DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Dit nummer bestaat uit twee bladen. No. 295. Honderd en negende jaargang. ZATERDAG 14 DECEMBER. STADSNIEUW S. 1907. Wetsmozaïek. Als er nu in plan III en IV een paar kleine wijzigin gen worden gemaakt, kan II (klein), III en IV samen behandeld en ingevoerd worden en zullen wij dienten gevolge een geheele hervorming van onze tegenwoordi ge rechtspraak krijgen, die leniging zal brengen van de nu gebleken nooden. Wil men de administratieve rechtspraak dan later invoeren, d. i. dus den achtersten vloer leggen, dan kan men de andere plannen I, II (groot) V en VI weer als een geheel invoeren, hetwelk dan zal aanpassen aan het geheel van de nu in de eer ste plaats voorgestelde hervorming. De wedstrijden voor Handwerkslieden en leerlingen. Uit de Bijlagen. m De tempel van Themis in werkelijken zin in Ne derland een gebouw, der godin veelal niet geheel waar dig moet nieuw bevloerd worden. Het zou een nieu we, een schitterende vloer worden. De teekeningen zijn door de regeering achtereenvolgens bij de Staten- Generaal ingediend, een stel, het zesde, ontbreekt nog. Dat kunnen wij intusschen al zien, dat het prachtig zal worden. Onze rechterlijke organisatie zal geheel gewij zigd worden: niet duurder en toch een veel betere ver deeling van de rechters over het land met betere bezol diging en betere vooruitzichten. En dan staat daar op de teekeningen, wel te verstaan in heerlijke kleu ren de administratieve rechtspraak, waarnaar de juris ten al zoo lang gewacht hebben, en die ons zal maken tot een welgeordenden rechtstaat, waarin het recht van den burger tegenover de overheid beter zal worden ge handhaafd. Intusschen het zijn plannen, plannen waarover de regeering en de commissie van voorbereiding nog aan het onderhandelen zijn. En zie, terwijl men aan het onderhandelen is, terwijl, gelijk de regeering schrijft, het nog „lange maanden" kan duren voor de regeering kan antwoorden op het „omvangrijke en belangwekken de" rapport van bovengenoemde commissie, zakt het voorste gedeelte van de oude tempelvloer (de gewone rechtsbedoeling van tegenwoordig) in onder de zware belasting der rechtzoekenden. Of zonder metaphoor- terwijl men doende is over een algeheele hervor ming van onze rechtsbedeeling, ook met het oog op de administratieve rechtspraak, gaat de oude rechtspraak in onze groote steden ons in den steek laten. De rech ters zijn met werk overkropt, zij kunnen het werk niet meer af, de rechtzoekenden zoeken daar het recht, maar vinden het niet. Wat te doen? Een noodvloer? Neen, zegt de minister van justitie, dat kost maar nieuw geld. Het rechterlijk ambtenaarscorps is al eer der te groot dan te klein, wij moeten het dus waarlijk niet nog' grooter gaan maken door nieuwe krachten bij die drukke rechtscolleges te gaan aanstellen. Dus geen noodvloer maar gauw de nieuwe mozaïekvloer leggen voorin, ter plaatse waar bij den ingang de oude vloer (de gewone rechtsbedeeling) inzakt. Dan kunnen wij daaraan de andere helft achterin (de administratieve rechtsbedeeling) naderhand aanpassen. Doch natuurlijk de oorspronkelijke teekening van het mozaïek moet behouden blijven. Er moet zoo gewerkt worden, dat de mozaïekvloer eerst met het oude achterste gedeelte en daarna met het nieuwe ach terste gedeelte (dat de administratieve rechtsbedeeling zal brengen) harmonieert. Men begrijpt wat een lastig werk dat is. Toch heeft de minister het aangedurfd en is hij den 16den Novem ber met zijn voorstellen bij de Tweede