BUITENLAND. STADSNIEUWS. Toezicht op woonwagens. RECHTZAKEN. Mishandeling. Een stranding. Het geval van de Amsterdamsche Studenten sociëteit. Uit St. Pancras. Burgerplicht te Heer Hugowaard. Uit de diamant-industrie. De „Calandstraters." St. Nicolaasmiddag te Utrecht. Een avontuurlijke vervolging- Een moordenaar op 't spoor. Electrische tram Velsen—Leiden. Inbraken en diefstal. „Nieuw Leven.-' Predikbeurten. Een jubileum. St. Nicolaasavond. Schade aan het telefoonnet. van Binnenlandsche Zaken, door de tusschenkomst van de commissarissen der Koningin in de provinciën, aan de gemeentebesturen verzocht, rechtstreeks aan hem op te geven, het getal ambtenaren, werklieden daaroüder begrepen, mannelijke en vrouwelijke afzon derlijk, dat in vasten dienst bij de gemeente is of zal zijn op 1 Januari 1908 en niet reeds, krachtens de wet, aanspraak heeft op Rijkspensioen. Het ligt in de bedoeling van genoemden Minister, om, nadat dit getal bekend zal zijn, aan de gemeente besturen het benoodigd getal formulieren of kaarten te zenden, ten einde voor elk ambtenaar als boven bedoeld een formulier worde ingevuld naar den toe stand op gemelden datum. Het Keizerlijk bezoek. De Duitsche corporatie zullen in den namiddag te Amsterdam ontvangen worden, wanneer de keizer van zijn bezoeken zal zijn teruggekeerd. Behalve vrijwel alle Amsterdamsche Duitsche ver- eenigingen, zullen er ook corporaties uit andere steden komen. Elke vereeniging zal door een tot drie personen vertegenwoordigd mogen worden. Te voren ontvangt de Duitsche keizer de Duitsche consuls hier te lande, dus niet alleen den consul- generaal en den vice-consul, doch ook verschillende Duitsche consuls, zoowel Duitschers als Nederlanders uit andere plaatsen van ons land. De Duitsche keizer zal 's middags hoogstwaarschijn lijk eerst het Rijksmuseum bezoeken en daarna de collectie-Six. Nu de Duitsche keizerin niet mede komt, vervalt het bezoek aan het Burgerweeshuisaanvan kelijk bestond n.l. het plan, dat de keizerin daar in den namiddag heen zou gaan. Tegen vier uur zal H. M. met Haar hoogen gast ten paleize terug zijn, waarna de „cercle" aanvangt. De Commissaris der Koningin in Gelderland dringt aan op streng toezicht op woonwagens, waarvan het aantal z. i. gaandeweg schijnt toe te nemen. Hij heeft niet zoozeer de woonwagens van kermisreizigers op het oog, als wel die, welke uitsluitend of hoofdzake lijk tot woning worden gebezigdwier bevolking meestal hoofdzakelijk leeft van bedelen of vermomd bedelen en groot gevaar oplevert voor de overbrenging van besmettelijke ziekten. Dergelijke woonwagens moeten zooveel mogelijk worden geweerd, o.a. door in de plaatselijke politie verordeningen eene bepaling op te nemen, waarbij het aan de bestuurders verboden is op of langs de openbare wegen in de gemeente standplaats te nemen verder door streng optreden der politie tegen de bewoners. In allen gevalle dient door de politie nauwkeurig aanteekening te worden gehouden van de namen, voornamen, ouderdom en domicilie van de bewoners dier woonwagens, van welke aanteekening de Com missaris der Koningin in het vervolg inzage zal nemen. Het gerechtshof te Arnhem bevestigde gisteren het vonnis der rechtbank te Zwolle, waarbij een Leidseh student L. R. de B., wegens mishandeling werd veroordeeld tot veertien dagen gevangenisstraf. Diefstal met geweldpleging. Wegens bovenstaand misdrijf, te Alkmaar gepleegd, werd gisteren H. J. E. door de rechtbank te Haarlem veroordeeld tot 1 jaar. De eisch was 3 jaar. Twee gevaarlijke