DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 278 Honderd en negende jaargang 1907 MAANDAG 25 NOVEMBER. Onderwijzer, BINNENLAND. Uit Hof- en Hoofdstad. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Eventueel bezoek van Koningin en Prins aan Engeland. De komst des Duitschen Keizers. Ontvangst van den G.-G. te Singapore. Het Nederlandsch Paardenstamboek. Nederl. Maatsch. voor Tuinbouw- en Plantkunde. Een gevaarlijke overweg. Ingestort. Een kookcursus. Uit Kolhorn. Oudjes. ALKMAARSCHE COURANT. Al C $^VRiA.VA Aan de Vierde Gemeenteschool (Hoofd de heer C. J. REIZIGER) wordt gevraagd een bevoegd tot het geven van onderwijs in vak j. De jaarwedde bedraagt f 700 met vier 5-jaarl. verhoo gingen van f 50 voor dienstjaren in de gemeente. Voor hoofdakte f 100 meer. Eventueele vergoeding huis huur f 100. Stukken in te zenden aan het Gemeentebestuur vóór 10 Deebr. a. s. ALKMAAR, 25 Nov Het gaat met de Portugeesche berichten thans pre cies zooals in Juni. De telegrammen spreken elkaar tegen. De regeering houdt een scherp toezicht op do correspondenten van buitenlandsche bladen en maken hun het uitoefenen van hun beroep bijna onmogelijk. Telegrammen, die geen regeeringsgezinde beschouwin gen geven of geen gunstige feiten vermelden, worden niet doorgelaten, brieven worden geopend en wanneer ze hetzelfde karakter hebben als de ongewenschte tele grammen, worden ze niet verzonden. Doch wat over Lissabon niet bereikt kan worden, krijgt men over Ma drid gedaan. De meeste particuliere telegrammen der bladen over Portugal komen uit Madrid. Zij zien er niet allen betrouwbaar uit, zij spreken van „geruchten die niet na te gaan zijn," van „verbalen, die hier de ronde doen", etc. Om een voorbeeld te noemen. De correspondent te Madrid van de Parijsche „Mat.in" seint „Reizigers uit Lissabon deelen berichten mede, wel ke niet op de waarheid onderzocht kunnen worden. Zij zeggen dat de voorstanders van de verwijdering van den Koning zoo goed bij de onderhandelingen met den kroonprins zijn opgeschoten, dat deze naar zijn vader is gegaan om de noodzakelijkheid te bepleiten van 'n in grijpende wijziging in de politiek. De kroonprins is deswege door den koning gestraft en gezonden naar het kasteel Villacicios, 100 kilometers van Lissabon. Volgens een andere lezing zou de prins het geheel eens zijn met de oppositie-partijen en de gevolgen van den afstand van den troon aanvaarden. Deze geruchten voegt de correspondent er bij mogen niet ten volle vertrouwd worden, maar gegeven •Ie ernst der omstandigheden, zijn.zij de moeite van het vermelden wel waard." Het Portugeesche gezantschap ie Parijs spreekt de ze berichten onmiddellijk tegen. Het gerucht over een verwijdering tusschen den koning en den kroonprins, zoo heet het in een mededeeling, welke het gezantschap heeft verstrekt is geheel onjuist. Dit nieuwtje is even als de anderen over zoogenaamde maatregelen van de regeering is valsch gekleurd en heeft geen ander doel dan het scheppen van een verwarden toestand. De re geering heeft zich slechts bepaald tot het nemen van maatregelen tegen anarchisten en de aanstokers van cnlusten en tot het schorsen van bladen die hen aan moedigen." Wat de regeering onder dit laatste verstaat, leert het volgende. Onjuiste berichten, melding makende van den overgang van koningsgezinde staatslieden naar de republikeinsche partij, zullen als ophitsing wor den beschouwd. Men begrijpt, dat dit enkele feit reeds moet leiden tot het onderdrukken van tal van bladen. En intusschen is er reeds weer een nieuw besluit af gekondigd, waardoor de duur der rechtsgeldigheid van het besluit betreffende de pers verlengd is tot het on- ierzoek van dat besluit door het parlement. De Cortes zijn den elfden Mei ontbonden, zonder dat er werd bepaald dat er nieuwe verkiezingen zouden plaats hebben. Den 20sten Juni werd het besluit afge kondigd, waarbij uitzonderingsmaatregelen tegen de pers voor den tijd van zes maanden werden veroor loofd. In dien tijd zijn acht bladen, zes monarchisti sche en twee republikeinsche verboden. De termijn is nog