Kamer gekomen. De plannen zijn in tweeën gesneden. Plan I, plan V en plan VI, de administratieve rechtspleging betref fende, dat is dus het achterste deel van de mozaïek vloer, worden zoo lang ter zijde gelegd. Plan III (sa menstelling der gerechten enz.) en plan IV (griffie rechten) kunnen waar zij de gewone rechtsbedeeling in hoofdzaak betreffen, zoo dadelijk gereed gemaakt worden. De moeilijkheid is nu maar met plan II (rechterlijke organisatie,) dat den overgang vormt tus- schen den voorvloer en den achtervloer. Daarmee moe ten de mozaïek-heksentoeren worden verricht. Plan II wordt daartoe in tweeën gesneden, in plan II (klein), dan kan worden uitgevoerd met den ouden achtervloer en plan II (groot,) dat de verbinding met den nieuwen achtervloer zal moeten geven. M. a. w. de minister heeft een nieuw wetsontwerp ingediend, II klein, waarin II groot is overgenomen, voor zoover het niet de administratieve rechtspleging betreft en niet groote principieele kwesties (b. v. de invoering van de verplichte leeftijdsgrens voor de pensioneering van rechterlijke ambtenaren) betreft. Wat wil nu die hervorming? In groote trekken het volgende: Den dienst van het openbaar ministerie aantrekke lijker en vollediger maken. Aan kleine rechtbanken zullen de substituut-officieren worden afgeschaft. De officierswerkzaamheid zal bij ontstentenis van dezen ambtenaar niet meer in den regel vervuld worden door rechters het aantal rechters zal daarvoor te gering zijn doch door telkens expresselijk als waarnemend officier aan to wijzen substituut-officieren van elders. De ambtenaren van het openbaar ministerie zullen ge legenheid hebben telkens het ambt van substituut-offi cier waar te nemen en zoo een aangenamer werkkring krijgen. Beëedigde klerken ten parkette (die mr.-moe ten zijn) zullen als staatsambtenaar geroepen worden om den ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten zoo noodig te vervangen. De tegenwoordige samenstelling van de kantonge rechten verandert zóó, dat één kantongerecht (in de grootste steden) meerdere kantonrechters zal kunnen hebben. Doordat zulk een gerecht slechts één griffier zal heb ben, worden zoo verscheiden griffiers-salarissen be spaard. Het verdere werk zal dan gedaan worden doqr substituutgriffiers, die er nu niet zijn. De beëedigde klerken ter griffie krijgen vast salaris en rijksaanstel ling. Op de terechtzitting zullen zij alleen mogen meewerken als zij mr. zijn; zoo wordt (ge) „waakt voor het aanzien der terechtzittingen." (sic!) Over het geheel wordt nu behalve bij de kantonge rechten het aantal rechterlijke ambtenaren ook elders verminderd en wel hierdoor, dat a bij kleine rechtbanken minder ambtenaren het werk van tegenwoordig zullen moeten doen (bij de kleinste b. v. vier rechters, één officier en één griffier, terwijl daar nu in elk geval ook nog een substituut-officier en een substituut-griffier zijn); b. bij de hoven het minimum aantal samen in één ka mer rechtsprekende raadsheeren van 5 of 6 of 3, bij den Hoogen Baad van 6 of 7 op 5 wordt gebracht. Wij zagen boven, dat ter vermijding van het al te lang aanblijven van oude rechters bij de oorspronkelij ke ontwerpen een maximum leeftijdsgrens wordt voor gesteld. Bij het nieuwe ontwerp II (klein) worden al leen de pensioenbepalingen royaler gemaakt, waardoor men hoopt te bereiken, dat veel oude ambtenaren uit eigen beweging eervol ontslag zullen vragen. De groote beginselen van alle wetsontwerpen zijn dusverbetering van de positie van het lagere perso