No. 183 Honderd en negende jaargang. 1907. DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Herhalingsonderwijs c Prijs der gewene advertentiBn DINSDAG 6 AUGUSTUS Stads-Geneeskundige. BINNENLAND. n. Karl Prüfer. Deze Courant wordt eiken ivendbehalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,86franco door het geheele Rijk f I,— Afzonderlijke nummers 3 Cents, Telefoonnummer Per regel f 0,10. By groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.|Y. Boek- en Handelsdrukkerij v|h. HERMs. COSTER ZOON Voor dam C 9. BURGEMEESTER en WETHOUDERS Tan roepen sollicitanten op naar do met 1 October a.s. vaoeerende betrekking van Stads -Geneeskundige toor de wijken O, D en F, aan welke betrekking oene jaarwedde is verbonden van f 600.-— Stukken (adres op zegel) in te zenden vóór 15 Aug. a.s. voor Jongens en Meisjes. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Alkmaab brengen ter kennis van ouders of verzorgers van kinderen, die dezen tot eene der herhalingsscholen voor jongens of voor meisjes in deze gemeente wenschen toegelaten te zien, dat de gelegenheid tot aangifte daar toe zal bestaan, ook voor hen die reeds in het vorig jaar aan het onderwijs hebben deelgenomen, van t tot ea Met 9 Augustas a.s., des avonds van 6—9 ure ten atadhuize. Herhalingsonderwijs zal omvatten t a. de Nederlandsche taal) b. het relteuen c. het boekhouden, het handelsrekenen, het In richten van eenvoudige administratie j d. indien daaraan behoefte blijkt te bestaan de begin selen der Fraasche, Dnltsche en Fngelsche taal) e. de nattige handwerken voor meisjes. Het «choolgeld bedraagt per kwartaalvoor'één kind f 1.50; voor twee kinderen nit een gezin, geljjktjjdig de schooi bezoekende, per kind f 1.—voor elk kind meer, er kind f 0.50. Voor aalnvernaogenden is slechts de helft en voor oaveraaogeaden geen schoolgeld verschuldigd. Belanghebbenden worden uitgenoodigd bjj de aangifte het vaocinebewjjs der leerlingen over te leggen. Burgemeester en Wethouders voorno.md, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 24 Juli 1907. DONATH, Secretaris. lsend ten 's jaars. laste van den Staat, ten bedrage van f 4000 De nieuwe Sinister vau marine. De nieuwbenoemde Minister van marine, de heer Wentholt, heeft gisteren de portefeuille van marine van zjjn ambtsvoorganger overgenomen en zjjne werkzaam heden aan het departement aanvaard. Bij zjjn aankomst nit Den Helder in de residentie werd het nieuwe depar tementshoofd gisterochtend aan het Hoilandsche spoor wegstation verwelkomd door den heer Cohen Stnart, De aftredende Minister heeft van de chefs der ver schillende afdeelinges van het departement hedenochtend afscheid genomen i Oud-mlnlster Staal. Bjj Koninkljjk besluit van 1 Aug. 1907, is volgens bericht in de Staatscourant met ingang van 8 April 1907, aan den, met ingang van gemelden datum, op het daartoe door hem gedaan verzoek, eervol uit zjjne betrekking ontslagen minister van Oorlog H. P. Staal, pensioen ver 't Huwelijk is naar de opvatting van den Arabier niets dan een noodzakelijk kwaad, dat dient ter voortzetting van het ras. Een huwelijk zonder kinderen is dan ook een voldoende reden om schei ding aan te vragen, 't Is ook een vreemde manier, waarop een Mohammedaansch huwelijk tot stand komt. Daar de beide geslachten streng afgezonderd van elkaar leven, is de vrije keuze van een echt genoot geheel uitgesloten. De verloving van een familielid, dat den ouderdom heeft bereikt, waarop het huwen mag, is eenig en alleen de zaak van het familiehoofd, dat evenwel meestal het door voeren zijner plannen en wenschen aan zijn betere helft overlaat. Acht de moeder van een veelbe- lovenden jongeling het tijdstip van zijn verloving gekomen, dan zendt zij een harer oude vrouwelijke bedienden er op uit om een passende bruid voor haar zoon te zoeken. Deze, die er zeer goed van op de hoogte is, waar huwbare jongedochters zijn, maakt in al de in aanmerking komende huizen een bezoek eft vergeet niet onder