No. 15. Honderd en negende jaargang. 1907. DAGBLAD YOOB ALKMAAR EI OMSTREKEN. Prijs der gewene advertentiën VRIJDAG 18 JANUARI. Hinderwet. Hondenbelasting. Kaasmarkt Graan- en Zaadmarkt BINNENLAND. Deze Courant wordt eiken avondbehalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprys per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele Kijk f S, Afzonderlijke nummers 3 Cents, Telefoonnummer 3. Per regel f 0,10. By groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.|V. Boek- en Handelsdrukkerij v|h. HEJBMg» OQSTEK ZOONYoordam O 9. BURGEMEESTER en WETHOUDERS Tan Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat heden op de gemeente secretarie ter tisie is gelegd het aan hen ingediende verzoek met bijlagen van L, J. OAARLS, aldaar, om vergunning tot het oprichten van een koek- en banket- bakkerg 'n het achtergedeelte van het perceel Spoorstraat, hoek Snaarmanslaanwijk E no. 61. Bezwaren tegen deze oprichting kunnen wordenjingediend ten raadhuize dezer gemeente, mondeling op Donderdag 31 Januari e.k., 's voormiddags te elf uur en schrifteljjk vóór of op dien tjjd. Gedurende drie dagen vóór ge- melden dag kan do verzoeker en hjj, die bezwaren heeft ingebracht, op de secretarie dezer gemeente van de terzake ingekomen schrifturen kennis nemen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter, 17 Jan. 1907. DONATH, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar hrengen in herinnering, dat volgens de op 20 September 1882 vastgestelde verordening op de heffing eener belas- ting op de honden, ieder eigenaar, bezitter of houder van een of meer aan de belasting onderworpen honden verplicht is, daarvan jaarlijks vóór 31 Januari ten kan tore van den gemeente-ontvanger aangifte te doen. B10, aangifte geschiedt door de inlevering van een be hoorlijk ingevuld en door den belastingschuldige onder* teekend biljet, kosteloos aan dat kantoor verkrijgbaar. De betaling der belasting geschiedt dadeljjk bij de aangifte tegen kwitantie en afgifte van een penningt onverminderd het recht, om, zoo de aangifte ODjuis bevonden wordt, herziening te doen plaats hebben. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 3 Jan. 1907. DONATH, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar herinneren belanghebbenden, dat krachtens raadsbesluit van 1 Februari 1888 de en de te ALKMAAE, gedurende de maanden JAnuarl, Februari en Haart «eregeld wekelijks doorgaan. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Alkmaar, 18 Januari. Het ambtelijk leven van een Italiaanseh minister is in den regel een vlinderleven, met dat onderscheid dat een vlinder vroolijk rondfladdert, terwijl een italiaanseh minister met moeite door zijn kort leven strompelt. In het land van de lazzaroni's zijn vele politieke bedelaars, die niet alleen de hand op houden, maar er allerminst tegen opzien een minister te doen vallen en hem zijn portefeuille afhandig te maken. Aan den anderen kant komt nergens een herrijzenis uit den politieken doode zoo dikwijls voor als juist in Italië. Dat is waarschijnlijk mede een gevolg van de omstandigheid dat het in het Apen- njjnsch schiereiland ontbreekt aan knappe invloed- r?^:e mannen de Zanardelli's en de Orispi's en dergelijke schittersterren komen niet veelvuldig voor aan den politieken hemel van Italië terwijl de politieke toestand maar al te vaak zeer verward is. Een merkwaardig voorbeeld van •die verwarring zien wij thans weer en de minister van onderwijs is er het slachtoffer van. Het is met de financiën aan dat ministerie niet in den haak. Men denkt evenwel niet dat de toestand zóó is als in den tijd toen Nasi zoo iemand geeft men niet meer den titel van „den heer" aan het hoofd van dat departement stond en zichzelf ten nadeele van 's lands kas niet_ weinig verrijkte totdat dit ontdekt werd 'en hij in de vlucht zijn heil moest zoeken. De financieele moeilijkheden aan dat departement zijn thans van geheel anderen aard. Den minister was een crediet van 2 millioen lire toegestaan voor het invoeren van