DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Najaars-veemarkt. Ouderdomsrente-wetsontwerp. Verzending door liet geheele Rijk P. VAN KESSEL, Mient C 14. No. 259. 1907. Z AIT E R D A G 2 NjO VEMBER. iVarkensmarkt mf: e n i Gewone Veemarkt. GROOTE BINNENLAND. ADVERTENTIE N. Prachtige Collectie Het Kurhaus te Egmond aan Zee. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Vroolijkheid. KANTONGERECHT TE ALKMAAR. Zitting 1 November 1907. Voorkoming van bedrog in den boterhandel. Bloemenmagazijn koperen Vazen met en zonder kristal, Jardinières en Cachepots. GROOTE VOORRAAD Palmen, Araucarea's enz. enz. Beleefd aanbevelend. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat ter gelegenheid van de groote Naj aars-Veemarkt op Maandag 4 November a.s. de Varkensmarkt zal worden gehouden op de Steenenbrug tegenover de Lange- straat, en de gewone Veemarkt op den Koningsweg bij de Nieuwesloot. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. SOjOct.* 1907. DONATH, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat ter gelegenheid van de Groote Najaarsveemarkt op Maandag 4 No vember a.s., het vee, dat niet per vaartuig naar de markt wordt gebracht, alléén aangevoerd mag wor den langs den Helderschenweg,over de Boompoorts- brug bij het Zeglis, over de Heiloërbrug en over de draaibrug over het Groot Noordhollandsch Kanaal. Aanvoer van vee over de Geesterbrug, de Vlot brug, de Nieuwlanderbrug en de rustieke Voet brug is verboden. Het vee, hetwelk per vaartuig aangevoerd wordt, mag alleen gelost worden aan de Ka naalkade en aan de Bierkade, op de dooi den havenmeester aan te wijzen plaatsen. Deze plaats is voor de marktschuiten en de vletten aan de lage steigers aan de Kanaalkade. Geen vee mag ter markt geplaatst worden vóór 's morgens vijf uur. In verband met het heerschen van het mond- en klauwzeer worden belanghebbenden gewaarschuwd geen vee ter markt of op de stallen binnen de gemeente aan te voeren, dat aan genoemde ziekte lijdende is. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 1 Nov. 1907. DONATH, Secretaris. HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat zij bij hun besluit van heden vergunning hebben verleend aan K. J. KOSTER, aldaar, tot het u i t b r e i d e n van zijne boekdrukkerij, door het plaatsen van een gasmotor van 2 P.K., ter vervanging van den bestaanden gas motor van 1 P.K., tot het drijven van twee snelpersen in het perceel Stationsweg, wijk E No, 17. Alkmaar, 1 Nov. 1907, Burgemeester en Wethouders voornoemd, G, RIPPING, Voorzitter. DONATH, Seoretaris. Zestien October is dit ontwerp van de „Ouderdoms wet," gelijk het officiëel zal heeten, ingediend. Het is 307 artikels lang; 51 folio vellen memorie van toelich ting, gaande tot en met art. 170, zijn reeds verschenen. Het is een ontzaglijk stuk wetgeving, verbazend inge wikkeld en in een zware rechtstaal geschreven. Binnen het bestek van een courantenartikel is het bijna onmogelijk een overzicht te geven. Wij zullen ons dus bepalen tot een overzicht, in zeer groote lijnen vastgelegd, voor heden alles wat uitzonderingsgeval is ter zijde latend. Het ontwerp wil een dwangverzekering voor werk lieden, zoo, dat zij of hun weduwen op hun 