mysterieuser is ongetwijfeld de neiging van den 26-jarigen timmerman Fritz Eisler. Ook deze kwam met Justitia in aanraking, ook bij werd door de Berlijnsche rechtbank (Schüffengericht) vrij gesproken. Fritz Eisler had een bijzondere neiging voor dames-schoentjes Onlangs werkte hij in een pension in de Pots- dammerstrasse, waar o. a. de Russische pianiste Constance Czarnowo verblijf houdt. Deze kunate- naresse leeft op eenen zeer bescheiden voet. Hare kleine coquette schoentjes hadden de aandacht van Fritz Eisler getrokken. Gedurende den tijd dat hij in die woning werkzaam was, gelukte het hem niet in het bezit van een voetsouvenier der Rus sische dame te geraken. Eenigen tijd later wist hij in het pension binnen te sluipen en nam daar een paar lakschoentjes van Constance Czarnowo weg. Aanvankelijk wist men niet wie de dief was, totdat men den timmerman eens verraste op een oogenblik, dat hij de kleine schoentjes aan het hart drukte en ze aaide. Bij het gerechtelijk onderzoek verklaarden meerdere zijner vrienden, dat Fritz dikwjjls geruimen tijd, eenmaal zelfs meerdere uren, in gedachten verzonken voor de uitstallingen van dames-schoen- magazijnen had staan kijken. Hij vergat dan alles zijn werk, zijn eten, zijn afspraken, hij scheen dan in een andere wereld te leven. De rechtbank nam ook in dit geval een ziekelijke, een peroerse neiging aan en kon niet besluiten den jongen, voor het overige zeer vlijtigen en be scheiden timmerman, wegens diefstal te veroordeelen. Hij kwam eveneens vrij, ook zonder dat familie leden verklaarden dat zij den beschuldigde in een sanatorium, maison de santé, of wat dan ook, zou den stoppen. Ze behoefden zich niet eens te ver binden Fritz Eisler onder geneeskundige behandeling te stellen. Voor meisjes met mooi haar en elegante schoentjes blijft Berlijn dus nog steeds een stad waar zij op haar hoede moeten zijn. Kijkjes in de Modewereld. Yoor het tusschenseizoen treedt behalve 't korte manteltje nog een zeer geschikt kleedingstuk op den voorgrond, n.l. een jacquette zonder mouwen, dat voornamelijk gedragen wordt over fluweelen japon nen, daar de mouwen van het lijfje, die van hoven in den laatsten tijd nogal omvangrijk zijn, niet goed in een mantelmouw gaan. 't Jacquette moet natuurlijk gcname gevolgen geweest was, ik de kracht zou hebben gehad de verzoeking te weerstaan. Ik antwoordde dus mij zeer vereerd te gevoelen, dat zij mijn gezelschap voor lief wilde nemen en voegde er bij dat ik een behoorlijk zwart pak bjj mij had. Wij scheidden en ik ging uit om een dokter op te zoeken voor Juffrouw Randolph en een rjjtuig te bestellen om de anderen uit het dorpje Le Beausset te halen. Ook wilde ik wat bloemen koopen ter versiering «an de tafel voor het gelukkigste diner van mjjn leven. Enkele winkels waren nog open en in een, niet ver van het hotel, koos ik eenige prachtige La France rozen uit en een dozijn takken geforceerde witte seringen, waarvan ik juffrouw Randolph eens had hooren zeggen dat zij tot haar meest geliefde bloemen behoorden. Toen ik wilde betalen drie francs voor «en tak seringen en een franc per stuk voor de twaalf rozen kwam ik echter tot de ontdekking nog maar enkele sous in mfjn zak te hebben. Ik herinnerde mij mq'n laatsten tranc in Marseille te hebben uitgegeven, zonder er eenig gewicht aan te hechten, want ik had reeds getelegrafeerd om geld voor mjj te zenden naar Cannes, terwjjl ik tot wij daar waren genoeg had aan mijn «salaris dat ik van avond ontvangen moest. Dat was een lastig geval. Ik wou de bloemen graag meenemen om ze aan den obeikellner te geven met de opdracht ze op de tafel te zotten, waaraan Juflrouw Randolph en ik zouden dineeren. Ik kon ze niet laten bezorgen aan het hotel en daar vragen at te rekenen, want dan zouden zij morgen op haar rekening verschijnen, omdat zjj in deze omstandigheden natuurlijk van avond mfjn loon niet uitbetalen zou. Van de bloemen afzien wilde ik vol strekt niet en daarenboven zou ik mee geld noodig hebben van avond. Ik was van plan eene fijne flesch te bestellen en mjjn Godin in den waan te laten dat die onder het table d'hóte diner begrepen was. Dus maakte ik den winkelier met mijn geldverlegenheid bekend en vroeg hem f er soms nog een bank van leening open zou zjjn. Hjj sniwoordde dat die het 's avonds oui dezen tijd het drukst hadden, legde mjj uit waar ik de beste vinden kon en stemde er in toe de bloemen voor mfj te bewaren. in de kleur der japon zijn b.v. op een toilet van donkergroenzacht velours mousseline staat een dergelijk jacquette van laken in dezelfde kleur en geheel omrand door fraaie, donkergroene halletjes franje, zeer chic. Over 't algemeen wordt er veel chenille en chenille-borduursel als garneering ge bruikt, vooral op laken en cachemire-toiletten. Ver schillende jacqueftes