S TA D S NÏ! UW S7 Kinderkoor. burgerlijke stand. Getrouwd Laatste Berichten. Een werkloozen-comité. Tentoonstelling „Kunst zij ons doel". oc O GEMENGD NIEUWS. Uit „de Egmonden". moet volmondig erkennen, dat bij die aanschrijving te veel door hem gerekend is op de totstandkoming vóór 1 December van vorengenoemd ontwerp. De Minister betreurde de teleurstelling. De heer Mar chant stelde de volgende motie voor„De Kamer, van oordeel dat tengevolge der herroeping van de Ministerieele orders van 12 Juli dit jaar, betreffende het blijvend gedeelte voor de lichting 1907 een toestand van verwarring en onze kerheid is ontstaan, noodigt den Minister van Oorlog uit om buiten de milicienslichting 1907 die op 31 October reeds met groot verlof waren gezonden, hei blijvend gedeelte dier-lichting op dezelfde sterkte te laten, doch de miliciens, zoover als naar zijn oordeel zonder schade voor het landsbelang zal kunnen ge schieden, na 30 November a.s. met tijdelijk verlof te zenden, en gaat over tot de orde van den dag." De heer Tal ma (a. r Tietjerksteradeel) hoewel volstrekt niet toegevende, dat bij de aanschrijving van 12 Juli de belangen van den dienst voldoende in het oog zijn gehouden, betoogde dat die aanschrijving niet kan of mag worden te niet gedaan. Nadere aanschrijving, dat het blijvend gedeelte in geheel andere wapenen moet worden gehouden, is onwettig en komt niet over een met de vroegere Regeeringsverklaring en met de belangen der miliciens. De heer de Savornin Lobman (chr. hist. Goes) betoogde eveneens, dat zij, die niet door loting zijn aangewezen voor het blijvend gedeelte, recht hebben op naar huis te gaan. Spr. stelde een motie voor, hoofdzakelijk strekkende om de nadere ministerieele aanschrijving van 31 October ongedaan te maken. Bij het verder debat betoogde de heer Ter Laan (s. d. Hoogezand), dat aanneming van des heeren Lohman's motie, die afkeuring inhoudt aan des minis ters adres, wel eens kon uitloopen op het naar huis zenden van den minister en het in de kazerne houden van het blijvend gedeelte. Spreker stelde een motie voor strekkende om ten aanzien van het blijvend gedeelte te handhaven de regeling van 12 Juli j.l. De heer Van Doorn (lib. Gouda) bestreed de be zwaren van de heeren Lohinan en Talma. De Minister heeft volstrekt niet de wet geschonden. De heer Tydeman (lib. Tiel) achtte den toestand heel erg, vooral wanneer men slechts reeds erop let, dat 1536 viermaanders, die recht hadden op verlof, weder zijn opgeroepen. In het burgerlijke recht zou hier zeker een civiele actie tot schadevergoeding bestaan. Spr. diende in een zeer uitvoerige motie, met als slot het verzoek aan den Minister om het daarheen te willen leiden, dat de beperking van het blijvend gedeelte dit jaar worde doorgezet. De voorzitter stelde voor de moties te laten drukken en ronddeelen en morgen de discussies voort te zetten. De heer Heemskerk (a.r. Sliedrecht) stelde voor in den avond met de behandeling door te gaan. Dit voorstel werd met 58 tegen 32 stemmen aangenomen en de vergadering verdaagd. In de avondzitting trok na discussie de heer Mar- chant zijn motie in ten gunste van den heer Tydeman. Nadat ook de heer Ter Laan zijn motie had ingetrokken en na nog eenig debat, werd de motie- Lokman, strekkende om uit te spreken, dat de minister een verkeerde uitvoering gaf aan de militiewet en dat de aanschrijving van 12 Juli moet worden gehand haafd, verworpen met 50 tegen 44 stemmen. Vóór stemde rechts, behalve de heer De Stuers; tégen links en de heer De Stuers. De motie-Tydeman, bepaling van de sterkte van het blijvend gedeelte, overeenkomstig de circulaire van 12 Juli, zonder dat .daarmee wordt vooruitgeloopen op de nadere beslissing