65ste jaar het recht zullen hebben van de te den Haag op te rich ten Staats-Ouderdomsrentebank een rente te trekken. Voorop staat: Men moet zijn ten minste 16 jaar oud en als werkman (vrouw) in dienst van een ander (handwerkman zoowel als hoofdwerkman) niet meer dan 1000 per jaar verdienen, wil men kunnen verze kerd worden. Bij toetreding tot de verzekering ma men niet ouder dan 35 jaar zijn. De rente wordt ten slotte niet betaald als bedeeling of cadeau, maar net als bij gewone verzekering als door de premiebetaling opgebracht wordt. Men be taalt premies, de bank rekent uit hoeveel renteD daar van betaald kan worden na het 65ste levensjaar en die rente wordt betaald. Het onderscheid met een particuliere verzekering is in hoofdzaak en in beginsel hier dus lo. dat het Rijk zelf de betaling der rente waar borgt 2o. dat de staat gedurende de eerste 75 jaar elk jaar zes millioen vierhonderdduizend gulden zal beta len om mogelijk te maken, dat de verzekering direct zooveel mogelijk ingaat, zonder dat de betaalde pre- miën de som geld nog kunnen hebben opgeleverd, die de uit te betalen renten noodig hebben, terwijlde staat later, als de premies de renten zullen opbrengen, per jaar zal betalen 550.000, zijnde de kosten van admi nistratie; So. dat de werkman verplicht is in deze verzekering te gaan. Van deze drie verschillen is ter karakteriseering van de in het leven te roepen instelling het laatste het be langrijkste. De werkman moet de verzekering sluiten, moet de uit die verzekering voortvloeiende verplichtin gen nakomen. Doet hij het niet, dan staat de straf rechter, die bij de toepassing van dit wetsontwerp een belangrijke rol zal spelen (art. 277 tot en met 303 be vatten strafbepalingen) klaar om hem te straffen Intusschen niet iedere werkman is verplicht. Er zijn uitzonderingen, voor vreemdelingen, hier werkend, er zijn ook uitzonderingen voor Nederlanders, in het Rijk werkend. Deze laatste betreffen I den man, die rijkspensioen, provinciaal, gemeente-pensioen en drgl kan krijgen, II den werkman, die zelf of wiens vrouw ten minste 200 per jaar inkomen uit vermogen heeft III den werkman, die eerst na zijn 35ste jaar verzeke ringsplichtig wordt, IV den werkman, die invalide is, wanneer hij verzekeringsplichtig zou worden en V den werkman, die de ouderdomsrente trekt. Opmerkelijk is, dat men door het gaan verdienen van meer dan 1000 in den regel den plicht tot verze kering niet verliest. Eenmaal verzekeringsplichtig blijft verzekeringsplichtig aldus de regel. Men kan wel verklaren, dat men de verzekering als vervallen be schouwt doch dan is men de gestorte premies ook kwijt. Toch kan men in enkele gevallen van zijn verzeke ringsplicht ontheven worden. Begint iemand b. v. met minder dan 1000 te verdienen doch is de zekerheid groot, dat men binnen korten tijd meer zal verdienen* dan kan hij stappen doen om binnen zekeren termijn telkens voor een korten termijn van dien plicht te wor den ontheven. Ontheffing van den verzekeringsplicht heeft ook onder zekere voorwaarden plaats -voer- hem, die pensioen of rente of ongevallenrente trekt. Nu zijn er nog enkele weinige gevallen van moge lijkheid van vrijwillige verzekering. Zoo onder zekere