STADSNIEU WS. Het bezoek van den Duitschei Keizer aan de Hoofdstad. Werkloosheid. De moord In de Scheveningsche boschjes. De typhus te Zuid-Scharwoude. Nieuwe directeur der R. H. B. S. Een foutieve opgave. Laatste Berichten. de achterste zat een jonge man, KI. Zwart. Plotseling viel deze van 't krat en raakte ónder de wielen. Deze gingen over zijn hoofd, zoodat dit ernstig gekneusd werd. Dr. Schippers verleende de gekwetste de eersté hulp. Door het Vakcomité der afdeelingen .Utrecht van het Nederl. R.-K. Timmerlieden-secretaritaat, den Chris telijke Bond van Timmerlieden en den Al gem. Nederl. Timmerliedenbond, is een adres aan den raad gericht, met verzoek, in verband met de heerschende werk loosheid in de bouwbedrijven, het daarheen te willen leiden, dat die werken, welke anders zouden aanbe steed worden in het voorjaar 190B, nu reeds of althans zoo spoedig mogelijk, zouden kunnen worden uitgevoerd. Men meldt uit den Haag, dat de bevoegde autoriteit dezer dagen beslist heeft op een verzoek van de naaste familie van den wegens den moord op een dame in de Scheveningsche boschje ontoerekenbaar verklaarden, maar voorloopig in een krankzinnigengesticht geplaat sten M. M., om hem uit dat gesticht te entslaan, ten einde het gezin, waartoe hij behoort en dat naar Amorika gaat verhuizen, daarheen te kunnen volgen. Men verneemt, dat dit verzoek van de hand is gewezen na ingewonnen geneeskundig advies, In verband met de nog altijd heerschende typhus- epidemie te Zuid-Scharwoude (N.H.). heeft de gemeen teraad besloten een leening aan te gaan van f 700. Een deel hiervan zal besteed worden vooreen nortonpomp, terwijl de rest zal dienen om de kosten van ontsmetting van bedden en woningen van onvermogenden te dekken. Bij de beraadslaging over de maatregelen ter beteugeling der typhus-epidemie deelde de heer V. mee, dat hij deze week nog een vrouw uit een gezin, waar een typhus-lijder was, een koffiepot zag uitspoe len in de sloot KORT NIEUWS. Te Weerde bij Vilvoorde zijn deelen van het lijk van een 10-jarig meisje drijvende gevonden. Te Lichtenvoorde is een drie-jarig kind in een woonwagen in een bak met kokend water gevallen en aan de gevolgen overleden. Te Doesburg is bij het oversteken der rails door de Geldersche Stoomtram overreden en gedood de heer L. Freriks, uit Tilburg. Als gevolg van de rijkspremie voor dooden van zeehonden, zijn er in dezen zomer ongeveer drie honderd robben gedood, uitsluitend op de Wadden. Te Apeldoorn is gearresteerd B. W. L., stations assistent, verdacht van verduistering van een portefeuille met f 5600, verloren in een spoorweg-coupé. Te Oudenbosch is een in aanbouw zijnd huis gedeeltelijk ingestort. Twee metselaars vielen van een hoogte vaji circa 6 meter. C. M. brak ribben. Naar gemeld wordt is de heer Dudok de Wit, te Breukelen, de bekende Kees de tippelaar sedert een paar dagen vrij ernstig ongesteld. Zooals wij gisteren reeds in het grootste gedeelte onzer oplage hebben gemeld is benoemd tot directeur van en leeraar aan de rijks- hoogere burgerschool te Alkmaar, de heer A. C. Antusch, thans directeur van en leeraar aan de hoogere burgerschool te Sneek. Nog eens Sint Nicolaasfeest. Do K. Kath. Volksbond had voor Donderdagavond in de Harmonie een kinderfeest georganiseerd, waarvan door honderden kinderen en zeker ook door hunne ge leidsters is genoten. In het openingswoord door Kapelaan Quant deelde Z. Eerw. mede: dit is de eerste maal dat we zulk een feest geven, er kan wellicht daarom iets aan ontbreken, maar als het billijk is, zullen we dit een volgende maal stellig trachten te verbeteren. Hij twijfelt echter niet of de kinderen zullen tevreden zijn en genieten van al les wat er vertoond en rondgediend zal worden. Hot programma was als volgteerst chocolade, dan de Tooverlantaarn, weer