wenscheljjk geachte bestuursmaatregelen 8n hij moest maar zien met deze betrekkelijk ge ringe som rond te komen. Hij schijnt evenwel niet de eigenschappen, die een zuinige huismoeder sieren, te bezitten, althans nu reeds heeft hij het tweederde gedeelte van het beschikbare bedrag verteerd. Hij eeft dan ook minstens nog een millioen noodig om het ministerie van onderwijs normaal te doen functionneeren. Zal men dit den heer Rava die dus allerminst een hezuinigings-minister schijnt te yln willen toestaan P Dat is op het oogenblik e groote vraag. Maar niet alleen van financieelen aard zijn de bezwaren die de heer Rava op zijn mimsteneele loopbaan- ontmoet. Hij heeft niet alleen te zorgen, dat een leege schatkist hem niet tot heengaan noopt, maar ook moet hjj voorkomen, dat de anarchie, welke er heerscht onder de stu- deerende jeugd, hem niet ten val brengt. Wat dit laatste punt betreft deze minister plukt slechts de wrange vruchten van het wanbeleid zijner voor gangers, die wij wezen reeds op het geval Nasi niet allen hoog stonden op moreel en intellec tueel gebied, niet altijd even gelukkig en eerlijk optraden. Het woord anarchie moge in dit verhand wat hard klinken, onjuist is het toch niet. Wat zegt men van Italiaansche studenten, die een procla matie in de wereld sturen, waarin zij spreken van een oorlog en processen welke zij tegen den minister willen voeren en waarin zij dezen van „onbeschaamd heid, en „valschheid" beschuldigen Het is overigens teekenend dat zij in de eerste plaats aandringen op vergemakkelijking van hun studie. Maar daartegen verzetten zich de professoren. Aan den anderen kant strijden de professoren tegen den minister, omdat zij hun wenschen niet vervuld zien, daar hij machteloos is. Doch er is nog meer verwarring. Er heeft zich een „centrale commissie van huisvaders" gevormd, welke den strijd aanbindt tegen de professoren, wien zij gebrek aan discipline en aan ijver ver wijten. En nog iets gelijk het volgende punt van haar strijdprogram getuigt„agitatie ten bate van het doen verdwijnen der buitengewone geschen ken in geld aan professoren bij examens." De toestand is derhalve aldusde professoren strijden tegen den minister en de studenten, de studenten strijden tegen den minister, de huisvaders tegen de professoren. Deze merkwaardige keten geldt echter niet alleen voor het hooger- maar ook voor het middelbaar onderwijs. Ook daar heeft men de partijen: het ministerie, de leeraren, de leerlingen en de huis vaders. Maar hier gaan de beide middelste partijen broederlijk samen. Op de vakschool te Milaan is reeds een eigenaardige botsing voorgekomen. Het ministerie had een socialistische leerares benoemd, de directeur nam daarom zijn ontslag, de leerlingen steunden hem, gingen staken namen geweldige I moties aan en stelden aan het ministerie van onder wijs notabene den eisch, dat die leerares ontslagen althans overgeplaatst moest worden. Het is eigenlijk allerbespottelijkst wanneer het niet zoo droevig was. Jongens en meisjes die misschien nog in de kinderschoenen rondwandelen en in elk geval politiek nog zoo onrijp zijn als een suikerpeer in het begin van den zomer, doen aan stakingsbewegingen mede en stellen eischen aan het staatsbestuur. Wanneer dergelijke politieke vruchten rijp zijn, kan op hen wel eens het minder smakelijke beeld van de vroegrijpe vruchten van toepassing worden. Wat moet er dón van de onrustige Italiaansche politiek terecht komen? Intusschen moet minister Rava maar zien, dat hij zich staande houdt op het doornige pad, dat hem zoo weinig rozen biedt. En dat dit geen gemakke lijke taak is zal uit het vorenstaande wel zijn ge bleken hevige oppositie. Ook dis uit Ederveon oa Barneveld verklaarden zich zeer stellig tegen het overnemen der candidatuur-jhr. van Citters. Men wenschte een eigen candidaat te stellen, doch een naam van een persoon, dien men als zoodanig wenschte voor te stellen, werd niet genoemd. Alle voor stellen vaa het bestnnr werden door de oppositie hevig bestreden; de discussite