STADSNIEUWS. Gemeenteraad van Alkmaar, BUITENLAND. Om een flesch bier. Slachtoffers van den „Brandaris". Schadeposten. Nieuws uit Hoorn. Evangelische Unie. Geslaagd. Ev. Luth. Gemeente. Kunst zij ons doel. Voetbal. De schoolkwestie te Heiloo. VERGADERING van den op WOENSDAG 6 November 1907, 's nam. 1 uur. trekking Landbouwstraat in te trekken, vooral thans ook met het oog op de aangenomen demping der ge- heele Laagzij-sloot. Den 30sten October werden de heeren Root en Caarls ter aanbieding van het adres aan Gedeputeerde Staten in bijzonder audiëntie bij den Commissaris der Koningin ontvangen. Dezen winter herdenkt Jan van Scheijen- den dag, waarop hij vóór 50 jaren begon met het geregeld schoonhouden der lokalen van de gemeenteschool en tot aanleggen der kachels in het winterhalfjaar. Na den dood zijns vaders, die vóór hem reeds deze functie waarnam en dien hij in het vervullen er van bijstond, droeg de gemeente hem deze taak voortdurend op. Uit Oudkarspel. Door de Zangvereeniging Orpheus zal met medewer king van het Simphoniegezelschap Sempre Crescendo en eenige damesgymnasten op 29 November te 8 uur ecne uitvoering worden gegeven in het huis de Brede- rode te Oudkarspel. De opbrengst zal komen ten bate der gezinsverple ging. Kleine oorzaken, groote gevolgen. Gister bleek -'t weer te Amsterdam. Daar kwam een man bij een bier bottelaar om een flesch bier. Hij kreeg die niet, be gon op te spelen. Een vechtpartij volgde met het ge volg', dat de man aan hoofd en linkerhand gewond werd en de zoon van den bottelaar een messnede over het been kreeg. Tn een gasthuis werden de vechtersbazen geholpen. Er is, zooals men weet, onlangs op het eiland Ter schelling een nieuw electrisch kustlicht .gekomen. De stralen van dit bliksemlicht zijn zoo fel dat zwermen trekvogels er door worden verblind en tegen de glazen kap opvliegen. Vele ganzen, rotganzen, wulpen enz. verwonden zich dientengevolge en vallen dood op den grond. Liefheb bers genoeg natuurlijk. De torenwachter vooral doet een goede vangst. En wat kan de wet ter bescherming der vogels hieraan doen? Te Elburg werd een gedeelte van een in aanbouw zijnd huis afgekuerd. De werklieden weigerden het af te breken en staakten het werk. Architect en aanne mer togen uit om nieuw werkvolk, doch vonden nie mand. Het reeds geheide gedeelte van de beschoeiing in de gracht voor de spoorbrug is ook afgekeurd, benevens een schip met steenen voor het verleggen van den straatweg. Ook te Doornspijk deed zich een dergelijk geval voor. Vijftien werklieden zijn aldaar ontslagen, om dat zij weigerden een afgekeurd gedeelte van den ver legden straatweg uit te breken. Gevlucht. Men meldt aan verschillende bladen uit Arnhem Een 21-jarig meisje uit Alkmaar, dat te Bergen als dienstbode werkte, en een 23-jarig timmerman uit Bergen hadden sinds langen tijd kennis aan elkaar en reeds lang besloten een huwelijk aan te gaan, doch het weekloon yan den man was daartoe niet toereikend. Hij besloot naar Duitschland te gaan, waar hij ge hoord had, dat de loonen hooger waren. Het meisje ging mede en beiden kregen werk, totdat eene ziekte van den jongen man aan hun voorspoed een einde ma^te. Geld om terug te keeren hadden zij niet, en daarom gingen zij maar te voet. Afgemat van doorstane vermoeienis kwamen beiden te Arnhem aan en vroegen aldaar onf"voortgeholpen te worden naar de woonplaatsen hunner ouders. Aan het verzoek van het meisje wilde men voldoen, maar toen zij hoorde, dat zij van haar geliefde moest /af scheid nemen, weigerde zij en besloten beiden|de[reis maur weer te voet voortjjte zetten. KORT NIEUWS, Te Almelo viel bij een botsing van twee wagens de vrachtrijder J. K. uit Wierden met het hoofd op straat. Hij was bewusteloos en