neel, waaraan in sommige gevallen meerder werk wordt gegeven. Afschaffing van de griffiers-emolumenten, verbetering van de promotie, veraangenaming van het werk en grootere bewegelijkheid van het corps ambte naren van het O. M., beperking van het aantal grif fiers door samensmelting van de kantongerechten in de groote steden en aanstelling van substituut-grif fiers aldaar en beperking van het aantal rechtsprekende ambtenaren door geringere bezetting van de rechtban ken en door het voorschrijven van kleinere „kamers" voor de hoven en den Hoogen Baad (dit alles ge paard gaande met een uitzetting van het vroegere maximum met het oog op enkele gevallen van groote drukte.) Het is dus een stap in de richting van beper king van de collegiale rechtspraak, waarbij het begin sel zelf echter nog in geenen deele wordt prijs gegeven. Het minimum aantal rechters in de kamers der arron dissementsrechtbanken blijft drie (artt. 50 en 57 B. O. oud) en alleen bij de hoogere colleges wordt het op minder vastgesteld dan de oude wet wenschte. De hoop is, dat men zoo hervormende, minder ambte naren zal krijgen, de salaris-positie voor alle ambtena ren en beambten dan zal kunnen verbeteren, zonder dat het meer geld zal kosten en dat men de kans op promotie grooter zal maken, terwijl men waar veel werk is met meer ambtenaren, waar weinig werk is met minder ambtenaren zal kunnen werken en zoodoen de al het werk behoorlijk op tijd gedaan zal kunnen krijgen. Als nu de kamers in dit mozaïekwerk maar zullen willen meegaan met den minster, die in een eerder vu rig dan gewoon-dor gestelde memorie van toelichting deze mozaïekbevloering in tweeën aanprijst als het red middel in den justitieelen nood. In Diligentia had gisteravond een vergadering plaats, welke was belegd door de comm. voor de in de maand Auguetus 1908 alhier te houden wedstrijden voor handwerkslieden en leerlingen (mannelijke en vrouwelijke) uit Alkmaar en omliggende gemeenten met de daaraan verbonden tentoonstelling van de ver vaardigde voorwerpen, tot welke wedstrijden, zooals men weet, het initiatief is genomen door het Departe ment Alkmaar van de Maatschappij tot Nut van 't Al gemeen. De bedoeling van deze vergadering was, aan de op gekomen werklieden en leerlingen inlichtingen te ge ven. In zijn openingswoord drukte de heer G. Looman, de voorzitter, er vooral op, dat het de bedoeling is eens aan het publiek te doen zien wat de handwerksman kan, om te bewijzen dat hij stukken werk kan leveren, zonder hulp van een machine. In 1895 is een dergelijke wedstrijd als deze hier gehouden, toen meer voor de leerlingen. Thans omvatten de wedstrijden den arbeid van werklieden en leerlingen. Spr. wekte op deze wedstrijden te steunen, opdat zij goed moge slagen. Daarna werd het programma van de wedstrijden be sproken. Wij vermelden van hetgeen werd meegedeeld het volgendeDe wedstrijden omvatten een gebonden wedstrijd voor mannen en vrouwen en een vrijen wed strijd voor een 44-tal vakken en ambachten ook voor beide geslachten. Voorts is er een af deeling voor de banketbakkerij en kookkunst en voor de broodbakkerij. Als handwerkslieden worden beschouwd, allen die on der een patroon werken of op zich zelf zonder andere hulp dan van één leerling hun vak uitoefenen. Onder leerlingen worden gerangschikt, zij die op 1 Juli 1908 nog geen 18 jaar zijn en zij (vrouwelijke) die voor de fraaie handwerken en lingerie op 1 Juli 1908_nog geen 16 en voor het costuumnaaien nog geen 17 jaar oud zijn. De vervaardigde voorwerpen