namen meermalen een zeer per soonlijk kar kter aan. De besprekingen werden zoo langzamerhand twistge sprekken en ten slotte bleek het onmogelijk eenig voorstel in stemming te brengen. Te ongeveer 7 uro begonnen, eindigde de bijeenkomst te 10 arevóór dien tgd hadden echter al verscheiden leden de vergadering verlaten. Bjj het einde was men evea ver, als aan het' begin er was absolnat niets bssloton. De voorzitter van het centraal bestnnr verklaarde zjjn ontslag te nemen, waarin bjj door zgn meds-bestnnrsleden gevolgd werd, Be Hollandseh- Belg Ische Comaaissie, Naar de N. Ct. verneemt zullen nog in deze maand de Nederlandsche Kamerleden (de heeren Van Asch van Wjjck, Bos, Heemskerk, Van Nispen tot Sevenaer, Nolens, Treub en TydemanJ met de heeren door hen uitgenoodigd om de Nederlandsche afdeeling der «Com mission hollando-belge pour l'étude des questions éco- nomiques concernant les intéréts des deux pavs« te vormen, een bijeenkomst houden. In die bijeenkomst zullen o. m. ter sprake worden gebracht de grieven, in de Belgische pers van Vlaamsche zjjde geopperd tegen de verwaarloozing van het Vlaamsche element der Belgische bevolking bjj de samenstelling der Commissie en de bedoelingen, aan die comm'ssie (wat het Nederlandsche deel betrett stellig ten onrechte) toegeschreven. Be Kamerverkiezing voor Ude, Naar de Standaard meldt, is do heer A. S. Talma, lid van de Tweede Kamer, u'tgeroodigd vanwege de Centrale Anti-re?. Kiesvereeniging in openbare vergade ring te Vesnendaal op te treden ten gunste van de oandidatnur jhr. Van Citters, terwjjl dr. J. D. de Lind van Wjjagaardsn, pred. bg de Ned. Herv. gem. te Ren- kum is uitgenoodigd te Ede en ds. C. van der Voort van Zjjp, pred. bjj de Nsd. Hsrv. kerk te Doesburg, te Barneveld mat hetzelfde doel op te treden. A.s. Dinsdag hoopt, dr. J. Th. de Visser te Scherpen zeel de oandidatuur-Van Citters aass te bevelen. Men Behrjjft aan de N. R, Ct.: De vergadering van de Centrale chr.-historische kies vereeniging ia het distriot Ede, Woensdagavond gehou den, werd bjjgewoond door afgevaardigden uit Ede, Bsn- nekom Ederveen VeenesdaalBarneveld en Njjksrk, Voorzitter was ds. C. J. Leesmass te Bannekom. Het b:sluur deed het voorstel om o?er te nemen dea candidaat, gesteld door de Centrale anti-rev. kiesvereeni ging, jhr. S. van Citters te 's-Gravenhage. Dit vooistrl werd gedaas, omdat, daar in 1905 de candidaat der anti-rev,, dr. Brants, gekozen werd met hulp der chr.- historischen, de billgkheid naar het oordeel van het be stuur medebracht, dat deze zetel ook tot 1907 door een anti-rev, zou bezet big ven. Tegen dit voorstel verzette zich een groot gedeelte der aanwezigen. Vooral de afgevaardigden uit Ede voerden Staalsbegrootingen voor 19GG ea 1907. Nu de opbrengst der gewone rjjksmiddelen (AL) ever 1906 bskend is en ongeveer 7 millioen meer is geweest dan in 1905, kan over het tekort op de be grooting van 1906 het volgende worden opgemerkt, zegt de N. RCt. Indien alle door den minister van financiën in zijne millioenen-nota opgesomde, toegestane, aangevraagde of nog aan te vragen credieten voor 1906, tot een bedrag^ van ongeveer 2 8 millioen, worden uitgegeven, en indien de middelen behalve de gewone (AL) zoo veel opbrengen als er voor geraamd is, zal het geheele tekort voor 1906, oorspronkelijk geraamd op 11.3 millioen, slechts 5.1 millioen bedragen. Daar op de begrooting vcor 1906 de buitengewone uitgaven geraamd werden op bijna 63/4 millioen, zal er das in het zeker niet te gunstige geval, dat wij hebben verondersteld, van een tekort op den gewonen dienst voor 1906 geen sprake zijn; integendeel zullen de gewone uitgaven ruim 1.6 millioen minder bedragen daa de opbrengst der middelen. De opbrengst der geheven opeenten op de vermogens- en de bedrijfsbe lasting was dus niet noodig om in het tekort op den gewonen dienst van 1906 te voorzien. Voor het dienstjaar 1907 heeft de minister van financiën een totaal tekort van 8'/* millioen geraamd, de opbrengst van alle middelen samen op 6»/4 millioen boven