dagblad voor alkmaar en omstreken. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. No. 305 Honderd en negende jaargang. 1907. 28 DECEMBER. De schrik der wegen. BINNENLAND. STADSNIEUWS. Verordeningen op het heffen en invor deren van wik- en weegloonen, welke verordeningenheden afgekondigd, gedurende drie maanden ter gemeente-secretarie voor een ieder ter lezing zijn nedergelegd en aldaar tegen betaling van f 0.075 in afdruk zijn verkrijgbaar gesteld. De Kabinetscrisis. Bond van Ned. Onderwijzers. Uit Schermerhorn. Uit Heer Hugowaard. GEMENGD NIEUWS. Uit Bergen, Een spoor Uit de Starnmeer. Uit Westgraftdijk. Een sterk slaapmiddel. Plotselinge dood. Misplaatst vertrouwen. Aanbesteding. Door een machine gedood. ALKMA HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alk. maar brengen ter algemeene kennis, dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek met bijlagen van J. VEKiYLJiU- LENvan beroep reiziger, wonende te Alkmaar, om vergunning tot het oprichten van een gasmotor van 2 P. K., ten behoeve van zijne koffiestroopfabnek, in het perceel le Kabelstraat, wijk F no. 20. Bezwaren tegen deze oprichting kunnen worden ingediend ten raadhuize dezer gemeente, mondeling op Zaterdag 11 Januari e.k., 's voormiddags te eli uur en schriftelijk vóór of op dien tijd. Gedurende drie dagen vóór gemelden dag kan de verzoeker en hij, die bezwaren heeft ingebracht, op de secretarie dezer gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kennis nemen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 28 Dec. 1907.DONATH, Secretaris, BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alk maar brengen ter algemeene kennis, dat in het Ge meenteblad van Alkmaar, No. 249, is opgenomen het besluit van den Raad dier gemeente van 2 October 1.1., waarbij zijn vastgesteld Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter, 28 Dec. 1907. DONATH, Secretaris. Waar de machine van het Nederlandsche stoomschip van staat Zaterdag stop is gezet, het schip op zijn vaart doordrijft en het nog onbekend is, wanneer van de brug het commando zal komen: „langzaam aan voor uit" en wie dat commando zal geven, loont het op het oogenblik de moeite niet, bespiegelingen te houden over den te volgen koers, zooals die in ontwerp in de Bijla gen van de Handelingen der Staten-Generaal wordt aangegeven. De koers bepalende wetsontwerpen, memories en voorloopige verslagen moeten wij dus voorloopig ter zijde laten. Doch er is in die mijn van nationale wet ten, speciaal op neutraal gebied nog wel ander erts, dat zijn waarde blijft houden, ook wanneer wij het nu aan het daglicht brengen. Als zoodanig beschouwen wij het voorloopig verslag van de Tweede Kamer over het wets ontwerp tot wijziging der Motor- en Rijwielwet 1905. Op de details van dit ontwerp en op de daarover ge maakte opmerkingen gaan wij nu niet in. Doch de be schouwingen over de hoofdzaken zullen in alle omstan digheden haar waarde blijven behouden, waar zij uit gesproken worden door de honderd uitverkorenen des volks over een onderwerp, dat ons zeer ter harte gaat. En dan trekt het al dadelijk de aandacht, dat er voor den schrik der wegen geen gunstige wind waait. Vrij algemeen was men van oordeel, dat de bestaande wetsbepalingen niet vermogen het publiek te vrijwa ren „tegen de gevaren waarmede het door de motorrij tuigen wordt bedreigd." Men ziet hetware de commissie van rapporteurs vrij geweest in den titel van haar verslag, zij zou den zelfden titel daarboven hebben gezet als wij boven dit artikel. En „vele leden" komen dadelijk daarop met hun betoog, dat deze schrik uiet voldoende bestreden wordt door de wijzigingsvoorstellen van