mmPm I STADSNIEUWS. Drankwet. M Spoorweg Van Ewijcksluis-Schagen. Prov. Staten van Noord-Holland. rechtzaken" „Allerzielen". Vereeniging voor Gezinsverpleging. Badhuis „Witte Kruis." Voetbal. Vergadering van typografen. burgerlijke stand. Uit Schagen. Rooken door schoolkinderen. Uit Purmerend. Arrondissements-Rechtbank te Alkmaar. Uitspraken van heden. Uit Sijbekarspel. Laatste Berichten. Probleem No. 99. H. L. Schuld te Grave. v mm «i zich voor één keuringsplaats liet bezwaar van vervoer der keuringsdieren over een verren afstand gevoelen. Het voorstel-Roodenburg werd na ampele bespreking verworpen met overgroots meerderheid. De lieer Oly leidde vervolgens een bespreking in over de vraag, wat het meest gewensclite foktype voor deze provincie is. Hij wees er op, dat op de provin ciale keurmgsdagen een mengelmoes van rassen wordt samengebracht, en achtte dit allerminst in het belang van de fokkerij en de veredeling van het ras. Spr.'s meening was, dat de provincie zelf een voorkeur-ras behoort aan te geven, daarbij rekening houdend met de wenschen der fokkers. Zulk een ras aan te wijzen achtte spr. te dezer vergadering niet op zijn weg te liggen, maar wenschte men toch zijn opinie dan zal hij willen aansturen op volbloedpaarden met goeden gang en uithoudingsver mogen en als zoodanig aanbevelen het Anglo-Norman- disch type. De heer Colijn onderschreef het principe van den heer üly, doch verschilde met dezen over de vraag wat het beste paard-type te achten is. Volbloedpaarden voldoen z. 1. niet voor het landwerk, voor den ploeg enz. van wege hun slecht humeur. Daarom prefereerde deze spr. liet Oldenburgsch ras. Baron Van Tuyll van Serooskerke wees er op, dat deze vergadering moeilijk een ras al meestgewenscht type kan aangeven. Zij bepale zich daarom tot de meer gezonde beslissing öf een foktype zal worden aangewezen, ja dan neen. Besluit men tot het eerste, dan kan een commissie met de aanwijzing van het type worden belast. De heer Van Stolk gaf nog als zijn meening te kennen, dat men behoort op te houden met bij de paardenfokkerij te zoeken naar een ras, dat aan'alle eischen voldoet. Men zal warmbloed-paarden moeten lokken als luxe-dieren, koudbloed voor het zware trek- werk. Ook zal men sommige deelen van de provincie als t ware aangewezen vinden op de fokkerij van een warm- of koudbloed paard. Maar men zoeke bij dit alles met het schaap met vijf pooten", het paard, dat alle goede eigenschappen in zich vereenigt. De heer Knaap bepleitte vrijheid voor het fokken van alle rassen, daarbij alleen rekening houdende met het persoonlijk inzien en het persoonlijk voordeel van de lokkers en de boeren.' De heer Colijn bleek?jiot hiermede niet eens. Fok- kmgsdwang achtte dezè>Nsfi\ natuurlijk uitgesloten, doch een aanwijzing van het meest gewenschte foktype door de fokkers zelf oordeelde hij reeds mogelijk. Bovendien meende hij, dat een vorige vergadering reeds had uitgemaakt, dat een fokrichting zou worden aangegeven. De lieer K. Breebaart Jz. waarschuwde ertegen, geen ras en type onderling te verwisselen. Spr. was vóór het aanwijzen van een foktype, maar acht het aanwijzen van een lokras niet practisch mogelijk. stemming werd vervolgens gebracht de vraag of al ol met een foktype geen ras zal worden aan gewezen. Met 32 tegen 22 stemmen en 3 buiten stemming werd deze vraag ontkennend