een gezellig koffie praatje den lof van den huweljjkscandidaat luide te verkonden. Daar ze denkt„de mensch kan niet van de liefde leven", wordt er meer op het geld en het aanzien der familie gepocht dan op eigen schappen van den candidaat. Hebben de trouwlustige jongedames een voldoende hoeveelheid sieraden en andere voorwerpen van waarde ten geschenke ge geven en is op den goeden naam van haar huis niets aan te merken, dan doet deze vrouw verslag van haar bezoeken en van de haar 't meest geschikt voorkomende jongedame. Vindt het voor haar ont worpen beeld genade in de oogen der moeder, dan staat nietc der verlooving meer in den weg. De bloedverwanten van het nieuwe paar komen samen en stellen den prijs vast dien de bruidegom voor zijn bruid betalen zal. Is men het eindelijk na lange oneenigheid eens geworden, dan bidt men Den aanval ln Aljeh. Blijkens een nit Nederlanilsch-IsdiS ontvangen tele gram is op 1 dezer in het gouvernement Atjeh en ènderhoorigheden een groep infanterie, die belast was met de contróle op de wegwerkers, deer kampongvelk in vereeniging met eene nabij verschelen bende met blanke wapens aangevallen. Onzerzijds is gesneuveld één en werden gewend zwaar vier en licht drie inland- ache militairen, allen beneden den rang van officier, terwijl eok een Enropeesoh militair beneden dien rang licht gewend werd. Twee geweren medel '95 gingen verleren. De vijand liet vijf dooden liggen. Vredesconferentie. De bijzondere berichtgever van het HdbL meldt De vergaderingen zullen nn wel wat gaan minderen, want het werk der Conferentie, althans hetgeen er van terecht zal komen, moet nn in de comité's d'examen verricht worden. Er valt niet ta licht te denken over de zaak, die dit comité heeft voor de quaeatie va*> het Hof van Atbitraga. Sedert Bourgeois nit Pargs het denkbeeld van twee ver schillende hoven mede terugbracht en het aan Sir Edward Fry instigeerde, is die zaak zwaarder geworden, waar het tooh te doen moet wezen om tot overeenstemming te komen. Het denkbeeld van Bourgeois is bjj enkele zoer groote mogendheden geenszins in goede aarde gevallen en daarmede dan ook reeds veroordeeld. Een der gedelegeerden, wiens voorzeggingen meermalen juist bleken, zeide mjj hedenochtend, dat »de oplossing niet anders mogeljjk was dan in de richting eeuer her vorming van het bestaande Hof, doch dat men bjj de samenstelling, het lastigste pust, afgezien van de kosten, die nog ic het geheel niet besproken zjjs, geen al te grooten invloed zon toekennen aan de kleine statesi Verrcoedeljjk zonden de rechters niet voor het leven wor den benoemd, maar volgens rooster na zekeren termjjn aftreden en niet herkiesbaar zijn. Op die wjjze zou ruimt» worden gelaten voor de toepassing van denkbeelden die geboren worden uit de ontwikkeling van het Internatio naal Recht*. Gisteren lieten de meeste gedelegeerden voorgenomen uitstapjes achterwege. Een picnic naar Wassenaar, van Britsche zjjde bedacht, ging niet door. Het zou een diplomatische piosio geweest zjjo. Men heelt den Zondag niet onbenut laten voorbg gaan. Aan verscheidene dele gaties werd gewerkt. Omtrent de denkbeelden betreffende de periodiciteit der Vredesconferentie verneem ik, dat enkele mogend heden, waaronder Japan, tegen het vaststellen van een termjjn van wederbgeenroeping zjjn. Een groep van Zuid Amerikanen warecht een termjju van drie jarenOosten- rjjk en Italië, zegt men, bevelen een ter tag a van 5 jaren aan het Engelsch-Amarikaaneche voorstel moet van 7 jaren spreken. Het vooroverleg is nog gaande. Da instelling van een permanent congresbureau sobjjnt weinig bedenking te ontmoeten. Drankwet. De heer D. Kooiman, secretaris der gemeente Maarssen, heeft, ter voldoening aan de opdracht, hem ge laan door het bestuur van de Nsdsrlandsche vereeniging voor ge meente-belangen, bjj dit bestuur ingezonden een proeve gezamenljjk en de verloving is tot stand gekomen. Bij gegoede families is de bruid gewoonljjk 25 p. d. st. waard. Meer