de raming voor 1906 begrootende. De middelen voor 1906 hebben nu ongeveer 9 millioen boven de raming opgebracht (in de veronderstelling, dat de middelen behalve de gewone (A. L.) evenveel opbrengen als de raming). De middelen voor 1907 zijn dus door den minister op 2.7 millioen minder geraamd dan de opbrengst voor 1906. Mochten de middelen in 1907 dus slechts evenveel opbrengen als in 1906, dan zou de minister daaruit reeds 1 millioen meer kunnen vinden dan de f 1,650,000, die hij uit de opcenteu wil halen, en waarvan slechts f 1,100,000 aan den dienst van 1907 ten goede zouden komen. Als men rekent, dat het door den minister voorge stelde hoagere zegelrecht op effecten en de door hem voorgestelde belasting op den inbreng van zaken in naamlooze vennootschappen, waarvan de gezamenlijke opbrengst op 1.2 millioen geschat wordt, in 1907 niet in toepassing komen, zou het door hem becijferde tekort op den gewonen dienst van 1907, zonder heffing van opeenten voor den dienst 1907—1908, bedragen f 4,350,000. Brengen nu de middelen in 1907 slechts evenveel op als in 1906, dan krimpt dit tekort reeds in tot ruim 1.6 millioen. Do middelen over 1907 hebben dus slechts ongeveer 1.6 millioen meer op te brengen dan in 1906, om het geheele tekort op den gewonen dienst voor 1907 te doen verdwijnen. Wij herhalen met nog meer recht dan voordat de opbrengst der middelen A—L voor December bekend was, dat wjj niet gelooven, nu de zaken zoo staan, dat de minister van financiën veel kans heeft zijne opcenten op vermogens- en bedrijfsbelasting voor het dienstjaar 1907—1908 aargenomen te zien, en dat hij thans wellicht zelf wel van dit plan zal afzien. teruggebracht. Toch was het aantal niet zoo groot als in 1905. De minste runderen werden verzonden in de maand Juli namelijk 1027 stuks, de meeste in de maand April, namelijk 2362 stuks. De uitvoer langs de verschillende grenskantoren was als volgtVeld zicht (gem. IJzendijke) 874, Hulst 69, Sas van Gent 664, Clinge 1703, Strjjbeek (gem. Ginneken) 1848, Os- sendrecht 1548, Roozendaal (station) 2022, Roozendaal (Nispen) 1718, Baarle-Nassau 625, Roosteren (prov- Limburg) 6425, Hoogeruts 741 en Eysden 559 stuks. Veeziekte. Da St. Ct. no. 14 bevat een staat van de gevallen van besmettelijke veeziekten in Nederland, voorgekomen ge- durende de maand December 1906. Hieruit bljjkt, dat gedurende die maand Zeeland geheel vrjj van ziekte was, terwjjl in Groningen en Utrecht respectievelijk slechts 1 en 2 gevallen voorkwamen. In Noord-Holland 4 gevallen van miltvuur, Limburg leverde het grootst en ook eenige contingent aan mond- en klauwzeer n.fi 104 gevallen. In het geheel kwamoa in ons land 35 gevallen van m>ltvuur en 8 van hondedolheid voor, n.l. in Noord- Brabant, Gelderland en Limbnrg. Rechtzaken. Zware mishandeling. Voor de rechtbank te Maastricht eischte het O. M. tegen den voortvluohtigen J. A., mjjnwerker, te Heerlen, wegens zwave m'shandeling, 4 jaar gevangenisstraf, met bevel tot onmiddelljjke inhechtenisneming. Ü9n 15 Augustus had bekl. G. Sohreuder in een vechtpartjj met e m stuk van een aarden sohotel een deuk in dan schedel geslagen, aan de gevolgen waarvan S. den 14 September in het hospitaal te Heerlen is overleden. Wat aanleiding tot den s'rjjd heeft gegeven, bleek niet, wel dat ruim gebruik van sterken drank was gemaakt. Uitspraak 30 Januari. Be strafzaak le Févre de Hontlgny A de Geer. Thans kunnen wg, aldus de N. R. Ct., met zekerheid mededeelen, dat de veroordeelde le Fèrre de Montigoy geen hooger beroep zal aanteekenen tegen het vonnis der rechtbank. Wat de veroordeelde de Geer aangaat, dit kan eerst Zaterdag worden medegedeeld, daar op dien dag zgn verdediger, mr. Maller Msssis tot een definitief besluit zal komen na, mr. Besier, den ambtenaar van het O. M. in deze zaak te hebben gesproken. Ds berichtgever van de Standaard houdt echter vol, dat jhr. De Geor, de veroordeelde bankdirecteur, in hooger beroep zal gaan. Hjj sohrjjft: »Ik heb in mgn bericht volstrekt niet beweerd, dat jhr. De Geer in