STADSNIEUWS. BUITENLAND. Uit Beverwijk. Uit Bov ;nkarspel. Uit Den Helder. Uit Edam. Uit Westgraftdijk. Uit Velsen. Uit Heerhugowaard. Een bijzonderheid. IJsberichten. IJswedstrijden. Ijs-ongelukken. Het Ijs. Mannenkoor „Orpheus." Marktaanvoeren. Uitvoering van „Halleluja". „De Prins". Een droevig ongeluk. Ineen kringetje! Een gouden feest. Nationale Militie. De Liederen- en Duettenavond. Een jubileum. In het Hdbld. lezen wij nog het volgende In het hotel in de Warmoesstraat werden nieuwe heeren- en dameskleederen gevonden, vermoedelijk door Roos voor zich en zijn meisje van de opbrengst van het gestolen goed gekocht. In den Nieuwjaarsnacht, dus vlak na den inbraak in de huishoudschool, kwamen de beide Roosen om streeks half twee het hotel binnen, waar zij een poosje bleven praten in de gelagkamer. Een van hen vroeg toen een doek om zijn revolver wat op te poetsen en hij vertelde daarbij' dat hij dit wapen noodig had, omdat hij veel naar Hamburg en Antwerpen reisde en steeds veel geld bij zich had. De volgenden dag gaf hij den ober f 400 in bewaring, waarvoor hij na lang aandringen een bewijs schreef. Het schrift daar van kan nu vergeleken worden met dat, hetwelk het driemanschap bij verschillende inbraken achterliet. Behalve het trio bevindt zich ook een zekere Piet Boomsma, een los werkman, wonende le Jan Steen straat, in hechtenis. Hij was gistermorgen reeds ge arresteerd, maar vrijgelaten daar tegen hem geen be wijzen waren. Daarbij werd hem een belooning be loofd, indien hjj zoo noodig inlichtingen wilde ver schaffen. Later bleek dat aan het hotel in de Warmoesstraat zich tweemalen bij den Ober een persoon had aange meld om „Terstal" (Roos) te spreken. De ober her kende De Groof niet als deze persoon en derhalve trokken 2 rechercheurs er met den ober, die als in specteur van politie zou fungeereu, op uit naar de woning van Boomsma- De ober vroeg Piet te spreken, die daarop in zjjn borstrok naar voren kwam. Ach Piet, werd hem gezegd, ga eens even mede naar het bureau, je kent misschien nog een belangrijke in lichting geven. Piet schoot zijn jekker aan en het ge zelschap stapte op de tram. Do „inspecteur" nam 4 enkele reisjes. „Och, neemt u voor mij een retourtje," zei Piet. „O, op 't bureau krijg-t u een kaartje terug, antwoord de de pseudo-inspecteur, die Piet al lang als de be wuste persoon herkend had. Er bestaat nu vermoeden dat Boomsma en de gebroe ders Roos het eigenlijke trio vormden, terwijl Do Groof slechts een handlanger was, gelijk er vier in het spel moeten zijn." Gisteren vierde de heer J. v. Lingen alhier zijn 25-jarig jubilé als hoofd van de openbare lagere school. Zoowel van de zijde der autoriteiten als van de leer lingen en oud-leerlingen ondervond hij vele blijken van belangstelling. Alhier is dezer dagen een eigenaardige kan opge graven, naar 't schijnt een zoogenaamd „Baardman netje", dateerde uit de 14e of 15e eeuw. Op den voorkant en de beide zijden zijn manskop pen geteekend met scherpe gelaatsuitdrukking en forschen baard. De kan draagt tot opschrift„Drinct und est gotz nit vergest". (Drinkt en eet, maar ver geet God niet). Het gevondene is opgezonden naar het museum van oudheden te Leiden. Gisteren is alhier een 8-jarig meisje van de wed. Wiegel, in de Basstraat, met de brandende kachel in aanraking gekomen, waardoor het kind zulke ernstige brandwonden bekwam, dat het aan de gevolgen is bezweken. Gisteravond heeft hier een droevig ongeluk plaats gehad. De 11-jarige G. Duin speelde op het ijs in de Nieuwehaven, bij een tjalkschip, dat