DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 292. Honderd en negende jaargang. 1907. WOENSDAG 11 DECEMBER. Gevonden Voorwerpen. BINNENLAND. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën: Per regel i 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. RECHTZAKEN. Uit Oterleek. RANT. HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van A1 k- maar brengen ter algemeene kennis, dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek met bijlagSn van J. BIJTJES, aldaar, om vergunning tot het oprichten van eene koper- en blikslagerij, waarin een veldsmidse zal wor den geplaatst, in heit perceel Fnidsen, wijk C no. 92. Bezwaren tegen deze oprichting Êunnen worden ingediend ten raadhuize dezer gemeente, mondeling op Dinsdag 24 December e.k., 's voormiddags te elf uur en schriftelijk vóór of op dien tijd. Gedurende drie dagen vóór gemelden dag kan de verzoeker en hij, die bezwaren heeft ingebracht, op de secretarie dezer gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kennis nemen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 10 Dec. 1907. DONATH, Secretaris. Een parapluie, twee springtouwen, een broche, een haarspeld, een dasspeld, een huissleutel, een nickelen deksel, eenige glazen bakjes, twee mesjes, eenig brei werk eenige doekeneen mondorgel ij e, een paar handschoenen, een rijwielsleutel, een slangetje van een rijwielpomp, een bontje, een ring met sleutels, een kat, een ijsmuts, een paar kinderwantjes, een pakje met fronts en boorden, een broche (drie Zeeuw- sche knoopjes), een huissleutel. Alkmaar, De Commissaris van Politie 11 Dec. 1907. W. Th. van GRIETHUIJSEN. ALKMAAR, 11 December. Reeds eenigen tijd geleden werd gemeld dat in 1912 té Tokio een wereldtentoonstelling zal worden gehou den. Het klinkt eigenlijk heelemaal niet vreemd: de groo te mogendheden van Europa, de Vereenigde Staten van Amerika, Australië, zij allen hebben zulke reuzen- ondernemingen gehad, waarom zou Japan niet de zijne hebben? Een tentoonstelling op zulk een grooten schaal is een gebeurtenis waarmede op de wereldmarkt reke ning wordt gehouden. Zij is het terrein, waarop om de verovering' van die markt wordt gestreden, zij geeft het land, welke haar organiseert, een mooi middel om aan dien strijd mee te doen, zij opent nieuwe banen en nieuwe verschieten. Waarom zoo zou men kunnen vragen zou dan ook Japan niet een wereldtentoon stelling hebben? Men vergete echter niet eenige omstandigheden. In de eerste plaats niet, dat een land, hetwelk zulk een ko lossale beweging' op touw zet, zich zelf tijdens de voor bereiding en den duur politiek vleugellam maakt - hetgeen voor Japan niet in alle opzichten aangenaam is. Ten tweede spreekt het van zelf, dat een wereld tentoonstelling schatten kost, dat men zich in den re gel met het doel tevreden moet stellen, niet den uitslag mag rekenen, dat zij financiëele opofferingen vraagt, welke in den vorm van een algeheele depressie na de tentoonstelling duidelijk aan het licht komen. En ten derde verlieze men niet uit het oog dat Japan, in ver gelijking tot de andere mogendheden, economisch eigenlijk nog maar de kinderschoenen aanheeft. Dit zijn drie factoren, die Japan zou kunnen doen besluiten vooreerst van een dergelijke krachtproef af te zien. Maar ook hier lieeft de medaille niet alleen een keer zijde, doch ook haar mooien kant. Er zijn tal van re denen, die het welslagen van een wereldtentoonstelling in Japan aannemelijk maken. In de eerste plaats de kranigheid der Japanners, hun durf, hun moed, hun volharding. Zij bezitten de energie om iets aan te pakken en het volhardingsvermogen om het te volbren gen en goed te volbrengen. Zij hebben voorts het zich zelf verworven voordeel, dat zij wonen in een weinig' bekend maar belangwekkend land en dat zij zelf be lang inboezemen. Nog altijd is Japan en zijn de Ja- pamftrs troef. Uit de oude en uit de nieuwe wereld zullen de menschen voor pleizier of voor