DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Nieuwjaarswenschen. No. 304 Honderd en negende jaargang. 1907. V R IJ D A G 27 DECEMBER. Nieuwjaarswenschen Benoeming Raadscommissiën. Terug naar Zuid-Afrika. BINNENLAND. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1,— Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. In het nummer van den Oudejaars avond, hetwelk DINSDAG 31 DECEM BER verschijnt, zullen wederom worden opgenomen h 25 cents contant. DE UITGEVERS. Kerstfeest ten hove. Staatscommissie voor de gemeentefinanciën. Eerste Kamer. Een zware hamer! De staking te Krommenie. Gevlucht. Noodlottig. ALKMAARSCHE CODRANT. miaVI BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat in de raadsvergaderinggehouden 18 December 1.1., zijn benoemd Tot leden der commissie voor het ontwerpen van verordeningen, tegen welker overtreding straf is be dreigd, waarvan de Burgemeester, krachtens art. 166 der Gemeentewet, voorzitter is, de heeren N. Glinderman, Mr. A. Dorbeck, Mr. B. van der Feen de Lille en H. J. Vonk Tot leden der commissie voor de belastingzaken en eenige andere onderwerpen van financieëlen aard, de heeren J. de Lange C.Jzn., Mr. H. Boelmans ter Spill, H. J. F. Wanna, H. J. Vonk en N. Glinder man. De heer de Lange is tot voorzitter, dezer com missie benoemd c. Tot leden der commissie van bijstand in betrekking tot het beheer en onderhoud der plaatselijke wer ken en eigendommen, de heeren G. de Groot Jz., H. J. Vonk en M. Uitenbosch. Tot voorzitter is door Burgemeester en Wethouders aangewezen, de Bur gemeester Tot leden der commissie van bijstand in betrekking tot het beheer en onderhoud van de wandelwegen, de beplantingen van straten, wegen en pleinen der gemeente, de heeren G. T. M. van den Bosch, G. de Groot Jz. en N. Glinderman. Tot voorzitter is door Burgemeesteen Wethouders aangewezen, de heer Mr. H. Boelmans ter Spill, wethouder e. Tot leden der commissie van bijstand voor de ge meentelijke gasfabriek, de heeren J. de Lange C.Jzn. en C. van Buijsen. Tot voorzitter is door Burge meester en Wethouders aangewezende Burge meester f. tot leden der commissie van bijstand voor het ge> meente-slachthuis, de heeren H. J. Vonk, D. A. Luiting en N. Glinderman. Tot voorzitter is door Burgemeester en Wethouders aangewezen, de heer J. de Wit Dz., wethouder g. Tot leden der commissie van bijstand in het beheer van het gemeentelijk pensioenfonds, de heeren N. Glinderman, J. de Lange C.Jz. en C. van Buijsen. Tot voorzitter is door Burgemeester en Wethouders aangewezen, de heer Mr. H. Boelmans ter Spill, wethouder. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar G. RIPPING, Voorzitter. 20 December 1907. DONATH, Secretaris. HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van A1 k- m a a r brengen ter algemeene kennis, dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek met bijlagen van J. N. SMIT, van beroep winkelier in sigaren, wonende te Alkmaar, om vergunning tot het oprichten van eene drogerij van sigaren, in het perceel LAAT, wijk A no. 143 Bezwaren tegen deze oprichting kunnen worden ingediend ten raadhuize dezer gemeente, mondeling op Dinsdag 7 Januari e.k., 's voormiddags te elf uur en schriftelijk vóór of op dien tijd. Gedurende drie dagen vóór gemelden dag kan de verzoeker en hij, die bezwaren heeft ingebracht, op de secretarie dezer gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kennis nemen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 24 Dec. 1907. DONATH, Secretaris. Wij hebben op den avond van het Algemeen Neder landsch Verbond uit den mond van den heer Rompel ge hoord, dat de toestanden in Zuid-Afrika voor het Hol landsch zoo gunstig zijn als nooit te voren. Voor de Flollandsche taal wel te verstaan. Doch als zij een maal gunstig zijn voor de taal, kunnen zij gunstig wor den voor Hollandsche beschaving, voor Flollandsche betrekkingen, voor Hollandschen ondernemingsgeest Dan kunnen van dien gunstiger toestand zoowel het Hollandsche volk in zijn geheel als de Hollandsche handelaar profiteeren. Het volk door