BUITENLA ND/ STA D S N I E U W S. Courses te Bergen. Krankzinnigengesticht te Wolfhezen. Staatscommissie Middenstand. Aanbesteding. Ongevallenwet. Werkloosheid. Oud-pastoor Zeegers. Een Justus van Maurik-bank. Predikbeurten. Laatste Berichten. penissen. Het doel moet zijn, zóóver te geraken, dat dit onderwijs ook aan de" recidivisten wordt verstrekt. Tegenover den heer de Ridder hield spreker vol, dat het rapport der Staatscommissie in zake landlooperij de richting van het Elmirastelsel opgaat. De Minister oordeelde dat het moeilijk was den heer Roodhuyzen te bevredigen. Echter zal de minister sprekers wenken overwegen. Aan den heer TTugenholtz merkte de minister op, dat men zich op het stuk van onderwijs in de gevange nissen altijd tusschen zekere grenzen zal moeten beper ken. Men dient voorloopig de werking der proefne ming af te wachten. De heeren ter Laa n (soc.-dem. Hoogezand) en Ketelaar (vrijz.-dem. Amsterdam) bepleiten lotsverbetering voor onderwijzers in de gevangenissen. De m i n i s t e r verzocht af te wachten de in uit zicht gestelde herziening van het onderwijs in de ge vangenissen. De heer Hugenholtz oordeelde het gewenscht, dat naast subsidieverleening aan particuliere vereeni- gingen ook de Staat zelf moet trachten hulp te ver- leenen aan ontslagen gevangenen, bijv. door organi satie van een Rijksstelsel van plaatsingsagenten. De Minister beloofde overweging. Na het verder debat achtte deminiater afdoende verbetering van het rechtsgebouw te Utrecht onmo gelijk. Na replieken nam de minister den post terug om vooraf nog eens te overwegen het goedkoopere bouwplan door den heer de Stuers aanbevolen. Vervolgens kwam in behandeling de begrootings- post, waarbij f 50.000 is uitgetrokken als eerste ge deelte der kosten voor de stichting eener bijzondere strafgevangenis voor mannen. De heer van Wijnbergen (kath. Eist) bestreed den post als onvoldoende voorbereid. Ook de heer de Ridder (a.-r.) oordeelde, dat, hetgeen de minister voorstelt, iets geheel anders is dan een annex als de Staatscommissie bedoelde. De heer J a n s s e n (kath., Maastricht) verdedigde den post, evenals de heeren Limburg (vrijz.-dem.) en Duynstee (kath.) De Minister deelde nog mee dat zijn voornemen is om een nieuwe bijzondere strafgevangenis te bouwen in de Scheveningsche duinen en naast de bestaande cellulaire gevangenis daar ter plaatse. De post werd aangenomen. zal worden gehouden, alsmede dat daar zal worden be handeld het onderwerp: Lectuur, en wel in vier afdee- lingen. GEMENGD NIEUWS. De laatste courses zijn Woensdag te Bergen gehouden. De uitslag was als volgt I. Baudina Prijs, handicap-draverij, onder den man, f 250, f 40 en f 10. Paris: 1/1 Magneet, 2/1 Kwikstaart en Continent. Nadat eerst Magneet voor was geweest, wist Kwik staart de leiding te nemen en te winnen. I. Kwikstaart, 1675 M., Ensing, in 3.092. Mag neet, 1600 M., Siderius, in 3.102/5 en 3. Continent, 1800, Van der Veen, in 3.124/5. II. Berdina Prijs, recorddraverij, f 250, f50 en f25. Paris4/6 Ida R. en Juno 4/1 Carmen, Troubadour Chimère, Pfeilschnell, Anisette, Tjibbe en Indigo Boy. Ida R- nam de leiding, die zij later aan Juno ver loor. In de laatste bocht kwam Troubadour naar voren en won. I. Troubadour, 2210, Witteveen, in 3.36l/5; 2. Ida R., 