STADSNIEUWS. GEMENGD NIEUWS. Uit Heer Hugowaard. Uit Bergen. Een lijk aangespoeld te Callantsoog. Kunstmest bij den koolbouw. Nieuws uit Hoorn. „Alcmaria". Bekroond. Geheelonthouding. Werkeloosheid. Een bijzonderheid. Sevcik-Kwartet. Een zoekgeraakte portemonnaie. Laatste Berichten. Pensionneering van gemeente ambtenaren. Naar gemeld wordt heeft er dezer dagen bij het departement van financiën, onder leiding van den Minister, eene bijeenkomst plaats gehad van den chef der afdeeling binnenlandsch bestuur bij het departe ment van binnenlandsche zaken, den chef der afdeeling pensioenen bij het departement van financiën, den directeur van het rijkspensioenfonds voor weduwen en weezen van burgerlijke ambtenaren en den wiskundige bij dat fonds, tot vaststelling van de wijze waarop bij het fonds de lasten berekend zullen worden, welke pensionneering van gemeente-ambtenaren en hunne weduwen en weezen voor het rijk en de gemeenten zal medebrengen. Bij openbare verkooping ten overstaan van notaris Van Toornenburgh te Alkmaar zijn den 28en de vaste goederen uit den faillieten boedel van Jac. Zuurbier in eigendom overgegaanlo aan den heer P. Appel het woonhuis met drie perceelen bouwterrein voor f 3087 en 2o aan de heeren D. Dirkmaat, C. Bood en C. Amels de drie perceelen bouwland aan den Hondenweg voor f 1248. Tot leden van het kringbestuur der Vereeniging voor Gezinsverpleging in de klasse Alkmaar voor kring IV zijn herkozen de heeren A. J. A. Scholte en C. Moeijes. Uit Graft. Door de notabelen der Ned. Herv. gemeente te Graft is tot kerkvoogd herkozen de heer J. Schoenmaker. Tengevolge van het vele bouwen gedurende de laatste jaren in deze gemeente, waardoor het nummer der huizen met het oog op de vele bisnummers moeilijk heden begon op te leveren is thans eene geheel nieuwe vernummering ter hand genomen en is de gemeente in de volgende wijken verdeeldwijk A de Buurt, wijk B het Oudburg, wijk C het Oostdorp, wijk D dé Slmspolder, wijk E de Bergermeer, wijk F de Philistein, wijk G het Duin en wijk, wijk H Bergen aan Zee. Behalve een nummer zal thans voor of boven ieder nummer de wijkletter worden geplaatst. Bij de nieuwe vernummering zijn hier en daar, met het oog op de gronden die voor bouwterrein geschikt zijn, een of meer nummers opengelaten. Bij oprichting van gebouwen kunnen bisnummers derhalve zooveel mogelijk vermeden worden. Deze vernummering, welke zooveel mogelijk straatsgewijze is geschied, na gehouden insein ij ving, voor rekening der gemeente opgedragen aan de laagste inschrijvers A. Bogtman Zoon alhier. Van officiëele zijde vernemen wij dat de door het Burgerlijk Armbestuur te Amsterdam ingediende sup- pletoirebegrooting voor den dienst 1908, voor het bou wen van een kinderverblijf te Bergen aan Zee alhier, door den raad dier gemeente is goedgekeurd. Thans rest dus nog de goedkeuring van Gedeputeerde Staten, lot bestelling van de voor het gebouw benoocftgde steenen is bereids overgegaan opdat in het vioege vooijaar van 1908 met den bouw een aanvang zal kunnen worden gemaakt. De beide Parkzalen leenen zich flink voor dit doel. In 't geheel zijn ingezonden 334 nummers. De jury was van half tien tot 's middags 4 uur aan 't werk om haar omvangrijke taak te verrichten. Van de 3 af- deelingen a uitsluitend voor hoenders van leden der vereeniging, b hoenders van niet-leden, c overige vogels vermelden we den volgenden uitslag. Een gouden medaille voor het meest-volmaakto toom hoenders: W. Propstra te Leeuwarden jnet zilver Paduaês. Voorts: 1. voor toornen hoenders bekroond met le prijs in afd. a: J. Beek, Hoorn, J. A. Smits Zwolle, P. Best Cz., Hoorn. 2. idem met le prijs afd. b: Smits Zwolle, Propstra Leeuwarden, Kalverboer Stompetoren. 