STADSNIEU WS] Gemeenteraad yan Alkmaar, Bekroond. Uit Oterleek. Uit Stompetoren. Uit Schagen. Uit Heerhugowaard. Uit Bergen. Ware.ft aangiften van mond- en, klauwzeer eenige we Wielrljden. Alkmaarsche IJsclub. 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. Reclame-artikelen. VERGADERING van den op Woensdag 4 December 1907, 's-nam. 2 uur. Strafrecht bij herhaling begaan (dronkenschap); 9o. Zij, die bij onherroepelijk geworden rechterlijke uitspraak van hun kiesrecht zijn ontzet. Na een breedvoerige toelichting dezer conclusies verklaart het hoofdbestuur zich voor invoering van stemplicht, waardoor de kiezers bij de wet verplicht zullen worden, ter stembus te gaan. En verder ver klaart het zich voor het stelsel van evenredige verte genwoordiging, zooals dat in het meergenoemde kies rechtrapport is uiteengezet. De vergadering waarin deze gewichtige aangelegen heid zal worden behandeld, zal gehouden worden in de tweede helft van Januari a.s. RECHTZAKEN. Arrondissements-Rechtbank te Alkmaar. Zitting van Dinsdag 3 December. Kinder wettenzaak. De eerste zaak werd heden weder met gesloten deuren behandeld. Vier jeugdige Hoornsche jongens Hendrik M., Bertus van B., Johannes en Petrus de J. moesten het eerst terechtstaan. Mr. Reeringh was hun als verdediger toegevoegd. V er duistering. Catharine H., echtgenoote van Christiaan P., te Den Helder woonachtig, nam als tweede beklaagde op de bank der beschuldigden plaats. Zij legde de volgende bekentenis af. Op 12 October kwam zij in den schoenenwinkel van Martinus Cornelis Hoogenbosch te Den Helder, waar zij door diens zoon, Martinus, te woord gestaan werd. Zij vroeg jongens-rijg laarzen op zicht, daar haar zoontje schoenen noodig had. Haar doel was om die schoenen te beleenen, hetgeen zij dan ook gedaan heeft. Drie paar beleende zij 's avonds in de bank van leening van Jozef Mozes Richter, en kreeg daarvoor f 4. Den volgenden dag kreeg zij voor de andere schoenen f 1,25. Het lag in bedoeling de schoenen later weder in te lossen, maar deze waren nog geen 4 dagen beleend, of de politie werd in de zaak gemoeid, en nam de schoenen in beslag. De president vroeg hoe beklaagde hiertoe was ge komen, waarop deze het antwoord schuldig bleef. Op een andere vraag van den president antwoordde beklaagde dat zij 8 kinderen heeft. Voorts deelde zij mededat haar man f 11.40 per week verdient, en dat zij daarvan voor de huishouding f 8.75 krijgt. Haar man betaalt dan bovendien nog de huur. Op een nadere vraag zei bekl. nog dat zij toen in geld-ver- legenheid zat. Hierna werden de getuigen gehoord, waaronder Hoogenbosch, diens zöon en Richter. Aan laatgenoem- de vroeg de President of hij het niet vreemd vond dat die vrouw met nieuwe laarzen bij hem kwam om deze te beleenen, waarop getuige gemoedelijk antwoordde, dat hem dit in 't geheel niet vreemd voorkwam, ter wijl hij tevens mededeelde, dat deze vrouw, wel meer goederen bij hem beleent. Na deze mededeeling verkreeg de O. v. J. het woord tot het nemen van zijn requisitoir. Z. E. A. achtte in overeenstemming met de bekentenis van beklaagde hare schuld voldoende bewezen. Ook staat vast dat zij hare handelingen opzettelijk gepleegd heeft. Voor oen deel moet men medelijden met haar hebben, maar ook voor een groot deel niet. Zij heeft wel een groot gezin, maar haar man verdient 14.70, een zoon van haar 3.50 en een commensaal geeft 2.50, alzoo 20 en hier gaat de huur af. Als zij nu den commensaal niet houden, kan zij van 't overige er eerlijk komen, en haar boel behoeft dan niet naar de Bank van Lee ning gebracht te worden. Reeumeerende requireerde Z. E. A. hare veroordee- lmg ter zake vah verduistering tot 1 week gevangenis straf. Huisvredebreuk. Paulus B. en Jan L., bsiden arbeider te Grootebroek, moesten hierna terecht staan om de volgende reden. Het was in den nacht ven 20 en 21 