STADSNIEUWS. BUITENLAND. Prov. Staten van Noord-Holland. Uit Purmerend. Uit Krommenie. Uit Winkel. Van Texel. Gymnastiekfeest. De Galgate. Werkloosheid. Diefstal. Weer een Duitsche luchtballon. Inbraak. Vrachtverhooging bij S.S. De Velser pont. Een lage streek. Gemeente en wet. Tooneel en werkelijkheid. Landbouwarbeiders. De alcohol. Heidebrand. Het ijs. Verzoek om meer straf. Een deserteur. Het gemeentelijk slachthuis. Kaasdiefstal. Een collecte. Multatull-avond. Predikbeurten. werd gezorgd, dat de heeren geen ruggespraak konden houden. Het onderzoek heeft tot geen resultaat geleid. In een Woensdagavond gehouden vergadering is met algemeene stemmen een motie van afkeuring aange nomen en besloten zich met een adres tot de regeering te wenden. In den loop dezes jaars zullen de volgende heeren onafgebroken 25 jaar zitting hebben gehad in de Provinciale Staten van Noord-Holland mr. W. baron Röel voor Amsterdam (VI)H. J. Calkoen voor Edam en mr. Th. Heemskerk voor Weesp. (Hbl.) GEMENGD NIEUWS. Benoemd tot commies ter gemeente-secretarie te Wormerveer, de heer K. Kaan Jz., thans ambtenaar ter gemeente-secretarie alhier. Ook gisteravond werd de rust niet verstoord. Er waren zelfs betrekkelijk weinig nieuwsgierigen op de been, hoewel toch meer dan onder normale omstan digheden. Met het oog op de gevallen sneeuw had men nog wel hier of daar een verdwaalden sneeuwbal verwacht, doch ook deze bleef uit. De brand, waarvan gisterenavond melding werd ge maakt, heeft zich dank zij het optreden van de vrijwillige brandweer tot één perceel bepaald. Aanvankelijk liet het zich ernstig aanzien, daar de woning gelegen was in het meest dicht bebouwde gedeelte der gemeente (het Oosteinde) waar zeer veel woningen staan gedeeltelijk van hout en enkelen met rieten daken, bovendien in de onmiddellijke nabijheid van een petroleum-bergplaats van de Mij. „de Auto maat". Gelukkig was de wind niet sterk en konden (Ie aangrenzende perceelen gespaard blijven, niettegen staande de vonkenregen, die erop neerkwam, het ergste deed vreezen. Het perceel zelf, bewoond door zekeren Dijkman, is bijna geheel afgebrand. De brand is ontstaan door het omschoppen van een olielampje, door den bewoner, die bezig was op den zolder aardappelen uittezoeken. Gedeeltelijk wordt de schade door verzekering gedekt. Stoombooten- en postdiensten konden de laatste dagen geregeld plaats hebben, ook tusschen Texel en Vlieland. Nu de wind naar het oosten is geloopen, komt het ijs weer opzetten, en vreest men weer vertraging. Men meldt ons uit Amsterdam Uit het eere-comité voor het dit jaar in Amsterdam te houden feest van het Nederlandsch Gymnastiek- Verbond heeft zich een feestcommissie gevormd, die een meer werkzaam aandeel aan de voorbereiding van het bondsfeest zal nemen. Het feest hoeft plaats van 6 tot 9 Juni. De burgemeester van Amsterdam, mr. W. F. van Leeuwen, heeft het voorzitterschap van het eere-comité aanvaard, terwijl als voorzitter der feestcommissie op treedt prof. mr. D. Josephus Jitta, als secretaris kapt. G. Polvliet en als penningmeester notaris H. Wert- heim. De groote openbare uitvoering zal zijn den tweeden Pinksterdag, 8 Juni. Een der opvarenden van de Galgate, de viermaster, die met bestemming voor Cardiff even voorbij Lizzard door 't breken van haar tros van de haar slee- pende sleepboot werd gescheiden, vertelt .o a. de volgen de bijzonderheden in de „Rott. Ct." omtrent de reis: nadat tweemaal de tros gebroken was, is dé sleepboot weggegaan, daar zij nog maar voor 2 dagen steenko len aan boord had. De Galgate, die berekend