STADSNIEUWS. Gemeenteraad van Alkmaar, Een nieuwe Overijsselsche quaestie. RECHTZAKEN. Arrondissements-Rechtbank te Alkmaar. Uit Heerhugowaard. Uit Heiloo. Besmetting mond- en klauwzeer. Bouwmeester's toekomst. Werkeloozen-verzekering. De Scheimarkt. Conversatieclub voor het Engelsch. Tentoonstelling van „Kunst zij ons doel". op Woensdag 20 November 1907, 's namiddags 1 uur, en zoo noodig voortzetting des avonds 8 uur. Bij de stemming voor griffier der Staten van Over- ijsel waren gister 46 leden aanwezig. Hierbij verkre gen de heeren Van der Pot 18, Immink 3, baron Creutz 1 en 24 blanco. Herstemming zelfde resultaat. De voorzitter achtte het nu raadzaam de vergadering te verdagen tot morgen. De heer Van Alphen gaf als zijn meening te kennen, dat de 24 blanco-stemmen uit deze voordracht geen keuze konden doen en raadde Ged. Staten aan deze te wijzigen. Ged. Staten vergaderen heden. Dit feit is een gevolg van de ontevredenheid der rechtsche Statenleden met de voordracht. Deze bevat enkel liberale candidaten en sinds de meerderheid in do Staten rechts is, wenscht men aan deze zijde ver sterking van dit element ook in Gedeputeerde Staten. Zitting van Dinsdag 19 November. Diefstal van koeien. Door den rijksveldwachter de Rechtzaal binnenge leid, moest heden het eerst terechtstaan Pieter O., 24 jaar, landbouwer, geboren te Hoogwoud en woonachtig te Wogtium, thans gedetineerd in het huis van bewa ring te Alkmaar. Bij dagvaarding was hem ten laste gelegd zich te hebben schuldig gemaakt aan diefstal van twee koeien. Mr. Offers was beklaagde als verde diger toegevoegd. Beklaagde door den President gevraagd hoe hij tot deze diefstallen gekomen is, legt een berouwvolle vol ledige bekentenis af. Hij vertelt als volgt: Ik had behoefte aan een koe en geen geld, daarom trachtte ik gepasseerd jaar op de Medemblikker koe markt een koe op afbetaling te krijgen. Dit mocht mii evenwel niet gelukken. Ik heb toen uit het land van Jacob Houtkooper, een veehouder te Benningbroek, een koe uit de weide meegenomen. Later heb ik deze koe op de Purmerender markt verkocht voor 137.50. Dit geld heb ik ten eigen bate aangewend. Later heb ik weer een koe weggenomen van Cornelis Sasburg, een bakker te Wognum, nadat het mij weder niet gelukt was een koe op afbetaling te krijgen. Deze koe heb ik op stal gezet, hij is later door de politie in beslag ge nomen. Ik heb gezegd, dat ik de eerste koe van iemand uit Medemblik gekocht heb, en wat de tweede koe betreft, ook van deze heb ik opgegeven, dat ik hem gekocht had. „Hoe is u er nu toe gekomen," vraagt de President aan beklaagde, wist zeer goed, dat U dit niet doen mocht. Beklaagde antwoordt hierop, dat hij uit armoede waarvan ziekte en achteruitgang in zaken de oorzaak is, tot deze diefstallen gekomen is. Hierna worden de 7 in zijn zaak gedagvaarde getui- gen gehoord, waaronder ook buren, die verklaarden, dat beklaagde een knap man was, en dat hij nog al te genspoed in zijn leven had gehad, door ziekten en te genslag in zijn bedrijf. Men zou nooit van hem hebben kunnen denken, dat hij zich aan diefstal schuldig zou maken. Ha deze getuigenverklaringen, verkreeg de O. v. J. het woord tot het nemen van zijn requisitoir. Z. E. A. achtte na de getuigenverklaringen, en de volledige be kentenis van beklaagde, zijne schuld volledig bewezen. Welke straf, vraagt spreker, moet dezen beklaagde op gelegd worden? Deze man heeft geen slechte reputa tie, hij dronk niet en was een werkezel. Hij was eerst gewoon boerenarbeider, kreeg kind op kind, het ging hem lang niet voor den wind. Hij stond bekend als een goed man, men bood hem aan op geleend geld op zich zelf te gaan boeren, doch cut lukte ook niet. Beklaagde laat nu een groot huis gezin achter. De officier is wel humaan, maar beklaag de verdient voor zijn daden toch zijn verdiende