bloedde erg. De dok ter vreest het ergste. De Russische jongedame die in Londen zoo ijve rig is gezocht en weer terecht i's, kwam gisteren te Vlissingen met de boot en ging door naar Rusland. Te Dordrecht is de wissellooper S. geschorst. Hij wordt verdacht een bedragvan 270 te hebben ver duisterd van betaalde kwijtbriefjes. Te Den Haag op 't Spui werd gisteren een fiet ser door de tram overreden en ernstig aan de voeten gewond. Een stuk houten hek aan de tram moest worden afgezaagd om den man te bevrijden. Gisteren zakte te Amsterdam in een telefoon- kastje een man ineen. Groote consternatie, want men dacht aan een electrischen stroom. Het bleek een ge val van zenuwtoeval. Te Groningen is gearresteerd K., die zich de laatste weken schuldig maakte aan diefstal van 8 rij wielen. Voor de arrestatie van den voortvluchtigen direc teur der Arnhemsche bank, C. C. Lincker, is door de politie 600 uitgeloofd. Predikbeurten 3 November. Hervormde Gem., Groote Kerk, voorm. 10 uur, Ds. Cramer. Tevens Doopsbediening. Namiddag 121/2 uur, Godsdienstoefening voor jongelieden. Avond 6 uur, Ds. H. Visser, pj-ed. te Hoogwoud. Luthersche Gem., avond 51/2 uur, Ds. Plaat, Luth. pred. te Purmerend, Remonstrantsehe Gem,, voorm. 10 uur, Ds. Terwogt. Doopsgezinde Gem,, Voorm, 10 uur, Ds. Uitei-dijk. Gereformeerde Gem., voorm. 10 uur en avond 5 uur, Ds. Zantinge, Vereeniging tot Evangelisatie, voorm. 10 en avond 6 uur, R. R. Posthuma, Evangelist. Woensdag avond 7 uur, Ds. C. J. v, Paassen, pred. te Haarlem. Politienieuws. Door de politie alhier is proces-verbaal opgemaakt ter zake van huisvredebreuk, contra A. D. en A. S. Tevens is aangehouden een persoon, die in kenne- lijken staat van dronkenschap vei'keereixde, een revolver afschoot. De revolver is in beslag genomen. Gevonden een bont schort, een zilveren hoi-loge, een fietspomp, een hamer. Lezing in „Waakt en Bidt." In het kleine zaaltje van „Waakt en Bidt" hebben velen Donderdag weer eenige uren doorgebracht in godsdienstig samenzijn. Het kan er zoo vredig zijn in dat kleine zaaltje, zoo rustig dat men er zich wèl te moede gevoelt. Dit nu was gisteravond wederom het geval. Het was de vereeniging „Schrift en Belij denis" die de bijeenkomst had belegd en welke als spr. had uitgenoodigd ds. Den Hertog v. Hilligom. Als derwerp was gekozen „de twijfel." De meesten ken nen den twijfel, den duistere. Als spr. aan dezen denkt, wordt het hem of hij ziet een ouden man het voorhoofd bewolkt, gaande met wankelenden gang. Spr. herinnert zich in een oud boek gelezen te hebben van een reis van het geloof. Het duurde niet lang of het geloof ontmoette op zijn weg het verstand, dat vroeg Om de reis te mogen medemaken. Daar had het geloof niet tegen en een eindweegs gingen ze vredig sa-men. Doch toen zij bij een breede rivier kwamen' zei het Verstand daar niet over te.kunnen en meende het dus dat de rejis hier tpaar moest eindigen. Het ge loof echter meende, dat zij er met gemak over zouden komen. 'Ex- ontstond eên twfèt en het einde was dat het geloof het verstand opnam én over den breeden stroom droeg. Hier is het ons geteekend: den Inner- lijken strijd, dien wij allen kennen. Spr. verdeelde zijn betoog thans in twee gedeelten en behandelde achter eenvolgens den twijfel ten opzichte van het historisch geloof en ten opzichte van het zaligmakend geloof. Wat het eerste betreft, dit is dus de twijfel aan het geloof des verstands, aan het geloof in het belijnde, ge openbaarde. Het woord „twijfel" karakteriseert zich zelve reeds het vangt immers aan met die beide letters tw„ die op afleiding en verband wijzen met het begrip twee; verdeeldheid dus, afwezigheid van rust, van eenheid. De twijfel is de splitsing, de tweedracht in eigen boezem. Het