beantwoord. Hierna hield de vergadering zich bezig mét de be spreking van de punten van den Beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering, welke Maandag a.s. wordt gehouden te Rotterdam. Als plaats voor de volgende vergadering werd Alk maar aangewezen. Gerrit M., Opmeer, diefstal van een borstrok, f 10 boete, subs. 10 dagen hecht. Antonius Johannes D. en Antonius S., beiden te I Hoorn, huisvredebreuk, ieder 10 dagen gev. Teunis B., Cornelis Z., Izaac M., Arie S. en Adrianus M., allen te Medemblik, verhinderen van het lossen van een schip, verzet tegen de politie en overtreding art. 34 der politie-verordening te Medem blik, ieder 6 dagen hecht. f.®n ?ota naar aanleiding van het verslag be- rekkelijk het wetsontwerp tot toekenning van een renteloos voorschot uit 's Rijks schatkist ten behoeve van den aanleg van een spoorweg van de Van Lwijcksluis naar Schagen, heeft de Minister van Waterstaat de voorwaarden medegedeeld, waarop de Hollandsche IJzeren Spoorweg-Mij. bereid is de exploi tatie van de lijn op zich te nemen. (led. Staten waren voornemens voor te stellen om, met opheffing van het Heemraadschap van den Am- stel en Nieuwer-Amstel, over te gaan tot het in 't leven roepen van een nieuw waterschap met een van sehuldplichtige landen, waarvan een bunder- geld zou kunnen worden geheven, voornamelijkm et het oog op het onderhoud van de wegen. Nadere overweging bracht hen echter van dat voornemen terug, omdat zij de mogelijkheid voorzagen dat Am sterdam op den duur een deel der wegen overneemt, en daarmede opheffing van lastgevende tollen kon gepaard gaan. Ged. Staten doen nu een voorstel om een aantal wegen aan de gemeente Amsterdam over te doen. Ook de gemeente Nieuwer-Amstel heeft zich bereid verklaard een deel der wegen over te nemen. De rest der wegen wordt overgedragen aan den Binnendijkschen Buitenveldschen polder, den Midden polder en den Bovenkerkerpolder. De provincie neemt op zich de pensioen- en wacht- gelds-verplichtingen, tegenover de beambten, terwijl enkele beambten in dienst der gemeenten Amsterdam en Nieuwer-Amstel zullen overgaan. Bij den Hoogen Raad werd gisteren conclusie geno- de zaak van een zevental personen, door de rechtbank te Almelo en het gerechtshof te Arnhem veroordeeld ieder tot f 8 boete of 8 dagen hechtenis, wegens het inbreuk maken op eens anders auteursrecht, drie maal gepleegd, door het, als leden der Socialistische .iooneelvereeniging, opvoeren van het tooneelstuk „Allerzielen van Herman Heyermans Jr., waarvan deze aan de Nederlandsche Tooneelvereeniging te Amsterdam het uitsluitend opvoeringsrecht had over gedragen tot 24 December 1908. Voor de requiranten was aangevoerd, dat de heer Heyeimans zich niet het uitsluitend opvoeringsrecht had voorbehouden, en dit ook niet had kunnen doen, omdat hg het reeds had verloren door overdracht aan de bedoelde vereeniging, toen zijn werk door den druk werd gemeen gemaakt. Intusschen concludeerde adv.