minister Kraus. Het hoofdbezwaar van deze leden nu is dat er geen maximum snelheid wordt voorgesteld. Voor voertuigen, die veel minder gevaarlijk zijn, is een maximum snel heid aangewezen, waarom zou men voor de automobiel een uitzondering maken, waarom zou men hier alleen de vage bepaling van art. 15 in stand houden, dat luidt „Het is den bestuurder van een motorrijtuig of rij „wiel verboden daarmede over een weg te rijden op zoo danige wijze of met zoodanige snelheid, dat de vrij- „heid of de veiligheid van het verkeer op dien weg „wordt belemmerd of in gevaar gebracht?" Wanneer wordt de vrijheid of veiligheid van het ver keer belemmerd of in gevaar gebracht door het rijden van een auto? Ziehier een vraag, bij de beantwoording waarvan absoluut elke objectieve maatstaf ontbreekt. Men kan het antwoord zelfs heel gemakkelijk zóó stel len, dat die in gevaarbrenging bijna altijd bestaat, wan neer een auto rijdt. Geen wonder dat verscheidene leden een dergelijk voorschrift dan ook ten sterkste afkeuren en eischen, dat er ten minste een snelheidsmaximum wordt vastge steld; andere leden wilden zelfs buiten de kommen der gemeenten tweeërlei maximum: een voor den rechten, ppen weg en een voor bochten en niet te overziene we gen. Terecht werd in dit verband aangedrongen op het voorschrijven van een registrator aan de machine, waarover men gaarne het nader inzicht van de regee ring wilde kennen. Zij, die aandrongen op wettelijke vastlegging van een maximum-snelheid wezen met nadruk op de inconse quentie van het wijzigingsvoorstel, dat wèl maximum bepaling toelaat bij gemeentebesturen: (binnen den kom dier gemeente) en dan weer voor die bepaling een minimum snelheidsgrens voorschrijft. Trouwens het standpunt der.regeering vond op dit gebied in beginsel „geen verdediging." Hoe komt men nu tegen deze maximum bepaling op? In dit verslag met een zeer theoretische redeneering: het gevaar ligt niet zoozeer in de snelheid op zich zelf, welke immers door een voorzichtig bestuurder ge heel naar omstandigheden zal worden geregeld, als wel in de roekeloosheid, waarmede nog steeds door vele bestuurders gereden wordt, zoo betoogd men. Men moet dus tegen de bestuurders te velde trekken, hun aansprakelijkheid, strafrechtelijk en civielrechtelijk zoo stellen, dat zij met goede kans op succes zijn aan te pakken, men moet waarborgen eischen voor hun weg- kennis, bekwaamheid en voorzichtigheid. Dat alles zeer juist en wij hebben in dit verband met groot ge noegen de argumenten, in een vorig artikel door ontleend aan een vergelijking met het spoorweg- en tramweg-verkeer, in het voorloopig verslag gevonden. Doch zal dit alles voldoende helpen waar men wil optrekken tegen het onbesuisd en roekeloos rijden der bestuurders, dat volgens het verslag gevolg is van het ontbreken van verantwoordelijkheidsgevoel? Keen zouden wij zeggen die roekeloosheid is niet uitsluitend het gevolg van dit ontbreken van ver antwoordelijkheidsgevoel. Zij is wel degelijk een ge volg daarvan, dat de wet den bestuurder geen maat staf geeft voor wa't geacht mag worden te zijn: roeke loos en onbesuisd rijden. De wet noemt geen maximum, geeft geen leiddraad. Een vaartje van honderd en zes tig kilometer per uur op den openbaren weg, gelijk de zer dagen in Amerika is gereden, kan dus onder zekere omstandigheden niet roekeloos en niet onbesuisd zijn. De heele schaal van 6 totl60 KM. staat dus voor den rijder open en alleen zijn inzicht over onbesuisdheid of roekeloosheid beslist voor hem welke snelheid in een gegeven geval goed zal zijn. D&t is de groote fout van de wet, dunkt ons. Door een of meer maximum-snel heden voor te schrijven, moet