STADSNIEUWS. BUITENLAN D. Uit St. Prancras. Uit Heerhugowaard. Het conflict te Krommenie. Kanaalverllchting. Petroleum-garnalen. Menigmaal veroordeeld. Ongeluk. Toonkunst. Schip gestrand. Schip gezonken. Een angstig oogenblik. Orpheus. „Kunst zij ons doel." Gemengde Mededeelingen. ingebroken en hebben de dieven een bankbiljet van f 10 en eenig klein geld meegenomen. Alle. nasporingen zijn tot dusver vruchteloos bleven. ge- Het Hoofdebestuur van de Naamlooze Landbouw- en Handelsvereniging „Langedijk en Omstreken", benevens 'e besturen van „Landbouwbelang" te Noor- scharwoude en „De Eendracht" te Oudkarspel hebben Woensdag 8 Januari een gecombineerde vergadering gehouden bij den heer A. Kist te Zuidscharwoude. Door den heer A. Nobel, voorzitter, werd deze bijeen komst geopend en geleid, waarbij de besturen op de eerste bijeenkomst in 1908 hartelijk welkom werden geheeten. Voor deze vergadering werd als eerste punt in behandeling genomen de door prof. Ritzema—Bos en proefnemers, in overleg met den heer Hazeloop, Rijkstuinbouwleeraar te Alkmaar, ontworpen plannen an pi oefneming tegen ziekten in de kool en wel een plan tegen draaiharten te St. Pancras en een tegen omvallers te Zuidscharwoude. Deze plannen van proefneming voor het jaar 1908 zijn beiden zeer samengesteld en uitgebreid. De ver gadering was algemeen van oordeel dat de uit voerders van de proeven, een te St. Pancras en twee te Zuidscharwoude, er veel werk werk aan zullen hebben dat ei van hen veel oplettendheid zal worden vereischt om de verschillend^ gegevensHn de plannen goed tot hun recht te doen komen. Behoudens enkels wijzigingen welke nog aan prof. Ritzema—Bos, (onder wiens hoofdleiding ze zullen worden uitgevoerd) zullen worden voorgesteld, werden de plannen door deze voorloopige bestuursvergadering goedgekeurd. Hiervoor werd voor de uitvoering van deze proeven eene voorloopige begrooting opgemaakt en wel tegen eene uitgaaf van f (585, met een vermoedelijke ont vangst van f 100, sluitende alzoo met een nadeelis saldo van f 585. Hierna zal weer evenals vorige jaren 2/;j subsidie van het Rijk worden aangevraagd. In overleg met pi of. Ritzema Bos zal nu eene algemeene vergadering worden vastgesteld, welke vermoedelijk in het laatst dezer maand zal worden gehouden bij den heer D. Stam te Noord-Scharwoude. Op deze 'bijeenkomst zal door prof. RitzemaBos verslag worden uitgebracht over de proefneming in 1907 en de plannen nader worden ontvouwd over 1908, waarbij zal worden voor gesteld dezelfde uitvoerders te benoemen als vorige jaren, n.I. de heer P. Gootjes als uitvoerder van de draaiharten-proef te St. Pancras en de heeren S. Zee man en W. de Boer te Zuid-scharwoude voor de omvallers-proef aldaar. Hierna werd door den heer Jb. Keeman, penning' meester van de Naamlooze, rekening en verantwoor ding gedaan over de proefnemingen in 1907 de ver schillende rekeningen werden nagezien door eene Com missie van drie leden, daarvoor door den voorzitter aangewezen. r ?ro^tgebreide rekening maakte een uitgaaf van t b/b.zoi/2, waartegen een ontvangst van f 473 12 zoodat er een tekort is van f 203.141/2, dit tekort zal worden omgeslagen over 1150 leden en verschillende vereenigingen tot een bedrag van f 0.18 per lid. Door het dagelijksch bestuur der Naamlooze was indertijd de opdracht ontvangen om in overleg met den heer Hazeloop plannen te ontwerpen voor het aanleggen van proeftuinen voor de verschillende ver eenigingen aan den Langedijk en omstreken, Aan deze vergadering werd door bovengenoemd dagelijksch bestuur eenige mededeelingen gedaan over hare werkzaamheid in deze met de toezegging, zoodra alles goed voor elkaar is, de vereenigingen geheel met de ontworpen plannen zullen worden in kennis