3. met 2e prijs in afd. a: Doffer, Hoorn, Groot Hoorn, 4. met 2e prijs in afd. bDibbits Zwaag, Kodde Haarlem, Ooms Scharwoude, 5. met 3e prijs: in afd. a: v. d. Burg Hoorn, Portegies Hoogwoud, 6. met oe prijs in afd. b: Weeder Benningbroek, Druif Twisk, Jol SintPankras. Dezelfde nummers doch voor enkele hoenders 1. Propstra Leeuwarden, 2. idem, 3. A. Beek Hoorn, 4. A. Zee Abbekerk, 5. Edelhausen Zaandam, 6. P. Best Hoorn en P. Buurds te Amsterdam. Voorts werden voor afdeeling de prijzen: Aan J. Hoekstra te Bolsward (Peking Eenden), boogman te Alkmaar (Konijnen), Schoenmaker te Wester-Blokker en Bakhuis te Bergen (Fazanten.) Nog werden uitgereikt een zilveren medaille aan: Hof stede te Almelo voor Hollandsche Witkuiven, Kuijs te Alkmaar. In deze derde afdeeling zijn heel wat die ren tentoongesteld: eenden, duiven, konijnen, pauwen, fasanten, kalkoenen, zwanen, ganzen, papagaaien, blauwe reigers, marmotten, kanaries. Ier opluistering was behalve pluimvee ook ingezon den zaden van Wijs (Amsterdam), granen van K. Balk en F. Nieuwpoort te Hoorn, voeder artikelen van de Hollandsche melksuikerfabriek te Uitgeest en Thor- loy's pluimveekruiden van Barger (Amsterdam.) De klasse prijzen werden toegekend aan K. Ooms, Scharwoude, met 8 toornen hoenders, H. Hoekstra te Twisk met 3 inzendingen eenden, O. v. d. Hilst Alk maar met 12 paren duiven en AP. Hartkoorn Hoorn met 7 inzendingen konijnen. Wie de toegekend de volgen- En voor den zoeker is geen loon weggelegd, waarheid liefheeft ontvangt nooit den dank van men- schen, wel hun smaad, wel kerker, schavot of kruis. Maar zijn invloed blijft en werkt door. En gelijk de jager zich verwondde aan de kooi, die hij verbrak, zoo doet het den mensch pijn oude denkbeelden prijs te moeten geven, oude overtuigingen die toch kracht ga ven. I och moet het. We moeten geheel vrij kunnen wor den van het oude. Geen levensbeschouwing naar onzen wil en lust, maar één die ons is opgedrongen door waar heid en werkelijkheid. De menschen vinden dit dwaas, vragen verontwaardigd of het oude dan ook niet waar was en werpen den ontkenner met steenen en modder. Dan komt liet tijdperk van duisternis, twijfel en ont kenning. Angstig klinkt de vraag: Waarheen!? En groot is het gevaar om dan te luisteren naar het zusterpaar der zinnelijkheid, de kinderen van menschlijke natuur en overdaad. Maar de ernstige mensch, de zoeker, ziet dan opeens weer, wat hem zoo machtig trok. En als hij het hoofd weer optrekt, ziet hij als de jager een streep van licht die, gevolgd, hem voert in het land der heldere zon. Zoo breekt ook voor den ontkenner het licht door, een nieuwe overtuiging groeit langzaam in ons. Het ideaal rijst voor ons op, wij zien ons doel. Maar dan eerst groeien de moeilijkheden als hooge bergen om ons heen, en moeizaam tree voor tree komen wij slechts het IJ svereeniging. Algemeene Vergadering der IJsvereeniging Hoorn was 'door weinig leden bezocht. Tot bestuurs leden werden herkozen de heeren Bakker, H. S. de Vries, De Leur, Schermer en gekozen W. Lippits. De geldmiddelen zijn heel wat uitgeput door de De vooruit. Maar ondanks alles, vooruit moet de mensch, want t gaat om zijn zielevrede. Zoo ging het een Maarten Luther, maar daarna zong hij ook zijn: „Een vaste burcht is onze God." ei volgens nog de oogenblikken van terugzien naar verleden met iets van weemoedig verlangen, doch het zijn slechts inzinkingen, oogenblikken van zwak heid: we weten, we moeten vooruit! Vreemde stemmen ïoepen ons toe: Staak uw pogen, alles tevergeefs. Maar we antwoorden als de jager: „Heb ik het liefste uit mijn hart gerukt, eenzaam geworsteld, om hier stil te gaan liggen en te sterven?" En klimmen onze jaren, voelen we de krachten verminderen en eindelijk de on macht, dan moge een droeve klacht