moeten franco inge zonden of bezorgd worden aan de Houdhoud-en Indu strieschool alhier op nader te vermelden datum in Juli of Augustus 1908. Alle voorwerpen worden door en voor rekening der commissie tegen brandschade verzekerd. De werkstukken in den gebonden wedstrijd mogen noch geheel, nóch gedeeltelijk machinaal gemaakt zijn, met uitzondering van die in de damesconfectie. Aan de deelnemèrs worden de noodige kaarten en beschrijvingsbiljetten verstrekt; hierop kan tevens ver meld worden voor welken prijs 't voorwerp te koop wordt aangeboden en waarvoor men het wenscht ver zekerd te zien. De voorwerpen moeten binnen 4 dagen na de slui ting der tentoonstelling worden afgehaald. Niet af gehaalde voorwerpen worden het eigendom der com missie. Het plan bestaat enkele voorwerpen aan te koopen voor een verloting. Voor ieder vak en ambacht wordt een deskundige Jury van 3 leden benoemd. Eén daarvan wordt door de commissie en de twee overigen door de desbetreffende inzenders gekozen. Commissie-leden mogen niet als juryleden optreden. Het door de commissie aan te wijzen lid, is voor zitter (-ster). De Jury's zullen in het bijzonder moeten letten op: goede constructie, gepaste versiering, nette afwerking, goeden smaak en degelijke uitvoering in verband met de te gebruiken grondstoffen. Tot opluistering kunnen, met toestemming en ter be oordeeling der commissie, buiten mededinging voorwer pen ingezonden worden. Het ligt in de bedoeling medailles en prijzen zoo veel mogelijk uit te keeren. De jury's behouden zich het recht vodl, geen bekroningen toé te kennen, wan neer de inzendingen naar hun oordeel, daarvoor niet in aanmerking komen. Inzenders (-sters) hebben doorloopend vrijen toegang op de tentoonstelling op vertoon van een bewijs op naam, dat ingetrokken wordt bij 't misbruik maken daarvan. De deelnemers (-sters) aan den gebonden wedstrijd, moeten hun namen en nummers aan het secretariaat meedeelen, dat tot volledige geheimhouding verplicht is, tot tijd en wijle de catalogi bekend zijn. Voorschotten in materialen moeten worden geresti tueerd, wanneer de voorwerpen voor de verloting wor den aangekocht of op de tentoonstelling worden ver kocht. Zij die materialen ontvangen, worden verplicht 't voorwerp op den wedstrijd „gemaakt" te brengen. Bijzondere eereprijzen zullen worden uitgereikt ('t aantal zal lifter worden bekend gemaakt.) Een ieder die mededingt moet de plaats van werken aan het Bestuur mededeelen. In den gebonden wedstrijd worden de volgende voor werpen verplichtend gesteld te vervaardigen: timmer lieden, een gangbank naar schets; meubelmakers, een klein buffet naar schets; wagenmakers, platten kruiwagen idem; metselaars, vlechtwerk idem; steen houwers, jonisch kapiteel, naar teekening; koperslagers, turksche koffiekan met komfoor; blikslagers, pudding vorm; lood- en zinkwerkers, vergaarbak naar teeke ning; smeden, ijzeren topversiering naar schets; bank werkers, spiesleuf in naaf en as; ketelmakers, staande naad met horizontalen naad, slikgat en deksel; behan gers, beplakt kamerschut van 3 slagenstoffeerders, be- kleeden van een ronde pouf; schilders, een tafelblad, hout imitatie ingelegd; decoratieschilders, reclame bord; boekbinders, boekband; heerenkleermakers, dicht maken van scheuren en gaten in een lap. Voor elk dezer vakken wordt uitgeloofd een 1ste prijs, diploma A gelijkstaand met zilveren medaille en 10; een 2de prijs diploma B gelijkstaand met bronzen medaille en 7.50; een 3de prijs diploma en 5. Over deze afdeeling