N.V. HERMs. COSTER ZOON, Verlaagd in Prijs. Firma C. KEG. Crosse and Blackwell Ltd. BINNENLAND. BUITENLAND. ~A D V E R T E N T I E n7 Cherry (kersen) f 0.45 Strawberry (aard beziën) - 0.45 Raspberry (fram bozen) - 0.45 Apricot (abrikozen) - 0.45 Raspberry and Cur rant (frambozen en bessen) - 0.45 Orange Marmelade - 0.371|2| LANGESTRAAT. BOEKHANDEL No. I a f 3,75 No. 1 f '3,50 No. 3 f2,50 HTalezers In blikken van 1 pond chunks f 0,32% i1 0,45 r 2 Heele 6.65 flacons chunks 0,65 Aanbevelend, MEILINH BARTELINK Hengelo (O). den heer H. H. TöNIS, Ritsevoort 35, Alkmaar. MARKTBERICHTEN. Telefoon No 3. Voordam O 9. T>veos wordt om de 14 dagen een R 0 M A N verstrekt. w Is 55 n anders kan men er nog niet over oordeelen, of de aan slagen juist zijn. Van de zijde van het publiek worden nu bedenkingen gemaakt tegen velerlei aanslagen, zon der dat men er over kan oordeelen. Waar men spre ker naar de juistheid der aanslagen heeft gevraagd, heeft hij geantwoord, dat ze goed zijn. Voorts voegt hij er bij dat vele van die aanslagen in het boekje foutief zijn, en zegt ten slotte het beneden de waardigheid van een fatsoenlijk man te achten te werk te gaan op een manier, als hier is geschied. De V oorzitter zegt, dat de heer Glinderman heeft gezegd, dat de heer de Wit een betere opvatting had van het raadsbesluit. Spreker heeft gemeend dat de bedoeling was, dat van gemeentewege geen publici teit aan het kohier zou worden gegeven. De bedoeling van den wetgever is toch niet dat kohier te verstoppen. Als spr, geweten had, dat het vorig jaar de afschrij ving was geweigerd, dan had hij dat thans ook te gen gegaan. 't Is evenwel eenvoudig een kwestie van geld. Men had het kohier kunnen koopen. Daarom ook is het de vraag of de lagere wetgever in den geest van den hoogeren had gehandeld, als afschrijven wordt gewei gerd. Voor beide opvattingen van den heer de Wit, zoowel als van spreker is er plaats. De heer Van der Deen de Lille is dat hiermee eens. De heer Glinderman merkt toch op, dat in groote plaatsen, het afschrijven belet wordt, daar zit er altijd een ambtenaar bij. De Voorzitter kan zich dat voorstellen, men wil waarschijnlijk afschrijven voorkomen, om kans te hebben op de hooge leges-gelden. De heer Glinderman meent, dat de weige ring voortvloeit uit het besluit van den raad. De heer Boelmans ter Spill zegt, dat er al heel wat over de zaak gesproken is, in de kamer van B. en W. Het boekje was al in den handel voordat de Wethouders er iets van wisten. Het komt hem voor, dat, zoolang het raadsbesluit van kracht was de weigering moest blijven bestaan, totdat een hoogere macht dat besluit vernietigde. Spreker gelooft ook. dat het wel degelijk de bedoe ling was van degenen, die destijds tegen de publiciteit van gemeentewege hebben gestemd, dat zij dit hebben gedaan, om zooveel mogelijk de openbaarheid te voor komen. De heer For'uin begrijpt niet, waarom men de hoffelijkheid zoo ver weet, dat men de naam van den uitgever niet noemt. Er wordt gegist, maar waarom het niet openlijk gezegd. Voorts heeft hij gehoord, dat een afschrift wel 225 kost, terwijl hij verder vraagt, of dat afschrijven is ge beurd voor do balie of iu een aparte kamer. De heer de Wit antwoordt den heer Fortuin dat toen hij loco-burgemeester was, de heer Mulder is gekomen, om het kohier af te schrijven. Hij heeft dat geweigerd in tegenwoordigheid van een ambtenaar ter secretarie. Daarop heeft hij des Donderdags de zaak in het col lege ter sprake gebracht. Toen heerschte er verschil van gevoelen bij het college over de opvatting van het raadsbesluit. De Voorzitter verklaart nogmaals, dat als hij geweten had, dat de heer de Wit had geweigerd, hij in diezelfde richting zou zijn voortgegaan. Spreker meent zich te hebben gesteld op het standpunt der wet. De raad zal begrijpen dat het niet zijn bedoeling was tegen een besluit te handelen. Daarna wordt de ver- gadering gesloten. Uit Hoorn. Uitslag der gehouden loting. 