wezen van den twijfel is zwe vende, het is iets onbepaalds, liggende tusschen geloof en ongeloof. Het geloof is de volkomen overgave aan God, rust gevend. Het geloof verheft zich onom wonden tegen God en ontkent. De twijfel doet geen van deze twee: noch plaatst het zich di'iest tegenover God, noch geeft het zich over aan Hem. Wanneer ti'eedt deze droefheid in, vraagt spr. Het is dikwijls vooral dan, wanneer het verstand alles wil omvatten. Het wil te diep doordringen en waar het, machteloos, ziet dat geen weten toch is te vinden, daar wordt het ontevreden, en deze toestand van onbe- vrediging blijft voortduren. Steeds toch zal het ver stand weder beginnen te zoeken en rondtastend in het duister zal het steeds weer ontmoedigd nederzinken. Ja, wel verderfelijk is de invloed van dezen twijfel, zegt spr. Spr. ziet het volgende beeld als hij daaraan denkt. Daar ligt een schip in de haven 't is een zonnedag. De zeilen zijn geheschen tot de afreis, 't zonnetje schijnt er in en heerlijk doet dat schip met de witte zeilen, de slanke masten, blinkend in het licht onder een blauwen hemel op den grooten waterplas. En héén zeilt het scheepje. Thans komt de storm, vernielt wat eens schoon was. Daar drijft nu een wrak op woedende baren, de zeilen verscheurd, de masten gebroken en 't roer stukgeslagen. Zoo is het met de ziel als de twijfelgeest er macht in heeft gekregen. Wat op wilde vliegen vol leven en vreugde ligt thans gebroken neder en verwoest. Wat te doen tegen dezen verderfelijken invloed, vroeg spr. Eerst dan komt er weer licht voor den twij felaar als hij waarachtig beleden heeft voor God dat hij zondigde. Noodig is dat men meer diepe kennis zich vex'zamelt. De twijfel wordt veeleer geboren uit onkunde van de leer dan uit wijsheid, zei spr. Daar om denk 11a, graaf dieper, steeds dieper, doch graaf niet te diep. Wil men dieper dan men kan, dan valt men. Langs gevaarlijke hellingen wordt men in bergstreken door de gidsen soms geblinddoekt geleid welnu laten wij ons dan in die groote mysteriën gewillig^ laten leiden door Gods hand. Begeef u in den cirkel van Godsge nade en gij zult over veel wat u nu duister is, helder heid erlangen, zoo eindigde spr. het eerste deel van zijne lezing. Doch er is een andere twijfel de zaligmakende, waar spr. thans op kwam. Dat is de oude twijfel die ieder geloovige een tijdlang heeft. I11 ons binnenste, zei spr., liggen als 't ware kruit en dynamiet. Zij ontplof fen licht als er eenige aanleiding van buiten komt. Dan geraken wij verward. Wij vergeten voor een oogenblik dat alles ten goede geleid wordt en, verkee- rtnde in moeilijkheden of kennis nemende van groote irmerlijke duisternis, roepen wij uit: hoe ontkomen wij hieraan, heeft God dit nu gewild, kan dit ooit weer goed gemaakt worden? Dergelijke vragen stelden in oogenblikken van beproeving ook vader Abraham, Job, Elia, Jona, Johannes de Dooper en meer dezei-. Op al die vragen ontvangt men geen antwoord. Doch God laat al de vragers door ondervindingen gevoelen hoe, wat zij meenden dat onherstelbaar of onmogelijk was, door Hem wordt volbracht en goedgemaakt. Dan, zei spr. volgt de 'beschaming bij de twijfelaars en zij heb ben hun oud vèrtrouwen herkregen. Zij kiezen God als leidsheer en zijn veilig. De lezing werd door spr. met mooie beeldspraak verlevendigd, waardoor het een genot was hem "te vol gen. Onder de tusschenpauzen werden gezongen psalm 73 verzen 1 en 11, psalm 119 vers 14 en gezang 15 vers 8. Ned. Prot. Bond, afd. Alkmaar. Evexials sinds eenige jaren reeds geschiedde, werd ook dit jaar weder in een godsdienstige samenkomst de Kerkhervormingop waardige wijze herdacht. Thans had zij plaats in 't kerkgebouw der Doops gezinde Gemeente. Jammer dat de