is op eer. bemanning van 30 koppen, had slechts 12 man aan boord, onder wie 1 onbevaren gasten. Aan zeil bijzetten viel niet te denken. Door den feilen Oostenwind werd het schip in volle zee geblazen en dagen lang werd geen land en geen schip gezien. De opvarenden hebben het dien tijd zwaar gehad, heel zwaar, ofschoon bepaald levensgevaar niet heeft bestaan. Maar er was geen korreltje steenkool aan boord; en de 12 mannen hebben «zoolang zij op liet dek waren en daar moesten zij om beurten zijn en blij ven ontzaglijk geleden van de koude. Soms, om het maar iets warmer te krijgen drong men zich huiverend tegen elkander aan. Behalve de angst en de barre, barre koude gaf deze reis weinig reden tot klagen, be halve misschien dat er geen suiker en geen melk aai boord waren. Maar de koude was toch wel het ergste Op Oude-* jaarsdag is de Galgate nog gepraaid door de English man, die echter, daar er geen onmiddellijk gevaar be stond, geen hulp verleende er. er zich toe bepaalde, te belooven, te zullen rapporteeren, dat zij Gr.lgate had ge zien. Eindelijk werd Cardiff bereikt. Zelfs voor het fornuis van den kok was geen steen kool aanwezig. De man moest stoken met hout, wat bij de snerpende koude maar matig lukte. Dat fornuis was de eenige kachel aanboord. Het getal werklooze diamantbewerkers te Amster dam blijkt thans wel zoo wat zijn maximum te hebben bereikt. Althans de statistiek der werkloosheid, voor komend in het verschenen Weekblad van den A. N. D. B. wijst slechts eene geringe vermeerdering aan, vergeleken bij de vorige week. Het totaal klom n.l. van 4348 tot 4356. De bondsraad van den Alg. Ned. Diamantbewer- kersbond heeft in eene gisteravond gehouden besloten vergadering, op voorstel van het dagelijksch bestuur met 24 iegen 10 stemmen besloten een som van ten hoogste f 200,000 uit te trekken ter ondersteuning van de werklooze leden. De hoegrootheid van de uitkeeringen zal in eene Maandagavond te houden vergadering van den bondsraad worden vastgesteld,- maar thans kan reeds worden medegedeeld, dat men berekent aan de som drie maanden genoeg te hebben. Uit dit besluit blijkt, zegt de N. Ft. Ct. dat de leiders van den A. N. D. B dus ten slotte toch, hoewel tegen den zin van velen, gezwicht zijn voor den drang welke uit de rijen der leden op hen werd uitgeoefend. Eene bondsvergadering ter bespreking van den toestand of ter sanctioneering van dit besluit zal niet worden ge houden. Naar de Tel, verneemt, wordt bij de firma Asscher, wier fabriek in de Tolstraat ook tijdelijk gesloten was, weer door 90 man gewerkt, 't Is mogelijk, dat binnenkort dit aantal wordt uitgebreid. Op aansporing van een meesterknecht hebben zich te 's Gravenhage een kleine honderdtal werklieden verbonden om wekelijks een dubbeltje van hun loon af te staan. Voor die f 9 's weeks heeft nu een werk looze timmerman gelegenheid op een fabriek om van disponibel gestelde leege kisten en losse plankjes allerlei huishoudelijke artikelen te maken, stoven, tafeltjes, trapjes, enz. Als de winter voorbij is, worden al die gemaakte voorwerpen onder de contribueerende werklieden bij verlotiug verdeeld. -Aan het slot van een dwaze correspondentie, welke de Figaro uit Amsterdam ontving, heet het, dat in Den Haag de honden bij duizenden worden doodge slagen, om de uitgehongerde bevolking tot voedsel te strekken. Ruim 200 werkloozen, een ongekend groot aantal voor de gemeente te Delft, meldden zich bij de com missie aldaar, die tracht den heerschenden nood, als gevolg van werkloosheid, te 'enigen. Door enkele milde bijdragen daartoe in staat