STADSNIEUWS. G EMENGD NIEUWS. Uit Venhuizen. Uit Schermerhorn. Uit „de Egnioriden." Uit Schagen. Botanische merkwaardigheden. Bedrog. Valsche bankbiljetten. Nieuws uit Hoorn. V olksoefeningen. Tooneelvereeniging „Voorwaarts." Aanbesteding Prins Hendrikstichting.1 Voetbal. Handels- en Kantoorbedienden. Nationale Reciteerwedstrijd. Bond van Zuivelfabrieken in Noordholland. te vinden, waarvoor geheel Europa niet alleen, maar ook Indië van 't gevaar van den oorlog bevrijd is en het welzijn van alle natiëns moet hem toegeschreven worden." Leeve de Kroonprins van Nederland." Onder de schrifturen der Japanners in de verzame ling Blomhoff was ook een groot stuk, in de onmiddel lijke omgeving van den Mikado, in het Hollandsch op gesteld. Het heet: „De Eysch van zijn Kijzerlijke Ma jesteit," enz. In dien eisch, vele bladzijden, groot, wordt gouverneur Blomhoff opgedragen allerlei voor werpen uit Holland te laten komen. Daaronder komt veel voorwitte porseleinen koppen met gouden randen en „handvatten" heele apotheken, vaderlandsche grein en sits, vaderlandsch goudstof en zilverstof, Fransche Duitsche en Engelsche woordenboeken, elk met het Hollandsch er achter, Spraakkunsten van Siegenbeek, enz. enz. Deze geheele interessante verzameling, die getuigt hoe groot Hollandsch's invloed op Japan nog vóór 1827 was, is aangekocht voor het Rijksarchief." De ouders der kinderen in de gemeente Venhuizen (N.-H.), die in anderhalf jaar geen onderwijs genoten, zijn door den kantonrechter van rechtsvervolging ont slagen. Langs den gewonen weg zijn deze kinderen meer dan 4 K.M. van de naastbijzijnde school verwijderd, terwijl een landpaddat door de ouders echter te gevaarlijk wordt geachtden afstand aanmerkelijk verkort. In de vergadering van „Schermerhorn's Belang" werden tot bestuursleden herkozen de heeren Ack- mann, Natzijl en Helder, en voorziening in een open gevallen plaats de heer van der Cappelle. Besloten werd de ingezetenen uit te noodigen mede te werken, om aan het fanfaregezelschap een vaandel aan te bieden 'als hulde voor de bereidwilligheid voor het opluisteren van feestelijkheden. Mede werd besloten aan den Wielrijdersbond een drietal borden aan te vragen ter waarschuwing voor den gevaarlijken hoek bij de Herv. Kerk en den afrit van de Swetterbrug in den polder Mijzen. Zondagavond hield het Kruisverbond voor de Eg- monden en omstreken een leden- en donateursverga dering in het Vincentiusgebouw te Rinnegom. Na opening en lezing der notulen las de geestelijke adviseur het jongste vliegende blaadje der K. S. A. voor, waarin kort en logisch werden uiteengezet de volgende vraagpunten Wat hebben wij te verstaan onder alcoholisme Waarin bestaat het nadeel, dat door het alcoholisme wordt aangericht? Wanneer is alcoholisme aanwezig Wat is de toestad in ons vaderland? En waaraan is 't toe te schrijven, dat het alcoholisme in de 19e eeuw zoo toegenomen en bijgevolg het alcoholisme als nieuwe kwaal in de wereld gekomen is Hierna bracht de afgevaardigde naar de algemeene vergadering van den Diocesanen Bond van de Katho lieke Drankbestrijders vereenigingen in 't Bisdom Haarlem, de heer J. M. Schellekens, een gedetailleerd verslag uit van de daar gehouden besprekingen. Nadat nog eenige liederen waren gezongen, een collecte voor 't vaandel was gehouden en een der leden een bijdrage had gegeven, sloot de voorzitter de vergadering. Voor een volle zaal gaf Schagen's mannenkoor Euterpe onder directie van den heer G. H. Hulsman gisteren den 17en een concert in het N.