de wetgever dezen be stuurders, die in het duister tasten, te hulp komen. Dan eerst zal het mogelijk zijn den schrik der wegen te verminderen tot heil van de wandelende en rijdende menschheid, tot heil onzer stofinademende longen en tot heil van het goede automobilisme zelf. H. M. de Koningin heeft gistermiddag ten paleize een onderhoud gehad met baron Schimmelpenninck van der Oye, voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. Gisteravond is het congres van den Bond van Ne- derlandsche Onderwijzers te Leeuwarden geopend. De groote zaal van „De Harmonie" was eivol. De voor zitter hield een uitvoerige openingsrede en verschil lende vertegenwoordigers van andere lichamen voerden het woord. De gansche avond ging heen met debatten over de vraag, of de Bond zal meedoen aan de actie voor algemeen kiesrecht, Een motie-Alkmaar, om de afdeelingen te verbie den, aan Mei- en kiesrechtbetoogingen deel te nemen, is door het congres met 163 tegen 110 stemmen ver worpen. In de vergadering van hoofd-ingelanden van het heemraadschap „Mijzen" zijn benoemd tot heemraden de heeren C. Wijdenes Spaans te Avenhorn en P. Ai- blas te Schermerhorn, welke laatste door dijkgraaf en heemraden tevens is gekozen tot vice-dijkgraaf. Mede werd besloten 2 perceelen kade te Schermer horn aan te koopen voor verbreeding van den omring- dijk, zoodat het vooruitzicht bestaat, dat de geheele dijk rijweg zal worden. Hierna had plaats de 2 j aarlij ksche verhuring van het gras- en rietgewas van den dijk, wat te zamen opbracht f 1115 per jaar; f 80 minder dan bij de vorige verhuring. Vele kinderen hadden zich den 2en Kerstavond naar de Ned. Herv. Kerk begeven om het Kerstfeest te vieren. Daar geen plaatsje onbezet bleef, kan men opmaken dat ook ouderen vol belagstelling waren. De schitterend verlichte, rijk versierde kerstboom trok aller aandacht. Nog meer de prachtige geschenken waarmede de opgetogen jeugd het kerkgebouw verliet. Een woord van dank komt toe aan allen, inzonder heid aan de Zangvereeniging „Ons Genoegen'1 die er het hunne toe bijdroegen om het schoone feest te doen slagen. De gehouden verpachting van het grasgewas langs dijken en wegen van den polder heeft voor 1908 opge bracht 7704.50; het vorig jaar was de opbrengst 7668. Eenige bouwgronden van den polder die voor ane jaren werden verpacht, brachten 503 op. Als bijzonderheid verdient vermelding dat alhier in den lboementuin van bakker C. Rood een rozenstruik in vollen bloei staat. De plant prijkt met 25 mooie roo- de rozen en knoppen. Uit Oudkarspel. Benoemd tot onderwijzer aan de O. L. school te Oudkarspel (N.-H.), de heer W. C. Speets te Burger- brug, gemeente Zijpe. Oudergewoonte werd ook dit jaar door de fam. van Reenen aan een groot aantal kinderen een aangenaam Kerstfeest bereid. Een Kerstboom, mooi versierd en verlicht, was daartoe in de kolfbaan van den heer Veeix- huijsen geplaatst. Van te voren wordt reeds met eene lijst rondgegaan en worden de ouders der betrokken kinderen in de gelegenheid gesteld het een of ander nuttig voorwerp voor hunne kinderen te kiezen. Ook met de kinderlijke verlangens wordt rekening gehou den en zij kunnen iets, in het betamelijke, voor zich begeeren. Na het zingen van Kerstliederen en nadat versna peringen waren toegediend, werd een en ander in ont vangst genomen. Aangenaam was het de vergenoegde gezichtjes der kleinen te zien. Menigeen had van de gelegenheid gebruik gemaakt om dit heerlijk tafereel te aanschouwen. Den 2den Kerstdag gaf Bergens Fanfare in het lo kaal van den heer Weijers, onder leiding van haren di recteur de Heer W. J. Crefeld uit Alkmaar, eene uit voering. Een aehttal nummers