2075, Ockhorst in 3.362/5 en 3, Juno, 2225, Doe- leman, in 3,381 /5. III. Beatrix Prijs, handicap-draverij voor Neder- landsche paarden, f 250, f 50 en f 25. Paris 4/6 Ida R. en Bertha Emil, 4/1 Alida, Tal linn's Pride, Tallien's Charme, Magneet, Fedor, Glen- dine, Alexandra, Stanfries en Elsje. Slechte start en door 't omdraaien brak een sulkey- wiel van Ida R. Magneet werd gedisqualificeead. I. Tallien's Pride, 1800Bultman, in 3.294/g, 2. Bertha Emil, 2075, in 3.354/g, en 3. Alida, 1950, Has- ter, in 3.361/g. IV. Bravo Prijs, record-draverij voor Nederlandsche paarden, f 250, f 50 en f 25. Paris 4/6 Goudster en Roelf, 2/1 Albert, 6/1 Alida, Nutwood en Tallien's Pride. 1. Goudster, 2800, Doeleman, in 4.271/5; 2. Nutwood, 2400, Appel, in 4.272/g en 3. Albert, 2460, Witteveen, in 4.282/g. V. Baroline Prijs, heat-draverij (tweemaal winnen), afstand 1600 M., f 600 en f 100. In tegenwoordigheid van tal van genoodigden had gistermorgen de plechtige opening plaats van het Krankzinnigengesticht Wolfhezen, opgericht door de Vereeniging tot Christelijke verzorging van Krankzin nigen in Nederland. Behalve het bestuur, bestaande uit de heeren prof. L. Lindeboom, voorzitter, generaal H. W. van Marie, secr. en S. baron van Heemstra, penningmeester, waren afgevaardigden aanwezig uit de stichtingsraden der bestaande stichtingen van de Vereeniging. Ondei; de genoodigden merkten wij ver der op de commissarissen der Konigin van Gelderland afgevaardigden van Gedeputeerde Staten dier provin cies, de inspecteurs van liet staatstoezicht op krankzin nigen, de hoofd-inspecteurs op de volksgezondheid in Gelderland, de burgemeesters van Renkum en Door- werth, kerkeraden van de Gereformeerde en Ned. Herv. kerken uit de omgeving, architecten en aannemer der gebouwen, afgevaardigden der Vereen, tot Chr. verzor ging- van zenuwlijders in Nederland en der Vereen, tot Christ, verzorging van krankzinnigen in Zeeland, het aanwezige personeel enz. De bijeenkomst werd door prof. Lindeboom met een woord van welkom tot de aanwezigen geopend. De openingsrede werd gehouden door dr. M. J. van der Hoogt, geestelijk verzorger van de stichting Veld wijk te Ermelo. b. subsidiën van regeeringswege voor de verpleging van de ter harer beschikking gestelde jeugdige personen c. bijdragen krachtens eenige wettelijke bepaling haar verschuldigd. De vereeniging is aangegaan voor den tijd van 29 jaren, ingaande op den dag harer oprichting, 3 Oc- ber 1907. Parisl/j Baladin en Bertha Emil, 2/^ Brummbar Onder voorzitterschap van den heer R. P. ,T. Tutein Nolthenius heeft op liet Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel, de Staatscommissie voor den Middenstand vergaderd. Aan de Regeering werd op haar verzoek in verschillende zaken advies verstrekt. Aan ile 2e sub-commissie werd opgedragen het geven van een advies omtrent de maatregelen die kunnen worden genomen over het veel voorkomend lang uitstel len van betaling, ook door goede debiteuren. Vervol gens werd voortgezet de behandeling van het schema voor eene vertegenwoordiging van den Middenstand. Dit onderwerp werd afgedaan. Ten slotte werd een commissie benoemd, bestaande uit do heeren Stoop, Laseur, A an der Most van Spyk, Schaepkens en Seliiir- mann, ten einde van advies te dienen in zake het ge ven van