STADSNIEUWS. Uit Schagen. Uit Bergen. **"~t Uit Obdam. Eenkrachtlge natuur. De toestand te Krommenie. Bedankt. IJswedstrijden. Ijs-ongelukken. Op expeditie in dé'Hoofdstad. fBal-masqué van Kracht en Vlugheid, p IJswedstrijden. Zie uitslag onder laatste berichten. Nieuws uit Hoorn. gaf hij toe, dat het in beslag genomen bankpapier van deze laatste inbraak herkomstig was. Voorts hebben "e beide gearresteerde vrouwen ook zeer bezwarende getuigenissen afgelegd en bekente nissen gedaan, die de schuld van haar minnaars aan meer andere inbraken vaststelden, terwijl ook zij ver klaarden, dat De Groof (Lange Toon) er met de gebroeders Roos „op uit" ging, maar ook, dat Boomsma tot de inbrekersbende behoorde. De van medeplichtigheid verdachte Eilders is na zijn verhooren weer op vrije voeten gesteld. Een redacteur van de Tel. had een onderhoud met de wed. Roos en heeft de zaak nog eens met haar besproken. De vrouw gaat natuurlijk zeer onder het leed gebukt, en wil als moeder maar niet gelooven, dat haar beid© zoons tot zooveel slechts in staat zouden zijn geweest. „Knap, eenvoudig moedertje, godsdienstig van aard en huiselijk aangelegd, spreekt zij van vroegeren tijd toen haar knappe man, die tramconducteur was, nog leefdehoe blijde zij steeds was als haar jongens tehuis kwamon. „Ze waren beiden goed van karakter, mijnheer. Ik heb ze zoo godsdienstig mogelijk trachten op te voeden, stuurde ze naar Zondagsschool en hield ze zooveel mogelijk tehuis. Toen ze grooter werden ging dat niet meer. „En ik vrees, dat ze in slecht gezelschap zijn ge raakt. Johan, de jongste, had een zwak karakter. Hij bracht, terwijl-ie als stucadoor soms f 25 A f 30 per week verdiende, vaak geen geld tehuis en be klaagde zich er dan over, dat anderen nog zooveel geld van hem haddeu. Zijn vader, die pas een jaar dood is, wees hem er dan op, dat dit geld toch zijn moeder toekwam. „Willem, de oudste zoon, verdiende met lange zee reizen soms veel geld. Als-ie weer thuis kwam, heerschte er vroolijkheid in de ouderlijke woning. Zijn eenige zuster kreeg altijd cadeautjes, en ik kreeg als moeder, steeds geld van hem. „Beiden waren goede jongens. Ik heb ze nooit veel meer dan een paar giaze i bier zien drinken. „'t Slechte gezelschap", kreunde't moedertje verder, „zal wel hun ongeluk zijn geworden". „De jongste is als stucadoor in aanraking gekomen met De Groof, die ook stucadoor was en zoo zijn ze er blijkbaar samen op uit gegaan. Toen mijn oudste zoon weer terug is gekomen, voor een paar maanden, zullen ze hem ook hebben medegenomen. „In de laatste maanden kwamen beide jongens weinig meer tehuis. Maar, zooals ik u reeds mededeelde, kwam de oudste op Nieuwjaarsdag en de jongste op 2 Januari mij goed Nieuwjaar wenschen. De jongste gaf mij toen de bankbiljetten tot een som van f 90 en ik durfde dat geld niet onder mij te houden Daarom heb ik het naar de politie gebracht". Den 4den overleed alhier in den ouderdom van 48 jaren de heer L. A. Schouten. Het muzikale Schagen verliest in den overledene zeer veel. Niet alleen was hij directeur van Schagen's Harmoniekapel bijna 20 jaren en directeur van de gemengde zangver- eeniging Euphonia, maar ook organist van de N. H. kerk en een hoogst bekwaam leeraar voor piano en viool in het bijzonder. Nog geen twee jaar heeft hij mogen genieten van zijn pensioen als oud-onderkapel