zaken stroo men naar deze jongste groote mogendheid, nu er eigen lijk geen noemenswaardige afstanden meer bestaan. En de Japanners zullen wel zorgen dat er ponden, dol lars, francs, marken en ook wel guldens in hot land blijven men weet dat onder gewone omstandigheden het rijk van de Mikado reeds een „duur" land is. Maar. er is nog een maar. Men kan geen we veldtentoonstelling' houden zonder inzendingen. De naam wereldkennis moge voor een groot deel op zulk een instelling toepasselijk zijn, met vermakelijkheden alleen komt men er niet. En nu werden wij getroffen door een betoog in een buitenlandse!) blad, waarin den industriëelen werd aangeraden, niet in te zenden op een Japansche wereldtentoonstelling. Deze redenee- ring komt hierop neer: Japan is voor de. industrie-sta - ten een steeds sterker wordende concurrent. Tot nu toe zond het zijn zonen uit naar alle beschaafde landen, die daar veel kennis en veel inzicht opdeden, dan weer naar huis trokken en het geleerde in toepassing brach ten. Japan, heeft thans een eenvoudiger en g'oedkooper methode bedacht: het laat alle groote uitvindingen bij zich aan huis bezorgen, bestudeert ze en doet er zijn voordeel mee. De Europeesche industrie zou zichzelf, Jus op liooge kosten jagen en tegelijkertijd den concur rent gelegenheid bieden op de gemakkelijkste wijze lij haar in de leer te gaan, zoo zij hieraan meedeed. Natuurlijk kan een dergelijk betoog tegen elke we reldtentoonstelling worden aangevoerd welke wordt ge houden in een land, dat de anderen op industriëel ge bied niet verre de baas is. Maar is het niet bijzonder klemmend voor Japan? Zou de Europeesche industrie .zich niet inderdaad op dusdanige wijze liet gele gevaar op den hals halen? Tweede Kamer, Aan de orde was gisteren de begrooting Binnenland- sche Zaken. Bij liet algemeen debat klaagde de heer Aalberse (K. Almelo) in de eerste plaats over de weinige zuinig heid, welke aan Binneninndsche Zaken betracht wordt. Spr. wees er o. a. op, dat deze begrooting in een jaar tijds een stijging van 38 ton vertoont. Ook die van het loopende jaar en die voor het volgende vertoont een verbazende stijging. Hij betoogde, dat met liet oog hierop verschillende uitgaven, speciaal voor de Uni versiteiten, waarbij in twee jaren tijds liet ambtenaars- personeel met 78 man is uitgebreid, niet gerechtvaar digd zijn. Vervolgens zette spr. uiteen, dat s Ministers beleid van weinig standvastigheid blijk geeft. De heer Bos (V. D. Winschoten) uitte zijn be vreemding, dat beknibbeld wordt op de uitgaven van een departement, dat zich met de opvoeding en ont wikkeling van ons volk bezig houdt. De heer Talma (A. R. Tietjerksteradeel) schaar de zich aan de zijde van den lieer Aalberse. M ini ste r R i n k antwoordde, dat Pile uitgaven, op deze begrooting aangevraagd, gerechtvaardigd zijn; het onderwijs eischt groote zorgen en ruime voorzie ning', en zulks kan niet geschieden zonder uitgaven, die de Minister geeft het gaarne toe bijzonder groot zijn. Intusschen blijft de klacht over opdrijving- een algemeene, een relatieve, zoolang niet tegelijker tijd aangetoond wordt, dat de staat onzer geldmiddelen de voorgestelde uitgaven niet gedoogt. De heeren P a t ij n (U. L. Zierikzee) en Arts (K. Tilburg) bestreden uitvoerig' de weggeldheffing in Noord-Brabant. Na de pauze werd het onderwijzers-salariswetje dei- vorige week behandeld en zonder stemming goedge keurd, waarna behandeld werd de voorgestelde motie- Duymaer van Twist e. s., strekkende om de Kamer te doen uitspreken de wenschelijkheid, dat de gehuwde schepelingen, voor zoover de dienst dit toelaat, thuis het middagmaal zullen gebruiken. De motie werd na debat ten slotte verworpen met 41 tegen 38 stemmen. Daarna werd de Marinebegrooting aangenomen met 726 stemmen. De socialisten stemden tegen. Daarna werd hervat liet debat over binnenlandsche zaken. De heer Scha p e r (soc.