B 1 N N E N L A N D. STADSNIEUWS. In de tweede plaats „hebben de handelaren in den wannen tijd van het jaar meerdere zekerheid dat de kaas door de hitte niet van zoodanigen aard wordt, dat, zobals ®p~ andere markten wel gebeurt, zij zelfs na langdurige bewaring toch niet meei' die kwaliteit ver krijgt als zij oorspronkelijk zou hebben gekregen." Dit is ook al weer een negatief voordeel voor den hande laar. Is de kaas toch, zooais te Alkmaar, aan lucht en zonlicht blootgesteld geweest, dan kan de kooper een mogelijk gebrek vóór het koopen ontdekken, terwijl dit anders eerst 11a den koop kan geschieden en de kooper dus slechts het nadeel van zijn „voordeel" geniet. Zoo kan kaas, welke niet aan warmte blootgesteld werd, achterna wel eens ongeschikt blijken voor uitvoer naar warme landen. Ziehier de opmerkingen, waartoe het rapport ons aanleiding geeft. Bij de rondvraag en op de vergadering is over het streven der commissie de staf gebroken. Zij heeft door een laatste krachtproef getracht de levensgeesten van haar „protestmarkt" weder op te wekken. Haar poging heeft fiasco geleden. De lom merrijke boomen van Schagen zullen geen bloeiende kaasmarkt beschermen. Het resultaat van deze poging is méér dan „niet zeer bemoedigend" zooals de voorzitter gisteren zeide. Zuilen de heeren dat thans inzien? Zullen zij el ders een nieuwe „protestmarkt" willen oprichten? Vóór de vergadering achtten zij „de kans. zoo niet geheel onmogelijk, dan toch uiterst gering." Als zij nog eens opnieuw probeeren, een protest markt op te richten zal men mogelijk hun volhardings vermogen bewonderen maar dan dat ook alléén. Wij vertrouwen intusschen, dat zij thans voldoende le-ering uit hun protestmarktbeweging hebben opge daan, en durven de vraag, boven dit artikel geplaatst wel haast met „ja" beantwoorden. Tweede Kamer. De hernieuwde afdeelingen kozen gisteren tot voor zitters de heeren Drucker (vrijz. dem.) van Alphen (a.r.), Plate (lib), Kolkman (kath.), Hubrecht (lib.) Bij het voortgezet debat over de Cura^aosehe be grooting achtte de Minister van Koloniën de verhouding tussehen den gouverneur en den kolonialen raad goed en hield ook vol, dat wel degelijk langzamerhand vermeerdering der middelen te con- stateeren valt. Na uitvoerig debat waarbij o.a. de heer Van Kol (soc.-dem., Enschedé) verschillende wenken gaf ter bevordering van landbouw en visscherij, werd de Cura<jaosche begrooting aangenomen. Daarna kwam aan de orde de begrooting van Suriname. De heer Van Doorn (U. L., Gouda) constateerde dat de opbrengst van de cacao zeer gunstig is. Het uitzenden van tijdelijke ambtenaren voor de Koloniën achtte spr. nuttig. Een zwarte stip blijft het opium schuiven, waaraan aandacht dient geschonken. Spr. verdedigde de oprichting van een centrale suikerfabriek door het gouvernement. Dit zou, zooals spr. aan toonde, geenszins strijdig zijn met de Brusselsche conventie. De heer P a t ij n (U. L. Zierikzee) vond dat er te vaag wordt gesproken over de uitgaven. De voorge stelde leeningen op korten termijn, meent spr., moeten schadelijk werken. De gecompliceerde samenstelling der begrooting keurde spr. ook af. In de avondzitting sloot de heer Piers on (U. L. Gorinchem) zich aan bij het betoog van den heer Patijn en bestreed den heer Van Doorn meenende dat de suiker-conventie oprichting van een gouvernements» suikerfabriek in den weg staat. De heer Van Vuuren (K. Zevenbergen) verde digde het leeningsontwerp als blijk van praktische financieele politiek van gouverneur Idenburg. De heer Van Kol wees op de stijging der prijzen van de eerste levensbehoeften door het opdrijven der indirecte belastingen. Spr. bracht hulde aan den gouverneur voor de krachtige doorvoering