meester van de Kon. Nederl. Marine te den Helder. Als componist verwierf hij indertijd den len prijs in een door Kessels uitgeschreven wedstrijd voor een marsch. Onderscheidene plaatselijke zangspelen|werden door hem op muziek gezet op woorden van den heer M. Visser. Voor Schagen zal het zeer moeielijk zijn een hem waardig opvolger te vinden. Zaterdagavond hield de vereeniging „Hulp in Nood" alhier in het lokaal van den Heer Weyer-:. eene alge meene vergadering, welke vrij goed door de leden be zocht werd. Het aantal leden bedraagt thans 210. Blijkens het verslag van den penningmeester werd in het afgeloopen jaar eene som van 1009 aan zieken uitgekeerd. De geldswaarden der vereeniging bedroe gen op 1 Januari 1. 1. 1436.98. Staande de vergade ring werd door den voorzitter, den Heer J. van Reenen, Burgemeester dezer gemeent, eene gift van 300 aan deze hoogst nuttige instelling geschonken ter herinne ring aan zijn zilveren huwelijksfeest in het najaar van 1907 op huize Kranenburgh gevierd. De heer Top bracht hiervoor, namens de vereeniging, den milden gever een woord van oprechten dank, waarna de verga dering werd gesloten. 1 Gisteravond gaf de gymnastiekvereeniging „Kracht en Vlugheid" alhier in het lokaal van den heer O. Bruin, café „Duinvermaak," hare tweede openbare uit voering. De opkomst, hoewel goed, had beter kunnen zijn. In aanmerking genomen, dat deze vereeniging nog slechts korten tijd bestaat, worden de verschillende oefeningen uitstekend verricht. Door de ledenals mede door de aspirantenafdeeling werd goed gewerkt, getuige het herhaald applaudiseeren. Na het zingen van het z. g. turnerslied, getiteld: „Vrank., vrij, vroom vroed" bracht de heer van Pelt een woord van hulde aan do vereeniging en in het hijzonder aan haren leider en voorwerker de Heer Schenke, voor al hetgeen door hen werd gepresteerd, sprak den wensch uit dat de vereeniging, ofschoon nog veel te leeren valt, éénmaal het hoogste peil moge bereiken dat op het gebied der gymnastiek te bereiken is en dankte voor den hoogst aangenamen en genotvollen avond, die door de vereeni ging werd bezorgd. Na de pauze volgde een tooneel- stukje genaamd „Een oude heer die trouwen wou" het welk nog al hilariteit veroorzaakte. De rol van „Jan sen, rentenier" werd door -den heer Prins uitstekend vervuld. Met een gezellig bal werd de avond besloten. Door den ijsbond alhier is tegen Dinsdagavond e. k een ijsfeest georganiseerd en zijn de liefhebbers van schaatsenrijden uitgenoodigd zooveel mogelijk van ver lichte lampions voorzien te zijn. De bevolking bedroeg op 31 December 1906 487 manl. en 473 vrouwl. totaal 960. Vermeerdering door geboor te 15 manl. en 9 vrouwl. totaal 24. Door vestiging 46 manl. en 46 vrouwl. totaal 90. Vermindering door overlijden 4 manl. en 3 vrouwl. totaal 7. Vertrokken 28 manl. en 42 vrouwelijke totaal 70. Er werden 10 hu welijken voltrokken. Een totale vermeerdering op 31 December 1907 door 28 manl. en 9 vrouwl. totaal 37. De bevolking op 31 December 1907 totaal 997. Als een bewijs dat de heer Dudok de Wit weer in zijn oude doen is, kan het Utr. Dbl. mededeelen dat de be woner van het alom bekende Slangevecht met zijn vol hardende gewoonte icderen morgen een had te nemen in de Vecht, na een ongesteldheid van drie weken, op Nieuwjaarsmorgen half zeven weer is begonnen, door zeven malen in