der Kamer inzake het beginsel van de vermindering van het blijvend gedeelte, wordt aangenomen met 68 tegen 25 stemmen. De interpellatie was daarmee afgeloopen. Hollands Noorderkwartier. (Vervol g.) Eenige mededeelingen werden gedaan omtrent het onderzoek van het maken van z.g. dagkaas en kaas uit volvette melk. Vergeleken werd in de eerste plaats dagkaas en éendaagsche gemaakte volvette kaas en ten 2e tusschen laatstgenoemde kaas en volvette kaas, 2 maal daagsch gemaakt. De commissie beschouwt haar taak niet als afge daan, ze acht de zaak slechts voorbereid. Ze zal de proeven voortzetten en trachten deze te nemen op verschillende boerderijen, in verschillende plaatsen dei- provincie. Den heer v. d. Zande, die dit rapport uit bracht, werd dank gebracht. De heer Scheij bracht rapport uit over het bevor deren van goed melken. 22 Personen, 9 meisjes en 13 jongens, namen aan den cursus deel, waarvan 17 het diploma verwierven. De heer Scheij bracht eveneens rapport uit, omtrent het onderzoek naar de oorzaak van het ontstaan der z.g. boekelscheurtjes. Deze kwestie heeft reeds' meer op de agenda gestaan. In haar eerste rdpport uitgebracht op de voorjaarsver gadering in 1906 adviseerde de commissie, het onder zoek voort te zetten, aangezien nog geen practische resultaten waren verkregentevens zouden op de Proefzuivelboerderij te Hoorn proeven worden ge nomen. Deze zijn genomen, doch zonder de oorzaak van het gebrek aan het licht te bréngen. Lang of kort persen van de kaaslang of kort zouten, een droge of minder droge bewaarplaats, pekelen of droog zouten, al deze wijzigingen in de bereiding brachten geen wijziging in het optreden van het gebrek. Alleen liet kruimelen van de wrongelmassa bleek' afdoende te helpen, doch dan blijft de kaas wat open met vele kleine gaatjesdaarom kan deze Wijziging niet als een middel tegen de kwaal worden beschouwd. De commissie hield een tweede kaaskeuring, waaraan 20 kaasboerderijen en 28 kaasfabrielien deel namen; op deze wijze kreeg zij de beschikking over vele ge gevens, welke mèt die der eerste keuring he,t mate riaal voor haar onderzoek vormden. Wederom bleek dat gekruimelde kaas het gebrek niet vertoonde, zoodat die kwestie wel als vaststaande kan worden beschouwd. De 81 bereidplaatsen van kaas werden in 3 groepen ingedeeld, al naarmate het product geheel vrij was van het gebrek of het in geringe mate of het iii erge mate vertoonde. Deze groepenindeeling is nu in ver band gebracht met sommige kenmerkende verschillen in de bereidingswijze, alshet gebruik van geen toe voegsel tegenover het gebruik van een toevoegsel een vergelijking van de verschillende toevoegselen onderling een stellen van kazen met lange wei gemaakt tegenover kazen zonder lange wei gemaakt. De commissie komt dan tot deze conclusiënlo. dat bij niet verkruimelen van den wrongel het optreden van het gebrek aan een samenwerking van verschil lende factoren moet worden toegeschreven 2o. dat men bij het kazen zonder eenig toevoegsel de meeste kans heeft, van het gebrek verschoond te blijven, terwijl het gebruik van lange wei grooter kans' geeft op het optreden van het gebrek, dan het gebruik van korte wei of reincultuur. De commissie acht het wenschelijk, dat de studie van dit gebrek wordt voortgezet, en 'dat het bestuur in de^ aanstaande voorjaarsvergadering met een des- 1 voorstel voor den dag komt. Men zou dan nen nemen op een boerderij en kaasfabriel, _n-ek lieerscht, en wijzigingen in de .be- werd niet uitgekeerd, behaalden gezamenlijk P. Best te West-Graft- te Berkhout, 4en prijs reidingsmethode aanbreng n b.v. in den tijd van be werken van den wrongel en de temperatuur van het nawarmen. De commissie acht als boerderij de