melk, een stukje en pantomi me door de Rederijkerskamer Vondel, chocolade met speculaas en dan. Sinterklaas met zijn knechts, die aan alle kinderen zooals hij beloofd had nog een cadeautje zou uitreiken. En nu in 't kort dé daverend hoerahierop volgde. En nu in 't kort de uitslag' van 't feest. De tractatie was goed <«n ruim voldoende, de tooverlantaarn van den heer Erkamp mooi, sommige platen zelfs indrukwekkend. De panto mime en de voorstelling van clown met.zijn antipoden deed do kleinen gieren van pret en Sint Nicolaas die op een schimmel de zaal in kwam rijden, was weer even lief on gul als den vorigen avond in Diligentia. Hij had vier knechts, die met een groot getal dames druk werk hadden aan alle kinderen op het tooneel een aar dig cadeautje uit te reiken. Va een woord van dank door den heer Adviseur en oorzittor aan de dames en heeren, Sinterklaas en al len die tot het slagen van dit feest hadden medege werkt, verlieten vele gelukkigen de zaal Harmonie. Liefdadigheid naar vermogen. In do op 11 Doe. 11. gehouden gewone vergadering van „Liefdadigheid naar Vermogen," is voor diverse personen hulp toegestaan ten bedrage van 117. Predikbeurten. 15 December. Groote Kerk, 10 uur, Ds. Vinke. Avond 6 uuj^ Ds. Verwaal. Kapel, 10 uur, Ds. van Leeuwen. Namiddag 2 uur, Ds. Guldenarm. Bediening van den H. Doop. Evang.-Luth. Kerk, 101/2 uur, Ds. van Bakel, pred. te Haarlem. Doopsgezinde Kerk, 10l/2 uur, Ds. Glasz. Rem.-Geref. Kerk, 10l/2 uur, Ds. de Regt. Gereform. Kerk, 10 uur, Ds. Wechgelaer, 6 uur Ds. Wechgelaer, Cathech. Zond. 27. Chr. Ger. Gem. Gebouw „Rehoboth", Koningsweg. Voormiddag 10 uur en 's avonds 6 uur godsdienst oefening. Dinsdag 17 December, 's avonds 7l/2 uur, ds. Binée van Zaandam. Gebouw Waakt en Bidt, Laat, Zondagmiddag van 3l/2—5 uur, Vergadering van de Christel. Jongelings- vereeniging „Zacheus", voor jongelingen boven 16 jaar. Zondagmiddag 51 /27 uur Vergadering van de Christel. Knapenvereeniging „Timotheüs", voor knapen van 1216 jaar. Hersteld Apostolische Gemeente Augustijnsteeg. Voorm. 10 uur, avond 5 uur en Donderdagavond 8 uur, Godsdienstoefening. Hervormde Gemeente te Oudorp, 10 uur, Ds. Pool. Herv. Gem. te Stompetoren, voorm. 91 /2 uur, Ds. Werner. Herv. Gem. te Bergen, 10 uur, ds. J. M. Natzijl. De vorige week namen wij uit een der bladen een bericht over dat de Haarlemsche rechtbank II. J. E. veroordeelde wegens diefstal met geweldpleging te Alkmaar tot 1 jaar gevangenisstraf, de eisch was 3 jaar. De Avkmaarder "s op onderzoek uitgetogen. Bij de Alkmaarsche justitie was niets bekend. Aan het par ket te Alkmaar wist men het evenmin Wat bleek echter bij verder voortgezette informatie Dat de veroordeelde was een zekere Hendrikus Jo hannes Eggink, oud 40 jaar, van beroep koopman, zonder vaste woonplaats, laatst gedomicilieerd te Alke made (Z.-H.), die zich op 26 September j.l. had schuldig gemaakt te Wijde Wetering aan diefstal van wasch- goed, ten nadeele van den slager N. Disseldorp. Toen de slager hem betrapte, haalde hij een mes te voor schijn en bedreigde daar Disseldorp mede. AMSTERDAM, 13 December. Onder de monarchen van Europa is de Duitsche Keizer wel „one of the greatest men in his line" zooals de Amerikanen zeggen. Van hem wordt beweerd, dat hij alle eigenschappen bezit, welke hem, als hij onder andere omstandig heden ter wereld was gekomen, tot een hoog staats ambt zouden hebben voorbeschikt. Dat zijn groote woorden, in Duitsche bladen kalm uitgesproken. Maar ontegenzeggelijk is hij een markante persoonlijkheid, iemand met een sterk ontwikkeld individualiteitsge- voel, gekarakteriseerd door dat ééne alleszeggende zinnetje sic volo, sic jubeo." Hij is de man van het woord, van het gebaar en van de daad, de impulsieve en de ostentatieve daad. Hij is niet alleen Keizer, hij is méér dan