-H. koffiehuis alhier. Euterpe zong een zestal nummers, waarvan het eerste „Jagerkoor" uit „De Gelofte" van W. Smits wel het best werd gegeven. Het laatste nummer Zweedsche lucifers, marsch van Joh. Wagenaar, werd op aanhoudend applaus herhaald. De tekst van dezen marsch werd vóór het zingen door eenige jonge dames rondgediend die de doosjes met echte Zweedsche lucifers en van achter bedrukt met „Schagen's Man nenkoor Euterpe" in verschillend gekeurde mandjes rondbrachten. De heer Sam. Swaap, solo-violist van het Conservatorium te Amsterdam, trad als solist op met het 9de vioolconcert van Ch. de Beriot, een paar Romances en een Mazurka van Mlynarsky. Geen twee streken had de nog zoo jonge solist op zijn instrument gegeven of ieder voelde met een echt kunstenaar te doen te hebben. Vol leven en warmte, vol zekerheid en kracht gaf hij de heerlijke melodiën weer van zijn groote lievelingscomponisten. Dikwijls hoorden we violisten met prachtige techniek en ander geleerd werk, maar een violist als Swaap met zooveel hart en gevoel in zijn spel, met zooveel temperament hoorden we zelden. Die jonge man gaat, dunkt ons, een rijke toekomst van veroveringen en succes tege moet. Zijn warmte en de weldadig aandoende zang van zijn instrumdnt deelden zich aan de aanwezigen mede, die niet ophielden hem toe te juichen. Met een heel mooi toegiftje dankte zijnerzijds de heer Swaap voor de huldiging. Op hoogst verdienstelijke wijze begeleidde de heer A. Kooger ven Alkmaar den kunstenaar. Een her haalde kennismaking met beiden tezamen, violist en pianist, zal zsker later velen welgevallig zijn. Als gewoonlijk besloot een prettig bal dezen eersten Euterpe-avond, Men schrijft aan het llbld. uit Bergen (N.-H) De voorzitter der Vereeniging tot behoud van Natuur monumenten in Nederland, de heer Oudemans te Amsterdam, heeft zich tot onzen burgemeester ge wend met de opmerking, dat er voor een paar bota nische merkwaardigheden, welke op zijn duinter reinen groeien, gevaar bestaat. De bedoelde merkwaardigheden zijn een paar zeld zame orchideeën-soorten „Neottia" en „Coralliorhiza" waarvan de laatste zelfs nergens anders in Nederland gevonden wordt dan op de eigendommen van den heer Van Reenen. Zij loopen gevaar door den aanleg van een weg door de duinen noodig voor het op te richten herstellingsoord voor Amsterdamsche kinderen die gemaakt wordt langs de boschjes waar genoemde botanische zeldzaamheden groeien. De heer Oudemans zou het ten zeerste op prijs stellen als de heer Van Reenen zich bereid kon verklaren de meerdere be reikbaarheid zijner terreinen bv.b. door passende af sluitingen te verhinderen opdat zoodoende belet wordt dat binnen enkele jaren deze zeldzaamheden zullen zijn uitgeroeid. In verband met dit schrijven kunnen wij mede- deelen, dat de heer Van Reenen op middelen bedaeht is om aan het hem gedane verzoek te voldoen en hiermede de Nederlandsche merkwaardigheden op het gebied van flora en fauna die er op zijn terrein groeien tegen de plukzucht der wandelaars te be schermen. Naar wij van deskundige zijde vernamen, is de duinflora in de bosschen, waardoor de nieuwe weg aangelegd wordt, bijzonder