subsidie aan de Middenstandsbank en Anselor, 6 tot 8/j Minnie H., Carentan, Carmen, Varro, Anisette, Abdul Ameer, Blangy, Brünhilden- stein, Chimère, Alfa en Glendine. Eerste heatI. Glendine, 1600, Witteveen, in 2.48 2: Abdul Ameer, 1675, Van Hemmen, in 2.48-5/g, en 3. Baladin, 1750, Doeleman, in 2.49. Gedisqualificeerd Chimère en Anisette. Tweede lieat: 1. Anselor, 1675, Schippers, in2.44; 2. Carmen, 1700, Schönrock, in 2.454/g. GedisqualBertha Emil, die deat heat maakte met Anselor, Varro en Brummbar. Derde en beslisende heat1. Anselor, 1675, Schip pers, in 2.454/g 2. Brünhildenstein, 1650, De Boer, in 2.46. KORT NIEUWS. De heer M. V., die te Dongen uit een in vollen gang zijnde tram sprong, is aan schedelbreuk overle den. De rijkspolitie te Heeze heeft de politie ingere kend den 23 jarige v. E., die in een hol in de bosschen verblijf hield. liet meubilair bestond uit een tafeltje, een stoel, een koffiepot en twee geweren. Een Scheveningsche vrouw, die in den Haag van de Electrische tram stappende, kwam te vallen, werd door een aanhangwagen overreden. Een been werd haar afgereden- en haar hoofd werd zwaar gewond. Op het station Venlo kwam gisteravond de laat ste trein van Maastricht in aanraking met een locomo tief. De machines zijn zeer beschadigd. Eenige be ambten kregen onbeduidende kwetsuren. Gistermorgen is in de Berkel bij Zutfen een fiets rijder, men vermoedt den heer A. v. IJ. v. 't V., te wa ter geraakt en verdronken. Het lijk is nog niet gevon den. Burgemeester en Wethouders dezer gemeente hebben bij openbare inscrhijving le. de levering van 5000 Kg. ligstroo voor de paarden van den reinigingsdienst, gegund aan S. Kooijman te Purmerend, voor f 19 per 1000 Kg., 2e. de levering en plaatsing van rasterwerken langs de grasperken in de plantsoenen, opgedragen aan H. IJspeert alhier voor f 0.90 per strekkenden meter. In eene gistermiddag te Amsterdam gehouden leden vergadering van de Vereeniging van Nederlandsche Werkgevers is met algemeene stemmen de volgende motie aangenomen De vergadering van de Vereeniging van Nederland sche Werkgevers, gehouden op Donderdag 28 Novem ber 1907 te Amsterdam; gehoord de gevoerde bespre kingen over de in de afgeloopen vier jaren gebleken werking der Ongevallenwet 1901 en inzonderheid over de oorzaken van het millioenen tekort der Rijksverze keringsbank en gezien de middelen, voorzoover deze thans bekend zijn, waarmede de minister van landbouw, handel en nijverheid dit te kort in de toekomst meent te moeten opheffen; spreekt als hare meening uit: lo. dat, in tegenstelling met de voornemens van den minister, voorzoover deze thans bekend zijn, de opheï- iing van dit tekort niet moet worden gevonden door de kosten der ongevallen-verzekering voor de nijverheid en den handel nog hooger te maken, doch door verbetering van de talrijke fouten der Ongevallenwet 1901 en een vereenvoudigde en tegelijk meer doeltreffende uitvoe ring van die wet; 2o. dat, afgescheiden van de vraag of het instituut der risico-overdracht mede oorzaak is van dit tekort, en zoo j a,dit niet had kunnen worden voorkomen door een juiste tarifieering der risico's bij de Rijksverzekerings bank, in geen geval door de Regeering thans maatre gelen mogen worden genomen die de strekking en het gevolg hebben dat