STADSNIEUWS. Club de Bienfaisance. GEMENGD NIEUWS. Uit Bergen. Uit Warmenhulzen. Uit Schagen. Uit Heerhugowaard. Uit Krommenie. Uit Winkel. Uit Heiloo. Verbinding met Terschelling en Vlieland. Lijk opgehaald. Schip gestrand. Oplichting. Vrees voor Inbrekers. De honderdste 1 Vouwbeenen. Stedelijke tentoonstelling van postduiven. „Waakt en Bidt". Laatste Berichten RECHTZAAK CLUB 1)E BIENFAISANCE. verschijnsel ia in deze crisis. Merkwaardig, want er blijkt uit, welk een zenuwachtigheid de mogelijkheid van een nieuw Kuyper-regime bij velen wekt, met welk een visionnairen schrik zoo'n nieuw ministerie- Kuyper wordt bedacht bij vele, waarlijk niet politiek getinte geesten. Enkele opmerkingen slechts tot kalmeering van deze spokenzieners. Zeker, een ministerie-Kuyper, en in elk geval een minister Kuyper, behoort tot de mogelijkheden van het politieke oogenblik. Tot de waarschijnlijkheden onzes inziens echter niet. Ten eerste zou dr. Kuyper particuliere redenen kunnen hebben om thans-geen portefeuille te begeeren. Ten tweede lijkt ons het optreden van dr. Kuyper als minister, na een' crisis aan wier ontstaan hij part noch deel gehad heeft, niet te liggen in de constitu- tioneele lijn. En ten derde zou het opnemen van dr. Kuyper in een Kabinet ongetwijfeld de oplossing van de crisis bemoeileken. Er zijn personen, in de Kamer zoowel als daarbuiten, die gaarne een Ministerie-Heemskerk zouden steunen doch niet een Ministerie-Kuyper of eenig Kabinet met dr. Kuyper er in. Voor de libe ralen ware een optreden van dr. Kuyper als minister een „politiek fortuintje." Ziedaar waarom wij een ministerschap van dr. Kuyper thans als niet veel meer beschouwen dan als een spooksel. Vóór wij den ministerieelen Kuypergeest gemateri aliseerd zien, gelooven wij er niet aan. RECHTZAKEN. Het belangrijkste van de zitting van gisteren was wel het voorlezen van het verhoor van btkl. Thornton voor den reehter-comniissaris. Beklaagde heeft .een vol ledige bekentenis afgelegd. Hij gaf op in 1905 in Lis sabon in kennis te zijn gekomen met PoLtzer, die toen in tamelijk behoeftige omstandigheden verkeerde. Later was hij met hem naar Amsterdam getrokken naar het speelhuis in de Vondelstraat,'door Rousseeuw gehou den. Hij, Politzer en zekere Damboroff hadden vervol gens de bank van Rousseeuw overgenomen, en een con tract was hiervan opgemaakt. In 1905 was Rousseeuw voor goed uitgekocht voor 25.000 francs. De heer Bamboroff had later zijn aandeel in de bank voor (11.000 francs overgedragen aan hem Thornton; de helft zou Politzer hem weer teruggeven, doch dit was nim mer geschied. Do hoogste winst, door de bank in een maand gemaakt, had bedragen 27.000de gemiddelde winst per maand was 12.000, en in October 1905 had de winst, na aftrek van alle onkosten, bedragen 9493.55. Gistermorgen 11 uur hield de Raad dezer gemeente zijne eerste vergadering in dit jaar. Alle leden waren tegenwoordig, uitgezonderd de heer Veenhuijsen die te kennen had gegeven wegens ongesteldheid verhinderd te zijn. De notulen der vorige vergadering werden voorgelezen en goedgekeurd. Mededeeling werd gedaan lo. dat de gem. begrooting, dienst 1908, goedgekeurd van Ged. Staten dezer provincie is terugontvangen; 2o. dat de tolheffing bij Kon. besluit tot 1 Januaii 1915 is goedgekeurd en tot dit tijdstip aan P. Schoen is verpacht. Van laatstgenoemde was ingekomen eeD schrijven, houdende dankbetuiging voor de pacht tot het hiervoren genoemd tijdstip en voor bet hem gege ven recht tot opzegging; 3o. van de op 31 December 1. 1. gehouden verificatie van de kas van den gemeente-ontvanger. Aan kasgeld was aanwezig 656.271/2; 4o. dat, in combinatie met het polderbestuur, 8000 straat.steen en zijn aangekocht, waarvan reeds een ge deelte bij de Koedlj kervlo tb rug en bij het Berger tolhek is gelost. Het gedeelte zandgrond langs den kerkmuur in de Raadhuisstraat zal behard worden en voor het af voeren van het regenwater bij den barbier Duits zul len maatregelen genomen worden. 