-gen. mr. Ort tot niet- ontvankelij kverklaring van het cassatie-beroep. j adv'"Sen" achtte de aangevoerde middelen onge grond, daar het auteursrecht omvat zoowel het uitsluitend recht tot uitgave als dat tot opvoering en het auteursrecht ook kan worden voorbehouden voor de rechthebbenden van den auteur, terwijl de auteur het recht behoudt, ervoor te waken, dat het opvoeringsrecht niet verloren gaat. De uitspraak volgt 30 December. OEMENüü NIEUWS. Uit „de Egmonden". Openbare vergadering van den Raad van Egmond- binnen op Maandag des n. m. half twee in het raad huis te Egmond a. d. Hoef. Aanwezig alle leden. Voorzitter de heer P. Pranger, burgemeester. Na opening, lezing der notulen, welke onveranderd worden goedgekeurd en geteekend. Ingekomen zijn: a. een adres van de nieuw opgerichte tooneelveree niging te Egmond-binnen, houdende het verzoek om of het stemlokaal of één der lokalen der Op. Lag. School tot repetitielokaal te mogen gebruiken. Besloten, dat deze vereeniging een dier lokalen tot vederopzeggings toe mogen gebruiken, welke moet het Bestuur regelen met het Hoofd der School. b. een uitvoerig adres van de vereeniging tot bevor dering van het vreemdelingenverkeer voor de Binnen- Lgmonden met een bijlage. Het adres bevat eene uit eenzetting van de wcnschelijkheid der aansluiting aan de gasfabriek van Egmond aan Zee en verzoekt den ad, stappen in deze richting te doen. De bijlage is een naamlijst van 4f) inwoners van Egmond a. d Hoef die zich wenschen aan te sluiten. Aanwezig op de zitting is de heer Rijkens uit den Helder, adviseur van Egmond aan Zee in zake de gas fabriek. Deze heeft reeds in „comité generaal" den Raad omtrent de zaak ingelicht. De voorzitter vult dit in de openbare zitting nog aan. Hij zegt, dat de gewenschte aansluiting zonder geldelijke offers van de zijde van Egmond-binnen niet gaan zal. Er wordt lang over de zaak gediscussieerd. De bestaande gascommissie, n. 1. de voorzitter, en de loeren Groot en de Wit zullen zooveel mogelijk do zaak onderzoeken, ook het Dag. Bestuur zal dienaan gaande in contact treden met dat van Egmond aan Zee om te vernemen op welke conditie's deze aansluiting zou kunnen geschieden. Algemeen was men echter van meening, dat zij, die zich reeds hadden afgegeven voor aansluiting voor de aansluiting binnenshuis zelf hadden te zorgen. Tevens werd opgemerkt, dat de gemeente een bepaald aantal lantaarns moest doen branden omdat Egmond aan Zee wei de lasten maar ook bij een eventuëel tekort ook de lasten had en dus Egmond-binnen door spr. aanslui ting met de gemeenteverlichting hierin een weinig hij te dragen had De gasfabriek zal dus onderzocht wor den. De Raad meende, dat een groot aantal van de opgegevenen zich zouden terugtrekken wanneer zij ver nemen dat ze voor hun eigen aansluiting moeten zor gen. Wordt hierdoor het aantal van gegadigden te klein, dan vervalt natuurlijk het algemeen belang in deze en kan er dus van offers van gemeentewege geen sprake meer zijn. De gemeentebegrooting voor 't dienstjaar 1908 is teruggekomen van Ged. Staten met de opmerking, dat t gevraagde subsidie van 1200 volgens art. 53 van de wet op t Lager Onderwijs niet kan worden toege staan, wel 500. Het eindcijfer van do begrooting is hiermede in over eenstemming gebracht. Alsnu komt aan de orde de onhoudbare toestand van den straatweg op de hoogte van den hoer Schild. 1 De voorzitter had eenige plannen ter verbetering op- gemaakt en hiervan de kosten laten opmaken. Het grootste plan wat putten laten graven aan beide zijden van den straatweg, om deze met een pijp onder Door den sterken drank beneveld, is de land mansknecht O. onder Tholek in een waterleiding geraakt. Zijn lijk is gevonden, tJ e Delft kregen twee jonge werklieden twist. De een Wierp den ander met een brandende lamp. De getioffene geraakte in brand en vol wonden. 