daar inge vroren lag. Een zwaard was omhoog met een boom er onder tot steun. Onbedachtzaam schopte de jongen dien steun weg, en het zwaard verpletterde hem Hij was dadelijk dood. Tot ouderling bij de Ned. Herv. gemeente te West- Graftdrjk is herbenoemd de heer W. Velthuis en tot diaken de heer D. Vorst. Donderdagnacht is hier ingebroken in den schuur van den heer Maarschalk waarin o. m. diens automo biel was geborgen. Men verschafte zich toegang door verbreking dei- sloten van een der zijdeuren. Om het rijtuig zoo gemakkelijk en zoo geschikt moge ijk te kunnen ver voeren, sneed men den riem stuk en liet dien in den schuur achter. Zoodra de brutale inbraak gis termorgen werd ontdekt, werd de politie gehaald, die het rijtuig vond in de omliggende bosschen. De banden waren er alle afgesneden. Loop der bevolking in 1907. Op 1 Jan. 1644 m. en 1477 v., samen 3121 inwoners. In 1907 hebben zich gevestigd 119 m. en 112 v. Gebo ren zijn 53 m. en 50 v. Vertrokken 122 m. en 120 v. Overleden 23 m. en 24 v., door deze wisseling bestond de bevolking op 31 Dec. 1907 uit 1671. m. en 1495 v., totaal 3166 inwoners. Levenloos geboren zijn 2 in. 19 huwelijken zijn gesloten, waarvan 15 tusschen j. m. en j. d., 2 tusschen wedr. en wed. 2 tusschen wedr. en j. d. Als 'n bijzonderheid wordt vermeld, dat de heer J. Wiersum te Loppersum gisteren is begonnen met 't bin nenhalen van nagenoeg 3 H.A. nog te veld staand ka nariezaad. Korenoogst op den 2en Jan. zal zeker zel den voorkomen, en ongetwijfeld is genoemde landbou- werd in dit jaar met zulk werk de eerste. Van week land en hitte hadden de menschen nu geen hinder. De groote Cullinan-dlamant. De Cullinan, de groote diamant, den Engelschen Koning aangeboden door Transvaal, zal, naar in het Weekblad van den A. N. D. B. medegedeeld wordt, te Amsterdam geslepen worden. Gratis Nieuwjaarsgeschenk. De Courrier francais, het meest artistieke geïllus treerde tijdschrift, dat te Parijs verschijnt, treedt zijn 24-jarig -bestaan in, onder directie van den heer Jules Roques, die ons verzoekt, ter gelegenheid van het nieuwe jaar, mede te deelen, dat hij, aan ieder die er aanvrage om doet, gratis een muziekstuk voor zang en piano, zal zenden versierd met eene zeer fraaie teekening van Willette, in kleuren. Men moet schrij ven aan M. Jules Roques, directeur du Courtier fran cais, 10 Avenue Trudaine, Parijs. Wat mannen en vrouwen droomen. Wjjnaendts Francken zond lijsten aan 300 personen met 45 vragen omtrent hunne droomen. Uit de ant woorden bleek, dat 54 0/Q der mannen en 75 0/0 der vrouwen vaak droomen. Kleursensaties kwamen in den droom bij 48 °/0 mannen voor, en bij 74 0/0 vrouwengeruischen werden waargenomen door mannen in 30 0/q en door vrouwen in 58 0/0 smaak- sensaties in 16 0reuksensaties in 13 der gevallen. Emoties werden verwekt bij vrouwen in 81 0L bij mannen in 57 0/q. Kleurloos was de droom in 32 0/q bij mannen en 4% bij vrouwen. Hiermede staat in verband dat vrouwen vaker door den inhoud der droomen ontwaken en deze zich ook beter herinneren dan mannenzij vergeten de droomen ook minder schielijk dan mannen en hechten over het algemeen meer aan droomen bij vrouwen komt de voortzetting van den droom dan ook zeer vaak voor, in 640/0. Ingevolge de grootere duidelijkheid en het meerdere belang dat zij in den droom stellen, kunnen vrouwen niet altijd droom en werkelijkheid van elkander onderscheiden De inhoud der droomen van vrouwen bestaat vaak in de vervulling ^an wenschen' uit het dagelijksch leven'(430/0 tegen 230/0 mannen), wat ook toe te