October, dat zij zich toegang verschaften op het erf van Arie Rood, een landbouwer aldaar. Het was bij twaalven, en Rood die juist van een reis was thuisgekomen, hoorde twee per sonen op zijn erf komen. Naar buiten gaande zag hij twee personen, éen stond aan een boompje te rukken. Daarna werd er een trap tegen de deur gegeven, en hij hoorde, dat zij riepen, als wij er niet in mogen, trappen wij de glazen in, terwijl later een glas werd verbrijzeld. Beklaagde B. had een schop bij zich die door Jan L. in de poort van Rood werd gegooid. Jan Vijzclgar, ook een arbeider te Grootebroek was hen toen hij met 1 ieter Bruin liep tegengekomen. Zij waren met hen medegeloopen, en bij het erf van Rood gekomen, had ken geleden in deze gemeente aan de orde van den dag, thans beginnen deze tot de zeldzaamheden te be- hooren. Bij 58 veehouders, door wie aangifte is ge daan, is deze ziekte geconstateerd onder een totaal van 715 stuks hoornvee, groot en klein. Ten opzichte van het vee van 24 veehouders zijn de voorgeschreven maat regelen, wegens herstel, ingetrokken. Slechts éénmaal werd door den Burgemeester, na ingewonnen advies van den districtsveearts, vergunning verleend tot ver weiden. In aansluiting op het medegedeelde in het nummer van Maandag 1. 1, aangaande den diefstal bij den ar beider P. N. op het Woud alhier, kan worden gemeld dat het goud en zilver op het erf teruggevonden is, ook het doosje waarin het geld was geborgen vond men terug, doch ledig. Door induwen van de buitendeur heeft men zich toegang tot de woning verschaft, terwijl het kastje waarin het gestolene was opgeborgen zeer zeker met een sleutel is geopend, daar van opening met gewéld geene sporen aanwezig waren. De politie die onafgebroken in de weer is, heeft tot heden geen spoor van de daders kunnen ontdekken Eenige personen zijn reeds in verhoor genomen doch zonder resultaat. Gaar ne hopen wo dat de schuldigen spoedig ontdekt worden en vooral dat het geld, dat eenige dagen geleden voor het meerendeel van de spaarbank was gehaald, wordt teruggevonden. gen onder de brandmeesters weer ontevredenheid. Door dat niet allen even vroegtijdig en zoo spoedig mogelijk gewaarschuwd worden, kunnen zij geen overleg met el kaar plegen, en komt dikwijls een gedeelte van deze brandmeesters buiten hun schuld te laat bij een brand. Wanneer de brandmeesters en presidenten der corpsen telefoon krijgen, zoodat zij ten spoedigste' op de hoogte van een uitgebroken brand kunnen gesteld worden, dan zou er zeker reeds een belangrijke verbetering tot stand zijn gekomen. De heer L. Prins Az. alhier, behaalde met de door hem ingezonden Raskippen (10 stuks) op de Pluimvee- Tentoonstelling deze week te Hoorn gehouden, waar van 7 stuks zijn bekroond, de volgende onderschei dingen 4 eerste, 2 tweede en een derde prijs, terwijl hem ook ten deel viel een eervolle vermelding. Verslag van de vergadering der IJsclub Oterleek. Afd. IJ. H. N. Opening door den voorzitter. Jaar verslag van den Secretaris. Idem van den Penning meester. Nazien der rekening door de heeren D. Kay en P. Levendig. Deze wordt goedgekeurd, bedra gende aan ontvangsten plus vorig saldo 584.195 en aan uitgaven 119.375. Batig saldo 1907 464.82. Verkiezing bestuursledende heeren 8. Brak, O. Tool en A. Hoogland herkozen, 't Voorstel van den heer J. van Albada om den Braak in den Oterleeker polder in onderhoud te nemen, als daarop het ijs betrouwbaar is, totdat de Ringsloot voor 't verkeer kan worden geo pend, wordt aangenomen. Nog besluit men tot het aanschaffen van materiaal, als lijn voor de A, bezemstokken enz. enz., tot het zoo noodig aanvullen der verbandmiddelen en den heeren J. Blom en C. Tool, afgev. ter Algem. Verg. te Scha- gen, vrij mandaat te geven bij de te houden stemmin gen. Daarna sluiting door den voorz., den heer S. Brak. Bij de gehouden stemming van