DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 301. Honderd en negende jaargang. 1907. ZATERDAG 21 DECEMBER. Drankwet. Oneerlijke Concurrentie. BINNENLAND. STADSNIEUWS. ADVERTENTIES. V oor de a.s. Kerstdagen en den Oudejaarsavond. Weina&htstollen, C. MEIJER, Kennemerstraatweg 30. Brood- en Banketbakker. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1,— Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Industrieele Middenstand. Tegen den woeker. Groote Nationale Schaakwedstrijd. Schrift en Belijdenis. KANTONGERECHT TE ALKMAAR. Zitting 16 December 1907. V e r s c h verkrijgbaar Kerstkransen, Boter kransjes, Boterstukies, Appelbollen, Choux de Paris 5 cent, Gebakjes 3 cent, Heerlijke TulbtDd. gevuld met Amandelpers, FIJN KERSTKRENTEBROOD, vanaf 50 cent. vanaf 50 cent. ALKMAARSCHE COURANT. KENNISGEVING. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te ALK MAAR brengt, op grond van artikel 1 der Wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad No. 22) ter kennis der inge zetenen, dat bij hem ingekomen en aan den ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering zijn overgegeven de kohieren der personeele belasting Nos. 19 en 20, voor het dienstjaar 1907, executoir verklaard door den Directeur der directe belastingen in Noordholland te Amsterdam, den 17 December 1907dat ieder verplicht is zijn aanslag, op den bij de Wet bepaalden voet, te voldoen en dat heden ingaat de termijn van zes weken, binnen welken daartegen bezwaarschriften kunnen worden ingediend. Het Hoofd van het plaatselijk bestuur voorn., G. RIPPING. Alkmaar, den 19 December 1907. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat bij hun college zijn ingekomen verzoekschriften van a. L. W. PLATO, aldaar, om verlof tot den ver koop van alcoholhoudenden anderen dan sterken drank in het perceel Keetgracht, D 4 b. P. F. ROLIE, aldaar, om verlof tot den verkoop van alcoholvrijen]! drank in het perceel Nieuwpoorts- laan, E 7. Binnen twee weken na deze bekendmaking kan een ieder tegen het verleenen van het verlof schriftelijk be zwaren indienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Alkmaar, den 19 Dec. 1907. Eenige dagen geleden heeft de bekende Amsterdam- sche rechtsgeleerde mr. J. A. Levy, sprekend in een ver gadering van de Handelsvereeniging „Rottelrdam'' (zie N. Rott. Oour. Dinsdag 10 Dec. 1907 II A), be toogd, dat hij niet wist wat oneerlijke concurrentie was. Daartegen is men toen geducht te velde getrokken. Men wist het wel, men voelde het aan eigen lijve, men eischte, dat de staat onmiddellijk hulp zou verschaffen naar het voorbeeld van buitenlandsche wetgevingen. En zie, daar zijn die sprekers nauwelijks verstomd of uit Duitschland komt het bericht, dat men het daar eigenlijk ook niet weet. D. i. t. z., zoo eenvoudig-op- recht als de Amsterdamsche geleerde is men ginds niet. Men gebruikt grooter omhaal van woorden. Doch voor wie tusschen de regels weet te lezen is het duide lijk, dat men daar met het begin van de wettelijke be strijding van de oneerlijke concurrentie in 1896 een pad heeft ingeslagen, waarvan men niet weet, waarheen het leidt. Ten minste men komt nu, in 1907, aan het begin dezer week met een voorloopig wetsontwerp tot wijzi ging van de wet ter bestrijding van de oneerlijke con currentie. En waarom komt men met dit ontwerp? Omdat men evenmin als mr. Levy thans, in 1896 duidelijk heeft kunnen omschrijven wat oneerlijke concurrentie is. En dat men het ook nu weer niet kan, blijkt daaruit, dat men de algemeene bepaling weer wat uitzet, een paar gevallen meer noemt maar tegelijkertijd erkent dat er andere gevallen zijn (omkooping van de beamb ten van een concurrent, reglementeering van tentoon stellingen in verband met het recht prijzen toe te ken nen, misbruiken op het gebied van het geven van ex traatjes of rabat rabatzegels b. v. waarin ook velen oneerlijke concurrentie zien en die toch nog niet „rijp voor behandeling" zijn. Men