schrijven zou zijn aan de grootere phantasie van den vrouwelijken geest. Eene voorspellende be- teekenis van droomen werd aangenomen^door 24^0/q der vrouwen en 7 °/0 der mannen. (A lb. d. Natuur). De groote ijsbreker no. Eén is weder van Amster dam naar IJmuiden gekomen. Bij aankomst te IJmui- den, ontvangt hij order het ijs aan den Noordwal binnen de stoelen te sparen, omdat het voornemen bestaat, daar een ijsbaan aan te leggen, wat zonder hinder voor de scheepvaart kan geschieden. Reeds gistermiddag werd naast de vaargeul op het Noord zeekanaal gereden. Yan Volendam naar Marken is over de Zuider een baan gemaakt, die met de ijsschaaf wordt bewerkt. De baanvegers te Edam zijn al en van een dreg voorzien. De uitloop der golven aan de laagwaterlijn aan het strand te Scheveningen raakt bevroren. Dit is het begin van een ijsdijk welke zich bij aanhoudende vorst aan 't strand vormt, vooral ook als het ijs uit den Waterweg langs de kust afdrijft. Weer zakte er iemand bij de Purmerbrug door het ijs, een Volendammer. Gelukkig dat hij nog intijds kon gered worden. De weg van Monnikendam naar Edam schijnt on betrouwbaar te zijn. Door de stremming van den stoompontdienst tusschen Stavoren en Enkhuizen zal do veetrein ge durende de stremming niet loopen. De wagens vee voor de stations tot Stavoren zullen met personentreinen tegen denzelfden vrachtprijs als gewoonlijk worden vervoerd. Blijft de winterkoning heerschen, dan zal te Franeker het groot Ghildenfeest worden gehouden op Dinsdag e.k. Reeds een paar maal vroeger is beproefd het te houden, maar de dooi trad te ontijdig in. Het stuk bleef in studie en het bestuur der ijsclub „Fra neker" stelt het nu aan de orde. Het ijsfeest zal voorstellen een beeld van het groot Ghildenfeest in 1640 alhier gegeven. Men kan steller-, dat omstreeks dien tijd de nieuwere Ghilden de oorspronkelijke, wortelende in de Mid deleeuwen bij de opkomst der stedelijke burgerijen, gin gen verloren tegen het einde der 16e eeuw haar hoogsten bloei hadden bereikt. De voorbereidende maatregelen, welke nogal moeite en tijd hebben ge kost, om van de financieele maar te zwijgen, zijn tot heden met een goed resultaat bekroond en men mag zeggenalles is gereed, ijs en weder dienende. Vrijdag werden de Ijsbanen van de IJsclub Vol harding te Oudkarspel geopend met een wedstrijd in het schoonrijden voor kinderen van leden, het ijs is prachtig. Zondag 5 Januari a.s. wordt een Nationale wed strijd in het schoonrijden voor paren om medaljes gehouden, terwijl Maandag 6 Januari d. a. v. eene ringrrjderij voor paren zal plaats hebben, waarvoor prijzen, bestaande uit contanten zullen worden be schikbaar gesteld. Te Haarlem zullen twee hardrijderijen gehouden worden. Een voor zoons van leden vandaag en een voor beroeprijders op de korte baan om prijzen van f 100, f 40, f 10 en f 5 op Maandag. Gisteren werden te Sloterdijk wedstrijden in schoonrijden gehouden. De uitslag was Wedstrijd voor heeren le prijs J. J. van Haagen 2e prijs dr. D. J. de Brui'ne Ploos van Amstel 8e prijs L. N. Willemse, allen van Amsterdam. Wedstrijd voor damesle prijs mej. Kaan, van Wieringerwaard 2e prijs mej. Van der Bilt3e prijs mej. Bos. Wedstrijd voor parenle prijs de heer Keunen uit Beemster en mej. Kaan2e prijs de heer Van Haagen en mej. Van Spanje 3e prijs de heer Lomis en mej. Fischer. Aan de gisteren, Vrijdag, te Leeuwarden, vanwege de IJsclub gehouden hardrijderij van mannen op de korte baan, werd door 23 rijders deelgenomen. De le prijs f 60 werd behaald door A. Poepjes van Delfstrahuizen