het ijskoude water onder te dompelen, waar de knecht eerst een groote bijt in het ijs voor hem had gereedgemaakt. Hoewel de toestand in de gemeente Krommeniet den laatsten tijd kalm en onveranderd is gebleven, schijnen de posters en stakers de laatste paar dagen weer wat actiever op te treden. De drukkers die als onderkrui pers worden beschouwd werden weer meer gevolgd, ter wijl een arbeider, die sedert kort weer was gaan werken en nog al buiten de gemeente woont, gisteravond door een 20-tal personen tot zijn woning werd gevolgd. De toestand aan de fabriek der vennootschap Verwer is eveneens nagenoeg onveranderd. Eenige bankwer kers zijn ontslagen moeten worden, omdat hun aantal niet meer in verhouding stond tot de werkende lithc- grafen en drukkers. De directie stelt zich voor met het tegenwoordige in gekrompen personeel door te werken en langzamerhand uit te breiden tot men weer met voltallig personeel werkt. Van de rijksveldwachters zijn hier nog een zestal ge- stationneerd. Voor het beroep te Ossenurecht bij do N. H. Kerk ftoez.) is bedankt door ds. I\. W. Posthumus te Hem (N. H.) Vanwege de afd. Harencarspel van den Ijsbond „Hollands Noorderkwartier, werd Zondag 5 dezer, onder begunstiging van prachtig winterweer op „de Veersloot" te Dirkshorn, een eigenaardigen wedstrijd gehouden, n.l. in het kolven. Door 20 schaatsen rijders werd aan den wedstrijd deelgenomen. De prijzen werden behaald door den heer A. Kistemaker, J. Wink, C. Wink, L. Reuvers allen te Dirkshorn. De commissie tot regeling der ijsfeesten te Scher- merhorn kan wederom met genoegen op haar werk terugzien. Had Zondagmiddag de hardrijderij voor mingegoeden plaats, onder de opgewekte tonen van ons fanfarecorps, ook 's avonds slaagde het feest uit stekend. Honderdon schaatsenrijders en wandelaars, allen voorzien van een brandende lampion, waren op de meae met lampions versierde ijsbaan aanwezig, en gleden en hosten voort onder het zingen van vroolijke liederen en de tonen van de muziek. Daarna ging alles in optocht naar de kolfbaan van den heer Friedt, waar drie wintervoorstellingen in tableaux werden weergegeven. Door een tweetal kinderen werd eene collecte door de overvolle zaal gehouden, ten bate van een 7-tal zeer arme huisgezinnen. Zaterdag hadden op de banen der Amsterdamsche IJsclub de wedstrijden in het schoonrijden plaats, uitgeschreven door den Schaatsenrijdersbond Om halfelf ving het schoonrijden voor dames aan, om het kampioenschap van Nederland. Daarvoor hadden zich 28 deelneemster aangemeld waarvan eenige echter niet opgekomen zijn. Voor het schoonrijden van paren zijn 19 paren ingeschreven. De jury bestaat uit de heeren A. C. van Nievervaart, Dordrechtmr. C. Ver meer, Zwolle, en mr. G. H. M. Delprat, Rotterdam. Het ijs op de voor den wedstrijd gereserveerde baan is in uitstekenden staat. Bovendien worden deze wed strijden begunstigd door bijzonder fraai weder. Er waren veel toeschouwers. De uitslag was als volgt le prijsmej. F. J. Siemens, Groningen 2e pi-ijs mevr. J. JongeneelVan den Bergh, Haarlem. Schoonrijden parenle prijs de heer Lautenbach en mej. A. Hooykaas, Rotterdam 2de prijs de heer C. R. Blauboer en mej. S. R. Blauboer, Wieringerwaard. Zaterdag werden te Groningen nationale wedstrijden voor amateurs gehouden om het kampioenschap van de provincie Groningen op afstanden van 500, 