gesteld, ving de com missie haar arbeid reeds aan. Het gemeentebestuur stelde gratis een lokaal ter beschikking en op goede gronden mag worden verwacht, dat B. en W. den raad voorstellen zullen doen, om van gemeentewege financiëelen steun te verleenen. Een bewoner van den Stationsweg te Rotterdam deed heden op het politiebureau in de Pauwensteeg aldaar aangifte dat hem twee bankbiljetten, elk van f 300, uit zijn portefeuille zijn gestolen. Men schrijft uit Nederweert aan de L. K. Zaterdagnamiddag landde hier een luchtballon, komende uit het Zuid-Oosten. De passagiers waren vier Duitsche officieren. Zij lieten het gevaarte netjes inpakken en naar 't station Weert transporteeren, vanwaar ze de terug reis naar hun Heimat aannamen. In het bestelgoederenkantoor der Hollandsche Spoor te Haarlem is ingebroken. Verschillende kasten zijn geopend, uit een daarvan wordt een portemonnaie met geld vermist. De dieven hebben vervolgens ter ver zending gereed liggende pakketten geopend en daaruit ontvreemd sigaren, worst, chocolade en andere kleine artikelen. De juiste opgave daarvan is nog niet te doen. Door de politie te Aerdenliout zijn een zestal looddieven aangehouden in het bezit van ongeveer 200 kilo lood van de villa van den heer Enschede aldaar. De nieuwe vrachtsverhoogingingevoerd onder den naam „stationskosten", belooft de Staatsspoorweg maatschappij een aardig duitje op te brengen. Een berekening, gemaakt aan de hand van de sedert de invoering (October j.l.) gemaakte ontvangsten, geeft een jaaropbrengst aan van ongeveer f 400,000. Dat is dus bijna 500/0 van de zuivere winst over 1906. Als een sterk bewijs, hoe slecht de Velserpont dezer dagen voldeed, diene, dat toen Maandagavond de pont de aanlegplaats niet kon bereiken, het publiek over een plank moest loopen, om aan den vasten wal te komen. Voorzeker een gevaarlijk overgangsmiddel, te meer, waar het kanaal daar tor plaatse zeer diep is en slechts een misstap iemands leven zou kunnen beslissen. Thans gaat de pont weer vrij geregeld en kan zij als gewoonlijk weer aanleggen. Echter werken nog steeds de stoombooten, om het ijs van voor de aanlegplaatsen te verwijderen, terwijl ook de beambten met haken .bezig zijn, de groote schotsen weg te duwen. Te Almkerk is een lage streek uitgehaald. Den be jaarden schippersknecht van M. klopte men 's avonds uit z'n kooi om gezamenlijk wat te gaan drinken. Toen het geheele gezelschap dronken was, besloot menden schippersknecht in de mast te hijschen. Den man werd een touw om 't lijf geslagen, daarna in den mast geheschen. En om nu, bij die bittere koude, de maat hunner joviale daad vol te meten, hebben ze den on- gelukkigen man met putsen water natgegoten. 't Is verschrikkelijk, onmenschelijk, en een echt staaltje uit 't land der kannibalen. De schipper heeft van deze behandeling aangifte gedaan. De polilie is nu bezig, dit humaan gezelschap pp te sporen. Mishandeling. Vrouw L., nabij Aalsmeer verliet haar erf, om aan het kanaal een emmer water te scheppen. Toen zij tot haar buurvrouw zei„Dat lukt niet", werd deze over dit gezegde zóó boos, dat ze vrouw L. te lijf ging en haar o.a. een gevoeligen slag op het hoofd gaf. De mishandelde vervoegde zich met bebloed gt-laat en ontvelden arm bij den burgemeester om van het gebeurde proces-verbaal te doen opmaken. IJsverzending. Het ijs heeft velen uit den omtrek van IJmuiden werk gegeven. Voor de verzending van visch is zeer veel ijs noodig. Daarvoor wordt meestentijds Noorsch of machinaal ijs gebruikt. Wanneer evonwel de vijvers in de omgeving met een flinke