afd. Alkmaar op 31 October niet over een grooter gebouw heeft te beschikken, 't Blijkt immers telken jare, dat de kerkgebouwen der Ev. Luth. Gemeente, der Remonstr. en Doopsgez. gemeente dan veel te klein zijn om de schare te bevatten. Don derdag was 't wederom „staande vol", zooals men pleegt te zeggen. Op zulk 'n avond schijnt weer eens groote belang stelling, óok bij de Vrijzinnig-godsdienstigen, zich te moeten uitspreken. Is deze voor een deel, gelukkig toe te schrijven aan waardeering van het grootsche feit dat dan 'her dacht wordt, voor een ander deel moet zij zeker -wel verklaard worden én hieruit dat een zangkoor dan medewerkt, én uit 't feit ook dit is begidjpelijk en natuurlijk tevens dat een spreker van elders iemand „van naam optreedt. Andermaal maakte 'n eenvoudige plantenversiéring een aangenamen indruk. [Onze eeredienst te ar moedig onze kerkgebouwen te kaal en te koud vragen herziening Men geve voortaan altoos den tekst der door 'het koor te zingen liederen allen in handen Spijsuitdeeling. De algemeene commissie tot spijsuitdeeling alhier doet een beroep op de milddadighèid der gegoede in gezetenen. Zooals men weet wordt door deze com missie des winters driemaal per week aan tal van gezinnen een warm middagmaal verschaft. Ook dit jaar geeft de vereeniging weder gelegenheid om op bepaalde uren en tegen 5 cent per portie spijzen af te halen. Om deze spijsuitdeeling evenwel goed aan haar doel te doen beantwoorden, dient de commissie goed geldelijk gesteund te worden. Inschrijvingsbil jetten voor dit doel zullen dezer dagen worden aan geboden. Een krasse negentigjarige. Wie dikwijls Zondagsochtends met de tram naar Heiloo van 10.25 van hier reist, zal er weieens acht op geslagen hebben, dat meestal een passagier dat reisje medemaakt, die, ook al mocht de kroon des ouderdoms die hem siert, het tegendeel doen ver wachten, zich niet daarvan laat afschrikken door regen of windvlagen, welke voor menigeen nog in den kracht der jaren zijnde, het reizen tot een last maken. Zelfs schi-oomt hij niet, indien omstandigheden bewer ken, dat hij van den tram geen gebi-uik kan maken, het vervoermiddel uit zijn jeugd, dat hem menigmaal van Franki-ijk naar hier en wederom terug naar zijn geboortegrond bracht, namenlijk zijn voeten, aan te Wenden, om de plaats zijner bestemming te bereiken. Fn van hen, die hem dan langzaam kuierende tegen komen of inhalen, zullen misschien weinige vermoeden, dat daar gaat de oude heer J. N. Querelle, die den 4den Noy., dat is a.s. Maandag het feest van zijn 90sten verjaardag hoopt te vieren. De jarenkring die zich dan voor den jubilaris zal hebben afgesloten, is, 't kan al niet anders, zeer rijk geweest aan wisselvalligheden. Als jongeling, geboortig uit Moully (Frankrijk) leerde hij al spoedig het bestaan van den strijd des levens kennen, toen hij beladen met vele en velerlei soort Fransch mandenwerk, de vruchten der huisindustrie van zijn geboorteplaats, uitgezonden werd, om die koopwaren hier te lande te gelde te maken, hij te voet hierheen trekkende ge durende de reis in zijn onderhoud moest voorzien door het repareeren van toen ter tijde met de hand ge maakte pai'apluie's. Hoorn, Enkhuizen, Den Helder, Medemblik, Purmerend zoowel als Alkmaar, zouden kunnen getuigen van den on vermoeiden ijver waar mede hij zich van dien taak gedurende vele jaren gekweten heeft. Als men den ouden heer hoort ver tellen van dien tijd en van de daarop volgende periode toen hij, voor goed hier gevestigd, toch nog in alle bovengenoemde plaatsen de kennissen bezocht, en hij met welgevallen U als 't ware jaar voor jaar de ontvangsten der nering hier en daar verkregen, op somt, dan zou een hedendaagsche winkelier in bekoring komen, terug te