dan f 600 betaalt geen Arabier voor een echtgenoote. Soms worden de verlovingen ook reeds in de jeugd vastgesteld, 't gebeurt dan, dat er tusschen het tijdstip der verloving en dat van het huwelijk 10 a 12 jaar verloopen. Gedurende dezen tijd zien de verloofden elkaar nooit. Een heel enkele maal beeft de bruid gelegenheid door de tralievensters van den harem haren bruidegom op straat te zien voorbg gaan. Nadert dan eindelijk de tijd waarin men over een is gekomen dat het huwelijk zal gesloten worden, dan komt men ongeveer een week voor den eigenlijken bruiloftsdag bij elkander om het huwelijks-contract op te stellen. Met dezen dag nemen ook de feestelijkheden een aanvang. Reeds vroeg in den morgen verzamelen zich in het huis van den bruidegom de door dezen uitgenoodigde dames, om de feestelijke ommegang door de harems der stad mede te maken. Door zeer fraai uitge- doschte vrouwelijke bedienden worden de gasten dan in de straten geleid om de daar opgestelde bruidschat en de geschenken te kunnen bewonderen. Heeft men dan genoeg lucht gegeven aan zijn ver bazing en kreten laten hooren met de bedoeling om te doen gevoelen dat men zeer getroffen is door al deze bekoorlijke zaken, dan worden er rede voeringen gehouden, waarin niet nagelaten wordt de uitdrukking „Mascha allah" (wat God niet alles gewild heeft) zeer dikwijls te bezigen en alles wordt aangewend om gevoelens van haat en nijd die moch ten bestaan te doen verdwijnen, waarna de stoet weder ordelijk wordt opgesteld. Voorop gaat een muziek korps, waarvan de artisten de kunst verstaan aan hun instrumenten een inderdaad oorverdoovend lawaai te ontlokkendaarop volgen dan, omgeven door talrijke politiedienaren een aantal personen die het uitzet dragen. De achterhoede wordt gevormd door een lange rij dichte rijtuigen, uit een waar van drankwetswgziging in het belang van vereenvoudiging in de gemeente-administratie. Van het meerendeel der in overweging gegeven ver anderingen is hem de wenscheljjkheid in de praktgk ge bleken. Het eene minder, het andere meer, zon z.i. alles te zaman eene niet onbelangrijke werk vermindering ten gevolge hebben, zonder dat daarbg cenig belang werd Hg heeft gemeend zich te moeten plaatsen op het standpunt, dat thans alleen ontheffing der gemeente administratie worde verzocht van geheel overbodig te achten werkzaamheden. Buiten beschouwing liet hg das o.m. ds vraag, of wellicht ook de Drankwet voor de gemeenta-administratie werk medebrengt, dat ten onrechte onder die administratie is gerangschikt. Dergeljjke beperking scheen hem voorshands gewensoht, opdat te eerder door de regeering zou kunnen worden ingegaan op hetgeen als gevolg van zjja arbeid haar mocht worden ter kennis gebracht. Gemengd Nieuws. Mond- en klauwzeer. Het mond- en klauwzeer bljjft zich in de omstreken van Rotterdam snel uitbreiden, vooral is dit thans het geval in en naar de zjjde van Overschie. Alleen de polder Bljjdorp is daar nog vrjj. Bjj de behandeling der zaak van den veehouder Van den Berg voor het tweede Kantongerecht te Rotterdam waar de directeur der Rjjksseruminrichting dr. Poels als deskundige werd gehoord, gaf deze op verzoek van den kantonrechter een beschrijving van die ziekte. Dr. Poels zeide dat de ziekte die zeer besmettend is zich kenmerkt doordat in den mond, aan de tong, tusschen de klauwen en dikwijls ook aan den uier, inzonderheid aan de tepels blaren cntstaan, die in den regel sterk spaekselen, kreupelheid of pjjn bjj het melken veroorzaken. Niet alleen runderen maar ook bjj varkens, schapen en geiten, zelfs bjj paarden, honden of katten is de ziekte geconstateerd. Zelfs vogels bljjven er niet vrjj van. Alles kan dienst doen als overbrenger der smetstof. Bjj een geval dat in December van het vorige jaar te Helden in Limburg voorkwam, waren het vermoe delijk ledige graanzakken die de ziekte uit het besmette België overbrachten* Toch is het niet gemakkelijk op te geven hoe de smetstof overgebracht wordt, omdat