korst zijn be dekt, wordt deze stuk gehakt, op boerenwagens ge laden en naar de ijskelders der vischhandelaren ge bracht, Een kar vol, doet dan dikwijls f 4 a f 5, wat veel goedkooper is dan een ton (1000 K.G.) van bovenge noemd ijs. Soms worden de vijvers al vóór den winter verpacht. Een oude instelling minder. Dezer dagen is te Bergen op Zoom opgeheven het oude Arbeidersgilde, dat daar van 1500 af moet hebben bestaan. Kwam er een schip in de haven binnen dan werd aan het Spuihuis de bengel geluid en kwamen van alle kanten de leden van genoemd gilde aanloopen om dit schip te lossen en de geloste goederen aan hun adres te bezergen. In de laatste jaren nam het ledental voortdurend af, ofschoon genoemde bengel tot voor korten tijd geluid werd, maar dit ook door andere sjouwerlieden werd gelost. Reeds lang had dit gilde dan ook zijn recht van bestaan verlorenmaar wel is het jammer dat de daaraan toebehoorende bekers, schilden, penningen en boeken niet bijtijds op het Stadhuis bij andere oud heden opgeborgen zijn, om nu in de te Bergen op Zoom welhaast in te richten Oudheidskamer een plaats te vinden en niet, zooals thans waarschijnlijk wel het geval zal zijn, verloren te gaan. De burgemeester van Rotterdam heeft in de eerste vergadering van den Raad in dit jaar een toespraak gehouden, waarin hij o. a. deed uitkomen dat de ver meerdering van den tijd gedurende welke de zitting van den Raad beslag legt op zijn leden en zijn bureau, niet nalaat eenige bezorgdheid te wekken. Vooral omdat de vrees niet denkbeeldig is, dat, waar het lidmaatschap zulk een offer in tijd gaat vragen, het al moeilijker zal worden hen, die midden in het bezige leven der praktijk staan, tot de aanvaarding van het ambt bereid te vinden, Spreker zocht de oorzaak van het verschijnsel niet bij den gemeenteraad maar bij de wet, welke medebrengt dat zelfs in de g ootste steden nagenoeg iedere be slissing genomen moet worden door eene groote en m het openbaar beraadslagende vergadering, die geen decentralisatie en geen splitsing van verantwoorde lijkheid en dus geen behoorlijke verdeeling van arbeid mogelijk maakt en die in 'het stuk van bestuur en bevoegdheid wel eens niet minder dan in het stuk der geldmiddelen eene belemmering zou kunnen blij ken voor de volle ontplooiing van een rijk en veel zijdig gemeentelijk leven. Het gebeurde op een dorpje in West-Friesland. De rederijkerskamer geeft een uitvoering in de kolf baan van het dorpscafé. Opgevoerd wordt „Offers" van ds. Schermerhorn. De spelenden deden hun best. Hevige emoties werden gewekt. Diep ontroerd zaten de eerst zoo lachende en vroolijk koutende boeren en boerinnetjes. Het was allen te machtig en de tranen moesten den vrijen loop hebben. Snikken werden niet meer onderdrukt. Het werd één der spelenden echter te machtig. Hen allen daar zoo te zien snikken en weenen Dat was te erg. Het was immers maar comedie-spul Begre pen ze dat dan niet En om de toehoorders weer tot de werkelijkheid terug te brengen, om hen de overtuiging te geven, dat die groote droefheid toch te erg was, rukte hij zich den baard van het aangezicht en de pruik van het hoofd, onder den uitroep Ik vertik het, ik speel niet langer, de menschen moeten veel te veel grienen die weenden en zoo snikten, ze moesten eindelijk weer lachen. Lachen om hem, die hen weer had teruggeplaatst met hun gedachten naar de plaats waar ze warennaar de kolfbaan van het kleine dorpje in West-Friesland. De bond van landbouwers, die in het vorige jaar, tijdens de werkstaking der veldarbeiders te Beerta, Finsterwold en