heeren. C. en A. v. d. B., die geruimen tijd de Haarlem mermeer onveilig maakten, de eenden stalen, paarden staarten afsneden enz., werden gisteren veroordeeld respectievelijk tot 1 jaar en tot 9 maanden gevan genisstraf. GEMENGD NIEUWS. Uit Harenkarspel. Als een bijzonderheid dient vermelding, dat in deze gemeente met bijna 2500 zielen, gedurende de maand November geen enkel sterfgeval is voorgekomen. de kei in "aanraking was geweest in zijn prachtige motorwagen een bezoek aan onze stad. Voor dezen middag reed ook weer heusch de oude paardentram, thans als lijn 5, richting „naar de oude Wereldzee" met een brodje „vol" voorop. Oud-minister Kuyper was ook veder niet vergeten. Men zag iemand die veel op dr. Kuyper leek, met Beëlzebub samen in een rijtuig. Opschriften als „Een volk moet zijn groote mannen eeren" en „Zelfs ik, Beëlzebub, zijn grootste vijand, erkent zijn groote verdiensten" waren aan het rijtuig aangebracht. Zooals reeds is vermeld, strandde Dinsdagmorgen vroeg op een der gevaarlijkste plekken van de Noor- derhaaks bij Nieuwediep het Zweedsche stoomschip „Ninian Paton", geladen met ijzerwerk en stukgoed, komende van Antwerpen en bestemd naar Helsingfors. Bij het aanbreken van den dag vertrokken de sleep- booten Atlas en Hercules van Nieuwediep en de Cycloop van IJmuiden ter assistentie. Het bleek ech ter al spoedig voor de sleepbooten een zeer gevaarlijke onderneming het schip te naderenhet zat midden op de Razende Bol, en er stond een onzettende branding. Nochtans hadden eenige Ileldersche vletterlui een paar uur vroeger in een jol het schip weten te bereiken en aan boprd te klauteren zij zagen echter ook geen kans meer het schip weder te verlaten. 's Namiddags werd het sein voor het uitzenden dei- reddingboot geheschen, die om drie uur uit de haven het Nieuwediep vertrok. Na drie moeielijke reizen werden de vletterlieden en de uit 18 koppen bestaande bemanning, ónder wie twee vrouwen, gered en op een der sleepbooten over gebracht. In den stikdonkeren avond ging die redding lang niet gemakkelijkalle beleid en zeemanschap was noodig en Dorus Rijkers, de bekende schipper van de reddingboot, was het een pak van 't hart, toen hij te ongeveer acht uur den laatsten man behouden in zijn boot had. Ook Woensdag zijn de sleepbooten een groot deel van den dag in de nabijheid van het stoomschip ver bleven, doch ten slotte naar de haven teruggekomen het weer was te ruw en de branding te gevaarlijk om gemeenschap te verkrijgen. Typhus. Zeer getroffen is, naar de L. K. meldt, een gezin in de Limburgsche gemeente Mesch. Konden die menschen vroeger zich behelpen, thans liggen daar acht typhuslijders, zoodat alleen de huisvader bleef om hen te verzorgen. Helpen de ingezetenen van Mesch door allerlei giften, niemand bood zich aan ter verpleging. Daartoe zijn eindelijk een paar liefde zusters uit Maastricht gekomen. Het conflict te Krommenie. Naar men uit Krommer ie meldt, wordt de blik- fabriek der vennootschap Verwer Zaterdagavond stop gezet. tale nbraken gepleegd. Bij verschillen da winkeliers is geld uit de toonbanklade weggenomen, Gisternacht is te Veenendaal zelfs op zes plaatsen ingebroken. Dinsdagavond werd door de politie aangehouden, C. W., wonende te Den Up, gem. Ilpendam, die op de markt te Purmerend dienzelfden morgen twee koeien onder verdachte omstandighedsn te koop aanbood. De aangehoudene bekende met een ander zekeren H. W., de beesten ontvreemd te hebben, uit een stuk land onder de gem. Ilpendam. De koeien behoorden aan