No. 87. Honderd en negende jaargang. 1907. DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. ZATE11AO 13 APRIL. Uit den Raad. BINNENLAND Deze Courant wordt eiken avsndbehalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alsmaar f 0,80franco door het geheele Kijk f 1,~— Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3 Prijs der gewene advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.|V. Boek- en Handelsdrukkerij v|h. HERMs. OOSTEK ZOON Yoordam O 9. Eigenlijk deugt dit bovenschrift heden niet, omdat dit artikel niet gaat over een onderwerp uit den Raad, maar over een zaak, welke nog in den Raad moet komen, althans zou kunnen komen. Nu de openbare raadsvergadering van Woensdag een klein middenmootje tusschen een langen kop en langen staart van geheime vergaderingen zooals wij in het vorige overzicht reeds voorspelden, tot schrijven weinig stof biedt, meenen wij, dat het oogenblik gunstig is, over een voorstel te spreken, dat kort geleden in druk is verschenen en onge twijfeld eerlang in den Raad zal worden behandeld. We bedoelen het voorstel van de heeren H. J. Vonk en C. van Buijsen, „betrekking hebbende op het plan tot reorganisatie van de Burgeravondschool en de Ambachtsschool" zooals er ten onrechte boven gedrukt staat. Ten onrechte immers het voorstel heeft veel meer betrekking op de Burgerschool dan op het reorganisatieplan. Het voorstel luidt in zijn geheel als volgt «Bij het plan tot reorganisatie van de Burgeravondschool en de Ambachtsschool, hetwelk in de Raadsvergadering van 12 Maart 1907 is aangehouden, is wel het handels onderwijs gerégeld van jongelieden die het gewone lager onderwijs hebben genoten, doch niet dat hetwelk bij onze voorstellen van 8 April 1901 en 1 November 1905 werd bedoeld. Daarbij toch hadden wij het oog op den middenstand, op de jongelieden die de burgerschool hebben doorloopen en voor wie de hoogere burgerschool ongeschikt is. Onder intrekking van de boven aangehaalde voorstellen, stellen de ondergeteekenden nu voor I. aan de burgerschool twee klassen te voegen, waar meer uitgebreid lager onderwijs wordt gegeven als voor bereiding voor het handelsonderwijs, omvattende Neder- landsche, Fransche, Duitsche en Engelsche taal, wiskunde, aardrijkskunde en geschiedenis. De aardrijkskunde moet voornamelijk handelsaardrijkskunde zijn en onder ge schiedenis zouden wij alleen willen begrijpen de nieuwe geschiedenis van af de Fransche revolutie en staatsinrichting. Onder wiskunde zoude behalve de rekenkunde en de algebra ook gebracht moeten worden handelsrekenen. II. aan de burgeravondschool te verbinden een afzon derlijken tweejarigen handelscursus, toegankelijk voor hen die het meer uitgebreid onderwijs hebben doorloopen. Op dezen cursus zouden behalve boekhouden, enkel en dubbel, ook handelsrecht en de beginselen der staathuis houdkunde moeten worden onderwezen. Op deze wijze zouden wij op weinig kostbare wijze ons doel bereiken. Het onderwijs sub I bedoeld zoude toch in den beginne en misschien ook later, indien de klassen klein mochten blijven, door een onderwijzer gegeven kunnen worden. Die onderwijzer zoude, behalve de hoofdacte, de acten voor de drie bovengenoemde talen en lagere wiskunde moeten bezitten. Aangezien hij bovendien een zeer ontwikkeld man be hoort te zijn, zoude zijne belooning weinig van die van het hoofd der school kunnen verschillen. Bij uitbreiding met bovengenoemd ondefwijs zoude de daarvoor te genieten rijkssubsidie voor eenen meerderen onderwijzer te goede komen. Bij het onderwijs sub II bedoeld, zoude gebruik kunnen gemaakt worden van dezelfde leerkrachten, benoodigd voor het thans voorgestelde handelsonderwijs te geven aan de Burgeravondschool." Voordat wij in een beoordeeling van het voorstel treden, wenschen we nog even te releveeren, dat wij bij de behandeling van het voorstel inzake „de reorganisatie van de Burgeravondschool en de Am bachtsschool" uitdrukkelijk hebben opgemerkt, dat bij aanneming van dat voorstel het handelsonder wijsvraagstuk in Alkmaar niet zou zijn opgelost en dat, zoo een