STADSNIEUWS. B UITEN LAND", Uit de Egmonden. Ontspoord. Een oud landgoed. Uit Purmerend. Bloedvergiftiging. Inbraak. Uit Schagen. De aanvaring der Scheldestroom. Uit Stompetoren. De armen bestolen. 2e klasse, 3e lijst. Trekking van heden. Nos. 1339 en 15976 elk f 1500nos. 9285 15072 en 15408 elk f 400nos. 1250 9902 en 18828 elk f nos. 4655 8873 9887 15409 en 19520 elk f 100. Bedolven. Kleine oorzaken Loos alarm. Reclame-bankbiljet. Afgekeurd. De ramp van de Scheldestroom. Mislukte goede bedoeling. Nieuws uit Hoorn. Een dief opgespoord. Cadettenschool. Een tegenvaller. Nieuw Leven. Verbetering. Wedstrijd van Handwerkslieden. Dinsdagavond werd er in het hotel „Welgelegen" van den heer P. de Graaff te Egmond aan Zee eene vergadering gehouden van oud-Katholieken, waarin als spreker optrad de Eerw. Heer Berens, pastoor der Oud-Katholieke parochie van IJmuiden. De spreker had tot onderwerp„de geloofsvervolgingen in 1400." Tn eene met alle aandacht gevolgde rede schetste de spreker het lot van eene familie uit die dagen welke wegens ketterij op den brandstapel het leven verloor. Eene aangename afwisseling met deze ernstige stof, was het zingen van een viertal liederen door een meis jeskoor onder leiding van den heer C. Dekker, organist der Oud-Katholieke parochie. Dat het werkelijk tijd werd, dat de postverzending voor Egmond-Binnen via Alkmaar over Egmond a. d Hoef komt, blijkt hieruit, dat gisteren te Egmond-Bin nen de nvondbezending aankwam geheel verscheurd en stukgesneden. Oorzaak hiervan was, dat de postzak, die te Heiloo uit den sneltrein was gewoipen, tegen een seinpaal aankwam, terug sprong en onder den trein geraakte, waardoor de geheele inhoud stukgereden werd. De zak zelf werd ledig naast de rails gevonden. Op briefkaarten en brieven vonden de geadresseerden afdrukken van de couranten, de nieuwsbladen zelf wa ren in reepjes gesneden. Ook zat er nog eene porte feuille met geld in, welke echter goed terecht is geko men. tt"i txt u Cur,osa- kond is, weet hoo moeilijk het is, en des te meer moer, Uit het Westland meldt men: men het spel van mej. B., roemen, omdat de tijd van Bijna midden December en nog steeds komen snij- voorbereiding voor de zangsoli, waaronder alles behalve en suikerboonen, pieloenen, tomaten en bloemkool ter gemakkelijke, zoo kort was. markt, zij het dan ook in kleine hoeveelheden als curiosa, 't Is merkwaardig voor den tijd van 't jaar. En daarbij loopt er nog hoornvee in de weide, waar de bloempjes niet zeldzaam zijn! Te Vorden is tengevolge van een verkeerden wissel- stand op de wissels tusschen 't station en den overweg bij Klarenbeek een goederentrein uit de sporen geloo- pen. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Een der goederenwagens was zwaar beschadigd. De ma- teriëele schade was niet groot. ■l'e Baflo (Gr.) werden Maandagavond landerijen van wijlen den heer P. H. Meephof Doornbosch verkocht, te zamen voor 170.800. Daaronder behoorde de boerde rij „Meima," groot 60 H. A. 4. A., welke de heer C Doornbosch kocht voor 108.050, terwijl uit deze boer derij bovendien moet worden betaald een jaarlijksche huur van 359. Per hectare komt deze boerderij dus op ongeveer 2000. De sopraansoliste, mej. Martine Dhont, uit 's Gra- venhage, is een temperamentvolle zangeres, begaaft met een stem die vooral in de hooge tonen magnifiek is, eene zangeres die gevoelt wat zij zingt, en geheel met den inhoud van het voor te dragen lied meeleeft. Zij zong Duitsche, Eransche en Hollandsche liederen. Enkele zullen wij noemen, omdat zij ons daarin het meest deed genieten, wat niet wil zeggen dat de onge- noemden niet mooi waren. „Ich höre ein Vöglein- locken" van Kicolaï, „Schwanenlied" van Martmann, „Kovembre" van Tremissot, de „Serenade" van Sam. de