werden eenige vragen gesteld. Hierbij kwam uit dat 2 personen niet aan één stuk in deze wedstrijd mogen werken. Voorts bleek dat bij het vlechtwerk alleen de vulling geleverd moet worden door de metselaars. Teekenin gen zullen zoo spoedig mogelijk te bekomen zijn bij het bestuur. Het opschrift van het reclamebord wordt opgegeven, terwijl men in de uitvoering vrij wordt ge laten. Thans de vrije wedstrijd. Men is daarbij geheel vrij te ma'ken wat men wil, ook mag men met 2 personen aan één stuk werken. Hiervoor wordt geen materiaal verstrekt, zooals kan geschieden in den gebonden wed strijd. Als leiddraad in de keuze van de voorwerpen die in de verschillende vakken kunnen vervaardigd worden, geeft de commissie het volgende aan (wat - me» colitor niet moet VervaardigenbankwerKers, voorwerp naar keuzebeeldhouwers, hout en kerf snij ders een console, penanttafeltje, spiegellijst, trapbalus- ter, versiering voor scheepsroer, klompen, sleden, mes- senhechten, doosjes enz.; boekdrukkers, titels met en zonder rand, kalender, titelblad van een naaml. venns. met couponblad; beddenmakers, paardenharen matras, eapitonneeren van kussen of deken, bekleeden wieg; behangers, draperieën, stop in tapijt; boekbinders, por tefeuille, doos met hokjes, een halve band; cementwer- kers, eivormig rioolstuk, hoek- en sluitsteen voor strek; decoratieschilders schilderen van fries, matglas, boog vulling plafondversiering, paneelvulling; goud- en zil versmeden, gedreven zilveren voorwerp, slot- en hoeken van een boek, armband, halsketting; graveurs, koper-, staalgravure of houtsnede, graveeren van wapens, mo nogrammen; houtdraaiers, trapbaluster, ovale deur krukken, presidentshamer, figuren schaakspel, pooten en stoeltjes; kappers, pruik, bandeau, haarvlecht; kleermakers, kleedingstuk naar patroon; koper- en blik slagers, raamhorde, klinkstel, doofpot, bloemenbak, wa terketel, melkkan, trommel met afdeelingen, turfbak, papierbak; kuipers, biervat, karnton, waschkuip, bloe- menkuipje; leder werkers en zadelmakers, portefeuille, dameshoedendoos, koffer, zadel, tuigen, foudraals; loodgieters en zinkwerkers piramide of pinakel, zinken dakvenster, nokversiering, zinken bad; mandenmakers, strandstoel, koepeltje, bloemtafel, vuurscherm, veranda- meubels, mandjes; mattenvlechters, mat, tafelmatjes, dito in kleuren; metaaldraaiers balklep met zitting zonder afschuren, gegoten pakking stoomkraan dito, stoomafsluitermetselaars, vlakken strek met gebogen bovenlijn, korfboog, schoorsteenranden, kolomstuk; meubelmakers, kanapétafel, theeblaadje, werktafeltje, muzieklessenaar, muziekkastje, wandkastje, paneel, meubelbetimmering om een fonteintje, nachttafeltje, schrijftafel, ledikant je; nettenknoopers, vischnet, hang mat; penteekenaars, opdracht voor album, diploma Nut; petten- en mutsenmakers, petten livrei militaire-sport-, reis- en kindermutsen; photografen, amateur- en be- roepswerk; rijtuigsmeden, kapslagijzers, spatbordbie- sen, assen met bussen, veeren; rijtuig en wapenschil ders, rijtuigpaneel, naambordjes, initialen, wapens; scheepstimmerlieden, roeispanen, gaffel, mast, zwaard, vaartuigjes; schilders, in twee kleuren een ongeschaafd paneel, plankimitatie, marmer of hout, emmer met ran den, bank of tafelimitatie hout, vergulden, bronzen; schoen- en laarzenmakers, reperatiewerksigarenma kers, sigaren in vele modellen; smeden, boekdrukkers zetraam, sloten, scharnieren, hengsels, wegwijzers, uit hangbord, gedreven werk, kachels, anker, ketting, haard, hek; spiegel- en