avondcursus een meer volledige op lossing van dit vraagstuk in den weg mocht staan, de Raad o.i. verstandig zou doen met die voor dracht te verwerpen. Wij brengen dit nog eens in herinnering om duidelijk te doen uitkomen, dat wij bij de hier volgende bestrijding enkel het voorstel op het oog hebben, niet het principe, dat er aan ten grondslag ligt. Te betreuren is het, dat dit voorstel zoo vaag en onvolledig toegelicht is. Hebben de beide heeren indertijd de voorstellen, welke zij thans terugnemen, vergezeld doen gaan van een breedvoerige memorie van toelichting, thans volstaan zij met het zeggen van enkele weinige woorden en zonder verwijzing naar de vroegere memories, voor zoover deze betrek- king haduen op hetzelfde onderwerp. Wat men bij het voorstellen van een dergelijk plan toch wel het allereerst mag verwachten, is een kostenberekening. Deze missen we hier. Alleen wordt gezegd dat „op weinig kostbare wijze" het doel wordt bereikt. De voorstellers laten het blijk baar aan B. en W. over na te gaan, hoeveel de verwezenlijking hunner plannen zou kosten. Zij zeggen: het college zal dan waarschijnlijk moeten beginnen, met hun al dadelijk een illusie te ontnemen. Zij meenen dat men voor uitbreiding met het door hen voorgestelde onderwijs aan de Burgerschool Rijkssubsidie zal krijgen. Wij betwijfelen het evenwel of. artikel 45 van de wet van het Lager Onder wijs hier van toepassing is. Immers onder lager onderwijs verstaat de wet slechts de beginselen van vakken als aardrijkskunde en wiskunde en zoodra in een bepaald onderdeel van deze vakken les gegeven wordt in dit geval handelsaardrijkskunde en handelsrekenen is het geen lager onderwijs meer. In elk geval met mathematische zekerheid zal men niet kunnen beweren dat men hier te doen heeft met lager onderwijs. Volgens artikel 11 van de Wet op het Middelbaar onderwijs zal dus de Koningin te beslissen hebben. En nu heeft de Koningin in een dergelijk geval, dat zich heeft voorgedaan in een der grootere plaatsen van de provincie Groningin, beslist dat er op grond van artikel 45 L. O. geen subsidie kon worden toege kend, daar het onderwjjs geen lager, maar middel baar onderwijs is. Nu is het denkbaar, dat men handelsaardrijks kunde en handelsrekenen in de haven van subsidie binnensmokkelt onder de vlag: aardrijkskunde en rekenen. Dit kan in dit geval echter niet de be doeling geweest zijn, daar men dan die vakken toch niet in de voordracht bij hun naam zou hebben genoemd. Zooals het voorstel voor ons ligt en zooals wij het dus hebben te beoordeelen kunnen wij derhalve tot geen andere slotsom komen, dan dat die subsidie alles behalve zeker is. En wil men subsidie hebben dan is men aangewezen op een geheel andere organisatie, moet men aan het hoofd stellen niet iemand met de hoofdacte, maar met een acte middelbaar onderwijs. Reeds op dezen grond komt ons dit voorstel beslist onaannemelijk voor. Waar overigens van de kosten niet gesproken wordt, is het niet mogelijk den financieelen kant van het voorstel nader te bekijken. Wel wordt er nog gezegd, dat van de leerkrachten, benoodigd foor het handelsonderwijs aan de Burgeravondschool gebruik zal kunnen worden gemaakt, maar dit doet aan de kosten weinig afbetaald moeten die onder wijskrachten toch worden. Thans het doel, dat de voorstellers met hun voor stel zouden kunnen bereiken indien de wet eens geen belemmering zou kunnen zijn. Het lijkt ons niet waarschijnlijk, dat velen een zelfde doel voor oogen zullen hebben, wanneer zij denken aan het onderwijs, dat ten bate van den middenstand moet worden gegeven. Yoor alles is het noodig een goede vóóropleiding voor handelsonderwijs, zal dit onderwijs zelf vruchten kunnen alwerpen. Zal die voorbereiding goed kunnen worden genoemd, indien de twee klassen tot stand komen, waarvan onder I sprake is P Men mag het met recht betwijfelen. Dat geheele onderwijs wordt in beide klassen opgedragen aan één onderwijzer, die les zal moeten geven in alle vakken. Hij heeft Diet te doen met gewone leerlingen op een school van M. U. L. O. maar met