de practische bruikbaarheid van het instituut der risico-overdracht zeer wordt verminderd, zooal niet geheel wordt opgeheven; 3o. dat dit ten nadeele zoude zijn van nijverheid en handel, die in zoo ruime mate van het instituut der risico-overdracht gebruik maken; 4o. dat niet alleen voor de onder de Ongevallenwet vallende nijverheid en handel, ten laste van wie nage noeg het totaal dor kosten van de ongevallenverzeke ring komt, maar ook voor het gansche volk van».het grootste belang is om goed te kennen de oorzaken wel ke tot den zoo sehromelijken tegenslag bij de toepassing der eerste sociale verzekerings-wet in ons land hebben geleid, inzonderheid ook met het oog op mogelijk latei- volgende verzekerings-wetten 5o. dat daarom nijverheid en handel, zoowel in het algemeen belang als in hun eigen belang er met. groe ten ernst op moeten aandringen, dat onverwijld, hetzij door de Regeering, hetzij uitgaande van de Volksverte genwoordiging een enquête door niet met de uitvoe ring der Ongevallenwet belaste, deskundige personen worde ingesteld naar de gebreken dezer Wet, de wer king van het instituut der risico-overdracht en de in richting en werking der Rijksverzekeringsbank,en aan die personen tevens worde opgedragen de middelen tot verbetering van den onhoudbaren toestand aan te geven. Besluit,: het .bestuur op te dragen deze motie ter ken nis te brengen van de Regeering, de leden van de Eerste en de Tweede Kamer der Staten-Generaal en op deze motie adhaesie te vragen van die lichamen, corporaties en vereenigingen, die hetzij betrokken zijn bij de uitvoering van de Ongevallenwet 1901 of direct of indirect nijverheid en handel vertegenwoordigen. Katholiekendag in het Bisdom Haarlem. Naar gemeld wordt heeft het Algemeen Comité, dat zich op uitnoodiging van Z. D. H. den Bisschop van Haarlem gevormd heeft en zich tendoel stelt het hou den van periodieke Katholiekendagen in dit Bisdom voor te bereiden en te regelen, eenigen tijd geleden een algemeen reglement vastgesteld, waarbij die voor bereiding en regeling uitvoerig zijn omschreven. Krachtens dit reglement is een Hoofdbestuur geko zen, bestaande uit de volgende heeren: Mr. J. N. J. E. Thijssen (Haarlem) Voorzitter, P. Bos (Hoorn) Secretaris, A. J. A. Gilissen (Rotterdam) Penning meester, Mr. P. J. M. Aalberse (Leiden), W. C. de Crane (Zierikzee), L. J. J. Hageraats, Pz. ('s Graven- hage), W. B. G. Molkenboer (Amsterdam) en W. C. J. Passtoors ('s Gravenhage.) Genoemd Hoofdbestuur heeft, onder goedkeuring van Z. I). H. den Bisschop, besloten, dat op Woensdag 20 Mei 1908 te Haarlem een Dioceane Katholiekendag Do voorzitter van den Alg. Ned. Diamantbewerkers- bond, de heer Henri Polak, schrijft in het Weekblad over den toestand in de industrie te Amsterdam het volgende „Zooals te voorzien was, is de werkloosheid in de vo rige week aanzienlijk toegenomen (ook te Antwerpen, en dat met een grooten sprong) en zal het deze week denkelijk nog wel erger zijn. Uitzicht op spoedige ver betering is gering. Het is mij gebleken, dat de banken hier ter stede thans doen wat zij kunnen; daardoor wordt wel voorkomen dat het nog erger wordt dan het reeds is, doch de toestand hoopvoller maken vermogen zij natuurlijk ook niet." De statistiek der werkloosheid in het Weekblad geeft aan dat er 2751 werkloozen zijn tegen 1969 in de vori ge week, een vermeerdering dus van pl. m. 800. Naar de N. Haarl. Gt. verneemt, zal de Zeer Eerw. heer H. P. Zeegers, oud-pastoor van Heemstede, thans rustend te Alkmaar, zich met ingang van Februari a.s. metterwoon in het St. Bavogesticht te Heemstede vestigen. 