de 2e f 40 door W, de Vreeze van Bolsward en de 3e f 30 door P. Holst van Amsterdam. Gratificatiën van f 10 werden toegekend aan C. de Jong van Leeuwarden, S. Castelein van Warga en C. Haarsma van Wartena. De wedstrijden om het kampioenschap van Ne derland in 't hardrijden, die te Leeuwarden gehouden zullen worden, zullen- plaats hebben (ijs en weder- dienende) op Zaterdag en Zondag, 11 en 12 dezer. Te Nieuw-Vennep (Haarlemmermeer) viel een 21- jarig meisje bij het schaatsenrijden zoodanig op het ijs, dat zij voor dood werd weggedragen. De dokter, die terstond geroepen werd, constateerde dat haar toestand hoogst ernstig was en verbood haar vervoer naar de ouderlijke woning. Het achtjarige dochtertje van den heer Van Dijken te Middelstum is gisteren door het ijs gezakt en verdronken. Te Oranjedorp zijn gisterenmiddag twee doch tertjes van den heer K. R. door het ijs gezakt en ver dronken. De toestand van de ban an is nu als volgt Afd. H e i 1 o o. Naar Heiloo langs Bleekersloot. Sluishuisje, Vijverslootje naar Nijenburg of Buren- vaart. Overstappen. Aangebracht ijs vertrouwd en goed. Richting Limmen jjs sterk en goed tot aan 't Limmerdie. Afd. O u d o r p, 2 Jan. Richting Alkmaar, Scha- gen, Akersloot en Oterleek heel goed vertrouwd, maar niet mooialles grondijs en door de scheepvaart aan schotsen gemaakt, zal zoo goed mogelijk worden op geknapt. Een wak kij de brug afgezet. Afd. K o e d ij k, 2 Jan. Richting Zuidscharwoude. van af Noordelijk gelegen vaarten genaamd Noord en Zuiderveer langs Kleimeer Polder nog vele wakken, doch worden afgezet. Afd. Limmen, 2 Jan. Richting naar Aker sloot het ijs sterk genoeg, maar vele wakkenzijn thans alle afgezet. Afd. Groet, 1 Jan. Richting Zijpersluis Schoorldam onbetrouwbaar ijs. Hargerzandvaart wor den wakken morgen afgezet. Afd. Schermerhor n, 2 Jan. Alle wakken zijn afgebakend door bossen riet. RichtingUrsem goed, één wak richting Groot-Schermer drie wakken; richting Avenhorn gevaarlijk, veel wakken richting: Rijp vrij goed, drie wakken en zand op het ijs. Zon dag a.s. hardrijderij voor mingegoeden, ijsfeest enz. Afd. Oterleek, 2 Jan. Geopend. (IJs sterk. Veel wakken (allen afgezet). Hedennacht zijn de wakken toegevroren en sterk genoeg. Waar noodig, is het ijs met riet afgezet. De club heeft de baan geheel in orde van af stoomge maal. H.H. Waard tot gem. Ursem. Borden, hand wijzers, ijskaarten,verbandmiddelen, alles is ter plaatse. Het ijs is, als overal niet mooi, maar hard dus, wie morgen van Alkmaar naar? Hoorn schaatst, zorgejvoor scherpe schaatsen Afd. Pur merend, 2 Jan. Purmerend, richting Hoorn. IJs vertrouwd wakken afgezet. Purmerend, Edam—Ilpendam™ Monnikendam. IJs geed wakken afgezet. PurmerendZaanstreek. IJs vertrouwd, een wak, goed afgezet. Afd. A n d ij k, Westelijk deel, 1 Jan. Richting Hoogkarspel, Wervershoof, Enkhuizen, Midden-Andijk en Grootebroek. Overal veel wakken. Afd. Hoorn, 2 Jan. Richting De Weel geopend, wakken afgezet met stroo en latten. Overige rich tingen onbetrouwbaar. Afd. Schagerbrug. 2 Jan. Richting Oude- sluis vertrouwbaar St.-Maartensbrug id.Stolden id. Schagen komt spoedig in orde, Afd. S t.