rijk; behalve de door den heer Oudemans genoemde orchideeën groeien daar vele zeldzame bloemen die tegen de verniel- en pluk zucht van het publiek dienen beschermd te worden. Een meisje met zeldzaam mooi haar, kreeg het aanbod, haren haartooi af te staan voor f 200. De koop gesloten, wordt zij eerst gephotografeerd vóór het knippen, daarna met half afgeknipt haar nog eens en daarna nogmaals, nadat zij kaal geknipt was. (Toen dit was afgeloopen, werd haar beduid, dat ze nu maar gaan kongeld kreeg ze niet. Gelukkig heeft de politie daarover anders gedacht). Later prijkten de photo's in des heeren haarwer- kers winkel, maar natuurlijk in omgekeerde volgorde de laatste photo met kaalgeknipt hoofd het eerst, daaronder het fraaie opschrift„tengevolge van een huidziekte totaal kaal geworden", na twee maanden de 2e en na drie maanden de 3e photo wat een succes Moleschott Sinds het bekend worden van het in omloop zijn van valsche bankbiljetten van f 40, waarvan er te Amsterdam eenige zijn uitgegeven, zijn politie en justitie aldaar ijverig in de weer met het doen van naeporingen. Dat onderzoek heeft geleid tot het vermoeden, dat de fabx-iek van de vervalschte papiei-en moest gezocht worden in de onmiddellijke nabijheid van Amsterdam. Yooi-tgaande met de afwikkeling van den gevonden draad, heeft de justitie gistermiddag een huiszoeking gedaan bij een welbekend ingezetene van Buiksloot. Te ongeveer elf uur verscheen plotseling vóór de woning van den heer J. M. Schalekamp, dii-ecteur van de „Drukkerij en Uitgevers-Maatschappij, voorheen J. M. Schalekamp", de rechtex--commissai'is mr. L. P. J. Hoeffelman, de subst.-officier van justitie mr. W. J. van Dam, een griffier en een 15-tal politiebeambten. Na tot het huis toegang gekregen te hebben, werd daar en in de drukkerij een minutieus onderzoek ingesteld, dat tot ongeveer halfvijf geduurd heeft. Tijdens het onderzoek werd niemand tot de locali- teiten toegelaten en mocht ook geen der aanwezigen zich daaruit verwijderen. De heer Schalekamp en zijn zoon, die ook in de zaak werkzaam is, waren tehuis en schenen door het onverwachte bezoek niet weinig verrast te zijn. Tot degenen van het personeel die aan den laatste vroegen wat de aanwezigheid van al die personen te beteekenen had, deelde hij lachende mede, dat zij kwamen zoeken naar valsche bankjes van f 40. Het schijnt dat niets verdachts gevonden werd en dat de justitie onverrichtei-zake weder vertrokken is. Eenige arrestatie werd dan ook niet gedaan. Nader vernamen wij, dat de politie de gangen had nagegaan van den mede-directeur, den heer v. d. Ro- vaert, die te Amsterdam woont, omdat eene vrouw uit diens omgeving verdacht werd één of meer valsche biljetten te hebben uitgegeven. Het moet echter niet bewezen zijn, dat die dame de werkelijke uitgeefster was, althans personen die een der biljetten ontvangen hebben, moeten haar niet hebben herkend. Het geval, dat in Bxxiksloot algemeen bevreemding wekte, werd daar gisteren en heden druk besproken. (N. v. d. 1).) V olksoefeningen. Gister werd op het Doelenplein gehouden een wedstrijd in de volksoefeningen bedoeld in het Kon. Besl. van 1 April 1902 (Stbl. No. 48). Yan de 13 deelnemei-s slaagden: P. Bakker, P. Brandenburg, C. Beerding, S. Polak en J. Visser, allen van Hoorn, aan wie derhalve het zilveren das speldje met