Proef zuivelboerderij te Hoorn de aangewezen plaats. Voorts acht zij het de moeite waard, de bijeenver zamelde gegeveps 'omtrent de techniek der tegenwoor dige Edammerkaasbereiding op boerderij en fabriek met het rapport in het verslag der Vereeniging te doen drukken. De commissie bestaat uit de heerenC. Nobel, voorzitter H. Jb. Avis, Jac. Boekei, D. Brander Fz., J. Wonder Gz. en dr. L. T. C. Scheij als rapporteur. Thans kwam aan de orde het rapport omtrent de oprichting van een varkonsfokvereeniging in de pro vincie. De commissie bestond uit de heeren Avis (Midwoud), Zeilemaker (Houwert) Duin (Wogmeer) en Nobel (Scliagen) als rapporteur. De commissie is krachtig bezig geweest zoo'n fok- vereeniging op te richten. En met veel succes. De regeering stond een subsidie toe van f 500. De vereeniging is tot stand gekomen met aanvanke lijk 10 afdeelingeir, tellende te zamen 299 leden. Binnen den kring dier afdeelingen zijn 683 fokzeugen en 34 fokbèerén. Dit resultaat is verkregen in den tijd van 3 maanden. Hierna bracht de heer Nobel rapport uit over den wedstrijd landbouwboekhouding en prijsuitdeeling. De commissie bestond uit de -heeren Nobel te Schagen, Kaan te Anna Paulowna en J. Zijp te Venhuizen. Ingekomen waren 8 antwoorden. Ter zijde moesten worden gelegd verschillende inzendingen, als niet vol doende aan de gestelde eischen, n.l. die waren inge zonden onder de motto's „Gelria", G. en Debet en Credit. De eerste prijs van f 100 Gebrs. Kollis (Venhuizen) den 2en prijs, f 60. 3en prijs f 25 aan den heer dijk en den heer J. Wonder f 15 C. Duin te Wogmeer-. Als plaats voor de volgende algemeene vergadering werd-- aangewezen Beemster. In de pauze werden verschillende stemmingen gehouden. Na de pauze hield de heer Avis (in plaats van den heer Zeilemaker) een inleiding over het instellen van een onderzoek omtrent de meest gewenschte inrichting van een Noordhollandsche boerderij. Hij stelt voor het volgend jaar een prijsvraag uit te schrijven over den practischen bouw van een boerderij, waarbij dan reke ning wordt gehouden met de hygiënische inrichting, met het brandgevaar en het nieuwere systeem van voeding. Het bestuur aanvaardde de opdracht. Op voorstel van het bestuur wordt, gezien de ver kregen resultaten, aan een cursus voor het hoefbeslag te Schagen een subsidie verleend van f 100. De heer Breebaart wijst op den cursus te Hoorn en vraagt welke houding het bestuur zal aannemen, als ook die een subsidie aanvraagt. Daar deze aanvraag nog niet is ingekomen, wordt een afwachtende houding in deze aangenomen. De heer Dr. L. T. C. Scheij leidde daarin in het bevorderen van goed melken. Hij vroeg voor het be stuur machtiging om op de a.s. vergadering te Beem ster met nadere voorstellen in deze te komen. Hij wijst op het wenschelijke, dat belanghebbenden met elkander meewerken om het aanleeren niet te be moeilijken. De machtiging werd verleend. Betreffende het opleiden van veeverloskundigen werd besloten deze zaak ook voor het volgend jaar ter hand te blijven nemen. De heer P. Kaan Dz. leidde namens het bestuur in het voortkweeken van verbeterde variëteiten van zaai granen. Besloten werd, gezien de uitmuntende resul taten, verkregen met de teelt der W ilhelmina-tarwe, dezen winter de proefnemingen, in overleg met den lieei Broekema, voort te zetten, en op de Maartverga dering met nadere voorstellen te komen. Ter sprake werd thans gebracht het voorbereiden van een proefneming omtrent de vraag of de droge stof van' volle melk van laag gehalte evenveel waarde bezit voor de kaasbereiding als de droge stof van volle melk van hoog gehalte. Aan het bestuur werd machtiging gegeven den komenden winter nadere proeven omtrent deze zaak te