Lange, en bovenal, we zouden haast zeggen, dat wat het hoogste wat mej. D. dezen avond bereikte, de prach tige vertolking van Kon Credo" van Widor. Deze uitvoering van „N. L." is er weder een geweest, die door een ieder gehoord mocht worden, wat voor een groot deel te danken is aan de toewijding van vele le den, maar in de eerste plaats aan den directeur, den heerO. Lindeboom, die door zijn onverdroten ijver en onuitputtelijk geduld alles tot een goed einde heeft ge bracht. De vereeniging voor vrouwenkiesrecht heeft ook al hier hare intrede gedaan. Den Oden Dec. des avonds werd in het Heerenlogement een propaganda-vergade ring gehouden. Mevr. Dr. Aletta Jacobs van Amster dam en Mej. C. S. Groot van Hoorn behandelden de vraag: „Waarom vrouwenkiesrecht?" Beide spreekster- verdedigden in welgekozen woor den de rechten van de vrouw ook op politiek gebied en verwachten van de in uitzicht gestelde grondwetsherzie ning voor de vrouw in de toekomst veel heil. Met voor beelden uit de praktijk toonden zij de achterstelling hier te lande van de vrouw bij den man en tevens de nuttige werking in Kieuw-Zeeland, in enkele Staten in Amerika en Finland van de gelijkstelling van vrouw met man, ook waar het politieke rechten betreft. Een talrijk publiek volgde met belangstelling het ge sprokene. In het debat toonde mevr. Dr. Aletta Jacobs een ge harnast strijdster te zijn voor de rechten van de vrouw. Ka afloop van de vergadering traden eenigen als le den toe, zoodat ook alhier een afdeeling zal worden op gericht. Te Culemborg kreeg een vrouw dezer dagen een wond aan haar vinger, waarop zij groene zeep deed. Er open baarde zich bloedvergiftiging; na hevige pijnen is do ongelukkige binnen een paar dagen overleden. Te Sprundel bij Kozendaal is ingebroken bij den graanhandelaar v. d. S. Ontvreemd werden een groot aantal sieraden en dertig gulden aan geld. De eige naar, die onraad had gehoord, was nog opgestaan, doch te laat. De inbrekers namen juist*de vlucht. In de vergadering van het Witte Kruis alhier, den lOden gehouden en bijgewoond door 23 leden, werd be sloten een bak te stichten van 80000 Liter, waarvoor behoudens goedkeuring het Weeshuis 300 subsi- die zal geven. In een volgende vergadering- zal het be- stuur met nadere voorstellen komen. De drie matrozen van de „Scheldestroom", die nog vermist werden, zijn gelukkig gered. Het zijn P. isser, Dirk van Tatenhoven en S. Bakker. Zij waren overgesprongen op de „Torfarshire", het Engelsche zeilschip, dat met de „Scheldestroom" in aanvaring kwam en dat hun gisteren te Gravesand aan land zette. Zij zullen Donderdagmiddag met de „Maas stroom", eveneens vair de Hollandsche Stoomboot maatschappij, te Amsterdam worden teruggebracht. De gevonden lijken kunnen eerst de volgende week worden vervoerd. Ze worden gebracht met de „IJ- stroom," Een vroegere overbrenging was met het oog op de vele te vervullen i formaliteiten in Engeland niet mogelijk. De goede gewoonte om met Kerstmis aan de kinde ren een feest te geven in ons kerkgebouw, zal ook dit jaar wederom worden gevolgd, en de maatregelen daartoe zijn of worden reeds genomen. Op de vergadering waar het besluit tot Kerstfeest viering werd genomen, verklaarden een 14-tal aan wezigen zich bereid om met inteekenlijsten bij de ingezetenen rond te gaan en als een bewijs van in stemming met het doel mag vermeld worden dat op deze lijsten voor ongeveer f 210 is geteekend. De Tel. maakt melding van een lage daad. De kas der werkloozen in „De Geelvinck", te Amsterdam, inhoudende f 134.461/2, is gestolen. Vrijdagavond had het bestuur van den Werkloozenbond de kas op de gewone plaats gebracht. Edoch, den volgenden dag vond men het slot der kast verwrongen, terwijl de kist verdwenen was. Aanstonds heeft