diploma, door het Ned. Gymnastiekverbond beschikbaar gesteld, kan worden uitgereikt. Als juryleden fungeerden de heeren Van Leeuwen van Amsterdam en Visser en Van Straten van Hoorn, terwijl de heer Sindram, als vertegenwoordiger van het gewestelijk bestuur, de wedsti-ijden bijwoonde. V o e t b a 1. Bij de gister gehouden voetbalwedstrijd tusschen de Hoornsche vereenigingen „Sport" en „Volharding", won „Sport" met 7—0. Verbetering. Men zal opgemerkt hebben, dat de „opmaker" Zater dag een deel van een verslag in het artikel aan het hoofd van het blad en een deel van dat artikel in het verslag heeft geplaatst. Waar deze fout welke wij natuurlijk ten zeei-ste betreuren zoo in het oog loopend was, zal ieder welwillend lezer haar zelf reeds verbetei-d hebben. Men schi'ijft ons: Gisteren had in het gemeentelijk gymnastieklokaal, onder leiding van de heeren J. Ploeger, Amsterdam; J. Roggeveen, Schagen en F. J. W. Lambert, alhier, een wedstx-ijd plaats in de volksoefeningen, uitgaande van het Nederlandsch Gymnastiek Vei-bond, ter ver krijging van het diploma, waai-uit blijkt dat men vol- daaix had aan de eischen van lichamelijke geoefend heid, vastgesteld bij Kon. Besluit van den lsten April, Stbl. no. 48 (viermaandei-s). Het volgende werd behaiideld vrije oefeningen, hoogspringen (belast met staaf ven 3 K.G., vèi-springen (eveneens belast), polsspringen (hoog en veij, gewicht heffen, klimmen, snelloop 100 M. en duurloop 500 M. (beide laatste buiten de stad). Zij, die ruim voldoende behaalden, verkregen behalve het diploma, nog een zilveren dasspeld. Dit waren de heex-enH. .J. van Eijk, J. J. Man, N. Termaat, D. J. de Vries, J. Wils, allen van Alkmaar; E. v. de Horst, F. A. Melchior, K. Roggeveen, allen van Schagen; A. Peetoom, St.-Maai'tenR. de Boer, Barsingerhorn Jb. Helder, Oudorp; H. Maasen, Oudcax-spel. Voor het diploma alleen kwamen in aanmerkingG. A. D. Wieringa, Alkmaar; P. Hartman, Beverwijk; A. Ootjes, NoordscharwoudeP. de Geus en P. Bodegx-aven beiden van Zuidscharwoude. Het maximum te behalen punten was 100het hoogste aantal behaalde de heer D. J. de Vries, alhier, met 98 punten. _Van de 26 deelnemers voldeden er dus 17 aan de eischenzeer zeker kunnen èn de heeren leiders èn het Nedeilandsche Gymnastiek Vei'bond met genoegen op dit resultaat neerzien. Gistei'enavond gaf deze Tooneelvei'eeniging in het lokaal „Diligentia' hai'e eei'ste uitvoei'ing in dit seizoen. Pension Scholier, we hadden 't durven voorspellen, had zeer veel succes. Er is gelachen, onbedaarlijk gelachen, zoo zelfs dat de souffleur zich niet verstaanbaar kon maken. Ge lukkig, dat dit ook maar zelden noodig was. Aan alles ''leek, dat er met zorg was voorbereid en dezelfde toewijding ook aan de uitvoering werd gegeven. Tooneelen en grime waren in vertrouwde handen en brachten dus mede bij tot het volkomen slagen van het geheel. De inhoud van 't stuk is allerdolst en geen wonder Oom, belust op een avontuur, waarmede hij later in de soos een ophakker kan overbluffen, wordt door zijn neef en diens vriend gebracht in een flink pension te Bexlijn, waarvan men hem wist wijs te niaken, dat 't een gekkenhuis was. 