ouderling en diaken m den^kerkeraad der Ned. Herv Gern. alhier werd de lieer K. Zwiep als ouderling en de heer F. de Boer als diaken gekozen, s* Den 3den Dec. vergaderde alhier de raad der ge meente. B. en W. werden gemachtigd tot verpachting van de marktgelden en tot aanbesteding van het ver voer der kaas op de vroegere voorwaarden. Het voorstel tot nadere regeling van de belooning van kaasdragers en wegers werd verworpen en de bepalingen daarom trent gelaten zooals ze zijn. Besloten werd geen eigen paard aan te koopen voor den reinigingsdienst, omdat bij nader onderzoek het huren van een paard goedkoo- per is gebleken te zijn. Van de gedempte Laansloot zullen geen boomen verwijderd worden. Wel zal daar nog een lantaarn meer geplaatst worden en wel ter hoogte van het perceel O. Roggeveen. Voor het voor- loopig onderzoek naar een tramverbinding Helder behagen werd 100 toegestaan. Op het adres van P. Raat e. a. betreffende intrekking besluit doortrekking I.andbouwstraat werd afwijzend beschikt. Evenzoo op het adres van Jb. Stammes e. a. tot overneming der brug bij de Bierkade. Tot onderwijzer aan de O. L. S, werd met algemeene stemmen benoemd de heer P. Win kel te Haarlem. De heeren Bijpost, Smit en Asjes wer den herbenoemd tot leden der commissie van het Riet bosch. liet suppletoir kohier der hondenbelasting 1907 werd vastgesteld zooals B. en W. dit voorstelden. Eene atschrijving van hoofdelijken omslag werd toegestaan^ De voorwaarden tot aanbesteding van het schrobben der straten werden vastgesteld en ook het suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag 1907, zooals dat door B. en V was ingediend. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de voorzitter de vergadering. Bij het a.s. Kerstfeest zal in de Herv. Kerk een - - Kerstboom worden geplaatst. Bij deze gelegenheid beklaagde L. de schop over de poort van Rood gegooid, zullen door het gemengde zangkoor, onder leiding van VPTYl f'T* hflrltlpn noT>o/\riA« 1_ I rlnn linnv 1.' .1 1 i -i Verder hadden beiden personen van de zaak niets meer gezien, hetgeen zij dan ook, als getuigen gehoord, ver klaarden. Ook Rood en zijn vrouw verklaarden, zooals vermeld, maar Rood kon beklaagden niet herkennen. Wel waren er twee personen die al deze baldadighe den hadden uitgehaald. Beklaagden zeiden dat zij niets hadden gedaan. Zij waren niet dronken geweest, zeiden zij op een vraag van den president. Zij hadden geen schop gehad, zij waren wel vóór, maar niet op het erf van Rood geweest, en ontkenden ten stelligste het geen hen bij dagvaarding was ten laste gelegd. De O. v. J. hechtte weinig waarde aan hetgeen be klaagden tot hunne verdediging aanvoerden. Beiden, zei spreker, ontkennen pertinent en zeggen met dronken te zijn geweest, maar Z. E. A. neemt wel degelijk aan, dat zij dronken waren, getuige hunne handelingen dien avond. Waar is het dat zij beiden niet positief herkend zijn, maar getuige Vijzelaar heeft hen met een schop dien avond voor 't erf van Rood gezien, en ook de getuige Bruin. Beiden doen hun best om den dans te ontspringen maar dit zal hun niet gelukken. Z. E. A. eischte te gen beklaagde B. één maand en tegen Jan. L. 21 dagei gevangenisstraf, Wordt vervolgd, GEMENGD NIEUWS. Uit Koedijk. Benoemd tot onderwijzer aan de openbare lagere school ae heer C. W. Groen te Diemen. nr<">P/~.dö voor(Iracht waren geplaatst de heeren C. W. Groen te Diemen, H. Mastenbroek te Venhuizen •n J. H. Blokbergen te Hoorn (Terschelling). Uit Wieringen. Den 2den vergaderde alhier de ijsclub. Aanwezig 20 leden. Na opening, voorlezing en goedkeuring der notulen wordt besloten een stuk grond in hum- aan te nemen in den Stroeiër-Koogpolder voor den tijd van 10 jaar tegen f 15 per jaar, eig. de heer P. Wiegman Az. Dit land zal worden bekaaid, in welke daardoor te vormen kom (p.m. 1 hectare groot) water zal worden