toekomstige handelaren en kooplieden. Hij moet niet alleen zijn een onder wijsman, maar ook een handelsman. Om een enkel voorbeeld te noemen hij zal hen onderwijs moeten geven in de handelscorrespondentie, dus op de hoogte moeten zijn van handelsaangelegenheden, hij zal hen moeten onderrichten in handelsaardrijks kunde, dus zelf moeten bezitten de kennis 'der voorname productie- en afzetlanden, den aard dei- voortbrengselen, de wijze waarop ze in het verkeer komen enz. In trouwe hoeveel onderwijzers zouden er wel in ons land zijn, die naast het behalen van actes voor hoofdonderwijzer, voor Pransch, Duitsch, Engelsch, wiskunde de gelegenheid hebben gevonden zich te bekwamen in de richting van het handelsonderwijs En zou er wel één onderwijzer zijn, in wiens hoofd waarin zoovele wijsheden zijn gevaren het zou opkomen te solliciteeren naar een betrekking te Alkmaar, van toch zeker niet meer dan f 1800 f 1900, waarvoor hij geheel alleen aan twee klassen onderwijs zal hebben te geven Afgezien nog van verschillende bijomstandigheden, waarop wij hier niet nader willen ingaan. En zelfs wanneer zoo'n man-voor-alles was gevonden, zou het onder wijs dan wel, waar het deels voorbereidend is, deels moet dienen om den jongelieden in verschillende vakken onderricht te geven waaraan zij hun geheele verdere leven genoeg moeten hebben, voorzien in hetgeen de middenstand noodig heeft Wat het sub 2 genoemde betreft, een dergeljjke avondcursus met slechts enkele leervakken, kan evenmin worden beschouwd als de aangewezen onderwijs-iDrichting voor jongelieden uit den midden stand, ofschoon zij daarvan zeker niet zoo ver afstaat als de sub 1 bedoelde. handelsonderwijs moest geschieden zoo zuinig moge lijk en dat ze zoo zijn gekomen tot het ontwerpen van een instelling, welke minstens onpractisch is en aan welke zij zelf reeds de levensvatbaarheid min of meer ontzeggen. Immers een inrichting voor toekomstige handelaren en winkeliers in een stad als Alkmaar, is reeds uit zich zelf veroordeeld, als de veronderstelling door de voorstellers wordt ge opperd, dat één onderwijzer voor twee klassen vol doende zal zijn. Van tweeën een: of er is inderdaad behoefte aan handelsonderwijs voor den middenstand, zoodat het op breeden leest kan worden geschoeid; óf die behoefte bestaat nog niet in die mate, dat zij de kosten van een dergelijk meeromvattend handelsonderwijs zou kunnen wettigen, zoodat uitstel alsnog gewenscht is. Wil men inderdaad aan de toekomstige midden standers te goede komen, dan kieze men uit deze twee. Met een lapmiddel zijn zij niet gebaat. D|aabl. Bljjkens een uit Nederlandse ""Indie ontvangen telegram is de bende van den Djambischen Pasgeran Hadji Oemar overvallen, waarbij deze groote, zjjn brosder Pangeran Semsn en 8 bendeleden sneuvelden. Onzerzijds werden een officier ea drie militairen beneden dien rang licht gewond. Celebes. De N, R. Ct. ontving bet volgend telegram nit Batavia: In den nacht van 3 op 4 d«zer heelt de marechanssee, onder kapitein Heyiigers, de schuilplaats van radja Kiro, een bendehoofd, overvallen. De radja en acht volgelirgen zjja gesneuveld. De heer J. A. R. Avis, veearts, die juizt in de nabjjheid was, vond het gewenscht dat het beest werd afgemaakt. Het werd op da plaats doodgeschoten. (O. H. Ct.) Werd dit voorstel aangenomen en verwezenlijkt, dan zou o.i. nog altijd gezegd kunnen wordeD, wat de heer Vonk reeds in 1901 schreef„Eigenaardig is het, dat, terwijl men voor den werkman zooveel gedaan heeft om hem voor zijn aanstaand handwerk te bekwamen, men zoo weinig of in het geheel niet gelet heeft op de behoeften van de kinderen uit den middenstand en men die kinderen dwingt een onderwijs te volgen voor hen van weinig nut".... Het wil ons voorkomen, dat de voorstellers te veel zijn uitgegaan van het denkbeeld, dat de ver wezenlijking van hun vroegere voorstellen in zake OnderwUzerspessIoen. Ds Bode, het orgaan van den Ondeiwjjzersboud, meldt Gepansionoerden, die tot bnrgerljjk ambtenaar wordan aangesteld en van wie de som van traktement en pensioen meer dan f 1000 