lijstenmakers, lijsten versierd of verguld; steenhouwers, hardsteen in kubusvorm be werken, steen met reliefletters uithouwen in steen, marmeren vaas, schoorsteenmantel; stoffeerders, be kleeden van stoel, pouf, tabouret; stukadoors, plafond, afgieten van ornamenten, kolommetjes enz; timmerlie den en wit werkers, dakvenster, goten, betimmering, hoekkroonlijst, muur en overstekend dakbetimmering, lambriseering, Engelsch kozijn, kasten, deuren, toon bank, meubelen, keukentafel, plank voor strijken, eten- drager; vogelkooimakers, kooien; wagenmakers, melk- kar, wiel, slede, sjees, tilbury. Voor elk dezer vakken worden uitgeloofd als 1ste prijs een getuigschrift gelijk staande met een zilveren medaille, als 2de prijs een getuigschrift, gelijkstaande met een bronzen medaille en als 3de prijs een getuig schrift. De voorwaarden van deelneming aan de gebonden wedstrijd voor het bakkersbedrijf zijn: Wanneer het aantal deelnemers aan één wedstrijd minder dan vijf bedraagt, behoudt het comité zich het recht voor het aantal toe te kennen prijzen voor dien wedstrijd te verminderen. Aanmelding tot deelname aan deze wedstrijden moet schriftelijk geschieden aan één der leden van het bak kersbedrijf die in het comité zitting hebben, minstens vijf dagen vóór den dag van den wedstrijd. De deelneming is kosteloos, mits bij de aangifte de benoodigde plaatsruimte is opgegeven. Bij niet vooruit opgegeven plaatsruimte wordt 1.per vierkante Me ter berekend. De inzenders zijn gehouden, de in te zenden voorwer pen vrachtvrij te bezorgen aan de Alkmaarsche Huis houd- en Industrieschool, des morgens voor 12 uur op de dagen voor de wedstrijden bepaald, alwaar door de daartoe aangewezen Commissie voor behoorlijke plaat sing wordt zorggedragen. De voorwerpen moeten zoolang tentoongesteld blij ven als de Commissie zal noodig oordeelen. Zij die hunne inzendingen wenschen te verkoopen, moeten hiervan duidelijk bij de inzending doen blijken. In het gebouw dér wedstrijd zal gelegenheid gegeven worden tot het in elkaar zetten van tafelstukjes en het ontpakken der inzendingen. Iedere deelnemer aan de wedstrijden ontvangt een toegangskaart, geldig voor den dag, waarop de wed strijd waarin hij mededingt gehouden wordt. De prijzen zullen later bekend worden .gemaakt, zoo ook de dagen waarop de verschillende wedstrijden ge houden zullen worden. De patroons in de verschillende vakken zijn van de wedstrijden uitgesloten. In alle gevallen waarin deze voorwaarden niet voor zien, beslist het Comité voor de wedstrijden benoemd. De banketbakkerij en kookkunst in de gebonden wed strijd moet leveren taart met opschrift naar opgave of sucadekoek met idem, of tafelstuk van nougat, caramel of getrokken suiker, fijne gebakjes (4060), slagroom taart (25), geleien, koude puddingen (25), koude visehscliotel (25), of ko«de vleeschschotel (2—4.) In den gebonden broodbakkerijwedstrijd is men ver plicht te maken klein brood (15 stuks) of Fransch brood (5), Hollandsche gerezen tulband (2 onbestoven) of pan- en vloerbrood (2 st. van 1 Kg. hoogstens.) In een vergadering hedenavond in Diligentia zullen bijzonderheden worden meegedeeld omtrent de vrouwe lijke handwerken. In den gebonden wedstrijd komen daarin voor de volgende groepen a. dameskleermaker (costuumnaaier) mantel, ge- kleede japon of eenvoudige reformjapon. Ieder die meedoet kiest uit hare omgeving een persoon, genegen het kleedingstuk voor de dames-juryleden aan te pas sen; b. fraaie handwerken, witborduren, zijdèborduren, fantaisieborduren, kantwerk, naaiwerk, welke