1. H. Godschalk, in dienst, 2. C. J. Velthuis, gehr., 3. J. Spel, 4. O. Wittebol, gebr., 5. N. Hoorder, 6. G. Gronert, 7. J. Salm, 8. H. v. Kiel, 9. O. Bakker, 10. P. J. Stolker, 11. N. Wilhelm, gebr., 12. TI. Schuffel, gebr., 13. J. Groot, broederd., 14. A. Koning, 15. W. M. v. Pemis, gebr., 16.F. v. d. Meer, 17. A. Klaassen gebr., 18. M. Bakker, 19. B. de Vries, 20. H. J. Op meer, gebr., 21. D. Boersma, 22. A. Mes, 23. A. Koppes, in dienst, 24. C. Drost, gebr., 25 J. Last, gebr., 26. J. Beek, gebr., 27. D. Volten, gebr., 28. J. W. Engelman, 29. J. M. Pieters, 30. J. Ph. de Vries, broederd., 31. F. Wouters, in dienst, 32. C. Schollee, gebr., 33. Th. Baas, 34. A. L. Lindeboom, gebr., 35. J. H. Bossert, gebr., 36. P. J. Hazenberg, 37. J. G. Tool, 38. F. Schipper, gebr., 39. H. Houwing, 40. C. Bakker, gebr., 41 C. Schuurman. 42. K. Ph. Hommersen, 43. L. Osinga, gebr., 44. 3. Posthuma, 45. H. M. Roos, gebr., 46 W. Sopar, gebr., 47. D. Beerding, gebr., 48. J. W. Dekker, gebr., 49. C. Kind, broederd., 50. J. Gravendijk, 51» A. Hakhof, 52. A. de Ruijter, gebr., 53. Th. Tool, 54. P. Houdijk, 55. L. Koops, broederd., 56. P. Groot, broe derd., 57. K. de Vries, 58. J. Laverman, 59. W. J.Cou- rich Staal, 60. P. Kokkes, 61. J. ten Iloope, broederd., 62. I. de Vries, gebr.,- 63. P. van der Kodde, 64. Chr. Dapper, 65. J. W. Schermer, in dienst, 66. F. F. Schoof, 67. J. A. Brouwer, 68. C. Voogd, gebr., 69. N. C. Smit, gebr., 70. B. Groentjes, broederd., 71. S. Wes- terbaan, in dienst, 72. C. Kromheer, 73. Th. Bakker, gebr., 74. I. Vonk, 75. D. de Graaff, gebr., 76. G. Leus den gebr., 77. S. Mastenbroek, 78. D. Kat, 79. NT. P. C. Best, gebr., 80. M. de Boer, broederd., 81. J. C. v. Hinte, broeedrd., 82. W. Groot, 83. J. Ambuul, broe derd., 84. H. Zaal, 85. J. Gravendijk, gebr., 86. J. Drij ver, gebr., 87. J. E. Huyssen, 88. J. Wiggelaar, 89. W. v. Ree, 90. W. B. Lieshout, gebr., 91. G. M. Ph. v. Erp, 92. Th. v. Diepen, gebr., 93. G. ,T. Vollinga, gehr., 04 O. E. H. A. Brouwer. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. Fransche beleefdheid jegens dames. Een van m'n vrienden, aldus vertelt de Parijsche briefschijver van de Prov. Over. en Zwol. Ct., 'komt voor een paar dagen 's avonds uit een restaurant in de Champs Elysées, in gezelschap vaneen dame. Het regent dat het giet geen parapluie en tot overmaat van ramp geen rijtuig te zien. Komt een prachtige auto aaagesnord leeg. M'n v.iiend wenkt en roept„ArrêtezarrêtezDe chauffeur stopt, vraagt wat er aan de hand is. Of ie rijden wil naar dat-en-dat adres. Chauffeur boos„Ik ben geen taxameterZiet u niet dat ik voiture de maltre (eigen rijtuig) ben „Jawel, maar ziet u, dat hier een dame in den regen staat, in avondtoilet?" Meer was er niet noodig. De chauffeur is Fransch- man daar staat een dame in den regen „Wilt u maar instappen?" De auto op weg met z'n vracht. Ter bestemming gekomen trekt m'n vriend z'n portemonnaie, en krijgt een pertinente weigering van den chauffeur. „Ah non, ik heb een dame een dienst bewezen ik neem geen geld Mijn vriend houdt aan, en pas na beslist aandringen wordt-ie met moeite aan den galanten chauffeur een paar francs kwijt. De chauffeur is Franschman. Nous sommes k Paris Een blauwbaard. De