No. 221. Honderd en negende jaargang. 1907. DAGBLAK VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DONDERDAG 19 SEPTEMBER Mond- en Klauwzeer. Uit Alkmaar's verleden. SCHEI DSGERECHT. BINNENLAND. Deze Courant wordt eiken avsndbehalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprys per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele Rijk f I»— Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewsne advertentie Per regel f 0,10. By groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.|Y. Boek- en Handelsdrukkerij vjh. HERMs. COSTER ZOONVoordam O 9. Wie zich met 1 October op ons blad abonneert, ontvangt de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. DE UITGEVERS. Hoofdelijke Omslag. Gemeente-werklieden. Teleloonniumer 8» BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar, brengen ter algemeene kennis, dat het eerste suppletoir kohier van den hoof- delijken omslag, dienst 1907, den 28 Augustus 1.1. door den Gemeenteraad vastgesteld en bij besluit van 11 September d. a. v. door de Ged. Staten van Noord-Holland goedgekeurd, op heden aan den Gemeente-ontvanger ter invordering is uitgereikt, terwijl een afschrift daarvan gedurende 5 maanden ter gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage is nedergelegd. Bezwaren tegen de aanslagen kunnen op onge zegeld papier bij den Gemeenteraad ingediend worden binnen drie maanden na den dag der uitreiking van de aanslagbiljetten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 14 Sept. 1907. DQNATH, Secretaris. BURGEMEESTER am WETHOUDERS der gemeente ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat in ket gemeenteblad van Alkmaar No. 233 is opgenomen de Algemeene politieverordening dezer gemeente, zooals die is vastgesteld bij raadsbesluit van 3 April 1889, met de daarin sedert aangebrachte wijzigingen. Welk gemeenteblad gedurende drie maanden voor een ieder ter gemeente-secretarie ter lezing is neder- ge.egd en aldaar tegen betaling van f 0.50 in afdruk is verkrijgbaar gesteld. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter* 7iSeptember 1907. DQNATH, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar; Overwegende dat in deze gemeente zich gevallen van mond- en klauwzeer hebben voorgedaan Waarschuwen de Ingezetenen om geen melk ongekookt te gebruiken. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter» Sept. 1907. DONATH, Ssoretaris. Hode, beschaving en vermaak In het begin der 19e- eeuw. Bjj E. Maaskamp te Amsterdam verschenen in den franscken tijd, zoowel in de fransche als in de hol- landscke taal, 3 deeltjes onder den titel van Beis door Holland [den naam van Lodewjjk's Koningrijk] in de Jaren 18061812. Zij zqa versierd met fraaie stads- en landgezichten in tintdruk en nog fraaier, door L. Portman gegraveerdegekleurde voorstellingen van volksdrachten. Over de bevolking van Alkmaar zegt de schrijver in het derde deel, bl. 109: „Ofschoon deze stad naauweljjks 9000 zielen telt 1), vertoont zich allerwege, in den omgang, het kenmerk eener meerdere beschaving, dan men verwachte* zoude in eene landstreek, alwaar zieh anders alles aan ouder- wetsche gebruiken en zeden keetent. Men vindt hier de schoone Sekse, uit den besten burgerstand, zeer bevallig gekleed, en wel zoodanig, als ik u, reeds bij eene andere gelegenheid, mededeelde (Dl. I, bl. 150 enz:); Er is eene ongedwongenheid van manieren, eene opgeruimdheid en