doen denken aan militaire jacquettes, de voorpanden sluiten met één rij knoopen of mot verborgen aangebrachte knoopen. Er zijn modellen, waarhij staande kraag en revers gecombineerd zijn en waarvan de voorpanden tegen elkaar sluiten. Zwarte astrakan en fluweel-pluche jacquettes zijn bijzonder mooi, de laatste stof wordt ook gebruikt als garneering en leent zich uitstekend voor de chinchilla-pluche-jaquettes met een bijgar- neering van metalen knoopen of gouden tres. Kralen en zilverfranjes zijn zeer in de mode en wor den op allerlei wijzen gebruikt, galons, geheel van kra len vervaardigd, komen heel mooi uit op donkere toi letten. Ze worden evenwel ook veel gebruikt om van een witte japon de rond uitgesneden hals en de mouwen af te werken. Voor ochtendjaponnen wordt tamboureerborduursel gekozen of a jour-galons van wol of zijde, terwijl ruches van taffetas om den hals en de manchetten worden aangebracht. Avondblouses worden opgemaakt met Iersch bont, dat bijzonder mooi staat op de lichte mode kleuren, oud-rose, meigroen en heliotrope. Voor afwerking kan men b.v. een passement galon met metaaleffecten of een ruche in de kleur van de blouse nemen. E°n wit of crème galonnetje voldoet bijna altijd en wordt veel genomen, daar dikwijls lastig is een afwerk-galon te krijgen in de kleur van de stof zelve. Verschillende nieuwe garneeringen zijn evenwel zeer kostbaar, wanneer men zo gereed wil koopen; tot zelfvervaardiging leenen die garneeringen zich meer dan ooit, vooral de prachtig geborduurde randen en motieven op wit of' gekleurd laken aan gebracht en uitgevoerd met borduurzijde of gouddraad. Op een donker toilet bevallen randen van wit laken, die met gouddraad geborduurd zijn bijzonder en maken een buitengewoon rijken indruk. Voor lichte japonnen is een heel aardig, nieuw rokmodel verschenen. Een overrok wordt met schul pen uitgesneden en met zijden franje omboord De onderrok bestaat uit zijde in eenigszins donkerder nuance. De openingen tusschen de schulpen kunnen ook gevuld worden met chenille, netwerk met franje afsluiting, en de rand van den onderrok, die er onder uit komt, kan geplisseerd of van strookjes voorzien worden. De soepelheid van fijne cachemires maakt, dat zjj zich uitstekend leenen tot het verwerken tot overrokken. Fluweelen blouses hebben zich met een bewon derenswaardige snelheid op den voorgrond weten te dringen in alle genres en kleuren effen, geruite, Scbotsche, gestreepte. Het gewone overhemdmodel komt het meeste voor, van voren en van achteren een rechte of uitgeschulpte pas, matig wijde blok- mouwen en nauwe manchetten. Ze kunnen met lerschen kant gegarneerd worden of met een zijden boord en manchetten in dezelfde kleur worden ge dragen. Het eenige voorwerp van waarde, dat ik bjj wij had, was wfjn met mijn monogram versierd gouden repititie- horloge, een geschenk van mijn vader bij wjja vertrek naar Oxford en ik had niet veel lust het te beleenen, vooral niet daar ik het morgen niet inlossen en niet eer het bewfjsje terug zenden kan voor ik te Cannes ben en ovei meer contanten te beschikken heb. Er bleef noij geen keus over, dus zette ik mjja arm ouder- wetsch horloge «in den lommerd* en kreps er honderd vjjftig francs voor. De man had we Fransch geld gegeven en ik haastte we naar den bloemist, om mijn geurigen schat in triomf mee naar huis te nemen. Nauwelijks had ik de bloewen aan den oborkellner overhandigd, buiten het menu een paar extra schotels besteld en order gegeven een flesch Mumin in ijs te zetten, toen mij een met potlood geschreven briefje van juffrouw Randolph werd gebra. ht. De enveloppe be vatte een telegram van tante Maiy, meldend dat zjj on Jimmy hun tegenwoordig kwartier niet. zouden verlaten vanwege den storm. Ik zond dadelijk bericht dat het rijtuig niet behoefde gestuurd te worde» en gelukkig voor den koetsier kwam de boodschap nog bjjtjjds. Toen viel me in dat het in do gegeven omstandigheden beter was naar een ander hotel te gaan. Inderhaast liet ik rnjjo bagage naur een soort handelsreizigers-logementj-' brengen waar het bleek dat ik nog precies twintig minuten tqd had, om een bad te nemen en andere kleeren aan te trekken. Naar men zegt kon Gladstone het in vjjf minuten. Maar ik had er vjjftien noodig want ik was vast besloten er zoo keurig uit te zien dat infjn tafelgenoot zich niet zou behoeven te schamen. Dank zij mijn gewoonte om overal waar we langer dan een nacht bljjven near een ander hotel te gaan, kan ik altjjd een gekleed pak in mjjn valies hergen. mjjn eenige bagage op de auto. Onze beider kleer maker, Montie is niet te verachten en toen ik mjjn «toilei* gewaakt had, tot zelfs een paar lage schoenen aangetrokken, geloof ik niet dat er iets viel aan 1e mei ken. (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1906 | | pagina 5