niet verstreken of hij wordt voor onbepaalden tijd verlengd. Dit alles is niet in den haak, het lijkt naar grove willekeur, het getuigt, evenals het verbod aan buitenlandsche correspondenten, dat er iets te verber gen "Valt. Het eigenaardige van hot verbod is, dat goede berichten wel worden doorgelaten. Zoo lezen we in de „Mat.in" een telegram van den correspondent te Lissabon, waarin wordt, gezegd: „Er doet zich hier geen enkel verontrustend verschijnsel voor. De lieer Franco heeft me verklaard, dat de orde te Lissabon en in de provincies uitstekend is en er bestaat geen vrees voor onlusten. Deze wijziging in den toestand neemt steeds toe, sedert Dinsdag." Er is nog een ander besluit, dat getuigt van wille keur. Daarbij wordt bepaald, dat aanslagen tegen per sonen en eigendommen vallen onder de rechtsmacht van de rechters van instructie voor strafzaken. Deze rechter vormt met twee ondergeschikten de rechtbank en een jury is er niet. Ook dit wijst er op, dat de toe stand minder gunstig is, als men officiëel wil doen ge- looven. Het lijkt er alleszins naar, dat de nieuwe koers, waarin het Portugeesche schip van Staat wordt ge-, stuurd, dit schip op een gevaarlijke klip zal brengen, tenzij het stuurrad nog tijdig wordt gekeerd. Naar uit Londen geseind wordt verneemt de Standard, dat, ingeval H. M. de Koningin en Z.K.H. Prins Hendrik der Nederlanden in het volgende jaar als gasten van den Koning en de Koning van Groot- Brittannië en Ierland officieel in Engeland komen, de gemeenteraad van Londen hen zal uitnoodigen een adres van welkomst te ontvangen en tegenwoordig te zijn op een noenmaal in de Gildenhal. Hoewel tot heden voorhet bezoek van den Duit schen keizer nog geen vaste datum kan opgegeven worden, had men echter zekerheid dat de komst van Z. M. tusschen 2 en 10 December zal plaats hebben. Van de oorlogsschepen der Kon. Marine, die aange wezen zijn voor het saluut aan den Keizer, zal het pantserdekschip „Friesland" naar IJmuiden gedirigeerd worden en de pantservaartuigen „Koningin Regentes" en „Noord-Brabant" ter reede van Amsterdam komen. Het is nog niet beslist of eenige Duitsche marine-] bodems het keizerlijk jacht de „Hohenzollern" op den tocht door bet -Noord zeekanaal naar Amsterdam zullen vergezellen. Gouverneur-generaal van Heutsz, naar Atjeh onder weg, is nu te Singapore op bezoek. Hij. is schitterend' ontvangen. De volksmenigte was groot. De pers spreekt den wensch uit, dat zulke bezoeken meer voorkomen. Het Nederlandsch Paardenstamboek heeft tegen: Maandag 9 December a.s. een algemeene vergadering, uitgeschreven, te houden te Rotterdam, in het lokaal „De Vereeniging", Schiekade 181. Nu Minister Yeegens de duidelijke verklaring heeft afgelegd, dat hij geen bezwaar ziet subsidie voor te stellen voor een comité, dat den"geheelen tuinbouw omvat, is het de meening van het hoofdbestuur van de Nederl. M. v. T. en PL, dat op deze woorden van de Regeering een onverwijld en beslist|handelen, van den tuinbouw behoort te volgen, opdat zoo spoedig mogelijk die centrale organisatie tot' stand kome, waarop de Minister doelt en naar de totstandkoming waarvan sedert geruimen tijd door den tuinbond is uitgezien. Daarom heeft het hoofdbestuur, met het oog op de algemeene vergadering, a.s. Woensdag te houden, per circulaire aan de afdeelingen de volgende motie gezonden De algemeene vergadering 'machtigt het hoofdbe stuur al die maatregelen te treffen, welke ter zijner tijd noodig zullen blijken om de totstandkoming eener centrale tuinbouw-organisatie te helpen verwezenlijken richt het verzoek tot den Nederlandschen Tuinbouw- bond, dat ook deze er in toestemme, dat door eene commissie samengesteld uit elf leden, waarvan 5 afgevaardigden van den Nederlandschen'Tuin- bouwbondÉg- mm 5 afgevaardigden der Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde en door zijn hoofd bestuur benoemd onder presidium van één door die 10 leden buiten hun midden te kiezen voorzitter, wordt onderzocht I. X)p welke wijze naar hare meening eene centrale tuinbouw-organisatie tot stand kan komen II. Met