beperkingen voor den kleinen ondernemer, die nog niet 21 jaar is en wiens inkomen niet meer dan 1000 per jaar bedraagt, zoo voor den verzekerde, die ontheven is aan den verzekeringsplicht of die geen premie be hoeft te betalen, omdat hij blijvend invalide is ver klaard. Intusschen hoofdzaak is dwang-verzekering. De premie wordt in den regel betaald door den werkgever, bij uitzondering door den verzekerde. Zij wordt be taald door het plakken van rentezegels op een rente- kaart. Voor 5 verschillende loonklassen worden 5 ver schillende premies (van 20, 24, 32, 40 en 48 cent) in gesteld. Uit de betaalde premies wordt nu de ouderdomsren te berekend en wel zoo, dat de rente bestaat uit een grondslag en een verhooging. De grondslag is (in het kort) het bedrag, dat wordt gevonden als men het 345 voud van het gezamenlijk bedrag der betaalde premiën deelt door het aantal weken, dat de verzekering ge duurd heeft. De verhooging bedraagt 15 ten honderd van het totaal bedrag der betaalde premiën. Men heeft echter geen recht op ouderdomsrente in dien men niet èn 65 jaar is èn een wachttijd heeft ver vuld, die 1248 premieweken bedraagt. De weduwe heeft in het algemeen ook recht op we- duwenrente, indien zij bij het overlijden van haar echt genoot den leeftijd van 65 jaar bereikt heeft of indien zij na dat overlijden dien leeftijd bereikt. De wedu- wênrente bedraagt 104 gulden per jaar. Deze kan eventueel komen bij de rente, die de vrouw wegens eigen premiebetaling heeft. Om rente te genieten behoort zij getrouwd te zijn, voordat haar echtgenoot 60 was, niet van tafel en bed gescheiden te zijn en niet een nieuw huwelijk aan te gaan. Particuliere maatschappijen zullen niet naast de ouderdomsrentebank kunnen optreden. Deze bank be slist in kwestieuse gevallen: in vele gevallen bestaat van die beslissing beroep op de (bekende) raden van beroep en in hoogste ressort op den centralen raad van beroep. Dit zijn, zeer in het kort de hoofdlijnen van het on derwerp. De details over het rentekaart- en plakzegel- systeem, over den rol, die de districtskassen en de pos terijen zullen vervullen, geven wij thans niet om niet de aandacht af te leiden van de hoofdzaak. Trouwens ten aanzien van de bizonderheden is zoo enorm veel tot in kleinigheden in deze wet geregeld, dat net voor anderen dan de ontwerpers der wet bijna onmogelijk is zich daarvan nu reeds een beeld te vormen - iets waarvan de ontwerpers zich trouwens blijkens de me morie van toelichting zeiven bewust toonen. Ondanks het buitengewoon slechte wêer van dezen zomer, is het Kurhaus zij het dan ook dit seizoen voor geen langen tijd geheel bezet geweest, en nog wel in die mate, dat in de maand Augustys, nog vele gasten, wegens plaatsgebrek in Kurhaus, bij particu lieren in 't dorp tijdelijk ondergebracht moesten wor den. Circa 300 personen behoorden dit seizoen, vol gens onderstaande Vreemdelingenlijst, tot de gasten van het Kurhaus. De lijst vermeldt de namen van: den hr. Ed. Gerdes, Amsterdam 1 pers., Lucie Cool Gerdes, Amsterdam 1 pers., den hr. W. H. Cool le Luit. Genie, Utrecht 1 pers., den hr. E. Gerdes, Kunst schilder, Amsterdam 1 pers., den hr. Jan de Meijer, Architect, Amsterdam 1 