uitbreiding van taalgebied, door verhooging van zelfbewustzijn, door grooter volkskracht en grooter aanzien, de Hollandsche handelaar door vermeerdering van zijn afzet, door het- onder gunstige omstandigheden aanknoopen van con necties enz. Het is niet gemakkelijk ineens in dien nieuwen ge- dachtengang te komen. Sedert den Boerenoorlog heb ben wij Zuid-Afrika min of meer opgegeven. Wij hebben het hoofd afgewend omdat wij niet langer zien konden wat ons zooveel leed deed. Het schijnt dat de tijd gekomen is, waarop wij het hoofd weer moeten te rugwenden, trachten moeten ons aan te passen aan de nieuwe omstandigheden en ons (en hun) voordeel zoo wel in ethisch als commercieel opzicht met die veran dering te doen. Het schijnt voor nieuwe Nederland- sche activiteit in Zuid-Afrika het psychologische mo ment te zijn. Ten minste juist in dezen tijd komen verscheidene stemmen uit het verre Zuiden tot ons, die spreken: „Nu of nooit." De kansen zijn thans zoo gunstig mogelijk. Nu versta men die roepstemmen wel. Dat. er kans zou zijn op het tot stand komen van oen Nederlandse!) ij wereldrijk, o. a. in Zuid-Afrika, of op het oprichten van een Nieuw Nederlandschen Staat ginds, die met banden des bloeds en met andere bahden aan ons ver- bonden zou zijn, gelooft waarschijnlijk niemand. Zuid- Afrika is Britsch en wil voorloopig althans zeer ze- l: ker Britsch blijven. En als het niet meer Britsch zal zijn, zal het niet Nederlandsch willen zijn. Doch er is nu ginds een sterke strooming voor het Neder landsch en als men er in slaagt die strooming te ver- breeden en te verdiepen, dan zal Zuid-Afrika een ge heel zelfstandige of een onder Britsche suzereiniteit staande staat worden, waarin het Nederlandschè ele ment een zeer voorname zoo niet de voornaamste plaats zal innemen. En van hoeveel belang dit voor ons land zou zijn, behoeft wel geen betoog. Men komt dus opnieuw, als voor eenige jaren, tot Nederland. Ditmaal niet met dezelfde vraag als eeni ge jaren geleden: „Geef ons geld ter leniging van on zen schrikkelijken nood." Ditmaal met de vraag „Steun ons moreel en breid uw relaties in deze richting uit." Onder den invloed van de geweldige indrukken van dien tijd heeft Nederland toen werkelijk iets groots ge daan. Er is een ongekende opwinding geweest en er is gegeven nis nooit te voren. In Zuid-Afrika heeft men die sympathie toen ge voeld: men is haar nog niet vergeten. Zal men hier thans in staat zijn de apathie of liever de groote teleurstelling te overwinnen en metterdaad meer belang te gaan stellen in de Zuid-Afrikaansche zaak? Het lijkt eenerzijds zoo gemakkelijk. Er worden thans geen cadeaux gevraagd. De contributie van het lidmaatschap van de Zuid-Afrikaansche vereeniging is voldoende. Doch er wordt gevraagd zelfoverwinning. Er wordt gevraagd een zich in daden uitende sympathie, terwijl er thans niet is het grootsche schouwspel van toen, het welk bijna dwong tot het betuigen van sympathie. En die daden van sympathie moeten bestaan eenerzijds in pogingen om de ethische banden nauwer aan te halen, anderzijds in een krachtig initiatief op commercieel ge bied. Er moet gezonnen worden op middelen, die de familiebanden met Zuid-Afrika weer nauwer aanhalen. Er moet in de tweede plaats gezorgd worden dat het intellectueele verkeer met Zuid-Afrika onder het Ne- derlandsche taalverband grooter en dieper wordt. Doch ook de commercieele relaties behooren te worden ver strekt. Er is nu een Nederlandsche Kamer van Koop handel in Johannesburg, doch overigens is door deu Nederlandschen handel ginds weinig gedaan. Er is geen handelsagent, er zijn geen monsterkamers, de Ka mer van Koophandel heeft onvoldoende financiëelen steun, wij concurreeren niet, wij maken geen reclame', wij reizen en adverteeren niet genoeg, onze handelslie den komen niet zelf kijken en aanpakken, de Zuid-Afri- kalijn blijft nog steeds een vrome wensch. Nu treffen deze verwijten niet uitsluitend den han del. Wel degelijk heeft de gewone Nederlandsche geld belegger groote schuld, die zijn papier vaak belegt in ondernemingen, waar