Nieuw-Scheemda, is opgericht, wendt thans pogingen aan, een fonds te stichten, om daaruit de leden die later door werkstakingen worden ge schaad, financieeel tegemoet te komen. Dat het verbruik van sterken drank in Drente nog enorm is, kan blijken uit het feit, dat een kastelein te Erica aan een arbeider 10 L. jenever ver kocht. Bij 't weggaan vroeg de man den leverancier „Kan k nog wel wat krijgen, als 'k niet genoeg heb Hij vroeg dit, omdat natuurlijk alles „op de pof" werd gehaald. Te Elsloo woedde gisteren een hevige heidebrand. Toen de brand ontdekt werd had het vuur zich reeds aan alle kanten* medegedeeld. De brand besloeg een oppervlakte van circa 15 bunders grond, waarvan eenige ingezetenen aldaar eigenaar zijn. De oorzaak is onbekend. Hei lichterschip „Christina Jacoba", geladen met steenkolen en gesleept wordende van de Schie naar de Scheepmakershaven te Rotterdam, kreeg in het achterschip een gat, ten gevolge van het zware ijs. Het gat werd met stukken spek gestopt, maar eerst nadat reeds 5 voet water in het achterschip stond. Het is thans leeg gepompt. Te Kampen is de ijsbezetting nog steeds onveran derd, hoewel het reeds zoodanig in dikte afgenomen is, dat de passage te voet niet meer gewaagd is. De overtocht per pont geschiedt bij de stad en te Graf horst door sleuven in het Ganzediep en aan de Mand- jeswaard over de Goot. De postboot „Baron Rengers" heeft 31/2 uur werk gehad door het ijs te breken, om van hier buiten den Ketelmond te komen. De boot moot tot kort bij Urk zijn aangekomen en zal de post, wegens het vele ijs om dat eiland, per vlet door de Urkers worden afgehaald. Aan de maréchausseekazerne te Zuidhorn vroeg de arbeider Jurrien B., die geen vaste woonplaats meer had, op 12 Dec. om 'n aalmoes. Hij deed dit met het doel om van de straat te komen. Gisteren stond de man terecht te Groningen. Het O. M. vorderde 12 dagen hechtenis tegen beklaagde. Heb je nog wat te zeggen vroeg de president aan B. Deze krabde zich even verlegen achter 't oor, stond op en zei de Ja, meneer Wat dan Als 'k nu 12 dagen gezeten heb, wat moet ik dan dan ben 'k nog net zoo ver als nu Dus je wilt liever naar Veenhuizen Ja heel graag Toen gisteravond de aangekomen verpleegden uit den transportwagen te Veenhuizen stapten, kon men getuige zijn van een zeker niet alledaagsch schouw spel. Onder de aangebrachten bevond zich n.l. een landsverdediger, gekleed met kapotjas en zijne schoen zakjes in de hand. Deze man waarvan men zou den ken, dat hij wegens landlooperij werd opgepakt, bleek een deserteur te zijn. Na 16 maanden als zoodanig buiten de gestichten te zijn geweest, moest hij voor herhalingsoefeningen onder de wapenen komen. Daar hij gesignaleerd stond in het Politieblad, was zijn terugbrenging naar de gestichten slechts een kwestie van tijd. Een request om gratie werd afgewezen en zoo zag men hem, een flinken, jongen man, met een gunstig uiterlijk, in gezelschap van vele anderen terugkeeren. De heer D. E. Boeke, candidaat alhier, heeft het beroep aangenomen naar de Ned. Herv. Kerk te Eier- land (Texel). De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel maakt in St. Ct. no. 8 de voorwaarden bekend, waar onder voor de slachtbank bestemde, rechtstreeks per schip uit Groot-Brittannië en Ierland te Amsterdam of Rotterdam aangevoerde eenhoevige dieren, ter af making mogen gezonden worden naar het gemeentelijk slachthuis te Alkmaar. Men meldt ons dat handige dieven kans gezien hebben een 38 kazen van een groote partij afgezonden van hier, bestemd voor een stoomvaartmaatschappij te Amsterdam, te