van de opiumwet, hopende dat evenzoo gehandeld zal worden bij de alcoholbestrijding. Spr. kwam er tegen op dat aan de Koloniale Staten het recht van amendement wordt onthouden en drong voorts aan op maatregelen in het belang der hygiëne en op steun aan de zending, zoomede op bevordering van den spoorwegbouw in het Saramanca-district op nieuwe proeven voor boschcultuur, maatregelen tegen de groote sterfte en verbetering der veestapel. De Minister van Koloniën deed verschil lende toezeggingen aan den heer Van Kol. Subsidie voor oprichting van een suikerfabriek achtte spreker onmogelijk. Te Paramaribo kan misschien echter een fabriek zonder die subsidie opgericht worden. Het leeningsontwerp werd daarna aangenomen en na eenig debat de geheele begrooting, liet „wetsont werp tot het aangaan van een leening voor de door trekking van den spoorweg tot Dam" en dat betref fende het slot der Curacaosclie rekening over 1903. Prov. Staten van Noord-Holland. Subsidiën. G®d. Staten stellen voor de navolgende subsidiën te verleenenaan de behangerspatroons- vereeniging „Samenwerking" te Amsterdam, voor haar vakschool f 500 voor den cursus 1907/8 f 500 aan de Vereeniging „Het kaascontróle- station Noord-Holland", voor 1907 en 1908; f 300 aan de Vereen, tot expl. van een proeftuin te Nieuwe Niedorp f 150 aan den 2-jarigen cursus in hoefbeslag, te houden vanwege de afd. Hoorn van den Bond van Smeden-patroons. Geldmiddelen. Aangeboden wordt een derde supple- toire begrooting op den dienst van 1907, ter finan cieele regeling van den aankoop der gronden bij 't gesticht Meerenberg (f 123.000) en ter betaling van de eerste f 100.000 van de ter leen te verstrekken f 350.000 ten behoeve van den bouw van een Centr. Isr. Krankz. gesticht te Apeldoorn, waarbij wordt voor gesteld voor deze bedragen geldleeningen te sluiten. Voorts wordt aangeboden een le suppl. begrooting op den dienst van 1908, ter voorziening in de behoefte aan kasgeld voor de comm. van toezicht op „Meeren berg". Brugwachterswoningen te Vrouwenakker. Voorge steld wordt een bedrag van f 8000 beschikbaar te stellen voor den bouw van een dubbele woning voor twee brugknechten te Vrouwenakker, waartoe dooi den hoofdingenieur van den prov. waterstaat het voor stel is gedaan. Wegverbetering op Terschelling. Ged. Staten stellen voor aan de gemeente Terschelling een subsidie te verleenen van f 27,000 als een derde in-de kosten van wegverbetering op dat eiland, onder voorwaarde dat het Rijk eveneens een derde en dê belanghebben den zelf voor het overige zullen zorgen en tevens onder verschillende bepalingen, die een richtige be steding der gelden waarborgen. Alkmaarder-meer. Door de Schippers-vereeniging „Schuttevaer" was aan de Staten verzocht om in het belang der scheepvaart des nachts een licht te plaatsen op het schiereiland Saskerlei in het Alkmaardermeer. Voldoening aan dit verzoek zou het plaatsen van een ijzen lichtopstand met steenen voet noodig maken en dit zou f 550 kosten, benevens een jaarlijksche uit gaaf voor bediening van f 475. Aangezien de adressante desgevraagd niet kon op geven hoeveel vaartuigen bij nacht het Alkmaarder meer moeten oversteken, doch alleen kon vermoeden dat die vaart zeer aanzienlijk is, konden Ged. Staten geen vrijheid vinden om aan het verzoek van adres sante te voldoen. Waterschappen. Wederom wordt een groot aantal reglementen ter goedkeuring aangeboden. Het ligt in de bedoeling van den voorzitter der Staten om de eerste bijeenkomst te bepalen op Dinsdag 3 Dec. te 11 uur des voormiddags, teneinde de stukken, voor zoover die onderzocht moeten worden, te stellen in handen van commissiën, en die stukken met de rap porten te doen behandelen op Dinsdag 17 