dat, hij gevoelt zich dichter, com ponist, beeldhouwer, tooneelspeler, kortom grootmeester van alle kunsten. Wat hij gevoelt zegt hij en dien overeenkomstig handelt hij. Vandaar dat hij een veelbesproken souverein is, vandaar ook dat men zijn beeltenis telkens en telkens weer ontmoet, vandaar tenslotte, dat hij het eerst heeft gestaan „devant l'objectif de la caricature", dat van hem een eerste bundel karikaturen is verschenen van monarchen, onder den sprekenden titel „Lui." En toch hebben weinigen van hem een juiste voorstelling, en tóch is zijn gelaat zoowel als zijn geheele ver schijning voor velen als op 'n caricatuur een groot vraagteeken. Is het wellicht daaraan toe te schrijven dat er heden te IJmuiden, langs het Noordzeekanaal, en vooral hier te Amsterdam de toegestroomde menigte zoo onver wacht groot is Is men in zulk een grooten getale opgekomen om den Kaiser van zoo nabij mogelijk te aanschouwen, omdat men "van hem zooveel heeft gehoord en gelezen We gelooven het. Eigenlijk moet men den Keizer zien in de Kaiserstadt en dan nog in der Kaiserstrasze unter den Linden, als hij, slechts vergezeld van adjudant en opperstalmeester in gestrekte draf te paard rijdt, of bij een Denkmalonthulling of bij een parade op het wijde Tempelhofer Feld. Niet bij voorkeur in Am sterdam, dat den Keizer niet kan geven wat des Keizers is, dat teneenenmale het decor mist hetwelk Wilhelm II tot zijn recht doet komen. De aankomst te IJ muiden. IJmuiden begint langzamerhand een officieele ont- vangplaats te worden en het wordt natuurlijk speciaal ingericht voor het ontvangen van een Keizer. De electrische verlichting van de prachtige haven was aanzienlijk uitgebreid, de straten waren netjes opge knapt en tal van huizen waren nieuw in de verf gezet. De persboot arriveerde te half drie en nauwelijks waren we aan wal of we hoorden, dat de Hohenzollern om 7 uur 's ochtends uit Port Victoria was vertrok ken en dus om 4 uur hier verwacht kan worden. Maar hoe later het werd, hoe later de berichten de „Hohenzollern" lieten vertrekken. Ten slotte was het twaalf uur, dat het oorlogsschip de Engelsche kust had verlaten, dus eerst ten negen ure hier kon zijn. De menigte, welke zich voornamelijk op de kade had verzameld, vond dat natuurlijk in het geheel niet prettig. Al rondwandelende kreeg men den indruk, dat er buitengewone politie-maatregelen waren ge nomen er waren zestig rijksveldwachters en een deel van de kade was met rasterwerk afgezet. Een muziekkarps aan boord van de „Friesland", H. M. pantserdekschip, hield de wachtende menschen aangenaam bezig en dat was wel noodighet stort regende af en toe. Uw verslaggever kwam op het denkbeeld te trachten aan boord van de Friesland het binnenloopen van de „Hohenzollern" bij te wonen. Met z'n tweeën trokken we er in de duisternis opuit. Een vletterman was spoedig gevonden en die roerde ons naar het oorlogs schip. Zouden we toegelaten worden? Wij gingen bui tenkants, om te voorkomen, dat anderen ons zagen. Eindelijk waren we het zeegebouw genaderd. Een matroosje daalde de trap af en wij gaven onze kaartjes af voor den commandant met het vriendelijk verzoek aan boord te mogen worden gelaten. Onmiddellijk kwam er bericht van den kapitein ter zee Fabius, dat het verzoek ingewilligd was. Wij stegen de trap op en konden achterna aan onze overjassen bemerken, dat „de Friesland" een nieuw wit verfje had gekregen. De commandant van de wacht begroette ons vrien delijk en was zoo welwillend ons een goed plaatsje aan te wijzen op het tentdek. Officieren en matrozen stonden allen aan het dek, de commandant op de brug. Precies vijf uur passeerde ons de „Hohenzollern". Een mooie groote breede trotsche boot. Er werd aan boord van onzen oorlogsbodem gefloten en toen gingen de Jantjes joelen hoera, hoera, hoera. En