STADSNIEUWS. BUITENLAND. Uit Heiloo. De inktwerper. Toch gevonden. Op de voordracht. Gebrek aan onderwijzers. Uit Schermerhorn. Bond van Handels- en Kantoorbedienden. Verdronken. Twist. Pech Een schenking. Lotisico. Nieuws uit Hoorn. Een bijzonderheid. Boekaankondiging. i Voetbal. Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Het Vrije Tooneel. Talma. f 25 gevonden. - -j». -■ jgSjjjfeafcÉaffjfff Ijl de hoofdstad van Servië, Belgrado, is een zeer druk bezochte vergadering gehouden, waar de volgende motie werd aangenomen: „De vergadering protesteert met kracht tegen de uitroeiing van de Servische bevol king in Macedonië en in Oud-Servië in Turkije; ver oordeelt het bloeddorstig optreden der Bulgaarsche benden en der horden van Arnauten; doet een beroep op de mensehlievende gevoelens der beschaafde volken, op de groote mogendheden en de Servische regeering, ten einde aan het Servische volk in Macedonië en Oud- Servië de allereerste rechten van den mensch, vrijheid van handelen en veiligheid voor zijn persoon en zijn bezittingen te waarborgen." Gemengde Mededeelingen. Up den tweeden Kerstdag werd evenals verleden ,j De beruchte „inktwerper" is Zondagavond bij den jaar, in de Ned. Herv. Kerk aan de kinderen der ingang van het Concertgebouw te Amsterdam weder Zondagsschool en catichisatie eene kerstvreugde be- bezig geweest. Een vijftal slachtoffers zijn gemaakt. v.'jLe 01Jg®vfer halt zeven traden de kleinen, keurig Twee dames deden aangifte bij de politie dat haar uitgedost, het kerkgebouw binnen om plaats te nemen japonnen door den geheimzinnigen euveldader geheel ""Ukerstboom. Na waren bedorven. Niet het minste spoor heeft men nabij eene en om den schoon verlichten korte bespreking over de bedoeling van het kerstfeest door Ds. D. Eilerts de Haan en het zingen van gepaste kerstliederen onder leiding van den heer J. J. Beerda, werden vele surprises, waaronder lekker nijen, aan de verheugde kleinen uitgereikt. Vele ouders en belangstellenden verhoogden de gezellige samenkomst, wier plechtigheid steeg door kerkgezang en orgelmuziek. Uit Rustenburg. De rederijkerskamer alhier gaf 26 Dec. hare eerste winteruitvoering. De beide nummers van het programma, „Vergulde leugens" en „In politiek", werden verdienstelijk ge speeld. Liet het tooneelspel, om een woord uit het stuk te gebruiken, een „mooi brek" realiteit zien, het tweede gaf een kiek op het redieule in de „soldaterie." Kwam in het eerste nummer den strijd tusschen den met aardsche middelen gezegende en den stoffelijk misdeelde tot zijn recht, in het blijspel voelde men de ironie met het „vormelijke in het militairisme. Werd in het eerste stuk het lauwe, lafhartige op treden van den rijken koopman en zijne omgeving gehekeld, in het nastukje merkte men op, hoe weinig een overste in eigen kring te kommandeeren heeft. Beide nummers vormden een aardig geheel. Het publiek toonde meermalen door zijn applaus, hoezeer het met de vertolking der karakters ingenomen was. Zij, die 26 Dec. de uitvoering niet konden bijwonen, kunnen Zondag 29 Dec. a.s. nog van het mooie spel der leden van „Concordia" genieten, daar dan voor oude lui gespeeld wordt. van den bedrijver kunnen vinden. Een dame te Rotterdam, die om turf verlegen was, maar den naam van haren leverancier niet wist, schreef op de briefkaart het volgende adres „Aan een langen turf boer te Capelle aan den IJsel hij heeft èén oog en kijkt met het andere scheel, hij komt iedere week naar Rotterdam met een kar met turf, waarvoor drie honden loopen." De kaart werd bezorgd bij een turf boer, die, wat zii11 persoon betreft, vrijwel