het nog niet gelukt is een bacterie of ander micro organisme op te sporen. Dat de smetstof in groote hoe veelheid in de blaren schuilt is dan ook alleen bekend uit de genomen proeven. Het inspuiten van een vijf duizendste deel van een gram van den inhoud van een blaar in het bloed van een gezond rund is voldoende om dat rund te besmetten. Voor de uitbreiding der ziekte is de indirecte be smetting veel erger dan de directe. Alles wordt besmet, tot zelfs de handen en de kleeren van het stalpersoneel. Waar mond- en klauwzeer heerscht wordt gewoonljjk veel meel gevoerd en men kan er zeker van zjjn dat wanneer de zakken waarin dat meel op een besmet erf zjjn geweest en later opnieuw gevuld naar een onbesmet erf worden gebrachtook daar de ziekte zal uitbreken. Ook vogels zjjn overbrengers der smetstof. Ze pikken aan het sljjm der zieke dieren, vliegen weg en strjjken neer op een stuk weiland waar gezonde dieren grazen, en het zekere gevolg is dat ook daar dan de ziekte uitbreekt. Een middel tegen de ziekte is niet bekend. van de moeder van de bruid met milde hand kleine geldstukken strooit, die gretig door de straatjeugd worden opgezocht. Zoo komt men langs vele om wegen en met veel vertoon, om den indruk te geven van grooten glans en rijkdom, in het huis van de bruid aan, waar tal van dames door deze uitge noodigd aanwezig zijn voor de ontvangst. De man nelijke gasten zijn in de eigenlijke ontvangstzaal bijeen. Intusschen hebben zich drie der naaste bloedver wanten van de bruid tot deze begeven om haar den naam van haar zaakgelastigde te vragen. Deze is natuurlijk reeds lang aanwezig en zoo kan dan de plechtigheid van het opmaken van het huwelijks contract een aanvang nemen. In het bijzijn van de vereischte getuigen wordt de overeenkomst opge schreven. Deze bestaat alleen in het plaatsen onder elkander der namen van de ouders van de betrokken partijen, den ouderdom en namen van het bruidspaar en den koopprijs, dien de bruidegom moet betalen voor zijn bruid. Terwijl deze plechtigheid ernstig wordt voltrokken, worden in de ontvangstzaal ververschingen rondge diend. De voornaamste feestelijkheid heeft evenwel in den harem plaats. Hier heeft men in een groote zaal, de z.g.n. fasaha een troon opgericht, die met bonte papierguirlandes en kunstbloemen meer rijk dan mooi versierd is. Voor den troon zijn zitplaatsen aangebracht voor de danseressen en de muzikanten. De bruid houdt zich nog steeds in haar eigen ver' trek op. Daar het voor passend gehouden wordt schuchter heid en schuwheid voor den echt te toonen, zjjn haar oogleden gewoonlijk rood geworden van 't schreienin vele gevallen zullen deze roode oogleden wel aan 't inwrijven met ui te danken zijn en niet aan de vergoten tranen. Nadat haar zout gegeven om haar voor 't ongeluk te behoeden, begeeft Het ongeluk te lJnulden. Zondagmiddag is aan het strand tusschen greete en kleine pier aangespoeld een pet van een der verdrenken jongens. Uit het nummer 80 bleek 't de pet van J. Meidans te zijn van de lijkjes geen spoor. Inbraken en diefstal. In de afgeleepen kermisweek werd te Gouda in eene wening aan de Vronwensteeg des nachts diefstal gepleegdde dader was niet te vinden. De omstandig heden waaronder de diefstal plaats had, gaven der politie aanleiding tot het vermoeden dat een familielid van den bestolene daaraan niet vreemd zon zjjn. Een inwonende verloofde n.l. van de znster der vrouw, beweerde des nachts twee personen te hebben zien vluchten die, na hem met een mes te hebben verwond ever eene schutting geklommen zenden zijn en zich zoo nit de veeten zonden hebben gemaakt. Aangezien echter ep de bedoelde schatting, die pas geteerd was, niet de minste sporen waren te zien, en de vorm der wonden van den man niet overeenkwamen met de sneden in zijn kleederen, werd de politie gesterkt in haar vermoeden dat de mededeelingen van den man verzonnen waren en deze zelf de dader was. Bovendien waren de ingewonnen inliohtingen omtrent hem