Dec. des voormiddags te half 11 uur. GEMENGD NIEUWS. Uit Ursem. In de laatste bestuursvergadering der afdeeling Ur sem en Omstreken van de Holl. Maatschappij van Landbouw besloot men een spreker uit te noodigen, di® zoo mogelijk, in de maand December het eene of andere onderwerp op landbouwgebied zou willen in leiden. De vergadering zal alsdan voor eiken belang stellende kosteloos toegankelijk zijn. In deze omgeving begint men hoe langer hoe meer algemeene kennis op prijs te stellen, hetgeen de geheele bevolking ten goede zal komen. Tevens verdient het vermelding, dat in de afdeeling geklaagd werd over den min goeden toestand, waarin enkele wegen verkeeren, welke naar Kennemers hoofd stad leiden. Gewenscht komt het voor, daarop te gelegener tijd te wijzen. Uit Schermerhorn. Te Schermerhorn gaf Zondagavond het zanggezel schap „Vooruit" met medewerking van de kinder zangschool, die een operette „Roza" of „de Schoone Slaapster" opvoerde, een uitvoering. Zoowel het zang gezelschap, dat 15 liederen voor gemengd koor, ten gehoore bracht, als de kinderen, welke de operette opvoerden voldeden uitstekend aan het zeer talrijk publiek. Een woord van lof komt denheer J. Kuilman, directeur van beiden gezelschappen voorzeker toe. Uit „de Egmonden." Het doel van de in dit bladjreeds vermelde inspectie over de Van Speyktoren was hoofdzakelijk om te zien, of deze ooit gevaar zou kunnen loopen, door wegslaan van het duin, waarop hij staat en of de oude vuur toren dan nog geschikt zou zijn. Van Texel. I11 eene gecombineerde vergadering der beide op Texel bestaande afdeelingen van de Holl. Maatschappij van Landbouw is voor de in 1908 te houden groote tentoonstelling een voorloopig programma vastgesteld, dat ter goedkeuring aan het hoofdbestuur zal worden opgezonden. Bepaald werd, dat deze tentoonstelling- zal worden gehouden op Dinsdag 8 September en de 3 volgende dagen. Voorts werden enkele commissiën benoemd en werd de begrooting voorloopig geraamd op een bedrag van f 17000. Een vreemde kip. Te Schoveningen trekt de aandacht een kip met 4 pooten. Het zeldzame van deze kip ligt hierin, dat wanneer een paar der pooten vermoeid is, de kip het andere paar gebruikt. De moord te Zeist. Het onderzoek naar de afschuwelijke moord op H. Drost, een 15-jarig jongetje te Zeist, waarvan wij gisteren reeds het voornaamste meldden, is met grooten ijver voortgezet. Vier personen zijn nu gearresteerd, behalve de gisteren reeds genoemde Van Valên en Van Ee, nog zekere Kors en een kassierslooper J. Overliorst. De bierhuishouder Valen was de eerste die bekende. Toen Zaterdagmiddag omstreeks een uur de onge lukkige de kroeg aan den Van Reenenweg binnen kwam, werd hij dadelijk door T. van Ee aangegrepen en geworgd, bij welke daadVanVlaen het slachtoffer vasthield. Hierop werd het lijk, na van alle geldswaarde be roofd te zijn, in den kelder geworpen, waar het bleef liggen, tot des avonds half twaalf. Toen is het door de beide schelmen weggebracht, geassisteerd door den melkboer Kors, die het op den rug moet hebben genomen en in de moddersloot naast het kerkhof hebben geworpen, terwijl verschillende, reeds genoemde voorwerpen, daar werden neergelegd. Het gestolen geld werd in veiligheid gebracht bij een familielid te Utrecht. Alles is geschied op voorstel van Overhorst, die als loon een bedrag van f 100 ontving. De verslagenheid van de moeder van den vèrmoor- den Hendrik Drost is niet te beschrijven. Ook zijn patroon, de lieer Prince, is diep onder den indruk. De knaap was aanvankelijk als huisknecht door hem in dienst genomen, doch werd later enkele malen ge bruikt voor het innen van kleinere wisselbedragen. Dit werk beviel den jongen beter dan het huiswerk en