gesteld. Doel van deze proeftuinen is andere culturen te zoeken, omdat de koolbouw door de verschillende ziekten meer en meer wordt bedreigd. Over het oprichten van proeftuinen zal in eene openbare bijeenkomst, op een nader te bepalen dag, te Noordscharwoude een lezing worden gehouden door den heer Hazeloop. Ook werd op deze vergadering nog besloten, dat op een nader te bepalen dag in de maand Maart, door dr. Qanjer, assistent van prof. Ritzema-Bos, te Oud karspel een lezing zal worden gehouden over nuttige en schadelijke insecten. Het was al reeds weer in den avond eer deze bij eenkomst kon worden gesloten, een uitgebreide agenda werd afgewerkt, waaruit blijkt, dat het verenigings leven aan den Langedijk en omstreken nog in vollen bloei is en dat er nog veel op dit gebied valt te doen. Door het bestuur der kaasfabriek „De Volharding" alhier werd tot kaasmaker benoemd de heer C. Lodder Cz., thans werkzaam aan de kaasfabriek te Oudendijk. Uit Winkel. Door omvallen van een petroleumlampje is brand ontstaan in een woning in het dichtst bebouwde ge deelte der gemeente, woningen gedeeltelijk van hout met rieten daken. Bij afzenden van bericht is men de brand nog niet meester, doch is nog beperkt tot één perceel. Gisteren is de orde niet verstoord geworden.'s Mid dags waren wel weer veel menschen op de been, die zich bewogen in de richting der Venn. Verwer, doch ongeregeldheden vonden niet plaats. De politie is in den loop van den dag met een 10- tal rijksveldwachters versterkt. Voor 's avonds werden maatregelen genomen. Slaapwandelaar. Dinsdagnacht is door de politie te Sassenheim ecu Leidseh student aangehouden, die geheel in nachtge waad en barrevoets rondliep. De student gaf verwarde antwoorden, zoodat men het beter achtte hem in bewa ring te houden en de familie van het geval in kemiis te stellen. Ook de stationschef te Leiden maakte mel ding van een persoon, die in nachtgewaad op het sta tion te.Leiden rondliep. Gisteravond is van uit de Rijks Electrisehe Centrale te IJmuiden mede de verlichting van het binnenkanaal ontstoken en" blijven branden. Leerplichtwet. T oor het kantongerecht te Haarlem stond gisteren o.a. een strooper terecht die zijn kinderen niet naar school zond. Hij wist van het verzuimen niet af, daar hij wel in de nor kon hebben gezeten, toen de verzuimen plaats hadden. Op de vraag van den kantonrechter, of hij» ook op dien en dien datum in de gevangenis zat, was zijn antwoord dat hij daarvan geen dagboek hield. Wreed. Len zekere Koelemey te Haarlem maakt er zijn werk van door middel van lijmstokjes vogels te van gen. Dat liet dooden der diertjes weieens heel wreed gebeurt blijkt hieruit, dat hij een door hem gevangen vogel driemaal tegen het ijs gooide,'eer het beest stierf. Gelukkig werd dit door de gemeentepolitie bemerkt, die proces-verbaal opmaakte, zoodat K. zijn gerechte straf niet zal ontgaan. Stakende lantaarnopstekers. Te Erica hebben de twee lantaarnopstekers hun baantje vaarwel gezegd3 {nieuwe functionarissen waren weldra gevonden, maar deze staakten, zoodat de bewoners bij de gladheid der wegen in eene Egyp tische duisternis verkeeren. De vermenging van het zeewater met de groote hoeveelheden petroleum, afkomstig van het veronge lukte stoomschip „Turbo", heeft belangrijke schade berokkend aan de Texelsche garnalenvisschers. Bij het ophalen der netten moesten deze door de petroleum- laag worden getrokken. Toch werden de garnalen nog gekookt, doch bij 't proeven van het artikel bleek dat de petroleum ze ongeschikt had gemaakt voor de ver- zending. Te Bellingwolde (Gr.) is de 70-jarige Albertje Hui- zinga in het werkhuis opgenomen. Ze was pas uit de gevangenis te Gorkum ontslagen en is in haar loven meer dan 120 maal wegens