met het opgegeven signalement overeenkomt, maar die een kar met twee honden heeft. (Msb.) Droevige vergissing. De technisch student H. H. de B. te Delft nam bij vergissing Vrijdagmorgen sublimaat in plaats van bromkali. Zorgvuldige verpleging in het gesticht Bethel heeft niet kunnen beletten, dat de ongelukkige Maandagavond overleed. Hij zou na de vacantie eind-examen doen. Het lijk wordt naaf Hamburg vervoerd, ter verbranding in het crematorium aldaar. tendenz-stuk nog een Joodsch koopman voor, die vol haat is tegen het Christendom, inaar die in den ouden man een waren Christen ziet. Het stuk en het spel vonden luiden bijval. De oude vader, de koopman en de dochter gaven heel goed spel, maar de deserteerende zoon bleek minder geschikt voor zijn rol. Door het hoofdbestuur der vereeniging tot steun is de volgende voordracht opgesteld voor de betrekking van directeur en directrice van Beekzicht te Epede heer S. Bakker, onderwijzer aan het Rijks-opvoedings gesticht te Alkmaar en echtgenootede heer en mevr. W. Janssonius, vader en moeder van het Ned. I Herv. Weeshuis, te Purmerend. Bij het bijzonder onderwijs in Friesland komt ook gebrek aan hulppersoneel, óók aan onderwijzeressen. Ofschoon een salpris van f 100 boven het wettelijk minimum aan kleine scholen wordt uitgeloofd, krijgt men geen sollicitanten. Uft Wieringerwaard. Tot kaasmaker aan de fabriek „Aurora" is benoemd de heer Henr. Naastepad, thans werkzaam in de kaasfabriek „De Volharding" te Heerhugowaard. Uit Egmond-Binnen. Het beroep naar deze gemeente is aangenomen door den heer H. W. Bosch, cand. te Limmen. De heer Ds. oudejaars-avond vervullen. Gr. W. Melchers te Alkmaar, zal op te Schermerhorn de predikbeurt Onder voorzitterschap van den heer G. L. Niermeyer, had in „American" te Amsterdam de derde bijeen komst der bondsvergadering van handels- en kantoor bedienden plaats. Vertegenwoordigd waren de afdeedingen Amster dam, Leiden, 's Gravenhage, Delft, Rotterdam, 't Gooi, Zwolle, Assen, Groningen en lloogezand-Sappemeer. Uit het jaarverslag blijkt, dat het ledental der afdee ling Amsterdam op 1 December 1907 bedroeg 19 adspi- rant en 392 gewone leden, der afdeeling Den Haag 1 adspirant- en 19 gewone loden, Rotterdam 38 leden. Op 1 December 1907 waren 557 personen leden van den bond 4-87 mannen en 70 vrouwen; op 1 December 1906 bedroeg bet ledental 341. De uitkeeringskas bij ziekte keerde in 't eerste jaar harer werkzaamheid een totaal-bedrag van 699 uit; gewezen wordt op het veel voorkomen van de longtu berculose, 331/3 van de ziektegevallen, de beroepsziekte voor de handels- en kantoorbedienden. Uitvoerige besprekingen volgden, vooral over de vraag, of ten gunste der winkelsluiting zelfstandig moet worden gewerkt, dan wel in samenwerking met de middonstandsactie of de arbeidersvereeniging. De ver gadering nam tep slotte het bestuursstandpunt in, dat bestaande samenwerking met comité's behouden zal worden. Waar een comité gesticht wordt, zal worden nagegaan, wat beter isaansluiting of actie in v band met de arbeidersbeweging. Bij de bestuursverkiezingen werden gekozen: tot voorzitter G. L. Niermeyer, tot secretaris Edo Fimmen en tot penningmeester J. Th. Kummer; tot bestuurs leden L. Warmolds, C. B. Robbers, A. Dijkstra en Jac. v. Rhijn. De heer Edo Fimmen werd bovendien aangesteld tot bezoldigd propagandist, met een salaris van 1500. lot Redacteur van „Onze Strijd" werd herbenoemd de heer G. L. Niermeyer. Op de Maas, tegewover de Willemskade te Rotter dam, zouden zich schipper Kooyman, zijn 4-jarig zoon tje en zijn knecht aan boord begeven van het Rijn