van dien aard, dat hg aan een scherp verheer werd ender worpen. Hij viel door de mand en bekende. Een gedeelte van het gestolen geld had hij op de kermis verteerd en de rest aan zijn meisje in bewaring gege ven. Hij is gevankeljjk naar Rotterdam overgebracht. Zondagnacht is te Arnhem inbrak gepleegd in een villa aan den Yelperweg op den heek van de Rëmersche laan. De bewoners vertoefden tijdelgk in Noord wijk aan Zee. Vanmorgen ontdekte de huishouder die in de nabijheid woont, dat aan de achterzijde der villa een glasruit met behulp van zeep was ingedrukt en dat zoodoende de inbrekers zich toegang hadden verschaft. Bij een ingesteld onderzoek bleken te worden vermist een aantal gouden en zilveren sieraden, waar onder eenige ceintuurgespen, waarvan een ter waarde van pl. m. f 360. Bovendien wordt nit een kast pl. m. f 70 aan geld vermist. Het onderzeek heeft voorloepig niet aan het licht gebracht dat meer is ontvresmd. De bewoners zijn telegraphiseh van de inbraak in kennis gesteld. De politie doet enderzeek tet dasver zender resultaat. In denzelfden naeht is er volgens aangifte bij de politie ingebroken in een woning aan de Klingelbeek waar doer binnenklimming deer een raam een perte- monnaie met f 5 zen zijn entvreemd. Vermoedelijk Zondag is ingebroken ten hnise van mevr. Heshniien in de Sephiastraat te Haarlem. Door afwezigheid der bewoners, kan niet bepaald wer den wat ontvreemd is. Alles ligt in hnis overhoop. Ook is ingebroken in een kantoortje der firma Vogelpoel en Noowregen aan het Spaarne. Daar is een bedrag van f 0 50 ontvreemd. Gisternacht is bij een horlogemaker aan den Amsterdamsehen Straatweg te Utrecht, zekeren H., een brutale inbraak gepleegd. Met de neodige voorzorgen is een der ruiten van het horlogemagazijn ingedrukt, waarna de gelegenheid schoen was om een goeden slag te slaan. Ongeveer twintig gonden en zilveren horloges, als mede eenige gonden en zilveren kettingen worden vermist. Slechts een gouden en een zilveren herlege den troon plaats. De bruid, die tot nu toe over dreven preutsch moest zijD, mag zich nu vergasten aan onkiesche aardigheden en zedelooze dansen en de vrouw, die tot nn toe 't bijna niet waagde voor den dokter haar gelaat te ontsluieren, lacht nu om de akeligste dubbelzinnigheden. Wanneer dit feest ten einde is, heeft er een diner plaats, waaraan de bruid niet meer mag deelnemen. Op deze zelfde wijze, onder vroolijken dans en overvloedige gastmalen wordt een week lang bruiloft gevierd. De feesten eindigen met de „lelet el hennau, den nacht, waarin het huis van de bruid en de stra ten in de omgeving daarvan met roode vlaggetjes en lampjes versierd worden. Den geheelen dag daarvoor vermaken de mannen zich in den tuin met gezang en muziek, terwijl de dames aan de badvrouw en de verzorgster der bruid in de fasaha geschenken brengen, waarvan echter maar heel wei nig voor deze bedienden bestemd is. Voor't grootste deel zijn het huwelijksgeschenken voor de bruid, bestaande uit sieraden en huisraad. Om 5 uur vindt een van die echte Arabische zwelgpartijen plaats, waarbij een heele massa spijzen in ongeloof lik korten tjjd verdwjjnen. De volgende dag is de eigenlijke trouwdag, 's Morgens vroeg begeeft de bruid zich in een voor wereldlijken staatsiekoets onder gejubel van de haar begeleidende bedienden, een verschrikkelijk gekrjjsch, naar haar nieuw tehuis. De woning wordt door de dame in oogenschouw genomen en wederom ver lustigt men zieh aan zang en dans. Met fakkels en muziek keeren de mannen naar huis terug. Terwjjl de vrouwen zich terugtrekken, treedt de bruidegom naar voren, bidt hardop en betreedt ver volgens het vertrek van zijn vrouw. Van de teleur stellingen, welke maar al te vaak 't uur van ont sluiering medebrengt, getuigen de echtscheidingen die dikwjjls na een maand volgen. de bruid bloesems in zich in witte zjjde gekleed, met oranje 't haar, naar de faBaha en neemt op ALKMAARSBHE COURANT is.

Alkmaarsche Courant | 1907 | | pagina 1