STADSNIEUWS. BUITENLAND. 747.68 459.72 656.67 361.— 777.69 940.63 Uit de Egmonden. Bij Kon. besluit is benoemd met ingang van 16 De cember tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Egmond aan Zee H. Addens, thans in gelijke betrek king te Balk. Een ontrouwe knecht. Een rijtuigmaker te Vaals had een nieuwen knecht, die na twee dagen plotseling verdwenen was. Bij on derzoek bleek dat hij een zak met geld inhoudende on geveer 600 had meegenomen. Geen meevallertje. De staking der metselaars en opperlieden te Arn hem schijnt een verloop te krijgen, zooals niet ver wacht was. Er is n. 1. besloten de bij de staking be trokken werken tot 1 Febr. a. s. te laten stilliggen. De aangehouden inbreker te Haarlem. De aanhouding van 5 beruchte personen te Haarlem, waarvan wij in ons vorig nummer onder de telegram men melding maakten, is te danken aan den recher cheur Van Halst uit Haarlem en den rijksveldwachter Kuiper van Beverwijk, die zich in een kippenhok had den schuil gehouden bij een rijwielhandelaar, waar juist een „meneer" een gestolen rijwiel verkocht. Hij werd gearresteerd en op hem werden tal van val- sche sleutels gevonden. De gearresteerde Kollaard bleek 't hoofd te zijn van de bende, die per celwagon naar 't huis van bewaring werd gebracht. Droevig. Te Leeuwen is de heer Burgers onder de in gang zijnde tram geraakt, met het gevolg, dat een zijner beenen verbrijzeld werd en de ongelukkige is overle den. Hij laat-een weduwe en eenige kinderen achter. Uitgestrektheid der koolteelt in de Noord- hollandsche koolstreek in de jaren 1905, 1906 en 1907. Omstreeks midden October 1.1. werd een voorloopig bericht gepubliceerd omtrent de uitgestrektheid der koolteelt in de Noordhollandsche koolstreek in de jaren 1905, 1906 en 1907. Dit bericht had in hoofdzaak be trekking op de gemeenten aan den Langendijk, aan gezien de noodige gegevens uit verschillende andere plaatsen nog niet waren ingekomen. Thans kan een volledig overzicht worden gegeven betreffende alle gemeenten, waaromtrent het vorige jaar ook opgaven werden gepubliceerd. Deze gemeenten zijnSt. Pan- cras, Broek op Langendijk, Zuid-Scharwoude, Noord- Scharwoude, Oudkarspel, Warmenhuizen, Schoorl, Koedijk, Heer Hugowaard, Harenkarspel, St. Maarten, Hensbroek, Obdam, Oude Niedorp, Nieuwe Niedorp, Hoogwoud, Winkel, Hoogkarspel, Venhuizen, Groote broek, Bovenkarspel, Enkhuizen en Andijk'. De ver- eischte inlichtingen werden weer op dezelfde wijze ingewonnen als het vorige jaar, d. w. z. aan zooveel mogelijk alle koolbouwers in bovengenoemde gemeen ten werden kaarten toegezonden, met verzoek daarop te willen invullen de oppervlakte, door hen met ver schillende tuinbouwgewassen beteeld. Over- het alge meen is zeer goed aan dat verzoek voldaan. Alleen in twee, voor de groentencultures belangrijke gemeenten, n.l. Grootebroek en Bovenkarspel, konden de noodige gegevens niet op de boven aangevoerde wijze worden verkregen, maar moest men die ten deele door schat ting vaststellen. Sommige groententelers bleken het doel van dit onderzoek niet te begrijpen en aarzelden of weigerden, de gevraagde inlichtingen te verstrekken, tengevolge waarvan het onderzoek belangrijk werd vertraagd. Verbouwd werden Tabel I. 148,58. 498,50. GEWAS. Vroege gele kool Huisgele als doorzetters leegvelders Taaie gele als doorzetters 32,70. leegvelders 67,90. Deensche witte als doorzetters 47,17. leegvelders 182,35. Aantal hectares in 1905. in 1906. in 1907. 106,94. 485,60. Langendijker witte kool Vroege roode kool Late Reuzenbloemkool als doorz. leegv. Andere bloemkoolsoorten 230,20. 391,40. 978,10. 158,60. 61,40. 557,69. 32,70. 70,90. 