nog eens en ten derde male. Toen zette de muziek het „Heil der im Siegerkranz" in. De matrozen waren een en al bewondering voo.i de „Hohenzollern". „Wat 'n kast die hoogezolder", „as je die op zee teuge komp, laat je 'n m ook links liggen" en dergelijke uitdrukkingen dienden tot uitdrukking van hun bewondering. Statig dreef het Duitsche oorlogsschip voorbij en in het don kere water weerspiegelden de honderden lichten en de helderverlichte patrijspoorten. En ofschoon er een ware stortbui neerviel, weerklonk aan den wal een luid hoera. Jammer, dat de „Hohenzollern" niets van zich deed hooren, slechts enkele officieren en matrozen waren aan dek. Op grooten afstand volgden de „Koningsberg" en de „Sleipner." Vijf minuten na vijf uur was de „Hohenzollern" in de sluiskamer. Aan boord gingen de koerier van den Keizer, de consulaire agent en de havenmeester. Door een sloep van de „Friesland" werden we weer aan wal geroeid. De „Hohenzollern" stoomde in- tusschen op binnenqaats. Onmiddellijk werden twee telegraaflijnen en een telefoonlijn aangebracht, waardoor de Keizer in directe verbinding stond met Amsterdam en Berlijn. Later op den avond ging commandant Fabius aan boord van de „Hohenzollern" waar ook de Duitsche gezant uit Den Haag soupeerde. Van geen der oorlogsschepen mocht de bemanning aan wal komen. De „Friesland" blijft hier eerst liggen en stoomt dan naar Nieuwediep. De regen heeft op gehouden er is dus kans, dat het morgenochtend mooi weer is. V e r t r fe k v a li IJ m u i d e n. Het was vanochtend reeds vroeg dag aan boord van de „Hohenzollern," Te vijf uur begonnen de zoeklich ten van dé „Königsberg" te werken, zilveren lichtbun dels werpend op het Keizerlijke jacht, waar de beman ning van dat oogenblik af tot aan het uur van vertrek ijverig aan het wrijven en poetsen was, totdat ten slot te alles glom en glansde, flikkerde en schitterde. Er woei een steyig brieschje uit den Westen en, zoo als éen bootsman van de persboot, de welingerichte sa lonboot van Gebr. Goedkoop, welke ons ook tot slaap plaats diende, verzekerde, de lucht was stijf, zoodat het weer wel goed zou blijven. Te acht uur werd aan boord van de „Hohenzollern" de Koninklijke Standaard geheschen. Onmiddellijk daarop weerklonken de saluutschoten van het fort en van de „Friesland." Men zag telkens een lichtflikke- ring tegen de effen grijze lucht en vele seconden later hoorde men het geluid, dat als een donderslag voort- rommelde. Een en vijftig schoten werden gelost. In middels kwamen er uit IJmuiden mannen, vrouwen en kinderen, die met belangstelling naar de prachtige oorlogsschepen keken en het bijzonder druk hadden over de groene waterlijn, welke ver boven het water uitstak en een frissche tegenstelling vormde met 'de witte romp. Twintig minuten na 8 uur zette de Hohenzollern zich in beweging of liever werd hij door een nieuw sleepbootje in beweging gebracht. Weer klonken er saluutschoten van fort en pantserdekschip. Op de „Ho henzollern" waaraan voorafging het waterstaatsbootje „Hoofdingenieur Dirks" volgde de Sleipner een depêche boot, en daarna kwam de Königsberg, een kleine krui ser, terwijl het persbootje de rij sloot. Het geheele verkeer in het kanaal was stop gezet. Even voorbij Vel- sen hesehen. de Duitsche schepen ook de Hollandsche vlag in top. Af en toe werden er signalen gewisseld. De meeste schepen, welke in het kanaal lagen, had den de vaderlandsche kleuren in den mast. Voor de Koninklijke papierfabriek van de firma Van Gelder en Zoonen lag een Noorsche bark, welke geheel gepa- voiseerd was. Langs het kanaal stonden rijksveldwach ters, in het geheel zeventig in getal, waarvan sommi gen, zoodra de flottielje hen gepasseerd was, op de fiets stegen en zich op een andere plaats opstelden. Af en toe klonk er* gejuich van den walkant