schip „Boven-Rijn III." De knecht, die het kind droeg, viel daarmede overboord, toen hij het aan de schippersvrouw wilde overgeven. De knecht hield het jongetje al zwemmende boven water, doch werd overvaren door een voorbijgaande stoomboot, met het gevolg, dat hij het kind moest los laten, zoodat dit verdronk. De knecht werd met moeite gered. In den kouden avond hadden ze samen te Amsterdam rondgewandeld door straten en langs stille grachten en een wereld vol liefde voor elkanders fantasie opge bouwd. Alles zouden ze zijn voor elkaar, en hun toe komst kon door niets worden verduisterd. In den dorst naar wat men geluk noemt; zagen ze de voetangels niet en de klemmen, die midden op den levensweg steeds worden neergelegd, 'n Horizon van goud in de verte met purperen stralen Nu ligt hij in een van de Amsterdamsche gasthui zen, waarin zoovéél onuitputtelijk leed wordt saamge- gaard, en zij brengt hem bloemen. Op de Geldersche kade 't kon op poëtischer plek geweest zijn had den ze twist gekregen om beuzelingen, maar de twist liep op tot heftige ruzie, en toen had ze met „bonjour" gedreigd. Dat was te veel, na zoo'n avond van zoete droomen. 'n Plons en gegil vertelden de rest. Hij was pardoes te water gesprongen en zij gillend ineengezakt. Een prozaïsche politieagent redde zijn leven, bracht hem verwond naar het gasthuis. Als dit paartje.meer in de avondlucht gaat keuvelen, moeten ze van den waterkant afblijven. (Tel.) Verleden* week werd te Blerik eene klopjacht ge houden. Door 8 jagers werden niet minder dan 3 huismusschen geschoten. (L. K.) De gemeenteraad van Zaandam heeft de schenking van mevr. de wed. WesterwoudtKlinger, die eenige oudheden op Zaandam betrekking hebbende, aanbood, aanvaard. In het „Financieel Dagblad" komt een artikel voor over de algemeene Bank Van Duysen en C o. De schrij ver betoogt dat loterijzaken nooit moeten worden on dernomen zonder voldoend kapitaal, daar men op alle eventualiteiten behoort te zijn voorbereid. Hij heeft een bezoek gebracht aan het gebouw dezer instelling en komt tot de conclusie dat de groote sommen hier veilig bewaard zijn, dat dit bedragmenschelijkerwijsgesproken tot de onmogelijkheden behoort. Ook bij verschillen de bankinstellingen, w. o. deTwentscheBankvereenigin- gen. Aan het artikel is toegevoegd een finaneiëel ver slag over het eerste vijfjarig tijdvak van Lotisico, en de schrijver zegt hiervan, dat deze cijfers genoegzaam spreken voor de soliditeit der instelling. KORT NIEUWS. - Te Utrecht is een losse werkman der telegraaf, M., vader van negen kinderen, onder een trein geraakt en gedood. - Als een bewijs van het zachte weder, diene dat te Ermelo in de Zuiderzee nog Dinsdag door een heer een bad genomen is. Te Scheveningen waren Dinsdag menschen aan het „pootje-baaien". Maandag vertoonde zich dicht bij het dorp Ter- zool in de gemeente Rauwerderhem, een ooievaar. Drie kinderen van te K. te Doetinchem, speelden met lucifers. Het driejarig dochtertje in bed geraakte in brand en is ernstig gewond. - Te Oude-Pekela is een kind van schipper D. door kolendamp gestikt. - Te Steenbergen is zekere vrouw De Baay uit het raam op de tweede verdieping van het R.K. Gasthuis gevallen en overleden. Het 7-jarig zoontje van den landbouwer De Schutter te Dinteloord is door een graandorschmachine gegrepen, rondgezwaaid en gedood. - Dinsdag is ingebroken in het magazijn van Sachs Co. te Rotterdam. De dieven stalen boorden, manchetten, een 30-tal cachenez en f 20. Het lijk van den Zaterdag in het kanaal te Zantpoort gevonden man is herkend als dat van den persoon uit het spookhuis