verlangen naar „dien goeden ouden tijd, die nooit weerom komt." De firma J. N. Quei*elle, die den 29 December a.s. zestig jaren hier zal bestaan hebben, is schrijft de bei'ichtgever, die ons deze bijzondei-heden meldt - voor haren stichter zoowel als voor ons een bewijs, hoe men toegei-ust met volharding en werkkracht het kan brengen van „niets" tot „iets." En al mogen voor een goed deel de omstandigheden tot het welslagen hebben bijgedragen, ontkend kan niet worden dat hij, die tot voor korten tijd zelf nog steeds een werkzaam aandeel in de beroepsbezigheden nam, van die om standigheden handig en vol ijver heeft partij getrokken. Desniettemin waren zijn zorgen zwaar en talrijk. Hij, die voor kortei-en of langoren tijd zich geroepen heeft gezien een 17-tal kinderen het noodige te versti-ekken, die tijden gekend heeft, dat 24 personen, klein en groot, zich des middags aan zijn tafel schaarden, zal zich niet zonder angst angst menigmaal hebben afge vraagd hoe aan dat noodige te komen. Toch hebben al de stormen des levens geen vat kunnen krijgen op het onverstoorbaar prettig humeur van den ouden heer Querelle, ja, schijnt het zelfs, dat hij lichamelijk nog wel in staat zou zijn, zijn deel des levens te torschen. En hoewel hij, bij het hooren van een sterfgeval in lioogen ouderdom, gekscherend pleegt te zeggen, dat het zijn beurt nu ook welhaast zal zijn, daar „de hooge nummers woi-den afgeroepen", laat hij zich geen vi-ees aanjagen, i-eist en trekt hij alleen nog waar het hem lust (vóór 2 jaar bezocht hij te Luxem burg nog zijn 92-jarigen broer), wil van geen geleide weten; doet alles nog met pleizier en bewijst daarmede, „dat er voor het jeugdig hart geen ouderdom is." 't Kan dus geen verwondering bai-en, dat hij zelf met pleizier zijn komenden feestdag tegemoet ziet, waarop allereei'st de heilwenschen hem zullen bei-eiken van zijn nageslacht van kinderen, behuwd-, klein- en achtei'kleinkinderen, tezamen een schaar van 61 per sonen, en waarop vele vrienden en bekenden het den Alkmaarschen Grand-père niet aan bewijzen van be langstelling zullen laten ontbreken. De afdeeling Alkmaar van de Evangelische Unie, vereeniging van vrijzinnig-hervormden, houdt Zondag avond een godsdienstige bijeenkomst in de Kapelkerk om 7 uur. Spreker is d rA. .J. Oort, emer.pi-edikant te Zutphen, die de kerkhervorming zal herdenken. Voor het examen vrije- en ordeoefeningen der gym nastiek is gisteren te Haarlem geslaagd de heer J. Ott alhier. Van Zondag 3 November af vangen de godsd. Sa menkomsten aan te lOen 'n half uur. Het teekengenootsehap „Kunst zij ons doel" zal van Woensdag 20 tot en met Zondag 24 November hare eerste tentoonstelling in dit seizoen houden op de bovenzalen van „de Unie." Deze tentoonstelling zal bestaan uit schilderijen, etsen, teekeningen en aqua rellen vervaardigd door de werkende leden van het ge nootschap. Behalve leden hier in de stad, telt de ver eeniging ook leden in andere plaatsen, o. a. de heeren J. G. Veldheer, JM.. Graadt van Roggen en G. van der Hoef, te Bergen. Door het genootschap zijn evenals andere jaren we derom circulaires de wereld ingezonden om een beroep te doen op de kunstbeoefenende en kunstbemimxende ingezGtenexx van Alkmaar 0111 kunstlievend lid of dona teur te worden. „De Prins". „De Prins" van deze week bevat o. a. een portret van prof. Dr. S. ILoogerwerff, afgetreden hoogleeraar aan de Technische Hoogesehool te Delft; foto's van schilderijen van de Vierjaarlijksche tentoonstelling te Amsterdam, 't portret van Adolf Bouwmeester, de voornaamste leden van de Vlaamsche opera, enz. Ook is in dit nummer opgenomen het cliché van de 8 Octoberviering, gemaakt voor en verschenen in ons blad. Op het wedsti'ij d-programma voor morgenmiddag staan niet minder dan drie matches, te weten 1 uur, Alcmaria Victrix II—H. V. V. (Haarlem). 