werden zeer goed ge speeld. Ook eenige voordrachten werden gedaan en voldeden zeer goed. Jammer dat er bij zulke gelegenheden bijna altijd onverlaten worden aangetroffen die op allerlei wijze trachten het gezellig samenzijn te veronaangenamen en ruzie te zoeken. Een tweetal dezer stumpers, kwajon gens kunnen we gerust zeggen, werden uit het lokaal verwijderd. Met een overigens gezellig bal werd de avond beslo ten. Binnen enkele dagen zullen vier nieuwe lantaarns geplaatst worden n. 1. bij de halte van de stoomtram op het Oostdorp, bij de woning van den heer Siebert Coster in de Hoflaan, bij de woning van den heer Veldheer aan den Russenweg en bij pension Kennemer- oord aan de Brêelaan. Men herinnert zich zeker wel, dat wij een veertien dagen geleden melding maakten van een diefstal bij den heer Cosman in de Daniël Stalpertstraat te Am sterdam, een zaak van koop met recht van wederm- koop, waar voor ca. 800 aan ringen en horloges werd gestolen. Door de activiteit van den hqer A. Stodel, die eveneens een zaak van koop met recht' van wederin- koop heeft in de Vrolikstraat 46, is het gelukt een spoor te vind.en, dat wellicht zal leiden tot ontdekking van de dieven. Een dag of wat geleden beleende een man, met het voorkomen van een zeeman, bij den heer fetodel een gol- dine-horloge op den naam van Pieters. Een paar da gen later, Dinsdag 11. kwam de man weer, nu met rin gen, een drietalzijn „verloving 7 was uit en hij wilde „geld maken." De heer Stodel zag aan de ringen dade lijk, dat ze afkomstig waren van den diefstal bij den heer Cosmanze waren namelijk gemerkt J. D. V. en deze letters waren ook vermeld op de lijst der gestolen ringen, een 59 -stuks, die in alle banken van leening was gedeponeerd. Toen de heer Stodel dat den man mededeelde en hem verzocht even te wachten, koos de ze fluks het hazenpad en liet zijn ringen in den steek. De politie werd gewaarschuwd per telephoon en nam ze in beslag. Het brutale van de zaak is, dat even la ter in een bank in de Blasiusstraat, en ook in een der gelijke inrichting in de Indische buurt, ringen beleend werden. Gp den eersten Kerstdag kwam een als dienstbode gekleede vrouw het beleenbriefje op naam van Pieters inwisselen en wilde de ringen terug. De heer Stodel verzocht haar terug te komen. Hij waarschuwde de politie en den geheelen avond waren een paar agenten in het huis verborgen, maar niemand kwam. Intus- schen heeft de heer Stodel een vrij nauwkeurig signa lement kunnen geven. („N. v. N.") Door dijkgraaf en heemraden van de Starnmeer en Kamerhop is aanbesteed het herstellen en het j aar lij ksch onderhoud van de eigendommen van dit Water schap voor 1908. Voor perceel I (molens) was slechts een inschrijver, de heeren R. K. Kopper Zoon voor 632. Voor perceel II (metsel en timmerwerk) werd inge schreven door de heerenYan Beek te Knollendam voor 608; R. K. Koppen Zoon te West-Graftdijk voor 590J. Rol te Marken voor 498J. Mes- schaert te West-Graftdijk voor 477 en A. Groot te De Woude voor J 459. Voor perceel III (verfwerk) werd ingeschreven door de heerenM. Oud voor 180W. de Haan voor 150 Sieckerman 137; Stroomer voor '136.85 en M. Louw voor 120. Te West-Graftdijk hield dezer dagen de afdeeling O. en West-Graftdijk van den Bond van Staatspension- neering een vergadering. Van de 80 leden waren 19 aanwezig. Tot leden van het bestuur werden gekozen de heeren P. Bruin en J. Nop. In de plaats van den heer J. Messchaert, die bedankt had als voorzitter, werd benoemd de heer A. Beeldman. Er werd besloten de heer De Clereq uit te noodigen alhier een voordracht met lichtbeelden te houden en de brochure van Ds. van Krevelen bij de leden rond te