aldaar. - Op den laten avond van eersten Kerstdag is de boerderij van Alb. Dekker te Nes (N.H.) geheel afge brand. Oorzaak onbekend. Het vee is gered. - In de Van Breestraat te Amsterdam is inge broken en ongeveer f 150 gestolen. - Aan den straatweg van Oldenzaal naar Dene kamp, onder Beuningen (Losser), zal een gesticht voor verwaarloosde katholieke kinderen worden gebouwd. Bij Rinsumageest heeft men den polderdijk door- gestoken. De polder liep onder water. Het daarin grazende wolvee kon gered worden. Te Heerlen zijn gevankelijk binnengebracht 7 personen, verdacht van verschillende diefstallen onder de gemeenten Heerlen, Kerkrade en Simpelveld. „E x c e 1 s i o r". De vereeniging „Excelsior" gaf len Kerstavond een soirée variée. De zaal was slechts voor de kleinste heeft bezet. De verschillende nummers werden flink uitgevoerd. Vooral trok onze aandacht no. 3 van 't programma „Serenade", voor sopraan-solo, viool en piano. Niet alleen de zang kon ons bekoren, doch ook het vioolspel viel bijzonder in den smaak. De liederen voor koor en de verschillende voordrachten werden mede luide toegejuicht. Een aardige operette „O, die mannen" werd na de pauze gegeven. Zeer góed werden uitgebeeld de twee freules, die, hoeveel ze ook hadden afgegeven op de ondeugdzaamheid der mannen, toen o, zoo verheugd waren, toen haar buren Turk en Uoudstude haar ten huwelijk kwamen vragen. Een geanimeerd bal sloot den avond. Als een bijzonderheid kan worden vermeld, dat heden nog melkkoeien van de heeren Gebr. Rodenwijn op de boerderij van wijlen den heer J. Breebaart in de weide loopen, zoodat de melkboer Jol, die al ruim dertig jaren van deze boerderij de melk heeft ontvan gen, einde Dec. nog grasmelk krijgt. Predikbeurten. Groote Kerk, 10 uur, Ds. van Leeuwen. Avond 6 uur, Ds. Bremer, pred. te Egmond aan Zee, Oude jaarsavond 7 uur, Ds. Verwaal. Kapel, 10 uur, Ds. Verwaal. Nieuwjaarsmorgen, 10 uur, Ds. Guldenarm. Evangelische Unie, Oudejaarsavond 7 uur, Ds. J. C. Benit, te Purmerend. Evang.-Luth. Kerk, IOI/2 uur, Ds. Weeder, pred. te Koog aan de Zaan, Oudejaarsavond, 7 uur, Ds. Ter- nooy Apèl. Doopsgezinde Kerk, 10l/2 uur, Ds. Banga te Broek op Langedijk. Oudejaarsavond, 7 uur, Ds. Glasz. Rem.-Geref. Kerk, 101/2 uur, Ds. Reynders, Rem. pred. te Amsterdam. Oudejaarsavond, 7 uur, Ds. deRegt. Gereform. Kerk, 10 uur, Ds. Wechgelaer, avond 6 uur, Ds. Wechgelaer, Catecli. Zond. 29. Oudejaars avond 7 uur, Ds. Wechgelaer, Nieuwjaarsmorgen, 10 uur, Ds. Wechgelaer. Chr. Ger. Gem. Gebouw „Rehoboth", Koningsweg. Voormiddag 10 uur en 's avonds 6 uur godsdienst oefening. Oudejaarsavond 7 uur en Nieuwjaarsmorgen 10 uur, Godsdienstoefening. Gebouw Waakt en Bidt, Laat, Zondagmiddag van 31/2—5 uur, Vergadering van de Christel. Jongelings- vereeniging „Zacheus", voor jongelingen boven 16 jaar. Zondagmiddag 51/27 uur Vergadering van de Christel. Knapenvereeniging „Timotheüs", voor knapen van 1216 jaar. Hersteld Apostolische Gemeente, Schoolstraat, no. 6. Voorm. 10 uur en avond 5 uur, vergadering. Donderdagavond 8 uur vergadering. Hervormde Gemeente te Oudorp, voormiddag 10 Voormiddag, 10 uur, geen dienst. Oudejaarsavond, 7 uur, Ds. Pool. Herv. Gem. te Bergen, 10 uur, Ds. A. C. de Regt, Rem. pred. te Alkmaar. Oudejaarsavond, 7 uur. Ds. J. M. Natzijl, collecte voor de Gezinsverpleging. Nieuw jaarsmorgen geen dienst. Herv. Gem. te Stompetoren, 91/2 uur, Ds. Poort, pred. te de Rijp. Oudejaarsavond 6l/2 uur, Ds. Wer ner, Nieuwjaarsmorgen geen dienst. stede iets van den inhoud mededeelden, is dit nu ze ker overbodig. We kunnen dus volstaan, met te zeg gen dat deze avond