J. Out te Zaandam. Dienzelfden middag werd H. W., eveneens wonende te Den lip. door den rijksveldwachter A. de Boer te Landsmeer aangehouden' Beide verdachten werden'onmiddellijk ter beschikking gesteld van den burgemeester te Ilpendam. Naar de Tel. verneemt, is de piccolo v. d. H., die de euveldaden in de studenten-societeit te Amsterdam heeft bedreven, door de justitie uit de voorloopige hechtenis ontslagen. Het gerechtelijk onderzoek is in vollen gang en hiervan kan thans nog niets naders worden mede gedeeld. Op het bureau Gymnasium naar het N. v. d. D. meldt werd een vormelijk proces-verbaal van het voorgevallene opgemaakt en de delinquent, zooals dat heet, voor den officier van justitie geleid. Na kennisneming van het geval en een onderhoud met den jongen, kreeg men aan het parket de over tuiging, dat 't niet noodig was hier aan eenig „mis dadig" voornemen te denken. Op den leeftijd van dezen knaap komt 't meermalen voor, dat een ge heimzinnige drang, als een gevolg van puberteits verschijnselen, tot daden aanzet, die veelal het karakter van iets misdadigers aannemen en 't is dus niet uit gesloten, dat die aandrang hier is werkzaam geweest. Het kind is dan ook aan zijn grootmoeder, bij wie hij in huis woont, teruggegeven. Zangwedstrijd. Aan den nationalen zangwedstrijd voor dubbel quartetten voor mannen, uitgeschreven door de Duit sche mannenzangvereeniging te Amsterdam „Een dracht", welke op Zaterdag en Zondag a.s. in Bellevue aldaar gehouden wordt, zal deelgenomen worden door „Excelsior van Alkmaar in de tweede afdeeling. Hierin dingen ook mee quarteten van het Alkmaarsch Gemengd Koor en van „Onder Ons" ook van Alk maar. BURGERLIJKESTAND. ONDERTROUWD 5 Dec. Cornelis Hop en Ingetje Twisk. Willem Purrner te Schagen en Catharina van Vliet, alhier. GEBOREN: 5 Dec. Antonius en Jacob, zns. van Arie Kooijman en Jannetje Bras. 6 Gerritje, d. van Klaas Stadtman en Gerritje Krook. Jacob Willem, z. van Cornelis Lugtig en Anna IJpelaan. Eervol ontslag. Bij Kon. Besl. is aan den heer C. Roodzant, te Alkmaar, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als plaatsvervanger van den districts-veearts wien Dord recht als standplaats is aangewezen. „Evangelische Unie." In^ de godsdienstige «bijeenkomst zal Zondagavond om 7 uur spreken de heer Dr. J. Herderschee, her vormd predikant te 's-Hertogenbosch. Postduivenvereniging. De Postduiven-vereeniging „de Zwaluw" alhier, heeft heden de Koninklijke goedkeuring op hare statuten verkregen. Verdronken. Uit de rivier de Mark nabij Oudenbosch is het lijk opgehaald van den schipper J. v. d. L. uit Leur, die van de loopplank in het water was gevallen. Instorting. Aan de Gastelsche Beetwortelsuikerfabriek is gister namiddag een geheele muur, die langs de rivier de Mark was gebouwd voor den luchtspoorweg, ingestort en in de rivier terecht gekomen. Persoonlijke onge lukken kwamen daarbij niet voor. Voor de fabriek is het echter een groote schadepost, daar het luchtspoor niet meer werken kan. De vereeniging „De IJsboeier" te St. Pancras heeft hare algemeene jaarvergadering gehouden, waarin tot nieuwe bestuursleden werden gekozen de heeren G. Bruin, Jb. Bakker, D. Hartman en T. Ruys. Er werd bepaald dat hetzelfde vaarwater naar de laadplaats te Broek op Langedijk, als in voorgaande jaren, bij vriezend weer zal worden opengehouden. Tot dekking der kosten zal van elke 1000 kooien in de schuren opgeslagen, betaald worden 5 cent en van iederen hoop uien 21 /2 cent. Ook zal in deze medewerking verzocht worden van