groepen nog weer onververdeeld zijn. Groep 1 geldt voor lin- 11 fill Êl.l kfl-t.OP.il nf fjlXlp 9 r»n ar»li£)>f»ïYi£*T} -n-p qqnlv9, mantelkraag of manchetten, 4, op kraagje naar teeke ning, 5, op kraagje; c. nuttige handwerken (lingerie.) Nachtjapon met vrije versiering voor een zelf te kiezen persoon, of com bination van rok en lijfje voor een zelf te kiezen per soon. Voor beide deze afdeelingen moet de persoon, waar voor het kleedingstuk wordt gemaakt, genegen zijn, het voor de dames-juryleden aan te passen. Voor elk der onderdeel en wordt uitgeloofd, voor A: een le prijsDiploma A, gelijkstaande met Zilveren medaille en 10. Een 2e prijs: Diploma B, gelijkstaan de met Bronzen medaille en 7.50. Een 3e prijsDi ploma C met 5. Voor B: Twee le prijzen: Diploma A, gelijkstaande met Zilveren medaille en 5. Twee 2e prijzenDiploma B, gelijkstaande met Bronzen me daille en 2.50. Vier 3e prijzen: Diploma C. Voor C: Twee le prijzen: Diploma A, gelijkstaande met Zilve ren medaille en 5. Een 3e prijs: Diploma O. Men verzocht ons de aandacht van leveranciers van materialen op dezen wedstrijd te vestigen. De meeste werklieden kunnen zich geen groote uitgaven voor ma teriaal veroorloven. Het zou daarom zoo mooi zijn als deze leveranciers de prijzen der materialen voor mededingers in den wedstrijd wat verlaagden. Men overwege dit eens. Voorts verzocht men ons de kleermakers nog eens op te wekken ook mee te doen. Dezen gaven nog maar wei nig blijken van belangstelling. Het bestuur verzoekt verder den patroons het hun werklieden gemakkelijk te willen maken de voorwer pen te vervaardigen. Ten slotte zij nog vermeld dat waarschijnlijk in een der volgende maanden nogmaals een vergadering zal gehouden worden waar bijzonderheden zullen meege deeld worden. Inlichtingen kan men voorts o. a-. steeds inwinnen bij de heeren G. Looman, Voorzitter; H. v. d. Heij, Vice-voorzitterS. de Lange P. Bz., le Secreta ris; C. G. Zaadnoordijk, 2e Secretaris en E. C. H. C. Bruins, penningmeester; en de dames Mej. M. W. Ar- beiter en Mevr. G. E. M .Lissonne-Aghina. Programma's, waarin het hier meegedeelde nog uit voeriger wordt vermeld, zijn de volgende week te beko men in den boekhandel der N. V. voorheen Herm. Cos- ter en Zoon, Voordam C 9. Tijdens de vergadering hebben zich reeds opgegeven voor deelname in den gebonden wedstrijd 14 en in den vrijen wedstrijd 34 werklieden en leerlingen. Eep goed begin dat algemeene navolging verdient. B. en W. stellen den raad voor de bestaande verorde ning tot heffing van opcenten op de personeele belas ting te wijzigen in verband met de wet. van 15 Juli 1907 (Stbl. 200). Art. 1 van deze nieuwe verordening be paalt: Met ingang van l Januari 1908 worden ten behoeve der gemeente Alkmaar geheven op de hoofdsom der per soneele belasting a. voor zoover betreft het gedeelte der gemeente tot de 4e klasse behoorende en aangewezen als Alkmaar '(stad)op de aanslagen van hen, voor wie de belastba re huurwaarde bedraagt: niet meer dan 175, 50 opc; meer dan 175 en niet meer dan 262.50, 62 opc.; meer dan 262.50 en niet meer dan 350, 74 opc. meer dan 350 86 opc.; b. voor zoover betreft het gedeelte der gemeente tot de 7e klasse behoorende, en aangewezen als Alkmaar (overige deel): op de aanslagen van hen, voor wie de belastbare huurwaarde bedraagt: niet meer dan 100, 50 opc.meer dan 100 en niet meer dan 150, 62 opc.meer dan 150 en niet meer dan 200, 74 opc. meer dan 200, 86 opc.

Alkmaarsche Courant | 1907 | | pagina 1