nemen. Evenzoo het bevorderen van geregelde boekhoudiug in het landbouwbedrijf. De heer Breebaart wijst er op, dat men feitelijk met weinig succes werkt. Men werkt niet naar buiten. Men verkrijgt alleen resultaten van hen, die aan den wedstrijd deelnemen. De omgeving merkt er weinig van. Iets anders zou het zijn, als een schema van de bekroonde werken werden bekend gemaakt. De voor zitter ziet in de bekroning meer een prikkel. Hij geeft evenwel de toezegging, dat het idee van den heer Breebaart onder de opgen zal worden gezien. Mededeeling werd gedaan van een rechtstroobind- en persdorschmachine. Goedgekeurd werd een voor stel om de gelegenheid te openen, nader met zoo'n machine in kennis te komen. Goedkeuring werd verleend om op de a.s. vergade ring te komen met nadere voorstellen betreffende het bevorderen van cursussen in veekennis. Tot lid van het bestuur in plaats van den heer P. Olij, die als zoodanig beu kt heeft, wordt gekozen de heer A. Zijp te Beemster met 35, tegen Jongejans met 2.7 stemmen. Tot on der-voorzitter werd gekozen de heer K. Breebaart met 51 stemmen. Deze nam de benoeming aan. Tot leden der commissie tot onderzoek der rekening en verantwoording werden gekozen de heeren S. Zijp Jz., J. Wonder en C. Stapel Gz. De heer Breebaart dankt voor de welwillende woor den, gesproken bij de opening, doch bréngt dezen lof over aan het hoofdbestuur van de Hofl. Maatschappij van Landbouw. Door.de samenwerking is iets groots tot stand gekomen, moge deze dus allen tot voorbeeld strekken. erder brengt hij hulde aan den voorzitter voor diens leiding. De voorzitter wijst in zijn slotwoord op de eendrachtige samenwerking tusschen de mannen Van de praktijk en de wetenschap. Hierdoor kan Hollands Noorderkwartier groot blijven en zijn goeden naam handhaven. Hierna sloot hij de vergadering. tte voeren met den titel Keizerlijke en Koninklijke Hof leveranciers. De heeren Uit Oterleek. Kloosterboer en Gerritsen van Sin Pankras hebben gisteravond onze Nuts vergadering die door al de leden en hunne dames werd bijge woond aangenaam bezig gehouden met hunne bij- diagen waarmede ze de gewone werkzaamheden dei- leden afwisselden. Het uur van scheiden had al lang geslagen, toen de voorzitter de vergadering sloot met een woord van dank aan allen die iets tot het welslagen van deze bijeenkomst hadden medegewerkt. Nieuws uit Hoorn. Zijn Edelachtbare. Het Speenhoff-ensemble trad gisteravond in de Park zaal op. We herinneren ons niet, dat in de Parkzanl zooveel bijval is betoond als gister. Wat is er gelachen om „de tante van Charley" en om Zijn Edelachtbare komt..'' "W at een toejuichingen bij opendoek. Groot, zeer groot is het succes geweest dat gisteravond is be haald. Eigenaardig toch! Toen het Höornsc.he publiek verleden week kon profiteeren van het spel van de Ko ninklijke, was de Parkzaal slechts half gevuld en nu men vocht om een plaatsje! Teekenend, voorzeker. Of het pleit voor grooten kunstzin? O. i. spreekt hier uit meer een domineeren van de lust naar het pikante. Het Rashoen. De tentoonstelling van de Noordhollandsche pluim- veevereeniging „Het Rashoen", te houden van 29 Nov. tot 1 Dec. te Hoorn, belooft zeer belangrijk te worden. We kunnen nu reeds mededeelen, dat het aantal in zendingen zeer groot is. Het aantal nummers bedraagt 329, nl. 88 toornen hoenders, 127 enkele hoenders, 25 paren duiven, 45 konijnen en verder pauwen, fazanten, kalkoenen, eenden, ganzen, zwanen, papagaaien, reigers, kanaries, muizen, marmotten, een broedmachine in werking met kunstmoeder, een kip op 3 pooten en verder granen, zaden en pluimveebenoodigdheden. In de Harmonie wordt a. s. Woensdagavond 27 No vember een uitvoering gegeven door een Kinderkoor, onder leiding van den heer H. Lindeboom. De heer A. Kooger zal begeleiden op de piano, mee de heer Sam Swaap (viool) Blom, piano. Voorts werken en mej. G. M. M. C. Pooijer. Hendrikus en Catharina Bregman. 