de bewoners in het zuidelijk deel van de gemeente Broek op Langedijk. De vergadering van deze kiesvereeniging den 4en bjj den heer Pijper gehouden, was door weinige leden bezocht. Na opening der vergadering en lezing der notulen van de vorige bijeenkomst werd mededeeling gedaan dat het aandeel voor Burgerplicht in de gemaakte kosten voor de stemming van leden voor de Prov. Staten f 7.50 bfedraagt. De benoeming van een be stuurslid werd uitgesteld. De goedgekeurde rekening van den Penningmeester sloot met een bedrag van f 96.29-1. Eene opwekking om ingezetenen te bewegen tot toetreding als lid was het einde der vergadering. Het getal werklooze diamantbewerkers, leden van den Bond, bedroeg deze week 3466, tegen 2751 in de vorige, alzoo eene vermeerdering van 715. De werklieden van de Vereeniging van Stuwadoors te Rotterdam worden nu weder bij het gaan naar en het terugkeeren van hun werk op de stoomschepen, gebracht en afgehaald met een stoombootje. Zij worden van dejandere bootwerkers geheel verwijderd gehouden, gaan naar het werk van uit het pakhuis in de Caland- straat en keeren daar na afloop terug. Moeten er ge reedschappen gehaald worden, hetzij te Katendrecht of in andere pakhuizen, dan wordt vooraf het centraal bureau van politie gewaarschuwd, vanwaar uit alsdan voor politietoezicht, tijdens het vervoer van dit gereed schap, wordt zorg gedragen. Het politietoezicht langs de kaden is na afloop der werkzaamheden, wanneer de Calandstraters huiswaarts gaan, met eenige rechercheurs en enkele bereden agenten vermeerderd. St. Nicolaasmiddag te Utrecht is gistermiddag weer zeer aardig geweest, ondanks het druilige weder. Het was in de stad gezellig en zeer druk, vooral op de Stadhuisbrug hoopten de menschen zich op. De studenten gaven weer talrijke vertooningen. Ouder gewoonte reed St. Nicolaas met zijn knechts door de straten. Veder bracht Prins Borghese, de beroemde automobilist, niettegenstaande hij bij Amersfoort met Aanvaring. Op het IJ is bij de graansilo een met lompen be laden ijzeren dekschuit, welke door de sleepboot „Christine Wilhelmina" van Haarlem naar hier werd gesleept, gekenterd, vol water geloopen en gezonken. De balen lompen waren bestemd voor de heeren Veer man en Zonen, kooplieden in lompen hier ter stede. Vermist. Sinds Woensdagmiddag vijf uur is L., beurtschipper van Neuzen op Middelburg, met zijn vaartuig liggende in de Rouaansche Kaai aldaar, vermist. Het vermoeden wordt uitgesproken dat hij verdron ken isde politie heeft den heelen dag gedregd, even wel zonder iets te vinden. In een gang te Rotterdam, die uitkomt aan de Baan no. 50 en waarin zich bevinden verschillende dwars- gangen met onbewoonbaar verklaarde woningen, werden Woensdagavond door omwonenden een paar mannen bemerkt, die er vermoedelijk op uit waren om lood, dat hier en daar nog op de daken is blijven zitten, te stelen. De politie werd gewaarschuwd en toen deze verscheen, werd zij door de beide kerels begroet met stukken glas van een door hen stukgeslagen ruit, waarmede zij van de daken af wierpen. Als antwoord loste de politie een paar schoten om hen vrees aan te jagen. Een van de mannen nam de vlucht in het kolenpakhuis van den heer A. F. van Eijck, uitkomende aan de Baan no. 46. Daar gevolgd, trachtte hij aan de achterzijde van het pakhuis te ontkomen, door een ruit in te slaan en een ijzeren staaf weg te rukken. Het voor het raam gespannen gaas verijdelde zijn pogen en na bij de beenen over de gaskolen heen omlaag te zijn getrokken, werd hij