pers., Mevr. GerdesSchade v. Westrum, Amsterdam 1 pers., Mr. en Mvr. Chur chili, Amsterdam 2 pers., den hr. en Mevr. A. Wonder, Hoorn 2 pers., Mr. v. d. Stadt en Fam, Arnhem 2 pers., Mej. M. Polak, Amsterdam 1 pers., den hr. Peck en fam., Bussem 2 pers., den hr. Nico Dassie Musieus Amsterdam 1 pers., Max Wolff, Fabrikant, Basel 1 pers., W. Beijerinck en fam. Offr. Art, Delft, 5 pers., Mej. S. G. T. Meijboom, Directrice Huishoudschool, Amsterdam 1 pers., Mej. O. v. d. Berg, Gorinchem, 1 pers., Mej. W. C. Kehrer, Gorinchem, 1 pers., Mej. C. M. Proost, den Haag, 1 pers., Mej. C. Clant, Alfen 1 pers., Mr. Aug. L. Heijbroek en fam, Amsterdam 4 pers., Mej. M. Spengler, Tilburg, 1 pers., Mevr. Ds. ten Cate Homan, Apeldoorn, 1 pers., fam. C. Tem- minga v. Eijsinger, Amsterdam, 5 pers., den hr. J. Bakkerter Horst, Enschedé, 1 pers., Mej. A. v. Riet schoten, Rotterdam, 1 pers., Mr. C. E. Stolk, Advocaat, Zutphen, 1 pers., den hr. en Mevr. II. de Wit, Amers foort 2 pers., Zuster Joh. Wiemers, Veendam, 1 pers., fam. J. D. Bloemen, Amsterdam 4 pers., fam. K. v Bloemberg, Haarlem, 4 pers., Carl. Sperling und Frau, Jurist, Bonn a. Rh., 2 pers., fam. W.'R. Esser, Baarn, 6 pers., Jhr. Storm v. 's Gravenzande, Delft 1 pers., Albert Foucar en fam., Frankfurt a. d. Main 3 pers., fam. J. Boelen, Pres. Rechtbank, 's-llcrtogen bosch 2 pers., Mej. Ph. A. Loman, Bussum 1 pers. Mej. J. Olinge Doorenbos, Bussum 1 pers., Mevr, Storm v. Gravenzande v. d. Goes en fam., den Haag 3 pers., Mr. Jouve et Dame, Advocaat Paris 2 pers fam., v. d. SluisMossel, Leeuwarden 4 pers., Dr. J C. Schreuder en fam., Arts, Leeuwarden 7 pers., Mevr CraandijkSchreuder, Leeuwarden 2 pers., den hr. Ef fing en fam., Amsterdam 3 pers., Mej. T. J. Tiemers ma, Veendam, 1 pers., Mej. W. T. Bosscher, Veendam 1 pers., Mej. C. Eldering, Enschedé 1 pers., Mej. Anna Schol ten, Enschedé 1 pers., Mej. Bertha van Heek Enschedé 1 pers., Jhr. Mr. J. Hora Feith en fam. Groningen 5 pers., Dr. Mijndersma en fam., Arts Hilversum 2 pers., den hr. H. G. K. v. Ommeren en fam. Arnhem 5 pers., den hr., G. W. Dwars en fam Amsterdam 3 pers., den hr. en Mevr. K. Kiewiet de Jonge, Groningen, 2 pers., Mej. E. Folmer, Gronin gen 1 pers., Mej. L. Luijter, Nijmegen 1 pers., Herrn Dr. RichSchneider, Ucrdingen a. d. Rh 1 pers., den hr. M. P. G. Kappeijne v. d. Capello, Delft 1 pers., Mevr. GeertsemaGlas en fam., Groningen 3 pers., Burgemeester D. J. J. Hellema en fam., Grootegast 2 pers., Mej. H. Orevaan, Nijmegen 1 pers., Mej. C. v. Meurs, Schiedam 1 pers., Mej. H. J. Teteris, Utrecht 1 pers., fam. v. Bemmel, Amsterdam 4 pers., den hr. H. Melchers en fam., Arnhem 5 pers., Herrn Alex de Göth 'und frau, Budapest 2 pers.. Dr. A. T. Meijer en fam., Arts Slieureclit 4 pers., Mej. L. de Vries, Am sterdam 1 pers., fam. J. de Nobel, Muziekdirecteur, Haarlem, 3 pers., Dames van Dishoeck, Bussem 3 pers., den hr. J. W. A. J. van Zwet, Arnhem 1 pers., don hr. M. J. L. Bosman Luit. ter zee, Nieuwediep 1 pers., den hr. G. W. Lensinck, Bussem 1 pers., fam. P. Sluijter, ingenieur, Bussem 8 pers., den hr. J. Geertsema en Zn., Groningen 2 pers., Prof. Dr. Th. Rehboek en fam. Karlsruhe 5 pers., fami. J. v. Zwet, Rotterdam 6 pers., Mr. Dr. W. A. v. Zijst