en aan eenige andere Noorsche barken werd met een vlag ge salueerd. Vol stond het te Velser Oord, terwijl te Bui tenhuis de geheele dorpsjeugd zich had opgesteld en aan het nabijgelegen rijkswaterstaatsveer de Neder- landsche en de Duitsche vlaggen waren geplant. De voorspelling van onzen bootsman kwam falikant uit: het begon weldra te regenen. Het bleef intusschen een indrukwekkend gezichtdie trotsche oorlogsbodems zoo statig te zien drijven door het breede kanaal, waar in het water eventjes golfde. Nabij Nauerna liep de passagiersboot „Mercurius," die den wal moest houden, vast. Onmiddellijk was er een sleepbootje aanwezig, welke de boot weer los zou trekken. Aan de artillerieinrichting stonden militairement de officieren en de werklieden. Aan de Hembrug hadden Burgemeester en Wethouders van Zaandam zich opge steld. Hier lagen ook vele versierde passagiersbooten, die de flottielje volgden. Nabij Amsterdam spoot een stoombrandspuit zijn witte stralen hoog de lucht in. Vier kanonnen op den wal deden de saluutschoten over het water donderen. Aan de Handelskade wachtte II. M., dragende een zeegroen toilet, waarover een lichten met bontgevoer- den mantel, Z. K. H. in de uniform van generaal a la suite bij de Pruisische jagers, met gevolg. Ter verwelkoming speelde de „Noordbrabant" het Duitsche Volkslied, terwijl aan boord van de Piet Hein de marinevlag werd gelieschen en een eeremarseh werd geblazen. Keizer Wilhelm stond voorop de brug, in Duitsch admiraals-uniform met het groot lint der Oranje-Nas- sauorde, rustig in militaire houding. De begroeting in het gebouw van den algemeenen dienst was allerhartelijkst. Aan het Damrak was het opgepropt vol. Het leek één reuzendak van natglimmende parapluies. Het trottoir was één groote volle tribune. En ook de bal kons, de vensters en de daken waren vol. Bijna leeg was echter de tribune van „Trouw staat palh". Er was zeer veel politie op de been en te paard. Geruchten liepen er in de ochtend, dat de werkloozen zich op één punt zouden verzamelen om daar fluit- demonstraties te houden. Alleen het bestuur en een klein aantal werkloozen waren aanwezig. Alleen bij de Beurs werd even gefloten. Hieraan werd echter terstond een einde gemaakt door de politie, die zes personen inrekende. Eindelijk naderde hier de HofstoetDe hoera's schalden rondom van de trottoirs, van de balkons, van de daken, uit vensters, indrukwekkend was het zak- doekengezwaai, een vroolijk gedwarrel in den regen. De Keizer was naast H. M. de Koningin gezeten, terwijl Z. K. H. Prins Hendrik tegenover hen zat. Alle drie beantwoordden ze hartelijk en herhaaldelijk de hun gebrachte ovaties. De Keizer bood H. M. bij het uitstijgen hoffelijk de hand. Ondanks den stort regen inspecteerden de Koningin en de Keizer de eerewacht van de jagers en de grenadiers. Met fermen stap schreden beiden langs het front, H. M., zelf haar kleeding opgenomen houdende. De Koningin boog diep voor het vaandel, terwijl de Keizer salueerde. Onmiddellijk na het paleis te zijn binnengetreden, verschenen II. M. en Z. M. op het balkon met daverend gejuich en het Duitsche volkslied begroet. Hier had men een schoone gelegenheid de vorstelijke personen goed op te nemen. De Koningin zag er bekoorlijk en gezond uit, de Keizer daarentegen maakte den indruk van moeheid, hetgeen misschien ten deele toe te schrijven is aan de tegenstelling. In het paleis was aanwezig H. M. de Koningin- Moeder, om tien uur door de Koningin en den Prins afgehaald van het Centraalstation. Tegen kwart voor tweëen werd het museum-six bezocht. Niemand mocht daarbij tegenwoordig zijn. Rijksmuseum. In do vestibule van den westelijken ingang worden Majesteiten ontvangen door hoofddirecteur Jhr. B. W. F. van Riemsdijk en directeur Prentenkabinet E. W. Moes. De Oommissie van