STADSNIEUWS. BUITENLAND. Sint Maarten. Verdronken. Van achter de coulissen. Branden. Handelsreizigersvereeniging. Evangelische Unie. Uit Callantsoog. Bond van Nederlandsche onderwijzers. Nieuws uit Hoorn. Pensioen verleend. Wegens plaatsgebrek moeten wij de „Schaak rubriek" tot een volgend nummer achterwege laten. Vrouwelijke ambtenaren bij de politie. IJsberichten en ijstochten. Vorst. O! dat schrikkeljaar! Nationale Bond van Handels- en Kantoorbe dienden „Mercurius". Gemengde Mededeeiingen. LAATSTE POST. Uit de Egmonden. langs de groene tafel gaande, iets tegen hem zei, doodbedaard een gesprekje voerde Heel kalm en vriendelijk glimlachte, zoo hoffelijk en joviaal moge lijk Toch voelt hij zeer goed, dat er iets op til is, waarvan z'n carrière van het oogenblik afhangt Maar aan hem, die nu eventjes in z'n fauteuil ach terover leugt en z'n horloge met de Kamer-klok ver gelekt, zoudt gij 't het meest van allen zeggen, dat ook hem, wellicht meer nog dan eenig ander van de aanwezigen, de „ernst van het oogenblik" beheerscht P0 Haagsche Kouter van de Prov. Gron. Ct. ver haalt van den kloeken, krassen schilder Franckenberg. „Hij was het oudste lid van Pulchri, de zes en tachtig- jarige heer Franckenberg. Tot eenige weken voor zijn heengaan was hij nog een bijzonder kras en vroolijk oud heer. Daarbij koesterde hij eene buitengewone genegenheid voor de natuur, voor vogels, insecten, kortom voor alles wat hem omringde. Vóór alles was hij echter schilder en dat met zulk een ijver en liefde, dat hjj nog een paar weken voor zijn dood, door hulp vaardige huisgenooten daartoe in 'staat gesteld, die palet en doek voor den bedlegerigen schilder vast hielden, eenige hem ten geschenke gezonden bloemen en vruchten met enkele rake toetsen wist uit te beelden. Op Franckenberg's atelier vond men niet alleen studies aan den wand en alles waarmee zich een schilder omringt, maar bovendien volières met kwar tels en Japansche vogels, eene verzameling, die hij met de grootste zorgvuldigheid onderhield. Vogelsom zich heen was zijn lust en leven. Er was een tijd, dat Franckenberg voor zijne ge schilderde jonkvrouwen in zijde, satijn of fluweel, wier grootste aantrekkelijkheid ontegenzeglijk haar rijk toilet was, een onuitputtelijk débouché in Rusland vond. Later veranderde de smaak, verflauwde des schil ders werkzaamheid en bleven de fluweelen edelvrouwen in het penseel. Daarentegen namen zijn ijver en bedrevenheid in het houtsnijden zeer toe, en bracht hij gansche avonden door met het maken van kunstig gesneden spiegel lijsten, doozen en kistjes. Onze snaaksche schilder nam er zelfs eens een loopje mee, toen hij, 't bezoek van een antiquarius ontvangende, deze een rijk ge beeldhouwde lijst toonde, die, fiksch gebeiztst, op be- driegelijke wijze echt antiek snijwerk nabootste. „Hoe vindt je deze lijst?" vroeg de fopbroer. „Rijk, rijk! Wat vraag je daarvoor „Noem maar een prijs!" „Nu, met die in relief gesneden beelden, al die rijke bloemen. Drie honderd gulden! Wa-blief?" „Loop er niet in, koopman," zei Franckenberg lachende, ,,'t is mijn eigen werk, daar ik vijf jaar over gearbeid heb Wat is de lijst nu waard „Zoo goed als niemendal," mompelde de teleurge stelde koopman, die een mooi slagje had denken te slaan en nu gefopt bleek te zijn. Het kunstige werk van een „liefhebber" was hem niets waard, maar een stuk echt antiek beeldhouwwerk wat had hij daar niet voor gegeven De Amsterdamsche medewerker van hetzelfde blad vraagt „Herinnert men zich nog het congres voor krank zinnigen-wezen enz. dat in het begin van September hier ter stede is gehouden? „Van heinde en ver waren de specialiteiten voor ziels-, zenuw- en hersenziekte overgekomen en de ont vangst er van is schitterend