schrijnwerker David Krantz., te Marburg, die Pinksteren 1901 zijn eerste vrouw vermoordde en na 3en 'n half jaar gevangenisstraf genade kreeg, heeft gisteren zijn tweede vrouw den hals afgesneden en zich zelf daarna opgehangen. Aan de grenzen. De Duitsche steden aan de Nederlandsche grens zullen gemeenschappelijk zich tot de Duitsche regee ring wenden, om te verzoeken, dat er op Zon- en Feest dagen inde namidÜsguren zal mogen worden ver kocht. Talrijke Nederlandsche werklieden, die in Duitschland werk vinden, maar in Nederland wonen, die op Zondag hun inkoopen doen, zijn gedwongen hun in Duitschland verdiend geld in Nederland uit te ge ven, wijl hier geen wettige Zondagsrust bestaat. De Duitsche eigenaars van zaken hopen daarom, dat zij tot 5 uur 's Zondags zullen mogen verkoopen. SALPETERZUURVORMING IN DEN BODEM. Onze deskundige medewerker meldt ons: Wanneer we een hoeveelheid grond nemen, waarin geen salpeterzuur gevonden wordt en we drenken dien grond met een ammoniak oplossing dan zal na eenige dagen de ammoniak uit den grond verdwenen zijn, terwijl salpeterzuur kan worden aangetoond. Nu is ammoniak een verbinding van stikstof en water stof, terwijl salpeterzuur behalve stikstof enwa- terstof ook zuurstof bevat. Daar dus voor om zetting van ammoniak in salpeterzuur alleen zuurstof noodig is zouden we zoo oppervlakkig besluiten, dat deze omzetting niets anders dan een oxydatie proces is. Toch is dit niet volkomen juist. Hadden we den grond vooraf gegloeid, of vergiftigd door bijv. met chloroform te drenken, dan zou van salpeterzuurvor ming geen sprake zijn. Dit komt, omdat kleine orga nismen-bacteriën voor de gewenschte omzetting in den bodem noodig zijn. Door den grond te gloeien hadden we die kleine wezentjes gedood en kon de sal- peterzuurvorming niet plaats hebben. Vooral door de onderzoekingen van de Fransche scheikundigen Müntz en Schlösing; de Engelsche landbouwscheikundige Warrington en de Russische bacterioloog Winograds- ky zijn we tot die wetenschap gekomen. Nu is de werkzaamheid der bacteriën in alle gronden niet ge lijk. Zooals we reeds gezegd hebben, is toetreding van zuurstof beslist noodzakelijk. In stijve gronden met een slechte structuur, waar dus de lucht moeilijk kan toetreden, zal salpeterzuurvorming heel langzaam gaan. Daarentegen ontwikkelen de bacteriën zich het best in vochtige humushoudende gronden. Ook in zu re gronden kunnen de salpeterzuurvormende bacteri ën niet leven. En nu bij de ammoniakomzetting sal- peteruzuur gevormd wordt is het dus beslist noodig, dat in den grond een stof gevonden wordt, die het ge vormde zuur kan neutraliseeren. Is nu in den bodem voldoende kalk aanwezig, dan zal het gevormde zuur in een kalkzout omgezet worden. De temperatuur van den grond is ook een factor, die bij de bacteriewerking zijn invloed laat gelden. Is de warmtegraad in den bouwvoor minder dan 5 graden Celsius., of hoo- ger dan 55 graden Celsius, zoo zal geen sal peterzuur gevormd worden. De gunstigste tempera tuur is wel 37 graden C. Bij deze warmtegraad ver loopt de nitrificatie 610 maal sneller dan bij een temperatuur van 11—14 graden O. Heeft de landbou- wer «^.