denke zich eens iets dergelijks bij een andere misdaad, men denke zich eens een wetgever, die een al gemeene bepaling tegen diefstal uitvaardigde, enkele speciale gevallen bovendien als strafbaren diefstal noemde en verder zeideer is nu nog wel andere dief stal, doch de gevallen daarvan zijn nog niet „rijp voor behandeling." Dat zou bizonder vreemd zijn. En waarom? Omdat iedereen weet wat diefstal is, maar niemand, ook niet de Duitsche regeering, goed duidelijk kan zeggen wat oneerlijke concurrentie is. En toch is dat noodig, wil men niet de deur openen voor veel willekeur, wil men niet dat iedereen al con- curreerend gevaar loopt telkens de grenzen te over schrijden van wat zoo willekeurig als oneerlijkheid wordt gekarakteriseerd. Indien men eenmaal bepalingen over die oneerlijke concurrentie heeft ingevoerd kan mén niet terug. Men moet telkens verder. En al beweert de memorie van toelichting van"* het deze week ingediende voorloopige Duitsche ontwerp, dat de wet van 1896 over het alge meen heeft voldaan, zij voegt er toch dadelijk bij, dat vooral kleinere neringdoenden door die wet sterk zijn teleurgesteld. En de regeering erkent dan ook, dat de wet bij haar interpretatie en toepassing veel moeilijk heden heeft opgeleverd, dat veel rechterlijke beslissin gen, op haar gegrondvest, zijn „mislukt" en dat ande re beslissingen verkeerd begrepen of ten onrechte gege neraliseerd zijn. De wet moet^ dus nu al weer herzien worden. Maar hoe Daarover is men het zoo oneens mogelijkde opi nies loopen het is weer de regeering die dit consta teert ver uit elkaar. En dus kan men maar aan een gedeelte van de wenschen tegemoetkomen. In de eerste plaats door ruimer te maken de alge meene bepaling, welke nu zoo zou luiden: „Hij die met het doel om den indruk op te wekken, dat hjj een bizonder gunstige aanbieding doet, in open bare publicaties of in mededeelingen, welke voor een grooten kring van personen bestemd zijn, omtrent han delsomstandigheden, speciaal over de samenstelling, de wijze van fabricatie op de prijsberekening van goederen of van daden van nering, over de wijze van het aan schaffen van waren of over de plaats, waar zij vandaan zouden komen, over het bezit van bekroningen of eer volle vermeldingen, over do aanleiding tot of het doel van den verkoop mededeelingen van feitelijken aard doet, die opzettelijk onwaar zijn of tot misverstand aanleiding kunnen geven, wordt tot een geldboete van hoogstens 5000 mark of tot gevangenisstraf van hoog stens een jaar veroordeeld. Ook de niet-jurist moet gevoelen, wat een gevaarlij ke kaoutchouk-bepaling hier wordt voorgesteld, hoe weinig scherp omschreven de begrippen zijn. Nemen wij slechts één voorbeeld: Er zijn 20 klanten in den winkel. Een klant vraagt „Daarover kan je geen Pilsener bier krijgen. Is dit nu Pilsener „Ja natuurlijk," zegt de koopman trotsch, en met op zet zoo, dat de 19 andere koopers het hoorenHierover hebben ze alleen lager, maar hier kan je Stout, Pale Ale, Pilsener, Miinchener en Gemberbier krijgen." De man is strafbaar het geval heeft zich in eenigszins anderen vorm werkelijk in Duitschland voorgedaan want hij doet mededeelingen, die tot misverstand aanleiding kunnen geven over de plaats, waar dit bier vandaan komt. De klanten zouden kunnen denken, dat hij het bier uit Pilsen liet komen, terwijl het feitelijk uit Amster dam of den Haag komt. En dit is één voorbeeld uit duizenden. Zooals het met de algemeene bepaling gaat, zoo staat het ook met de meer bizondere. En een bepaling die den eigenaar der zaak meer bepaald verantwoorde lijk maakt voor uitlatingen en daden (op dit gebied) van zijn bedienden. Van bepaalde producten zal de Bondsraad kunnen voorschrijven, dat zij alleen op een bepaalde wijze naar maat, getal of gewicht kunnen worden verkocht of dat zij niet verkocht mogen worden zonder dat op het product te lezen is, hoe zwaar, groot enz. het is, waar het gemaakt is of waar het Vandaan komt