geweest. Er werd op royalen voet voor alles gezorgd de regeering had gel- delijken steun daarbij in uitzicht gesteld en onze specialiteiten, die over 't algemeen nogal goede ver diensten maken, zagen niet op een tientje meer of minder. Maar nu komt het hinkende paard achteraan: de regeering heeft op stuk van zaken bezwaar gemaakt tegen een subsidie omdat zooveel andere belangen geld vragen, de rekeningen vallen niet mee en er is een tekort van f 13000, waarvoor een honderdtal leden van 't congres aansprakelijk zijn. Voor ieder alzoo een schadepostje van f 130en dat op 't eind van 't jaar vóór men den patiënten hun jaarrekening kan toezenden 't Is te begrijpen, dat de dokters thans met wat minder geestdrift over het congres spreken dan in September GEMENGD NIEUWS. In het bestuur van den Ringpolder werd den 28 dezer herkozen tot voorzitter de heer J. Swan te Harenkarspel en gekozen tot Hoofdingeland de heer J. Visser te Sint Maarten. een afdeel ing een actie wil voeren, maar daarvoor geen geld heeft, zij recht heeft op vergoeding der kosten uit de bondskas. Dit voorstel werd verworpen. De afdeèling Tiel wilde het voor propaganda uitge trokken bedrag van 1200- yerhoogen tot 1500, om op eenigszins ruimer schaal te propageeren. Dit werd aangenomen. Bij acclamatie en onder luid applaus wordt Vervol gens aangenomen de volgende motie: De Bond van Nederlandsche Onderwijzers trachte een zoo uitgebreid mogelijke „bescherming van het kind" te verkrijgen en stelle zich te dien einde in ver binding met corporaties, die voor samenwerking in aanmerking kunnen komen. Onder zoodanige bescherming wordt verstaan: a. Bescherming van het kind voor leerplichtigen leeftijd; b. 't verstrekken van schoolvoeding en kleeding; 't instellen van een geneeskundig schooltoezicht, het ope nen van schoolbaaen en openbare speelterreinen, het houden van schoolreisjes en de oprichting van vacan- tie- en gezondheidskolonies; c. algeheel verbod van kinderarbeid tot 14-jarigen én strenge beperking van den arbeidsduur tot 18- jarigen leeftijd met steun aan behoeftige ouders; zoo mogelijk bepalingen tegen den gezinsarbeid d. verhooging van de leeftijdsgrens, die de Drank wet aanneemt bij de bescherming van het kind en het propageeren van juiste denkbeelden, omtrent de scha delijkheid van drankgebruik en rooken door kinderen. Door 't aandringen op de invoering van wettelijke bepalingen, voor zoover die mogelijk zijn, door het hou den van congressen voor kinderbescherming, het instel len van enquêtes naar aard en omvang der misbruiken en het verspreiden van propaganda-lectuur, het houden van oudersavonden, tracht de bond het aangegeven doel te bereiken. Daarna kwam in behandeling een voorstel van het hoofdbestuur, om de Bond zich te doen afscheiden van den „Bond ter verkrijging eener wettelijke regeling van den rechtstoestand der burgerlijke ambtenaren." Het voorstel werd na lang debat met algemeene stemmen aangenomen, evenals een ander voorbeeld, om een commissie in te stellen, die de mogelijkheid zal on derzoeken tot het stichten van een eigen gebouw te Amsterdam voor de vestiging van het Bondsbureau en van 't centraal-bureau voor onderwijs-adviezen. oorts werd behandeld en aangenomen een voorstel van de afdeeling Dordrecht, om het hoofdbestuur op te dragen een onderzoek te doen instellen in binnen- en buitenland naar: a. de traetementen van ambtenaars ter secretarie, inspecteurs van politie en opzichters bij de gemeente werken b. naar de waarborgen, die aan die ambtenaars wor den gesteld. De bedoeling is, om te doen uitkomen hoe die loons- verhoudmg is der onderwijzers tot de bovengenoemde ambtenaren. Daarna kwam de kwestie in behandeling: Zullen schoolhoofden in den Bond worden toegelaten? Bij