't Was en moest blijven een geheim tusschen het drietal en de ont. mootingen, die oom had en natuurlijk steeds als ver dacht genoot, maakte vooral ook door zijn prettig spel, dat de toeschouwer geheel meeging en over vloedig van den grappigen toestand profiteerde. We willen ditmaal geen namen afzonderlijk noemen, om anderen, die mede de grootste zorg aan hunne partij besteedden, niet te kort te doenmaar ons gaarne vereenigen met de stormachtige toejuiching bij het zakken van 't doek. Tot slot werd nog gegevenDe viool van den duivel, een aardig blijspelletje met zang, dat, op ver zoek, voor de tweede maal werd opgevoerd en vooral door kleuri'ijke costumes en fantastische tooneeltjes in den smaak viel. 't Geheel was voor Voorwaai'ts een succesavond. In de advertentie in liet nummer van Zaterdag over aanbesteding van levensmiddelen voor de Prins Hen drikstichting te Egmond aan Zee staat abusievelijk dat de datum van sluiting der inschrijving voor de levering is 26 Decembei-, dit moet zijn 26 November. De Wedstrijd tusschen Alcmax'ia Victi-ix I en Hol land I eindigde met gelijk spel: 1 tegen 1. Wij komen hiei'op morgen uitvoerig terug. Een vi'iendschappelijke match tusschen „Holland Combinatie'"" en „U. D. I." werd jloor laastgenoemde vei'eeniging gewonnen met 3 2. De vergadering van de Afdeeeling Alkmaar van den Nationalen Bond van Handels- en Kantoorbe dienden in Nedei'land in „de Unie" werd bijgewoond door 19 leden. Na goedkeuring van de notulen der laatste bijeen komst, werd mededeeling gedaan van de ingekomen stukken, o.m. van een omstandig schrijven van het Hoofdbestuur inzake samensmelting van dezen Bond met „Mercurius." Daarna werden de 23 ingeleverde stembiljetten geopend betreffende het voorstel tot opheffing van het voorwaardelijk besluit tot ontbinding van genoemden Bond, genomen in de Algemeene Vergadering van 9 Mei 1907 en machtiging aan het Hoofdbestuur om al datgene te doen, wat strekken kan tot eene zoo spoedig mogelijke samensmelting met den Nederlandschen Bond van H. en Kantoorbe dienden „Mercui-ius" en eventueele andere Bonden of vei'eenigingen, alles' behoudens nadere goedkeuring der Algemeene Vergadei'ing, waaruit bleek dat allen vóór het voorstel wai'en, welke uitslag aan den Algemeenen Seci-etaris zal woi'den medegedeeld. Tot afgevaardigde en diens plaatsvervanger voor de te Utrecht op 23 en 24 dezer te houden [Algemeene Vergadering werden Jrespectievelijk "gekozen'de leden G. W. Kortenschijl en J. Ph.1 Haasbi'oek Jr., die zich deze benoeming lieten welgevallen. Na eene door een der leden gehouden causerie over „Hypotheken", die zeer voldeed, sloot de Voorzitter na rondvraag, de vergadering. Zaterdagavond was de eerste avond van den natio nalen reciteerwedstrijd voor dames en heeren uitge schreven door de muziekvereeniging „Ons Genoegen" (opgericht door geëmployeei'den van het Rijks Opvoe dingsgesticht) welke plaats had in Diligentia. De directeur van „Ons Genoegen," de heer II. dc Haan riep, alvorens tot het reciteeren werd overge gaan, een hartelijk welkom toe aan de aanwezigen, inzonderheid aan de jury, die hij uit naam van de ver eeniging dank zei voor hare welwillendheid om de moeilijke taak, die zij zou hebben, te aanvaarden. De helft van 't aantal deelnemers aan den wedstrijd, betrad dezen avond de planken. Deelgenomen werd door de heeren: 1. F. Beyne, Amsterdam, met„K ermisleven" van F. Beyne, Ernst. 2. A. Sieberg, Hilversum, met„E e n huiselijk t o o n e e 11 j e" van Dr. E. Laurillard, Luim. 3. H. A. Stevens, Beverwijk, met„B a c h te Dresden" van A. J. de Buil, Ernst. 