1500 en 3000 meter. Prijzen een verguld-zilveren en een zilveren medaille op eiken afstand en een eereprijs, bestaande uit een zilveren beker met provinciaal wapen, uitgeloofd door den Ned. Schaatsenrijdersbond voor hem, die op minstens twee van de drie afstanden eerste aankomt. Aangegeven hadden zich voor alle afstanden de volgende 10 deelnemersM. Bennema, Zuidhorn, J. G. Kalt, Leeuwai-den, De Koning Edam, Y. H. Kalt, Leeuwarden, S. K. de Waard, R. A. van Groningen, J. Mensinga, J. H. Dieters en G. Bakker Jr., allen te Groningen, R. Bierema, Usquert. Niet opge komen Bennema. De vier snelsten op den afstand van 500 M. waren Y. Kalt, 572/5 aec., De Waard 58 sec., De Koning 58 sec., Biei-ema 1 min. 2 sec. In den beslissenden rit werden le De Koning met 563/5 sec., 2e De Waard, met 571/5 sec. Óver den afstand van 1500 meter waren de vier snelsten: De Koning 3 minuten ll/5 sec., De Waard 3 min 22/5 sec., Dieters 3 min. 13l/5 sec., Van Gro ningen 3 min. 16 sec. De uitslag 1500 M. wasle. De Koning 3 min. 2 sec., 2e De Waard 3 min 41/5 sec., Van Groningen gaf het op, Dieters kwam te vallen. Wedstrijd op 3000 M.le. De Koning 6 min. 203/g sec., 2e De Waard 6 min 31 sec., Van Groningen 6 min. 52 sec., Dieters gaf het op. De Koning is dus kampioen van de provincie Groningen voor 1908. De uitslag der Zondag gehouden hardrijderij met hindernissen voor den werkenden stand te Driehuizen. Ieder die mede dong, had recht op een bon, 14 deelne mers. Do prijzen werden behaald door S. Tennaat eerste prijs voor de Wed. Jn. Krom. P. de Groot tweede prijs. P. de Geus derde prijs voor de Wed. Jb. Nool. 1 itslag van den gehouden wedstr. in het Schoonrijden op Zondag 5 Januari voor paren. 20 deelnemers. Eer ste pr. A. Klomp en M. WesterKomen. Tweede pr. P. Hoogland en R. Lakeman. Derde prijs C Molenaar en D. de Graaf, Aan den op 5 dezer gehouden wedstrijd in schoonrij den, uitgeschreven door de ijeelub Volhauling te Oud karspel, werd door 5 paren deelgenomen. De uitslag was als volgt: le prijs verguld zilveren medaille Mej. Kistemaker en den Heer Kistemaker te Kolhorn. 2e prijs zilveren medaille Mej. BakkerUitenbosch te Alk maar. 3e prijs bronzen medaille Mej. ZomerBerk hout en den heer Jb. Zomer te Ileer-Huaowaard. Als nieuwe Af deelingen hebben zich aangesloten bij den Ijsbond IIoll. Noorderkwartier de ijsclubs Gouw bij Hoogwoud en Nibbixwoud. Als voorbeeld voor deze Af deelingen kan hier de me- dedeeling worden gedaan dat de 8 dagen geleden nieuw aangesloten Afdeeling Zaandam in eene week tijds over de duizend leden telt. Te Hoofdplaat zijn 3 kinderen door het ijs gezakt. Er is slechts één gered. Te Biervliet is een man doodgevroren. Te Doetinchem is de 11-jai-ige zoon van den heer Z. alhier bij het schaatsenrijden door het ijs op den Ouden IJsel gezakt en verdronken. Een knaap, zoontje van S. M. de Boer te Hinde- loopen, huiswaarts keerende van de hardrijderij te Bakhuizen, reed op de Morra in een wak en verdronk, voorts is het lijkje opgehaald van een zoontje van W. Hendriks te Hindeloopen. De heer Jan L. de Boer, redacteur-verslaggever aan 01:3 blad. heeft met een vriend, zich uitgevend voorwerkloos in Amsterdam verschillende slaapinrichringen bezocht, welke bestemd zijn voor mensehen zonder eenig of met weinig geld. In vier nachten hebben ze heel wat be leefd. Den eersten avond werden