het congres was ingediend een motie van de af deeling Annen, aldus luidend: „De algemeene vergadering van den Bond van Ne derlandsche Onderwijzers, kennis genomen hebbende van het artikel: „Waar staan wij," van collega J. W. Gerhard, in „De Bode" van 5 Juli 1907; overwegende, dat voor een vereeniging van alle on derwijzers in Nederland, hoofden van scholen inbegre- Peij ij n!et gekomen is, zoolang de onderwijzers verdeeld zijn m twee groepen, waarvan de een alle macht heeft en de ander van alle recht in de school ver stoken is hep ik dat gehort het temet een schrikeljaar en nu maar het kanne wel pratjes zijn. u steeds lievliebbende in afwagting G...." F. antwoordde als volgt: „Dat meisje was mijn zus en verders zie ik 1908 ver langend en met ongeduld tegemoet." Intusschen schijnt het a. s. schrikkeljaar als van ouds invloed te oefenen op de meisjesharten. (O. H. Ct.) Dat verraderlijke ijs van één nacht heeft reeds een slachtoffer geëischt. Gistermiddag is te Groningen de twaalfjarige Jan Boers, wonende aan het TVinschoter- diep aldaar in een spoorsloot in de gemeente Haren door het ijs gezakt en jammerlijk verdronken. Het lijk van den ongelukkigen knaap is onder toezicht van den gemeenteveldwachter van Haren naar de ouderlijke woning overgebracht. Mevrouw Ternooy Apèl zegt in „Vreemde Jacht", terwijl zij de deur opent en naar het in de andere kamer slapende kindje kijkt„Zie hoe 't slaapt, met haar duim in 't mondje." Publiek is altijd nieuwsgierigen de toeschouwers, die stalles en balcon rechts zitten, zien dan door de open kamerdeur niet het kindje, maar een brand weerman staan. (Hdbl.) Te Helder is Zaterdagavond door nog onbekende oor zaak brand uitgebroken in „De Allemansgading," de galanteriezaak van den heer Vrieslander, in de Breewa- terstraat. De brandweer wist het vuur tot den zolder, waar een gansche voorraad kramerijen en huishoudelij ke artikelen was opgestapeld, te beperken. Echter werd ook in het benedenmagazijn door het bluschwater groote schade aangericht. Alles was verzekerd. Te Maastricht is Zaterdagmiddag het huis van den heer E. H. Sanders door onbekende oorzaak in de asch gelegd; weinig kon gered worden. Door het krachtdadig optreden der brandweer bleven de belen dende huizen gespaard. Alles was verzekerd. Door onbekende oorzaak is te Zuideinde (Z.H.) gepasseerden nacht het café met woonhuis van den heer Van Malsum tot den grond afgebrand. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat niet gered kon wor den; alles is verzekerd. orde was bevonden. Dit Werd eveneens voor notifica tie aangenomen. Nadat nog eenige besprekingen wer den gehouden van meer intiemen aard, hield een der le den eene lezing over de „personeele belasting," die al leszins bijval vond en zeer zeker voor allen tot leering strekte. Geen wonder, dat de Voorzitter er .dan ook op aandrong zoo mogelijk mede te werken in die rich ting door hen, die daartoe lust gevoelen, tot geestelijke opbouwing van den vriendenkring. Nog werd beslo ten een feestavond te organiseeren voor de leden op nader te bepalen dag en uur, waarvoor de noodige on derhandelingen zullen worden aangeknoopt. Na de ge wone rondvraag- sloot de voorzitter de vergadering. Zaterdagavond 28 December had onder leiding van den heer A. C. Bakker in Hotel Wijnkamp een ver gadering plaats tot het oprichten eener afdeeling van de Rotterdamsche Handelsreizigersvereeniging „Een- dracht." Reeds was een besluit genomen tot oprichting door een veertiental vakgenooten. Na de oprichting werd overeengekomen een bestuur te kiezen, waarvoor de navolgende heeren werden be noemd Voorzitter A. C. Bakker Secretaris G. van Willigen; Penningmeester F. Vermeulen; en Com missarissen J. M. A. Köster en N. Dekker