de opdracht aan die commissie overeen komstig haar inzicht voorstellen te bereiden en in te dienen bij de centraal (hoofd) besturen beider ver- eenigingen III. Omtrent welke voorstellen binnen drie maanden na den datum van ontvangst door eene algemeene vergadering van elk der beide vereenigingen afzonder lijk eene definitieve beslissing zal worden genomen. Het gevolg van de aanneming dezer motie zal ver moedelijk zijn, dat de oorspronkelijke agenda niet zal worden afgewerkt, doch uitgesteld tot later. Het Zuiderzee vraagstuk. Naar wij vernemen zal binnen enkele dagen ver schijnen van de hand van den heer L. A. Sanders, ingenieur van de Amstei-flamsche fabriek van Cement- IJ zerwerken „Wittenburg", een vlugschrift over bovengenoemd vraagstuk. Daarin tracht schrijver aan te toonen, dat indien het werk wordt uitgevoerd, volgens het thans ingediend wetsvoorstel, 20 millioen gulden te veel zou worden besteed. Vertalingen dezer brochure worden toegezonden aan de buitenlandsche technische bladen. Onderwijzers in militie-dienst* Naar men ons meldt, zal inzake de bepaling in de verordening op de salarissen der onderwijzers te Sint Maarten betreffende inhouding van salaris bij opkomen voor de nationale militie, goedgekeurd door Gedep. Staten, het hoofdbestuur van den bond van Neder landsche onderwijzers bij de Koningin in hooger be roep gaan. Ego schrijft in de l'rov. Geld. en Nijm. Ct.„In zijn uiterlijk heeft Goeman Borgesius, sinds de laatste verkiezingen afgevaardigde voor het district Enk huizen, niets opvallends. Maar toch kan het bij eersten aanblik reeds niemand ontgaan, dat men hier geplaatst is tegenover iemand van bijzonder nerveus tempera ment, te doen heeft met iemand die spoedig in vuur geraakt en door drukke gesticulaties bijzondere kracht en nadruk weet te geven aan zijn betoog. In zijn politiek karakter van strijder voor al wat goed is en mooi, een zeer aantrekkelijke figuur, niet het minst door het licht ontvlambaar enthousiasme dat hem al heel gauw in lichte-laaie zet, waar het gaat om de verdediging of bestrijding van datgene waaraan een belangrijk deel van zijn leden verbonden werd. Een schitterende beeldspraak en overweldigende welspre kendheid moet men in zijn redenaarsgaven niet zoeken. Maar toch luisterde men in de vergadering van ons Lagerhuis gaarne naar hem, die in den gloed van zijn betoog, de eigenaardige gewoonte heeft zich steeds te richten, tot hem, die 't dichtst in zijn omgeving gezeten of geplaatst is. Borgesius heeft den kring van zijn toehoorders gaandeweg grooter zien worden en bij den groei van zijn auditorium is tevens ook zijn autoritair gezag als leidend politicus toegenomen. En 't is niet 't minst in die hoedanigheid, dat hij, zoo menigmaal l'improviste" geroepen tot een advies, voordeel heeft ondervonden van een zijner meest- opmerkelijke gaven. Want in die momenten zien wij in hem weer den journalist te voorschijn treden, steeds ad rem en altijd gereed een denkbeeld uit te werken. Deze oud-minister, die zich als spreker zelf aller minst onder de redenaars zal rangschikken, weet niet tegenstaande een volkomen gebrek van redenaarsgaven met zijn woord geestdrift te wekken. In den politieken strijd zal hij voor den slag de troepen begeesteren tot heldenmoed en hun strijdlust aanwakkeren. Hij weet het enthousiasme, dat hem zelf voor de goede zaak bezielt over te brengen op zijn hoorders en de gloed zijner onwankelbare overtuiging zal kracht geven aan zijn gezaghebbend woord. Al heeft deze oud-journalist en oud-minister een leven van veel arbeid en veel strijd achter zich, wie gelegenheid had hem te ontmoeten en hem nog in zijn omvangrijken arbeid van eiken dag gade te slaan, zou kunnen gewagen van een vuur, dat niet wordt uitgebluscht. Integendeel zou men soms meenen, dat de strijdlust in deze militante figuur nog zijn hoogste kracht niet heeft bereikt. Als inzet voor zijn politieke carrière heeft hij een belangrijk stuk van zijn leven gegeven in den strijd voor het recht en de humaniteit, voor de verbetering der sociale verhoudingen onder ons