32,30. 155,50. 131,97. 315,40. 101,50. 423,14. 15,30. 31,82. 84,91. 43,-. 135,80. 182,20. 372,50. 979,20. 1028,20, 205,10. 353,80. 71,80. 58,93. 578,22. 527,90. Telt men de met de verschillende hoofdkoolsoorten bezette oppervlakten samen, dan komt men tot de volgende cijfers Tabel II. GEWAS. Gele kool Witte kool Roode kool Totaal sluitkool Bloemkool Voorts werden nog verbouwd Tabel III. GEWAS. Aardappelen Aantal hectares in 1905. in 1906. in 1907. 696.14 319.77 1369.50 1294.60 1400.70 2576.90 2310.51 2418.37 855.12 Uien Wortelen Roode bieten Alleen aan den Langendijk. Aantal hectares in 1905. in 1906. in 1907. 214.3 271.7 88.9 18.1 157.1 271.5 90.5 13.2 208.9 278.2 96.8 9.43 Verdronken Zaterdagmiddag ontdekte men te Maassluis dat een schokker een halve mijl bezuiden den Zuidpier gezon ken lag met de mast half boven water uitstekende. Geen mensch was meer op het wrak te ontdekken. Ook Nederlandsch. „10 Ceylorze een amvietie aattér 123" is Neder landsch De administratie van den Grooten Schouwburg, te Rotterdam, heeft het ontvangen en begrepen dat 't een aanvrage is van 10 zijloges en een amphitheaterplaats, No. 123. Verdwenen. De in de vorige week in functie getreden brieven gaarder te Broek in Waterland is plotseling vertrok ken zonder orde op zijn zaken te hebben gesteld. Ente Zwan overleden. Naar de Tel. meldt, is Ente Zwan, die verleden na jaar op een avond te Andijk zijn kostbaas met een spa de doodsloeg, in de gevangenis overleden. Een ernstig ongeluk. Te Hilversum raakten Zaterdagavond, omstreeks 7 uur 4 menschen onder den trein bij den overweg Lie- bergerweg, n.l. zekere vrouw Vermeulen met kind, eene vrouw v. Beusekom en een man, waarvan de identiteit nog niet js vastgesteld. Het kind, een 5-jarig meisje, was onmiddellijk dood; vrouw Vermeulen en de man stierven tijdens het vervoer. De andere vrouw hoopt men in liet leven te houden, hoewel haar toestand zorg wekkend is. De doktoren Meindersma, Peters en Hoogerhuizen waren spoedig aan het station, doch konden slechts den dood constateeren. Het ongeluk gebeurde met den trein naar Utrecht. De lijken werden om 9 uur door de politie naar de K.-K. ziekenverpleging vervoerd. De recherche doet onderzoek naar het gebeurde. Het staat vast, dat de justitie zich met de zaak zal bemoei en, daar vermoedelijk de afsluitboom open is geweest. Het punt waar de overrijding plaats had, ligt enke le minuten van het station verwijderd naar de richting Bussum. De binnenkomende treinen, nemen even te voren een bocht, zoodat ze door lieden, die de overweg passeeren, niet op grooten afstand zichtbaar of hoor baar zijn. Begrijpelijkerwijze is Hilversum vol van deze droeve gebeurtenis. De nazomer. Zaterdagochtend bracht de tuinman van het huis te Velde nog een mandje frambozen op de Zutfensche markt. Of we ook een zachten nazomer hebben Twee actueele aardigheden. „Zeg, heb je gehoord dat de barbiers in Amsterdam hun tarief hebben verhoogd „Neen"luidde de wedervraag, „en waarom „Wel, omdat ze in Am sterdam allemaal zulke lange gezichten trekken." „Weet je dat er aan eenige banken in de buurt van het Stadhuis te 's-Gravenhage ook al een luchtje is?" „Welke „De banken op de vischmarkt 1" Een wildeganzen-plaag. In Friesland richten groote scharen wilde ganzen veel schade aan in de wintertarwe op het veld. Land bouwers hebben nu aan Ged. Staten vergunning ge vraagd de dieren te mogen schieten. De drank. De fabrieksarbeider G. Delnooz uit Borgharen (L.) had een mes mee genomen naar zijn fabriek te Maas tricht om het te slijpen. Huiswaarts keerende dronk hij te veel 's avonds en had het ongeluk te vallen, waarbij het scherpe mes hem in den buik drong. Zijn toestand is zoo dat de dood zoo goed als zeker is. De man heeft drie jonge kinderen. Vóór de huwelijksreis. Te Neede had het pas getrouwde paar ter W., het ongeluk, door de duisternis misleid te water te loopen. Het jonge paar werd gered, maar de voorgenomen huwelijksreis naar Parijs viel door dit ongeval in 't water. Nieuws uit Hoorn. Voetbal. Sport II speelde gistermiddag op het terrein aan den Buitenluiendijk tegen Sparta" van Enkhuizen. Sport won met 1 -0. 