'f® Eindhoven is bij de firma Lurenmans Co. sigarenfabrikanten, weer een staking uitgebroken. Te Maarn is een rangeerder onder den trein geraakt en overleden. Hij is gehuwd en vader. - Op den Utrechtsehen weg kwam gister een auto met een fietser in botsing. Fietser en een inzittende zijn licht gewond, de auto zeer beschadigd. Op de lijn Arnhem-Oosterbeek maakte een ploeg baas zich zeo driftig op het werkvolk, dat hij een be roerte kreeg. -°p,de korporaal-kok A. Brandse van Muiden is bij Naarden Zondagavond geschoten. Hij is in 't been geschoten. Wraakneming zegt men. De zusters der Vereeniging brachten in de maand November 545 bezoeken aan 25 patiënten. In de week van 25 tot 30 November zijn in het badhuis van het „Witte Kruis" genomen 72 kuipbaden, 84 regenbaden le klas en 153 regenbaden 2e klas, tezamen 309 baden. Het Alkmaarsche elftal van Alcmaria Victrix heeft Zondag een 0—1 overwinning behaald op Swift I van msterdam. Daarmede is de zevende overwinning in c it seizoen verworven en daarmede stijgen tevens de kansen op de eerste plaats in hare competitie. In de vergadering van afgevaardigden van Typogra- en to dezer stede in „het Wapen van Munster," wer en tot leden van het Dag. Bestuur gekozen de Ileeren: W. van der Snel, Voorzitter; A. Lut Seereta- ns en J. Kausch tot Penningmeester. Voorts werd de contributie bepaald, tferwijl het minimum loontarief, de arbeidsduur en het onderwijs der leerlingen tot een vo gende vergadering werden aangehouden, die reeds bepaald werd op Zaterdag a. s. Wanneer men de zaken goed heeft voorbereid, zal men trachten eene conferentie met HH. patroons te verkrijgen. Alkmaar. GEBOREN: 30 Nov. Cornelis Johannes, z. van Johannes Teileman en Jannetje Hamers. 2 Dec. Nikolaas Jacob, z. van Pieter Wortel en Trijntje Trompetter. Philippina, d. van VVijpke Wijpkema en Hermina Godefrida Menthen. OVERLEDEN: 2 Dec. Anna, d. van Berend Kootje en Maartje van Veen, 3 m. 3 Maria Elisabeth Post, wed. van Josephus Hubertus Wolff, 74 j. -o,- mei ccü jjjjp onuer den straatweg met elkander in verbinding te brengen, om dan zoodoende het water naar de vaart ai te voe ren. Ilij kon echter niet zeggen dat dit afdoende zou zijn. ''>',1 verzoekt den heeren raadsleden tevens lid van t polderbestuur, ook eens hun gedachten hierover te la ten gaan. Een ander plan wasde straatweg daar zoo sterk te verlagen dat het water hieroverheen eene afwatering naar do vaart zou zoeken. Alsnu kwamen de tongen los over de oorzaak van dien moddertoes'tand. Eenige leden meenden door het mestrijden van het stet. Men wist echter geen andere losplaats aan te wijzen. De heer Apeldoorn meende echter, dat 't niet zoo zeer in het mestrijden zat als wel in den slechten wee naar het stet. Besloten, te onderzoeken of de gemeente die los plaats zou kunnen koopen van den heer Gulcher. De 'gemeente kon er dan afdoende verbetering inbrengen. rondvraag sluit de voorzitter de vergadering, en gaat de Raad in geheime zitting over ter behandeling van eenige reclames tegen den II. O. Voordracht voor onderwijzer aan de O. L. S. alhier (vacature Tide)P. Winkel, Haarlem J. Strubbe, ZijdewindP. Andrmga, Bellingwolde. No. 1 werd I heden, 3 Dec., benoemd. De gezondheidscommissie te Franeker heeft aan alle jongens der