daarop werd zijn werkkring als looper uitgebreid. Naar het U. Dbl. verneemt, moet een kleine jongen ernstige aanwijzingen tegen Van Ee hebben aange bracht, aan welke aanwijzingen het te danken is ge weest, dat men de aangehoudenen tot een bekentenis heeft kunnnen brengen. Deze jongen deelde mede, dat hij van Ee Zaterdag middag op den Utrechtsehen straatweg zag loopen, met een rijwiel aan de hand! Van Ee sprak den jongen aan, vroeg hem waar hij naar toe ging. De jongen antwoordde naar Utrecht te gaan. Op een vraag van Van Ee, waarom hij geen gebruik maakte van de tram. zeide het ventje, daarvoor geen geld te hebben. Van Ee verdween daarop met het rijwiel, maar verscheen later weder op den straatweg, thans zonder rijwiel. Hij sprak den jongen andermaal aan en gaf hem geld om zijn tocht naar Utrecht per tram te vervolgen, wat geschiedde. Van Ee tramde mee naar de stad, waar hij zijns weegs ging. Deze bij zonderheden gaven dor politie houvast. Nieuws uit Hoorn. Inspectie. De generaal arriveerde hedenmorgen in de stad, tot het houden van inspectie over het garnizoen alhier. O. LI. IJ. V. Zondag werd een vergadering gehouden, om te ko men tot de oprichting van een schoonrijdersvereeni- g'ing „Oud-IIollandsch Ijsvermaak." Aanwezig waren 26 personen. Nadat de voorzitter de aanwezigen een woord van welkom had toegespro ken, werd de vergadering geopend en het doel en stre ven der vereeniging- nader uiteengezet. Hoofddoel is het schoonrijden op schaatsen te beoe fenen en te bevorderen, mede door het organiseeren van onderlinge en algemeene wedstrijden en door het deelnemen daaraan. Bepaald werd de onderlinge wedstrijden in tweeën te doen plaats hebben en wel een afdeeling voor geoe fende en een voor minder geoefende 'rijders. Het concept-reglement werd goedgekeurd. Dat er bij de aanwezigen animo bestond zich aan te sluiten bij een vereeniging ten doel hebbende hèt meer beoefenen van die Oud-Hollandsehe sport blijkt wel hieruit, dat allen zich als lid lieten inschrijven. Nog verwisselden president en secretaris van functie, terwijl aan het be stuur de beslissing werd gelaten, zich al of niet aan te sluiten bij den Algemeen Nederl. Schaatsenrijders- bond. Gaarne voegen we hieraan toe een opwekkend woord lid te worden van deze -vereeniging. Onder de schaatsenrijders zullen er genoeg zijn, die zich met ons verheugen dat de Oud-Hollandsche kunst van schoon rijden weer nieuw leven wordt ingeblazen. Welaan la ten we niet afwachten, totdat anderen de vereeniging- krachtig hebben gemaakt, maar laat ieder helpen de vereeniging O. II. IJ. V. goed op pooten te zetten. De heer Bot (Kleine Noord) is voorzitter der vereen, en tot het geven van inlichtingen bereid. {Vrouwenkiesrecht. Voor de afdeeling Hoorn der vereeniging voor vrou wenkiesrecht trad gisteravond in de Witte Engel op Dr. Rutgers van 's-Gravenhage, met het onderwerp: De rechten der vrouw, tijdens het matriarchaat. Vooraf werd er op gewezen, dat de vrouw thans rechteloos en machteloos staat op oeconomisch en poli tiek gebied en gelijk gesteld werd met kinderen, idio ten en misdadigers, terwijl mén verbaasd staat, dat zij over het geheel met een zekere berusting dien toe stand aanvaardt. Niettemin staan we thans aan den vooravond van staatsmaatregelen, waardoor de wouw kans zal hebben uit haar rechteloosheid te worden op geheven. In de oudheid, tijdens de voorhistorische ge schiedenis, had de vrouw haar volle rechten. Uit de al leroudste tijden blijkt ons, dat de natuurmensch toen niét onmondig werd gehouden. Onderzoekingen door geleerde historici, bij vele on beschaafde volkeren, in alle deelen der wereld, wijzen er op, dat dergelijke toestanden nog bestaan, het ma triarchaat