's Morgens had Sport III gespeeld tegen de Hoornsche vereeniging '„Sportman". De laatste won met 42. Te water. Bij 't Roomhuis reed gister een fietsrijder met fiets en al te water. Gelukkig kwam hij er met een nat pak en den schrik af. Commissie van bijstand in het beheer van het gemeentelijke pensioenfonds. B. en W. stellen dèn raad voor, vast te stellen een verordening, regelende den werkkring van de Commissie van bijstand in het beheer van het gemeentelijk pensioenfonds. Art. 1 van deze verordening bepaalt dat er eene vaste commissie is, teneinde B. en W. bij te staan in het beheer van het gemeentelijk pensioenfonds. Die commissie bestaat, buiten den burgemeester of een der wethouders als voorzitter, uit drie raadsleden. Zij draagt den naam van commissie van bijstand voor het gemeentelijk pensioenfonds. De leden worden jaarlijks in eene in December te houden raadsvergadering, gekozen. De commissie vergadert in den regel eenmaal in de maand en voorts zoo dikwijls de voorzitter het noodig oordeelt. In de vergadering worden geene besluiten genomen tenzij, behalve de voorzitter of diens plaatsvervanger, twee leden tegenwoordig zijn. De commissie ziet toe op de administratie van het fonds en op de behoorlijke verantwoording van de voorgeschreven kortingen. Zij ziet toe, dat het noodige kasgeld beschikbaar worde gehouden voor de periodieke uitkeeringen en andere uitgaven en geeft aan B. en W. advies over de belegging der overige gelden. Keuring van vee en vleesch enz. B. en W."stellen den raad voor te besluiten A. de Verordening op de keuring van vee en vleesch en den invoer, het vervoer, den doorvoer en den verkoop van vleesch in de gemeente Alkmaar, zooals die is vastgesteld bij raadsbesluiten van 28 Augustus 1-1 No. 13 en 2 October 1.1. No. 6 te wijzigen als volgt De 5de en 6de alinea van art. 27 worden geroyeerd. B. De bedoelde verordening daarna opnieuw vast te stellen en van een nieuwen datum van vaststelling te voorzien. Een siagersgezellenbond. Gisteravond werd er een vergadering gehouden door een groot aantal slagersgezellen. Na bespreking werd besloten een vereeniging op te richten, welke zich ten doel stelt het verkrijgen van Zondagsrust en allerlei verbeteringen in de arbeidsvoorwaarden enz. Als lid traden terstond 50 personen toe. Als bestuurs leden werden gekozen de heeren P. Groenewoud (voorzitter), G, H. van Giezen (secretaris), K. van der Aa (penningmeester), J. Blauwboer en K. Godijn, commissarissen. Alkmaarsche kegelaars. De Kegelclub „Alcmaria Yictrix", die het volgende jaar Maart haar 15-jarig bestaan hoopt te vieren (waarvoor zij reeds Medailles van het Koninklijk Huis heeft verkregen) heeft in het Groot Internationaal Kegelconcours v. d. Kegelclub G. G. P. te Amsterdam ter gelegenheid van haar 10-jarig bestaan, behaald: Den derden prijs in den Korpswedstrijd, (zilveren lauwertak), den eersten prijs in den gecombineerden wedstrijd, (zilveren lauwertak), en den gecombineerden treffersprijs (zilveren lauwertak). Voorwaar, een flink succes voor de Alkmaarsche kegelaars De veemarkt. Wat toch een wonderlijk gezicht, een schouwspel vol van leven dat Waagplein zoo vol