Hollandsche ooren en oogen verre zijn. Hij heeft dan tenminste geen kans het in het Hollandsch te hooren, indien de zaak slecht is, en kan eventueel in het gevolg van groote buitenlandsche speculanten winnen of.verliezen. Merkwaardiger wijze is de voorzichtige Nederlander het minst voor zichtig bij zijn geldbelegging, waarvoor hij het verre buitenland meer vertrouwt dan de nationale onderne mingen. Nu is het waar onder het mom van verheffing der nationaliteit worden vaak twijfelachtige zaken gelan ceerd. Doch die uitzonderingen behoeven geen regel te zijn. Het moet toch ook mogelijk zijn, dat soliede per sonen soliede Nederlandsche zaken in het buitenland beginnen en zoo hun landgenooten de grootst mogelij ke waarborgen geven, grooter waarborg dan onbekende Russen of onbekende Amerikanen. Welnu in deze richting werke men. In deze rich ting is dubbele winst te behalen, winst voor de eigen onderneming en winst voor de nationale zaak. En waar het psychologische moment thans schijnt te zijn gekomen, getuige men opnieuw evenals voor enkele jaren, uiterst voorzichtig maar ook zeer beslist. Be heer Woltjer pleitte voor de bevordering van het bijzonder onderwijs in Indië. Meer scholen, meer subsidie en mepr liefde hij den inlander en zulks in het belang onzer schoone bezittingen. De Minister van Koloniën (de heer Fock) beantwoordde verschillende sprekers. Dankend voor de hulde hem gebracht. Spr. beantwoordde daarna de gemaakte opmerkingen. Ten aanzien van het opium- misbruik, zette spr. uiteen, dat het gebruik minder erg is dan alcoholmisbruik. Krasse beteugeling is beter dan absolute verbodsbepalingen, die toch overtreden worden. Daarna beantwoordde spreker de door de heeren Hovy en Woltjer gemaakte opmerking, ont kennende, dat de regeering er iets tegen zou hebben, dat inlanders Christenen worden. Ten aanzien der progressieve belasting, sloot spr. zich aan bij de warme verdediging srede van den heer Van Nierop en hoopte diens deskundigen opmerkingen te overwegen. Na een enkel woord van repliek werden de alge beschouwingen gesloten. De begrooting werd daarna zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Eveneens een rij van ontwerpen, o.a. de begrooting van Suri name de Surinaamsche geldleening op korten termijn de begrooling van Cura9ao den aankoop der collectie- Six (melkmeisje)het Salaris wetje voor onderwijzers, de begrooting der algemeene landsdrukkerij en de staatsbegrooting voor 1908, hoofdstuk 1 (huis der Koninging) en 7a nationale schuld en de Middelenwet. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden hebben op den eersten Kerstdag des na middags om 41/2 uur in de balzaal van het paleis aan den Kneuterdijk, waarin fraai versierde Kerst- boomen waren opgesteld, aan ruim 100 kinderen van 6 tot 12 jaren van het dienstpersoneel Kerstgeschen ken uitgereikt, bestaande uit speelgoed en versnaperingen. Deze feestelijkheid, waarbij ook de chefs van de de partementen der koninklijke hofhouding en de ouders der kinderen tegenwoordig waren, werd voorafgegaan en gevolgd door een Kerstlied (Kerstzang, woorden van dr. Laurillard, muziek van C. A. Wulffraat) ten gehoore gebracht door een dameskoor. Aftreden van het Kabinet. Met zekerheid kan worden gemeld, (zooals een tele gram, door ons te laat ontvangen om nog op te nemen, reeds mededeelde), dat het ministerie bij brief van 24 dezer collectief ontslag aan de Koningin heeft aangevraagd. Naar men meldt is het verslag der Staatscommissie voor de gemeentefinanciën heden aan H. M. de Koningin verzonden. Voortgegaan is Dinsdag met de behandeling van de Indische Begrooting. D<s heer Van den Biesen drong aan op krach tige bestrijding van het opiumkwaad. De heer Rahusen, hoewel goedkeurende dat noodbelastingen op verschillende producten, als suiker, tabak, enz., vervangen worden door eene inkomsten belasting, opperde bezwaren tegen de wijze, waarop deze belasting is geregeld daarbij vooral opkomende tegen het toepassen van progressieve heffing ten aan zien van Naamlooze Vennootschappen. De heer Van der Does de