-dem. Appingedam) criti- seei'de de kleingeestige weigering door den burgemees ter van den Haag om den kiesrecht-optocht te houden en keurde af des ministers opvatting, dat hij tegen een dergelijk despotisch optreden van de burgemeesters niets kan doen. De minister liad aan den burgemeester moeten te kennen geven, dat zijn handelwijze niet ver standïg, onbillijk, onrechtvaardig ,en laakbaar was. De heer T a 1 m a (a. r.) billijkte, dat de minister zich niet bemoeit met dergelijke burgemeesters-maatre gelen, maar wat beteekent dan des ministers erkente nis," dat hij den burgemeester te den Haag om inlich tingen heeft gevraagd? Spreker vroeg' nadere inlicli tingen. De heer de Stuers (kath. Weert) bepleit! grensuitbreiding' voor Maastricht. De heer Z ijl m a (lib. Zuidhorn) drong aan op be tere regeling der provinciale financiën. De lieer Heemskerk (a.-r. Sliedrecht) besprak de baldadigheden te Ameide, voorgevallen wegens af schaffing' der kermis. Spreker heeft uit goede bron gehoord, dat de politie er zoo goed als niets tegen ge daan heeft. De heer Kooien (kath. Grave) oordeelde, dat de minister terecht de Noord-Brabantsche verordening voor weggeldheffing ter goedkeuring aan de Koningin heeft voorgelegd. De heer van der Z w a a g (soc.-dem. Schoter- land) keurde af dat Drankwetvergunning is verleend voor de landbouw-tentoonstelling te Sloten in Fries land. De heer ter Laan (soc.-dem. Iloogezand) be pleitte vermeerdering van liet aantal stemdistricten 9 Slochteren. De lieer Loeff (kath. Waalwijk) keurde af, dat de minister de Noord-Brabantsche weggeldheffing, welke niets anders dan een vermomde paardenbelasting- is, aan de Koningin ter goedkeuring heeft voorgedra gen. Hedenavond zal de begrooting van de Financiën wor den behandeld. H, M. de Koningin-Moeder in gevaar. Zoóals men weet, worden op do verschillende kamers ten paleize het Loo patent- en petroleumlampen ge brand. Nu gebeurde liet, dat tijdens het laatste ver blijf van IJ. M. de Koningin-Moeder op 't Loo, deze na afloop van het diner op een der avonden eenige rust zocht op liaar kamer. Onderwijl begint de aan wezige lamp te walmen, wat door 'II. M. niet eerder werd opgemerkt, voordat de geheele kamer in een verstikkende damp was gehuld en alles zwart zag van het roet. Nog juist bijtijds kon LI. M. zich gelukkig uit deze gevaarlijke omgeving verwijderen. Arbeidsmarkt. Dezer dagen verscheen afievering 11 (jaar 1907) van het maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Uit het overzicht van den stand der arbeidsmarkt gedurende October 1907, naar de in lichtingen van de Kamers van Arbeid en als vervolg op hetgeen daaromtrent over de maand September in aflevering 10 werd bekgnd gemaakt blijkt o.m., dat de toestand in de bouwvakken nog slechts in zeer enkele gemeenten bevredigend was. Nagenoeg overal nemen slapte en werkloosheid grootere verhoudingen aan. Van de meerdere drukte, welke het schilders bedrijf in September ondervond, was in October niets meer te bespeuren. Liet verslag overziet voorts den stand der verschillende bedrijven. Vervolgens treft men aan een overzicht van de verrichtingen der arbeidsbeurzen in October 1907. In vergelijking met de vorige maand steeg liet aantal aanbiedingen van werklieden met 311 en daalde het aantal aanvragen door patroons met 7. De arbeids gelegenheid bleek in de maand October ongunstiger dan in de maand September. Op 100 aanbiedingen van werklieden kwamen in genoemde maanden resp. 51.04 en 55.49 aanvragen door patroons voor. Ook was de arbeidsgelegenheid in October 1907 ongunstiger dan in October van het vorige jaar, immers bij de beurzen, die over deze beide maanden gegevens inzonden, kwamen resp. 38.34 en 42.17 aanvragen door patroons op 100 aanbiedingen van werklieden in. In tabelvorm zijn aan deze aflevering toegevoegd de opgaven van de Kamers van Arbeid, welke over bet 3e kwartaal van 1907, gegevens verzamelden omtrent loonen en arbeidstijden van werklieden in bepaalde ondernemingen. Een