Jr. Besloten werd een telegram met gelukwenschen van de afdeeling Amsterdam schriftelijk met een dankbetuiging te beantwoorden. Tevens kwam men overeen zooveel mogelijk pro paganda te maken onder de vakgenooten. In de godsdienstige bijeenkomst van bovenstaande vereeniging van vrijzinnig-hervormden op Oudejaars avond in de Kapelkerk, zal als spreker optreden ds. J. C. Benit, herv. predikant te Purmerend. De bij eenkomst vangt ten 7 ure aan. Zaterdagmiddag- had hier een ongeluk plaats. Als gewoonlijk was de dokter van het Zand met een rijtuig naar hier gekomen om zijn patiënten te bezoeken. Maakt de dokter anders steeds gebruik van eigen rij tuig en paard, heden had hij een gehuurd voertuig. Terwijl nu de doktor bij een patiënt was binnengegaan, wilde de knecht draaien. Hij nam de draai echter te kort en 't rijtuig sloeg over zij. De knecht wist nog juist uit den wagen te springen en bekwam geen letsel. Het lemoen sprong los en het paard rende daarmede weg. Het dier werd een eind verder gegrepen. De wa gen was zeer beschadigd; al het glaswerk was stuk en de veeren hadden veel geleden. De dokter moest een ander rijtuig huren om naar 't Zand terug te keeren. Nadat op de vergadering te Leeuwarden (zooals door ons Zaterdag reeds is meegedeeld) in principe was uit gemaakt, dat door de afdeelingen aan de kiesrechtbe- toogingen mag en kan worden deelgenomen, kwam in behandeling een motie-Den Haag, om op het strijdplan van den Bond te plaatsen de actie voor algemeen kies recht, wordt met groote meerderheid besloten de actie voor algemeen kiesrecht niet te plaatsen op het strijd plan. Eveneens werd besloten, dat de Bond zich niet zal aansluiten bij het comité voor algemeen kiesrecht. Het congres wordt te één uur in den nacht ver daagd tot Zaterdagmorgen. Dat wil zeggen: het offi- eiëele gedeelte, want om één' uur begon de feest avond!!), door de afdeeling Leeuwarden aangeboden. Zaterdagmorgen ongeveer half tien heropende voor zitter Ossendorp het congres. De financiëele commis sie brengt verslag uit. Daarna doet de bondspenning- meester, de heer Ph. van der Yos, rekening en veranl- y0o«o1^gKoiC/Veri 19-°7' Dfl ontvangsten bedragen 36.905.59 2, de uitgaven 35.142.39, zoodat er een batig saldo m kas is van 1763.20Va. De financiëele verslagen worden goedgekeurd. De afdeeling Opster- tand wil, dat de ondersteuningscommissie elk jaar een begroot mg zal opmaken, die de algemeene vergadering moet goedkeuren, en het bedrag daardoor uit de alge meene kas zal komen. De bedoeling is, om zoodoende alle bondsleden aan de ondersteuningskas te doen bij dragen Thans betaalt van den Bond er niets aan plicht m°et niet Zijri liefdadif?heid> maar een Nog zeer lang bleef over de zaak de stroom der wel sprekendheid vloeien. Ten slotte werd het voorstel ver worpen, nadat de voorzitter nog meer naar het woord- begeenge sprekers met een hamerslag den mond heeft gesnoerd. verwegende, dat een goede schoolorganisatie alleen uaar kan zijn, waar de schoolzaken geregeld worden door het gezamenlijk personeel van de school; spreekt als haar oordeel uit, dat toelating van hoof den van scholen in onzen Bond, of wat daarmede over- eenkomt, aanneming van het voorstel-öerhard, mis- kenning is van het bestaan van den Bond van Neder landsche Onderwijzers; vertrouwt, dat de Bond van Nederlandsche Onderwij- zeis in de komende tijden krachtig zal blijven strijden voor de emancipatie van den klasse-onderwijzer." Het hoofdbestuur had met deze motie z'n volkomen instemming betuigd. De heer Gerhard verdedigde namens de afdeeling behagen een motie, waarin het hoofdbestuur werd opgedragen in overleg te treden met het hoofdbestuur van het Nederlandsch-Onderwijzersgenootsehap, om gezamenlijk den weg te vinden