genaamd. Inleider wist op humoristische wijze het wezen, den oorsprong en het verval van het matriarchaat te be schrijven. Het groepleven, de groepenhuwelijken, fa milie-verhoudingen, duiden het zuivere communisme aande vrouw bleef bij de groep, waar haar verwan ten woonden, die haar beschermen tegen vreemde in dringers en met haar kinderen bijeen bleef. Kwam de man de vrouw in haar groep opzoeken, dan was hij daar vreemdeling, zonder eenige rechten. I.ater ontstond er persoonlijke afhankelijkheid en gin gen man en vrouw bij elkaar inwonen. Tijdens het matriarchaat, dat duizenden jaren heeft geduurd, leef den mannen en vrouwen als broeders en zusters, met gelijke rechten. Toen was de naamgeving geheel aan de vrouw, terwijl zij ook het eigendomsrecht over de kinderen had. Na de pauze wees spreker er op, hoe het matriar chaat verloren ging. Er kwam le geografische groe peering in plaats van familiegroepen, 2e privaatbezit inplaats van communaal bezit, 3e huwelijk met vader lijke macht, inplaats van het matriarchaat. Beschreven werd nog het ontstaan van het roofhu- welijk, en hoe dit overging in koop- en schenkliuwelijk. Ook het maken van voorwerpen uit ijzererts deed zijn invloed gelden op de machtsuitbreiding bij den man en op het doen verdwijnen van het martriarchaat. De vraag om weer naar het matriarchaat terug te keeren beantwoordde spreker ten slotte ontkennend. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd geen gebruik gemaakt. Met de gewone plichtplegingen werd de slecht bezochte vergadering door de presiden- te mej. Groot gesloten. Arrondissements-Rechtbank te Alkmaar. Uitspraken van heden. Willem Ph., Anna Paulowna, diefstal van een fiets, 3 maanden gevangenisstraf. Andries W„ Egmond aan Zee, wederspannigheid, 14 dagen gevangenisstraf. Jacob K., Dirk K. en Gerrit de J., Wieringerwaard, mishandeling, de le 21 dagen gevangenisstraf, de 2e 14 dagen gevangenisstraf, de 3e vrijgesproken. Jacob B., Hoorn, straatschenderij, f 6 boete sub.' 3 dagen hechtenis. Maria Elisabeth de W„ echtgenoote van Cornelis W., Graft, vernieling, f 5 boete sub. 4 dagfyi hecht. Willem M., Enkhuizen, wederspannigheid en be- leediging, 2 maanden gevangenisstraf. Doede D., Bovenkarspel, straatschenderij, f 5 boete sub. 3 dagen hechtenis. Jacob B., Hoorn, overtreding art. 142 W. v. S., f 15 boete, sub. 3 dagen heohtenis. Uitvoering van gewijde muziek. I11 de Doopsgezinde Kerk had gisteravond een uit voering van gewijde muziek plaats, welke ingericht was door den Doopsgezinden kring „Hans de Ries." Het vriendelijke, gezellige gebouw was geheel met belangstellenden gevuld., Mej. Johanna Bleeker uit Amsterdam sopraan was de zangsoliste. Deze zangeres heeft een mooi getimbreerd geluid, spreekt duidelijk uit en zingt zuiver. De temperatuur was misschien oorzaak dat in de liederen van Bach zij nu en dan iets te laag zong. In de aria uit de „Messias" van Handel, in het begin van den avond voorgedragen, was daar althans geen sprake van. Jammer dat de hooge tonen er wat moeilijk en be nepen uitkwamen. De heer M. Lürsen, organist der Doopsgezinde Kerk te Wormerveer, en de heer M., violoncellist, waren de instriïinentaal -sol ist-enDe heer L. toonde in zijn improvisatie en in de Pantaisie en fuga over B. A. C. H. van Rinck een ontwikkelde techniek te bezitten. Buitendien speelde hij nog een Adagio, en een Andante van Mendelssohn. De solo's van den cellist gaven de zoo noodige, aan gename afwisseling. Het waren stukken van Corelli, Pergolese, en een Andante van Mann, een weemoedige zang, grootendeels in kleine terts en in groote terts eindigend. De begeleiding van al deze solo's geschiedde zeer nauwkeurig. Ds. Glasz opende de bijeenkomst met voorlezing van Psalm 150, daarna zong men"gemeenschappelijk lied 20, en als slotnummer lied 17$,vers 5. Badhuis Witte Kruis. I11 de week van 11 tot 16 November zijn in het badhuis van het Witte Kruis genomen 55 kuipbaden, 78 regenbaden le klas en 119 regenbaden 2e klas, totaal 252 baden. Expositie. Deze week zijn bij W..