nogmaals komen over onze lippen, helder klinkt ten slotte het woord van den jager, den zoeker: „Ik heb den weg voor ande ren gebaand." „Na mij zullen jongeren komen, die door mij hooger zullen kunnen stijgen, al kennen ze mij niet." groote uitgaven, noodig geweest sneeuwval in den vorigen winter. voor den grooten Men schrijft ons uit Callantsoog Heden (Vrijdag) morgen is hier aangespoeld bij strandpaal 8, het lijk van eene vrouw, in verren staat van ontbinding. Zij had nog een gouden ketting om den hals, tricot ondergoed, lange kniekousen, hooge bruine knooplaarzen aan en nog een stuk van een rok, op 't hoofd had zij nog wat haar, (bruin), en verder twee geplombeerde kiezen in den mond. Ver moedelijk is dit nog een slachtoffer van de „Berlin". Men meldt ons Vrijdagavond werd in het lokaal van den heer P. Greeuw te St. Pancras, door den heer J. G. Hazeloop, Bijkstuinbouwleeraar te Alkmaar eene openhare be spreking gehouden over het onderwerp ,,'t Gebruik van kunstmest bij den koolbouw." De bijeenkomst, belegd door het bestuur van de afdeeling St. Pancras der Naamlooze Landbouw- en Handelsvereniging „Langedijk en Omstreken" was nog al goed bezocht60 personen waren tegenwoordig. Door den voorzitter, den heer A. Nobel, werd den aanwezigen een hartelijk welkom toegeroepen en den spreker aan de vergadering voorgesteld, voor wien aller belangstelling werd gevraagd. Vooreerst werd door den spreker duidelijk weer gegeven dat onze cultuurplanten voeder noodig hebben voor haar opbouw en uit welke stoffen de planten in hoofdzaak bestaan, waarbij duidelijk uitkwam dat de cultuurplanten in hoofdzaak bestaan uit kalk, phos- phorzuur, kali en stikstof. Met cijfers werd duidelijk aangetoond in welke ver houding deze voedingsstoffen, tot het opbouwen der planten, in stalmest en bagger voorkomen, waarbij werd aangetoond dat van de eene stof soms te veel en van de andere weer veel te weinig met stalmest of bagger werd toegediend. Met het gebruik van kunstmest weet men meer in zuiverder en daardoor voordeeliger verhouding, de noodige plantenvoeding toe te dienen. Deze leering wordt het best geput uit het aanleggen van proefvelden, hetwelk door den spreker duidelijk werd bewezen door het weergeven van de resultaten van de verschillende kunstmestgroeven aan den Langedijk en omstreken, welke sedert jaren door hem zijn genomen. De uitkomsten leerden telkens duidelijk zien, aan welke stoffen de bodem voor bepaalde planten het meeste behoefte had. Na de pauze werd door den spreker over dewaarde- Verhouding der verschillende kunstmeststoffen gespro ken en daarbij in het licht gesteld dat hiermede door den akkerbouwer wel degelijk rekening moet worden gehouden. Na afloop der lezing werden verschillende vragen aan den spreker gedaan, bereidwillig beantwoord, terwjjl de lezing zelve van het begin tot het einde met de meeste aandacht werd gevolgd. De voorzitter sloot de vergadering met een woord van dank aan den spreker. Predikbeurten 1 December. Hervormde Gem., Groote Kerk, voorm. 10 uur, Ds. Post. Tevens Doopsbediening. Nam. 12l/2 uur' godsdienstoefening voor jongelieden. Avond 6 uur' ds. Cramer. Luthersche Gem., voorm. 10 uur, Ds. Scharten. Bemonstrantsche Gem., voorm. 10 uur, Ds. G. W. Melchers, vroeger predikant te Zuidscharwoude. Doopsgezinde Gem., voorm. 10 uur, Ds. Uiterdijk. Gereformeerde Gem., voorm. 10 uur en avond 5 uur, Ds. Zantinge. Vereeniging tot Evangelisatie, voorm. 