straf. Jlij heeft nu zijn schuldeischers voldaan, door zijn za- i en te liquideeren. I)it had beklaagde eerder moeten inzien, en vroeger had hij zijn schulden moeten vol doen, dan had hij geen koeien behoeven te stelen. Als gewoon arbeider had hij dan maar in zijn levensbehoef ten, voor zich en zijn gezin moeten voorzien, maar het ging niet op, om koeien te stelen. Bos u moeren de eischte de O. v. J. 8 maanden gevan genisstraf. Mr. Offers.pleitte daarna clementie. I ijdens het requisitoir van den officier, en het plei dooi van zijn verdediger, zat beklaagde te huilen, en had niets meer tot zijne verdediging aan te voeren. Wordt vervolgd. heid langs wettigen weg naar verbeteringen te stre ven, wekte op pal te staan voor de rechten der ambte naren als staatsburgers en verklaarde zich voorstander te zijn van het voeren van belangen-politiek door den Bond. De rekening en verantwoording van den pen ningmeester, den heer Struijf, was een batig saldo van pl. m. 225. Aan den vertrokken penningmeester, den heer J. Smit, zal een fraai inktstel als blijk van waar- deeriiig- door de afdeeling worden gezonden. Uit het jaarverslag' van den secretaris, den heer Melker, bleek dat het ledental tot 32 was gestegen. Staande de ver gadering werden 2 geïntroduceerden lid der afdeeling. Als bestuursleden werden herkozen de heeren G. Schut, voorzitter en C. Melker, secretaris. Besloten werd den 15den December, een propaganda-vergadering te A. Paulowna te beleggen. met' 146 punten en de serieprijs (twee eerste series( door den heer D. A. Kaan te Wieringerwaai'd met 105 punten. Door het Bestuur van het Ambacht van Westfries land, genaamd Geestmer-Ambacht zijn den 18en opge maakt de navolgende voordrachten: door periodieke aftreding van den heer P. Baan als Heemraad; de Heeren P. Baan; P. Wit beiden te Hensbroek en S. Brak te Oterleek. Door bedanken van den heer P. de Boer als Hoofd- mgelandplaatsvervanger de HeerenD. Schuitemaker te Noord-Scharwoude, K. van Diepen te Obdam en J. Bruin te St. Maarten. Door bedanken van den heer J. Bijman als Hoofdin geland-plaatsvervanger de Heeren: P. Wit te Hens broek: J. W. O. Kroon te Zuid-Scharwoude en A. Slot te Broek op Langendijk. Uit Bergen Bjj de Ned. Herv. Kerk te Dokkum is beroepen ds. J. M. Natzijl, predikant te Bergen. Uit Graft. Het gemeentebestuur van Graft heeft het land, behoorende aan de gemeente weder publiek verhuurd voor den tijd vim 4 jaar. De opbrengst per jaar be droeg f 270 tegen f 328,50 in 1904, alzoo f 58,50 per jaar lager. Bij Kon. besluit is verleend aan E. Tabeling, weduwe van den broeder in de orde van den Nederlandschen Leeuw B. J. Wollenstein, te Heilo, eene jaarlijksche toelage van f 100. Uit Schoorl meldt men ons Op onderscheidene plaatsen in de gemeente Schoorl zijn doode hazen gevonden, waarbij werd opgemerkt dat bek en pooten niet in orde waren, het vermoeden bestaat dat ze hebben gegraasd op weilanden, welke besmet waren door mond- en klauwzeer. De jaarvergadering van het Ned. Tooneelverbond had het hoofdbestuur opgedragen, Louis Bouwmeester en den Raad van Beheer der Kon. Ver. „Het Neder- landsch Tooneel" aan te bieden om, nadat eerstgenoem de uit O.-Indië zou zijn teruggekeerd, langs den weg van mondeling overleg er toe mede te werken, dat eerstgenoemde weder een plaats op het Leicïsche Plein te Amsterdam zou innemen. Het hoofdbestuur heeft zich onmiddellijk van zijn taak gekweten, doch van den Raad van Beheer ten antwoord gekregen, dat het schrijven met belangstel ling was ontvangen, maar dat men, om redenen die nu niet kunnen worden medegedeeld, niet op het voorstel kon ingaan. Van den heer Bouwmeester is geen antwoord vangen. ont- GEMENGD NIEUWS. Uit Oudkarspel. Dè raad dezer gemeente vergaderde gisteren om 10 ure. Na opening werden de notulen der vorige verga dering voorgelezen, goedgekeurd