-Nederkoorn in de Schouten straat geëtaleerd eenige olieverfstukken en teekeningen van den heer P. Windt. Rijwiel verduistering. Dezer dagen kwam de portier van het hotel „Neuf" bij den heer J. Ooijevaar in de Hoogstraat, om een rijwiel te huren. Dien dag kwam hij er niet mee terug, doch den volgenden morgen kreeg de heer Ooijevaar een briefje van dezen portier Theo v. d. oort, uit Amsterdam, dat hij de fiets op zou sturen. Toen er echter geen fiets kwam, heeft de politie de persoon ill quaestie opgespoord. Gebleken is dat deze niet Thëo v. d. Voort, maar N. V. heet. Chodaschewitz, de berenjager. De commissaris van politie vestigt er,de aandacht op, dat door den berenjager Chr. Chodaschewitz een biljet bij de ingezetenen van deze gemeente is verspreid, waarop aan het hoofd ten onrechte vermeld is dat dit geschiedt met vergunning van den burgemeester, daar dezen daartoe geene vergunning gevraagd is en Z. E. A. die dus ook niet heeft kunnen gevèn. Bond van Zuivelfabrieken in Noordholland. (Vervolg.) De heer G. Nobel rapporteerde hierna over de inzending van kaas voor de internationale tentoon stelling 111 Den Haag. Meegedeeld werd hierbij op welke wijze de ingezonden kaas gekeurd was. De kaas maakte een goeden indruk. De kaas die in deze provincie de hoofdzaak is, n.l. de Edammer kaas, werd dan ook een onderscheiding toegekend. Het is daaruit al weer gebleken dat het exposeeren van uitmuntende kaas op verschillende tentoonstel lingen, zeer gewenscht is. Dit bevordert zeer den goeden naam van onze kaas. De voorzitter wenschte de heer Zevenhuizen van Warmenhuizen nog geluk met het door hem behaalde succes] op de tentoon stelling. De heer Nobel bracht daarna rapport uit over het onderzoek van kaas op monster te verkoopen. Er is n.l. reeds lang gevoeld het nadeel van het blootstellen aan groote zonnehitte of ruw weer van de kaas op de markten. Een groot voordeel van het verkoopen op monster nu zou zijn. dat de de wik- en weegloonen hun lasten niet meer deden gevoelen. Bij de handelaars vond men weinig steun, daar dezen op circulaires antwoord den, dat er te veel bezwaren aan verbonden zouden zijn. Besprekingen werden gehouden, waarbij o.a. ge zegd werd, dat het overdekken der markten veel schade voorkomt. Deze zaak schijnt niet gemakkelijk te regelen en zal nog meer door het bestuur bestudeerd moeten worden. Een uitvoerige correspondentie is er reeds over gevoerd. De voorzitter wees op bet moeilijke van deze quaestie en zei, dat alleen dim mogelijk is een oplossing te vinden als alle fabrikanten eendrachtig samenwerken. Een stem in de vergadering wees er op dat in Friesland al lang op monster verkocht wordt. Hier echter ziet de kooper toch de geheele partij. Als men niet marktte, zouden de kooplui de fabrikanten moeten bezoeken. Bij de verdere bespreking werd er voorts op gewezen dat Schagen, als protestmarkt, het laatste middel is om de wik- en weegloonen verlaagd te krijgen. Daarom is het voortbestaan van de Schagermarkt zoo wensche- lijk. De heer de Boer van Stompetoren zou het voorts gewenscht vinden als het bestuur de machtiging kreeg om te trachten op den duur niet meer te mark ten, doch op andere wijze te verkoopen. Het bestuur, zoo werd besloten, zal voortgaan met de studie van het vraagstuk van het verkoopen op monster. Men was thans genaderd aan de rondvraag. De heer Zuurbier van Beemster zei dat in de fabriek De