gearresteerd en gebracht naar het politiebureau in de Pauwensteeg. Daar noemde hij zich WF. B., een bekend recidivist, die in de Eendrachtstraat woont. De tweede'man werd niet gevonden. Hij had zich in een van de onbewoond verklaarde huisjes verdekt opgesteld en daar rustig het vertrek der politie afgewacht. Eerst daarna kwam hij te voorschijn. Toen hij aangesproken werd, deelde hij mede een stille agent te zijn, stapte stevig door en ontkwam. Stukken afgerukt lood werden in de gang gevonden. (N. R. Ct.) Er zijn dingen aan het licht gekomen, die maken, dat de moord, in 1904 op Pieter Bosman in de Haar lemmermeer gepleegd, tot klaarheid zal komen, zegt het „H. D." Zooals men zich herinnert, werd Bosman onverwacht, toen hij in den vroegen morgen met zijn wagen het land opreed, aangevallen, en als 't ware „geslacht", terwijl zijn knecht, Klaas Klomp, op de vlucht ging. Eén der personen, in de zaak betrokken, is onder de gearresteerde misdadigerseen ander wordt nog op gespoord. De knecht kan in deze zaak nu een hoofd getuige worden. De raad van Beheer van de II. IJ. S. M. reed gisteren per auto van Yelsen naar Leiden, langs alle wegen te Bloemendaal, Overveen en Haarlem, waar zij electrische trams gaat aanleggen. Te Den Haag is gisterennacht in tal van perceelen ingebroken in de Stadhouderslaan en de Adriaan Pauw straat. Veel tafelzilver is gestolen. Te Rhenen, Amerongen en Veenendaal zijnbru. De zangvereeniging „Nieuw Leven," die a.s. Dinsdag in de „Harmonie" eene uitvoering geeft, heeft zich behalve van de zeer gewaardeerde en belanglooze medewerking van mej. Gouwe, violiste alhier, ook het optreden verzekert van mej. Martiene Dhont, eene jeugdige sopraanzangeres uit Den Haag. Vóór ons hebben we eenige bladen Dordrechtsche Crt. Dordrechtsch Nieuwsblad, Dagblad van Gouda, Land en Volk waarin zonder onderscheid met veel lof over deze soliste wordt geschreven, ook eenige buiten- landsche bladen „Guide musical" en „Petit Bleu" spreken zeer waardeerend over haar. De „Guide musical" o.a. van un soprano dramatique remarquable- ment doué. Mej. D. zingt Duitsche, Fransche en Hollandsche liederen. De Koorwerken zijn met zorg gekozen, men zingt stukken van Cath. van Rennes, Cornelie van Ooster zee, Philip Loots, Alphons Diepenbrock en Richter, die bijna allen nog zeer weinig of in 't geheel niet uitgevoerd zijn. 8 December. Groote Kerk, 10 uur, Ds. Haksteen, Em. Pred. Avond 6 uur, Ds. Vinke. Kapel, 10 uur, Ds. van Leeuwen. Evang. Unie, avond 7 uur, Dr. J. Herderschee, Pred. te 's Hertogenbosch. Woensdagavond 6 uur, Ds. Verwaal. Evang.-Luth. Kerk, 10i/2 uur, Ds. Ternooy Apèl. Onderwerp Hemelpoorten. Doopsgezinde Kerk, 101/2 uur, Ds. Glasz. Namiddag 1 uur, Godsdienstoefening voor jonge lieden, Ds. Franse van Akersloot. Rem.-Geref. Kerk, 10'/2 uur, Ds. de Regt. Gereform. Kerk, 10 uur, Ds. Wechgelaer, 6 uur Ds. Wechgelaer, Cathech. Zond. 26. Chr. Ger. Gem. Gebouw „Rehoboth", Koningsweg. Voormiddag 10 uur en 's avonds 6 uur godsdienst oefening. Dinsdag 10 December, 's avonds 7l/2 uur, ds. Oosterhuis van Broek op Langendijk. Gebouw Waakt en Bidt, Laat, Zondagmiddag van 31/25 uur. Vergadering van de Christel. Jongelings- vereeniging „Zacheus", voor jongelingen boven 16 jaar. Zondagmiddag 51 /27 uur Vergadering van de Christel. Knapenvereeniging „Timotheüs", vóór knapen van 1216 jaar. Hersteld Apostolische Gemeente Augustijnsteeg. Voorm. 10 uur, avond 5 uur en Donderdagavond 8 uur, Godsdienstoefening. Hervormde Gemeente te Oudorp, geen dienst wegens vacature. Herv. Gem. te Stompetoren, voorm. 