zenden. Tot diaken van de Doopsgez. gemeente te West- Graftdijk is door de stemgerechtigde lidmaten herko zen de heer Joh. Koning. Mej. T., in de Langestraat te Hilversum, van wie wij meldden, dat zij sinds Zondagmorgen bewusteloos was tengevolge van een te sterk slaapmiddel, dat zij Za terdagavond had ingenomen, was gistermorgen nog steeds niet tot bewustzijn gekomen. Men heeft haar deze week door middel van een lepel een weinig water toegediend, doch voedsel heeft zij niet gebruikt. De haar behandelende geneesheer acht be terschap niet uitgesloten. Branden. Gisternacht arriveerde te Rotterdam aan paal 6 in de Rijnhaven uit Sundsvall in Zweden het stoomschip „Kortenaer," kapitein De Voogd, geladen met hout, deeleri, platen, ribben enz. Omstreeks 10 uur gister morgen werd brand ontdekt in het middenruim, voorna melijk ter hoogte van den donkeyketel, zoodat waar schijnlijk broeiing de oorzaak is. De drijvende stoom spuiten „Rijnhaven," „Dokwerken" en „Havendienst III" trachtten den brand te blusschen, waarmede zij tot half 12 bezig bleven, terwijl ook de reddersbrigade hulp verleende. Op Urk is den tweeden Kerstdag brand ontstaan in het door de weduwe T. Snijder bewoonde huis, waarin o. a. een aanzienlijke voorraad hooi geborgen was. Ge lukkig waren spoedig een aantal omwonenden bij de hand, die weldra het vuur bluschten, zoodat ten slotte de waterschade g-rooter werd dan de brandschade ge weest is. lijk van den man is, met den drenkelingenbak, naar de woning der weduwe aan den Achterweg te Schie- broek overgebracht. Zij blijft achter met drie jeugdi ge kinderen. (Msb.) Toen de tram HeerenveenDrachten Woensdag, 's middags 5 uur te Gorredijk aankwam, vond men den post-conducteur Hielkema bewusteloos tusschen de pakketten liggen. Zoo spoedig mogelijk, word hij naar Heerenveen en per brancard daar naar zijn woning vervoerd, waar hij door een geneeskundige werd behandeld, doch reeds 's avonds 10 uur overleed. De overledene stond bekend als een verdienstelijk ambtenaar. Een man op zijn doorreis naar Engeland gaf aan een onbekende te Zevenaar 3 bankbiljetten van 50 roebel om die voor hem te wisselen. De onbekende kwam niet terug en heeft zich met het geld uit de voeten gemaakt. KORT NIEUWS. De kerkeraad te Groningen (gereformeerd B.) ontving f 5000 voor een Tehuis voor schippers aldaar. Een commissie is reeds daarvoor benoemd. Te Kesteren is Donderdagavond een gehuwd arbeider, vader van drie kinderen, een been afgereden bij het rangeeren van een trein. Te Amsterdam is het cijfer der diamantbewer kers, die de geheele week werkeloos waren, gestegen tot ongeveer 4300. Den 27sten dezer maand is door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente, ten stadhuize, aanbe steding gehouden van eenige onderhouds- en ver- nieuwingswerken aan de gemeente-eigendommen voor het jaar 1908. Percdll I. Het onderhouden van stucadoors-, lood gieters- en smidswerken aan de gemeentegebouwen, kachels enz. Afd. A. Stucadoors- en witwerken W. H. Cordu- wener f 400 gegund aan W. H. Corduwener. Afd. B. SmidswerkT. Wolzak f 602, D. J. Velt huis f 608, D. van Vliet f 610; gegund aan T. Wolzak. Afd. C. Zink- en loodwerk G. van Til f 425, en P. Rike f 425 gegund aan F. Rike (na loting). Perceel II. Het uitvoeren van eenige vernieuwingen aan de gemeentegebouwen: N. van der Voort f 2418, D. Mienis f 1394, A. Zuurbier f 1482, L. de Rover Hz. f 1758, C. Bol f 1380, J. Bregman Pz. f 1240, D. Bruin en P. Burgering f 1335 75, Gebrs. Apeldoorn f 1558, Spruit en Wils f 1290, J. Koster f 1315, J. Joon Gz. f1357, L. C. Oudt f1300, S. Fraij man f 1588, P. Rike f 1880, B. Bruin f 1588, E. van Dijk f 1790 en