gehoost om langs dezen weg een goede ijsbaan te vormen. Door den heer N. J. Poel zal een bestek worden gemaakt, begroot op ongeveer f 70, waarna de bedijking in het openbaar zal worden aanbesteed. Met het toezicht werden belast de h.h. A. de Haan en N. J. Poel. Besloten een nieuw reglement op te maken en daarover de Koninklijke goedkeuring aan te vragen. Tot leden eener commissie werden daartoe benoemd de h.h. W. Bruul, N. J. Poel, O. J. Bosker en P. Krijger. den heer Stieltjes, eenige liederen worden uitgevoerd, terwijl door de jongere catechisanten en schoolkinderen enkele liederen zullen worden gezongen, onder leiding" van den heer Brugman. Door meisjes, die het vorige jaar tot lidmaten zijn aangenomen worden gaven in gezameld voor het doel. Men meldt ons: In de laatste vergadering van het bestuur der Toe- ristenvereeniging „Bondsbelang in Noord-Holland" is tot afgevaardigde naar de afdeelingsvergadering van Afd. I van den Alg. Ned. Wielrijdersbond benoemd de heer P. van Dijk Sr. te Hoorn. De bestuursfunctie!! zijn geregeld als volgt: Herman J. van Koolbergen, voorzitter, H. J. van der Aa, secre taris, O. Broerse Jr., penningmeester, allen te Amster dam; C. L. F. Sarlet te Haarlem, 2de secretaris; K. de Haas Cz. te Monnikendam, 2de penningmeester. Geslaagd. Voor het examen Boekhouden, gehouden door de Vereeniging van Leeraren in het boekhouden te Am sterdam, zjjn geslaagd mej. G. D. Henneman van Alkmaar en de heer C. A. Leijen van Bergen. Brand. In het groOte magazijn van de fabriek van verduur zaamde levensmiddelen ,,Kennemerland" van den heer P. A. de Lange heeft hedenmorgen een binnenbrand ge woed welke nog al belangrijke schade heeft aangericht. Bij het opensluJten der fabriek vanmorgen vroeg, ont dekte men een benauwde brandlucht en bij onderzoek bleek de zolder wan het magazijn te branden. Ten spoe digste werd de brandweer gewaarschuwd, waarop de „gelespoedig ter plaatse was en water begon te ge ven. Ondertussehen brandde de helft van den zolder met het houtwerk daarboven. Het gelukte evenwel vrij spoedig het vuur meester te worden, zoodat een tweede spuit van „Burgerplicht," die met een aantal brand weermannen was gearriveerd, geen water behoefde te geven. Door den rook was een hit, welke in de nabijheid van het brandende vertrek stond gestikt. De hooge en vele stapels bussen met verduurzaam de levensmiddelen hebben voor een deel veel geleden. erder bepaalt de schade zich tot den halven verbran den zolder en waterschade. Naar men ons zeide, wordt deze schade gedekt door verzekering bij de Maat schappij de Nederlanden en op Beurs-Polis. De oorzaak van den brand is onbekend, waarschijn lijk heeft het vuur reeds den geheelen nacht gesmeuld en is ontsfttaan in of bij den schoorsteen. Evenate bij zoovele brandejn, heerschte er hedenmor- Gisteravond vergaderde de Alkmaarsche IJsclub in het café „de Nachtegaal." De voorzitter, de heer J. Cock, opende de vergadering en deelde o. a. mede, dat de wedstrijd in het schoonriiden voor heeren dit jaar aan Leiden is afgestaan en dat er pogingen gedaan zullen worden door den Nederlandschen schaatsenrij dersbond om kunstrijders uit Christiania te laten ko men, waarvoor door de afdeeling Alkmaar ook 100 gestort wordt in het waarborgfonds, voor welk bedrag ook hier een voorstelling zal worden gegeven. Door ziekte van den penningmeester den heer H. Stikkel, was het beheer der financiën overgedragen aan en ac- coord bevonden door de heeren A. ,T. Stikkel en J. Lut- terot. Door den secretaris, den heer F. Wigman werd het jaarverslag voorgelezen, waarin o. m. herdacht werd den tocht naar Hoorn en den sneeuwwedstrijd, uitgeschre ven door de Alkm. Crt. De heer A. J. Stikkel bracht rapport uit over de fi nanciën, waaruit bleek, dat er een voordeelig saldo in kas was van 453.04, hetgeen met de geïnde contri butie een