uitstekend is geslaagd. Een der dames was ongesteld en werd door een ander vervan gen, dezelfde die de vorige maal de rol van Marie zoo uitstekend vervulde. Karei van Ooijen en Luit. Frans te Horze vertolkten hunne rollen weder met hetzelfde succes^ als de vorige maal en Ds. Willem ter Horze, de huisvriend en Mevrouw de wed. van Cittert volmaakten door hun goed spel het geheel. In ademlooze stilte werd dan ook genoten, en hoewel velen der bezoekers den inhoud wellicht blijkens opmerkingen niet begre pen of zich in dien toestand konden verplaatsen - al len hadden een woord van lof voor 't spel. Ook het tooneel en wat er bij behoort was goed verzorgd en de ■zaal vrjj goed bezet. Talma mag dus met genoegen op deze uitvoering van den tweeden Kerstdag terug zien. De N ederlandsche staatsalmanak voor iedereen, waaraan de naam van den heer H. Pijttersen Tzn. zoo nauw is verbonden, is weer verschenen. Het is nu reeds de negende jaargang en ook dit nieuwe deel is weer dikker en vollediger dan zijn voorganger -wij hebben reden te veronderstellen dat de lezerskring zich m met minder mate uitbreidt dan de almanak. Im mers het. is een goede en een goedkoope raadgever en hét streven blijft er op gericht, deze uitgave zoo cor rect en volledig mogelijk te doen zijn. Verschillende rubrieken, waaronder die, welke betrekking heeft op de Vereenigingen enz. werden belangrijk uitgebreid. Het is eigenlijk een raadsel hoe een dergelijk boek tegen dien prijs in den handel gebracht kan worden. Verdere aanbeveling is dan ook geheel overbodig. Den lsten Kerstdag had de aangekondigde propa- ganda-wedstrijd plaats tusschen A. P. C. I (Amsterdam) en Alcmaria Victrix I op 't terrein aan de Zandersloot. Ondanks 't onaangename, gure weder waren er vele personen aanwezig om van deze belangrijke ontmoeting getuige te zijn Toen dan ook om 2 uur onder de uitstekende leiding van den heer W. Rauch de wed strijd een aanvang nam, waren naar schatting 5 k 600 voetballiefhebbers aanwezig. A. T. C. stelde zich op met drie invallersAlkmaria, „au grand com plet." 't Begin was voor A. T. C., welke met eenige snelle rennen, die evenwel geen resultaat had den, 't Alkmaarsche doel reeds dadelijk bestookte. Daarna herstelde Alcmaria zich en beide partijen waren nu ongeveer van gelijke kracht. Na pl.m. 20 min. spelen, wist de Alcmaria links binnen met een goed geplaatst schot zijne vereeniging de leiding te bezorgen. Deze leiding mocht zij evenwel niet lang behouden, daar pl.m. 15 min. voor half-time de rechts buiten van A. F. C. door een mooi schot de partijen op gelijken voet bracht. Na nog verschillende aan vallen van beide zijden, die evenwel op niets uitliepen, brak de rust aan met een gelijk spel (11). Nadat de spelers zich versterkt hadden, werd de strijd hervat. Alcmaria was dadelijk de meerdere, maar vermocht niet dit in een doelpunt uit te drukken. Na pl. m. 1/2 uur werkten de A. F. C.ers zich los en nu ontspon zich van beide zijden een vlug mooi spel, waar èn A. F. C. èn A. V. beide trachtten de winnende goal te maken. Deze liet evenwel op zich wachten, zoodat 't einde van dezen spannenden strijd kwam met een gelijk spel (1—1), een uitslag, welken men niet had kunnen verwachten. In de Dinsdag slecht bezochte gehouTlen vergadering van het departement Alkmaar werd benoemd tot bestuurs lid de heer dr. J. W. Wicherink. Tot leden van het Hoofdbestuur werden door het departement gekozen de heeren D. H. de Vries te Amsterdam en dr. D. H. te Wechel, Wageningen. geen Armoede. Wegens verregaande ellende en armoede, hebben, volgens het Vaderland, Maandag de bewoners van