het geheele bestuur zich ter beschikking der justitie gesteld en is op eigen verzoek in hun respectievelijke woningen huiszoeking gedaan. Uit Texel. Heden zijn uit zee opgevischt vonder te Oosterend aangebracht 386 STAATSLOTER IJ. 200: en bij pl.m.j den strand- 100 nieuwe battings van verschillende lengte, gedeeltelijk gemerkt met de letters S T en O. M., gescheiden door een kroontje. aange- Te Nieuwediep zijn vele grenen battings bracht, meerendeels gemerkt STOH. Op Terschelling werden opgepikt en bij den strand vonder aangebracht 260 battings, gemerkt W. A. W. In de mijn „Laura en Vereeniging" te Eygelshoven is een mijnwerker onder afvallend gesteente bedolven en gedood. Hij was gehuwd en vader van drie jeug dige kinderen. De 14-jarige B. van 't Bosch, werkzaam in de Haarl. Katoendrukkerij, is spelenderwijze van pen trap gevallen in een groote kuip water en is daarin verdronken. op Maandagavond om half elf is op den Stationsweg te Rotterdam door den brandmeester, den heer H. W. Brans en agenten vhn politie aangehouden de timmer mansjongen L. N., uit de Jacob Catsstraat, die loos brandalarm gemaakt had, waardoor verschillende spui ten uitrukten. Per telefoon had hij aan brandspuit meesters, wonende in de Weste Wagenstraat en in de Raamstraat, gezegd, dat er brand was, alleen maar om eens te zien hoe snel de brandweer zou uitrukken, In de Fransche bazaar te Rotterdam is aangehouden de fabrieksarbeidster C. Puit de Marnixstraat, die een ten dienste van een reclame nagebootst bankbiljet van f 10 in betaling gaf. Eergisteravond is in een pakhuis aan de Tolhuis- straat te Rotterdam aangehouden een partij vleesch, groot 42 kilogram, die een ondragelijke lucht ver spreidde. Op het abbattoir is dit vleesch, dat toebe hoorde aan den vleeschhouwer P. v. E., wonende de Leuvehaven, afgekeurd voor de consumptie. Het stoomschip Scheldestroom zal waarschijnlijk morgen van Dover naar Londen worden gesleept om aldaar te repareeren. Omtrent het lot der drie ver miste matrozen is nog niets bekend. Zekere C., wonende in de Klokkensteeg te Zwolle, kwam Maandagavond van het snoekvisschen thuis en wilde, daar zijn vrouw uit werken was, gauw de kachel aanleggen. Doordat hij schijnbaar watteroijaal met de petroleum heeft omgesprongen, raakte de geheele boel in brand. C. wilde nu de kachel naar buiten brengen, doch verbrandde hierbij zijn geheelen linkervoet en hand en liep tevens aan den rechter nog eenige kwetsuren op, zoodat direct geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Brand. Te Schardam is hedennacht afgebrand de boerderij van ,A- KniP «Hes was verzekerd. In een oogenblik stond alles in vlam. Het vee is gered. De aanvaring op de Zuiderzee. In aansluiting van het bericht, opgenomen in ons vorig nummer, kunnen we, betreffende de aanvaring nog- het volgende melden. Door den Kapitein is voor den Burgemeester de vol gende seheepsverklaring afgelegd. Op den lOen December .1907, 's morgens half 7, stoomde ik, Kapitein G. Fransen met het stoomschip genaamd Mr. W. K. Baron van Dedem de haven van Hoorn uit, voorzien van de noodige lichten der top- en zijlantaamg. Juist toen ik het vuur van de haven passeerde en zoo veel mogelijk den hoogen kant hield (de wind was West-Zuid-West,) zag ik opeens voor mij een zwart ge vaarte, wat later bleek een Marker botter te zijn. Onmiddellijk werd door mij aan den machinist ge roepen van „stopzoodat ik bijna dadelijk stil lag. Juist op dat oogenblik viel de botter met een hooge zee tegen mijn voorsteven aan en raakte mijn stoom schip met de achtersteven en schroef de lagerwal bij het vuur. Zoodra we bemerkten, dat de botter water maakte, werd alles in het werk gesteld, om de opvaren den te redden, wat ons dan ook na veel moeite gelukte. Hierna