bedrag geeft van ongeveer 800. Bij de verkiezing van bestuursleden waarbij de hee ren J. Cock, G. Bossert Rz. en F. Wigman periodiek moesten aftreden en de heeren H. Stikkel en B. H. Slothouber bedankten, werden herkozen de heeren J. Cock, G. Bossert Rz. en F. Wigman en gekozen de hee ren Mr. A. A. Cnopius en F. W. H. van Straaten, wel ke de benoeming aannamen. Aan de orde was punt Vmededeeling omtrent po gingen tot het verkrijgen van een eigen ijsbaan. Door den vice-voorzitter, den heer G. Bossert, werd mede gedeeld, dat de huurder van den Kraspolder (nabij den Omval gelegen) genegen was tegen een vergoeding van J oOO dezen polder van nu tot einde Februari onder water te zetten en hem aan de IJsclub te verhuren. De heer van der Sleesen merkte op, dat er nog min stens i 500 onkosten voor onderhoud enz. bij zouden komen, dus dat dit de financiëele draagkracht der ver eeniging te boven zou gaan. Ook de heer Stikkel was van meening dat de club, die thans 250 leden telt, de kosten van een eigen ijs baan niet zal kunnen dragen. De voorzitter bracht het voorstel, den Kraspolder te huren, in stemming. Besloten werd dit niet te doen. De heer J. Cloeck bracht nog in het midden, dat de Alkmaarsche IJsclub vroeger een eigen baan bezat, maar dat, nadat deze afgeschaft is, de veel meer tot bloei is gekomen. Ook de voorzitter was bang dat de club leden zou vei liezen in geval er een eigen ijsbaan tot stand kwam, omdat dit allicht een contributie-verhooging ten gevol ge zou hebben. Spr. voelt alleen iets voor een eigen ijsbaan, omdat de singels door het publiek reeds stukge- ,.rt-den zijn, voordat de ijsclub banen mag maken. De heer r. d. Sleesen vroeg of er geen politiedienst voor het ijs bestaat. Wel wordt een bouwvallig huis door de politie bewaakt, zoodat er geen ongelukken door instorting kunnen gebeuren, maar niet wordt het ijs bewaakt, waar zoo gemakkelijk een ongeluk kan plaats hebben. De voorzitter antwoordde dat bij de politie al meer malen op toezicht is aangedrongen. Inzake de ijspoli- tic is echter nog niets tot stand gebracht. Door de ijsclub is reeds vroeger aangedrongen om bij de herzie ning van de politieverordening ijspolitie in te lasschen. lot nog toe is op dit adres geen antwoord ontvangen, waarop de heer Cnopius in overweging gaf andermaal een adres aan B. en W. te zenden, en zoo dit niet helpt aan de Provinciale Staten, vooral met het oog op het algemeen belang. Ijzingwekkend vindt spr. het, bij zwak ijs zoovele kinderen op de singels te zien loopen. De heer Bossert is evenals den vorigen spreker van meening, dat er blijkbaar eerst menschenlevens zullen te betreuren moeten zijn, voor er politietoezicht uitge oefend wordt op zwak ijs. De heer van Straaten stelde de volgende motie voor de vergadering het betreurend, dat bij de figeerendc pc-Iitieverordeningen^le Alkmaarsche IJsclub onmach tig is het ijs op de wateren in en om Alkmaar in goe den staat te houden, noodigt het Bestuur nogmaals uit aansluiting met de gemeente-overheden te zoeken, teneinde verbetering in dezen toestand te krijgen. Bij acclamatie werd deze motie aangenomen. Bij de rondvraag wees de heer Cnopius er op, dat er altijd zooveel wandelaars op 't ijs zijn. Gaarne zou spr. zien lat dit verboden werd. Ook zou hij borden op het Paardenwed willen zien, waarop aangeplakt werd, welke buitenwegen goed berijdbaar zijn. De heer Nachbar wilde gaarne dat er eens een wed strijd gehouden werd in schoonrijden van alleen Alk- maarders, waarop door den voorzitter werd geantwoord, dat een dergelijke wedstrijd verleden jaar reeds op 't programma stond, maar toen door gebrek aan ijs niet is doorgegaan. Llierna werd de vergadering gesloten. Medegedeeld wordt a. dat is ingekomen een schrijven d.d. 21 November 1.1. afd. Onderwijs, van den Minister van Binnenland- sche Zaken, houdende bericht, dat de