smokkelarij veroordeeld. Gisteravond is op het stationsterrein aan de Weesper- poort te Amsterdam een man door een rangeermachine der Gooische stoomtram overreden. Zijn linkerbeen werd daarbij gedeeltelijk verbrijzeld. Hij werd in het Onze Lieve Vrouwengasthuis ter verpleging opgenomen. Naar men verneemt worden er sedert eenigen tijd onderhandelingen gevoerd over een bezoek van het koor der afdeeling Amsterdam van de Maats, ter be vordering der Toonkunst en het Concertgebouworkest aan Brussel en Parijs. Wordt men het eens over de voorwaarden, dan gaat de reis beslist door. Gistermorgen is bij Ylissingen het stoomschip Kratos gestrand tegen het hoofd van de Marinehaven. Bij het losgaan van de Maas voor Appeltern is-ee/i schip in den grond gestoken, eigendom van Pauwles te Venlo. Het schip was niet verzekerd. Ie Harderwijk vermaakten zich Woensdagmiddag een aajital jongens op de ijsschotsen nabij de kust. Een viertal dreef op een klein stuk ijs'een 6 h 700 meter in zee. Drie jongens sprongen eindelijk in 't water en konden, door tot aan den hals in 't water te loopen, de kust bereiken. De 12-jarige A. K. bleef alleen achter. Waagde hij zich t water, dan was verdrinken het gevolg, daar hij het hoofd niet boven zou kunnen houden. De schots, waarop hij zich bevond, was langzamerhand kleiner gewordendoor schreeuwen en wuiven gaf hij den op den wal staanden menschen te kennen in welk gevaar hij verkeerde. De vischkoopman Jan van Bijsteren begaf zich daar op gedeeltelijk ontkleed in het ijskoude water en smaakte het genoegen, den jongen uit zijn hachelijke positie te verlossen. Met gejuich werden redder en geredde door de sa mengestroomde menigte ontvangen. Het ijs. Tengevolge van den krachtigen zuidwesten wind het ijs in de Zuiderzee gaan kruien. Nabij Enk huizen zijn de ijsschoten zelfs over den zeedijk heen geschoven. ('en feilen dooi en den hevigen wind zit het ijs in de Gouwe enz., tusschen Gouda en Amster dam, nog zoo vast als een muur. Er wordt nog niet aan gedacht om er door te breken. De communicatie te water Leiden, Boskoop, Amsterdam enz. zal dan ook niet eerder hersteld worden dan de volgende week. an Rotterdam af is men heden begonnen een doortocht door den IJsel te maken. Het is aan enkele sleepbooten gelukt er door te komen en Gouda te bereiken. De vaste stoombootveren kunnen den dienst echter nog niet hervatten. Daar zal ook nog wel een paar dagen over verloopen. - Gedeputeerde Staten van Friesland hebben last gegeven tot opening van allé zeesluizen der provincie. Gisteren werd door twee sluizen te iJmuiden gespuid om het, Noord zeekanaal van ijs te bevrijden. Dicht opeengedrongen kwamen in groote vaart groote en kleine schotsen naar de sluizen opzetten, waardoor spoedig de uitvoer van drijfijs belet werd. De pogin gen om met stootblokken en haken de schotsen te breken, mislukten. Daarop werd de waterstaatsboot „Hoofdingenieur Dirks" van de Velserpont ontboden, die na vele po gingen het opgezette ijs en de groote schotsen wist los te krijgen en te breken. In woeste vaart vlogen toen de ijsbrokken met het vallende water de sluizen uit naar zee. Bijwijlen waren de buitentoeleidings- kanalen geheel met ijs bezet. 386 S T A A T S L O T E R IJ. 4e klasse, 4e lijst. Trekking van heden. Nr. 2678 f 1000 nr. 5878 f 200nr. 6701 f 100- Dit mannenkoor heeft gisteravond in de „Harmo nie" eene uitvoering gegeven die grootendeels welge slaagd is. Uit den grooten voorraad mannenkoren had de directeur, de heer II. Lindeboom, nummers gekozen die bij de zangers het meest geliefd en be kend zijn. Van die bekenden werden zeer goed ge zongen „Schfifers Sonntagslied" van Kreutzer, „Zon dag op het meer" van Heinze, „Holland's Glorie" van Hol, het eenige koor met klavierbegeleiding. Hoewel het aan het geheel geen schade deed, was het toch jammer dat eenige bassen bij het begin van het gebed te vroeg begonnen, ,,'t Meeseke" van Wierts, „Avond lied" met de beruchte modelatie bij het begin van het derde couplet en „Serenade" beide van Verhulst. Op aanhoudend applaus werd laatstgenoemd nummer gedeeltelijk herhaald. „Omhoog" van Heinze kan men heter dan men het nu zong, op de slotrepetitie ging het veel mooier. Het koor „Panis Angelicus" van Verhallen, is 'n product van den laatsten tijd. 