21 Nov. Jan Kok en Trijntje Jacobus Schwürzer GEBOREN 20 Nov. Lammert, z. van Jan de Vries en Jacoba Catharina Hulst. Johannes, z. van Cornelis Hendrik Seinen en Guurtje Post. 21 Aan den Sergeant-Majoor Kuymans van de Cadet tenschool is hedenmiddag op eene plechtige wijze de medaille van 30-jarigen dienst uitgereikt. De Alkmaarsche Bestuurdersbond heeft op zijn laat ste vergadering, in verband met de groote Werkeloos heid tot oprichting van een Werkeloozen-Comité uit de hier ter stede bestaande Vak- en andere Organisaties, besloten. Hij heeft verschillende besturen uitgenoodigd te ko men op een vergadering, welke Vrijdag des 's avonds 81/2 uur in het lokaal „Het Wapen van Munster" wordt gehouden. erleden jaar, ter gelegenheid van het vijf en zeven tig jarig bestaan van bovenstaand teekengenootschap, werd op den feestavond door den heer J. Cock als voor zitter een feestrede gehouden, waarin hij op aardige wijze schetste, hoe dit genootschap werkt en streeft. Het lag- in het voornemen van het bestuur van het ge nootschap om dat werken en streven te demonstreeren door het houden van een tentoonstelling. Door toeval lige omstandigheden is dat voornemen niet tot uitvoe ring gekomen, maar wordt de tentoonstelling thans gehouden. Dat heeft een goed gevolg- gehad: er zijn in den laatsten tijd schilders uit den omtrek, werkende leden geworden, zoodat ook hun werk wordt tentoonge steld, hetgeen de expositie natuurlijk des te belang wekkender maakt. Zoo is er ruim en goedver tegenwoordigd de Berger bent, door de heeren Graadt van Roggen, Veldheer en Van der Hoef, die van hun serieus werk hier weer prachtige staaltjes geven. Hun schilderijen, teekeningen, etsen en houtsneden zijn ge prijsd misschien komt Sinterklaas hier nog wel in- koopen doen. Het Rotterdamsche eerelid van het genootschap, de heer R. E. J. Roeterink heeft kerk-interieurs ingezon den, waarvan die der II. Laurenskerlt herinneren aan zijn verblijf hier ter stede, het werkende lid mevrouw llait-\ isser, die ofschoon thans te Amsterdam vertoe vend, hier nog menig avondje met de werkende leden medewerkt, geeft, behalve een tweetal penteelo boetseerwerk, een basreliëf „Moederweelde" pleisterbeeldje „Baby's toilet." Ik' voorzitter van het genootschap - en natuurlijk is dat de heer Cock stelde uit zijn rijke verzameling 'een groot aantal olieverf' (Schilderijen, een krijttee- kening en een paar penteekeningen beschikbaar. Ook deze schilder weet in onze stad en in hare omgeving schilderachtige plekjes te vinden en anderen daarop opmerkzaam te maken Met Mej. Witte en de heeren K. de Heer, W. Neder- koorn, W. F. Slinger, II. van der Speck-Obreen betre den we eigenlijk de collegezaal van de Nieuwe Doelen. Immers deze werkende leden exposeeren, naast werk, dat elders is vervaardigd, teekeningen van de teeken- avonden van het genootschap. Daarbij zijn o. a. tal van Alkmaarsche typen, die op die avondjes voor de leden geposeerd hebben. Zooals men merkt, is er op deze tentoonstelling heel watMe zien. Zij verdient dan ook bezocht te worden. Manneer men dus langs de Linie loopt en men ziet de blauw-witte kunstvlag hangen, dan weet men wat dit beteekent. Het wil hetzelfde zeggen als de bord jes, welke in het gebouw zelf worden gevonden: „Naar de tentoonstelling." iemngen, en een TWEEDE KAMER, s GRAVENHAGE, 21 Nov. Heden werd aangeno men het wetsontwerp tot goedkeuring van het tractaat met Duitschland betreffende de ongevallenverzekering. De Minister van Buitenlandsche. Zaken