ontvreemden. J Eerst te Amsterdam werd het tekort ontdekt. Dinsdag a.s. zal vanwege hot Israëlitische Armbe stuur een openbare collecte worden gehouden langs de huizen der ingezetenen. Deze collecte keert jaarlijks terug en waar de nood dit jaar natuurlijk vooral niet minder is dan vroeger, spreekt het vanzelf, dat ruime bijdragen ten zeerste gewenscht zijn. Door het Vrije Tooneel was voor gisterenavond in de Harmonie aangekondigd een avond voor Multatuli- voordrachten door den Heer Hijman Croiset, Oud-leer ling der Tooneelschool en cxlid van den Tivoliscliouw- burg. De voorzitter, die met een welkom aan de vrij goed opgekomen toehoorders opende, meende dat een Multatuliavond gewoonlijk te duur was en dus wel bo ven het bereik van vele menschen lag. Door het stre ven der vereeniging was deze avond toch tot stand ge komen mede door welwillendheid van den spreker, wien hij hierbij introduceerde en toewenschte, dat hij zijn ge hoor mocht doen genieten van, wat voor velen hunner te voren, nog' onbereikbaar scheen. Spreker gaf iets vooraf omtrent de levensgeschiedenis van Multatuli - Douwes Dekker wees op zijn streven cm den onge- oorloofden toestand in Indië te verbeteren, herinnerde aan den indruk, dien zijn Max Havelaar te weeg bracht en nam de vrijheid, zoo noodig hier en daar iets toe te lichten of te verduidelijken. Daarna gaf hij voor 't meerendeel meesterlijk zijn voorgenomen programma: ,,de toespraak tot de Hoofden van Lebak het gebed van den Onwetende, de samenspraak tusschen Louise en de Koningin-Moeder uit de Vorstenschool en Brand in de mijn van Ada Negri." De verschillende personen na te bootsen zal den spreker zeker moeite gegeven hebben, vooral de drie vrouwenpartijen, Koningin-Moe der, Louise en Walcourt. Na de pauze meende spreker ter afwisseling met den ernst der eerste afdeeling van Multatuli ook iets met humor te moeten geven, én het Salieavondje bij juf frouw Pieterse, was daartoe zeker gelukkig gekozen. De voorstelling van meester Pennewip, juffrouw Pie terse, haar zoon en de andere dames uit het gezelschap, was levendig en de verschillende scènes werden zoo voorgedragen, dat het gehoor met het geheel meeleefde en de spreker soms even moest wachten om het onbe dwingbaar lachen van dc bezoekers. Een dankbaar ap plaus loonde den spreker en getuigde zeker van voor velen ongekend genot. 12 Januari 1908. Groote Kerk, 10 uur, Ds. Verwaal, bediening v. h. II. Avondmaal. Kapel, 10 uur, Ds. van Leeuwen, Avond 6 uur, Ds, Guldenarm. Dankzegging na het H. Avondmaal. Woensdagavond 6 uur, Ds. Postma, pred. te Voorburg. Feestelijke herdenking van het 50-jarig bestaan der Jongelings-vereeniging „Zachëus." Evang.-Luth. Kerk, 10l/2 uur, Geen dienst. Doopsgezinde Kerk, IOI/2 uur, Ds. Glasz. 1 uur, I Godsdienstoefening voor jongelieden. Rem.-Geref. Kerk, 10t/2 uur, Ds. de Regt. Gereform. Kerk, 110 uur, Ds. Wechgelaer, avond 6 uur, Ds. Wechgelaer, Catech. Zond. 31. Chr. Ger. Gem. Gebouw „Rehoboth", Koningsweg. Voormiddag 10 uur en 's avonds 6 uur godsdienst- I oefening. Dinsdag 14 Januari 's avonds 71 /2 uur Ds. Oosterhuis van Broek op Langendijk. Gebouw Waakt en Bidt, Laat, Zondagmiddag van 31/25 uur, Vergadering van de Christel. Jongelings- vereeniging „Zacheus", voor jongelingen boven 16 jaar. Zondagmiddag 51 /27 uur Vergadering van de Christel. Knapenvereeniging „Timotheüs", voor knapen van 1216 jaar. Hersteld Apostolische Gemeente, Schoolstraat, no. 6. Voorm. 