gewoel. Wat een gekrioel van menschen en dieren en wat een eigenaar dige aanblik die vele blauwe kielen tusschen de menig te en dat alles onder een lekker zonnetje van een fris- schen herfstdag. Zaterdag begon de drukte reeds, werden de palen als bevroren schildwachts in stijve rijen geplaatst en ten tjes en kramen langs den waterkant opgetrokken. En Zondagmorgen begon de stroom van logge koebeesten op te komen van alle zijden der stad. Maar heden is bet toch de drukste dag. Voor den niet-handelaar of betrokkene is een wandeling langs en door het gewoel, hoewel een waagstuk voor wie zijn schoeisel en klee ding van smetten vrij wil houden of bang is voor de runderen met hun goedig-logge koppen, niet van in teressante momenten ontbloot. Het is hier en vooral voor de buitenlui op zoo'n dag, die dan koop graag zijn pas op je beurs. Niet voor de zakrollers, doch voor de verleidingen van de lekkernijen, sieraden en mooie artikelen welke van alle zijden tot koopen uitnoodigen. Doch zoo'n markt is niet alleen een goe de gelegenheid om de maag met lekkere en minder- lekkere, noodzakelijke en minder-noodzakelijke dingen en den zak met fraaie en minder-fraaie voorwerpen te vullen zij (biedt vaak uitkomst aan., lijdenden aan lichaamspijnen. Daarvoor is Jacob Hollander, de red der van klagers over wreede likdoornsmarten en asth- malasten, een welkome gast. Een dichte drom stond voortdurend om zijn tafeltje bij de Schapensteeg. Zoo'n meneer met een „hooge zijden" 'op, met achter zich een doek met iets er op waarbij „Koninklijk" te pas komt en een voet is afgebeeld, is iets dat men niet zoo maar voorbij loopt. Hij kruidt zijn redevoe ringen, voor hij tot de eigenlijke zaak komt, met poli tieke opmerkingen of grappen ten koste van dezen of genen persoon van algemeene bekendheid. „Waar gaat het heen met de gevangenissen," hoorden wij hem met vervaarlijk geluid roepen. „Let er op als je er iemand te spreken moet hebben, voortaan met twee woorden te spreken. Snap je waarom? Omdat er te genwoordig alleen heeren-boeven zitten. Allemaal bankiers, advokaten, notarissen en wat je meer wilt Voortaan zij liet dus bij den concierge: mag ik „mijn heer" de boef even spreken." En dan tot de eigenlijke zaak komendê vertoont hij een doosje met een geelach tig goedje er in: „Slangenbalsem." En ga nu met je likdoorn naar een dokter, dan krijg je-een fleschje met goed, je smeert er mee dat je warm wordt, dagen lang, je betaalt een rijksdaaldertje en. blijft loopen met je likdoorns. Neen, dan mijn slangenbalsem voor een koopje heb je genezing! En ik heb meer menee- ren. Hoest u, kucht u, kan u niet snel loopen.hier! Zet deze gedroogde kruiden op koud water en drink lieve menschen! In weinig tijd ben je van je asthma afZoo gaat hij voort. Even verder weer een koop man aan 't redeneeren. Hier wordt speciaal aangepre zen een voorwerpje om glas mee te snijden. „Pak aan, pak aan dat kost geen 10, geen 9, geen 8 stuivers, dat kost een kwartje maar! Voor vijf en twintig cen ten maar,daar kan je mee hameren, en breken en snij den! Daar ligt de „machine" voor vijf en twintig' pak aan, als je niet te „stom" bent om vast te hou den en ginder zijn het weer messen, portemonnaies en haarkammen. Elders een koopman met vergroot glazen. Alles voor weinige stuivers slechts. Weer klinkt een geweldig lawaai 't is de bekenden „Jaap met z'n koek." Die heeft er ook liefhebberij in. Dat is een geroep zonder rust, een slaan met koeken op el kaar, als was de man hevig in toorn. „Vooruit, koek zal je eten! van de koeketers moet ik het hebben. Pak aan luie koeketers!" En dan zwaait hij door de lucht met een paar koeken