enz. „Goederen uit faillissement" mogen niet als zoodanig gequalificeerd worden dan bij de boedelver- kooping. Bij een uitverkoop moet men uitdrukkelijker vermei den, waarom men uitverkoopt. Ja het ontwerp gaat zóó ver, dat het in zekere gevallen voorschrijft, dat men de autoriteiten moet gaan mededeelen, waarom en wanneer en wat men uitverkoopen wil. Blijkt dat die uitgaven niet juist zijn of voegt men bij den uitverkoop andere waren: hoogstens 500 mark boete of 1 jaar gevangenisstraf. Opruiming, ook van één artikel, dat men niet langer verkoopen wil, staat in dit verband met uitverkoop gelijk. Verder heeft men het recht een concurrent te ver bieden het gebruik van een naam, een firma, een aan duiding, die aanleiding kan geven tot verwisseling met een anderen naam, fiima enz. Gebruikt de concurrent dit alles opzettelijk, dan kan hij tot schadevergoeding worden aangesproken. En een aparte alinea stelt dan nog met aanduiding gelijk alles wat maar den indruk kan vestigen, dat men met een bepaalde, andere firma te doen heeft. Inderdaad men durft in Berlijn. De verontschul digingen, dat men nog niet verder gaat, zijn heusch overbodig. En toch, wie hier b zegt zal ook c moeten zeggen. Dus zullen later aan de orde zijn: omkooperij van bedienden, controle op tentoonstellingen (iemand die een te gemakkelijk verkregen medaille op zijn brie venhoofden zet, is nu in Duitschland al strafbaar), mis bruiken bij het geven van toegiftjes of rabat, van pa pieren die mits binnen zekeren tijd ingediend recht geven op een of ander extra voorwerp, van rabat zegels, van bedriegelijke, al te mooie verpakking met al te mooie plaatjes en van zoogenaamde lokartikelen. Intusschen, zoover is men nog niet. Tegen den aan vang op dit gebied verzet zich de regeering nog. Zij is nog slechts aan b. Haar b-ontwerp gaat nu naar de bondsregeeringen. Met groote belangstelling zal men hier in Nederland zeker de verdere lotgevallen van dit ontwerp volgen. Want ©enerzijds valt niet te ontken-, nen, dat op dit gebied ook hier veel zeer ongewenschte praktijken voorkomen en anderzijds zal men moeten toegeven, dat het goed is tegen die praktijken op te komen. Doch in de vraag hoe dat zal moeten gebeuren zit de groote moeilijkheid. De nieuwe gelegenheid om zich in deze aan Duitschland zacht te spiegelen zal men zich zeker niet laten ontgaan. In de te Nijmegen gehouden vergadering van het hoofdbestuur van den Nederlandsche Bond van Yer- eenigingen van den Handeldrij venden en Industrieelen Middenstandwerd betreflende het Rijksbureau tot onderzoek van handelswaren op verzoek van verschil lende vereenigingen besloten een brochure uit te geven waarin op populaire wijze de werkwijze van geuoemd bureau wordt uiteengezet, benevens eenige voorbeelden van gehouden onderzoekingen. De Nationale Vereeniging tot bestrijding van den woekerheeft ingesteldle eene commissie die de werking der crediet- en voorschotbanken zal nagaan, om te komen tot een „zwarte" en een „witte" Ijjst 2e een commissie, die zich zal bezig houden met het onderzoek naar de wenschelijkheid en de voorbereiding van plannen voor de oprichting van spaar- en leen banken of andere credietinstellingen door of vanwege de vereeniging. Deze commissiën hebben het recht zich meedere leden toe te voegen en zich in verbin ding te stellen met de comité's en correspondentschap pen der Nationale Vereeniging. GEMENGD NIEUWS. Uit Purmerend. De Volkskiesvereeniging te Purmerend hield giste renavond eene openbare vergadering, waarin als spre ker optrad de heer F. van der Goes van Hilversum, Privaat-Docent aan de Amsterdamsche Universiteit, met het onderwerp: „Arbeid en Armoede." Spreker begon met aan te toonen dat arbeid de bron van alle waarde is en dat het juist de arbeiders zijn die van armoede het meeste te lijden hebben. De oorzaak hiervan lag volgens spreker in de kapi talistische samenleving. De positie van de tegenwoordige, arbeiders was vol gens spreker