die kan leiden tot de totstandkoming van één algemeene vakvereeniging van onderwijzers. Het debat hierover was nogal heftig! Vele sprekers voerden het woord en verklaarden onder applaus, dat samenwerking met de hoofden onmogelijk is. len slotte werd de motie-Schagen verworpen en de motie'Annen onder grooten geestdrift aangenomen. Er komen dus geen hoofden in den Bond. Verschillende moties van meer huishoudelijken aard kwamen nog in behandeling, o. a. betreffende het lidmaatschap van den Bond en de contributie. Ook werd nog aangenomen een motie-Rotterdam, om er bij de overheid op aan te dringen een wettelijken leeftijd te stellen voor toelating tot de lagere school. Eveneens werd goedgekeurd een voorstel, om het hoofdbestuur te verzoeken, bij de regeering aan te dringen op afschaffing der examengelden, en een motie-Amsterdam, uitsprekende, dat de aard van het onderwijzersambt geen disciplinaire straffen, anders dan ontslag bij gebleken ongeschiktheid, toelaat. Voorts werd besloten g&en verdere pogingen te doen, om te komen tot een fonds tot uitkeering bij ziekte. W ier vrijgelaten. oor eenige dagen is de commissionnair in effecten 4 te Utrecht woonachtig, op last van den officier Justitie aldaar te Rotterdam aangehouden Utrecht gebracht. De heer P. is, naar het U. D. verneemt buiten ver vaging gesteld, op grond dat de feiten, waarvoor de aangehoudene zich in hechtenis bevond, geen strafba re handeling opleverden, weshalve hij uit de voorloopi- ge bewaring is ontslagen. Predikbeurten 31 December en 1 Januari. Oudejaarsdag. Hervormde Gem., Groote Kerk, avond 6 uur, Ds. Cramer. Luthersche Gem., avond 61/2 uur, Ds. Scharten. Remonstrantsche Gem., avond 61/2 uur, Ds. Terwogt. Doopsgezinde Gem., avond 61/2 uur, Ds. Uiterdijk. Gereformeerde Gem., avond 6 uur, Ds. Zantinge.' Vereeniging tot Evangelisatie, avond 7 uur, R. E. Posthuma, Evangelist. Nieuwejaar. Hervormde Gem., Groote Kerk, voorm. 10 uur, Ds. Tenthoff, bevestiging van Ouderlingen en Diakenen. Luthersche Gem., voorm. 10 uur, Ds. Scharten. Remonstrantsche Gem., voorm. 10 uur, Geen dienst. Doopsgezinde Gem., voorm. 10 uur, geen dienst. Gereformeerde Gem., voorm. 10 uur, Ds. Zantinge. Vereeniging tot Evangelisatie, voorm. 10 uur, R. R. Posthuma, Evangelist. Bij' Kon. Besl. van 27 dezer is, ingevolge de Wedu- wenwet voor de ambtenaren 1890, aan: mevrouw W. A Ruysch, wed. dr. Z .Th. Diehl, directeur van en leeraar aan de rijks- hoogere burgerschool alhier een pensioen verleend van 690. In Rusland staan de leden der eerste Doema terecht, die het manifest van Niborg hebben geteekend. Verschillende beschuldigden ontzeggen aan het te verwachten vonnis elke kracht, zeggende dat zij zich niet zullen buigen voor de uitspraak van een rechtbank, die zijn bevoegdheid ontleent aan ruw geweld, doch met vertrouwen het oordeel van het volk afwachten. Een der beklaagden bezwoer het Russische volk zich niet in zijn levensbelangen te laten treffen, maar den strijd tegen de autocratische regeering vol te houden, totdat recht zal zijn gedaan. Een ander riep uit: „De dag zal komen, waarop het vd'lk den rechterstoel zal inne men en over zijn onderdrukkers zal oordeelen." Een derde, die wegens het houden van een staatkun dige redevoering gevangen zit, en wiens uitterlijk spreekt van de vele ontberingen waaronder hij heeft te lijden, viel tijdens zijn verhoor flauw. De zitting moest drie uren worden geschorst om hem gelegenheid te geven zijn krachten te herwinnen. Een schoone redevoering heeft de verdediger Ma- klakow Zaterdag gehouden. Hij betoogde dat dit pro ces slechts een politieke maatregel is, dat de Russische regeering de rechters, beschermers van de wet, verlaagt tot douanen der politiek. Thans moet echter bewezen