10 en avond 6 uur, E. E. Posthuma, Evangelist. Politienieuws. GevondenEen zilveren dameshorloge, een zilveren naaldenkoker, een zwarte ceintuur met nikkelen slui- ting, een klein sleuteltje, een zilveren broche en een botertijn. KORT NIEUWS De arbeider B. J. V. te Wageningen kreeg een klein wondje aan zijn voet. Dit zwol op en thans is hij overleden. Te Oyen is verdronken gevonden de visscher Buysbroek. Men denkt dat hier een misdaad in het spel is. Te Haarlem is een collecte gehouden voor een lighal voor tuberculoselijders, welke opgebracht heeft f 2507.81. Te Amsterdam worden langs de grachten de hoornen afgeschuierd om de kiemen van rupsen te dooden ter voorkoming van een tweede rupsenplaag. Het Bashoen. Vrijdagmiddag te 2 uur werd de tentoonstelling offi cieel geopend van de Noord-Hollandsche Pluimvee-ver- eeniging Het Bashoen. Deze expositie, de eersteliu- ge van deze vereeniging, maakt een heel goed figuur. Nederlandsche Protestantenbond. Voor een flink bezette zaal in café Central trad gisteravond ds. N. I. C. Schermerhom van Ni ouwe Nie- dorp op met het onderwerp„Een droom van Olive Shreiner." Hij had gekozen uit het welbekende boekje den droom getiteld „De Jager." Voor de pauze las spreker op de hem eigen, boeiende wijze het geheele ver haal voor. Na de pauze zegt hij in dit symbolisch verhaal het beeld te zien van een ernstig mensch, die, omdat hij ernstig is, een zoeker zijn moet. Het gaat hem als den jager, die eenmaal slechts als een schaduw den witten vogel heeft gezien en nu verteerd wordt van verlangen, om hem weer te zien. Door z'n vrienden wordt zoo een niet begrepen. Dit overkomt allen echten idealisten, die aan den zoekersdrang gevolg moesten geven. Voor zoomenigeen gaat jaren lang het leven voort in dage- lijksche bezigheden, in een sleurtotdat hij op- eenmaal opgeschrikt wordt door het vaag aanschouwen van wat hij tevoren niet vermoed had. Hij bemerkt, dat er nog iets anders is dan de zorgen voor het dage- lijksch brood. Een enkel woord v. heiligen ernst doet hem ontwaken, een ondervinding, een boek werpt een nieuw licht. Gelegenheden zijn er te over, waarbij de ontvankelijke mensch kan komen tot andere inzichten. Langs welken weg men er ook toe gekomen is, wie eenmaal die innerlijke ervaring heeft gekend, moet ver der. Zoodra hij iets hoogers gezien heeft moet hij het oog op zijn ideaal gevestigd houden. In het eerst moet hij aldoor daaraan denken. Dan komen de vrienden, ze bemerken de verandering en vragen: „Waarom hebt ge geen vrede meer met het leven?" Er is in hem iets nieuws geboren, hij spreekt van het licht, dat in zijn ziel is opgegaan, hij wil nu ook het volle licht zien. Maar de menschen lachen hem uit en noemen hem een dwaas. Zoo moet het een Jezus gegaan zijn. De groote menigte haalt de schouders op over den werkelijk ern stige, ze laat hem alleen, maar dat verontrust den zoe ker niet. Wat hem hindert, dat is, dat hij voortdurend in het onzekere verkeerd. Zoo wandelde de jager, na de dalen van het bijgeloof verlaten té hebben, in de schaduw. Dan heeft hij de ontmoeting met de wijsheid. En deze zegt tot hem„niemand ziet mij voor hij veel smart heeft gehad, maar die smart voert terug tot eigen bin nenste, tot den zieletempel. Dan verkrijgt de mensch de zekerheid, dat de waarheid is aanschouwd en ont waakt het nieuw gevoel van roeping." „Maar voegt de wijsheid den jager toe gij hebt nog riet genoeg geloden." Dan laat de mensch de ver beelding werken. Gelijk in het verhaal staat: de jager neemt uit zijn bosch den spoel der verbeelding, windt daarmee den draad zijner wenschen en daaruit weeft hij het net, waarin hij den vogel der waarheid hoopt te vangen. In dat net werpt hij de korrelen van het bijgeloof. Vele schoone vogels komen daar op af. De jager sluit zo allen in een ijzeren kooi en noemt die,, het nieuwe geloof," en de menschen prijzen hem gelukkig. Zoo gaat de mensch, zoekt zich een levensbeschouwing overeenkomstig zijne wenschen, neemt dan een systeem van geloof, waarin de oude, geliefde klanken worden gehoord. De menschen