slechter dan die van de slaven en lijfeige nen van vroegere eeuwen. Werd er vroeger armoede geleden, dan bestond er gebrek aan productie, thans is er overproductie. Pakhuizen, magazijnen zijn vol van allerlei arbeidersvoortbrengsels. Vindt het kapitaal voor zijn waren geen afzetgebied, dan vloeit daaruit voort werkeloosheid met hare treurige gevolgen. In geestelijk opzicht is het niet veel beter. Door het stukwerk, door het machinale werk, ver stompt de geest van den arbeider, hij schept zelf niet, hij is geworden als 't ware een onderdeel van een ma chine. Zoolang we leven in een kapitalistische maatschappij, kan geen verandering ten goede komen. Telkens blijkt uit de statistiek dat het getal arbeiders vermeerdert, bijgevolg ook de armoede. Aan de eene zijde is er toe nemende rijkdom, aan de andere zijde steeds grooter wordende armoede. Er is te veel en tevens te weinig. De productie neemt toe en de werkeloosheid eveneens. De middelen tot arbeid, de grond, fabrieken, machines enz. moeten worden onteigend en gemeenschappelijk eigendom worden. Een ieder moet zijn rechtmatig deel kunnen krijgen van de productie. Aan de democraten is 't om te trachten hierin ver betering te krijgen, opdat niet langer kan gezegd wor den dat arbeid en armoede onafscheidelijk zijn verbon den. Door een 100-tal aanwezigen werd de spreker met be langstelling gevolgd. Dr. H. Simons alhier trad met den spreker in een uitvoerig debat. Men meldt ons Te Amsterdam zal den 26sten December (2en Kerst dag) een groote int. schaakwedstrijd worden gehouden, welke is uitgeschreven door het „Schaakblad." Gespeeld wordt in 4 klassen, nl. Hoofd-, le, 2e en 3e klasse. De Hoofdklasse-spelers spelen om de bekende gouden medaille en verder in elke groep van 6 deel nemers een prachtige bronzen medaille met lint en gesp of 4 kunstvoorwerpen, als le, 2e, 3e en 4e prijs, naar verkiezing. Twee bronzen medailles voor een mat-aankondiging in 3 zetten. Bij eiken prijs wordt een prachtige diploma uitge reikt, geschikt voor décor. Gespeeld wordt in 3 ronden, elk van 3 uren, nl. van 101, van 25 en van 710 uur. Iedereen kan aan den wedstrijd deelnemen. De wedstrijd wordt gehouden in de prachtige en ruime bovenzaal van he' café „Belvédère", de Ruyter- kade, tegenover de kettingboot aan het „IJ." In een openbare vergadering der vereeniging, ging Dr. B. van Meer, pred. te Leiden, met 't onderwerp: Donderdagavond in „Waakt en Bidt" als spreker voor, „de Inspiraite der Heilige Schrift." 't Zou onmoge lijk zijn den inhoud in weinig woorden weer te geven. Slechts zij gemeld, dat ZEerwZgl., na 't zingen van een psalmvers, 't voorlezen uit een gedeelte der Heilige schrift en gebed, begon met te zeggen, dat reeds de Fa- rizeën in den ouden tijd vroegen wie eigenlijk de Chris tus was, wiens Zoon Hij was. Deze vraag op zichzelf was ten volle gerechtvaar digd, doch het was toch in de profetiën zoo duidelijk gezegd, dat Jezus God's Zoon was. Ook tegenwoordig nog hebben gelijke dwalingen, ge lijksoortige gevolgen. Ook heden nog de vraag van ve len: wat dunkt Ij van den Christus, wiens Zoon is Hij De belijdende gemeente blijft vasthouden aan het dogma van God's woord; doch een andere richting wil den bijbel houden niet voor God's Woord, maar voor een bloot menschelijk woord, waarin niet is geopen baard wie en wat God is, maar alleen wel godsideën de schrijvers hebben gehad bij 't te boekstellen der schrift. Spreker wijst echter op de zegenrijke gevolgen die de bijbel steeds heeft gehad op 't leven der volken en op handel en wandel der afzonderlijke personen. Wij mogen ons, zoo vervolgt spreker, de waarheid van God's openbaring niet laten ontnemen. Openba ring is elke actie die van God uitgaat, opdat wij men- schen zouden bedenken de dingen die boven zijn, als voorbereiding voor dien heerlijken dag waar Christus zal zijn alles en in allen. Onderscheid wordt gemaakt tusschen algemeene en bijzondere genade. De algemeene genade is die, waar