en geteekend. Aan den heer II. Endema werd eervol ontslag ver leend tegen 1 Januari 1908 tengevolge benoeming tot Hoofd der O. L. school te Utrecht, en besloten sollici tanten op te roepen naar de vaceerende betrekking te gen eene jaarwedde van 550. De verzoekschriften van het Witte Kruis tot invoe ring van het tonnenstelsel en het plaatsen van norton- welputten werd aangehouden tot eene volgende verga dering, omreden eerst een onderzoek zal behooren te worden ingesteld. Over de maand October waren 37 telegrammen ontvangen. Goedgekeurd en van Gedeputeerde Staten terugont vangen 1. Rekening over 1906. 2. Besluit tot aangaan eener geldleening groot 800. 3. Idern^ tot verhooging jaarwedden hoofd der school. 4. Ie Suppletoirkohier van den Hoofdelijken Om slag en 5. De gemeentebegrooting over 1908. Tot bestuurslid der Landbouwvereeniging de Een dracht te Oudkarspel, werd gekozen de heer N. A Wijker. Genoemde vereeniging besloot met algemeene stem men op voorstel van den Burgemeester M. J. Kroon geen afval van groenten etc. in het water te werpen met het oog op besmettelijke ziekten. Ook kwam men overeen behoudens koninklijke goed- keuring de vereeniging' te noemen Tui nbouwveree- niging „de Eendracht. Voorts werd besloten hoofdza kelijk met het oog op de veiling van bloemkool een ver zoek te richten tot de Zustervereenigingen ten einde gemeenschappelijk aan te dringen op het later doen aanvangen der ochtendveilingen. Tot afgevaardigden naar de vergaderingen van den Noorder Marktbond werden benoemd de heeren O Wonder en M. Rootjes. Met het oog op de meermalen voorkomende diefstal len van te veld staande groenten, rietgewas enz. besloot „de Eendracht" eene premie van 10 disponibel te stellen, voor hem, die iemand aanbrengt, welke dusda- mgen diefstal heeft gepleegd. De moord'te Zeist. Nadat de verdachte H. van Vaalen eerst voor de politie en daarna voor den rechtercommissaris een vol ledige bekentenis had afgelegd in zake den door hem in vereeniging met T. van Ee, H. Kors en J. Overhorst gepleegden moord op den wissellooper Hendrik Drost, is het viertal, waarvan de drie laatstgenoemden blij - ven ontkennen, gistermorgen te Utrecht in arrest ge bracht. an aaien heeft ook zijne bekentenis herroe pen, niettegenstaande hij eerst zeer duidelijke bewijzen heeft gegeven. O. a. had hij medegedeeld, dat het ge roofde geld bij zijn schoonmoeder te Utrecht in bewa ring was gegeven, waar het ook werkelijk door de poli tie is gevonden en in beslag genomen. KORT NIEUWS. Door den kantonrechter te Rotterdam werd een viouw voor den 25sten keer veroordeeld tot ontruiming harer woning. Te Nieuwe-Schans is ingebroken in het hulppost kantoor. Ontvreemd is een bedrag van 125 en een groot aantal postzegels. De bejaarde veldwachter B. S., te Finsterwolde, is in het Ganzedijksterdiep gezakt en verdronken. Des avonds werd het lijk opgehaald. Nieuws uit Hoorn. Genootschap Schildersoefening. In de gister gehouden vergadering van Schildersoe- lening werd bekend gemaakt, dat prijswinners waren voor goud achter glas letter B. Ie prijs D. Ton, Wognum; 2e prijs J. Volger, Beets; 3e prijs R. N. Leurs, Medemblik. Voor gebloemd zilverhoutle prijs R. N. Leurs, Me demblik; 2e prijs J. Sleutel, Hauwert; 3e prijs J. Bur ger, Bovenkarspel. Voor een reclameplaat voor de schilders is de prijs toegekend aan W. Schoenmaker te Avenhorn. Voor het ingeleverde monster door jury goud achter glas letter B prijs toegekend aan den heer N. Leurs te Medemblik, voor gebloemd zilverhout N. Leurs Me demblik. Voor reclameplaat voor Hoorn. Tot secretaris werd benoemd de heer J. Burger te Bovenkarspel en tot gewoon bestuurslid D. Ton van Wognum. een schilder N. Harder te en operette vereeniging „Excelsior" zal opvoeren: „Mascotta", opéra comique in 3 Uit Schagen. l°kaal »Ue Posthoorn" alhier de elfde