voorkomenkeid, welke ik te naauwer nood elders zoo algemeen aantrof. Ook de Mannen zijn welgemaakt, bescheiden, verpligtende en voor een gepast mondeling onderhoud berekend. Of deze meer dere beschaving aan eene sedert jaren bestaande tooneel- beoefening onder enkele liefhebbers, of al mede aan een natuurkundig Gezelschap zjj toe te schrijven, welk de vakken der natuurlijke wijsbegeerte, zoo wel het bespiegelend als werkdadig, behandelt, durf ik niet be slissen." Aaagaande den „alkmaarsehen modetooa" lezen wjj in het eerste deel: „Hoe gaarne had ik nog eenen verderen uitstap langs de bekoorljjke Binnen-Zaan, door dit gedeelte van Noord- holland en wel bepaaldelijk naar Alkmaar, gedaan, welks ligging en omtrek mg als zeer bekoorende zjjn opgegeven terwgl ook aldaar de toon der beschaving van dit kwar tier zonde gegeven worden. De kleeder-dragt althans dier Jofferschap schjjnt meer tot de Hollandsch moderne te naderen. Eén mjjner Bekenden heeft mg met een paar Teekeningtn daarvan verrast, en ik deelze n gaarne mede, daar zjj zeer afsteken met de beschrijving, welke ik n omtrent dit zelfde onderwerp zoo even van Zaan dam gaf. Het Jak, of ook de stgve Japon, wordt alhier, in beide Joffers, met een fijn neteldoeksok of zjjden kleed naar den tegenwoordigen smaak verwisseld, dat, bevallig geplooid, laag nederhangt, en echter, door eene onge- dwongene houding, bjj het opnemen met de linker hand, zoowel den zjjden Rok, als den netten Voet en de ge- klenrde Pantoffel vertoont. Oek in haar praalt da Noardhollandsohe kap ia al haren luister van neer fijn Batist, die tet de schenders BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Alkmaar brengen ter kennis van belanghebbenden, dat het scheidsgerecht, bedoeld in de art. 24—26 van de verordening, regelende de rechtspositie van de werklieden in dienst der gemeente Alkmaar (Gsmeenteblad No. 200) als volgt is samengesteld Voorzitterde heer O. BOSMAN, plaatsvervangend voorzitter: de heer Mr. W. STAP. Leden: de heerea A. A. J. BOSCH, H. BRUIN, J. A. B. EENIJN en J. VAN DER VEEN> plaatsvervangende ledende heeren O. L. BEIJNEVELD, W. H. J. HELLING, J. M. JANSEN en N. J. VAN VUURE. Burgemeester es Wethouders voornoemd. Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 18 Sept. 1907. DONATH, Secretaris. Alkmaar, 19 September. Nadat eerst de Engelsche burgemeestersin Duitsch- land getoefd hebben en blijkens de indertijd versche nen berichten ten hoogste voldaan en ten deeie verrast waren door hetgeen zij er te aanschouwen kregen, heeft thans ook de Engelsche minister van arbeid, de heer John Burns, een bezoek aan de Spree en den Rijn gebracht. Minister Burns is, moet men weten, reeds eenigen tijd geleden het Kanaal over gestoken om op het vasteland te leeren, hoever men daar al reeds gekomen is met de oplossing van sociale vraagstukken. Van hem wordt namelijk in Engeland verwacht dat hij voor een goede sociale wetgeving zal zorgen. En welke regeeringsman zou beter de nooden en behoeften van den arbeider kennen dan John Burn, die in zijn vijftig jarig leven van de onderste tot de bovenste sport van de maat schappelijke ladder is geklommen P Daar zijn ouders arme menschen waren, heeft John vele jaren achtereen als fabrieksarbeider zjjn kost moeten verdienen. Zijn ledige uren ging hij evenwel besteden met de ontwikkeling van zjjn geest en de bestudeering van maatschappelijke vraagstukken. En menigmaal heeft hij