hoogste schoolklassen in de gemeenten 11 aneker, Franekeradeel, Barradeel en Hennaarderadeel le* uitgereikt over de nadeelen van het vroeg tijdig rooken, geschreven door dr. Mulder, medicus aldaar. Dr. M. constateert daarin, dat vroeg rooken leidt tot kleurenblindheid, verzwakking van het gehoor slechte werking van hersenen en bloetvaten, bevorde ring van drankgebruik, ondermijning der vólksgezond- Bij de herstemming op den 2 j.l. voor een lid van den gemeenteraad (vacature L. Switzer) is gekozen de lieer D. Vas Visser (liberaal) met 365 stemmen, ter wijl op den heer P. Jongens (soc. democraat) 269 stemmen werden uitgebracht. Simon R., Alkmaar, kinderwettenzaak, uitspraak tot nader uitgesteld. Pieter K., Heer Hugowaard, kinderwettenzaak, mis handeling, f 10 boete, bij niet voldoening plaatsing in een tuchtschool voor den tijd van 2 weken. Johannes H., Zuidscharwoude, mishandeling, f 10 boete, subs. 14 dagen hecht. Klaas W-i Hoorn, gedetineerd in het huis van be waring te Alkmaar, verduistering van een wagen, 3 maanden gev., overeenkomstig den eisch van het Alhier zal den 6en December een vergadering ge- houden worden ten huize van den heer C. Schagen, met het doel om alhier en omliggende plaatsen een district te vormen, dat zich aansluit bij den ijsbond Hollands Noorderkwartier, te noemen Wognum, Nib- bixwoud, Benningbroek, Sijbekarspel, Abbekerk, Lam- bertschaag, de Weere, enz. Op deze vergadering zullen ook tegenwoordig zijn de Districtsvoorzitters van Nieuwe Niedorp en Hoogkarspel. Vooraf zal er door de rederijkerskamer „Aurora' een tooneelstukje worden opgevoerd, getiteld „IJsver maak" door K. Koster. KORT NIEUWS. De Urker visscher H. Visser is te IJmuiden verdronken. Een weduwe met zeven kinderen blijven onverzorgd achter. Te Klundert is met andere bonte kraaien er weder een manke aangekomen, die daar reeds vier winters is verschenen. Oude Niedorp (November). O eb or en Maria, d. van Pieter Borgmeijer en Injntje Dekker. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat bij H. H. Gedepu- teeide Staten dezer provincie is ingekomen een ver zoekschrift van T. WITTEVEEN te Bergen, om vergunning tot den verkoop van sterken drank in het klem alleen aan logeergasten in het perceel Stationsweg Binnen twee weken na deze bekendmaking kan een ieder tegen liet verleenen der vergunning schriftelijk bezwaren bij hun college indienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Alkmaar, den 2 Dec. 1907. HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alk- ma a r, brengen ter algemeene kennis, dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan t-ruT/ ''"Swlicude verzoek met bijlagen van H. G. SCHOEN, aldaar, om vergunning tot het oprichten van eene vleeschrookerij in het perceel Ritsevoort, Wijk A No. 8. Bezwaren tegen deze oprichting kunnen worden ingediend ten raadhuize dezer gemeente, mondeling op Dinsdag 17 December e.k., 's voormiddags te elf uur en schriftelijk vóór of op dien tijd. Gedurende drie dagen vóór gemelden dag kan de verzoeker en hij, die bezwaren heeft ingebracht, op de secretarie dezer gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kennis nemen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 3 Dec. 1907.DONATH, Secretaris. ATJEH. AMSTERDAM, 3 Deo. De correspondent van het „Hbld." te Batavia seint: Op telegrafischen last van den Landvoogd