jaarvergadering plaats van de afd. Schagen van den Bond „De Post" Als spreker trad op de heer H. J. van Stapele van Rotterdam, die op boeiende wij ze aan de ongeveer 20 aanwezigen uiteenzette de taak der vakvereeniging van Ambtenaren. Spreker duidde het verschil^ aan tusschen ambtenaarsvereenigingen en andere arbeiders-organisaties, wees op de noodzakelijk- Excel De zang deze week - 7 - j» WÜJiM uw JLJ.X u acten vertaling van den heer Schenk, den talentvollen directeur der vereeniging. Drie uitvoeringen zullen worden gegeven volgens achterstaande advertenties. WiJ twijfelen er geen oogenblik aan, of alle 3 avonden zal de groote concertzaal van het Park geheel gevuld zijn. „Excelsior" heeft een goeden naam in onze stad. En terechtOok nu weer, we zijn er van overtuigd, zullen kosten noch moeiten zijn gespaard, om dien naam nog meer waardig te maken. En di recteur èn regisseur, de heer Sluis, ze blijven het devies hunner vereeniging getrouw. Excelsior Kolfwedstrijd. Gisteren had in het hotel „de „Nachtegaal" van den heer H. van der Sleezen alhier een nationale kolfwedstrijd plaats, waaraan 30 kolvers deelnamen. De eerste prijs werd behaald door den heer J. Halff te Alkmaar met 153 punten, de tweede prijs door den heer C. Slegtkamp te Alkmaar met 149 punten, de derde prijs door den heer G. Dirkmaat te Spanbroek In de „Harmonie" heeft eergisteravond de hr. S. J. Pothuis van Amsterdam, lid van den raad aldaar, voor de aangesloten organisaties bij de A. B. B., de metselaars, lood- en zinkbewerkers het vraagstuk van de werkeloozen-verzekering behandeld. Waar ook hier ter stede de werkeloosheid groot is, was het te ver wachten dat de vergadering druk bezocht zou zijn. Dit was echter niet het geval. Op uitnoodiging van het bestuur waren enkele gemeenteraadsleden aanwezig. Het vraagstuk der werkeloosheid, zoo begon spr. is voor de arbeiders van het grootste gewicht. De arbei der wil werken en poogt een bestaan te vinden voor zijn gezin, doch kan daarbij slechts een loon krijgen zoo hoog, dat hij nauwelijks genoeg heeft voor een mi nimum levensonderhoud. Dat is niet iets dat alleen de socialisten beweren, doch waarop vele schrijvers van naam hebben gewezen. Dat de arbeiders te weinig verdienen om goed van te kunnen leven blijkt ons als we een stad doorloopen. Zelfs in de tijden van gere- gelden arbeid en betrekkelijke welvaart zien we daar dat een voldoende huisvesting ontbreekt. Er is gebrek aan lucht en licht, aan voeding, alles als een gevolg der onvoldoendearbeidsloonen. Dr. Mokette heeft in zijn pas verschenen boek over de volksvoeding aange toond, dat een gezin van een arbeider, vr.ouw en een paar kinderen, gerekend op S1/, persoon voor voeding noodig hebben per week, in elk geval 8.32. Maar er zijn meer behoeften als kleeding, schoenen, huishuur. Rekent men nu niets voor genotsuitgaven dan nog heeft een dergelijk gezin altijd noodig 14. Elk mensch kan ook zonder groote economische kennis na gaan, dat dit te weinig is. Een dergelijk gezin kan niets bekomen van de genietingen des levens, kan nooit eens uitgaan; de kinderen kunnen nooit eens iets ex tra's krijgen, en de man zal geen gelegenheid hebben zich wetenschap te veroveren. Bij een dergelijk z. g. schappelijk loon is er dus een permanent te kort in zulke gezinnen. Uit gegevens van het centraal bu reau voor de statistiek blijkt dat in de arme wijken de kindersterfte steeds het hoogste is en geen dezer sterft van weelde. Komt bij dit alles nog werkeloosheid, dan is het licht te begrijpen, dat de ellende der arme ge zinnen vreeselijk wordt. En zoo'n tijd van ellende staat opnieuw voor de deur. Dit jaar vooral zal de nood nijpend zijn daar wij voor een hevige crisis staan, de schaarschte van geld, een depressie op de geldmarkt. De oorzaak der huidige catastrophe is voor een groot deel toe te schrijven