en fam., Utrecht 5 pers., Ferdinand Rothschild en fam. Cöln a. d. Rhein 4 pers., Burgem. E. G. C. de Groot v. Emb- den en fam., Doetinchem 5 pers., fam. E. J. Martens, Haarlem 3 pers., den hr. M. v. Dishoeck, Baarn 1 pers Wilhelm Rauner u. frau, Linz a. d. Rhein 2 pers., Dr. Grohé u. fam. Landgerichtsrat, Manheim 4 pers., Herrn Ludwig Seijffardt Landwirt, Pottanze 1 pers., Mevr. de Wed. SchalyTierie, Amsterdam 1 pers., Mevr. E. Schaly en fam., Dordrecht 2 pers., Mej. G. A. Schaly, Rotterdam 1 pers., Mevr. E. Liera en fam., Haarlem 4 pers., den hr. G. Terwindt, fabrikant, Arn hem 1 pers., den hr. A. J. de Bruijn, Student, Utrecht 1 pers., Mej. J. G. v. Dishoeck, Oss 1 pers., fam. L. D. Elias, Amsterdam 4 pers., fam. C. B. Postumus Meij- jes, Amsterdam 6 pers., Mej. O. Fischer, Leiden 1 pers., den hr. A. J. H. Buers, Utrecht 1 pers., Mej. B, Hooghwinckel, Amsterdam 1 pers., Prof. Dr. Max We ber, Heidelberg 1 pers., fam. A. Schreiber, Bochum 6 pers., Fraulein M. Schulte, Duisburg 1 pers., Herrn Oberst Bickei u. fam., Mehlem 6 pers., Mej. M. Proot, Amsterdam 1 pers., Frau Dr. Oehlert, Arts, Frankfurt d. Main 1 pers., Fraulein M. Gerold, Frankfurt a. d. Main 2 pers., Fraulein S. Eissen, Frankfurt a. d. Main 1 pers., fam. Kipp, Delft 3 pers., Mej. C. B. Proot, den Haag 1 pers., den hr. en Mevr. J. Fred. Bianchij, Amsterdam 2 pers., Fraulein Dagmar Hoo- ge, Munchen 1 pers., Fraulein Helena Hooge, Mun- lien 1 pers., Mej. A. M. v. Oort en Mej. v. Rijn, Alk maar 2 pers., E. en A. Storm van 's-Gravenzande, Rot terdam 2 pers., Ritmeester van Overvelt, Deventer 1 pers., Dame Kalshove Frieseman, den Haag 1 per., Herrn Prof. Frau, Heidelberg, 1 pers., Herrn Prof. Carl Kehrman, Bonn a. d. Rhein 1 pers., Mej. A. Ver heggen, Nijmegen 1 pers., Mr. en Mrs. Stiphen v. Wijck, advocaat, New-York 2 pers., den hr. en Mevr. A. Oudshoorn, Arnhem 2 pers. Herrn Rich Thunb u frau Ober-Ingen., Neüstadt 2 pers., den hr. M. II. A. rang (Java( 3 pers., Herrn H. B. Schmittirms u. Timmers, Nijmegen 1 pers., fam. F. E. Potter, Sema- Frau, Dusseldorf a. d. Rhein 2 pers., Herrn. Dr. F. Ruhr en Frau, Essen Ruhr 2 pers., den hr. en Mevr. Nassau Noorderwier, den Haag 2 pers., Mevr. de Wed. Potter en fam. Semarang (Java) 2 pers., Dames v. d. Bergh, Tricht 2 pers., Mej. Rinkel, Hilversum 1 pers., Burgem. Siemens en fam. Zuidbroek 4 pers., Dames Helena Rinke, Bochum 2 pers., fam. Egb. Slaghek, Bussem 4 pers., den hr. Boersma, Hilversum 1 pers., den hr. Cremer ,den Haag 1 pers. Wetenschappelijke menschen zeggen, dat de hoeda nigheid onzer vroolijkheid hoofdzakelijk afhangt van de hoedanigheid van ons bloed. De meeste menschen weten, dat het bloed bestaat uit kleine deeltjes rood, wit en kleurloosen dat men om gezond te zijn deze in de juiste verhouding moet bezitten. Een zwak persoon kan moeilijk opgeruimd zijn. De levendige normale man of vrouw is die, wiens bloed zijn plicht doet. Wanneer ge u onwel gevoelt, over werkt of neerslachtig, zouden wij u aanraden het vol gende recept bij uw apotheker te brengen en het vol gende te doen klaarmaken: Tinctuur Bucco 30 gr., Karox Compound 30 gr. en Citroenstroop 80 gr. Neem een theelepel vol ria elk maal en tegen bed