stoomden wij terug naar den wal, en namen daar de noodige maatregelen, om aan de opvarenden een onderdak te bezorgen. Volgens verklaring van ge tuigen en scheepsvolk was de Marker botter niet voor zien van eenig licht. Verworpen. Het voorstel om de afdeeling' Alkmaar-Buiten van het Ned. Onderwijzers-Genootschap op te heffen, is met bijna algemeene stemmen verworpen. Nederlandsche Protestantenbond. V oor de afdeeling hier ter stede van den Protestan tenbond trad gisteravond in een openbare bijeenkomst op de Heer J. P. ITonnef uit Laren. Zijn onderwerp wasDe weg tot het geluk. De spreker begon met er op te wijzen, dat onze tijd rijk is aan richtingen, maar dat alle deze toch zoeken naar geluk. Hij zou geen overzicht geven van die richtingen, doch eenvoudig zijn eigen overtuiging ge ven. Geluk is voor hem de innerlijke vrede en deze is alleen te verkrijgen door het doen van Gods wil. Dat op het gehoorzamen aan de innerlijke godsstem vrede volgt, vindt zijn oorzaak hierin, dat God liefde is. Dus door in liefde te leven komt men tot vrede. Dit leven zien we echter niet in het streven van den tegenwoor- digen mensch. Daartegen spreken allerlei toestanden, daartegen spreekt de klassestrijd, daartegen de groote tegenstelling tusschen armen en rijken, daartegen het militairisme, daartegen de gevulde gevangenissen, daar tegen de ellende veroorzaakt door gebruik en misbruik van sterken drank. Het leven der liefde blijkt ook niet uit het persoonlijk leven, want velen bedriegen elkander in de arbeiderswereld zoo goed als in den handel; de rechten der vrouw worden miskend. Door al deze ver keerde toestanden heerscht er onvrede in alle standen der maatschappij. De oorzaak is eenvoudig hierin ge legen, dat men het geluk zoekt op een verkeerden weg. Er zijn er die den vrede vonden in het leven, zij wa ren de groote voorgangers. Dat kwam, omdat zij een leven leidden van zelfopoffering en zelfverloochenende liefde. De fout der meesten daarentegen is, dat ze grootheid .en succes voor zichzelf willen en dan moet een mensch allereerst denken aan zichzelf. Zoo gaat men in tegen de groote waarheid der zedeleer: wie zijn leven wil. behouden, moet het verliezen. Maar de mees- ten verstaan dit niet en zoeken bevrediging in stoffe lijk bezit. Men wil niet begrijpen, dat daarin nooit verzadiging is. Zoo ontstaat een strijd van mensch tegen mensch om meer stoffelijk bezit. ITet loon is echter teleurstelling. Van dit standpunt beziet de spreker ook wat hij noemt het partijgeploeter om eco nomische en politieke macht. -De fout ligt hier ook in het strijden „om macht.' Men mag de hoop koeste ren, dat de mensch langs den weg van stoffelijke wel vaart zal komen tot het geestelijk leven. Die hoop noemt spr. povertjes. Daarom keurt hij ook werksta kingen af. Alleen het zoeken van de gemeenschap Gods brengt ons verder. Daar zijn twee machten in den mensch die voortdurend strijden om de opperheer schappij ze zijn het stoffelijke en het geestelijke. Wie toegeeft aan het stoffelijke erlangt nooit vrede, de ver deeldheid houdt niet op, voor wij het geestelijke tot heerschappij hebben laten komen. Wat baat het een mensch of hij heel de wereld won en leed schade aan zijn ziel De wet die in onze ziel geschreven staat, spreekt van liefde en vrede. Zij voeren ons tot het ko ninkrijk Gods, aan de poorten waarvan geschreven staat: „Gij zult Uw naaste liefhebben als Uzelf," en ,alle dingen die ge wilt dat de menschen U doen, doe -i' h,ln Wie dit toepast in zijn leven, zal Indertijd in September hebben wij melding gemaakt van een diefstal van 490 bij den landbouwer W Schermer, wonende aan den Nieuwlandersingel alhier. Dit deed zich onder de volgende omstandigheden voor. De heer Schermer was Zondagavond den 22sten in