Toezicht zal vertegenwoor digd zijn door den voorzitter mr. J. A. Sillem en de heeren G. C. V. Schöffer en mr. G. M. den Tex. In het gebouw is slechts weinig versiering aange bracht; de bouw en inwendige decoratie maken deze overbodig. De genoemde vestibule is door de kweekerij Rozenoórd getooid met een schat van palmen en chry santen. Langs de met fraaie loopers belegde, breede trappen begeven zich de vorstelijke bezoekers naar den grooten hal. Hier zijn opgesteld de gezamenlijke leerlingen van de Kaiser Wilhelm-Schule (Singel 172) onder geleide van den rector Von Diepenbroek. Deze leerlingen, 150 in getal, worden per extra-tram van het Spui naar het Museum vervoerd. Zij begroeten de Keizerlijke en Ko ninklijke bezoekers met het godsdienstig gezang Gebet fiir den Ivönig, dat aldus aanvangt „Segnet den König Deni Gesalbten." Wanneer het lied ten einde is treden twee tienjarige meisjes naar voren en bieden de Koningin en den Kei zer ieder een ruiker aan. Hildegard Eiekholz, die de Koningin de bloemen overhandigt, spreekt daarbij het volgende Gegroet, beminde Koningin, Wees hartelijk gegroet, Een ieder roept met blijden zin En een verheugd gemoed: „God zeeg'ne Nederland's Vorstin, Het volst geluk daal' op Haar neer, Bespaar Haar ieder wee: De Koningin hoezee! Het andere meisje, Hildegard Jansen, voegt een ze- genbee voor den Keizer bij haar bloemengave: Der Kaiser ist ein lieber Mann, Er wohnet in Berlin, TJnd war' das nicht so weit von hier, Dann zög ich hout' noch hin. So haben in der Schule wir Gar oft mit Sehnsucht gesungen, Doch was bis lieut' uur Sehnsucht war Heut' ist es herzlich gelungen, Du selbst liast unsren Wunsch erfiillt, Kams't freundlichst- zu uns herüber, Und (lafiir haben alle wir Dich nun noch viel, viel lieber. ITnd wenn Dir heut' durch ganz Amsterdam Der laute Jubel erklungen, Die grösste Freude herrseht denn doch Bei Deinen deutschen Madchen und Jungen! Der Vater driiben schenke Dir Der Jahre viele noch, ITnd nun, ihr Freunde rufet laut: Der Kaiser lebe hocli! Alle kinderen stemmen met dit „Hoch" in, en ter wijl do Koningin met Haar Gast de eetzaal binnen gaat, klinken hun de kinderstemmen na: Treu und Liebe bis zum Grabe Schwör ich Dir mit Herz und Hand, Was ich bin und was ich habe, Dank ich Dir, mein Vaterland. Het eerste bezoek geldt de Rembrandtzaal, waar thans bijeenhangen, men weet het, alle Rembrandt's werken die het Museum bezit, behalve het Jodenbruidje en het „Oude vrouwtje." De uitbouw bergt dus: de Nachtwacht, de Staalmeesters, de Anatomische les van prof. Deyman, het Landschap, het Landschap met de „drijvende vrouw", het Jonge-vrouwenportret. Van de schilderijen in de eerezaal en de vroegere Rembrandt zaal, die terloops bezichtigd worden, noemen wij enkele der voornaamste: Het vroolijke echtpaar van Hals, Steens, Emmaüsgangers, het Amsterdamsche stadhuis van Beerstraaten, portretten van Van der Helst en Hals, Cuyp's Vechtende vogels, Fabritius' Onthoofding van Johannes den Dooper, het gebed zonder eind van Nic. Maes, de Zwaan van Asselijn, de groote schutter- stukken van Van der Helst, Hendrik de Keyser en Codde en Hals, portretten van de Oranjevorsten Ernst en Hendrik Casimir door W. de Geest. Den Keizer wordt verzocht Zijn naam te plaatsen in het Gouden Boek, waar reeds eenmaal het „Wil helm" met eerbiedwaardige letters neergeschreven staat. j- Bij het terugkeeren in den grooten hal klinkt den vor- stelijken bezoekers het kindergezang„Wilhelmus van Nassouwen" tegemoet. Bezoek Burgerweeshuis. Ontvangst op Pleintje aan de St. Luciënsteeg, waar een lang baldakijn, als een overdekte gang, is aange bracht; ter weerszijden der steunpilaren staan wees jongens. Hooge bezoekers hier ontvangen door voor zitter en secretaris burgerlijk armbestuur, den wethou der dr. N. M. Josephus Jitta en