hooger beroep is gegaan, maar alleen dat hooger beroep zal worden asngeteekend. Beter ware het geweest als ik geschreven hadna lang overwegen is man basloten hooger beroep aan te ♦eekes'en, waarvan de wotteljjke vorm zal plaats hebben vóór Zaterdagmiddag 3 uur. Op 't parket van den procureur-generaal van 't Hof weet man haal goed, dat jhr. De Geer besloten heeft, in hooger beroap te gaanmaar do watteljjke vorm is nog niet gepasseerd ea zoolang gesn officinale stukken zgn ingeleverd, zegt men steeds »er is nog niets bekend.c Fen ondankbare zwerver. Diewertjs Rooker, herbergierster te Sloten, nam uit medelgdan oen zwerver, H. Tskker genaamd, in huis op, gaf hem, voor luttel arbeid, te eten en vergunde hem op zolder te slapen. Haar dank was, dat Takker, die reeds wegens diefstal achter den rug heeft vonnissen van 1 jaar en 6 maanden, tot driemaal toe, verder vonnissen, ook wegens diefstal van 2 maal 3 maanden en 2 maal 1 ja*r, haar roeiboot ter leen vroeg en die verkocht voor f 10. Gistor stond da man wegans verduistering te Haarlem terecht en zgn verdediging was, dat het be'er was, dat de boot werd verkocht, dan dat zjj in December opea en bloot lag in de open lucht. De eisch was 7 maar den. Jhr. «Ie Stuers. Omtrent den gezondheidstoestand van het lid der Tweede Kamer, jhr. V. de Stuers verneemt de A. C. nader, dat de heer De Stuers wegens een inderdaad ernstig ooglijden nu sedert 14 dagen onder behandeling is van een oogarts. Yoor 't oogenblik is echter de ziekte niet van dien aard, dat voor het verlies van het gezichtsvermogen behoeft gevreesd te worden. Wc Zuid Afrikaan,sche tentoonstelling. Uit Amsterdam wordt gemeld dat den 22 Januari a.s. de heeren A. G. Kröller (lid der firma Wm. H. Müller en Co.) te Rotterdam, K. F. van den Berg (dir. der Bank voor Zuid-Afrikal en B. Nierstrasz (Kon. Stoombootmaatschappij) naar Londen vertrekken, om daar, namens het Nederlandsche comité, eene samen- spreking te houdsa met de hoofdcommissie voor de Engelsche tentoonstelling van Zuid-Afrikaansche bodem voortbrengselen. Men hoopt in die conferentie tot overeenstemming te komen over het overbrengen van een gedeelte dier tentoonstelling naar Nederland (Amsterdam). Msadel met België. Men sehrjjft aan de A. R. Ct.: In het afgeloopen jaar werden langs al de grenskan toren aan de Nederlandsch-Belgische grens na quarantaine inspuiting met tuberculine in België, toegelaten Irn me"t" en kaifkoeien en jongvee tegen 18.969 in 1905. Geen enkel geval van mond- en klauwzeer kwam dit jaar in de quarantainestallen voor, wel werden weder een groot aantal runderen als verdacht van tuberculose met gaatjes in het oor naar ons land Blefstal la vereenlglng in de gevangenis. Voor het gerechtshof ta Arnhom is tegen G. v. Gjjn, die als gevangene in de strafgevangenis aldaar samen spande met den werkmeester T. en na zgn ontslag ruim 40 paar sokken, afkomstig uit de gevangenis, heelde, 4 jaar gevangenisstraf geëischfi Hen jassendlef. Da 4e Kamer der Rechtbank te Amsterdam veroor deelde gisteren Gerrit Dirk van Assloo, reeds herhsaldeljjk veroordeeld, tot 2 jaren gevangenisstraf wegens diefstal van een jas uit ds gang van »Ó'érn< op hst Singel. Ken ontrouwe verpleegster. De Amsterdamsche verpleegster S. G. C., die in ver- plsginsg was bjj de familie IJ. te Velp en de dochter des huizes voor f 90 oplichtte, is gister (Donderdag)- morgen door het Hof te Arnhem conform het vonnis der Rechtbank te Arnhem tot 6 weken gevangenisstraf veroordeeld. Gemengd Nienws. Hels naar Rijseen. Do h8ar Henri Polak ecbrjjft onder dea titel »Reis- verhaal* een artikel in het Weekblad van dea Diamant- bewerkersbond, waarin hg de diamantbewerkers steik opwekt tot steun. Wjj nemen er ceaige gedeelten uit over: Ik heb een uitstapje gemaakt, j.l. Vrijdag en Zaterdrg naar Rjjssen, in gezelschap van het Eerste Kamerlid Hovy, het Twe6ilo Kamerlid Aalberse en Patrimonium's voorzitter Van Vliet. Het was geen pleizierreisj?. ALKNIAARSCHE COURANT mrfginiiiriniinn

Alkmaarsche Courant | 1907 | | pagina 1