't Is geschreven als verplicht nummer voor den verleden jaar te Amsterdam gehouden zangwedstrijd. „Orpheus" behoorde ook tot de mededingers. Men heeft er toen pech meè gehad, maar gisteravond heeft men flink revanche genomen, het behoorde tot de best geslaagde nummers. Twee dubbel kwartetten wisselden de koornummers af, het bekende „Ons Vaderland" van Hol, door den componist vierstemmig bewerkt, en „Nimmer Nacht" van N. II. Andriessen. De compositie van Hol hooren wij liever als solo. 't Kon nu ook wel 'n wedstrijd nummer zijn van wege de gewrongen moeielijke zet ting. Hoe knap deze kwartetten ook gezongen werden toch bleven de koornummers nummer één. Het laat ste kwartet had zóóveel succes dat men 'n bis ver langde, men gaf toen „Hymne la nuit" van de Rillé. Solist was de heer Simon Denijs, baryton uit Am sterdam. Een nog zeer jong zanger, met een om vangrijke stem, van een mooi week timbre. De eerste nummers, twee liedjes van Zweers waren wat mat, en vooral het eerste „Vergeet mij nietjes" niet al te zuiver, beter was al de aria „Gott Sei mir gniidig" uit het oratorium „Paulus" van Mendelssohn, maar de heer D. kwam eerst in vollen kracht met „Petrus klage" van L. F. Brandts Buys, uit het hoofd voor gedragen. Daarin deed zich dat rijke orgaan in alle glans hooren. De heer D. die nog maar kort studeert, zal ongetwijfeld, mits ijverig werkend, een goede toe komst tegemoet gaan. Het onderwijs van mevrouw de Veerde Lange levert nu reeds goede resultaten op. België heeft weer een minister vau buitenland- sche zakende heer Sehollaert, de voorzitter der Ka mer, is in deplaats van den overleden De Trooz als zoo danig benoemd. De heer Sehollaert, geboren te Leuven in 1851, was reeds vroeger minister. Hij werd in 1895 minister van Binnenlandsche Zaken en Openbaar Onderwijs, ter ver vanging van De Burlet, en 't is in die hoedanigheid dat hij de vader der Schoolwet van 1895 werd. Bij den val van het kabinet-Vandenpeereboom, in 1899, trad hij af. Sedert 1901 is hij voorzitter der Kamer. Hij is een zwager van Helleputte, den. minister van Spoorwe gen. In Duitschland en vooral in het industriege bied van den Rijn veroorzaken we wezen er reeds eerder op de buitenlaudsehe arbeiders dikwijls veel last, omdat ze ruw en onverschillig zijn. Wegens hun ne herhaalde aanvallen en moorden is thans den Kro- atischen arbeider in het Kreutz-dal aangezegd binnen vier en twintig uur te vertrekken, terwijl in de omge ving dit voorbeeld zal worden nagevolgd. Ter vermij ding van buitensporigheden zijn door de politie maat regelen genomen, o. a. is aan verkoopers van sterken drank verboden te tappen zoolang de Kroaten nog niet vertrokken zijn. In het Pruisische Huis van afge vaardigden heeft de minister van financiën dc millioenenspeech gehouden. Het batig saldo over 1906, dat precies een jaar geleden (8 Januari 1907) op 3070 millioen mark geraamd was, blijkt slechts 14,5 milliocn te bedragen, daar de spoorwegen niet zooveel hebben opgeleverd als vermoed werd en de winter lang en streng was. Voel ongunstiger zal vermoedelijk het re sultaat voor 1907 zijn: de minister verwacht een tekort van 45 a 55 millioen. Het toekomstbeeld voor 1908 ziet er niet minder somber uit: de minister beraamt het tekort op de begrooting, welke sluit met een cijfer van 3.262 milliard mark, dat is 172 millioen meer dan de vorige, op 242 millioen, hetgeen hij wil dekken door leeningen en voor 40 millioen door een matige verhoo ging der inkomsten-belasting. De minister betoogde uitvoerig dat de langzame eco nomische ontwikkeling menigeen in het land en ook in het bestuur van den staat en van de gemeente tot het bewustzijn moet brengen, dat matigheid het eerste gebod in het leven van den enkeling zoowel als dat van staat en gemeente is. Hij hekelde de neiging tot weel de en een te goed leventje, welke onder alle standen voorkomt en die geheel in strijd is met de historische ontwikkeling van het volk. Ilij eindigde aldus„Dat de omstandigheden van ons economisch leven ongunstiger geworden is, is waar. W ij mogen echter vertrouwen, dat wij met vasten moed en gemeenschappelijken arbeid ook deze moeielijkheden voor ons volk en voor onzen staat zullen overwinnen.' het blanke wapen uiteendrijven, maar de koning gaf een toeken dat men liever het rijtuig langzaam moest laten doorrijden. Aldus geschiedde. Later werden eenige betoogers gearresteerd, maar weldra weer in vrijheid gesteld. In verband met het bezoek van Tsaar Nico,- 1 a a s aan R o m e, waarvan in de pers sprake ge weest is en dat het contrabezoek zou zijn van dat, het welk koning Victor Emanuel in Juli 1902 te St. Peters burg heeft gebracht, hebben de socialistische en repu- blikeinsche vereenigingen van Rome een vergadering gehouden, waarin besloten werd de agitatie tegen een eventueel bezoek ter hand te nemen. Alvast zal er 22 Januari, den dag van de Russische revolutie, een groote betooging worden gehouden en een fonds voor de Rus sische revolutionnairen bijeengebracht. Wij herinnerden onlangs er aan, dat het bezoek van den Tsaar in verband met de agitatie uitgesteld werd. Toen was echter Zanardelli minister-president, thans Giolitti, die er niet de man naar moet zijn, om zich bang te laten maken. Het is evenwel de vraag hoe de Lsaar er over denkt. Misschien wacht Nicolaas liever totdat Rusland een als een westersche mogendheid ge regeerd land is. Maar dan kan het nog al eenigen tijd duren voordat Rome hem binnen hare muren ziet! De Koning van Portugal zal volgens een be richt uit Lissabon in Juni Brazilië bezoeken en den 7den dier maand te Rio aankomen. Het bezoek valt samen met de herdenking van het feit, dat honderd jaar geleden Koning Jolian VI van Portugal de haven van Brazilië openstelde voor den wereldhandel. Rusland heeft men thans Kerstmis. Rossia verklaart dat „de revolutionaire ligt verslagen, niets ontbreekt meer het anti- land, in De christ dan herstel van vertrouwen in de Doema en de regee ring, aldus een uitspraak van Stolipin onderschrij vend. Maar de Slowo merkt op, dat de ri-geering vol hardt in een politiek van haat en vervolging. Het bald vreest, dat de wandaden der reactie een nieuwe revolu tie in het leven zullen roepen. De regeering zelf en haar helpers sturen daarop aan. De Borshewya Wje- domosta en de Roess hebben een ietwat blijmoediger kijk in de toekomst. Het eerste blad wijst op de betrek king tot Engeland en Frankrijk. Die betrekking, zegt liet blad, kan alleen gebaseerd zijn op de verwachting dat het land eindelijk op den weg van den vooruitgang ij. En de Roess uit zich in denzelfden geest. Eindelijk heeft men in deze betrekkingen een tegen wicht voor Duitschland, zegt» dit blad. Maar al acht ook do Roess de horizon wat helderder, toch is haar Kerstmisstemming een zeer weemoedige om het heden, het ontzettende heden, vol van anarchie en misdaad, terwijl daar ginds in groote steden van Rusland een nieuwe hongersnood duizenden en duizenden bedreigt met