91 /2 uur, Ds. Werner. Herv. Gem. te Bergen, 10 uur, ds. J. M. Natzijl. Den 4en December 1.1. herdacht de heer B. W. Pallemans, dat hij vóór 40 jaar als klerk bij de administratie der Waag, bij de gemeente in dienst trad, waarbij hij nu de betrekking bekleedt van eersten boekhouder. De heer C. Kramer aan den Frieschen weg heeft ve len armen kinderen een prettigen Sint-Nicolaasdag be zorgd, dien zij zeker niet gauw weer zullen vergeten. En omgekeerd zal do milde gastheer een aangename herinnering behouden van deze daar, waardoor hij heel wat kleintjes blijde heeft gemaakt. Onze berichtgever, die de kinderen verheugd met „elk wat onder den arm" had zien loopen vindt, dat „dit voorbeeld navolging ver dient door velen, die zoo ruimschoots in de gelegenheid zijn iets dergelijks te doen." In de cadettenschool is de St. Nicolaasdag op de ge wone wijze en met de gebruikelijke opgewektheid ge vierd. Een café chantant-gezelschap verhoogde 's avonds niet weinig de feestelijke stemming. Een laaghangende telefoondraad werd van morgen door de stoomtram HaarlemAlkmaar gegrepen. De tram stopte spoedig wat echter niet kon verhinderen dat de draad werd stukgetrokken en eenige verdere schadeaan gericht. De crisis in Duitschlandis van kox-ten duur geweest. De leiders der regeeringspartijen hebben een geheime vergadering gehouden, zij hebben besloten het vertrouwen uit te spreken in den Rijkskanselier en de „blokpolitiek" en ze hebben naar een middel gezocht om blijvend den vrede in het „blok" te ver zekeren. Naar dat middel -zoekt men nog, doch de vrede is voorloopig hersteld. In tien minuten tijds werd de crisis in den Rijksdag bezworen. Het is er in die tien minuten stormachtig toegegaan, de verslagen spreken voortdurend van „stlirmische Heiterkeit" van, tosendes Geheul liirmender und brüllender Beifall" enz. De heer Normann (conservatief) was de eerste spreker. Hij legde de volgende verklaring af „Wij gaven reeds in den loop der begrootingsdebat- ten te kermen dat wij voornemens zijn de blocpolitiek van den Rijkskanselier, voor zoover die met onze begin selen in overeenstemming is, oprecht en eerlijk uit te voeren; en wij zijn ook verder voornemens in dien zin en met dat voorbehoud mede te werken. In ons ver trouwen in den kanselier en in onze betrekkingen tot het bloc is niets veranderd. Ook do fractie der Rijks- pr.rtij, de economische vereeniging en de Reformpartij sluiten zich bij dit standpunt aan." De heer Bassermann, de na.-lib. leider, verklaarde: „Onze partij erkent in de samenwerking van conserva tieven 011 liberalen nog steeds een politieke noodzake lijkheid. Wij vertrouwen, dat de Rijkskanselier die staatkunde zal voortzetten en zullen hem daarbij on dersteunen." Groot rumoer in het Centrum en bij de sociaal-demo craten volgde op deze verklaringen. De afgevaardigde Weimer verklaarde namens de vrij zinnige volkspartij, de vrijzinnige vereeniging en de Duitsche volkspartij, dat zij met behoud hunner grond stellingen bereid zijn de bloc-politiek van den Rijkskan selier te steunen. (Groot rumoer bij de sociaal-demo craten.) De heer Groeber (centrum) zeide, dat hij in ver band met de afgelegde verklaringen, zou willen aanha len het bekende gedicht: „Und Hans küsst Grete „Und 's ist alles wieder gut Onder groote vroolijkheid werd deze aanhaling aan gehoord. „Onder deze omstandigheden beschouwen wij het niet als onze taak het onderhoud der minnenden te storen." (Levendige toejuiching van alle zijden.) De heer