van Tets ver zekerde aan den heer Duymaer van Twist dat het schippersbedrijf onder het t.ractaqt valt. Bij het voort gezet debat over de Landbouwbegrooting kon Minister cogens niet toezeggen een subsidie aan particulieren voor de ontginning van woeste gronden. Na de Landbouwbegrooting wordt de Justitiebe- giootmg behandeld en daarna is aan de orde gesteld liet Onderwijzerssalaris wet je. EEN RAADSELACHTIG GEVAL. ARNHEM, 21 Nov. Omtrent den sedert den 20 October jl. uit Arnhem vermist wordenden 81-jarigen P. P. is bekend geworden dat hij in leven en vermoede lijk op weg naar zijn woonplaats is. Na zijn loon in Anldam waarheen hij als geleider van paarden vertrok ken was, ontvangen te hebben, is hij daarmede aan de zwier gegaan en min of meer dronken geraakt heeft men hem, naar men verneemt zijn geld afgestolen. Het laatst is hij te Demin in Pommeren gezien, hij moest toen 24 uur strafdienst doen daar men hem als land- looper had aangehouden. Zijn patroon, voor wien hij de paarden weggebracht heeft, moest hem aldaar gezien hebben. Het wonder lijke is dat de man zijn vrouw met wien hij jaren ge huwd is en waarmee hij steeds in vrede geleefd heeft in het onzekere laat. De politie doet nog steeds onder zoek, reeds is hij in het Duitsche politieblad gesigna leerd. BRAND. ZUTPHEN, 21 Nov. Te Ambt-Doetinchem is van morgen afgebrand een boerderij, bewoond door en eigendom van de heeren Rappart en Teunissen. Alles is verzekerd. DE MOORD TE KAATSHEUVEL. 'S-HERTOGENBOSCII, 21 Nov. Het O. M. bij de rechtbank alhier, eischte heden tegen G. N., scharen slijper te Kaatsheuvel, die aldaar op den 8en September M. Damen met een scherp voorwerp zwaar letsel toe bracht, hetgeen den dood tengevolge had, tien jaren gevangenisstraf. H. HENDRIKS, f ARNHEM, 21 Nov. Gisterenavond is vrij plotse ling overleden, 57 jaar oud, hoofdingenieur bij den Provincialen Waterstaat, de heer H. Hendriks, sinds 1887 was de overledene aan de Provincie verbonden, eerst als hoofdopzichter, later als ingenieur, sinds 1899 als hoofdingenieur. ERNSTIGE RAMP. MAASTRICHT21 Nov. Hedenochtend heeft nabij het station alhier een droevig ongeluk plaats gehad. Omstreeks vijf uur werden twee postbeambten aange reden door een losse locomotief. Beide personen waren onmiddellijk dood. DE BEGRAFENIS VAN HET SLACHTOFFER. UTRECHT, 21 Nov. De begrafenis van den ver moorden Drost te Driebergen heeft hedenochtend onder enorme belangstelling plaats gehad. Aan het graf werd gesproken door den Burgemeester van Zeist, door den Burgemeester van Driebergen, door Ds. Wisse uit Driebergen en den patroon van den verslagene, den heer Prince. Tot slot werd gezongen Psalm 103, vers 8 Gelijk het gras is ons kortstondig leven enz. Jonge vriendjes hadden de kist grafwaarts gedragen. De vader van den jongen dankte diepbewogen voor de betoonde belangstelling. ER LEELIJK INGELOOPEN. ROT f ERDAM, 21 Nov. Een Hamburger, de koop man A. II., verloor gisterenavond met het kaartspel 140 mark, een juweelen ring ter waarde van f450 en een gouden horloge aan de bekende „kaartspelers", Walthausen en Vet. Toen hij begreep, dat hij er in gevlogen was, was Walthausen reeds met de winst verdwenen. - De (Amsterdamsche) kaartspelers aangeklampt en meegenomen naar Rijnstraat. hadden den man een café in de Wanneer nion een kaasje doorsnijdt, vertoont de door snede soms behalve de gewoonlijk voorkomende gaatvormige, eenige spleet vorinige openingen van ongeveer 1 e. VI. lengte; sommige doen zich voor, alsof men met een puntig mes in de kaas bad gestoken. De kaasmassa is daardoor eenigszins verbrokkeld Dit gebrek draagt den naam van Boekelscheur tjes, naar P. Oz. Boekei, een N.