10 uur en avond 5 uur en Donderdagavond 8 uur godsdienstoefening. Hervormde Gemeente "te Oudorp, voormiddag 10 uur, geen dienst, wegens vacature. Herv. Gem. te Bergen, 10 uur, Ds. J. M. Natzijl. Herv. Gem. te Stompetoren, 9l/2 uur, Ds. Werner. „Frlso." Gisterenavond werd op de bovenzaal van „d e G r a a n li ande 1" over het wel of wee van „Friso" I beschikt. Het grootste gedeelte van het bestuur had n. 1. be- I dankt en nu hadden enkele leden eene oproeping ge- I daan om pogingen te doen dit gezelschap in stand te houden. Aan deze oproeping hadden van de tegen woordige 54 leden een 16-tal voldaan, waaronder een 5-tal vrouwelijke. Na een inleidend woord van den heer v. d. Aa, zette I de afgetreden voorzitter het standpunt uiteen, waarom I hij en anderen hadden bedankt. Er was bij deledenblijk- I baar geen voldoende ambitie voor de gewone maande- lijksche bijeenkomsten, daarom vond hij het beter om in het vervolg bij inteekening een of twee openbare bijeenkomsten te houden. Mocht echter een nieuw bestuur zich nogmaals de moeite willen getroosten het roer in handen te nemen, hij zou als gewoon-lid gaarne trachten dt vergaderin gen te animeeren. De vergaderden eensgezind om „Friso" in stand te houden, kozen achtereenvolgens bij acclamatie tot voorzitter de heer v. d. Po 1, tot secretaris, de heer W ij m e n g a tot commissaris de heer Parma tot 2e secrt.-pennm. de heer v. d. M e u 1 e n en tot vice-pre sident de heer Wagenaar, die allen zonder beden king doze functies op zich namen ('t ging van een l«i- ën dakje!) terwijl de aangebleven bestuursleden, de heer v. d. A a als pennm. en de heer de V r i e s als comm. bleven gehandhaafd. Aan den heer v. d. A a werd een woord van hulde gebracht voor de moeite die hij zich had getroost om in deze benarde dagen voor Frisio een oogje in 't zeil te houden. Hierna werd besloten om op Zondag 16 Febr. eene feestavond te houden en daartoe als voordragers uit te noodigen een of twee Friesche declamatoren. Aan het Bestuur werd overgelaten om, zoo het dit noodig achtte, ook nog voor dien tijd eene gewone ver gadering uit te schrijven. De aanwezigen beloofden trouwe opkomst. Hierna werd het Friesche Volkslied en eenige ande re liedjes gezongen, waarna de vergadering met een „tot weerziens" door den voorzitter werd gesloten. Over de nieuwe groepeering van de mogendheden onder leiding van Engeland schrijft het Berliner Tageblatt een belangrijk hoofdartikel. Zonder in de geheimen van de diplomatie te willen dringen, als de diplomatie ten minste hier iets ge heim te houden heeft, kan men beweren, dat een toenadering van de mogendheden, die er buiten zijn gebleven, de Vereenigde Staten, Chinaen Duitschland, uit kracht van nood zakelijkheid tot stand moet komen. De reis van den Franschen minister van buiten- landsche zaken Pichon naar Madrid, staat in ve band met Marokko, maar zeker ook met de Engelsch-Fransch- Spaansche overeenkomst, welke nog niet tot het slui ten van een verdrag met inhoud heeft geleid. Tijdens deze reis wordt gemeld, dat koning Alfonso Mexico wil bezoeken. Dit is een duidelijke aanwijzing, dat koning Alfonso, de leerling van koning Eduard zijn intrede in de wereldpolitiek gaat doen, ook al blijft de reis achterwege. Het is een stoute zet op het diplomatieke schaakbord. Maar men zal te Was hington begrijpen tegen wien deze zet bedoeld is. Reeds eerder traden Engeland, Spanje en Frankrjjk vereenigd in Mexico op, maar thans heerscht er niet meer anarchie, thans is het een bloeiend en geordend gebied. In de eerste plaats wil men den invloed van de Vereenigde Staten op het Latijnsche Amerika, dus ook op Mexico, fnuiken.

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 2