lichamelijk honger geleden om zijn geestelijken honger te kunnen stillen. Hij was iemand met groote gaven, maar ook met durf en ondernemingsgeest. Zoo trok hij naar Amerika, leefde er zuinig en werkte er hard en spaarde er betrekkelijk altijd -- veel. toe afhangt, met eenen broei-n kostbaren kant om geven, en van beven te meer afsteekt ioor ie zwarte Ondermuts, Het Hoofdtooisel is ongemeen rijk, ioor aijne breede gooien bengels, doorgaans Oor-IJzere genoemd, die dwars tet op ie oeren in eene vier kante stift eindigen, niet zelden, tot vastslniting van het geheele Kapsel, met eene kostbare Parel-speld ver sierd, aoodanig dat deze opschik dikwerf ep de waarde van ruim twee-duizend hellandiche guldens wordt be rekend. Onderscheiden zijn eek de Hulsels van het hair, in kort ineengedrongen ei langere lekjes verdeeld terwgl de eene neg ep het hoofd een les stroo of zijden Hoedje, met een zijden lint onder de Kin vastgeknoopt, en de andere eenen broeden Omslagdoek van neteldoek, met fraaie bloemen gebordnard, en beide met een rjjk hals-sieraad, hetzij van gend ef parelmoer, pronken". Op het hierbij behoerende prentje deen de beide alkmaarseke schoenen, waarvan de eene met een bloem tuil op den boezem prijkt en de andere in de handen een bleemtakje en een gesloten waaier draagt, zioh waarlijk bevallig voor. Dat is minder het geval mat de vrouw van een wel gezeten winkelier, wier in 1798 door J. P. van Horstok geschilderd portret zich in het Stedeljjk Museum bevindt; maar dit portret geeft een goed denkbaeld van de toen malige rjjke kleeding, met kanten kap, breede halskraag en mitaines, gondsn hoofdjjzer, en driesnoerige halsket ting, jnweelen voornaald, kapspslden, broche en 5 ringen. Een los over het zwarte kleed geslagen gebloamde sjaal en een groene reticule vertolkten ons wat verder tot deze dracht behoorde. Voor het hierboven bedoelde ,,Tooneelminnend Gezel schap onder de zinspreuk Deugd en Vermaakwas het reglement vastgesteld den 22 April 1790. Daarbjj was het aantal leden voorloopig bepaald op 50, welk aantal in September 1791 tot 58, in September 1793 tot 59 en na het aanbrengen van een balcon tot 69 vergroot werd. De leden moesten zioh voor 6 jaren verbinden, eene entrée van f 21 en eene jaarljjksche contributie van f 14 be talen. Het bestnur bestond nit 9 leden, zjjnde 6 direc teuren, 1 secretaris, 1 thesaurier en 1 tooneelmecster. In April en September werden de gewone vergaderingen der leden gebonden afwezigen verbeurden 6, bjj buitenge wone vergaderingen 3 stuivers; een directeur in beide gevallen f 3. De tooneelnitvoeringen begonnen te kalf 6 (volgens bepaling van 27 Sept. '92 te 5 uur)de mede spelenden moestsn, op eene boete van 6 stuivers, te 4 uur prssent zjj», die zich wilden laton kappen reeds één uur vroeger. Wie zjjn rol niet kende en geitadig door den souffleur moest worden bijgestaan, verbeurde f 1. Acht dagen vóór eene uitvoering werd eene repetitie ge houden: wegbljjvenden verbeurden een zestalf, te laat komenden 3 stuivers. Tot de voorstellingen hadden da Van hetgeen hij in het land van den dollar had overgehouden, reisde hij zes maanden in Europa, om landen en volken en toestanden te leeren kennen I Terugkomende werd hij volksredenaar. Vanaf de terrassen van Trafalgar Square, vanaf de banken in Hyde Park hield hij toespraken tot de werke- loozen. En voordat hij het zelf recht wist, was er een arbeiderspartij onstaan