overzicht van de in November 1907 gepubli ceerde wetten, algemeene maatregelen van bestuur, enz. betreffende onderwerpen van sociaal-economischen aard, vormen het slot van deze aflevering. Staatspensioneering. In zijn gisteren te Arnhem gehouden vergadering besloot het hoofdbestuur van den Bond voor Staats pensioneering een bureau te benoemen ter voorbe reiding van een congres voor wettelijke ouderdoms verzorging. Dit bureau zal bestaan uit 9 personen, waarvan 6 werden aangewezen door het hoofdbestuur, die het recht zullen hebben zich drie anderen buiten het hoofdbestuur toe te voegen. De leden vertegenwoordigen verschillende richtingen op kerkelijk en politiek gebied. Ooftteelt in Noord-Holland. In het noordelijk deel der provincie Noord-Holland is sedert geruimen tijd een aanzienlijk deel van den bo dem in gebruik voor de ooftteelt, vooral die van boo- men in struikvorm. De Vereeniging tot exploitatie van een proeftuin te Nieuwe Niedorp, heeft zich daar om ten doel gesteld nauwkeurig de vatbaarheid na te gaan van verschillende soorten van vruclitboomeii voor vorstbeschadiging, voor kanker, voor fusicladium, luis enz.zij wil tevens van nieuwe variëteiten de vatbaar heid voor de belangrijkste ziekten enz. vaststellen. Om dat doel te kunnen bereiken wordt van de Prov. Staten een bijdrage in de oprichtingskosten gevraagd, waartoe een terrein ter grootte van ongeveer 60 A., en toebe- hoorende aan de Ned. Herv. gemeente te Nieuwe Nie dorp, in bruikleen is afgestaan. Volgende de toelichting wenscht men tevens lo. aan te toonen hoe er een meer loonende wijze van fruitcul- tuur bestaat dan in deze streek in zwang' is; 2o. te zoeken naar geschikte onderstammen; 3o. bepaalde variëteiten te verbeteren door kruising; 4o. door zaaien nieuwe voor de streek geschikte soorten te ver krijgen; 5ö. licht te verspreiden omtrent een goede behandeling der boomen vooral met het oog op den snoei6o. proeven te nemen omtrent bemesting van vruchtboomen7o. een onderzoek in te stellen naar de waarde van verschillende bestrijdingsmiddelen. Gedeputeerde Staten verklaren overtuigd te zijn van het groote nut dat een deskundig bebouwd proefveld voor de omwonende landbouwers oplevert, dat van rijks wege een bijdrage van 300 is toegezged, en dat zij niet aarzelen gunstig te adviseeren op het verzoek om een even groote toelage. Uit de studentenwereld. Als er studenten voor den kantonrechter te Amster dam komen om 't een of ander, meest jolig en on schuldig vergrijp, dan hebben de edelachtbare heeren achter de groene tafel vaak moeite om hun gelaat in de gebruikelijke ernstige plooien te houden. Beklaagde nommer één, een groote 22-jarige jongé man, was 's nachts om 3 uur in de Vondelstraat in een lantaarnpaal geklommen en had het licht uitge draaid. Kantonrechter: „En waarom deed u dat?" Bekl.„Uit de aardigheid." Kantonrechter „Vindt u dat een aardigheid Dat kindertjes zooiets doen, kan ik me begrijpen, maar mannen van 22 jaar f 3 of 3 dagen. Beklaagde nommer twee is in den nacht van den 24en September in het hek van den Stadsschouwburg geklommen. Ook al weer uit de aardigheid. De edelachtbare heeren lachen, de beklaagde proest, het publiek giechelt. f 2 of 1 d.tg. Moderne Vrouwen. Een dappere opgeschoten jongen te Amsterdam had op een mooien Septemberdag bij de brug waar de Diemervaart aan den Omval instroomt, aan den oever liggend de heldhaftigheid gehad, zich op te dringen aan drie meisjes, die vroolijk op de Amstelgolfjes aan 't spelevaren gingen. Hij trachtte in de boot te komen, maar de meisjes vluchtten en wisten, met achterlating echter van de helft van een der riemen onder de brug te komen. Maar de dappere jongeling was nog niet aan 't einde van zijn heldendaden. Hij snelde naar de brug en ging met de beenen naar beneden hangen, trachtende op deze wijze de meisjes op het hoofd te raken. Hij bereikte daarmede gelukkig alleen, dat zijn bemodderde schoen in aanraking kwam met het