29. Te Amsterdam zal morgen een monumentale Justus van Maurik bank gebeeldhouwd door Eduard Jacobs om 2 uur in het Oosterpark worden onthuld en aan bet gemeentebestuur worden overgedragen. te Aanbesteding. Gisteren werd door het Prov. Bestuur van Noord- ÏIolland te Haarlem aanbesteed: Bestek 27. Het onderhoud der werken van het Noordzeekanaal gedurende de jaren 1908, 1909 en 1910. Raming per jaar: le perc. 33.600, 2e perc. 17.000, 3e perc. 29.200. L aagste inschrijversPerc. 1. M. Daalder te Alkmaar voor 28.951. Perc. 2. V. F. Braun en Zn. te Beverwijk voor 14.860. Perc. 3. M. Daalder te Alkmaar voor 25.300. Bestek 28. Het onderhoud van de Heldersche zee wering gedurende de jaren 1908, 1909 en 1910. Raming 8000 per jaar. Laagste inschrijver: P. Geervliet te Helder voor 6648. Bestek 29. Het onderhoud der duinen op het eiland Texel en aan den vasten wal van Noord-Holland gedu rende de jaren 1908, 1909 en 1910, in 3 perc. Raming per jaar: le perc. J 7000, 2e perc. 10.000, 3e perc. 9300. Laagste inschrijversperc. 1. C. G. Doeksen en I. C. Kóoimans te Terschelling voor 5830. Perc. 2. dezelfde voor J 8890. Perc. 3. J. Oldenburgh J.Bzn. te Bergen voor 9120. Bestek 30. Het onderhoud van de duinen op het eiland Vlieland gedurende de jaren 1908, 1909 en 1910. Raming 6000 per jaar. Laagste inschrijvers: C. G. Doeksen en I. C. Kooimans te Terschelling voor 583.0 Bestek 220. De levering van gecreosoteerde palen ten behoeve van het verbeteren van de hoofden op het Noorderstrand van Vlieland. Raming 3000. Laagste inschrijver: Van Swaay en Co. te 's Hertogenbosch voor 2452. 1 December. Groote Kerk, 10 uur, Ds. Verwaal. Avond 6 uur, Ds. Vinke, Catecli. Zond Kapel, 10 uur, Ds. Guldenarm. Nam. 2 uur, Ds. Vinke, bed. van den H. Doop. Woensdagavond 6 uur, Ds. Guldenarm. Evang.-Luth. Kerk, 10i/2 uur, Ds. Ternooy Apèl. Onderwerp Heilige vreugde. Doopsgezinde Kerk, 101/2 uur, geen dienst. Avond 7 uur, Ds. C. J. A. Bosch, Herv. pred. Limmen. Rem.-Geref. Kerk, 10l/2 uur, Ds. de Regt, Gereform. Kerk, 10 uur, Ds. Wechgelaer, 6 uur Ds. Wechgelaer, Cathech, Zond. 25. Chr. G'er. Gem. Gebouw „Relioboth", Koningsweg. Voormiddag 10 uur en 's avonds 6 uur godsdienst oefening. Dinsdag 3 December, 's avonds 71/2 uur, ds. Binéevan Zaandam. Gebouw Waakt en Bidt, .Laat, Zondagmiddag van 3l/25 uur. Vergadering van de Christel. Jongelings- vereeniging „Zacheus", voor jongelingen boven 16 jaar. Zondagmiddag 5l/27 uur Vergadering van de Christel. Knapenvereeniging „Timotheüs", voor knapen van 1216 jaar. Hersteld Apostolische Gemeente Augustijnsteeg. Voorm. 10 uur, avond 5 uur en Donderdagavond 8 uur, Godsdienstoefening. Hervormde Gemeente te Oudorp. Voorm. 