ze van het eene te huis naar het andere verwezen, zoodat ze tenslotte den eersten nacht hebhon doorgebracht op het politiebureau Lauriersgracht. Weinig had het gescheeld of onze me dewerker was den volgenden dag onder politiegeleide op transport gesteld. Dank zij de vriendelijkheid aan het hoofdbureau van politie is dit niet geschied en heb ben beiden hun plan kunnen volvoeren in verschillende inrichtingen geslapen en met veel en velerlei toestan den en personen kennis gemaakt. Het verhaal hunner ervaringen plaatsen wij in den vorm van een feuilleton, waarmede in het nummer van heden een aanvang wordt gemaakt. Hoeratjes stegen er Zaterdagavond telkens voor de Harmonie op. Hé kijk hem! Kijk hem! werd er geroe pen, zoodra er weer een gecostumeerde was aangeko men. Om half negen waren de eersten aangekomen: eeni ge heeren die zich in een deftige advocatentoga hadden gestoken en een heertje, „quite a Dandy," die zijn weinigje Engelsch luchtte tegen een clown met ecti reusachtigen beweegbaren buik. Een drietal pierrettes was al dadelijk in de stemming en sprong af en toe gearmd door de zaal. Hoe later het werd, hoe talrijker en bonter de menig te werd. Clowns waren er in grooten getale, maar ook zag men gecostumeerden, die meer werk van hun uiter lijk hadden gemaakt; een paartje ,de lieer in een rood pakje, de dame in 't wit, beiden geheel beplakt met al lerlei etquottes; een page met blonde krullen, parman tig rondstappend; een juffrouw in wit gewaad met takjes groen en bloemen hier en daar was dat de zo mer? Daar kwam zoowaar de vredesconferentie bin nenstappen, in een fraai kleedje van teeren kleur. Weer klonken hoera's en gelach er verscheen een vroolijk hossend troepje jockeys, gevolgd door tirolièn- nen en meisjes met mandoline en tamboerijn. Vervolgens doemde in onschuldigen lieftalligen vorm het gele gevaar op: een drietal Japansche goisha's in kimonos zich wat koelte toewaaiend met hare waaiers. Wij informeerden of zij een goede reis uit het Oosten hierheen hadden gehad o ja zeer goed, heel goed. Plotseling lieten zich zonderlinge klanken bij den in gang hooreu harmonika en mandolinemuziek. De heeren Pisuisse en Blokzijl, de twee verslag gevers van het Hbld. die onlangs een rondreis hebben gemaakt als straatmuzikanten verschenen. Dat sloeg' in! Nauwlijks begon men een walsje of een tiental paren draaiden al rond, een voorproefje nemend van het bal. Na dit feestlawaai plotseling het lieflijk getingel van een klokje, afkomstig van een jongedame die liet Kerstmis uitbeeldde. Met vasten pas ging een Spaan- sche door de zaal 't leek tenminste 't meest op een Spaansche, met breed geranden hoed en een rose cos- tuum, behangen met tabaksbladen en waarop hier en daar kleine sigaartjes waren bevestigd. Een vrouw die reclame maakte voor tabak 1 Ginds keuvelde een Volen. meisje met een Volend. visseher en een individu, die aan een paardenkoopman deed denken. Eenzaam zat iets verder een Zeeuwsche. De straatmuzikanten gaven nog een mopje en in bree- de rijen arm in arm gingen de gemaskerden en mom- bakkesdragenden hossende in het rond cm de tafels. Daar huppelden drie monniken met een ridder. De Vre desconferentie had heil gezocht bij het militarisme en een melkmeisje bij een advocaat. Pierrot maakte zich vroolijk met pierrotte en een boertje op klompen vatte een maagdelijn in