worden of er in Rusland nog rechters zijn. De overige zestig verdedigers sloten zich hierbij aan en zagen verder van het woord af. Eén van hen zeide nog„wij zijn op dit oogenblik geen advocaten, maar burgers en kiezers der eerste Doema." Na afloop der zitting werd den oud-president der Doema Moeromjeff een warme ovatie bereid, terwijl de kadet Roditsjew een adres voorlas dat werd opgenomen. geestdriftig van naar Door den burgemeester van Rotterdam is krachtens de nieuwe verordening op de politie, die ook vrouwelij ke ambtenaren toelaat met ingang van 1 Jan tot schrijfster benoemd mej. J. A. Stoel. Nu het weer zich tot winteren heeft gezet en de ijsvloer weldra sterk genoeg zal zijn om het schaatsen rijdend publiek te ontvangen, worden de ijsclubs weer actief. Door de Alkmaarsche IJsclub zal, in afwijking van andere jaren de baan voor wedstrijden niet meer op het zoogenaamde Paardenwed, doch nu op den Gees tersingel tusschen Bergerpoort en Tesselschehek wor den aangelegd. Op haar programma staan een wedstrijd in schoon- rijden door leden-stadgenooten en eene voorstelling in kunstrijden door een of meer kunstrijders die daarvoor op initiatief van den Ned. schaatsrijdersbond uit Ghristiania naar ons land overkomen. De dagen dezer ijsfeesten zullen nader worden be kend gemaakt. Als afdeeling van den Ijsbond „Hollands Noorder kwartier", kunnen hare leden op vertoon van de bondskaart vrij en ongehinderd rij den op alle verkeers- I wegen in Noord-Holland, der nu reeds in de 90 aan gesloten afdeelingen. Aan Het Nieuws van den Dag worden door die Afdeelingen de officiëele berichten toegezonden omtrent de vertrouwbaarheid en berijdbaarheid hunner banen. Het is dus den leden sterk aan te raden om de bondskaart zichtbaar te dragen. De bussen, nog hier of daar op enkele banen, zijn voor 't geld van niet- bondsleden. Bijna de helft der Afdeelingen heeft echter overloopen op posten waar ook van Bondsleden eene gave gevorderd wordt, alleen to dekking der door die Afdeelingen gemaakte kosten. De algemeene wensch is echterdat de banen voor Bondsleden vrij moeten zijn, doch dat er bij deze posten uit zelfbehoud be taald moet worden. Elke Afdeeling tracht het den Bondsleden op 't ijs zoo aangenaam en goedkoop mo- geüjk te maken. Voor éventueele tochten raadplege men de officieele ijskaart van den IJ. H. N. Door de Alkmaarsche IJsclub zullen, zoodra er ge legenheid bestaat tot het rijden naar naburige plaatsen bulletins met ijsberichten worden aangeplakt in den sigarenwinkel van Mej. de Wed. P. Blaauw, hoek Ritsevoort en tevens des avonds in de Alkm. Courant worden bekend gemaakt. vertoont zich reeds ge- Da ama werd behandeld het voorstel dat, wanneer Langs de kusten der Zuiderzee vrij veel drijfijs. Met het oog hierop zijn de gasboeien op de Zuider zee weggenomen. De vaart is voor zeilschepen s trema. Het Monnickendammer gat is bijna geheel toegevro- ren, zoodat hoogstwaarschijnlijk de heer C. de Waart met zijn motorboot voorloopig niet zal komen. Een onzer vrijgezellen-ingezetenen ontving zoo meldt men ons uit Hillegom kort geleden het navol gende briefje: „Lieve P. Ik hep gehoort dat je van de week mit een ander meissie gelopen heeft, ik vin dat niet aardig want een poossie gelejen zee je nog tegen me dat je op me wagte zou tot een schrikeljaar dat ik jou zou vragen, nu is Men verzoekt ons het volgende op te nemen: Den 27sten dezer werd door de Afdeeling Alkmaar van den Nntionalen Bond van Handels- en Kantoor bedienden „Mercurius" in de bovenzaal van „de Unie" eene huishoudelijke vergadering gehouden, die door 13 leden werd bijgewoond. Na opening der bijeenkomst door den Voorzitter en onderteekening van de door den Secretaris voorgelezen en goedgekeurde, notulen