4. J. F. Moser, Amsterdam, met„D e Vlieg" van Jan O. de Vos, Luim. 5. K. Koops, Amsterdam, met„D e Roepste m" van Dr. S. de Jonge, Ernst. 6. F. G. Tieman, Vlaardingen, met: „D e Nacht wacht van Rembrandt" van Justus van Mau- ï'ik, Luim. 7. W. A. Kalkman, Bolnes, metA b d' El K a- d e r" van B. ter Haar, Ernst. 8. P. de Vries Jr., Amsterdam, met: „Hét Toos- t e n" van A. Re.yding, Luim. 9. G. Weersing, Alkmaar, met„Een lied van de Zee" van Ilelene Swarth, Ernst. 10. J. Olie, Amsterdam, met 't Lichtje b ij 't raam van Gouverneur, Ernst. 11. A. Amse, Alkmaar, met„O p de Machi ne" van J. A. Holtrop, Ernst. 12. W. Beyne, Amsterdam, met„R embrandt beschouwingen" van Justus van Maurik, Luim. 13. M. Oortman, Weesp, met: „Twee Schet sen op een trouwdag" van Dr. E. Lauril lard, Luim. Ernst en luim wisselde elkaar dus af en meermalen toonde een hartelijk applaus, dat het voorgedragene in den smaak viel van 't publiek. Tusschen de nummers 7 en 8 werden door de mu ziekvereeniging „Ons Genoegen," die zich opgesteld had op het tooneel eenige nummers ten beste gegeven. De voordrachten volgden elkander vlug op, geen pauze werd tusschen de vei'schillende nummers gehou den. Aan het einde van den avond werden de stembil jetten opgehaald die zich in de catalogi bevonden en het publiek de gelegenheid boden dengene een prijs toe te kennen, die het beste bevallen was. Bij opening der stembiljetten bleek, dat uitgebracht waren: 18 st. op no. 1; 6 stemmen op no. 2; 10 st. op no. 3; 2 st. op no. 4; 4 st. op no. 5; 20 st. op no. 6; 3 st. op no. 713 st. op no. 8; 21 st. op no. 9; 3 st. op 110. 10; 8 st. op no. 11; 2 st. op no. 12; 9 st. op no. 13. De heer' G. Weersing uit Alkmaar heeft dus met „Een lied van de Zee" den publieksprijs behaald, die aan de vereeniging aangeboden was door den heer W. Nederkoorn. In het café „Central" werd heden de najaarsvergade ring gehouden van den bond van Zuivelfabrieken in Noord-Holland. Na een vergadering van het bestuur, werd de bijeenkomst om ruim elf uur geopend. Voor zitter was de heer J. Boekei, secretaris de heer G. No bel. De vergadering was goed bezocht. De voorzitter betuigde zijn vreugde over deze goede opkomst. Hoe meer belangstelling er betoond wordt, des te beter gaan de zaken. En al is het waar dat de aansluitingen toenemen, algemeene samenwer king- is er nog niet in de geheele provincie en daar toe moet het toch komen. Hiermede opende hij de vergadering en gaf het woord aan den secretaris voor het lezen der uitgebrei de notulen, die onveranderd werden goedgekeurd onder dankzegging aan den secretaris. Aan de orde waren daarna mededeelingen en ingeko men stukken en ballotage over nieuwe leden. De secretaris deelde een en ander mee over de werk zaamheden in het laatste halfjaar. Het aantal gewone leden bedraagt thans 32 en buitengewone 34. De hee ren die als bestuursleden in de vorige vergadering wa ren benoemd, namen deze benoeming aan. De kaaskeu- ringsproeven zijn nog niet geheel geëindigd, zoodat hierover nog niet veel kan worden medegedeeld. 