21/3 uur, Alcm. Victrix I—Alkm. Cadetten F. C. Deze beide worden aan den linker-, en aan den rechterkant van de Zandersloot U/2 uur, A. V. V.— Z. V. V. II (Zaandam). Een drukke en tevens zeer belangrijke voetbaldag dus, al was het slechts om de met zooveel spanning verbeide revanche-match tusschen de Cadetten en Alcmaria Victrix. Met de wedstrijd van Alcmaria tegen het sterke Amsterdamsche „Holland" op 17 November, is deze j ontmoeting, die men kan beschouwen als een strijd om het „Kampioenschap van Alkmaar", een van de 'evenementen van het voetbalseizoen 1907—'08. In de finale van de serie wedstrijden wist het Alc- maria-elftal na een van de mooiste en meest spannende wedstrijden met 10 een moeilijk bevochten over winning te behalen. Wie morgen zal overwinnen, is met geen mogelijk heid te voorspellen. Slechts is zeker; dat, evenals in September, beide elftallen al hun krachten zullen 'geven, dat deze strijd spannend en boeiend zal zijn van de eerste tot de laatste minuut. Ten slotte zij nog vermeld, dat de twee andei-e wed strijden worden gespeeld voor de 2e klasse Noord- holl. V. B. Het Bestuur van Alcmaria Victrix verzoekt ons mede te deelen, dat, ofschoon twee wedstrijden op 'het Alcmaria-terrein worden gespeeld, de entreeprijs niet is verhoogd en blijft op 10 cent. De Raad van Heilo was hedenmiddag tegen 3 en 'n half uur opnieuw bijeengeroepen ter benoeming van een onderwijzeres. Aanwezig waren de leden Mulder, Frans en van dér Molen .(Wethouder.) Met algemeene (3) stemmen werd. tot onderwijzeres benoemd moj. C. Hofmeester, no. 1 der voordracht. Punten van behandeling: 1. Lezing en vaststeiling der notulen van de vorige vergadering. Mededeelingen. Ingekomen stukken. 2. Benoeming van vier leden van de dames-commissie van bijstand voor het toezicht op het handwerk- ondei-wijs. (Bijlage No. 145). 3. Benoeming van twee tijdelijke leeraren aan het Gymnasium. (Bijlage No. 146). 4. Benoeming van een machinist, een opzichter- hulpkeurmeester en een klerk-boekhouder aan het gemeente-slachthuis. (Bijlage No. 149). 5. Voorstel van de Commissie voor de belasting zaken enz. tot vaststelling der begrooting voor de gasfabriek, dienst 1908. (Bijlage No. 139). 6. Als voren, de begrooting van de Stads-apotheek, dienst 1908. (Bijlage No. 140). 7' Als voi-en, de begrooting van het Burgerweeshuis, dienst 1908. (Bijlage No. 141). 8. Als voren, de begrooting van het Stads-ziekenhuis, dienst 1908. (Bijlage No. 142). 9. Als voren, de rekening der verbouwing van het Stads-ziekenhuis. (Bijlage No. 143). 10. Voorstel van B. en W. tot herziening der jaar- wedde van de apothekersbediende. (Bijlage No. 144). 11. Als voren, betreffende aan te brengen verbete- ï-ingen in rioleeringen. (Bijlage No. 147). 12. Als voren, tot vaststelling eener verordening, regelende den werkkring van de Commissie van bijstand in het beheer van het gemeentelijk pen sioenfonds. (Bijlage No. 150). 13. Als voren, tot nadere vaststelling eener verorde- dening op de keuring van vee en vleesch en den invoer, het vervoer, den dooiwoer en den verkoop van vleesch. (Bijlage No. 151). De Eng else lie vloot wordt alweer uitgebreid en wel met een nieuw slagschip. Met het oog op de vredesconferentie had men zoo heet het den bouw uitgesteld. Gezien het resultaat der conferen tie, is men thans maar weer begonnen te bouwen. Wel ke mogenheid volgt? Men was bevreesd dat in het woelige Servië de verkiezingen voor de volksvertegenwoordiging niet kalm zouden verloopen. Het is evenwel medegevallen, er hebben geen buitensporigheden plaats gehad. Alle gekozen afgevaardigden, zegt een overigens niet heel duidelijk