juichen dat toe. Maar de wijs heid zegt: „daarin is de waarheid niet. Dit alles moet ge eerst prijs geven. Ge moet alléén naar het land der absolute ontkenning." De mensch is echter angstig om daarin te komente staan zonder vaste meening en een bepaald geloof. Toch moeten wij door de ontkenning heen. Ieder kan slechts een veertje der waarheid vin den. Uit al die veeren samen is alleen het net te ma ken, waarin de waarheid is te vangen. Waarheid al leen kan waarheid grijpen. Er moet zijn waarheidszin en hartstocht. En wie eenmaal met den leugen heeft gebroken, kan nimmermeer terug. Daarom treuren zoovele zwakken over het vroegere. En voor de jager sterft, daal er een veer op hem, die hij vast knelt in de stervende hand. Dit is de ontroe rende waarheid, de groote troost: als we gedaan hebben wat wé konden, en iets gegrepen hebben van die waar heid die den mensch zal vrijmaken van al wat op de menschheid drukt, dan hebben we voor haar iets ge daan. Samenvattend vond spreker in het symbolisch verhaal deze twee gedachten: ooreerstwij moeten, al is het ook onder groote smart, breken met het oude, zoodra het niet meer voor ons leeft. Dan moeten we zoeken naar een nieuwe le vensbeschouwing, daaruit wordt ons het ideaal geboren. En vervolgensnaar verwezenlijking daarvan hebben we te streven, totdat de krachten ons begeven. Het oude geloof is dood, 'n nieuw geloof is noodig dat spreekt van een groot leven onder de menschen. Het spreekt ons niet meer van een God in den hemel die tot de aarde niet komt, maar van God die is als een verteerend vuur in den mensch en die ons voortdrijft naai het schitterend licht der waarheid en de warme liefde. Wie door dit nieuw geloof gedreven wordt, vraagt naar geen loon. Zijn werken is hem genot, hij ziet op naar de toekomst. Heerlijk de mensch die iets gedaan heeft om zelf nader te komen aan het ideaal, nog heerlijker die iets gedaan heeft om de menschheid daaraan nader te brengen. Zoo één vraagt geen rust, maar zingt: Menschenkind voort in het wondere leven Kust U ten strijd! Hoort gij de leus niet alomme geheven Bust U ten strijd? Wee wie er weifelend achtergebleven 't Kampen vermijdt Bouw kiemt uit rusten en stilstaan is sneven, Bust U, rust U ten strijd. (Lied 104 bundel Protest.bond.) Met een warm woord van dank aan den spreker sloot de voorzitter de vergadering. Gisteren hield „Alcmaria", vereeniging tot bevor dering van 't vreemdelingenverkeer, een algemeene ver gadering in de „Toelast". Behalve het bestuur waren aanwezig 4 leden. Nadat de voorzitter, de heer H. J. Vonk, de vergadering had geopend, werden de notulen der vorige vergadering voorgelezen door den secretaris, den heer H. van den Berg, welke onver anderd werden goedgekeurd en werd medegedeeld dat eenige bedankjes waren ingekomen. Aan de orde was punt 1 der agendabegrooting 1908. Voor ontvangsten werd aan contributies be rekend f 450, aanzienlijk minder dan andere jaren, maar het ledental, dat 600 heeft bedragen, is thans veel minder, daar vele leden uit Heiloo en Bergen, welke zelve vereenigingen tot bevordering van't vreem delingenverkeer hebben opgericht, bedankt hebben. De heer van den Berg vroeg of er niets aan te doen zou zijn om de leden te behouden, die niet voor 1 December bedankt hebben en met Januari geen contributie betalen willen. De heer A. JStikkel stelde voor, dat zij die op nieuw lid wenschen te worden een entréegeïd zullen betalen, b.v. 50 ets. De heer J. Cock zou gaarne zien, dat het bestuur in overweging nam, dit entrée te stellen op f 1. De heer C. Bosman denkt, dat het niet animeeren zal, wanneer het lidmaatschap wordt verhoogd tot f2 het eerste jaar. Na eenige discussie wordt aangenomen dit punt als punt I op de agenda der eerstvolgende vergadering