-M aartensbrug, 2 Jan. Richting AlkmaarDen Helder Noordhollandsch kanaal bij doorgaande vorst Zondag a.s. ijs vertrouwd onredelijk te passeeren per schaats. Afd. Kol hom, 2 Jan. Toegangsbanen zijn in aanmerking genomen (bij stormweer dichtgevroren) heel goed berijdbaar. Afd. Oude Niedorpe. o. 2 Jan. Richting Opmeer, Oudkarspel en Nieuwe Niedorp. Sterk ijs, veel wakken, welke zijn afgezet. Baan slech berijdbaar. IJsclub Bovenkarspel, 2 Jan. Banen vrij, Ijsbaan matig. Niet vertrouwdveel wakken. IJsclub Wieringerwaard, 31 Dec. Baan naar Barsingerhom minder goed veel stof. Baan naar Oudesluis (Zijpe) goed wakken afgezet. IJsclub Ursem, 2 Jan. Geopend. IJs sterk; veel wakken (allen afgezet). Afd, Bang er t (gem. Zwaag) en Blokker, 1 Jan. IJs niet vertrouwbaarmet wakken. Afd. Oosthuizen, 2 J an. Alle richtingen prachtig ijs voldoende sterk, de wakken zijn afgezet. Afd. Hensbroek, 2 Jan. Richting: Obdam ijsbaan goed (alle wakken afgezet). Richting Ursem ijsbaan goed (alle wakken afgezet). Marken. De weg over het ijs van Monniken dam naar Marken wordt reeds afgebakend met riet, zoodat men hoopt Zondag voor de liefhebbers met alles gereed te zijn.- Het ijs is hobbelig en hier en daar nog met wakken. Afd. Monnikendam, 2 Jan. Richting Mar ken vertrouwd en met riet afgebakend op de Gouw zee zeilen reeds vele ijsschuitjes. Tusschen Monnikendam en Marken prachtig gezicht op de zich in zee bevindende ijsbergen. Afd. Lutjebroek, 2 Jan. Richting: Andijk onbetrouwbaarHoogkarspel id.Grootebroek id. Banen nog niet geopend. Afd. Ilpendam, 2 Jan.--Richting Amsterdam, Purmerend, Monnikendam, Broek in Waterland, Zaan dam alle wakken afgebakend, ijs goed berijdbaar. A.s. Woensdag 8 Januari geeft genoemd mannen koor eene uitvoering in de „Harmonie." Behalve koornummers van Verhulst, Heinze, Hol, Bart Ver- hallen, enz., zullen er solo's worden gezongen door den heer Simon Denijs, broeder van den bekenden Rotterdamschen zanger. De heer D. zal liederen van Zweers, een aria uit het oratorium „Paulus" van Mendelssohn, en „Petrus-Klage" van L. F. Brandts Buys voordragen. De toegangsprijs is op f 0.35 de persoon gesteld, mits men zich dan bij de leden van kaarten voorziet. Ter stadswaag alhier werden in 1907 gewogen 14166 stapels, wegende 7.542.229 K.G., het hoogste aantal K.G. dat tot nu toe ooit bereikt werd, tegen 13926 stapels, wegende 6.669.440 K.G., in 1906; 14178 var kens, wegende 1.423.888 K.G., tegen 10063 varkens, wegende 1.066.720 K.G., in 1906verschillende andere artikelen 4903 K.G., tegen 8362 K.G. in 1906. Op de graan- en zaadmarkt werden aangevoerd in 19061907 Kanariezaad 200 214 H.L. Mosterdzaad 689 898 Koolzaad 31 Blauwmaanzaad 61 227 Karweizaad 786 687 Erwten 6564 5504 Tarwe 10684 11163 Rogge 2062 2177 Gerst 13781 11745 Haver 24999 35529 Boonen 4918 4329 Totaal 64694 72654 H.L. In 1907 werden 1323 H.L. granen gewogen en 402 H.L. gemeten, tegen 964 en 1340 H.L. in 1906. Aan de erwtenkokerij werden 418 pannetjes ge kookt, tegen 401 in 1906. Door de Ohr. Zangvereeniging „Halleluja" zal op Dinsdag 7 Januari a. s. des avonds 8 uur in de Kapel- kerk, eene uitvoering worden gegeven. Medewerking is toegezegd door mej. B. Harmoni um en de heeren W. H. Slinger, orgel en P. Ton viool. Het programma vermeldt 12 aardige nummers. „De Prins" bevat o. a.foto's van de Atlantischen zee, genomen door hen heer Mortimer; kieken van de onthulling van het standbeeld Frederik Hendrik te 's Gravenhage en van 't Caland-monument te Rotterd. reuzen en extra-kleine menschjes; dertien jonge-dames- tooneelspeelsters van verschillende gezelschappen; Thc- masvaer en Pietemei in de bruiloft van Kloris en Roosje; enz. Ook in onze omgeving heeft het ijs een slachtoffer gevraagd. Een 19-jarige zoon van den heer Moorso- laar, chef van het tramstation te Egmond aan Zee was gisteren gaan schaatsenrijden. Vannacht om een uur of twee is hij door spoor weg werkers levenloos onder het ijs vandaan gehaald bij