(tuinier voldoende stalmest uitgestrooid dan zal de plüMb de in de mest voorkomende stikstofverbindin gen niet eerder kunnen benutten vóór de genoemde voorwaarden tot salpeterzuurvorming in vervulling zijn gekomen. Hiermee moet de practische boer reke ning^ houden. Al is het waar, dat de plant de stikstof ook in een ammoniakvorm kan opnemen; liever neemt ze deze voedingsstof in den vorm van een salpeterzuur- zout tot zich. Is bijv. het voorjaar koud, zoodat de temperatuur te laag blijft voor een voldoende salpeterzuurvorming, dan moeten we de plant te hulp komen. Stilstaan is achteruitgaan en we doen dus goed, door het geven van een weinig salpeterzuur in den vorm van chilisal- peter de plant over de hongerperiode heen te helpen. ENKELE WENKEN BIJ AANWENDING EN AANKOOP VAN CHILISALPETER. V il men goede resultaten bij aanwending van chili verwachten, strooi dit zout dan op tijd. Hiervan hangt veal af. Meermalen gebeurt het dat eerst dan chili uitgestrooid wordt, als aan de gewassen te zien is, dat ze behoefte hebben aan opneembare stikstof. Dit is te laat. Koopt daarom uw chili, die ge denkt noodig te hebben reeds vroeg aan, daar men in 't alge meen mag zeggen: hoe eerder men strooit, hoe beter ze werkt. Moet men chilisalpeter eenigen tijd bewa ren, dan doet men dit op een droge plaats. Chili is een hygroscopiseh zout, d. w. z. het trekt gemakkelijk v ater uit de lucht tot zich. Dit komt van het weinige magnesium chloride 't welk we in chili aantreffen. Zorg, dat ge het zout zoo fijn mogelijk uitstrooit. Bij ondervinding weten we, dat het gemakkelijk kluiten vormt. Die stukken moeten eerst fijngemalen worden en is een kunstmestbreker noodig. Mocht het aan schaffen van een breker uit een financieel oogpunt gelaten worden dan geloof ik dat iedere dorpsvereeni- ging goed deed er eentje te koopen. Men zorge er voor zoo regelmatig mogelijk te strooien. Zijn de planten nat, dan mag geen chili gestrooid worden. Het zout zou op de vochtige bladeren direct oplossen en het bladweefsel vernielen. Koopt uw chili bij vertrouwde handelaren of bij hen, die onder openbare controle staan, daar het meer dan eens voorkomt, dat chili vervalscht wordt. Als bewijs volgen hier enkele brokjes uit de verslagen der Rijks proefstations over 'tjaar 1906—1907. Pr oefstation Wageningen. „De monsters chilisalpeter voldeden voor Jt grootste deel aan de ga rantie^ Bij 7 er van werd onder gehalte geconstateerd, wat bij 3 monsters het gevolg was van opzettelijke toe voeging van kainiet. Deze bevatten 12.95, 13.4. 13.75% stikstof." Proefstation Hoorn. „Vervalschingen wer den zoo goed als niet geconstateerd. Vermelding ver dient slechts een monster chilisalpeter dat 1,2% stik stof bevatte en dat grootendeels uit kalizout bleek te bestaan. Proefstation Goes. „Bijzondere vermel ding verdienen de monsters chilisalpeter met 9.8 en met 2 stikstof. Beide monsters waren vermengd met keukenzout." Proefstation Groningen. „Ernstige af wijkingen van de normale samenstelling kwam eenige malen bij monsters chilisalpeter voor. Groote partij en, die aan een coöperatieve vereeniging geleverd wa ren bleken gedeeltelijk te zijn vermengd soms met zand en soms met ruwe kalizouten. Het stikstofge halte was in plaats van ruim 15 slechts 12.5 tot 11.5 Proefstation Maastricht. „Van het aantal onderzochte monsters chilisalpeter dienden er 92 ter controle van aangekochte partijen vertegen woordigende een hoeveelheid van 1180624 Kg. Hier van voldeden 2 niet aan de garantie correspondeeren- de met 20400 Kg. chilisalpeter. Koop dus uw chili, waar men met recht op onder zoek 15 en 'n half stikstof in den vorm van salpe terzuur durft garandeeren. BURGERLIJKE STAND. Schoorl (October). Ondertrouwd: Jacob Snip en Elisabeth v. d. Horst. Getrouwd: Jacob Snip en Elisabeth v. d. Horst. Geboren: Johanna d. v. Johannes Delis en van Trijntje Boots. Pieter, z. v. Pieter Dalenberg en van Neeltje Schipper. Overleden: Maartje Blok, 77 j. wed. v. Corne lls Breed. Hermanus Koopman, 72 j. Heiloo (October). Ondertrouwd: Lourens Verver te Limmen en Oatharina Cornelia Stokman te Alkmaar, laatstelijk al hier. Cornelis Duimmeijer en Maria Kok, beiden te Egmondbinnen, laatstgenoemde onlangs alhier. Geboren: Theodorus, zoon van Willem Petrus Swart en van Trijntje Kapteijn. Jannet Margare- tha, dochter van Martinus Adrianus Schenk en van Nina Hermina Moorbrink, wonende te Noord-Amerika. Overleden: Frederik August Reimeringer, 28 j. en ruim 11 m., wonende te Oosterbeek, gemeente Renkum. Bastiaan Johannes Wollenstein, echtgen. van Engel 'labeling, eerder gehuwd geweest met Jo hanna de Vries, 69 j. en ruim 5 m. Koedijk (October). Ondertrouwd: Cornelis Bakker en Marijtje Schouten. Getrouwd: Pieter Vermeulen en Trijntje Seliekkerman. Geboren: Klaas, z. v. Izaak Visser en van Aagtje Koning. Greta Maria, d. v. Gerrit Tuinzaad en van Anniegie Nederveen. Gerardus Fredericus, z. v. Adri anus Boon en van Margaretha Johanna de Vries. - Cornelia, d. v. Willem Hes en van Maria Schoen. Harenkarspel (October). Geboren: Simon Petrus, zoon van Reijer Kruijer en Petronella Wever. Cornelis, zoon van Petrus Hoedjes en Cornelia Schilder. Johanna, dochter van Petrus Johannes Lutt en Bregtje Groot. Elizabeth, dochter van Pieter Veldboer en Neeltje Bommer. Theodora Agatha, dochter van Andries Dekker en Eli zabeth Leek. Gehuwd: Cornelis Stam, 33 jaar, weduwnaar van Cornelia Metselaar te Noord-Scharwoude en Grietje van Leijen, 35 jaar, te Harenkarspel. Overleden: Cornelis Plak, oud 76 jaar, echtge noot van Susanna van der Stoop. Jan Jansen, oud 71 jaar, ongehuwd. Cornelis Waag, oud 69 jaar, echtgenoot van Neeltje Jongëjan. Petrus Veldboer, oud 2 maanden. Nicolaas Dekker, oud 2 maanden. - - Agatha Brigitta Veldman, oud 4 maanden. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Qu&Hero&ttj 16 Procent zuiver eiwit de grond stof tot instandhouding van het lichaam bevat Quaker Oats. Geen ander voedingsmiddel kan met Quaker Oats vergeleken worden. Geen andere spijs is zoo smakelijk en goedkoop. Af'slagvereeniging BEEMSTER, PURMEREND en OMSTREKEN, 7 Nov. 1907. Op de afslagmarkt werd verhandeld Spruitjes 42 a 58 ct. per mand. Bloemkool 5 a 6 ct. per stuk. Peren f 1.50 a 2.10 per mand. Handel stug. Per potje. Firma C. KEG, fr-cr kwartaal, il*»lenen» f 1,7 A), bevat filds. Elserler's Maaudsebrift. Eigen Haard. Heme des Deux Monöes. Illustration Tour du Monde. Magasin d'Kdaention Xord aud SUd. Illustrirte Zeituug. «artenlaube. Fliegende Bliittar. Orr.hili Magazine, «rayhie. Leesgezelschappen, p*r kwartaal. (MeJeaer» f foftwat i «ids. Else tier's Maandschrift. Hoil, Heme, Nederland Humoristisch Uturn». Eigen Haard. EHegende BlStter. «arteuïanbe. Oeiser Land uud Heer. London News. pmr kwartaal. Maleacr* f s «ids Elserier's Maandschrift Onze Eeuw Tijdspiegel Kiimorbtlsvh Aibam Eigen Haard FHcgendc BlBtter. «artealaab-:-. üsber Land and Meer Oinstratios worden ten allen t()de aangeaonen. Voor hen, wies het er niet aan gelegon i", of zij de tijdschriften wat later ontvangen staat Y S3 Ni ALLEN T IJ M 4e (clegenhdd oitcn Mne jjerieh-itlll e te ontvnaifra de t^Jd- xv.bHfïe-» rn roman*» No. 1 f 1,75 on met die van Ns. 5 en S af t,3A per kwartaal. Voor g.itbonceorden bsïl- teia 4e stad kan zoo noodig, de verwisseling van deze portefoni1op Zater dag wuden bepaald STssjr* be verarisnst-ISns 4er tijdschriften iseefl dr« WtlKiVIDAGfl plaat», foor t 1. 1. 14 le tot «asatwStlag. Nieuwe ANN AI? AS, 55 55 55 55 55 55 hebben de eer te berichten dat zij voor hare BIEREN als Vertegenwoordiger voor Al km aai en Omstreken hebben aangesteld

Alkmaarsche Courant | 1907 | | pagina 6