licht toiletje onder den arm. Een heer in een zeegroen en rose jasje, had vriendschap ge sloten met een clown, een Janus-clown wendde beurte lings zijn twee gezichten toe een juffertje in geel met zwart costumn. Een dienstbode had ook een cavalier gevonden. Een pikeur zagen wij bij een paar lieve babies. Wat een gewemel, wat een kleuren. Helgroen naast hard geel, zacht rose naast rood, zwar^naast wP, paar9 naast blauw. Do straatmuzikanten werden ondertusschen vervan gen door een pianist. Grooter, steeds grooter werd de schare die aan den rondgang meedeed. Aan den kant stond nog een reclame-mannetje, een wit pak aan behangen met. krakelingen. Af en toe klonk dof gebrom, afkomstig van een persoon met be- renkop, bij wijze van masker. Maar Chodachewich ont brak. Toen, twintig' minuten over negen, stelde de heer Ilartog J. Polak zich op een verhooging, wist do orde te brengen in de opgewonden gemaskerden en noodigde dezen uit zich twee aan twee in een lange rij op te stellen. Aan gr:|>pige combinaties natuurlijk al weer geen gebrek. Zoo ging 't naar de groote zaal, waar ds muziek terstond de gewenschte stemming, zoo zij er nog niet was, wist te brengen. Op het tooneel zaten de bestuursleden van „Kracht 011 Vlugheid" en voor do deuropeningen nog meerdere toeschouwers. De zaal was met groen hier en daar versierd, terwijl een tweetal kraampjes fecstbenoodigd- heden en versnaperingen aanboden. Wat een lange stoet met gejuich ging 't naar binnen, de straatmu zikanten speelden, de meisjes met tamboerijns rinkel den, jockeys zwaaiden met hun rijzweep, do clowns ver toonden grappen de anderen wuifden de toeschou wers toe. Nu begon het eigenlijke sans gêne. Een polonaise volgde en daarna werden allen voor het tooneel geroepen, er zou een korte openingsspeech worden uitgesproken door. den heer P. Visser. Een welkom werd allen toegeroepen en de hoop" uitgesproken dat men zich goed zou vermaken. Nu, daarover heeft men geen klagen gehad. Heerlijk is er gedanst en tus- schen de dansen is er veel gelachen. Allen zorgden voor de vroolijkheid en allen deelden in de vroolijkheid. Het was een aardig bal, en beslist weer een succes voor „Kracht en Vlugheid." Verschillende prijzen waren uitgeloofd die als volgt zijn toegekend Voor 't fraaist gecostumeerde paar, het Mexicaan- sche paar (dame wier kleed behangen was met tabak en Toreador) een zeer mooie barometei-. Voor de fraaist gecostumeerde dame Mignon, een zeer aardig stoeltje. Voor den fraaist gecostumeei'dein heer, Zweedsche hoer, een rookstel. Voor het eigen aardigst gecostumeerde paar, heer en dame met een costuum beplakt met etiquetten van lucifers en sigaren een pot met plant op piëdestal. Voor de fraaist gecostumeerde groep de pierrettes, een fraaie schemerlamp. Voor de eigenaardigste groep de Volendammers, twee beelden, voorstellende te lefoon en telegraaf. Voor degenen die het gezelschap het aangenaamste vermaakte, de straatmuzikanten, een mooien bierpot. Voorts een extraprijs voor den page met een dame, bloemenvaas en voor de eigenaardigste groep ook een extraprijs, de babies, een waaier. Op verzoek van het bestuur vermelden wij de namen der prijswinners niet. Waren we een gaar dagen geleden bang voor dooi, bang, dat het ijs verdwenen of althans gedeeltelijk verdwenen zou zjjn op den datum, dat de Alkmaar- sche ijsclub hare