Vlijt een meetwerktuig, een vat, in gebruik was. In Midden- Beemstei' en nog andere is een dergelijk meetwerktuig. Thans is gebleken dat deze instrumenten in strijd zijn met de ijkwet en enkele zijn in beslag genomen. De fabrikanten bij Purmerend hebben daarop vergaderd. Besproken werd lo. wat kan gedaan worden om een veroordeelend vonnis te voorkomen, 2o. welke maat regelen kunnen genomen worden om in beslagnemingen te voorkomen, en 3o. wat kan er gedaan worden om een spoedige herziening der ijkwet te verkrijgen, zoodat de belangen der zuivelbereiding meer gediend worden. Na, ingewonnen informatie bleek dat de ijkwet is uitgestrekt tot de meetwerktuigen. Op die vergadering werd besloten deze belangen en het trachten om verbetering hierin te krijgen op te dragen aan den bond. Spr. verzocht nu of de hond een adres tot de regeering zou willen richten met verzoek tot herziening van de ijkwet. De heer De Boer meende dat al wilde men er iets aan doen, dat men er weinig zou verkrijgen. Er is gevraagd of er een vonnis voorkomen kan worden. Spr. meent dat er geen vonnis zal komen. De vaten die gebruikt worden nu dragen geen merkteeken als ILL., bijv. Die maten kent de wet niet dus zal er geen vonnis volgen, maar een vernietiging van het voorwerp. Men zal aan de betrokken rechtsambtenaar dispensatie kunnen vragen van dit in beslag nemen. De heer Zuurbier bleef aandringen op een request aan de regeering, daar men aan een dergelijke dis pensatie niet zooveel zou hebben. De heer Hylkem^ meende, dat men het beste aan de genoemde moeilijkbeden ontkomt door het aan schaffen van weegwerktuigen, waarop straks door den secretaris reeds in aangedrongen. De heer Zuurbier bleef aandringen op een request. Gelukte het de vereeniging van de regeering een verbetering te verkrijgen, dan zou dit in het voordeel van de vereeniging strekken, daar dan zeker velen als lid zouden toetreden. De voorzitter was voor een request en gaf in over weging daarbij adhaesiebetuiging te vragen van zustervereenigingen, om meer kracht bij te zetten. Besloten werd daarop dat het request zal verzonden worden. Het zal dus strekken om te verkrijgen dat de in gebruik zijnde instrumenten nog eenigen tijd gebruikt mogen worden. De heer Zuurbier klaagde voorts over de bedrijfsbe lasting. Er wordt voor deze belasting te veel betaald door de zuivelfabrikanten, hetzij door verkeerde boek houding of door nalatigheid van den betrokken amb tenaar. Spr. vroeg of het bestuur dit niet eens kon onderzoeken en pogingen doen om daarin verbetering te brengen. De voorzitter meende dat het maar beter was hierop niet in te gaan. Zeker zijn er fabrieken die te veel betalen, doch ook die te weinig betalen, zelfs zijn er die niet betalen. De vraag is of als de bedrijfsbelasting anders ge heven wordt of dat werkelijk voordeeliger zal zijn in 't algemeen. De heer Zuurbier vond toch in elk geval, dht den gezondsten toestand, wanneer ieder betaalt wat hij volgens recht en billijkheid betalen moet. Het kan zijn dat de schuld in hoofdzaak ligt bij een verkeerde boekhouding. Daarom zou het bestuur meteen eens kunnen overwegen wat er te dóen is om de kennis van het boekhouden uit te breiden. De heer Hylkema zei dat algemeen geklaagd wordt over die bedrijfsbelasting door de fabrieken. Bij de regeering verkrijgt men echter niet veel. Het is ge bleken dat de commissie van aanslag het heft in handen heeft. De regeering verwijst toch weer naar die commissie en de inspecteur daarvan bepaalt den aanslag. Van dezen hangt men in hoofdzaak af. Daarom is er ook zooveel willekeur: zooals de inspec teur wil betaalt men. Er is veel getwist of een coöperatieve zuivelfabriek

Alkmaarsche Courant | 1907 | | pagina 2