dr. G. ter Meulen. Dezen leiden bezoekers naar regentenkamer, rechts van de toegangspoort; daar worden voorgesteld de le den van het bestuur, W. F. O. Druyvesteijn, voorzitter, J- W. II. Crommelin, mr. E. W. Insinger, mevr. A. M. M. Everwijn Lange-Doeff en dr. S. Schippers en de di recteur, G. A. Haringman. Te voren wordt nog kleiner vertrek doorgewandeld, waar eenige schilderijen en cu riosa op Van Speyk betrekking hebbend de aandacht trekken; o. a. schilderij, voorstellende de ontploffing aan boord van Van Speyk's kanonneerboot, door Piene- man, een ander schilderij waarop Van Speyk is afge beeld de lont aan het kruit brengende, een afbeelding van het Weeshuis in 1630, de vlag door Willem I aan het Weeshuis geschonken. Op deze vlag, die in den be grafenisstoet van Van Speyk meegedragen werd, leest men: „Het dankbare Vaderland aan J. O. J. van Speyk" en een degen met epauletten en onderschei- dingsteekenen van den luitenant Nantzing, die zich in den Belgischen oorlog onderscheidde: eveneens een ver pleegde uit het Weeshuis. In de deftige regenten-zaal vragen verschillende re gentenstukken de aandacht o. a. het regen t ess oust uk van Jacob Backer; hier hangt ook het portret der stichtster, Haasje Claesdochter, geschilderd door F. Pourbus. Vermelding verdient ook de fraai geschilder de zoldering van 1660, waarin drie medaillons voorko men met zinnebeeldige voorstellingen van Liefde, Barmhartigheid en Milddadigheid. Boven den schoor steen prijkt een zeestuk van Verwer. Van de regentenzaal begeeft men zich door de vesti bule naar de meisjesafdeeling, die evenals alle andere lokaliteiten versierd wordt met tapijten en planten, meubelen en schilderijen. Vervolgens komt men in de meisjeseetzaal. Daar zullen de jongens en meisjes een paar liederen zingen. Ongeveer in 't midden van deze lange zaal, die ook aangekleed wordt met schilderijen en oude meubelen, zullen ze opgesteld worden in halven cirkelvorm. Als dirigente treedt op mej. A. Middel- raad. Gezongen worden Heil dir im Siegerkranz en Bede voor het Vaderland van Valerius. Voor de hoo ge Gasten worden tegenover de weeskinderen zetels geplaatst op een tapijt, en als achtergrond een planten- versiering. Na het zingen der liederen stellen de kinderen zich ter weerszijden langs den kant op en dan gaan de Be zoekers tusschen lien door, naar de kinderafdeeling. Daar zullen de kinderen aan tafeltjes zitten te spelen; vervolgens komt men in de schoollokalen, waar aan de wanden en op tafels leermiddelen geëtaleerd zijn, voorwerpen in zake het handwerkonderwijs, sljöd, tee kenen en voorwerpen voor het natuurkunde-onderwijs door den hoofdonderwijzer, den heer J. Stam, met de kinderen vervaardigd. De hoer Stam zal hier tegenwoordig zijn, alsook de andere onderwijzers; wees jongens zullen ook in deze lokalen opgesteld worden. Door de school bereikt men een lokaal, dat in Hol- landsehen Renaissance-stijl ingericht wordt. Hier zal men eenigen tijd vertoeven, hier zullen de Hooge Be zoekers ook hun handteekening plaatsen; dan wordt het weeshuis weer verlaten aan de zijde van de St. Lu ciënsteeg. Vermoedelijk zullen vóór het vertrek de kinderen nog een lied zingen. De Keizer en de Keizerin bezochten het weeshuis reeds in 1891, op 3 Juli. H. M. kwam er nog eens in April 1896. OENTRALE RAAD VAN BEROEP. UTRECHT, 13 December. In de heden te Utrecht gehouden openbare terechtzitting van den Centralen Raad van Beroep (Ongevallenverzekering) werd o. m. uitspraak gedaan in de navolgende zaak: „hooger beroep van II. B., stucadoor, vroeger te Alk maar, thans te 's-Gravenhage, tegen de uitspraak van den Raad van Beroep te Haarlem, houdende bevesti ging der beslissing van de Rijksverzekeringsbank, dat niet zal plaats hebben de door hem gevraagde herzie-

Alkmaarsche Courant | 1907 | | pagina 2