Willebois be pleitte uitbreiding van het zoutbriquettenstelsel. De heer Hovy verzocht de Regeering in overleg te treden met de kerkbesturen te Batavia, om een einde te maken aan den toestand van verwarring op zendingsgebied De heer Van Nierop oordeelde zeer wenschelijk eene progressie belastingheffing op de Indische Naam looze Vennootschappen. Bij het toepassen daarvan had men echter naast de inkomstenbelasting eene speciale belasting op de Naamlooze Vennootschappen moeten maken. UIT DE PERS. De Kabinetscrisis. De N. Rott. Ct. betoogt dat er niets anders op zit dan dat de partijen, die het Kabinet tot heengaan noopten, zeiven het bewind over gaan nemen, hetzij gezamenlijk, hetzij sommigen van hen. „Evenwel, aan een vereend optreden van mr. Heemskerk met mr. Troelstra, schoon dit de meest constitutioneele oplos sing der crisis zou zijn heeft niet de heer Heems kerk ons herhaaldelijk geleerd, dat wie samen streden, ook samen een Kabinet moesten weten te vormen is niet te denken. Dus blijft het woord aan de verbondene antirevolutionaire en roomsch-katholieke partijen alléén. En onder hen is, dunkt ons, mr. Heemskerk het eerst aan bod. Die eisch is zwaar, zult gij zeggen. Zeer zeker, doch geenzins te zwaar. Indien men aan eene oppositie partij als voorwaarde mag stellen en dat moet men in een constitutioneel geregeerd land doen dat hare oppositie voortspruit uit een beginsel van regeering, dat in hare oppositie niet bloot een afbrekend, doch vooral een opbouwend vermogen vervat is, dan mag verondersteld worden, dat zij, zoo niet begeerig, dan toch bereid is, de taak van het door haar overwonnen Kabinet over te nemen. Eu over te nemen met de Kamer, gelijk die er is. Reeds werd er, toen nog de voorzitter der Kamer zijn stem over de oorlogsbegrooting amper uitgebracht had, in de pers van gesproken, of het nu niet eens geprobeerd worden kon, door eene Kamerontbinding uit de politieke impasse te geraken. Later werd zelfs verzekerd, dat in het ministerie zelf aan zoo iets werd gedacht. Wij hebben dat voor een „canard" gehouden, dien men het best doet, maar zonder een schot te losseD, de vlucht in de vrije ruimte te laten Eene ontbinding om de ontbinding van een Kabinet tegen te gaan! Het zou eem»yoorbeeld zijn van eene speculatieve politiek, als wij sedert de dagen van het ministerie-Heemskerk (vader) niet meer beleefden en ook wel niet meer zullen beleven. Kamerontbinding is niet in het leven geroepen als een gewoon middel van regeering, om aan een Kabinet, dat over eene meerderheid in de Kamer niet kan beschikken, eene meerderheid te verschaffen. Trouwens, wie oprecht de belangen van het land wil behartigen, zal er niet aan kunnen denken, op dit oogenblik voor eene alge meene verkiezing de verantwoordelijkheid op zich te nemen. Dat werd de volkomenste verwarring. Maar dat geldt voor elk Kabinet, welk ook, dat thans op het Binnenhof zijne intree zal doen. Zoo zal dus mr. Heemskerk of wie hij er voor schuift het moeten verkroppen, dat hij zonder meerderheid voor de Kamer zal staan en het moeten afwachten of soms boontje om zijn loontje zal komen'. Wij wenschen den toekomstigen kabinetsformateur meer dan de „gedempte blijmoedigheid" toe, waarmee de minister Van Rappard het votum over zijne be grooting tegemoet ging GEMENGD NIEUWS. De moord te Erica. Omtrent den moord te Erica meldt men nader het volgende: Zondagavond was het café Stout vol bezoe kers, toen twist ontstond tusschen den 22-jarig'en W. P. en den 20-jarigen P. Bekelaar, beiden wonende onder Erica. De ruzie liep zoo hoog, dat P. naar de keuken snelde en van daar met een mes terugkwam, waarmede hij B. een diepe wonde in het dijbeen toebracht, welke zoo ernstig was, dat de getroffene 10 a 15 minuten na de verwonding aan verbloeding is overleden. De dader is in arrest gesteld, doch heeft nog niet bekend. Oor zaak van deze droeve zaak is alweer misbruik van ster ken drank. Plet is een, vooral onder studenten, bekend verschil dat prof. Pel bij het onderzoek van zijn patiënten een lichten, prof. Rotgans een zwaren percussiehamer