tijd. Een korte proefneming hiermede zal naar wij ver trouwen u weder geheel gezond en wel doen voelen. S. K., te Zuidscharwoude, overtreding leerplichtwet, J 1 boete of 1 dag hechtenis. L. de V., te Heiloo, in staat van dronkenschap de orde verstoren 2 boete of 1 dag hechtenis. M. de B., N. G. D., M. M. B., te Alkmaar, J. O. te Heer-Hugowaard, overtreding politieverordening, de le en 2e ieder 1 boete of 1 dag hechtenis, de 3e 2 da gen hechtenis, de 4e 2 boete of 2 dagen, A. II., zonder bekende woonplaats, overtreding wa terschap 1 boete of 1 dag hechtenis. C. II., J. S., D. B., H. de B„ W. G., W. B., te Alk maar, E. A. B. L. C. D. J. te Amsterdam, dronken schap, de le 3 dagen hechtenis, 2, 5 en 6 ieder 1 boe te of 1 dag hechtenis, de 3e en 4e ieder 2 boete of 1 dag hechtenis, de 7e 2 boete of 2 dagen hechtenis. C. A., te Beverwijk, C. H., te Heiloo, overtreding Provinciaal Reglement, de le 2 boete of 2 dagen hechtenis, de 2e 1 boete of 1 dag hechtenis. N. de W„ J. K„ J. H., J. A. T. te Bergen, C. S. te Sehoorl, J. K., S. W. le Heiloo, J. M. te Castricum, J E., F. P., P. S., te Noordscharwoude, J. B. te Uitgeest, J. S„ te Limmen, J. P. te Egmond aan Zee, J. K., P H., A. T., S. G., te Zuidscharwoude, C. B., C. M., B II., J. K„ J. B., J. G. de J., II. K„ J. G. M., W. R C. E. B., te Alkmaar, C. K. te Egmond Binnen, W. v Z. te Sassenheim, J. D .Jz., C. F. v. D., te Broek op Langendijk, W. v. d. L. te Amsterdam, J. T. B. te Wijk aan Zee, rijwielovertreding, de le, 2e, 3e, 4e, 5e, 7e, 8e. 9e, 10e, 11e, 12e, 13e, 14e, 15e, 16e, 17e, 18e, 20, 21 e, 22e, 23e, 25e, 26e, 27e, 28e, 30e, 31e, 32e, 33e ieder J 1 boete of 1 dag hechtenis, de 6e, 24 ieder 2 boete of 2 dagen hechtenis, de 19 2 boete of 1 dag hechte nis, 29e 0 .50 boete of 1 week tuchtschool. Verschenen is de memorie van antwoord op de voor gestelde wijziging der Boterwet van den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel. Bij de beantwoor ding der opmerkingen uit het voorloopig verslag zegt de minister in verband met het bezwaar dat do vrije uitoefening der margarine-industrie door controiemer- ken zou worden belemmerd, dat onze boterwetgeving zoo behoort te zijn, dat omtrent de onvervalsclitheid der waar, die hier te lande geen stof gaf tot vervol ging, niet de minste twijfel kan bestaan, afgescheiden van de omstandigheid, of die waar al dan niet afkom stig is van een aangeslotene bij een botercontrolestali on. De minister wijst er met nadruk op dat men te kie zen heeft tusschen twee wegen: de fabricage van bo ter en margarine beide in éénzelfde perceel, of in per- cc-elen die in deze met één perceel zijn gelijk te stel len, moet zijn verboden, of wel, zij kan slechts worden toegstaan onder geheel afdoenden waarborg tegen fraude. En die waarborg kan alléén zijn: voortdurend toezicht van rijkswege. De kosten van het toezicht moeten gedragen worden door de belanghebbenden. De minister is het er mee eens dat voor de kleine berei- ders de bepalingen feitelijk gelijk staan met een ver bod voort te gaan beide producten boter en margarine in éénzelfde onderneming te maken. Het in de toe lichting genoemde cijfer voor het vetgehalte (80) is zóó gekozen, dat elke boterbereider die