4 ka zen zijn van iedere fabriek gevraagd, waarvan 2 zijn gekeurd. De anderen zullen in het volgende voorjaar gekeurd worden. Een tentoonstelling van de gekeurde kazen zal heden gehouden worden, met de resultaten er bij vermeld in het vergaderingsgebouw. Ieder zal daar zijn eigen kaas kunnen vinden. De conclusie van de kaaskeuringsproef is dat gebleken is, dat, wat dooi de practijk op het oog met den naam van vet wordt be stempeld (het zachte van het zuivel) dit veelal moet worden toegeschreven aan het vochtgehalte der kaas. Hiermede is een zeer nuttig werk begonnen. De ge dachte vindt dan ook algemeen bijval, want slechts door twee fabrieken werd geen deel genomen. De ka zen werden op het vet- en vochtgehalte onderzocht aan het kaascontrólestation Noord-Holland en het Rijks landbouwproefstation te Hoorn. Het bleek daarbij dat 40 vet in de droge stof voor dagkaas gerust als mi nimum kan worden aangenomen. Vanwege het kaas contrólestation werd aan alle fabrieken een circulaire verzonden met opwekking om lid dier instelling te worden. Van toetreding werd nog niets vernomen, wat zeer wordt betreurd. Voor de tentoonstelling in Den Haag is het niet ge lukt den buffethouder Noord-Hollandsche kaas te doen verkoopen voor den bond. Ook de verkoop van de in gezonden bekroonde kaas heeft niet plaats gehad. De behaalde resultaten zijn overigens zeer bevredigend ge weest. De proefneming met de kaasopmaking van den heer Kuiper heeft doen zien dat het opmaken vlug gaat, doch dat de kazen ongelijk van gewicht zijn, zoo dat moet worden afgesneden en opgelegd. De beloo- ïxing welke den heer Kuiper bij gunstige i-esultaten met het door hem uitgedachte instrument was toegezegd, kan dus niet worden gegeven. s Onmogelijk is gebleken samen te werken met den bond van kaasmakers. Geleidelijke ontwikkeling zal hier noodig zijn. De modelstatuten voor een coöperatieve zuivelfabriek zijn gereed, evenzoo voor een naamlooze vennootschap op coöperatieven grondslag. Nog werd aangedrongen op een zorgvuldige melkverzorging. Bij ballotage werden daarna aangenomen de volgende nieuwe leden Fabriek „De Eendracht" Zuidschermer „Ons Be lang" Middelie, „Welgelegen" Grosthuizen en buiten gewone leden: L. W. Heil Zonen, Haarlem; J. J. Bruin, Alkmaar; G. Vis Hz., Zaandijk; T. Kroon en Zonen, Hoorn; O. J. van Overzee, Hoorn; P. A. Ligt- hart, Hoorn; P. Zevenhuizen, Warmenhuizen en R. D. Kaan, Wieringerwaard. Tot leden van de finantiëele commissie voor het na zien der rekening over 1907 werden daarna benoemd een afgevaardigde van „Prins Hendrik" te Alkmaar van „Vita Nova" te Heer-IIugowaard en van „de Een dracht" te Warmenhuizen. De begrooting voor 1908 werd daarna in ontvang en uitgaaf goedgekeurd tot een bedrag van 515, nadat was aangedrongen op en door het bestuur overweging was toegezegd van een verhooging van de vergoeding van den secretaris-penningmeester, die thans slechts 150 bedraagt. Men ging daarna over tot de vaststelling van een re glement voor de kaaskeuringen waaraan alle leden verplicht zijn deel te nemen, en die zullen worden op gedragen door het bestuur aan drie buitengewone le den, den secretaris van den hond en den zuivelconsxx- lent als adviseerend lid. De eerste 5 artikels van het concept-reglement wer den goedgekeurd. In artikel 6 werd bepaald dat „de wijze, waarop gekeurd wordt door de commissie zal wor den bepaald." Dit werd na discussie veranderd, zoodat dit nu luidt„de wijze waarop gekeurd wordt, zal door de commissie na overleg met de keurmeesters worden vastgesteld." Artikel 8, bepalende dat op den