10 uur, Ds. Pool, Doopbediening. Herv. Gem. te Stompetoren, Ds. Werner. Doopsbed. Herv. Gem. te Bergen, 10 uur, ds. P. W. van Doorn, pred. te Hoorn, Bijna weer een ongeluk te Hilversum. Gistermorgen was te Hilversum de sneltrein, die daar om 10 uur 3 Greenwichtijd uit Amsterdam arri veert, nabij den overweg StationspleinLaarderweg waar de tunnel zal komen genaderd toen de ma chinist tot zijn niet geringen schrik bemerkte, dat de af- te de machinist tot zijn niet geringen schrik, dat de af- sluitboomen open waren. Door krachtig te remmen wist hij te bereiken, dat de trein op enkele meters van den overweg, waarop zich eenige voorbijgangers bevon den, stilstond. De politie maakte tegen den dienst- doenden boomwaehter proces-verbaal op. Een volksstemming. Vanwege de afdeeling Steenwijk e. o. der Nat. Chr. Geh. Onthouders-Vereeniging, de Algemeene Geheel- onthoudersvereeniging Steenwijk en de afdeeling Steenwijk van het Kruisverbond is te Steenwijk een volksstemming gehouden, waaraan mannelijke en vrou welijke ingezetenen boven 21 jaar deelnamen. Aan hen was de vraag gesteld: „Waaraan geeft gij de voor keur: dat het aantal drinkgelegenheden onbepaald is? blijft zooals 't is? vermindert? of geheel verdwijnt? De uitslag van die stemming is deze: dat het aantal drinkgelegenheden onbepaald is50 mannen en 36 vrouwen; dat het blijft zooals 't is: 182 mannen en 145 vrouwen; dat het vermindert: 223 mannen en 249 vrouwen; dat het geheel verdwijnt: 272 mannen en 866 vrouwen; geldige stemmen 1197 1296 van vrouwen. - - - 1 V van mannen en Roomsch-Kath. Vereeniging voor Kinder bescherming. In de Staatscourant van 28 Nov. komt voor de Koninklijke goedkeuring van de R. K. vereeniging voor kinderbescherming en kinderverpleging in het arrondissement Alkmaar, gevestigd te Alkmaar. Het bestuur bestaat uit de heeren B. Beekman, voorzitter, C. M. B. Wanna, secretaris, Th. v. d. Kley, J. M. Smorenberg en J. Kuiper. De vereeniging, onderafdeeling der Sint Vincentius- vereeniging in Nederland, heeft ten doel, duurzame verzorging van minderjarigen naar den geest der wet ten van 6 Febr. 1901 en van 12 Febr. 1901 in het algemeen de bescherming van minderjarigen. Zij tracht dit doel te bereiken a. door het aanvaarden van de opdracht tot ver pleging van bij rechterlijke uitspraak ter beschikking van de Regeering gestelde jeugdige personen b. door het aanvaarden van de voogdij in de ge vallen waarin de kantonrechter of de rechtbank haar die opdraagt c. door Roomsch-Katholieke minderjarigen in ge zinnen of gestichten te doen opvoeden. De vereeniging bestaat uit leden van conferentiën der voornoemde Sint Vincentius-vereeeniging, allen wonende in het arrondissement Alkmaar. De personen, uitmakende eene in het arrondissement Alkmaar, door den algemeenen raad van voornoemde Sint Vincentius-vereening ingelijfde en nog in te lijven conferentie, hebben het recht, één lid uit hun midden, als lid der vereeniging, af te vaardigen. Deze wordt als zoodanig door den president zijner conferentie benoemd. De bestaande en nog op te richten en in te lijven conferentiën binnen de gemeente Alkmaar, heeft en zullen het recht hebben, meerdere leden af te vaar digen, echter niet meer dan 5. Slechts krachtens een besluit eener algemeene ver gadering kunnen meerdere personen der genoemde conferentiën, lid der vereeniging zijn. De rekening en verantwoording van het geldelijk beheer zal telken jare worden overlegd aan den hoofd- raad der voormelde Sint Vincentius-vereeniging in Nederland. De inkomsten der vereeniging bestaan uit schenkingen, legaten en