is een compagnie wielrijders naar Atjeh gezonden. STOOMSCHIP GESTRAND. AMSTERDAM, 3 Dec. Het „Hbld." meldt: op de Noorderhaaks, in het Westgat nabij de witte boei, is een 2/m. stoomschip gestrand. De sleepbooten „Atlasé" en „Hercules' en vletterlieden vertrokken ter adsisten- tie. EEN KWAADWILLIGE. ARNHEM, 3 Dec. Maandagmorgen geraakte het ■vaartuig „Elis", toebehoorende aan den schipper G. Nieboom even boven het dorp Ochten aan den grond. Een oogenblik daarna kwam de sleepboot „De Maas" afvaren. De schipper praaide deze boot en maakte niet den kapitein het accoord, wanneer zijn vaartuig af gesleept werd, zou de kapitein 7.50 en zoo niet 2.50 ontvangen. Heel spoedig was het schip losge maakt, doch nu eischté de kapitein 10, en toen de schipper deze som niet wilde betalen werden door de kapitein eenige revolverschoten gelost, zonder evenwel te treffen. De schipper heeft bij de rijkspolitie alhier van een en ander aangifte gedaan. AANBESTEDING VAN EEN R. K. KERKGEBOUW. NIJMEGEN, 3 Deo. Te Nijmegen is heden aanbe steed de bouw van de St. Jozefskerk op het Keizer Ka- relplein aldaar. De laagste inschrijver is de heer N. Groenendaal te Breda voor 126.500, de hoogste in schrijver den heer H. Slogers te Amsterdam voor J 162.578. EEN LIJK OPGEVISCHT. ROTTERDAM, 3 Dec. Hedenmorgen om zeven uur is uit de Coolsingel, aan de Ooolvest opgevischt het lijk van den 49-jarigen II. J. Kuypers. De man was vroeger geruimen tijd in het armenhuis verpleegd. Het leven aldaar scheen hem niet te behagen, bovendien vertoonde zich licht aan de horizon, want de mail had een erfenis van 1200 in het zicht. ertrouwende dat die erfenis spoedig zijn deel zou worden, verliet hij het gesticht, maar de erfenis kwam nog niet, de man begon te zwerven, ging zich boven dien nog al eens te buiten aan sterken drank. Omtrent de oorzaak van zijn te water geraken vermoedt men dat hij weer in eenigszins beschonken toestand langs de Coolsingel rondzwierf en door zijn bijziendheid te wa- tor raakte. Het lijk is naar Crooswijk overgebracht I ONDER DE MACHINE. LEEUWARDEN, 3 Dec. Vanmorgen om zes uur I xr m r °nker de wagenmeester bij het Staatsspoor Mulder bij liet oversteken van de rails op het station door een machine gegrepen en meegesleept door de on der de machine uitstekende deelen. Zijn borstkas werd ingedrukt en een paar ribben, een arm en een sleutel- been werden gebroken. SCHILDERIJ ENVERDUISTER1NG. ROTTERDAM, 3 Dec. Door de politie van het bu reau aan de Groote Pauwesteeg wordt de opsporing en aanhouding verzocht van den ongeveer dertigjarigen schilder Ch. Kluytmans uit Antwerpen, die verdacht wordt van verduistering van 2 schilderijen. Een hier van, op een koperen plaat, heeft een waarde van 1500 KEIZER FRANS JOZEF. WEENEN, 3 Dec. Ter gelegenheid van den ver jaardag zijner troonsbestijging (welke plaats had 2 December 1848) was gisteren het eerste werk van Kei zer Erans Jozef het teekenen van een amnestiebesluit, omvattende alle gestrafte soldaten. UIT PORTUGAL. LISSABON, 2 Dee. Gisteren en heden is alles vol komen rustig gebleven in het geheele rijk ondanks de geruchten, door de oppositie-partijen verspreid over be- toogmgen der omwentelingspartijen te Oporto en der republikeinen to Lissabon. Het blad „El Mundo" is voor een maand geschorst. DE FINANCIëELE CRISIS IN CHILT. SANTIAGO (Chili), 2 Dec. De Kamers