en was hij leider geworden. Erg gemakkelijk ging dit alles intusschen niet en John maakte zells zes weken kennis met de gevan genis, omdat hij in Londen aan relletjes had deel genomen. Maar hij ging gestaag voorwaarts en hij heeft het zoover gebracht, dat hij de banken van het Hydepark heeft verwisseld tegen die van het Lagerhuis, en later zijn zetel als Kamerlid tegen die van minister. Natuurlijk staat hij aan allerlei kritiek bloot ook aan kritiek op zijn persoon Punch, het bekend Engelsche spotblad, schreef bijv. toen minister Burns in een rok aan een maaltijd verscheen„Burns has a court suit to wear Burns has forgotten Trafalgar square" „Burns heeft in hofkleeding gegeten, Burns heeft Trafalgar square vergeten." Gelukkig is hij nog al humoristisch aan gelegd toen men hem een verwijt had gemaakt over zijn eerste mooie pak als minister zeide hij ik heb m'n oude verkocht, dat komt in een museum als een curiositeit van den eersten arbeider-minister, en is daarom duur betaald, zoodat ik voor den prijs meerdere mooie pakken had kunnen koopen. Zooals gezegd thans bevindt de minister zich op reis, om een onderzoek in te stellen naar het beste stelsel voor arbeiderswetgeving. Hij toont op die reis belangstelling voor alles wat in verband staat met arbeid en armoé. En hij ziet niet op tegen laster en ontbering. Zoo heeft hij in Duitschland vier dagen de manoeuvres meege maakt. En dat hij zich niet ontziet, blijkt wel hier uit, dat hij al dien tijd heeft gemarcheerd met een infanterie-regiment, om het weerstands-vermogen van de soldaten te leeren kennen, terwgl hij in de dorpen, welke doorgetrokken werden, zich onderhield met de bevolking, om zich aldus op de hoogte te stellen van de toestanden ten platte lande. In Frankrijk had hij eenige dagen te voren precies het zelfde gedaan, en daarna Parijs met zijn sociale in stellingen o.a. de arbeidsbeurs bezocht. Te Berlijn heeft de minister eveneens tal van stedelijke en particuliere instellingen in oogensehouw genomen. Maar hij weigerde vergelijkingen te maken met Londen omdat dit niet mogelijk was zeide hij, daar gehuwde leden toegang met hnn gezin, de ongehnwdee met 2 ongehuwde dames. Den 18 April 1791 werd be paald, dat een „mass gast" kon geïntroduceerd worden voor f 1, en den 28 Sept. d.a.v., op eene boete van f 1010dat men zioh die gulden niet mocht laten restituëaren. Eene nnttige bepaling was vervat in art. 50 van het reglement: Alle de Dames, welke gewoonlijk zioh laten kappen, werden verzogt om op de repraesentatie Avonden zoo veel mogeljjk te zorgen, dat zjj de agter haar zittende Leeden door haare Coëffure niet hinderljjk zjjn, en het Gezigt belemmeren." Een gewjjzigd reglement versoheen in 1803, op den titel voerende Hier word het hart gevormd tot Dengd Terwyl 't Vermaak den geest verheugt, Het entreegeld zoowel als da jaarljjksohe oontribntie werden in dit reglement op f 22 gesteldhet gezelsohap verlatende moest men, tenzjj bjj vertrek nit de stad, behalvs de loopende contributie f 24 betalen. Het bestnur was vergroot met een tweeden tooneelmeester en den vroeger door den secretaris aangewezen fiscaalde boete voor het verznimen der leden-vergaderingen tot 10 stuivers, voor het wegbljjven van de repetitie tot 20, voor het daarbjj te laat ve schjjnen tot 10 stuivers verhoogd. De boete van 1 1 voor het niet kennen van den rol was verzet naar de repetitie, de aanvang der voorstellingen