hei café van den hoer Du Crocq op de Laat. Hij gaf nog al boog op van een groote som geld die hij bij zich had en kloppende op zijn jas op de plaats waar zich een borstzak bevindt had hij o. a. gezegd: daar heb ik ze zittenLater was hij naar huis gegaan en den volgen den morgen bleek er diefstal bij hem te hebben plaats gehad en waren de 400 verdwenen. De politie we l ten spoedigste gewaarschuwd, doch aanvankelijk mocht het niet gelukken den dader te vinden. Dezer dagen nu werd de aandacht van den inspecteur van politie den heer J. de Wilde en van den rechercheur den hoor P. Fellinga gevestigd op de hooge uitgaven die een zekere S. A. alhier zich den laatsten tijd veroorloofde. Zij trokken op onderzoek uit en het bleek al spoedig dat deze A. inderdaad allerlei zaken zich aanschafte, waarvan de kosten boven zijn oogenschijnlijk finanei- eelen toestand gingen. Het onderzoek werdvoortgezet en A. in verhoor genomen. Ka lang ondervragen le kende A. tenslotte de dader te zijn van den diefstal bij den neer Schermer en de hooge uitgaven door hem den laatsten tijd gedaan, geschiedde van deze gestolen gelden. De diefstal is een geval van inklimming ge weest. Dien Zondag was in café Du Crocq A. onder anderen aanwezig en hoorde dus dat Schermer zoovel geld bij zich had. Hij is nadat Schermer naar hui= was gegaan en toen hij meende dat deze sliep, zijn woning toegegaan, in de nabijheid Vaarvan I een laddertje vond. Het laddertje werd tegen den muur geplaatst, zoo kwam hij door een dakraampje p den zolder en vervolgens door het achterhuis in liet slaapvertrek. In de duisternis liep hij tegen een stoel aan, waarop de kleeren van Schermer lagen. De ins waarin het geld was, heeft hij toen medegenomen. Den rechercheur van politie Vellinga is het gelukt onder een gordijnstok en achter het behang terug te vinden een bankbiljet van f 100, een van f 60 en een van f 40. 't Laatste wat A. zich heeft aangeschaft waseen electrische zaklantaarn. Waarvoor be hoeft men niet te vragen. s na a r dj Geileraal-majoor Cool, inspecteur van het militair onderwijs is heden aangekomen om inspectie over de Cadettenschool te houden. Gisteren was de straftijd om van een Oostenrijker, die was opgesloten in de strafgevangenis. Hij zal naar zijn geboorteland worden getransporteerd, doch dit kan niet terstond gebeuren langs den kortsten weg, n.l. door Duitschland wegens de bepalingen van het Duitsch-Nederlandsche vestigingsverdrag. Er moot vóór het overbrengen naar Oostenrijk kan geschieden, diplomatiek overleg gepleegd worden over dezen ge vangene. Tot zoo lang men geen oplossing heeft go- vonden is de man in het Huis van Bewaring onder gebracht. Bezoek van den Duitschen Keizer. Men verzoekt ons te melden Aangezien de aankomst der Duitsche schepen te Amsterdam het meest indrukwekkend schouwspel van den dag zal zijn, vestigen wij de aandacht op de bepalingen van B. en W. van Amsterdam, waarbij de vaart op het IJ in den morgen van 13 Dec. is verboden, uitgezonderd van die der booten in vasten dienst. Een schoone gelegenheid om de vloot van den Duitschen Keizer te zien passeeren, bieden de booten „Alkmaar—Packet" tusschen Zaandam en Amsterdam. De zes koomummers door „Kieuw Leven" op de uit voering van 10 Dcc. jl. gezongen, hadden bijna allen de aantrekkelijkheid van het nieuwe en onbekende. Vijf werden er in Alkmaar voor het eerst uitgevoerd het koor van Loots en dat van Diepenbrock voor het eerst in Kederland. Kiet te veel, denkt men misschien, maar in de hoe veelheid zit het altijd niet, op den inhoud komt het aan, en die was hier boven alle bedenking. Ie. Len Hollandsch lied van Cath van Rennes, in dertijd voor êen zangwedstrijd geschreven. Het ademt een irissche geest, en is een krachtig, gespierd num mer. 