de gruwelijkste ellende. Bovengenoemde vereeniging bereidde gisteren aan hare leden weer eenen avond van kunstgenot, door op de boyenzalen van „de Unie" langs de wanden eene mooie en talrijke collectie aquarellen en etsen te étaleeren uit de portefeuille van het Genootschap „Arti et Amicitiae" te Amsterdam. Een en ander was uitstekend gearrangeerd, zoodat alles tot zijn recht kwam. Men vond er o.a. prachtige landschappen van W. G. F. Jansen, Schipperus, v. E verdingen, Hobbe Smith, Slager, Bodife, Gruppé e.a. Van de binnenhuisjes zij in het bijzonder ver- me'd: moeder en kind door Bertha Valkenberg. Een prachtige kop van een oud vrouwtje, bezig met eene draad in den naald te steken, vol expressie en een lezend mannetje, beiden door Schildt. Verder soldaten, hoefsmid der cavalerie door Hoynck van Papendrechb Honden door Eerelman, kippen door Bleckman. Knappe stillevens van Ponderoijen, pioenrozen door Mej. W. Suij, Etsen van Dingemans, Graat v. Roggen, Veldheer, Poortemans, Obbes en Mattlies, kortom een totaal van 132 stuks, te veel om op te noemen. Wie een en ander heeft gezien, zal zeker den indruk hebben gekregen dat het steeds de moeite loont om de ex posities van dit genootschap trouw te bezoeken. Aan gekocht werd voor de gratis-verloting onder de leden eene ets door Obbes dennebosch. Tiet gerucht, dat Engeland de Falklnndseilanden (in den Atlantischen oceaan) zou verkoopen aan Noord-Amerika wordt bevestigd cn in Argentinië met zeer gemengde gevoelens vernomen. De Argentijnschc pers wijst er op, dat Argentinië veel grooter voorrecht ten aanzien van het bezit van het eiland heeft en dit voorrecht in elk geval zal doen gelden. I r a n k r ij k is tegenwoordig het land van buiten sporigheden in het leger. Naar verschillende bladen thans melden Ijebben een veertigtal dragonders van het te Fontainebleagi in gar nizoen liggende 7e regiment, aan wie Nieuwja&arsverlof geweigerd was, eigenmachtig een week verlpf geno men. Een regimentsbevel dat voorloopig geem verlof zou worden verleend werd verscheurd. De commandant heeft den minister van Oorlog verzocht het regiment naar een ander garnizoen over te plaatsen. Pit Douni komt een soortgelijk bericht. Drie ar tilleristen, die met arrest gestraft waren, vluchtten uit de kazerne en gingen naar Rijssel. Daar hebben zij op het station kabaal gemaakt: Weg met het leger! Leve Herve! roejoend, maakten zij zich aan allerlei exewssen schuldig totdat een sterke patrouille hen inrekende. 11 a 1 i is pen zonderlinge be- „Friso". Hedenavond zal om half negen bij den heer Wage naar op de Zaadmarkt, eene algemeene vergadering gehouden worden van 't selschip „Friso". De voor- de vice-voorzitter en de secretaris hebben be- Groote ledenopkomst is gewenscht! zitter, dankt. In de hoofdstad van tooging voorgekomen. E»n vijfhonderdtal steenhouwers die werkten aan liet monument voor Victor Emmanuel, op het plein van het Kapitooi te Rome waren sedert eenigen tijd werkeloos omdat door een verzuim vergeten was voor den aanvoer van nieuw materiaal te zorgen. Zij besloten tot een ui uniestatie en stelden zich daartoe op aan weerszij den van den weg, waarlangs het koninklijk rijtuig zou komen, loen de koning kwam aanrijden klonk van beide zijden voortdurend de- kreet: Pane e lavo-o! I Lrood en werk!) De politie wilde de betoogers met Gevangenismuiterijen De gevangenen van Dartmoor in de verhalen van (Jonan Doyle komt de naam dezer gevangenis veel vuldig voor zijn in den loop der laatste dagen her haaldelijk met geweld tegen hun bewakers opgetreden. N iet dan met moeite kon de orde worden hersteld. In de werkinrichting te Merxplas het Belgische eenhuizen is een aantal veroordeelden aan 't muiten geslagen. Men weigerde te werken. Een