zomerhoedje van een der meisjes, dat deerlijk be schadigd werd. Toen werd het de meisjes toch te erg, zij dreigden den jongen man, dat zij werk van de zaak zouden maken, weigerden in te gaan op zijn aanbod om voor de helft de gebroken riem te betalen en omdat het jongemensch niet ophield met scheldwoorden en ver- wenschingen te uiten, lieten de meisjes proces-verbaal van het geval opmaken en had het baldadig heer zich heden te verantwoorden. Een zoo krasse terechtwijzing, als waarmee de kan tonrechter hem kwam verrassen, had hij zeker niet verwacht en door den heer ambtenaar van het Openbaar Ministerie te Amsterdam hoorde hij f 10, of 3 dagen tegen zich eischen. Het was de moeite waard de triompliantelijke ge zichten van de meisjes te zien, toen deze eisch werd uitgesproken. GEMENGD NIEUWS. Werkloozenvergadering. Gistermorgen hield de Werkloozènboiid te Amster dam een huishoudelijke vergadering die verscheidene uren duurde. Van bestuurszijde werd na afloop der vergadering aan de pers medegedeeld, dat de volgende motie was aangenomen De vergadering enz,, gehoord de gehouden besprekingen, gelet op de lieerschende werkloosheid en de ellende daaruit voortvloeiende, protesteert tegen de komst van den Duitschen keizer en de festiviteiten daarbij be- hoorende, noemt dat opruien der werkloozen en verklaart de gevolgen voor rekening van de autoriteiten, en besluit deze motie te publiceeren. Het Hbid. schrijft hierover De zoogenaamde „Werkloozen-Bond," zetelend in „d'Geelvinck" gaat voort 'door een zeer aanmatigend optreden datbelachelijk zon zijn, als liet niet zoo jam merlijk was de zaak die goedwillige werkloozen aan merkelijk te benadeelen. Niet alleen dat van zijnentwege met afzonderlijke inteekenlijsten wordt gewerkt, die goedgeefsche ingeze tenen in den waan brengen, dat zij met het officiëele Werkeloosheid-Comité te doen hebben, maar ook ver- vreemt de Bond met allerlei domme en hatelijke uitin gen het publiek van zich. Zoo is er gisterenmorgen in een huishoudelijke verga dering weer een motie van protest tegen het aanstaand Keizerlijk bezoek aangenomen, zóó dom in haar mach teloos dreigen, dat wij niettegenstaande de laatste zinsnede ervan luidt: „besluit deze motie te publicee ren" niet voornemens zijn tot die publicatie onze medewerking te verleenen. We vernemen verder, dat de vergadering zich bijster druk maakte over het dan ook werkelijk wel van belang zijnde feit, dat de kas, die 143 bevatte, al gestolen zou zijn. Wederzijdsche beschuldigingen en weerleg gingen hielden de vergadering' bezig en een onderzoek naar den schuldige of de schuldigen is ingesteld. Nog eens zij het publiek gewaarschuwd, deze absö- luut-onsolide èn onsympathieke organisatie niet -en de bestaande, alleszins vertrouwen wekkende Werke loosheid-commissie wèl te steunen. Uit Noordscharwoude. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, bestaan ernstige plannen, Tim binnen niet al te langen tijd over te gaan tot stichting van eene Roomsch-Katholieke Zusterschool te Noordscharwoude. Hier zal voor de jeugd op één der Kerstavonden een kerstboom in de Ilerv. kerk worden opgericht. Al sederteenige dagen bereiden kinderen on meergevor derden zich door het leeren van toepasselijke liederen voor,- om dien avond een feestavond te maken vaor jong en oud. Uit Ursem. Tot notabel der Ned. Herv. Kerk te Ursem is her kozen de heer J. Evers te Ursem, terwijl voor de vacante zetel wegens het bedanken van den heer C. Buisman eene herstemming moet plaats hebben tus- schen de heeren K. Mienis en P. Vredenburg. Van den Langedijk. Het optreden der verschillende koolziekten en het daardoor niet loonend telen van gewassen, doet som mige bouwers aan den Langedijk en omstreken al eens andere cultures beproeven. Zoo werd door den akkerbouwer D. Kloosterboer te St. Pancras dit jaar een proef genomen met schorseneeren. Deze proef heeft zeer goed voldaan.

Alkmaarsche Courant | 1907 | | pagina 1