een huis in de Hemsterhuisstraat te 's-Gravenhage, wegens gebrek aan voedsel, hun hond geslacht en opgegeten. Beide Kerstdagen werd door dit gezelschap voor een volle zaal in de „Harmonie" gespeeld „Offers" van ds. Schermerhorn. De anti-militaristische schrijver schetst in dit stuk de ellende, welke een oorlog brengt in een gezin. Dé jongste zoon sneuvelt, daarna wordt een andere zoon opgeroepen, zoodat een oude vader al leen met zijn dochter achterblijft terwijl een derde zoon het ouderlijk huis heeft verlaten. Als de vader bericht krijgt van zijn tweeden zoon, dat hij gedeser teerd is, omdat hij niet langer kon meedoen aan het dooderi van menschen, vindt de oude man dit goed, maar toch bekruipt hem de vrees, dat de vluchteling gevat en gefusileerd zal worden. Acht weken later, op Kerstdag, vermelden de bladen dat dit laatste is ge schied. De vader wordt waanzinnig: drie slachtoffers heeft in dit gezin de oorlóg gemaakt, de oorlpg die ge voerd wordt in het belang van de rijken en die het „Vre de op aarde tot een bespotting maakt. Om de tegenstelling tusschen de leer van Christus en de werkelijkheid te doen uitkomen komt er in dit Den 2en Kerstdag 's morgens had de competitie wedstrijd plaats tusschen V. V. V. II (Amsterdam) en A. V. II. Het 2e elftal der Alcmarianen, dat zeer onvoltallig was kreeg klop met 6—0. Van dezen wedstrijd valt weinig te vermelden daar van beide zijden weinig goed spel gegeven werd. 's Middags traden onder de uitstekende leiding van den heer E. Gouverne de eerste elftallen van boven genoemde vereenigingen in 't strijdperk tot 't spelen van een vriendschappelijken wedstrijd. Alcmaria telde eenige invallers in hare voorhoede. V. V. V. had 1 invaller. De eerste 15 min. gingen de partijen gelijk tegen elkaar op daarna nam V. V. V. 't spel in handen en wist voor de rust met den wind medespelende, twee keer te doelpunten door den midden-voorspeler. De Alkmaarsche voorhoede, die gehandicapt was door 't verlies van 2 harer beste spelers, presteerde weinig en wist dan ook tegenpunt te behalen. Rust trad alzoo in met 20 voor V. V. V. Na hervatting waren de rollen evenwel omgekeerd. A. V. nu met wind medespelende, speelde nu veel beter dan voor de rust. In de voorhoede, waarin eene kleine verandering gebracht was, begrepen de spelers elkaar nu beter. Doelpunten kon dan ook niet uitblijven. Ongeveer 20 min. na rust scoorde de links-buiten met een goed geplaatst schot. Nu ontwikkelde zich van beide zijden een vlug, forsch spel. Alcmaria wilde gelijk maken. Y. V, V. haren voorsprong vergrooten. 10 min. voor tijd zorgde Alcmaria's midden-voorspeler voor jden gelijkmaker uit een voorzet van links. Na nog eenige gevaarlijke aanvallen op 't V. V. Y. doel werd tijd gefloten, zoodat deze wedstrijd met gelijk-spel eindigde (2—2). De Tooneelvereeniging Talma gaf den tweeden Kerstdag 's avonds in Diligentia hare gewone uitvoe ring. We zeggen gewone omdat, zoo lang de vereeni ging bestaat zij dit lokaal op dien avond besprak. Opgevoerd werd„Ontoerekenbaar" tooneelspel in drie bedrijven van Erlevoordt. Daar we bij eene vroe gere opvoering door eene andere vereeniging hier ter In de tram, die 's. avonds van Alkmaar te Egmond aan Zee te 10.10 uur aankomt, is door den heer P. Z. Dekker een bankbiljet van 25 gevonden., Het bank biljet is bij den stationschef te Alkmaar gedeponeerd. In Duitschland geven sommige bladen vóór Kerstmis een politieke beschouwing, waarin de poli tieke toestand wordt besproken. Dit jaar hebben vele bladen deze gewoonte niet gevolgd. Onder de bladen, die het wel deden, die vasthielden aan de