volk. Veel van wat eenmaal ook voor hem nog tot de idealen der toekomst moest gerekend worden, heeft hij werkelijkheid zien worden. En al ban dat voor 't oogenblik, hem den vurigen strijder reeds een groote voldoening schenken, wie hem kent weet, dat hij aan rust niet denken kan. In zijn pioniersarbeid op het gebied der sociale wetgeving gaf hij de kracht zijner jonge jaren, hij zal ook behooren tot de strijders van het laatste uur bij de verdediging der beginselen, die hem heilig zijn." Er heerscht te 's Gravenhage een vreeselijke werke loosheid aldus Kiekjesman in het N., v. h. Noorden. De brouwerij, welke reeds het geheele jaar slecht ging, moet thans ongeveer geheel stil liggen. Dit brengt al een goede 4000 man op straat. Dan wordt er ook steen en been in andere vakken geklaagd. Nergens wordt er iets verdiend, credieten zijn niet meer te verkrijgen het kapitaal heeft zich voorloopig op non activiteit gesteld, met het treurige gevolg, dat de arbeid rusten moet. Ook verleden jaar hoorden wij veel van malaise, hielden werkeloozen optochten, maar toen bestond de kapitaal-crisis nog niet, waren het alleen de bouwers, die geen werk meer lieten uit voeren. Nu is echter de achteruitgang en stilstand over de geheele linie, en dat ondanks de buitenge wone inkomstenwelke wij dezen zomer van de Vredesconferentie en het zeer drukke vreemdelingen verkeer genoten. Alles klaagt thans, winkeliers, restaurateurs, de ondernemers van de publieke ver makelijkheden, ja, zelfs de hotels moeten het voor het seizoen slap hebben. Zouden wij de 7 magere jaren tegemoet gaan In 1900 begon de voorspoed hier, ik bedoel werden hier tal van nieuwe zaken op elk gebied opgezet, verdiende iedereen hier geld. Dat werd toen toege schreven aan de le Vredesconferentiedaar had de burgerij in haar geheel veel aan verdiend zoo heette het. Sedert is dat crescendo gegaan. De geheele wereldconjunctuur was trouwens gunstig. De beurs bracht veel opuit Indië kwamen vette dividenden. De „bankhuizen" begonnen te verrijzen. Zoowel de uitkomsten van Staats- als gemeentebelastingen deden zien hoe Den Haag florisseerde. Den Haag begon de reputatie te krijgen van de rijkste stad van het land. Amsterdam, het vermogende, rijke Amsterdam, moest het in verhouding tegen de residentie afleggen Zouden wij nu weder een tijdperk tegemoet gaan, dat wij bij de deftigheid dat blijven wij natuur lijk zuinig moeten worden'? Ik geloof dat ons zooiets voor de deur staat De tijd van de royale deftigheid is over, tenzij de provincie haar meer ge- fortuneerden aan ons blijft afstaau. Maar die moeten ook daar thans met een lantaarntje gezocht worden. Dat het grof geld verteren en dito geld laten ver dienen uit is, bewijst bijv. wel de weinige drukte, die er dit jaar van het St. Nicolaasfeest wordt gemaakt. Nog ruim veertien dagen en de Heilige Sint is weder in ons midden en wat bemerkt men daarvan in de stad, op straat en in de winkels Een jaar geleden was het nu reeds op straat een drukte van belangwaren de winkels gereed om de St. Nicolaas- klanten te ontvangen. Nu niets van dit al en b.v. in de „Grand Bazar de la Paix", die onlangs een nieuwe afdeeling geopend heeft voor de meer deftige klanten, kan men niets zien wat op een drukker toeloop wijst. En dezen maatstaf kan men gerust aan de andere winkels aanleggen. Tot zelfs de snoepwinkels zijn niet gereed met hun etalages. Trouwens, de menschon komen er rond voor uithet is niets gedaan, er is geen geld zeggen zij u, als ge er hen over spreekt. Het ergste vind ik hot 'echter voor de duizenden, die thans buiten hun schuld in armoede zitten, omdat er geen werk voor hen is en ik hoop van harte dat de vereeniging „Armenzorg", die een apart „Werkeloo- zenfonds" heeft opgericht, hiervoor veel steun der nog immer veel gegoeden onder mijn stadgenooten zal ontmoeten. Het is nu veel ernstiger dan verleden j aai en ik voorzie, dat er buitengewone maatregelen ge troffen moeten worden, wil de nood naar behooren gelenigd worden. Er zal van stadswege iets gedaan moeten worden. GEMENGD NIEUWS. Men meldt uit Hilversum: Men is hie.r nog nauwelijks bekomen van de ontzet ting, die 't vreeselijke ongeluk, dat Zaterdag 2 Novem ber aan den Liebergerweg plaats had, teweeg bracht of bijna ware eenzelfde onheil geschied. Eergistermiddag om 5 uur ongeveer kwam een 1 necht van de firma Dekker, brandstoffenhandelaar, met kar en paard van den Liebergerweg af, terwijl van de zijde van de Liebergerstraat een knecht van_ den beurtschipxier D. Hennipman, eveneens met een wagen en paard, kwam' aanrijden. Beide wagens waren juist op den spoorweg toen de bel, die een waarschu- wingsteeken is, overging en de hoornen neergelaten werden. Bijna op hetzelfde oogenblik kwam een trein van de richting Amersfoort aansnorren; deze passeer de rakelings de doodelijk verschrikte voerlui, die juist op de eerste rails waren. Hadden zij op de andere rails gestaan, dan waren zij natuurlijk verpletterd gewor den. Slechts aan een toeval danken zij dus hun leven. Ook dit feit is weer aan de onoplettendheid van den boom wachter te wijten, doch met vernieuwing treedt nu de noodzakelijkheid van een wachter bij de hoornen op den voorgrond. Deze kan begrijpelijkerwijze beter zoo'n gevaarlijken overweg bedienen, dan 'n wachter, die van uit een seinhuisje op pl. m. 40 meter afstand van de hoornen, voor de veiligheid der passeerende moet zorgen. Zaterdagnamiddag stonden op een stelling van de in aanbouw zijnde rijstpakhuis der firma v. Sillevoldt Kerling aan den Honingerdijk te Rotterdam zeven werklieden van den metselaar J. v. d. Lek met een zwaren cementbak. Door de zware belasting brak een scheerhout en stort te de stelling in. Vier der mannen wisten zich te grij pen, doch drie stortten naar beneden van een hoogte van 4 meter. Twee hunner bekwamen verwondingen aan armen en beenen, terwijl de derde, zekere K„ zijn rechterbeen brak. Drie doktoren, die spoedig ter plaatse waren, ver leenden de eerste hulp, waarna K. per brancard naar het ziekenhuis werd vervoerd en de beide anderen W. V. en W. O. W. per rijtuig naar huis. Door de afd. Tiel van den Volksbond tegen drank misbruik is voor gehuwde werkmansvrouwen een cur sus in het koken opgericht. T eruggeschrikt De vorige week werd te Doetinehem een paartje in ondertrouw opgenomen, hetwelk heden in het huwe lijksbootje hoopte te stappen. Groot was echter de droefheid der bruid, toen zij vernaui, dat ten stadhuize zan den bruidegom bericht was ontvangen, dat de amb tenaar van den burgerlijken stand Vrijdag niet op hem behoefte te wachten, daar hij niet voornemens was te verschijnen. Onverwachts trad hij echter den avond vóór den blijden dag de woning van het reeds treuren de bruidje binnen, zoodat men verwachten mocht, dat het huwelijk toch voltrokken zou worden. Doch niets is veranderlijker dan de mensch. Dit bleek dan ook, want in plaats van naar het stadhuis, spoedde de brui degom zich 's morgens naar het station en verliet de plaats, nagestaard door bruid en bruiloftsgasten. Den 19en vergaderde de afdeeling Kolhorn van den Bond voor Staatspensioneering, in welke besloten werd lo. de volgende maand een openbare vergadering te houden, waarin een bondsspreker zal optreden 2o. om tot de Provinciale Federatie toe te treden en de afdeeling door een afgevaardigde op de verga dering te Haarlem op 2(3 November a.s. te doen ver tegenwoordigen. Als afgevaardigde werd gekozen de heer C. Louw, als plaatsvervanger de heer A. Droog. Beide lieten zich de keuze welgevallen. Ingevolge art. 4 van het huishoudelijk reglement- werden een paar bijdragen ten beste gegeven. Eene van Perio, „Een vergulde gevangenis", in het laatste bondsorgaan voorkomende, was zoo innig mooi, -zoo gevoelvol, dat allen het blaadje nog wel eens zullen opnemen om 't te herlezen. Twee nieuwe leden gaven zich op. Mejuffrouw de weduwe A. Oerlemans, geboren M. Kollemans, vierde gisteren als oudste inwoner van Rotterdam, haar lOBden verjaardag ^gDe oude juffrouw, die gezond en'flink voor baai- jaren is, hield heden receptie ten harent en ontving in allerlei vorm tal van blijken van belangstelling.

Alkmaarsche Courant | 1907 | | pagina 1