vrijwillige bijdragen Het proces Harden-Moltke blijft in Duitschland aan de orde.' Thans meldt de „Berk Lok. Anz." dat Philip Eulenberg bij het openbaar ministerie een aan klacht heeft ingediend tegen mr. Bernstein en Maxi milian Harden wegens beleediging. Er zal een vervol ging plaats hebben, welke aldus gemotiveerd wordt, dat de beide beschuldigden in hun pleidooien in het bekende proces jegens Eulenburg uitdrukkingen heb ben gebruikt, die zijn eer kunnen schaden. In den Rijksdag werd het proces gisteren ter spra ke gebracht door het centrumslid Spahn. De spreker betreurde liet, dat er ernstige zaken aan het licht geko men waren, maar prees liet flinke optreden van den Kroonprins en het kordate besluit van den Keizer. Toch zullen de ouders bun kinderen niet groote bezorgheid naar de kazerne sturen. De tweede spreker, de heer van Riclithofen (conser vatief) betoogde dat zonder aanzien des persoons moest worden ingegrepen. De Rijkskanselier, de heer van Biilow hield een lange redevoering. Hij wees de verwijten krachtig af, dat geheele cave- lerieregimenten besmet zijn. Voor zoover in bedoeld geding de zedelijke misdragingen van enkelen geloof waardig gemaakt zijn, is ook hij daardoor met walging en schaamte vervuld geworden. V011 Biilow verklaar de verder er niet aan te twijfelen of van de zijde der militaire overheid zal alles geschieden 0111 aan zulke toestanden een einde te maken. Maar evenals niemand aan den zedelijken ernst van het Keizerlijk echtpaar twijfelt, hetwelk het gehee le land een mooi voorbeeld geeft, zoo is ook het Duit- sehe volk geen Sodom en in het Duitsche leger lieer- sclien geen toestanden als in het ondergaande Romein- sehe rijk (Luide bijval.) Gij kunt er staat op maken, dat de Keizer met scher pen bezem alles weg zal vegen wat niet bij de reinheid van zijn persoon en zijn Huis past. Uit de misdrijven van enkele leden der hoogste maatschappelijke klassen te besluiten, dat er een verval en demoraliseering on der den adel bestaat, dat is onrechtvaardig en dwaas. Overal zijn er enkele personen, die hun beroep en stand tot schande strekken, maar alleen wanneer de gemeen schap van zulke toestanden afweet en die duldt, maakt zij zich daaraan medeplichtig. Wanneer gevraagd wordt, waarom de Rijkskanselier Z. M. den Keizer niet eerder heeft ingelicht,dan ant woord ik daarop, dat mij iets feitelijks of ook maar iets tastbaars eerst in dit voorjaar ter kennis gebracht is. Men heeft gezegd, waarom Z. M. niet minstens de artikelen der „Zukunft" waren overgelegd, waarin te gen zekere, het hof nastaande, personen ernstige be schuldigingen werden uitgebracht. Mijne heeren, 0111 dat te doen, daarvoor was hij gerechtigd, die zich bij den troon het dichtst bevindt. De Kroonprins vervul de een daad van piëteit jegens zijn Keizerlijken vader. Hij handelde in het belang van het land, toen hij de aandacht vestigde op deze gebeurtenissen, op deze aanvallen, zijn handeling was geen officiëele, geen staatsdaad. Een verantwoordelijk minister kan zulke zoo zwaarwegende beschuldigingen slechts uitbrengen, als bij ook in staat is, daarvan tegelijkertijd de bewij zen aan te voeren. Wat wordt er in onzen tijd niet gepraat en gelogenBen ik zeide de spreker met heftig bevende stem ben ik niet zelf een voorwerp van gemeene