J. Dorregeest f 1500 gegund aan J. Bregman Pz. Perceel III. Vernieuwingen aan bruggen N. van der Voort f 2600, A. Zuurbier 2736.15, C. Bol f2560, Gebrs. Apeldoorn f 2596, Spruit en Wils f 2594, J. Huiberts f 2424, L. C. Oudt f 2600, S. Fraijman f 2691, C. Oldenburg Cz. te 's-Gx-avenhage f 2890 en J. Dor regeest f 2700gegund aan J. Huiberts. Perceel IV. Vernieuwingen aan walmuren en sclioeiïngenA. Zuurbier f 3880, J. Schoen f 4141, Gebrs. Apeldoorn f 3535, Spruit en Wils f 3790, J. Huiberts f3080, L. C. Oudt f 3900, S. Fraijman f 3716, F. Rike f 4100, C. Oldenburg Cz. te 's-Gravenhage, f 3548 en J. Dorregeest f 3690 gunning aangehouden. Perceel V. Het verven van gemeente-eigendommen B. A. van Geenhuijsen f 570, P. Langedijk f 484, Gebr. Molenaar f 409, C. van der Meer f 344, P. de Munk f 414, G. W. de Munk f 373, H. Hout f 547, S. Koster f510, M. Lak f 596.37, firma Wed. N. Smit en Zoon f 555 en W. Bakkum Jr. f 445; ge gund aan C. van der Meer. Perceel VI. Het leveren en vervoeren van materia len voor buitenwegen, voetpaden enzgeen inschrijvers. Perceel VII. Het onderhouden van den Hoeverweg G. Blom te Schoorl 1060. De perceelen VI en VII gecombineerd: T. Kaan dorp 3530, Spruit en Wils 3347, J. Oldenburg Jbz. ie Bergen 3288, G. Ruigewaard te Egmond aan Zee voor 3475 en J. Opdam te Heiloo 6630. Gegund aan J. Oldenburg Jbz. te Bergen. Indien het tegendeel niet is aangegeven, wonen al deze aannemers te Alkmaar. Voor de levering van 355.500 stuks straatklinkers, waalvorm, ten behoeve der gemeente, werd ingeschre ven door C. G. de Wild te Alkmaar voor 15.25, W. F. Stoel Jr. te Alkmaar 15.40, 14.80 en 15.50, N. V. Bouwstoffen voorheen P. Messelaar te Alkmaar 17 en 14.95, A. P. Heijnis 15.49, L. G. Bekker te Wijk bij Duurstede 14.49, Wolff en Co. te Amsterdam 13.92, N. A. Conijn te Nijmegen 15.40, Terwindt en Arnts te Millingen 14.95 en 10.50, A. H. van Manen 12.25, alles per 1000 stuks. De gunning is aangehou den. De heer Heijnis woont te Arnhem, de heer van Manen te Tiel, Donderdagmiddag was de werkman J. C. de G. in de fabriek van de Rotterdamsche Melkinrichting, aan den Bergweg 43, te Rotterdam, bezig met een melkbak schoon te maken, waarbij hij op een ladder stond. Zijn sloof kwam in aanraking met een as van het drijfwerk van de machinehij werd gegrepen, eenige malen rond gedraaid en met het hoofd tegen den muur geslagen. Hoewel op het geschreeuw van den ongelukkige de ma chine onmiddellijk stop gezet werd, kon een genees heer, wiens hulp werd ingeroepen, slechts den dood van De G., tengevolge van schedelbreuk, vaststellen. Het Leger des Heils. Men verzoekt ons te melden De Heilsoldaat weet van feestvieren, en opmei-kelijk is het te zien, welk een zelfopoffering hij zich getroost voor het helpen van de medemensehen. Hoewel een vereeniging van werklieden, hebben de soldaten het in dagen als het Kerstfeest zeer druk. Na een aantal vergaderingeix op den Isten Kersdag, werd de dag gemaakt tot een van liefdadigheid. N.m. 3 uur werden aan een groot aantal der armsten uit ouze stad Kerst- zakken uitgedeeld met den inhoud van aardappelen, erwten, rijst, spek, suiker en koffie, alsook een Kerst brood en een Kerstnummer van het orgaan van het Leger des Heils. Elk der armen mocht een kind mede brengen, dat hij het heengaan nog eenige versnaperingen ontving. Nauwelijks waren de genoodigden heenge gaan, of andermaal werd het locaal gevuld met kin- deren, welke het Kerstfeest rondom een vei-lichten boom vierden. De kinderen deden zich te goed aan chocolademelk, St. Nicolaas-Taai, en na hun Kerst cadeau ontvangen te hebben, gingen allen voldaan huiswaarts.

Alkmaarsche Courant | 1907 | | pagina 1