2e. Avondcantate, eveneens van mej. van R. voor dameskoor gecomponeerd, en terecht door haar „een stemmingsbeeld genoemd. Dit koor was het eenige dat met klavierbegeleiding gezongen werd. 3e. Tota Pulchra van Loots, een indrukwekkend koor. 4e. Een bevallig lied van Cornélie van Oosterzee, „Zingeling," en tenslotte het zeer moeielijke werk van Diepenbrock. „den Uil." Interessant van bemerking als het is, loont het de moeite van studeeren zeer. Het zesde numnfêr was een motet van E. 1. Richter, door K. L. reeds de zen zomer in den LTout uitgevoerd. Met liet eerste nummer was het Koor nog niet op dreef, 't ging echter „Excelsior" want in het laatste Koor vóór de pauze .„Tota Pulchra" was men geheel zich zelf, met mooie klank, en vol wijding* werd dit koor gezongen. K. L. bereikte hiermede het hoogte punt. Het lichte, luchtige „Zingeling" het Koor van Diepenbrock en de niet genoemde nummers heel goed. In de „Avondcantate zong een lid der vereeniging do kleine, maar dankbare altsolo. Onze stadgenoote mej. Gouwe, speelde eenige viool solo seene zeer mooie sonate van Veracini, een voor voordracht uiterst geschikt „Benedictus" van Macken zie en een lief, Fransch stukje van Piemé. De goede hoedanigheden die het spel van mej. G. bezit, werden door de wijze van uitvoering dezer, van karakter zeer uiteenloopende stukken hoogelijk gewaardeerd. Mej. Blom, muziekonderwijzeres alhier, begeleidde alle solonummers. Wie een weinig met dit werk be- gij hun desgelijks vrede vinden. De groote voorgangers in de geschiedenis der mensch- heid zijn voor ons steeds 'n groote kracht. Ze maken ons beter. Boven allen blinkt uit Jezus. Llij opent s menschen hart voor al wat groot en goed is. En hoe we nu zijn persoon beschouwen, dat doet er niet toe. De groote vraag is, of wij zijne woorden als waar en goed erkennen, en of de praktijk van ons leven daarvan getuigt. Hij is ons voorgegaan op den weg van geluk en vrede. Dat is geen gemakkelijke weg. We vinden dien omschreven in de woorden: Indien iemand achter mij. wil komen, hij verloochene zichzelven en neme da gelijks zijn kruis op, en-volge mij. Jezus toont zich geen dwingeland, hij laat den mensch vrij. Maar de menschen, uit Jezus' dagen, .hoe- vel even begeerig als tegenwoordig, voelden instinctief, hoe Jezus gelijk had. Doch de voorwaarde was moeie- J vervullen. Kiet maar geduldig zijn kruis dra- gen, doch vrijwillig het kruis van hoon en smaad dage lijks op zich nemen. Velen tooien zich met den Chris- tennaam, weinigen kiezen Jezus' weg. Men ziet de mensehen naar de oogen, om zoo de eerste voorwaarde te vervullen om te komen tot stoffelijke welvaart. Het leven van Jezus toont ons daarentegen een bloedigen weg, waarop wij voortdurend gestriemd worden. Maar wie dit kruis niet opneemt, komt niet tot den vrede Wie Jezus volgt ontvangt een geluk voor eeuwig. Zijn groote levenswet is: één voor allen. Wij moeten in helde uitgaan tot al wat leeft en lijdt. Dan zal aller lei kwaad verdwijnen. Wie het licht gevonden heeft, vindt m zijn liefde daarvoor de bron van alle kracht. aarom laat ons breken met het verkeerde leven van zelfzucht en zoeken naar stoffelijk voordeel en opstaan tot een mouw leven, Jezus volgend. Dit is de weg tot geluk. Zoo beziele ons de geest van Christus, dat is de geest van liefde. Mulat de spreker, met behulp van den voorzitter, enkele vragen had beantwoord, sloot deze laatste met een woord van dank deze slecht bezochte bijeenkomst. In het gisteren door ons aan het Gentrum ontleende lericht, is abusievelijk gesproken van de afdeeling Alkmaar van den R.-K. Volksbond. Dit had moeten zijn de plaatselijke afdeeling van de diocesane-ver eeniging van R.