wedstrijden had uitgeschreven, gis teren zagen we wel, dat het feest zou kunnen door gaan. Toen was de baan ook reeds afgezet om te verhinderen, dat de groote menigte Zondagsrijders haar bederven zou. De haan is dan ook goed geble ven en straks zullen we de paren met gracieuse be wegingen er langs zien zwieren, 't Allereerst is aan de beurtwedstrijd in het schoonrijden voor paren, uitsluitend voor leden (stadgenooten). Een van de medailles welke hiervoor zijn uitgeloofd is geschonken door het Gemeentebestuur van Alkmaar, 's middags om 1 uurwedstrijd in 't schoonrijden voor amateurs, voor dames en heeren afzonderlijk en voor paren, eveneens is een der hiervoor uitgeloofde medailles geschonken door het Gemeentebestuur. De wedstrijden, welke vorige jaren steeds op het Paardewed werden gehouden, hebben nu plaats op den Geestersingel, daar de banen op het Paardenwed niet meer voor een wedstrijd te gebruiken zijn door de schoeiing, welke er is aangebracht. Wedstr ij d in het schoonrijden. 't Zag er van morgen vroolijk en gezellig uit op den Geestersingel, de donkere spiegelgladde baan noodigde tot rijden uit en langs de banen aan weers zijde werd heel wat gezwierd. De dames- en heeren- schoonrijders reden lustig heen en weer met lange streken, een vooroefening voor den strijd. De baan was met vlaggen versierd en met groote letters pi-ijkte op de middelste vlag A. IJ. De jury bestaande uit bestuursleden van de AJk- maarsche IJsclnb, werd gevormd door de heeren Mr. A. A. Cnopius, A. J. Stikkel, F. W. H. van Straaten, C. J. Ooms, en J. Lind. Zij hadden zich opgesteld bij 't begin, 't midden en 't einde van de baan. Om even over elven nam de wedstrijd een aanvang. Deelgenomen werd hieraan door de volgende paren Mej. C. Eecen en den heer J. C. L. Wijdeman mej. Kaan en den heer F. Kluftmej. Kaan en den heer J. Zuurbiermej. BakkerUitenbosch en den heer F. Wigman mej. Willemse en den heer Schot. Er werd gereden volgens de regelen van den Neder- landschen Schaatsenrijdersbond, éénmaal de heer voor, éénmaal de dame voor en tweemaal naast elkaar, éénmaal kruislings en éénmaal hand in hand, 4 maal werd dus de baan afgereden. Er was een sterke wind, welke het schoonrijden niet bevorderde, maar niettegenstaande de baan heen vlak in den wind werd afgereden, weerden enkelen zich kranig. Om twaalf uur was deze wedstrijd afgeloopen. Nadat de jury een oogenblik bij den heer van der Sleesen had vergaderd, wei-den de prijzen bekend gemaakt. De eei-ste werd gewonnen door mej. G. Kaan en den heer Zuurbier, de tweede door mej. C. Eecen en den heer Wijdeman, de derde door mej. M. Kaan en den heer F. Kluft. Hiermede was de ochtendwed- strijd afgeloopen. Om half twee werd begonnen met den wedstrijd voor heeren, waaraan werd deelgenomen door J. Hulseboer, Akersloot, Karl Hentschel, Egmond, K. Olie, Alkmaar, P. Blankendaal, Bergen, P. J. J. Schouten, Alkmaar, F. A. de Munk, Alkmaar, F. Kluft, Alkmaar, J. A. Zuurbier, Alkmaar. Willemse, Amsterdam, Willemse, Amsterdam. Willemse, Am sterdam, P. A. Ligthart, Hoorn, F. Wigman, Alkmaar, Alkmaar, J. Schenk, Barsingerhorn, G. Box Hoorn, W. Kaptein, Hoorn. Evenals 's morgens was er veel belangstellend publiek aanwezig, zoowel op de banen als op den wal. Vooral op de Bergerpoort waren veel toe schouwers, die daar een mooi overzicht over 't geheel hadden. Onder een