te plaatsen. Daarna werd de begrooting zonder hoofdelijke stem ming onveranderd goedgekeurd, Punt II kwam aan de orde Benoeming van 2 be stuursleden. Aftredend waren de, heeren Jhr. Mr. P. van Foreest en J. M. de Sonnaville. Gekozen werd de heer A. J. Stikkel, die zijne benoeming aannam, herkozen de heer J. M. de Sonnaville, die van zijn benoeming in kennis zal worden gesteld. Bij punt IIIbenoeming van een commissie tot nazien der rekening en verantwoording, werden de heeren JCock, PKluitman en W. Teengs benoemd. Alvorens tot de rondvraag over te gaan, stelde de voorzitter voor den heer van Foreest, die de veree niging mede heeft opgericht en tot bloei gebracht en thans wegens drukke bezigheden zijn mandaat moet neerleggen, tot lid van verdienste te maken. Bij accla matie werd dit voorstel aangenomen. Bij de rondvraag werd door den heer Cock gevraagd of er al een adres is gezonden aan B. en W. om de banken, welke op de plantsoenen stonden, daar weer te plaatsen, daar ouden van dagen den Hout vaak te ver vinden. De heer van den Berg antwoordde, dat hij het heeft verzonden met de bijvoeging, dat ingeval ze niet van gemeentewege worden geplaatst, Alcmaria ze zal laten plaatsen. Hierna werd de vergadering gesloten. Alkmaarsch muzikaal publiek te beurt gevallen, toen het gisterenavond in de gelegenheid werd gesteld kennis te maken met het Sevcik-kwartet. Van heinde en verre was de roem van dit kranig viertal tot ons gekomenin de grootste muziekcentra behaalde het triomf na triomf; en nu, dank zij de ijverige be moeiingen van enkele stadgenooteii, wij zelf mede kunnen oordeelen, kunnen we niet anders dan vol mondig instemmen met den uitbundigen lof, van overal vernomen. Kritiek in den eigenlijken zin des woords valt op dit ensemble niet te gevenvier kunstenaars met volrijpe technische ontwikkeling en een van jonge, krachtige levenslust bruisend temperament hebben' voor ons drie meesterwerken der kamermuziek literatuur doen leven op een wijze, die dezen avond voor den ontvankelijken hoorder tot een gebeurtenis maakt, die nimmer uit het geheugen kan worden uit- gewischt. Moeilijk is het voor den "verslaggever over bizon- derheden en détails der uitvoering te spreken immers, zoodra het oor na de eerste maten van het opus van Dvorak gewend was geraakt aan het ietwat gedempte in den klank, veroorzaakt door de overmatige hitte die in de zaal heerschte het was gelukkig eivol was er voor niets plaats dan onverdeelde bewonde ring. Even vlekkeloos als het ensemble-spel was in het passagewerk der presto'sevenzoo rein en zangerig klonken de cantilenen van Beethoven's goddelijke Adagio en Grieg's Eomanze. Tot in de kleinste trekjes was alles af, en doortrokken van den mach tigen geest der grootmeesters, die ons op zoo wonder baar heldere en meesleepende wijze nader gebracht werden. In geen enkel opzicht van meerdere zijden kwam het gerucht, nu juist gebleken, tot ons doen de prestaties dezer vier kunstenaars onder voor die hunner oudere kunstbroeders, de' befaamde Bo hemers. Deze uitvoering is voor ons Alkmaarders een evenement, en dank past ons jegens hendie ons in staat stelden, dit hooge genot te smaken. Uit Utrecht meldt men ons: Op de heden (Vrijdag) alhier geopende Nationale Tentoonstelling van Pluimvee en Konijnen verwierf de heer J. Bakhuis te Bergen voor zijn inzending hanen een len en een eereprijs. De heer J. S. Mulder te Alkmaar werd met een len prijs bekroond in de afd. duiven en de heer Th. M. Buijs in de afd. hoenders met een len prijs en een zeer eervolle vermelding. De Openbare Vergadering van de afd. Alkmaar van de Ned. Vereeniging tot Afschaffing van Alcoholische dranken, die gisteravond in het lokaal „Diligentia" zou worden gehouden en waar als spreker