-K. bijzondere onderwijzers. Gaarne vestigen wij de aandacht op de vergaderin- gen, belegd door de commissie voor den wedstrijd van mannelijke en vrouwelijke handwerkslieden voor Alk maar en omstreken. Op het programma komen wij spoedig uitvoeriger terug. De vergadering van Vrijdag dient tot het mededee- ien van het programma in liet verstrekken van inlich tingen aan mannelijke handwerkslieden en leerlingen die van Zaterdag aan vrouwelijke handwerkslieden en leerlingen. Ieder, die in dezen wedstrijd wil mededin gen, bezoeke dus de vergadering in Diligentia 1 Vitello-Kalender. Wij. ontvingen van Van den Berghs, Limited, ter recensie een „Vitello"-kalender voor het jaar 1908. Deze kalenders worden door bemiddeling van alle winkeliers, die Vitello"-boter verkoopen, gratis aan de „Vitello''-verbruikers aangeboden. Aan dezen kalender is bijzonder veel zorg besteed. In de Oostenrjjksche Kamer verklaarde, bij de algemeene beraadslagingen over de overeenkomst met Hongarije de afgevaardigde Renner, dat de soci aal-demoeraten het „Vergelijk", dat aanleiding heeft gegeven tot concessies aan agrarische afgevaardigden en clericalen, zouden verwerpen. De heeren Durich uit naam der agrarische Tsjechen, Gabel, namens^de Zionisten, en Suklje, namens de Slo- wenen, verklaarden, dat zij voor den „Ausgleich" zullen stemmen. De Kroaat Brankini verzette zich tegen do overeen komst en viel de Hongaarsche regeering heftig aan we gens hare onderdrukkingsmaatregelen tegen de Kroa- ten. De commissie uit de Italiaansche Kamer die belast was met het onderzoek of de inhechtenisne ming' van Kasi wettig was, heeft met 5 tegen 4 stem men een motie aangenomen, verklarende dat in volko men overeenstemming met de wet is gehandeld. De Kationale Raad en de sten den raad van Zwitserland hebben aangenomen het nieu we ontwerp van het burgerlijk wetboek. De federale Raad besloot tot onmiddellijken aanleg van een twee den Simplon-tunnel. De Russische Doema behandelt de begroo ting van financiën. De minister heeft een memorie van toelichting bij het nieuwe belastingontwerp ge volgd. Hij betoogt daarin, dat afschaffing der indi recte belastingen hem ondoenlijk voorkomt en dat daarom gestreefd moet worden naar een geleidelijke hervorming van de belastingen, waarbij noodzakelij kerwijze de zwaarste druk wordt gelegd op de bemid delde klassen. De minister denkt in de eerste plaats aan een belasting op het inkomen en wil verder de suc cessie-belasting hervormen door ze progressief te ma ken. Dan zal na de voorgenomen, nieuwe schatting van den bodem een directe grondbelasting worden in gevoerd. Volgens berekening van den minister zal door deze belasting-hervorming jaarlijks een som van 50 tot 55 millioen Rbl. meer in de schatkist vloeien. Intusschen worden ook nog verhoogingen van indirecte belastingen voorgesteldde tabaksaccijns wordt voor de betere soorten met 31—-46 verhoogd en voor de mindere met 11 proc., terwijl bovendien een belasting op sigarettenhulzen en papier wordt voorbereid. Gisteren heeft minister Kokowzof zijn plannen in de vergadering* nader toegelicht. Hij betoogde daarbij, dat er slechts één middel is om een radicale hervor ming van het belastingstelsel en, ingrijpende verande- deringen in de staatshuishouding in te voeren, nl. een hervorming langs wetgevenden weg. Deze weg moet worden ingeslagen, alvorens men kan overgaan tot wij ziging van de begrooting. De regeering is er voortdu rend op uit tegemoet te komen aan de nieuwe behoef ten van het staatsleven, hare middelen zijn echter be perkt. De minister wees daarna op de hooger ge raamde uitgaven van enkele begrootingen, behandelde toen de buitengewone uitgaven, die ongeveer 204 mil lioen Rbl. bedragen en gevonden moeten worden uit de onvoldoende middelen, die de staatsbelastingen opleve-

Alkmaarsche Courant | 1907 | | pagina 2