bedraagt wordt volgons de wat op htm pensioen gekort. Nn bepaalde plotseling de minister, dat deze bepaling in 't vervolg ook op de onderwjjzers van toepassing zon zjjn, hoewel daarover in de wet geen woord gerept is en de onderwjjters ook niet tot de bur ger lgke ambtenaren bahooren. Een van de slachtoffers van deze nieuwe interpretatie, G. Ztanen te Rotterdam, riep de tussohenkomst van deu Onderwijzersbond in, weigerde overeenkomstig jurid soh advies de ontvangst van een minder bedrag en dsgvaarde den Staat d6r Nederlanden tot uitbetalirg van het volle bedrag. Mr. J. C. Post trad voor rekening van den Bond als advokaat op. Den 5en April is door den kantonreohter te 's-Gra- venhage vonnis gewezen, waarbg Zaaaen werd in 't geljjk gesteld rn de Staat der Nederlanden veroordeeld. Biquéte Tramwegpersoneel, Da Cotrmhsie van erq'ête voor den toestand van het tramwegpersoneel heeft voor 't oogenblik have veihooren te 's*Gïaveipha;e gestaakt en 2al hare werkzaamheden in arders plaatsen des lands voortzetten. Arbeidsters - krmm m vrouwe m. Onder den titel»Wat doet Nederland voor zjjn arbeidsters-kraamvrouwen, eene bjjdrage tot de kennis van het leven der arbeidster-moeder», geelt mej. Marie Jungrus, directrische van het Nationaal bureau van vrouwenarbeid, een overzicht van de uitkomsten van een uitgebreid onderzoek, door dit bureau ingesteld naar toestanden in ons land, die met het buitenland worden vergeleken. De conclusie luidt, dat het is een bepaalde maat schappelijke noodzakelijkheid en wjjsheid de kraam- vrouwenzorg stelselmatig bjj de wet te regelen, liefst door middel van »kraamverzekering«, waaromtrent eenigs ins in bijzonderheden getreden wordt. Gemengd Nieuws. Uitbreidingsplannen te Amsterdmn. In verband met de uitbreidingsplannen der gemeente Amsterdam, zjjn B. en W. in onderhandeling met de eigenaars van gronden onmiddelljjk achter het Tolhuis in den Buiks'oter Hampolder gelegen. Naar het Illd. verneemt, zal waar.-chjjnljjk reeds spoedig in openbare Raadsvergadering een voordracht van B. en W. in behandeling komen, strekkende tot aankoop, van de aan de gemeentelijke gronden grenzende terreinen, behoerende aan mevr. de wed. Schram—Seret te Amsterdam en den heer Van Hattum van Ellewoutsdnk te Beverwjjki ^8j moet z'ck reeds in geheime zitting ver klaard hebben ten gunste van een voorstel van B. en W. Aatomoblelenwee. Op den Wagenweg tusschen de Spanjaardslaan en de Zandvoortsche laan bjj Haarlem heeft gisteravond omstreeks halfzes het volgende ongeval plaats gehad. Op den weg reed een rjjtuig en daarachter de automobiel van Haarlem's burgemeester, jhr. Boreel van Hogelanden, die zelf het bestuur in handen had. Toen het rjjtuig op den weg bleef stilstaan en een met twee hitten bespannen melkwagen van den anderen kant kwam aanrjjden, stopte de auto. Het scbjjnt dat door het lawaai van de tuf-tuf een der paarden van den melkv agen schrikachtig is ge worden. Het begon te steigeren, geraakte in den berm, en kwam zoo ongelukkig te vallen, dat de disselboom het beest in het lichaam drong. De staking te Almelo. Achteraf blijkt, dat de Chr. Bestuurdersbeid aldaar toch besloten had de staking der kalk- en steenbe werkers noch financieel noch moreel te stennen, omdat hij het onverantwoordelijk aoht om zoo'n te gering bedrag een werkstaking te beginnen. Men meldt nit Almelo aan het Deo. D In de Vrijdagmorgen gehouden vergadering door de stakende arbeiders, is besloten een voorstel aan de patroons te doen om Maandag a.s. het werk te hervatten op den ouden loonstandaard en het loon met ingang van 1 Mei a.s. met 2 cent per unr te verhoegen. Mochten de patroons dit voorstel niet aannemen, dan zal de oude eisch gehandhaafd werden. Nssr de bloemen Thans zijn de bloemenvelden ep hun mooist. Morgen dus naar Heemstede, Bennebrcek, Hillegom, Lisse en Sassenheim, waar heden de groote tentoonstelling geopend werd. Ook te Overveen, Bloemendaal en Sant poort, is te genieten van de bloemen. Destrand. Gieternacht strandde voor Nes op Ameland een Wiern- mer visscherspink, mast en tuig verloren