weder op half 6 bepaald. Tabak-rooksn in de tooneelzaal, te voren reeds verboden, werd bedreigd met eene boete van f 3, maar een vertrek voor de liefhebbers aangewezen en nevens de coiffures der dames werden ook hare „hoeden etc." vermeld. Eenige nieuwe artikelen betroffen het „Orchest". Uit ket medegedeelde bljjkt, dat de zaak breed opge zet was. De localiteiten bestonden in 2 inwendig ver deelde, vrjj groote hnizen aan de zuidzjjde van de Laat, thans gemerkt ns. 42 en 43, met een deftigen ingang aan het Groot Nienwiasd, van welken laatsten onze stedeljjke Prentverzameling eene afbeelding bewaart. Het is mjj niet bekend wanneer het Tooneelminnend Gezelschap is te liet gegaan. Dat in Maaskamps werkje van „enkele liefhebbers" wordt gesproken, doet vermoeden, dat de drnk der tjjden het offeren der kooge contributie eerlang voor de meesten te bezwaarlijk heeft gemaakt. Dat zjj ook na de opheffing nog liefhebberij voor het tooceel en onderling voeling bleven honden, bljjkt ons hiernit, dat onder de bjjdragen tot leeniging der ramp van den watersnood in 1825 voorkomt„Tooneel- voorstelling door het gezelsohap voorheen bestaan hebbende onder den zinspreuk „Voor Dengd en Vermaak" f 362.35. Het door Maaskamp genoemde natnnrknndig gezelschap is geen ander dan ket in 1782 onder de zinspreuk „Nemo solus satis saplt" opgerichte, nog bestaande on bloeiende, natnnrknndig, sedert 1818 ook letterkundig genootschap. Het vergaderde, ten gevolge der gunstige beschikking van het administratief bestuur der stad van 17 Februari 1802, in de vroegere eetzaal van het gaar de omstandigheden in beide landen zoo geheel ver schalend zijn. Na Berlijn komt het industrie-gebied langs den Rijn en in Westfalen aan de beurt. Bijzondere belangstel ling moet hij koesteren voor de bekende arbeiderskolonie van P, stor Bodelschwingh in Bielefeld. Ziedaar dus een minister, die, terwgl het parlement op recés is, zijn tijd nuttig besteedt. Vele buiten- landsche collega's zouden in dit opzichten aan hem een voorbeeld kunnen nemen De Moilnfl» naar de kustmanoeuvres. Bjj gunstig weer is H. M. de Koningin voornemens, heden |van IJmuiden tot den Hoek van Holland op zee mat een boot de kustmanoeuvres van zee- en landmacht te volgen. De schepen der marine maken een verken ningstocht langs de kust. De voorzitter der Tweede Kanaer. De Koningin heeft onmiddelljjk na de ontvangst dar Kamsrcommissie tot voorzitter der Tweede Kamer benoemd den eerste op de voordrachtjhr. mr. J. Röelli Celeben. Bljjkens een uit Nederlandsch-Iadië bjj het depar tement van koloniën in Den Haag ontvangen telegram, zjjn bjj een mislukten aanval op een vjjandeljjke stelling in Mamoedjoe (Celebes en oaderhoorigheden) gesneuveld zeven en gewond zeven militairen beneden den rang van onderofficier, terwjjl een officier licht gewond werdi Kamerverkiezing Schiedam. De S. D. A. P. heeft candidaat gesteld dr. J. van Leeuwen. Provinciale Staten. De verkiezing (caadidaatsteiling) van een lid der Pro vinciale Staten van Noordholland (vacature Tak) in het kiesdistrict Amsterdam III heeft plaats op Donderdag 3 October, de stemming en zoo noodig herstemming res pectievelijk op Vijjdag 11 en Dinsdag 22 October. Staatscommissie voor het rcddlagswenea. Z. K. H. Prins Hendrik begaf zich gisterochtend naar Hoek van Holland, teneinde als voorzitter der staats commissie voor het reddingswezen ter plaatse een bjjeenkomst te houden met genoemde commissie. Geljjke bjjeenkomst zal heden te IJmuiden gehouden worden. 