zouden optreden de heeren F. H. Schmidt en J. M. Schelle- kens is wegens de slechte opkomst (tegenwoordig waren een twintigtal personen, waarvan de meeste leden der afdeeling) niet doorgegaan. Voetbal. Morgen (Zondag 1 Dec.) komt K.V.V. uit Krommenie voor de tweede maal in Alkmaar een Bondsmatch spelen, nu tegen A.V.V., op het terrein aan de Zan- dersloot rechts. Het kan een spannend wedstrijd wordentegen Alkm. Victrix II speelde K.V.V. gelijk. Uit het onderzoek naar de werkeloosheid hier ter stede is gebleken dat het totaal der werkeloozen be draagt 156, welke over verschillende vakken als volgt zijn te verdoelenTimmerlieden 31, Metselaars 14, Schilders 12, Stucadoors 2, Opperlieden 9, Borstel makers 3, Tuinlieden 3, Schipper 1, Grondwerkers 6, Zadelmakers 2, Stoker 1, Scheepmaker 1, Vormer 1, Smid 1, Typograaf 1 en losse arbeiders 68. Overgeplaatst. De heer F. Peetoom, assistent der Posterijen te Zut- phen, vroeger alhier, wordt met ingang van 16 Dec. a.s. in gelijken betrekking overgeplaatst naar den Helder. Als een bijzonderheid deelt men ons mede, dat P. Berkhout alhier, heden op de markt heeft gekocht een geit met een tweeling, afkomstig uit St. Pancras. Het moet een zeldzaamheid in dezen tijd van het jaar zijn. Een zeldzaam, benijdenswaardig voorrecht is ons Gisteravond een oploop nabij het politiebureau. Een klein meisje aldus ging het verhaal had in den rioolput een portemonnaie met 49 ets. verloren. Een politieagent was wel zoo welwillend, haar heur schat te helpen zoeken. Hij baggerde met een schop in de vuile massa. Tot verlichting diende een fietslantaarn. Maar men vond niemendal. Totdat iemand zag, dat de gezochte portemonnaie nkkst den rioolput lag. GOED AFGELOOPEN. AMSTEBDAM, 30 Nov. Door onbekende oorzaak geraakte hedenmorgen om 7 uur op het Bokin bij de Hunt een jeugdige fietsrijder onder het voorbalcon van een zwaren motorwagen. Zijn fiets bleef voor de tram I liggen. Doordat de wagenbestuurder onmiddellijk rem de, stond de wagen plotseling stil en met vereende krachten poogde men den jongen uit zijn benarde posi tie te bevrijden, wat ook spoedig gelukte. Men vreesde dat de jongen ernstig gewond zou zijn, toen dan ook bleek dat hij er met een wel is waar hevigen schrik was afgekomen steeg een luid gejuich uit de omstanders op. Een agent geleide den jongen naar het Binnen- Gasthuis waar hij voor alle zekerheid zich nog' eens liet onderzoeken. Een woord van lof komt den wagenbe stuurder voor, want aan zijn kloekheid heeft de jongen het ongetwijfeld te danken dat hij er zoo goed afgeko men is. JUSTUS VAN MAUKIK GEHULDIGD. AMSTEBDAM 30 Nov. Hedenmiddag werd in het bijzijn van familieleden, vrienden en vereerders in het Oosterpark een Monumentale Bank onthuld ter nage dachtenis aan den populairen volks- en tooneelschrijvei' Justus van Maurik. Als voorzitter van het comité sprak de heer J. II. Bossing, die den overledene schet ste als schrijver en mensch. De bank vervaardigd van marmer, rustende op een graniet voetstuk is geplaatst bij den Wilhelminaboom en draagt het eenvoudige opschrift „Justus van Mau rik" en terzijde 1907. De bank is ontworpen door den heer Jacobs te Laren en vervaardigd door den heer Tetterode te Water graafsmeer. VEEL LANDVEKHUIZEKS. BOTTEKDAM, 30 Nov. Het ss. Bijndam vertrok heden van hier naar New-York met 232 kajuit- en 742 derde klasse passagiers. OPSPOEING VEKZOCHT. BOTTEBDAM, 30 Nov. Door de Justitie wordt de opsporing verzocht van Mr. E. W. F. Gerth van Wijk, advocaat en procureur te Botterdam die gewoond heeft aan de Nieuwe Haven aldaar en die met zijn gezin spoorloos is vertrokken. Hij was in staat van faillisse ment verklaard en wordt verdacht van verduistering van gelden.

Alkmaarsche Courant | 1907 | | pagina 2