stort bui enmet een koloasalen wind werd aangevangen. Nóch de mededingers, nóch het publiek, lieten zich door 't ruwe weer afschrikken. Er bleef op de banen een gezellige drukte heerschen. Door de Cadetten zijn Zaterdag en Zondag club- tochten gemaakt. Beide keeren zijn zij naar Hoorn geweest. S c'h uttevaer. Onder presidium van den heer Westenius hield bo vengenoemde vereeniging gisteravond een druk bezoch te vergadex-ing' bij den heer Boot. In zijn openingsrede constateert de voorzitter met genoegen, dat de belang stelling in de zaken voor de scheepvaart langzamerhand toeneemt. Geen wonder, waar duizenden, direct hun brood op het water moeten verdienen. Een bijzonder woord van welkom wordt gericht tot de voorzitters, sec retarissen van de V. V. V. V. en de K. van Koophandel. Nadat de notulen waren goedgekeurd alsmede de re kening en verantwoording, de laatste ten bedrage van 83.12 in ontvang en 70.09 in uitgaaf, werden tot bestuursleden herkozen de heeren A. v. d. Veen, D. Jonkman en W. Weijs. De heer Dalmeyer bracht hier na op zeer onderhoudende wijze verslag uit van de laat ste algemeene vergadering. Aan de orde kwam thans de vraag, of naar de vol gende algemeene vergadering een afgevaardigde mixt worden gezonden. Do lieer G. Jz. Wonder acht dit, wanneer het alleen betreft het verdedigen van het punt „Vluchthaven" overbodig, dat het H. B. van Sohutte- vaêr zich meermalen heeft uitgesproken vóór den aan leg. Hij vraagt, wat de afdeeling het afgeloopen jaar heeft gedaan om de totstandkoming te bevorderen. De voorzitter antwoordt, dat de aanleg nog afstuit op eeu te kort van 6000. De gemeente heeft het onderhoud toegezgd, het Rijk en de Provincie elk 10.000. De heer Wonder waarschuwt er voor, niet te voorzichtig te zijn. Mr. Smeenge heeft gezegdde drang moet nu van Hoorn zelf uitgaan, er moet blijken wat Hoorns burge rij wil. Als voorzitter der V. V. V. V. zegt hij nog, dat de kwestie vluchthaven een punt van ernstige bespreking- is geweest op een bestuursvergadering van die vereeni ging. Daar is men tot de conclusie gekomen, dat de V. V. V. V. geheel in de lijn van haar programma blijft, waxmeer ze medewerken aan de tot standkoming van de vluchthaven. Immers, het moet die vereeniging on verschillig zijn, of de vreemdelingen in Hoorn komen voor hun genoegen, of om den broode. Die vereeniging moet alles in 't werk stellen, om het komen in Hoorn te vergemakkelijken. Het bestuur van V. V. Y. V. heeft dan ook een ver gadering uitgelokt met de K. van K. en het bestuur van Van Schuttevaer om tot een groote vei-gadering te komen, teneinde zoodoende drang uit te oefenen op het gemeentebestuur, opdat de totstandkoming van de vluchthaven niet afsluiten zal op de ontbrekende 6000. Deze poging van V. V. V. V. is verkeerd op gevat. Men meende hierin te zien een poging, om aan Schuttevaer het heft uit handen te nemen, terwijl al leen de bedoeling was, een steentje bij te dragen, do totstandkoming van een vluchthaven te bevorderen. Het bestuur meende toch, dat, met medewerking van een zoo groote vereeniging als V. V. V. V. men gemak kelijker tot het doel zal geraken. Onder leiding van Schuttevaer en met medewerking van de K. v. K. wil Y. Y. V. komen tot een groote vergadering. De heer Teunissen stelt nu voor aan bet bestuur op-

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 2