aan de groote verliezen der kapi talisten, wat weder een gevolg is van het dobbelen van de beurs. In een tijd als deze komt de vraag op wat kan er tegen de werkeloosheid gedaan worden? Spr. wil er echter op wijzen dat wie meent door verzekering de werkeloosheid te zullen keeren, dwaalt. Want waar lijk het is de arbeider zelf niet die daarbij schuld heeft. De schuld zit elders, zit bij de geheel verkeerde pro ductiewijze. Er is overproductie gekomen, een zieke lijk iets. Ja overproductie in vele takken van bedrijf. Er is dus op verschillend terrein een te veel, aan hui zen, aan kleeren, aan ijzer, aan koper enz. Doch in deze takken van bedrijf is nu geen behoefte aan arbeids krachten meer. De arbeiders zijn werkeloos. De ar beiders maken echter niets van dat te veel, daar zij nu juist te wemig bekomen. Wat hebben zij aan het te veel van huizen zij verdienen niet meer en kunnen nauwelijks de huur voor hunne krotten betalen. De oorzaak van het herhaald optreden der overproductie is dat de voortbrenging te veel op winstbejag is ge richt, welke winst niet de producent maar den onderne mer ten goede komt. Door maatregelen tegen werke loosheid is deze ellendige toestand niet te voorkomen, men kan evenwel den nood wat verzachten. En daartoe moet de vakorganisatie krachtig de hand aan den ploeg slaan. Niet langer verdeeldheid daarin door geloof of theorieën. Wil de organisatie iets verrich ten, dan diene zij krachtig te zijn, uit één stuk en niet verdeeld. Het eerste wat de vakorganisaties moe ten doen, is niet overwegen de vraag hoe de werkeloos heid uit de wereld te helpen, doch actie voor korter arbeid en hooger loon. Door korten arbeidsdag toch komt er meer vraag naar arbeidskrachten om hetzelfde als vroeger te kunnen voortbrengen en door hooger loon kan de arbeider wat ruimer leven. Als voorbeeld wat goede vakorganisaties kunnen verkrijgen las spreker een en ander voor van hetgeen het Duitsche vakverbond alzoo heeft gedaan. Arbeids duur werd aanzienlijk bekort en loonopslag werd op vele plaatsen gekregen, wat tengevolge heeft meer le vensgeluk, kracht en welvaart. Maar nu is er nog iets. De vakorganisaties moeten er voor zorgen dat zij in tijden van crisis en werkeloos heid hunne Ijden financiëel kunnen steunen. Er moe ten dus fondsen gevormd worden, een kas voor werke- loozen. Als de leden weten dat zij bij werkeloosheid gesteund zullen worden, zullen zij niet zoo spoedig overgaan tot onderkruiperij, iets waartoe de nood hen soms dringt tegen Iran zin. En de patroon komt dan niet zoo licht tot het-laten werken voor lager loon. Thans kwam spr. tot de vraag wat er alzoo gedaan is door Staten, gemeenten en arbeidsverbonden tegen de werkeloosheid. Alvorens spr. het een en ander meedeelde van de wijze waarop in verschillende landen het kwaad wordt bestreden, herinnerde hij dat bij het onderzoek der begrooting 1908 in de secties alhier, door de le sectie de aandacht op de werkeloosheid is geves tigd en gevraagd of hier daartegen niets aan gedaan wordt. B. en W. antwoordden op deze opmerking dat zij bereid zijn het vraagstuk in studie te nemen. Spr. vond dit zeer loffelijk, doch de vraag is of die studie niet wat lang zal duren. Dat is goed voor de vaste re geling voor 't volgend jaar, maar ook dezen winter moet geholpen. Daar is haast bij. Spr. raadde daarom de besturen der vakorganisaties hier ter stede aan een conferentie aan te vragen met het gemeentebestuur en dan aan te dringen op het verleenen van hulp. Uit éen staatje dat spr. heeft gekregen blijkt dat bij de leden van de Alkmaarsehe opperliedenvereeniging, een 50 man, bijna geen enkele is of hij is een aantal dagen werkeloos geweest. Verscheidene waren dat 4, 5 ja zelfs 6 weken. Als dat van een groepje van 50 man is, hoe groot moet de nood dan in den geheelen loonarbei dersstand