benoeming van de heeren L. Leijdesdorff en P. J. Glasz tot leeraren aan het Gymnasium voor den cursus 1907/1908 wordt goedgekeurd. Voor kennisgeving aangenomen. b. alsvoren, een schrijven d.d. 26 November 1.1. van het Bestuur van het Stads-Ziekenhuis, houdende het voorstel om voor gemeente-rekening aan te schaffen een Röntgen-apparaat, waarvan de kosten op f 2000 worden begroot. Gesteld in handen van B. en W. om bericht en raad. c. alsvoren, een schrijven d.d. 20 November 1.1. no. 87 van de Ged. Staten, houdende bericht van ont vangst van de Verordening op de keuring van vee en vleesch en den invoer, het vervoer, den doorvoer en den verkoop van vleesch. Voor kennisgeving aangenomen. d. alsvoren, een schrijven d.d. 27/30 November 1.1. no. 83 van de Ged. Staten, houdende bericht van ont vangst afschrift Verordening, regelende den werkkring van de Commissie van bijstand in het beheer van het gemeentelijk pensioenfonds. Als voren. e. alsvoren, een schrijven d.d. 30 November 1.1. no. 1872 van B. en W., b treffende herziening Verorde- ning op de jaarwedden der onderwijzers. In dit schrijven wordt medegedeeld, dat B. en W. de beslissing over de wetswijziging betreffende de onderwijzers-salarissen willen afwachten, alvorens zij hun advies doen drukken. Als voren. f. alsvoren, een schrijven d.d. 26 November 1.1. van de commissie uit de middenstandsvereenigingen inzake handelsonderwijs, houdende adhaesie-betuiging aan het voornemen van liet bestuur der vereeniging „de Am bachtsschool voör Alkmaar en O.", om aan deze school een avond-cursus voor handelsonderwijs te verbinden. Als voren. g. alsvoren, een adres d.d. 2 December 1.1. van de Alkmaarsche Exploitatie-Maatschappij, houdende het verzoek een brug te mogen leggen over de Singel gracht, voor haar bouwterrein. Gesteld in handen van B. en W. om bericht en raad h. Alsvoren een schrijven van den heer J. N. Kroone, houdende dankbetuiging voor zijne benoeming tot on derwijzer aan de 4e gem. school. i. Alsvoren een adres d. d. 3 December van den heer J. N. Kroone houdende verzoek om ontslag als onder wijzer aan de 4e gem. school. Het ontslag wordt eer vol verleend met ingang van een nader door B. en W, vast te stellen datum. Alsvoren een schrijven van den opzichter over de vereeniging Werkeloozen. Het Alkmaarsch Comité tot steun aan de werke loozen, verzoekt ons te melden, dat voortaan iederen Vrijdagavond voor de werkeloozen, die zich nog niet opgaven, de gelegenheid daartoe bestaat in de werk plaats van den heer J. Vlaming, Bloemstraat 3 des avonds van 7—9 uur. De firma Ferwerda Tieman, de bekende wijn handel, zond ons een paar aardige reclame-artikelen. In de eerste plaats een prijscourant, waarvan de voorzijde werd vervaardigd naar een oorspronkelijke teekening van J. Rotgans, een onzer bekende Hol- landsche teekenaars, en ten tweede een boekje, met vijf welgeslaagde teekeningen van Johan Braakensiek, eveneens speciaal voor deze firma vervaardigd. Zij heeft zich dus tot een paar artiesten gewend en daardoor de waarde harer reclame verhoogt. Goede wijn behoefde vroeger geen krans, thans is dit anders en de firma Ferwerda Tieman heeft gelijk, dat zij zorgt voor een smaakvollen krans. Voorzitter, de heer G. Ripping, Burgemeester. Tegenwoordig 15 leden. Afwezig de heeren de Wit en van den Bosch met kennisgeving. Secretaris de heer C. D. Donath.' De notulen der 2 laatste vergaderingen worden goedgekeurd. kaasdragers, houdende dankbetuiging voor de vérhoo- ging van zijn jaarwedde. Aangenomen voor kennisge ving. k. Alsvoren een schrijven d. d. 27 November 1. 1. no. 20 van de Gedeputeerde Staten, ten geleide van het goed gekeurde 2de suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag, dienst 1907, alsvoren. 1. Alsvoren een schrijven d. d. 27 November 1. 