der laatste vergadering, werd mededeeling gedaan van de ingekomen stukken, onder meer bestaande uit de statuten van den nieuwen bond, ontstaan door de ver eeniging van den „Nationalen Bond van Handels- en Kantoorbedienden in Nederland" met „Mercurius". Daarop werd door den afgevaardigde naar de op 23 en 24 November jl. te U trecht gehouden Algemeene verga dering in zake de „fusie," een zeer omstandig en goed gestileerd verslag uitgebracht, 't welk onder applaus voor kennisgeving werd aungenomen. De commissie van controle op de financiëele aangelegenheden bracht haar verslag uit over het door den penningmeester ge houden beheer, en constateerde, dat alles in volkomen 0\er Pruisisch Polen heeft Bjömsterne Björnson, die in den laatsten tijd reeds meermalen zijn pen ten dienste stelde van onderdrukte nationaliteiten, zijn stem doen hooren. Een Engelsch blad publiceert de volgende uiting van Björnson: Een onderworpen ras kan zijn bestaan handhaven, zoolang het twee sterke steunsels heeft in den gods dienst en den eigendom van den bodcni, Maar wanneer men het berooft van de moedertaal, waarin het zijn godsdienst heeft liefgekregen, berooft men het tevens van zijn godsdienst, en indien tezelfdertijd aan een der gelijk volk ook de bodem wordt ontnomen, is het tot een wissen ondergang gedoemd. Ik kan niet begrijpen, hoe een beschaafd volk zoo iets kan doen. Maar wel begrijp ik, dat Pruisen, dit doende, de andere kleinere Germaansche volken van zich vervreemdt en zich juist van die volken verwijdert, die het om zich moest veree nigen. De president der Fransche republiek, die blijkbaar niet veel van reizen houdt, althans niet van verplicht reizen, zal, volgens de Imparcial in het aan staande voorjaar een bezoek brengen aan het Spaansche Hof. Naar verluidt heeft in Italië de minister van oorlog zijn ontslag ingediend, wijl hij van meening is, dat een geschoold parlementslid op het oogenblik beter dan het hoofd van het departement kan staan dan een militair vakman. Vigano's ontslag is nog met door den Koning verleend. Een duur bal. James Paul, een millionair te Philadelphia, heeft in dezen tijd van geldschaarschte een bal gegeven, dat schatten geld heeft gekost. Om de intrede van zijne dochter in de uitgaande we reld te vieren, heeft hij, zoo meldt de New-Yorksche correspondent van de Daily Telegraph, een dansfeest gegeven, dat hem honderdduizend dollars heeft gekost. Onder het dansen werden 500 zeldzame vlinders los gelaten, die met groote moeite in Peru en Brazilië ge vangen en naar de Vereenigde Staten overgebracht wa ren. Er zijn maanden met het vangen van deze dieren gemoeid geweest, eindelooze zorgen om ze in het leven te houden. Het was echter gauw met hen gedaan, want spoedig dansten de gasten over'him lijken heen. Aan bloemen was een som van 35.000 dollars besteed. Voor de versiering was o. a. een nieuwe roos, in 8000 stuks gebruikt. Een bruiloft met hindernissen. In een dorpje in Savoye stortte bij een boerenbruiloft de vloer van de eetzaal, die boven de stal gelegen was, m. Do gasten vielen midden tusschen de runderen en varkens. Een ongelukkig toeval deed de bruid op een koe terecht komen, die er in allerijl met zijn lieve last van door ging. De gasten snelden te hulp en vonden een eindje verder de heldin van 't feest met haar haren in een boomtak verward. Vrijdagavond gaf de heer N. H. Schinkel uit Alk maar met zijne kinematograaf een voorstelling in de groote zaal van den heer Jb. Halff. Na afloop van deze voorstelling begaf hij zich naar de machine Me in eene aangrenzende schuur stond. Hoe groot was zijn schrik toen hij zijn knecht als dood op den grond zag liggen. De inmiddels ontbode geneesheer dr. P.

Alkmaarsche Courant | 1907 | | pagina 2