in de vuist, als wilde hij er de omstanders mee om de ooren smijten. Zoo nu en dan duwt hij eenigen omstanders een stuk koek in de hand. liefhebbers genoeg maar ook koopers de kisten zijn spoedig leeg. Dat Jaap er pleizier in heeft, blijkt wel uit wat wij hoorden, n. 1. dat Jaap in Amsterdam een confectiewinkel heeft, die hij in hoofdzaak aan zijn vrouw overlaat. Hij staat liever op de markten, daar is meer vertier en. brengt hij de menschen eerder tot koopen dan wanneer hij achter de toonbank in zijn winkel staat. Weer elders een ander tooneeltje daar zitten in een tent een zestal blauwgekielden rij aan rij, brood met worst uit de vuist op te peuzelen, terwijl de eige naar van de affaire met meesterlijke hand de broodjes „behandelt" met een reusachtig mes. Geen aller- daagsch werk voor een man. Vreemde combinaties zagen wij in de kraampjes met lekkernijen enz. Wat zegt ge bijvoorbeeld van de ze verkoop van sigaren enpetten En zoo is er nog veel op de markt te midden van 't geloei en 't geroep op te merken, dat doet denken aan de goede, oude tijden. Wat de markt zelve betreft, het volgende. De aan voer is ruim 500 stuks minder dan het vorige jaar. Was deze in 1906 4998, thans was zij (4469. De handel was over het algemeen stug, en de prij zen waren hoog. Badhuis Witte Kruis. In de week van 28 October tot 2 November zijn in het badhuis van liet Witte Kruis genomen 64 kuip baden, 80 regenbaden le klas en 134 regenbaden 2e klas, tezamen 278 baden.. Een krasse negentig-jarige. Heden viert de heer J. N. Querelle, zijn 90sten verjaardag. Uit het leven van den krassen grijsaard is in ons vorig nummer reeds het een en ander meegedeeld. Wij brachten een bezoek aan den jubilaris, dien men werkelijk zijn hoogen ouderdom niet zou aan zien. In zijn versierden leuningstoel zat hij genoegelijk in de kamer die in feestdos was, te babbelen en vertelde o.a. dat hij nu al 75 jaar in Alkmaar woont, waarvan 60 in het oude huis op den hoek van de Houttil. jgAls mijn kinderen het wilden hebben, zeide hij, ging .k weer naar Luxemburg, waar mijn broer woont, die '96 jaar is. Zöö reislustig dus nog Maar, zooals wij reeds zeiden, de familie houdt „grand-papa" liever hier, om hem de rust te laten genieten, die hem toekomt. Van tal van zijden kwamen er felicitaties, en den geheelen dag was het druk van bezoekers. In de buurt van de woning werd door velen ter eere van den ge- achten jarige gevlagd. Bond van Nederl."Onderwijzers. De alhier bestaande afdeeling van bovengenoemden Bond, opgericht 23 October 1892, herdacht jl. Zater dagavond haar 15-jarig bestaan met een feestelijke bij eenkomst van de leden en hunne introducés op de bo venzaal van café Central. Verreweg het grootste deel der leden wier aantal thans ongeveer 50. bedraagt was aanwezig, zoodat do door de zorgen van den bloemist Doggenaar en enkele damesleden aardig aangekleede zaal bijna te klein was. Het Hoofdbestuur van den Bond was, behalve na tuurlijk door het Alkmaarsche Hoofdbestuurslid, den heer 'S. Bakker, vertegenwoordigd door den algemeene voorzitter, den heer F. L. Ossendorp, die ook bij de op richting der afdeeling, welke 15 jaren geleden in de zelfde zaal tot stand kwam, aanwezig was. Na eèn woord van welkom door den voorzitter, den den heer J. J. T. Kooy waarbij deze in 't kort iets uit de 1ste jaren der afdeeling en uit den laatsten tijd in de herinnering terugriep, werd door den heer Ossen- dorp een meer uitvoerige feestrede gehouden, waarin hij wijzen kon op veel van wat, zoo niet rechtstreeks dcor het optreden der afdeeling dan toch door het wer ken van een of meer bestuursleden hier in Alkmaar voor,den