dag na afloop der keuring zoo mogelijk een tentoonstelling zal gehouden worden van de ingezonden kaas," zal gelezen moeten worden „na afloop der keuring wordt er ten toonstelling gehouden." Het concept-reglement werd, na nog enkele opmer kingen en kleine wijzigingen, goedgekeurd. De heer G. Nobel bracht daarna rapport uit voor de commissie voor den coöperatieven aankoop van benoo- digdheden. Gewezen werd hierin op de algemeene voordeelen van den coöperatieven aankoop. Was de deelname aan dezen aankoop aanvankelijk gering, thans wordt dit allengs beter. De ervaring heeft ge leerd dat de bezwaren die men aanvoerde tegen coöpe ratieven aankoop niet stand kunnen houden. Tegen uiterst billijke prijzen worden uitmuntende zaken ge kocht. Bij nog algemeener deelname zou het aantal dingen die aangekocht worden nog uitgebreid kunnen worden. In de vergadering werd bijv. gevraagd o£ ook geen stremsel en kleursel coöperatief zou kunnen worden aan gekocht. Meegedeeld werd nog dat de commissie er over denkt ook melkpipetten en alcohol voor de leden aan te koopen en beschikbaar te stellen. Als bestuurslid in de plaats van den heer H. J. Avis, aftredend en niet herkiesbaar, werd gekozen de heer Jongejans te Assendelft. Iliei-na werd paxize gehouden. In de pauze werd de geëxposeerde gekeurde kaas be zichtigd. Om goed half twee werd de vergadering heropend. Toen kwam aan de orde het rapport over de kaasproef in 1907. Het rapport werd uitgebracht door den heer Boekei. Deze pi-oef liep ditmaal in hoofdzaak over de nawar- ming. De uitkomst was bevredigend'. Het bleek dat de kortst bewerkte, doch hoogst nagewarmde kaas de beste was. Met hoog nawarmen is voor korte kaas nog al wat te bereiken. Voor de korte kaas is over het al gemeen het beste flink doorwerken. Wil men echter hoog nawarmen, dan moet men daarmee toch voorzich tig zijn, anders krijgt men al licht taaie kaas. De verschillende tabellen en cijfers van deze proe ven zullen in een courant gepubliceerd worden en zijn dan gemakkelijker voor de leden na te gaan. De secre- tataris deelde daarop mede dat op de fabriek van den heer Brander te Hoogkarspel deze proef in het groot zal worden genomen. De secretaris rapporteerde daar na over de weegwerktuigen. Het onderzoek naar die weegwerktuigen is zeer goed, wijl het wenschelijk is, dat men goede weegwerktuigen heeft. De rapporteur is n.l. meer voor weegwerktuigen dan voor meetwerk tuigen. Het is nu zeer nuttig om uniformiteit te hebben bij die weegwerktuigen. De 30 fabrieken die gegenvens verschaffen bleken verschillende weeginstrumenten te hebben. De voor- en nadeelen van vei-schillende wei-k- tuigen worden in het rapport nagegaan. Gebleken is dat er veel is te verbeteren op dit gebied. De verschil lende cijfers en gegevens zullen worden gepubliceerd, dan wordt het gemakkelijker voor de leden de groote voordeelen van een goed weegwerktuig n. 1. vlug en nauwkeurig wegen, in te zien. Het bleek dat er vier fabrieken zijn voor het mark ten te Schagen, voor een fabriek is dit onmogelijk en 18 waren er tegen. De voorzitter verbaasde zich er over, dat niemand over dit punt het woord vroeg en bracht de commissie dank, hopende dat van ver deren arbeid een verlaging van de lasten tot de helft het resultaat zal worden. De vergadering duurt voort.

Alkmaarsche Courant | 1907 | | pagina 2