1. no. 57 van de Gedeputeerde Staten, ten geleide van de Ko ninklijk goedgekeurde verordening op het heffen van rechten voor het gebruik van het gemeente-slachthuis tot 1 Januari 1912. m. Alsvoren, een adres d. d. 3 December 1. 1. van de di rectie der Alkmaarsche Ijzer- en Metaalgieterij, hou dende verzoek een daarbij aangeduid hoekje gemeente grond aan haar te willen verkoopen. Wordt in handen gesteld van B. en W. om bericht en raad. Alvorens overgegaan wordt tot behandeling der agenda vraagt de heer Fortuin het woord. Hij merkt op, dat er aanmerking op is gemaakt, dat hij een bezoek gebracht heeft aan de scholen, in ver band met een artikel uit de wet op het L. O. Toevallig is het, dat spr. bij het bezoek aan de scho len opgemerkt heeft, dat het gebrek aan licht oorzaak was, dat het onderwijs niet tot zijn recht kwam. Daarover heeft hij een opmerking gemaakt in den raad, waardoor de zaak der verlichting ter hand is ge nomen. Nu vindt spr. echter op de oproeping een mededee ling van den voorzitter, dat raadsleden geen toegang hebben tot de scholen. Deze mededeeling, die spr. autocratisch noemt, heeft spreker verwonderd en dit optreden van den voorzitter wordt door den spr. sterk afgekeurd en alleen verklaard als gevolg van een stuk uit de Alkm. Courant. Wanneer de wet de raadsleden niet toelaat, dan had spr. die mededeeling gaarne op meer aangename wijze ontvangen. De Voorzitter wil slechts kort antwoorden. Hij heeft zich door niets of niemand bang laten maken. De brief is gedateerd 29 Nov. dus is geen gevolg ge weest van het stuk in de Alkmaarsche Courant van den hrer Tuijl. De zaak is echter deze, dat de districts-schoolopzie- ner den voorzitter er op opmerkzaam maakte, dat de opvatting van spr. van het desbetreffend wetsarti kel te ruim was, waarvan de mededeeling aan de raads leden een gevolg is geweest. Willen de raadsleden de school bezoeken, dan kan dat doordat de raadsleden steeds worden uitgenoodigd door de schoolcommissie bij de jaarlijksche openbare les. Met de mededeeling heeft spr. niets onaange- nrams bedoeld. Den heer Dorbeck lijkt het ook wel wat vreemd, dat raadsleden geen toegang hebben tot de scholen, Spr. hoopt dan ook dat deze mededeeling nog niet t ngevolge zal hebben, dat raadsleden meenen, dat zij geen toegang hebben. De heer van Buijsen meent, dat de bedoeling van de wet is, dat niet de school voor de raadsleden openstaat, maar er zal geen bezwaar tegen zijn, als de heer Fortuin zulks verlangt en daarvan kennis geeft aan B. en W. en het hoofd der school. De heer Melchers heeft dezelfde opvatting als de heer van Buijsen. Het wetsartikel geeft alleen aan de personen, die ten allen tijde toegang hebben. Door de vraag van den heer Fortuin is nu de be voegdheidskwestie ter sprake gebracht. Nu kan het gewenscht zijn dat leden van den raad eens uit eigen oogen willen zien en als deze opvatting, die van hooger hand is gekomen, doorgaat, dan zou het uit eigen oogen zien niet mogelijk zijn. Evenals de heer van Buijsen meent hij dat het wetsarti kel geen exclusief karakter heeft en met deze opvat ting betoogt spr. is de mededeeling van den voorzitter "i strijd. Gaf de wet aanleiding tot die opvatting, dan zou spr. dat betreuren, in het belang der zaak zou spr. de ruimere opvatting willen huldigen. De heer Glinderman gelooft niet, dat het de bi doeling kan zijn de raadsleden ten allen tijde toe te laten. Dan zouden zij in elke openbare raadsvergade ring verschillende zaken van 't onderwijs ter sprake brengen, en dat acht hij totaal verkeerd. Ook meent hij dat het beter zou geweest zijn, dat de heer Fortuin zijne opmerkingen had gemaakt in geheime zitting of i" de secties. De heer van der Feen de Lille was niet op de discussie voorbereid. Aan de hand der gemeen tewet gaat hij na hoe het toezicht op het onderwijs is geregeld. Spr. meent, dat als door B. en W. niet be-

Alkmaarsche Courant | 1907 | | pagina 2