ge bruikt. Eens op het college van prof. Pel.werd naast - an geheid. d'r moest een huis komen. Prof. Pel begint het onderzoek van een patiënt, te midden der respondeerende studenten. Daar begint de hei-machine buiten te werken, met haar dreunendboemboem „Pleeren," zegt prof. Pel, zijn hamer latende zak ken „we zullen even wachten tot collega Rotgans klaar is(Hbld.) Aan de fabriek der vennootschap Verwer wordt rus tig doorgewerkt, terwijl bij het aan- en uitgaan der verschillende fabrieken niets bijzonders voorvalt. Een zestal rijksveldwachters zijn weer naar hunne standplaatsen vertrokken. In den loop der vorige week werd te Maastricht ze kere S„ een Duitschei-, werkzaam als machinist op de fabriek „De Phoenix" in het Bosscherveld, door de ma rechaussee aangehouden en in verzekerde bewaring ge steld, daar men vermoedde dat hij zich ten nadeele dier fabriek schuldig gemaakt had aan diefstal van kope ren kranen, lood enz. In den nacht van Vrijdag op Za terdag, circa 121/2 uur gelukte het hem evenwel uit de cel in marechausseekazerne te ontvluchten. Hij wist zich tegen het traliewerk op te werken, en zijn lenig lichaam er door heen te wringen. Daarna liet hij zich door middel van een langen reep, aaneengeknoopt van stukken der wollen dekens, naar beneden zakken, tot op den grond. Deze afstand bedraagt 14 M. Direct nadat de vlucht ontdekt was, werd de heele brigade mobile verklaard, en binnen het uur had men dep. vluchteling weer te pakken, vlak bij zijn woning, waar hij in de armen der wachtende marechaussees viel. Ste vig geboeid werd hij nu voor den tweeden keer opge sloten. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd. VL. K.) Een lafaard. Te Amersfoort schopte de geleider van een honden wagen, W. v. P., wonende aldaaa* één der beide honden, welke vóór den wagen gespannen was herhaalde malen op zoodanige wijze met zijn klomp in de zijde en onder den buik, dat ten gevolge van dat schoppen het dier na circa een kwartier bezweek. Van deze verregaande mishandeling is aangifte ge daan. (N. Amersf. O.) Baldadige werklieden. Aan de buckskinfabriek der firma Robert von der Nahmer te Stratum bij Eindhoven kwam de patroon Dinsdagmorgen bij het overtrekken achtereenvolgens bij drie stukken tot de ontdekking, dat deze met een scherp werktuig door en door waren ingekorven. Een door de firma ingesteld onderzoek leidde tot niets, waarop geheel het personeel, een honderd man, is ontslagen. De rijkspolitie stelt hedennamiddag een nader onderzoek in. De fabriek blijft gesloten tot dat er meer licht over de zaak is opgegaan. Het werk volk vindt den maatregel der firma gerechtvaardigd en alles is rustig. De hoofdbesturen van St. Severus en Unitas zijn door de firma van de zaak verwittigd. Te Schiedam trof een slagersjongen die met een mes in den zijzak van zijn jas wat vlug een hoek om liep, den brandersknecht H. V. met dat mes juist in lies. De getroffene overleed, ondanks geneeskundige hulp, vrij spoedig na het ongeval. Door onvoorzichtigheid. Te Helwerd wilde de vrouw van don arbeider W. d. R. eens bij haar man zien, terwijl deze werkzaam was met een braakmachine. Zij kwam te dicht bij het vliegwiel en bezeerde zich hevig. De neus was in tweeën gespleten bovendien kreeg ze nog ernstige verwondingen aan den rechterarm. De vrouw is naar het diaconessen huis te Leeuwarden vervoerd. Men vreest, d.it ze ook nog een der oogen zal verliezen. Een waakhaan. Iemand te Boschkapelle bezit zulk een rariteit. Doet overigens deze haan wat des haans is, bovendien houdt hij een waakzaam oog op den voorbijganger. Wil deze het erf betreden, dadelijk is het beest hij de pinken den bezoeker den doorgang te betwisten. Met opgezette halsveeren schiet hij onmiddellijk toe en stelt zich in gevechtspositie. Met zijn scherpe sporen en dito bek hakt hij er op in, zorgvuldig de schoppen en slagen ontwijkend van den aangevallene. Menige leurder en koopman moest onverrichter zake verder gaan, omdat deze gevederde waakhond hem den toegang tot het huis belette.

Alkmaarsche Courant | 1907 | | pagina 1