traditie, behoort genoemd te worden de „Vossische Ztg". Dit blad betoogt dat het Kerstfeest is de winter-zonne- wende, waarna de zon weer gaat rijzen. Zoo is het ook in de Duitsche politiek de staatkun e van de verbonden partijen is pas het keerpunt voorbij en met wat goeden wil van alle kanten zal haar zon steeds sterker gaan schijnenop het Kerstfeest volgt het PaaschfeestDe „Vossische" hoopt van harte dat dit gebeuren zal, want tot dusver, sinds 1848, was in de Duitsche landen de links-liberale partij nog steeds in de oppositie, het wordt tijd dat zij eens een poos regeeringspartij blijft. In F r a 11 k r ij k is vonnis gewezen tegen den be kenden Hervé, wegens smadelijk geschrijf tegen het le ger. De jury sprak het schuldig uit zonder verzach tende omstandigheden. Trouwens toen de advokaat- generaal het woord „verzachtende omstandigheden" (die hij niet aanwezig achtte) uitsprak, riep Hervé: Niets daarvan; vrijspraak of veroordeeling! De recht bank legde de hoogste straf op: een jaar gevangenis en 3000 frank boete. Twee andere beklaagden, beklaagd wegens opruiing van het leger, werden bij verstek veroordeeld tot 3 jaar gevangenis' en 3000 frank boete ieder. De motie verklaart verder, dat het Servische volk al les in het werk zal stellen ter verbetering van den be narden toestand, waarin zijn broeders in die streken vorkééren en dat Servië zich zal weten te verdedigen en niet dulden, dat men de Serviërs in Macedonië en Oud- Servië uitroeit. Wij hebben reeds gezegd, dat de president der Ver- eenigde Staten gaarne zou zien, dat de minister van oorlog hem opvolgde. In de laatste dagen heeft de heer Roosevelt zich in tegenwoordigheid van tal van bezoekers op uiterst waardeerende wijze over de heer Taft uitgelaten. „In dien de heer Taft gekozen wordt" zoo moet de heer Roosevelt hebben verklaard „dan zal het volk, nog vóór hij twee maanden in functie is geweest, zeggen, dat hij een beter president is, dan ik geweest ben. Taft is een groot manen dat zal spoedig door het volk worden erkend". Een aardverschuiving. Uit Mauriac wordt geseind, dat ten gevolge van de hevige regens er bij Combrieu een aardverschuiving op groote schaal heeft plaats gehad. De groote weg is versperd. Men vreest voor nog andere aardverschui vingen in die streek. De| brand te Toulon. Te Toulon is een zekere Rondamino in hechtenis ge nomen als verdacht van de brandstichting in de Rode- wijk aldaar, waardoor verschillende magazijnen en an dere gebouwen in de asch werden gelegd. De gearres teerde, die in dienst was geweest bij het echtpaar Sag- lia, had, toen hij ontslagen werd, gedreigd zich te zul len wreken. De gebeurtenissen te Antwerpen voor de rechtbank. De rechtbank te Antwerpen heeft vonnis uitgespro ken over Everart en Posthumus, beschuldigd tijdens de groote bootwerkersstaking een houtstek in brand te hebben gestoken in den Ferdinand-polder en bovendien van diefstal met geweldpleging. Y oor het eerste feit achtte de. rechtbank geen vol doende bewijzen aanwezig, maar ze veroordeelde de bei de beklaagden voor het tweede tot 8 maanden hechte nis. Een gemakkei ij k vonnis. Te Penzance in Engeland werd dezer dagen een behoeftig man voor den rechter gedaagd door een huisbaas, die nog ongeveer f 171.30 van hem moest hebben. De rechter, die blijkbaar in een milde stem ming was, vond het billijk dat de schuldenaar be taalde en veroordeelde hem tot een kwijting in ter mijnen, groot één stuiver per jaar. Indien de schulde naar zich stipt houdt aan dit vonnis, zal hij zijn schuld geheel hebben afgelost in 3426 jaren.

Alkmaarsche Courant | 1907 | | pagina 2