God tot ons komt in de natuur, in de geschiedenis, in het geweten. De bijzondere genade die, waar God zich in Jezus Christus Zijn Zoon, richt tot den gevallen mensch, om hem te herstellen in de rechte verhouding tot Zijn God en hem te schenken eene volkomene ver lossing. God geopenbaard in het vleesch. Dat is het middel punt van de geheele wereldgeschiedenis. Deze bijzondere genade is het voortvloeisel uit het eeuwig raadsbesluit Gods. De Heilige schrift is dan ook verre van een oude, droge kroniek, maar een altijd jeugdig woord, dat ons strekt tot opwekking, veroot moediging, beschaming, maar ook tot bekrachtiging. 't Woord zou dat niet wezen, indien ze niet door den Heiligen Geest was geïnspireerd en nog voortdurend geïnspireerd wordt. Nadat nog over eene zoogen. dinamische opvatting van het Woord was gesproken, nl. zulk eene, waar te weinig nadruk op het goddelijke en te veel op het men- schelijke in de Schrift wordt gelet, gaat spreker over om de z. g. organische opvatting van de H. S. te behan delen. Organisch, omdat 't eenzelfde geest is die de gansehe Schrift doorstraalt. Na de Inspiratie nog in een drieledig verband te hebben beschouwd, nl. lo. in de opwekking om te gaan schrijven, 2o. in de eigenl. ingeving wat op schrift zou worden gebracht en 3o. in de bestiering door welke de H. G. zorgde dat volkomen werd beantwoord aan de werkelijkheid, maakte spreker ten slotte nog de opmerking, dat 't onmogelijk was om de Inspiratie der H. S. volkomen te begrijpen en te doorgronden. Wij moeten ze aannemen en gelooven. 't Geloof is immers een bewijs der zaken die men niet ziet, en zeg gen wij met Beetsmet begrijpen zal 't niet gaan, grijpt het onbegrepen aan. Met den wensch dat God's Woord allen ten zegen moge zijn of worden voor hart en leyen eindigde spre ker deze uitgewerkte lezing en sloot daarna met dank gebed. K. K. te Heiloo, overtreding IJkwet 1 boete of 4 dag hechtenis. W. B. te Bergen, Strooperij, 0.50 boete of 1 dag hechtenis. O. M. te Alkmaar, R. B. te Broek op Langedijk, J. S. te Zuidscharwoude, overtreding Leerplichtwet, de le 5 boete of 5 dagen hechtenis, de 2e 1 boete of 1 dag hechtenis, de 3e 10 boete of 3 dagen hechtenis. S. B., S. M. te Amsterdam, J. W. Jz. te Wimmenum, E. V. Cz., A. Z. Az., P. G. Dz. te Egmond aan Zee, M. B. te Bergen, Jachtwêtovertreding, de le en 2e ieder vrijspraak, de 3e 6 boete of 4 dagen hechtenis, de 4e, 5e, 6e, teruggave aan de ouders, de 7e 2 boete of 2 dagen hechtenis. H. A., O. de G. te Alkmaar, J. v. d. Z. te Heemskerk, Dronkenschap de le, 3e ieder 1 boete of 1 dag hech tenis, de 2e 2 boete of 2 dagen hechtenis. G. N., G. K. te Alkmaar, K. G. te Egmond aan Zee, A. G. te Zuidscharwoude, O. J. de B„ J. V. zonder be kende woonplaats, O. P. te Heiloo, overtreding Politie verordening, de le 2 boete of 1 dag hechtenis, de 2e, 3e, 5e, 6e ieder 1 boete of 1 dag hechtenis, de 4e 15 boete of 5 dagen hechtenis, de 7e 2 maal 1 boete of 2 maal 1 dag hechtenis. J. S., E. S., P. D. te Alkmaar, overtreding Drank wet, de le 15 boete of 10 dagen hechtenis, de 2e en 3e ieder 1 boete of 1 dag hechtenis. J. P. Z. te Alkmaar, P. K. te Heer-Hugowaard, O. G. te Uitgeest, B. E. te Hoorn, overtreding Rijwiel reglement, de le teruggave aan zijn ouders, de 2e, 3e, 4e ieder 1 boete of 1 dag hechtenis. MARKTBERICHTEN. ALKMAAR 20 Dec. 1907. Fabriekskaas, kleine f 30.Boerenkaas, kleine f 30.Commissie f 30. Middelbare f 32. Aangevoerd werden ter markt 245 stapels, te zamen wegende 122843 K.G. Station NOORD-SCHARWOUDE, 20 Dec. Uien f 0.90 a 0.95 per 50 K.G., Roode kool f 4.75 a 5.2e soort f4.25 a 4.50, kleinere f 2.— a 4.Gele kool f 4.25a f 4.50, 2e soort f 3.75 a 4.kleinere f 3.a 3.50, Deensche witte kool f 8.a 3.50, 2e soort f 2.50 a 2.75, kleinere f 1.a 2.per 10Ó. HOORN, 20 Dec. Vette sohapen f 22.a 28. lammeren f 18.a 23.beiden per stuk. Handel stug. vanaf 54 cent en hooger, Beleefd aanbevelend,

Alkmaarsche Courant | 1907 | | pagina 9