verdachtmakingen, van onwaardige en boosaardige lasteringen geweest? Op enkel beschul digingen kon de Rijkskanselier niet optreden. Toen de Keizer mij voor het eerst van de aanvallen der „Zu kunft" op zekere personen had gesproken, heb ik tot Z. M. gezegd: hij moest rechts noch links ontzien, maar slechts er aan denken zijn eigen schild en het schild van het land en van het leger blank te houden. Dat was gesproken naar het hart van Z. M. (herhaal delijk werd de spreker door luide bijvalsbetuigingen on derbroken.) Vervolgens behandelde de Rijkskanselier het onder werp „Camarilla". Flij herhaalde, wat hij verleden jaar zeide, 11. 1. dat van een kring van onverantwoor delijke aradgevers om den Keizer niet gesproken kan worden. Pogingen van enkele personen om invloed te krijgen komen overal voor, in elke partij (gelach), in elke familie, in elke firma, in elke fabriek. Toen de Keizer eenige jaren geleden den verdienstelijken leider van de Hamburg-Amerika-lijn Ballin een paar malen ontving sprak men van een Ballin-camarilla (gelach.) De eerste voorwaarde voor den groei van de giftige plant, die camarilla heet, is dat de vorst in afzonde ring leeft en onzelfstandig is. Men heeft onzen Kei zer, als ieder ander mensch reeds menig verwijt ge bracht. Maar dat hij zich afsloot van het verkeer of dat hij geen eigen wil had, dat heeft hem nog niemand gezegd. (Groote vroolijkheid.) Ten slotte kwam de heer Biilow op tegen de bewe ringen der pers van het centrum, alsof de Rijksdag ont bonden was om den rijkskanselier te beschermen tegen persoonlijke aanvallen en kuiperijen. Van de rechter - en linkerzijde klonken luide bravo's; beweging bij het centrum. Het slot van het betoog' was grootendeels onverstaan baar. De Ru meensche troonrede gehouden bij de heropening der Kamerzittingen, constateerde, dat de buitenlandsche betrekkingen zeer bevredigend zijn vooral met Turkije en andere buren, en deed de resultaten der Haagsche Vredesconferentie uitkomen. De Bulgaarsche benden zijn in Macedonië weer werkzaam geweest. Twee sterke benden staken 10 huizen in brand in het Servische dorp Otachnitza, Macedonië. Twee Serviërs werden gedood en verscheidene gewond. Turksche troepen hakte een dezer benden in de pan, waarvan zij 50 man doodden. BRANDSTICHTING. AMSTERDAM, 29 Nov. De rechtbank eischte heden wegens brandstichting in de rijwielzaak, Weesper- straat, tegen den eigenaar De Leeuw en den boek houder Van Dijk elk zeven jaar, overwegende, dat niemand andres dan zij vuur in het huis hadden kunnen brengen en er vele incourante goederen in het huis waren die men hoog had verzekerd. De ver dedigers konden zich hiermede geenszins vereenigen en vroegen vrijspraak voor hun cliënten. MOORDAANSLAG GEVOLGD DOOR WOEDEND GEVECHT MET DE POLITIE. ROTTERDAM, 29 Nov. In de Raamstraat 36, is gevestigd het logement van zekere Steenstra, logement houder. Deze Steenstra en zijn zoon E. hebben voort durend hooggaande twist met zekere L. de Lange, wo nende in de Schapensteeg. Deze twist liep al meerma len zoo hoog, dat er revolvers werd gedreigd. Dit was de politie bekend geworden, met het gevolg, dat de po litie reeds verscheidene malen revolvers in beslag heeft genomen. Dit belette Steenstra echter niet een nieuw

Alkmaarsche Courant | 1907 | | pagina 2