telegram, behooren tot de regeeringspartij en alle ministers zijn herkozen. Het openbaar-ministerie heeft thans ingegrepen in het beruchte proces in Duitschland, waardoor von Moltke niet in hooger beroep kan gaan, doch waardoor tevens een geheel andere behandeling zal plaats hebbén. Toen von Moltke indertijd dezen weg wenschte te volgen, heeft men niet daaraan gewild, misschien in de hoop, dat een proces zou kunnen wor den vermeden. Waar thans von Moltke niet voldoende gelegenheid heeft gehad zich te verdedigen, acht het openbaar ministerie het wenschelijk hem als getuige en als zoodanig onder eede te hooren. Hoe de behan deling van het proces zal zijn, staat evenmin nog vast als de uitslag, die nog wel eens anders zou kunnen uit vallen dan de eerste maal. In Frank r ij k zou gisteren een proef genomen worden met het nieuwe pantserschip „De Waarheid." Maar die „Waarheid" liep niet snel: na een uur moest do proef, welke zes uur zou duren, gestaakt wordexx, daar de cylinders van de machines, welke gezamenlijk 10.500 paardekrachten hebben, niet meer werkten. De Bulgaarsche benden op den Balkan hebben het Grieksche doi'p Anastasia aangevallen. Zij wier pen ontplofbare bommen en petroleum om het dorp in brand te steken. Zij slaagden er slechts in twee hui zen te vernielen, maar zij doodden een aanzienlijk in gezetenen, verbrandden een zieke en twee vrouwen, ver wondden doodelijk twee kinderen. Er heerscht onder de boeren een onbeschrijfelijke paniek. Een andere Bulgaarsche bende verwondde twee Mo- hammedaansche veldwachters van het doi'p Aboellah Mahalla, district Serres. Als gevolg van de tegen maatregelen doodden de muzelmannen 4 Bulgaren. Deze berichten verwekken groote beroering in Grie kenland, zooals wel te begrijpen valt. De Bulgaarsche benden moeten ook zelf een ernstig vei'lies hebben geleden: het beruchte hoofd eener ko- mitadsje, zooals zoo'n groep opstandelingen heet, had bij twee mensehen 300.000 gulden gebracht, met welk sommetje die heeren naar Oostenrijk-Hongarije zijn gevlucht. Misschien treft een dergelijk „verlies" de benden meer dan het optreden der Turksche troepen, welke hen tot de orde moeten roepen. Trouwens volgens de „Frankf. Ztg" zijn er in het bovengenoemde di strict Serres eenige invloedrijke mannen in deze be weging onthoofd. Zouden de nieuwe gewelddadighe den ook daarmede in vei'band kunnen staan? GEMENGDE MEDEDEELINGEN. Een Spoorwegongeluk. Op den Brohtalspoorweg is Donderdagavond bij Oberzissen de laatste trein met alle wagens van de via duct in de diepte gestort. Vier personen werden ge dood en 10 zwaar gewond, van wie er reeds een gestor ven is. Nader bericht de Koln Zeit. dat de in de richting van den Rijn gaande trein in de duisternis dicht bij het station Oberzissen ontspoorde. De reizigers en het personeel zijn deels gedood, deels vreeselijk vei*minkt. Tot dusver zijn er vijf lijken geborgen. Vier geneeshee- ren kwamen kort na het ongeluk op de plaats der 011- heils, terwijl ook dq verpleegsters uit Oberzissen deel nemen aan het reddingswerk. De school is herscha pen in een hospitaal en voortdurend worden daar ge wonden binnengedragen. In de Berl Lok A n z lezen we nog de vol gende bijzonderhedenHet ongeluk had plaats, in een scherpe bocht tusschen steile hellingen. De locomotief en de eerste waggons boorden zichzelf in de aarde vast. Vooraan waren personenwaggons, achteraan goedei'enwagens, welke met steenen zwaar beladen wa ren. De goederenwagens stietten op de personenwag gons en drukten deze ineen. De machinist en zes rei zigers werden gedood, veertien ernstig gewond. Be halve de geneesheeren verschenen brandweermannen op de plaats des onheils. Bij fakkellicht werd den ge-

Alkmaarsche Courant | 1907 | | pagina 2