zijn. Spr. zou zeer noodig achten 'dat zoo spoedig mogelijk een som uit de gemeentekas werd uit getrokken en bij de vele gegoeden dezer stede werd aan geklopt om ruime bedragen. Men kan deze ellende toch niet laten voortduren zonder iets te doen. Spr. ging nu na wat verschillende Staten doen te gen de werkeloosheid. In 't algemeen kan gezegd wor den dat de regeeringen weinig, de vakorganisaties be trekkelijk veel doen. In Engeland werd in een jaar t 2 millioen ongeveer door de. vakorganisaties uitge keerd, terwijl door de regeering een commissie is be last met de studiè van het vraagstuk en met het zoeken van middelen tegen de werkeloosheid afgescheiden van de armenzorg. In Zwitserland worden steeds werke- loozentellingen gebonden. De cijfers worden publiek gemaakt. Dat spreekt meer tot de gegoeden en doet de beurzen eerder opengaan. Vele bijdragen worden gegeven tot streven voor de gemeenten. In België worden de werkeloozen geholpen volgens het bekende Gentsche stelsel. Staat, provincies en gemeenten dra gen bij en de vakorganisaties worden in staat gesteld heel wat te doen. Ook hierin worden de werkeloozen niet geholpen als armen maar al gemeenteleden. In Denemarken is men ook al ver, vooral wijl de vakorga nisaties daar niet verdeeld zijn. In Frankrijk, Oosten rijk, Noorwegen en Zweden, Italië overal doet men veel, zooals bleek uit cijfers door spr. genoemd. u kwam spr. tot de vraag wat we in ons land moe ten doen? In Amsterdam' en in Alkmaar moet getracht wor den het ook ongeveer zoo te krijgen heeft men een fonds van de gemeente ter bevordering van de verzeke ring tegen de geldelijke gevolgen van werkeloosheid. Dit fonds is daar opgericht in 1906. Voor dit fonds wordt door de gemeente een som afgezonderd uit hare middelen, terwijl het verder zijn gelden vindt in sub sidies, makingen en schenkingen. De gemeente be taalt de kosten van de administratie bovendien. Het fonds wordt bestuurd door een commissie van 5 leden, door den gemeenteraad telkens voor 3 jaar te genoe- men op voordracht van B. en W. Twee der leden wor- den gekozen uit de bestuurders der toegelaten vakver- eenigingen. Het fonds nu steunt die vakorganisaties die zelf een werkloozenkas voor hunne ledenhebben. Er wordt dan uit het fonds telkens een bijslag gegeven na de uitkeering door de vakvereenigingen aan haar le den gedaan. Deze bijslag bedraagt per dag nooit meer dan de uitkeering door een lid van zijn vakvereeniging genoten en ten hoogste 0.50. Dat is dus 3 per veek. I)e bijslag wordt slechts gegeven over ten hoog ste 50 dagen per jaar, onverschillig of het lid de uit keering van zijn vakvereeniging gedurende langeren tijd ontvangt. Werkstaking,uitsluitingen, ziekte en ongeval! m geven geen recht op den gemeentelijken bij slag. De vakvereenigingen die aan haar leden aan spraak wenschen te geven op den bijslag moeten maan delijks een staat overleggen van de door haar aan elk harer leden gedane uitkeeringen wegens werkeloosheid. Statuten, reglementen en jaarverslagen moeten bij het bestuur van het fonds ingezonden worden. B. en W. voegen een secretaris aan het bestuur toe. Deze moet o. a. de waarheid van de inlichtingen, verstrekt door de vakvereenigingen onderzoeken, en mag al de boeken betrekking hebbende op de verzekering nazien. Hij doet verslag aan het bestuur, doch deze inlichtin gen blijven geheim. Bij den aanvang van elke maand stelt het bestuur den bijslag vast. fepr. drukte er op dat het fonds afzonderlijk van de gemeente geadministreerd moet worden. De werklie den moeten een fonds hebben daarover z ij te zeg gen hebben. De gemeente heeft niets te maken met de vraag wat de arbeiders met hun contributiegeld doen, met innerlijke zaken der organisaties. Dat met het fondsgeld stakingen gesteund kunnen worden is onjuist. De gemeente behoudt in elk geval controlerecht. Wil