Muller-Meiningen (vrijz. volkspartij) zag met verwijzing naar hetgeen Groeber zeide van het woord af. (Bijval en vroolijkheid.) De president deelde 11a een opmerking van den heer Bebel mede, dat sluiting der debatten is voorgesteld. Rumoer bij de sociaal-democraten volgde hierop. Het voorstel werd ondersteund en aangenomen, met bloc- partijen voor, andere groepen tegen. (Levendig bravo geroep.) De heer Basserman stelde voor de nieuwe vlootwet en het grootste deel der begrooting te verzenden aan de begrootings-connnissie. De heer Bebel verzette zich, zoodat over dit voorstel moest worden gestemd. Voor Basserinann's voorstel stemden, behalve de bloc- partijen, ook eenige leden van het Centrum. Het voor stel werd aangenomen. De Rijksdag ging hierop over tot de behandeling van het wetsontwerp betreffende de handelsbelangen met het Britsche Rijk. Onder ongehoord rumoer en het voortdurend luiden der bel van den president, werd minister V011 Bethmann-Hollweg, die het ontwerp ver dedigen wilde, gedwongen zijn redevoering te staken; hij zeide dat hem nu niets anders overbleef dan het aannemen van het ontwerp aan te bevelen. Ook onder de redevoeringen der volgende sprekers, baron Hernnsheim (nat.-lib.) en Wiemer (vrijz. volks partij) bleef het rumoer aan houden. Wat meer gehoor vond de afgevaardigde Dirksen (Rijkspartij) die aanne ming van het ontwerp zonder commissoriale beraadsla ging aanvaardde. Het ontwerp werd nu in de eerste en tweede lezing aangenomen en de zitting gesloten. In de F ranscheKame r'is gisteren behandeld de begrooting van buitenlandsche zaken. Aangaande de wij nen verklaarde minister Pichon, dat hij iedere gelegen heid te' baat neemt om van verschillende Staten ver betering of handhaving der tarieven te verzoeken. De onderhandelingen duren nog voort, bepaaldelijk met Nederland, waar bewerkt werd, dat een wetsontwerp werd terug genomen. De minister erkende de noodza kelijkheid om ten opzichte van Marokko met de mo gendheden in betrekking te blijven. Te Oudjda zal een Algerijnsch-Marokkaansche politie georganiseerd worden. Het optreden van Frankrijk te Casablanca was noodzakelijk. Frankrijk houdt zich aan de akte van Algeciras, is besloten zich niet te laten overhalen tot een expeditie, het zal zijn rechten doen eerbiedigen en geen andere mogendheid zijn plaats laten innemen. De heer Pichon acht zich gelukkig het Fransch-Spaan- sche verbond te kunnen proclameeren. Daarop werden alle artikelen van de begrooting aangenomen en de zitting gesloten. Cortelyou, de minister van Financiën in de V e r- eenigde Staten, heeft [zijn jaarlijksch overzicht van den toestand uitgebracht, waarin hij het volgen de zegt „Als de historie van de jongste crisis in handel en bedrijf volledig bekend zal geworden zijn dan zal veel misverstand verdwijnen en men zal ten volle begrijpen, hoe sterk de onderlinge samenhang tusschen alle deelen van het Rijk is. Het is waar dat vele personen hun geld aan de circulatie hebben onttrok ken maar dat hebben vele banken ook gedaan. Toch hoor ik een weinig van tallooze patriotten die wisten dat de banktoestand in wezen niet ongezond was en die zich door de opwinding niet lieten meesleepen maar met de banken samenwerkten om het krediet te steunen en het vertrouwen te herstellen. Wat nu en vroeger geschied is moest waarschuwing zijn te vragen naar verstandige wetten tot het voorkomen van rampen, die ten deele het gevolg zijn van de onvolmaakte organisatie van het geldwezen. Het werd

Alkmaarsche Courant | 1907 | | pagina 2