de ladingplaats voor groenten enz. te Broek op Langendijk. Pogingen om de levens geesten op te wekken, waren vruchteloos. k Kwam in een gezin, bestaande uit een weduwe en eenige kinderen. De moeder vertelde me dat zij verrast was door de ontvangst van een paar zak aardappelen en dat de kinderen lachend en juichend er om heen gedanst had den. Juist op 't punt vg^i weg te gaan, kwamen er 'n paar thuis die me begroetten met een „we hebben aardappe len gekregenwe hebben aardappelen gekregen 1" 't Was een vroolijkbeid en vreugde! O, doen wij alleii in deze dagen van strenge kou wat we kunnen om te lenigen, te helpen, want niemand mag gebrek hebben aan levensmiddelen, aan brandstof, aan dekking en kleeding. Veréetrigingenenz., particulieren doen zeker veel, heel veel ten bate van hulpbehoevenden, doch er is ook zooveel te helpen, dat een ieder zich wel mag afvragen „doe 'k genoeg; zou 'k nog niet wat méér kunnen mee werken tot verzachting van ellende?" k Vermoed dat b. v. „Liefdadigheid naar Vermogen" nog best wat geld gebruiken kan. Wie in deze dagen minder afstaat van het zijne, dan hij geven kan, die handelt wreed en omnenschelijk. Gij allen die uitgaat om te genieten van het ijs, ge denkt mild hunner die van dé gelegenheid profiteeren om wat te verdienen, en weest niet te zuinig, met uw loon voor de baanvegers. W erklooslieid, felle koude, harde vorst roepen ons al len zwijgend, maar aandoenlijk toe: helpt, helpt! Jan. '08. J. F. T. A. Heden herdenkt de heer Nicolaas Bruns den dag, waarop hij 50 jaar werkzaam is bij de stoombierbrou- werij „de Burg" van de firma C. M. Witte. Dat de diensten van den heer Bruns door de firma op prijs worden gesteld bleek uit het bewijs van Bympathie hem dezen morgen in enveloppe overhandigd. Ook zal hem een verguld zilveren medailje worden uitgereikt. Vandaag had de jubilaris vrij af. Hij ontving vele blijken van belangstelling. Morgen wordt het perso neel een feestje aangeboden. Het aandeel dezer gemeente in de lichting der Nationale Militie van 1908 bedraagt 61 man, waarvan 43 voor volledige en 18 voor korte oefening zullen worden ingelijfd. Een aanhouding. Door de politie is aangehouden J. S. Deze persoon heeft zich schuldig gemaakt aan talrijke verduisteringen ten nadeele van den patroon K., bij wien hij werk zaam was. De ontvreemde zaken werden door S. ver kocht. Een groot aantal daarvan is reeds in beslag genomen. De liederen- en duettenavond, te geven door mej. Joh. van Linden van den Heuvell, sopraan te 's-Gra- venhage en den heer Hendrik C. van Oort, bas te Utrecht, met medewerking van mej. Marie Jannette Walen, pianiste te Hilversum, op 17 Januari in de groote bovenzaal der Uniebelooft zeer belang wekkend te worden. Er zullen duetten worden ge zongen van Cornelius en Berger, de sopraan zal liederen zingen van Schumann en 6 Hollandsche (van Kuiler, Nieuwenhoven en mevr, WegenerKoopman), de bas van Schubert, Schumann, Henschel en Brahms, terwijl de pianiste zal geven een rondo-caprieioso van Beet hoven en een ballade van Chopin. Op 8 Januari hoopt de heer J. F. Strengere, chef de bureau van den heer inspecteur v/h vervoer te Alkmaar, zijne 25-jarige dienstvervulling bij de H. IJ. S. M. te herdenken. De heeren J. W. de Bruijn, stationschef te Zaandam, W. Piepers, stationschef alhier en H. J. Smits, chef van den uitvoerenden dienst alhier, hebben zich tot eene commissie vereenigd om hem op dien dag namens belangstellenden, eene herinnering aan te bieden. Het geruchtmakend proces in Duitschland is afgeloopen. Maximiliaan Harden is veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf en betaling van alle kosten, ook van het vorige proces voor het Schepengerecht. Het vonnis moet in de Zukunft, Vossische Ztg.' Berl. Ta- geblatt, Kreuzzeitung, Hannoverische Courier en Köl- nische Ztg. afgedrukt worden, alle vormen van de aangevallen artikelen moeten vernietigd worden. Beklaagde was stipt om 11 uur ter plaatse. De heer Harden had voor de uitspraak drie uren voor de vuist gesproken en zijn schitterend gestelde rede maakte indruk, omdat zij gematigd, kalm, zonder gemaaktheid en effectbejag werd voorgedragen. Op bittereu, scherpen toon wendde hij zich tegen de pers, die in het voorjaar, nadat de Keizer tusschenbei- den gekomen was, in tallooze artikelen scherp tegen de camarilla was uitgevaren, toen haar draai genomen had en thans nog vóór de afkondiging van het vonnis, door dagelijksche artikelen, die den stand van zaken ten deele verkeerd voorstelden, de rechters tegen be- kl, trachtte in te nemen. Harden betoogde, overtuigd te zijn, dat de rechtbank geen invloed op zich laat oefenen en eindigde met de woorden „wanneer ik opge sloten word en groote proces-kosten moet dragen, dan is dat onverdiend. Na langdurige beraadslaging verschenen de rech ters weer. De president las allereerst de boven mede gedeelde straf voor. In de uitvoerige overwegingen beoordeelt de rechtbank den beklaagde veel scherper, dan de officier van justitie beeft gedaan. Deze was van de zuiverheid van Hardens beweegredenen ten bes te van bet vaderland en van zijn goede trouw over tuigd, terwijl van dat alles in de overwegingen der rechtbank niet wordt gesproken. In aanmerking van zijn zwakke gezondheid werd bekl. tot 1 maanden ge vangenisstraf veroordeeld. De pers is niet bevoegd, teneinde het openbaar belang te dienen, de eer van anderen aan te tasten. Het betrekken van het ge slachtsleven in een breede, openbare behandeling is een hoogst bedenkelijk middel, dat geschikt is, voedsel te geven aan de sensatielust van het publiek. Geen ernstig politiek schrijver mocht zooala Harden gedaan heeft, diens aanduidingen gronden op eenigo uitlatingen van Bismarck, op daaruit voortgekomen geruchten en op bekendheid met Moltkes huwelijksle ven. Bekl. had als leek niet lichtzinnig op zijn eigen diagnose mogen afgaan, maar had zijn materiaal moe ten laten onderzoeken door deskundigen ter zake van de homosexualiteit. Harden hoorde de afkondiging aan het vonnis zwij gend aan. Het was de laatste dagen duidelijk te zien, dat het „mis" zou loopen en dat Harden niet meer Tri- umphator de nieuwe Roland of hoe men hem tijdens ou na het eerste proces heeft genoemd, zou blijven. Al zijn getuigen ontvielen hem. En meer en meer bleek dat hij te veel waarde had gehecht aan beweringen van anderen, in het bijzonder van de abnormale Frau von Elbe. Wanneer men zich nog eens voor den geest haalt, wat er indertijd over de onthullingen van Harden en diens eerste proces is gezegd en geschreven, kan men zich niet begrijpen, dat de zaak aldus is afgeloo pen. Vermoed wordt dat Harden in hooger beroep zal gaan. Graal' Moltke is thans weer de groote man. In de overweging van het vonnis wordt gezegd, dat hij rein en vlekkeloos uit het proces te voorschijn is ge treden; er kleeft geen smet op hem, zijn eereschild Is blank en onbezoedeld. Naar verluidt moet de Keizer voornemens zijn hem te onderscheiden door hem een der hoogste militaire posten op te «dragen in de onmiddellijke omgeving van den Keizer. I

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 6