niet fraudeert en zijn vak ook maar eenigszins kent, steeds boven dat cijfer zal blijven. En hiermede vervalt de meening, dat die kleine landbouwer zou worden gedwongen niet langer zelf zijn melk te verwerken. De minister acht het ondoenlijk een rijksmerk te krijgen voor alle waar. Worden de bepalingen der Bo terwet zooals in het ontwerp verscherpt dan is een uit breiding van personeel van den inspectiedienst en het Rijkszuivelstation voldoende om tegen vervalsching te waken. Wordt het wetsontwerp aangenomen dan zul len de jaarwedden der meeste ambtenaren verhoogd moeten worden, wegens meer werk aan den boterinspec- teur (Rijkszuivelinspecteur) zijn thans, behalve een bo- tervisiteur in algemeenen dienst, toegevoegd acht bo- tervisiteurs (Rijkszuivelvisiteurs van de le klasse) en twee adjunct-botervisiteurs (Rijkszuivelvisiteurs van de 2e klasse.) Dat getal adjunct-visiteurs zou mede op acht zijn te stellen, waarmede een uitgave van 4000 a 5000 zou gemoeid zijn. Voorts zou aan het Rijkszuivelstation nog een scheikundige zijn te ver binden. MARKTBERICHTEN. ALKMAAR, 1 Nov. 1907. Fabriekskaas, kleine f 31.50. Boerenkaas, kleine f 31.Commissie f 32. Middelbare f 32. Aangevoerd werden ter markt 255 stapels, te zamen wegende 126.946 K.G. ALKMAAR, 1 Nov. 1907. Op de Graanmarkt alhier, werden aangevoerd 3166 H.L. Tarwe f 7.50a9.10, rogge f 7.50, gerst, chev. f 6.a f 7.haver f 3.75a4.25, paardeboonen f 7.25a7.60, bruine id. f 13.al5.citroen id. f 16.al8.-, duiven id. f 8.25, witte id. f 16.a20.kanariezaad f 7.rood mosterdzaad f 16.al7.geel id. f 8.a f 12.karwijzaad f 20.a20.60, erwten groene f 9.al6.—id. grauwe f 14.—a20.—id. vale f 9.al4. BROEK OP LANGEDIJK, 1 Nov. 1907. Heden werd besteed voor Aardappelen (graafjes) f 0.40a0.60 p. 17l/2 K.G. (l/4) H.L. dito (ronde) 0.35a0.45 Wortelen f 2.70a0.per 100 bos. Bloemkool 2de soort f 0.80al.40 per 100 bos. Reuzenbloemkool 4.a7.25 Roode kool 2.50a4.25 Gele kool 2.a3.25 Witte kool 2.50a4.25 Nep (kleine uien) 1.50al.70 50 K.G. Uien O.SOal.lO Afslagvereeniging BÈEMSTER, PURMEREND en OMSTREKEN, 1 Nov. 1907. Op de afslagmarkt werd verhandeld Spruitjes 33a60 ct. per mand. Bloemkool 3a7 ct. per stuk. Spinazie 8al0 ct. per mand. Selderie 2aO ct. per bos. Sla f 1.30 per 100 krop, uien f 0.70 per zak, Peren f 1.50a2.10 per mand. Appelen f 1.60 a jJ.10 per mand. Handel stug. BOVENKARSPEL, 31 Oct. 1907. Blauwe aardap pelen f 1.90 a 2.10 per H.L., bloemkool le soort f 8.- a 11.—, 2e soort f 5.a 7.roode kool f 1.60 a 2.50, gele kool f 1.75 a 3.witte kool f 1.75 a 3.25, allen per 100, kleine uien f 1.20 a 1.50, uien f 0.80 a 1. beiden per H.L., bieten f 10.a 15.per 1000, sla- boonen f 1.20 a 1.60 per 15 K.G. HOORN, 1 Nov. 1907. Blauwe aardappelen f 0.60 a 0.70, appelen f 1.20 a 2.40, peren f 1.a 1.70, allen per l/2 II.L., slaboonen f 0.05 a 0.06 per 100. HOORN, 1 Nov. 1907. Aangevoerd 481 vette schapen f 23.a 30.—, lammeren f 17.a 23.beiden per stuk. Handel stug. Station NOORD-SCHARWOUDE, 1 Nov. 1907. Uien f 1.al.05 per 50 K.G. Roode kool f 3-50a3.75, 2e soort f 2.50a3.Gele kool f 3.50a3.75, 2e soort f 2.30a2.75, Witte kool f 2.90a3.2e soort f 2.40a2.60 per 100 stuk,

Alkmaarsche Courant | 1907 | | pagina 9