zijn het volmaakt eens met de regeering, wat betreft het zoeken naar middelen, om de tegenwoordige financiëele crisis op te lossen. SPANJE EN MAROKKO. MADRI D, 2 Dec. In den Senaat behandelt men de begrooting. De liberaal Gullin vergelijkt het optreden \an rankrijk en Spanje in Marokko; Frankrijk voor- waarts trekkend, Spanje achterblijvend en zelfs geen schip naar Casablanca zendend. Spr. voegde er aan toe, dat de toestand het leger verbittert en vernedert. De heer Maura antwoordde, dat de regeering zich er toe bepaalde een beperkte strijdmacht uit te zenden uitsluitend ter vestiging der politie, overeenkomstig de Acte van Algesiras, zonder zich te wagen aan een con flict. Frankrijk kon de maatregelen nemen, welke het wilde ten aanzien van de leger-operatiën. Onze rust is verzekerd op de Noordkust; wij hebben niets te ma ken met de grenzen van Algiers of met andere gren zen. Toch waren onze troepen gereed, indien zij tot tusschenkomst genoodzaakt waren geweest. We had den evenwel niet noodig daartoe over te gaan, naar aanleiding van het incident, dat Frankrijk noopte tus- schon beiden te treden, daar het voorgevallene niets te niaken heeft met de Acte van Algeciras. Het Marok- kaansche vraagstuk legt Spanje de verplichting op zich te versterken in Europa. De regeering zal dien overeenkomstig voortgaan met de organisatie der zee macht. (Toejuichingen.) Ongecorrigeerd.) Eerv. Verm. „Hampstead and Highgate Express" 1907. V/////M/. abcde fgh Mat in 2 zetten. (Oplossingen worden onder het motto Probleem binnen veertien dagen ingewacht aan het bureau van dit blad). Oplossing van probleem No. 96 (J. Colpa). 1 Pb5 - d4 (5) Ibl (b3) 2 Pb3 (1) =6 lc4 2 Da7 (1) kd4 2 Le8 (I) 1 ld4 2 b4 (1) I p onv. 2 Peb (1) J 10 Zoodat met dit probleem in den oplossings-wedstrijd tien punten zouden kunnen behaald zijn. Goede oplossingen ontvingen wij van de heeren P. J. Boom, F. Böttger O. Bramer, C. Brouwer, G. van Dort, G. Imhülsen, J. de Jong, G. Nobel, P. Ooykaas en C. Visser allen te AlkmaarDs. H. Groe- neveld te Vlijmen, Mr. Ch. Enschedé te Haarlem, C. C. J. de Ridder te Ede, S. te S., O. Boomsma te Kampen en C. J. Strick van Linschoten te Bunnik. Juist bij tijds om er het een en ander van mede te deelen, ontvingen wij den uitslag van het tornooi „Hampstead and Highgate Express". De 6 prijzen en 6 eervolle vermeldingen werden 'allen behaald door Engelschen, "Amerikanen en Australiërs, behalve de derde eerv. verm., die onzen blinden landgenoot H. L. Schuld ten deel viel van de 59*) correkte problemen, die de jury te beoordeelen kreeg, verwierf dat van den heer Schuld dus de negende plaats met welk succes wij hem van harte gelukwensclien. Wij meenden onze lezers eerst met dit probleem kennis te moeten laten maken, vóór dat wij een der andere publiceerden omdat wij aannamen, dat deze 2zet hen het meest zou interesseeren. Van no. 99 kunnen wij niet te veel zeggen zonder de oplossing te verraden. Toch maken wij den be langstellende er opmerkzaam op hoe de sleutelzet goed is op zich zelf en in zijne gevolgen (hij verlost ons van een dual) terwijl de onverwachte wijze waarop de witte koning in den sirijd wordt betrokken o.i. Van de 68 ingekomen problemen waren er 6 incorrect, werden er twee gedisqualificeerd terwijl er één door den inzender teruggenomen werd.

Alkmaarsche Courant | 1907 | | pagina 2