men, zei spr., in Alkmaar bij de reglementeering van een werkloozenverzekering, bil lijk zijn, dan moet de raad de vakorganisaties vrij la ten in de bestemming der gelden. Duidelijk moet voorts omschreven zijn in welke gevallen de leden recht hebben op uitkeering en hoe groot de contributie per week zal zijn. Zoo wordt in Amsterdam o. a. geen bij slag uitgekeerd als men niet minstens 6 maanden daar woont, niet minstens 1 week werkeloos is, en nog geen 20 jaar is. De vakvereeniging betaalt wekelijks den bijslag gelijk met haar eigen uitkeering. Zij schiet dit dus voor aan het fonds en krijgt dit maandelijks terug. Voorts wees spr. er op dat het noodig is dat de vakvereeniging Koninklijk is goedgekeurd. In zijn resumé drukte spreker er op dat de hier bestaande or ganisaties zoo spoedig mogelijk in deze overleg moeten plegen met het gemeentebestuur en dat vóór alles de ongeorganiseerden zich moeten aansluiten tot een krachtigen vakbond, die van zooveel nut voor den arbei der is en behalve een betere positie hem ook meerdere ontwikkeling kan brengen. Voor het oogenblik moet echter ook voorzien in den dringenden nood. Niemand wenschte met den spreker van gedachten te wisselen. De vergadering werd daarna gesloten, nadat nog was meegedeeld dat door den Alkmaarschen bestuurdersbond in de volgende maanden cursusavonden zullen gehouden worden, bijwonen voor te zamen 0.20. weer vier Deze kan men. Op de heden gehouden Scheimarkt was 't drukker dan het vorige jaar. Was de aanvoer toen 824 stuks, thans bedroeg dit 956. De handel was stug en de prij zen waren hoog. Alhier is een conversatieclub voor de Engelsche taal opgericht. Wie lid wenschen te worden, kunnen informaties inwinnen bij den heer A. Dekker, Lange- straat 58. Morgen wordt de tentoonstelling van dit teekenge nootschap in de Unie geopend. Er is een groote col lectie schilderijen, aquarellen, teekeningen en etsen aan wezig. Zoodat naar men ons verzekerde een bezoek zeer de moeite waard is. De tentoonstelling blijft ge opend tot en met Zondag a. s. VERGADERING van den oorzitter, de heer G. Ripping, Burgemeester. Tegenwoordig alle leden. Secretaris de heer C. D. Donath. De notulen worden gelezen en goedgekeurd. 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. In verband niet de weinige belangstelling voor de notulen stelt de Voorzitter namens het college voor, om de voorlezing der notulen af te schaffen en deze ter lezing te liggen. Dit bespaart tijd en ontslaat den secretaris van een onaangenaam werk. De heer Van der Feen deLille vraagt of men daaimede niet in strijd komt met het reglement van orde. De Voorzitter gelooft dit niet; doch zal er het re glement van orde eens op nazien. Daar niemand bezwaar heeft tegen het voorstel wordt het als aangenomen beschouwd. Aan de vergadering wordt medegedeeld: a. dat is ingekomeneen schrijven van H. J. Beele- kamp c.s., houdende dankbetuiging voor 's Raads be schikking, met betrekking tot de voorgenomen verbe tering der rioleering van de Oosterburgstraat. Voor kennisgeving aangenomen. b. alsvoren, een schrijven van G. van de Wetering te_ Elburg, houdende dankbetuiging voor zijne benoe- ming tot opzichter-hulpkeurmeester aan het gemeente slachthuis. Alsvoren. c. alsvoren, een schrijven d.d. 15 November 1.1. van Mevrouw C. Keuter-Brongers, houdende bericht, dat de benoeming tot lid van de dames-commissie van bij stand voor het toezicht op het handwerkonderwijs door haar wordt aangenomen. Alsvoren. d. alsvoren, van Mevrouw H. E. de Regt-Hoos. Alsvoren. e. alsvoren, van Mevrouw C. O ver duin-Kaan. Alsvoren. f. alsvoren, een schrijven van G. Beemsterboer, hou dende dankbetuiging voor zijne benoeming tot klerk- boekliouder aan het gemeente-slachthuis. Alsvoren. g. alsvoren, een schrijven van de Kamer van Koop.

Alkmaarsche Courant | 1907 | | pagina 2