onderwijzer, voor de school en het kind is ge wijzigd en verbeterd, en naast de verbetering van de salarieering, de afschaffing van het ambulantisme, waartoe ook de afdeeling zeer zeker een belangrijken stoot heeft gegeven, den strijd voor de -openbare school, meende spr .vooral niet te mogen vergeten, dat het de afdeeling Alkmaar is geweest, die destijds het voorstel om te bevorderen de oprichting van een centraal Ge nootschap voor Vacantiekolonies, op den beschrijvings- biief voor de algemeene vergadering van den Bond hoeft gebracht, en daar zag aangenomen. De verschillende zaken, die'in de afdeeling in den loop der 15 jaren waren afgedaan nagaande, meende de spreker, dat er alle reden bestond, dit 15-jarig be staan te herdenken, terwijl hij onder daverend applaus besloot met een gelukwensch aan de afdeeling en in het bijzonder ook aan haren voorzitter, als eenigen die van de oprichting aff, trouw op zijn post bleef! De avond werd verder aangevuld door de afwerking van een feestprogramma dat er door de zorgen van het bestuur niet onaardig uitzag. Zang, muziek, tooneel- spel, voordrachten, wisselden elkandsr. Vooral de ver tooning van het aardige blijspel „de Slaap der Eubio tiek" had veel succes. Het feest werd besloten met een geinproviseerd bal, waaraan vooral door de jonge leden druk werd deelge nomen. Men bleef zelfs tot in den vroegen morgen bijeen. Voetbal. Van de 3 aangekondigde wedstrijden op Zondagj.l. was A. V. V. de gelukkigste door op haar terrein Z. V. V. II van Zaandam met 132 te verslaan. De Zaandammers stelden zich in het begin met 9 man op, maar spoedig daagde er een tiende man op. A. V. V. was gedurende de ngeheelen wedstrijd de sterkste, ofschoon door den Zaandamschddoen lverdediger menig keer mooi werd weggewerkt. Alcmaria II moest het afleggen v[tegen H. V. V. (Haarlem). De overwinning was voor de Haarlemmers met 2 tegen 0. De Alkmaarsche cadetten F. C. hebben een groote nederlaag toegebracht aan Alcmaria Victrix I. De cadetten wisten 8 maal te scoren, de A. V. I'ers slechts 3 maal. Er loopen in Duitse li land geruchten, dat de regeering van plan moet zijn in den komenden zomer de basis van de Oostzeevloot'te verleggen van Kiel naar Wilhelmshaven, zoodat deze vloot vereenigd werd met het Noordzee-eskader. Een sterke vloot zou dan dus vlak tegenover Engeland liggen. Engeland gaat, zooals wij reeds mededeelden, een nieuw slagschip bouwen. De leverantie wordt in het openbaar aan den minstbiedende gegeven. Het nieuwe schip moet binnen drie jaar gereed zijn en wordt langer dan de bekende „Nooitbenauwd," het grootste Engelsche oorlogsschip. Het snelvuur zal 35 procent vlugger werken dan dat der „Nooitbenauwd." In 1910 zal Engeland 10 zulke slagschepen en 5 krui sers van hatzelfde type bezitten. Keizer Wil helm, koning Eduard en koning Alfonso zullen elkaar inj Engeland ontmoeten Mag men het Spaansche blad „El liberal" gelooven, dan zal er getracht worden tusschen Duitschland, En geland, Spanje en Frankrijk een overeenkomst tot stand te brengen, regelende de politiek ten aanzien van Marokko, waarbij een andere dan de tot dusver ge volgde weg zal worden ingeslagen. In Engeland zijn, evenals alle jaren in No vember verkiezingen voor den gemeenteraad gehouden. Ook daar worden deze verkiezingen beheerscht door de politiek. De conservatieven hebben 145 zetels gewonnen, de liberalen 23, de arbeiderspartij 20 en "de socialisten 3. Zooals men ziet heeft het conservatisme een groote overwinning behaald en het socialisme een nederlaag geleden. De meeste conservatieve overwinningen zijn verworven in steden, welke bij de laatste verkiezingen voor het Lagerhuis