-lIollandschen kaasboer, die omstreeks !8K0 een nieuw systeem van kaasbereiding in voerde, waarbij o a. lange wei in gebruik kwam. Met dit nieuwe systeem deed evenwel liet bewuste gebrek haar in trede in de kaaswereld. H CL De kustwacht*-au Egmond aan Zee meldt ons: Op de ,,/uiderhoek' te Kijkduin zit oen graanboot vast, 't is een Oostenrijksch schip. Woensdagmorgen om 7 uur waren er reeds 5 sleep- boqten bij, om het gestrande schip los te krijgen. Uit Wormerveer. Naar wij vernemen is aau de firma de Erve H. de Jong, „Koninklijke Cacao- en Chocolaadfabrikanten" alhier, welke .firma tevens een cacaofabriek heeft bij Baden in Oostenrijk, door Z. M. den Keizer van Oos tenrijk het recht gegeven het Oostenrijksche Wapen Sevcik-kwartet. Hét Sevcik-kwartet, bestaande uit de heeren Lhots- ky.rochaz-ka, aska en Moravec, waarvan drie leer lingen zijn van don beroemden vioolvirtuoos Sevcik te 1 raag, dat hier den 29sten een concert zal geven heeft eenige dagen geleden een schitterend concert te Buka- rest gegeven en werd aan het Rumeensche hof genood- digd om met koningin Carmen Sylva, kamermuziek te maken. I)e leden ontvingen van haar de hoogste Ru meensche onderscheiding, nl. de Benemerenti-orde. Reeds eenig-en tijd geleden deelden wij bijzonderhe den mede van de heeren, die samen het Sevcik-kwar tet vormen, dat hier Vrijdagavond in het gebouw de Unie een concert komt geven. Naar wij vernemen zal het volgende programma door de vier kunstenaars worden uitgevoerd. Programma. Ant. Dvorak, op. 96, F dur. a. Allegro ma non troppo. Lento. Molto vivace. Vivace ma non troppo. v. Beethoveö, op. 74, Es dur (Harfenquartett.) Poco adagio Allegro. Ada g'io ma non troppo. c. Presto Allegretto con Variazioni. Grieg, op. 27, G moll. a. I n poco Andante, Allegro molto ed agitato. b. Romanze, Andantino. c. Intermezzo, Allegro molto marcato. d. Lento Presto al Saltarello. b. c. d. L. a. b. JAVA COMITé. AMST ERDAM, 21 Nov: In het American Hotel werd hedenmorgen de 52e jaarvergadering gehouden van het Java-Comité. Ds. P. E. Barbas uit Haarlem, voorzitter heette allen welkom, in het bijzonder echter mevrouw Esser, pas uit de tropen teruggekeerd. Hij opende de vergadering met gebed en gezang van psalm 86 vers V, las daarna voor Lucas 8: „Een zaaier ging uit om zijn zaad te zaaien." Aan het verslag van den secretaris den heer Kupe- rus ontleenen wij het volgende. Ook het afgeloopen jaar weet weer te spreken van Gods vertroostingen in den strijd door de broeders in de verte gestreden tegen de machten van het Heidendom en het Mohammedanis me, maar ook van de rijke zegeningen behaald. De nu t i-jarige broeder Hammerboer verricht nog steeds met behulp van zijn hoogbejaarde echtgenoote met opge wektheid zijn werk. Op 30 Juni 1. 1. herdacht hij den dag dat het 40 jaar geleden was, dat de eerstelingen te Ankoio werden gedoopt. De lieer J. Duyverman wijkbroeder te Haarlem werd alskweekeling aangenomen. Met andere zendingscor- poratiën staat het Java comité op vriendschappelijken voet. Uit het verslag van den Penningmeester blijkt dat uitgegeven is 20727.015, ontvangen is 16881.395 zoodat de rekening en verantwoording sluit met een nadeelig saldo van 3845.03. In den namiddag verga dering hield Ds. Th. Scharten uit Hoorn een referaat „Hoe kweeken wij zendingsliefde en ijver in de meente." ge- INBRAAK. AMSTERDAM, 21 Nov. Vannacht is inbraak ge pleegd in het kantoor van de Gebroeders Povel, bont handelaars, N. Z. Voorburgwal. De brandkast is open gebroken, de aanwezige constanten, 55 gulden zijn ge stolen. Veel is omver gehaald. Van de voorraad bont, ter waarde van vijftienduizend gulden is niet 'vermist. Vermoed wordt dat de inbreker zich heeft laten in sluiten.

Alkmaarsche Courant | 1907 | | pagina 2