opzichter werd mishandeld. Troepen herstelden de orde. Prins Hendrik te Dresden. Het „Berl. Tagebl." meldt, dat Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden tijdens zijn verblijf te Dresden de beide dames, die bij de „Berlin"-ramp gered waren, juffrouw Theile en juffrouw Gübler, heeft bezocht. Den dag na het bezoek noodigde de Prins de beide dames ten eten. Het genoemde Berlijnsche blad legt den Prins echter woorden in den mond, die wel niet door hem ge sproken zuflen zijn. Toen het gesprek een oogenblik niet erg vlotte, zou de Prins n.I. tegen zijn tafelge- noote gezegd hebben: „Nu komaan, juffrouw Theile, schreeuw nog maar eens zoo als ge geschreeuwd hebt, toen ik in den boot tot u kwam en u uit den mast haalde". Groote brand in Italië. Een groote brand vernielde de armenwijk te Com- macchio, in de Italiaansche provincie Ferrara b\j de Adriatische Zee. Tien personen kwamen bij de ramp om, terwijl zeer velen werden gewond. Ontploffing aan boord. Aan boord van de Italiaansche stoomboot „Monte negro" heeft, naar uit Konstantinopel gemeld wordt, een ontploffing plaats gehad, welke ontstond doordat een postpakket, geadresseerd aan de Duitsche post aldaar, viel. Het bleek n.I. dat deze postpakketten geen monsters zonder waarde waren, zooals op het adres stond, maar het gevaarlijke schietkatoen bevat ten. Op het adres was geen naam vermeld en men vermoedt dat op deze wijze ontplofbare stoffen voor revolutionnaire doeleinden werden binnengesmokkeld. Gewond werden o.a. een officier en twee ingenieurs van het schip, terwijl een matroos 63 stukken van leege patroonhulzen in zijn lichaam kreeg. Moeielijke oogenblikken op zee. Het stoomschip Fanny, varende van Santos in Brazilië naar Halifax werd dicht bij de plaats zijner bestemming door een hevigen storm overvallen en uiteengeslagen. Dc kapitein en verscheidene per sonen der bemanning verdronken of kwamen van honger en uitputting om. Slechts enkelen bleven in het leven, zonder dat echter hun noodsignalen werden opgemerkt. Had niet eindelijk ien stoomboot hen gezien, dan hadden ook de vier laatste matrozen het leven verloren. Zij konden thans nog levend aan wal gebracht worden. Graaf Pfickler onder curateele. De bekende graaf Pückler uit Klein-Tschirne een Jodenhater zonder weerga, die in Berlijn en elders herhaaldelijk tot buitensporigheden aanleiding gaf, dik wijls wegens opruiïng werd veroordeeld, en zich thans in een sanatorium te Miinchen bevindt, zal onder cura teele gesteld worden. De treinaanslag nabij Toulouse. In den nacht van 22 op 23 November werd er een aanval gedaan door tot heden onbekend gebleven bandieten op den exprestrein van Toulouse. Thans is een der aanvallers, Morin geheeten, met een ander persoon van slechten naam, die hem on derdak had verleend, te Parijs in hechtenis genomen. Een rattenverdrijversvereeniging. Tn Engeland is opgericht een vereeniging tot verdel ging van ratten. Zij zal haar campagne beginnen op' een eilandje in den mond van de Clyde, waar dat ge dierte in den laatsten tijd sterk vermeerderd is. Eenige leden vau Je vereeniging zijn er heen met cultures van schadelijke bacteriën. Het is blijkbaar een proefneming met een middel, dat elders al dikwijls toegepast maar niet zonder gevaar is voor de omwonende schen. De vereeniging zal ook een commissie instellen, die de bestrijdingsmiddelen van de ratten in Indië, Frank rijk, Duitschland en Denemarken zal onderzoeken. Een fonds voorou d-g edienden. Lord Roberts beijvert zich voor de oprichting van een fonds ten behoeve van oudgediende soldaten, die in Engeland vrijwel aan hun lot worden overgelaten. De Koning is er beschermheer over geworden en heeft is, men-

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 2