liberalen afvaardigden. Van de tien vrouwen, die eandidaat waren, werden er zes gekozen. De bladen maken melding van een Italiaan se he muiterij. Torre Maggiore, nabij Foggia, is door boeren geplunderd. Toen er een brigade gendar- tres kwam en met sabels zich een doortocht door de menigte trachtte te banen, werd er met steenen gewor pen. De kapitein werd gewond. Eindelijk werd de bende uiteengejaagd. De man, die den kapitein had gewond, uerd in hechtenis genomen, maar het kostte heel wat moeite, hem naar de gevangenis te brengen. In 11 a l*i vindt het plan tot tijdelijk verzet door de spoorwegarbeiders te Milaan aanbevolen, geen bij val. De spoorweglui te Rome verklaarden er zich reeds tegen. De radicale en ten deele ook de socialistische pers, keuren de houding der Milaneesche arbeiders af. Het hoofdbestuur heeft een rondschrijven gezonden aan alle afdeelingen, waarin ernstig wordt afgeraden aan die beweging mede te doen en waarin wordt ge zegd „Wij moeten thans geen verzet hebben, maar disci pline, eensgezindheid rondom het hoofdbestuur, als wij tenminste onze rechtvaardige eisehen willen zien inge willigd." Nog een bericht uit Italië: de oud-minister Nasi zal waarschijnlijk heden naar de Senaatsgevange nis worden overgebracht. Zijn advocaten vreezen dat deze opsluiting een noodlottigen invloed op zijn ge zondheid zal hebben en zij eisehen, dat hij voorloopig op vrije voeten zal worden gesteld. Zooals men weet, wordt de oud-minister beschuldigd van oplichting en verduistering. Er zijn 279 getuigen a décharge, waaron der alle ministers, vele oud-ministers, de voorzitter van de Kamer een groot aantal leden van Senaat en Ka mer. Nooit had Italië een proces waaraan zooveel getui gen te pas kwamen. Van de verkiezingen in Rusland wordt gemeld, dat van 395 de uitslag bekend is. Gekozen werden189 monarchisten en leden van de rechterzijde; 113 Octo- bristen en gematigden; 4 leden van de partij der vreed zame vernieuwing; 33 kadetten; 14 Poolsche nationa listen; 6 Mohammedanen; 10 sociaal-democraten; 24 leden der linkerzijde en 2 wilden. Het wordt bevestigd, dat Golowin, de voorzitter der tweede Doema, herkozen is. Er moeten thans nog slechts 47 afgevaardigden ge kozen worden. Er wordt voorts melding gemaakt van een plan der uiterste .rechterzijde, om de grondwet bij een besluit der Doema af te schaffen. Het plan werd reeds voor de tweede Doema ter sprake gebracht, maar nu de rechterzijde de meerderheid heeft gekregen, is er kans op dat het verwezenlijkt wordt. Dan zal het voorstel in den Rijksraad door de ministers gesteund moeten worden of het ministerie moet aftreden. De rechterzijde wint dus altijd wat. Maar het land? Uit Rusland en Azië komen bijzonderheden over de muiterijen in Wladiwostock, welke leeren, dat het hier een welovergelegde beweging gold, waaraan tenminste twee, wellicht nog meer torpedobooten heb ben deelgenomen. De' militairen moeten zijn opgehitst d< or burger-revolutionnairen. Er is een streng onderzoek ingesteld, honderdvijftig matrozen en soldaten zullen voor den krijgsraad wor den gebracht en de schuldig-bevondenen worden ter dood veroordeeld. Zelfs een land als Abessinië blijft niet achter, waar het geldt hervormingen in te voeren. Koning Menelik heeft een besluit uitgevaardigd, waarbij on derwijs verplichtend wordt gesteld voor alle mannelij ke leerlingen boven de twaalf jaar. De staat bekos tigt dit onderwijs. Er worden reeds nieuwe scholen ge bouwd en onderwijskrachten uit Egypte betrokken. Het is overigens wel teekenend, dat het onderwijs al leen zal worden verstrekt aan mannelijke leerlingen,

Alkmaarsche Courant | 1907 | | pagina 2