hebbeide. In den morgen is het volk (4 man) door de reddingboot van Nes afgehaald en behouden aan wal gebracht. Ook de inhoud is zooveel mogeljjk geborgen, een deel der visoh verkocht. Het sohip zakt reeds w g in 't zand. De ontslagzaak te Lisse. Omtrent het ontslag van leden van Patrimonium door den heer Segers te Lisse, wordt nog gemeld, dat hier geen arbeidsquasstie in 't spel is. Do heer Ssgers is eea oud-gereformeerd man van zeer strenge opvattingen en heeft zich onlangs zeer geërgerd aan de wjjze waarop «Patrimonium* jaarfeest vierde. Het honden van drachten in costnnm, in eene vergadering die met gebed geopend werd, oordeelt hjj zoo afkeurenswaard, dat de leden van Patrimonium door hem op deze wjjze worden op zjj gezet. Naar het Hdbl. verneemt is ook het hoofdbestuur van Patrimonium in de zaak gemengd Uit „De Vgmondea." Donderdagavond hield de Vereeniging ter bevordering van het Vreemdelingenverkeer te Egmond aan Zee een algnmeene ledenvergadering tot bohandeling van de voorstellen van het bestuur omtrent feestviering in Augus'ns a.s. Ds opkomst der leden was heel goed te noemen. De voorzitter, de heer van Vip men, heette de aanwezigen welkom en verzocht, na lezing der notulen, den srcretaris, den heer W. La Boy, ds plannen van 't bestuur uiteen te zetten. Dit kwam in hoofdzaak hierop neer, dat het bestuur had gemeend, in de maand Augustus een De Rnyterfeest te organiseeren, in beeld brengende, de terugkomst van De Royter van den tocht naar Chattam. De Royter zou dan met zjjn gevolg vanuit de zee lan den en verder in optocht door 't dorp gaan, vooreest naar 't Raadhuis, om daar officieel te worden begroet en zoo de verdere ommegang. In dien optocht zou zoo mogeljjk zjjn sohip, de Zeven Provinc 8a, voorgesteld kunnen worden, 's Avonds zou dan een avondfeest georganiseerd worden als een bal-ohamjfl re of iets dergeijjks. In beginsel was de vergadering het hiermede wel eens, doch hoe aan de gelden te komen, want er zou veel noodig zjjn, niet als in 1905 een f 180, maar wel 4 5 honderd guidon. De voorzitter stelt voor 1 jj -ton te doen ciiculeeren. Ds heer Holsmuller uit Alkmaar, die de vergadering met ijjne tegenwoordigheid vereerde, meende dat een ljjst in Alkmaar voor dit doel ook nog wel iets zou opbrengen. Hoewel de heer v. d. Pol hiervan zoo'n groote verwachting niet had, meende de voorzitter, dat 't voorstel van den heer Holsmuller nog zoo kwaad niet was, vooral als de voorsteller zelf zich met die ljjst ba lasten wilde. De heer Holsmuller verklaarde zioh hiertoe gaarne bereid, welk vriendeljjk aanbod met een daverend applins werd beloond. Op de opmerking van den heer Van Hall, of de deelnemen e jongelui zelf niet voor 't oostuum zouden kunnen zorgen antwoordde de Voorzitter, dat dit wel niet gaan zal. De secretaris meende, dat ter verkrijging der gelden men niet alleen bij partioulieren, maar ook bij de naaml. vennootschappen, welke hier tegenwoordig bestaan en ook bij de H. IJ. S M moest aankloppen. Dr. Schipper kon zioh nog niet best met 't geopperde plan vereenigen. Men moest z. i. het staartje wat langer maken. Niet alleen die personen, maar oek enkele wagens mossten in den optooht zijn, waarop eenige episoden uit het leven van De Ruyter waren uitgebeeld als -• Vlissinger Miehiel op den toren, aan het wiel enz. Het btslnur kon zich hiermede wel voreesigen en zou het in ernstige overweging nemen. Wat het avondfeeet betreft, bood de heer S. Pluimgraaf!, directeur van het Kurhaue, aan, hiervoor geheel alleen te zorgen, d. w. z. voor b. v. een bal-cham; Atre alles gratis disponibel te willen stellen, altjjd in overleg met zjjn collega's- hotel houders. Hiertegen kwam vanwege de belanghebbenden verzet. Zjj meenden dat 't Kurhaus dan alles tot zich trekken zou. Verschillenden als de heeren Van Sobaik, de G-asff en Halff zouden 's avonds ook voor festiviteiten zorgen in elk geval, er zal aan een avondfeest geen gebrek zjjn. Alen i werd onder de pauze reeds een ljjst gepresen- ALKMAARSCHE COURANT x ii "'■'-rnn-M-in fMiiiiinimi

Alkmaarsche Courant | 1907 | | pagina 1