8de Katholieke Sociale week. Naar De Tijd verneemt, zal de volgende Sociale week en proveniershuis, telde in 1806 28, in 1807 40, in 1810 22 en in 1812 14 leden. Men leze hierover de „Lotgevallen" door dr. J. J. de Gelder, in de Feestgave ter gelegenheid van het Honderdjarig Bestaan\ 21 Oot. 1882. Zeer bevreemdend is het, dat de reiBbesohrjjver, de beiohaving bevorderende vereenigingen gedenkende, geen gewag maakt van ket, veel meer dan het Physiea leden tellend en naar buiten klinkend, in 1727 opgerichte muziekgezelschap Harmonie, voor hetwelk door het stede- ljjk bestuur het voormalige bronwhnis van het onde begijnhof was beschikbaar gesteld en in orde gebraoht. In Ootober van dat jaar had daarin het eerste der vrij dagsavonds gegeven concerten plaats gehad. In 1795 (overdracht 25 Februari 1796) kochten de leden de zaal voor f 1000, en den 29 October 1847 kocht de stad haar voor f 845 terns?, om te dienen tot oefenzaal voor de sohntterjj. Dit wjjst er op, dat toen reeds de ontbinding der vroeger zoo bloeiende vereeniging beslist was. Den 15 Februari 1854 werd de zaal gratis aan het Rjjk afge staan, om ingericht te worden tot woning van den direc teur van het Huis van Verbtteriig en Opvoeding. Eeae groote teekening door J. A» Orescent in de Stads- Prentenverzameling stelt de zaal (maar veel t« breed) gedurende eene mnziek-nitvoering voor: de geprnikte heeren-toehoorders voorzien van lange pjjpen of elkander een snuifje aanbiedende; een vrjj hoog sohot belet ons veel van de dames waar te nemen. In het Mnsenm be rust nog een beeldhouwwerk, de maze der tooskanst voorstellende, gestaan hebbende voor den schoorsteen in de concertzaal. Hoe onze burgerij, met het minst de vronweljjke helft, in een tjjd toen de staat der vervoermiddelen dwong, ontspanning in de woonstad of haren naasten omtrek te zoeken, en haar vosd door het vertoef in de talrjjke langs vesten, singels en lanen gebouwde koepels, werd reeds ii nr. 127 va» den jaargang 1902 van deze cou rant verhaald. De manneljjke helft vond veelvuldige gelegenheid tot onderling gezellig verkeer in de Sooieteit aan de Langestraat, nu nr. 42, Int Groote Ke/fiehuis op het Verdronkenoord nr. 68, het Kleine Koffiehuis aan de Laege Nieuweslcot nr. 43, het Noordhoüandsche Kof' fiehuis op het Luttik Oaóorp nr. 49 en het Hok aan het Sohapensteegje nr. 16. De kleine burger-, werklieden en dienstbare standen vermaakten zioh op zondagen vooral in de van kolfbanen voorziene herbergen de Vier Staten, het Zwaantje (bjj Middenhouten de Keizerskroon, vroeger Keizer Otto genoemd, links van den ingang der Boeken- laan, rechts waarvan het fraaie door mr. Looas Djjl gebouwde buitenverblijf Vredehof stond, dat ovor het land Vogelenzang aitzieht had op den singel en in 1814, in den oawinter terwgl het onbewoond was, werd in de asoh gelegd. Het geschilderd behangsel was te voren reeds naar een ander buitentje overgebracht. O. W. B. ALKNIAARSGHE COURANT. 1) Deze raming ie veel te hoog, In 1810 bedroeg het zielental 7768, in 1811 760». Boyendien, volgens bepaling van Sept. 1790, 8 stuivers voor een stoof en voor een gedrukt reglement, als dit verlangd werd, 1» stuivers. piua f 60 voor eenige overgenomen goederen en f 123.27 voor onkosten, B(j de aanbieding op 28 October was slechts tot f 420 geboden.

Alkmaarsche Courant | 1907 | | pagina 1