5o. dat de vier nieuwe lantaarns eindelijk zijn aange komen (deze werden reeds geruimen tijd geleden be steld) en dat plaatsing op de reeds aangewezen punten binnen enkele dagen zal geschieden. Ook de halte van de tram op het Oostdorp zal dus weldra verlicht wor den. Tevens zal het gemeentebestuur de H. IJ. Sp. Mij. trachten te bewegen bij deze halte een abri te- plaatsen, wat met het oog op de aldaar wachtende rei zigers zeer wensehelijk wordt geacht; 6o. dat van de hand van den heer Iluizinga eene tec- kening van een urinoir ingekomen, te plaatsen bij de school. Bij eene inrichting volgens deze teekening zullen de koeten ongeveer 275 bedragen. Dit wordt le duur gevonden. Na eenige bespreking wordt beslo ten het urinoir volgens de teekening te laten maken, doch de omlijsting van hardsteen en een vloer van te gels te doen'vervallen, waardoor de inrichting minder kostbaar wordt. De heer Baltus verwacht dat het een vuile boel zal worden en zou de waterleiding hierop wil len aansluiten, ten einde het verspreiden van stank zooveel mogelijk te voorkomen. De voorzitter ant woordt hierop dat dit niet goedkoop is en zou het daai- om beter achten het urinoir wekelijks te doen schoon maken en hiervoor een bedrag van 5 per jaar be schikbaar te stellen. Dienovereenkomstig wordt beslo ten 7o. dat de ligger der wegen in deze gemeente door Oed. Staten behoudens eene wijziging, is vastgesteld. Omtrent den eigendom van den Bergerweg is door dit college uitgemaakt dat deze aan de Bergermeer be hoort 8o. dat overeenkomstig een indertijd door den Raad genomen besluit, een nieuw parterrerek is aangekocht en dat dit aan de gymnastiekvereeniging „Kracht en Vlugheid" alhier tot wederopzeggens in bruikleen zal worden afgestaan 9o. dat de onderwijzer P. van Hoorn over 1908 geen aanspraak meer kan doen gelden op eene tegemoetko ming in de huishuur, als zijnde alsdan weduwnaar zon der inwonende minderjarige kinderen. Besloten wordt de verordening tot regeling der jaarwedden der onder wijzers in deze gemeente zoodanig te wijzigen, dat de heer van Hoorn hierdoor finantiëel geen schade lijdt. Hierna werd in behandeling genomen een door Bui- gemeester en Wethouders, na gehouden beraadslaging met het Bestuur van het vrijwillig brandweercorps al hier, ontworpen verordening tot reorganisatie van de brandweer. De beer Baltus vond het gewenscht de boe tebepaling niet toe te passen ten aanzien van hen, die wegens ziekte verhinderd zijn bij oefeningen of brand werkdadig op te treden. Na eenige bespreking werd deze verordening vastgesteld, onder opmeiking dat dc brandweerlieden overeenkomstig de ongevallenwet ver zekeringspliehtig zijn. Een stratenplan te Bergen aan Zee werd goedgu keurd. Hierna volgde eene bespreking aangaande het vaststellen, overeenkomstig de Woningwet, van een plan van uitbreiding, hetwelk voor de gemeente ver plichtend wordt, daar de bevolking in de laatste 5 jr ren met meer dan */5 gedeelte is toegenomen. Beslo ten wordt de reeds ontworpen straten op het terrein van dc Binnenl. Exploit. Mij. nabij het station, op z. g. Beemsterkrocht, alsmede die in de duinen te Be- gen aan Zee, hierin op te nemen en met een geschikc persoon eene regeling te treffen omtrent het in gereec. - heidbrengen van dit plan. De éénjarige verhuring der dijken en wegen aan de gemeente toebehooren.de, werd bepaald op 3 Februari e. k. Besloten werd bij eventueele beharding van enkele wegen in het Oudburg, eene verhoogde bijdrage var gemeentewege aan het Polderbestpur te vtrleenen in de jaarlijksche kosten van onderhoud. Ten slotte werden nog eenige onderwerpen besproken alsvestiging van een hulptelefoonkantoor, rioleering, het eventueel invoeren van rioolbelasting, verbreeding van den straatweg tusschen den schilder Weijers en den lu\ Natteweg en het vast aanstellen van een bouwop- zichter. Bij de rondvraag verklaarde de heer Baltus dat hij het jammer vindt dat verschillende boomen, om welke reden dan ook, worden uitgerooid en verwijderd. De voorzitter zeide, dat hij reeds plannen beraamd heeft om op verschillende plaatsen weder- boomen te planten. De ijsclub alhier is weder aangesloten bij den ijs bond Hollands Noorderkwartier en op verzoek inge deeld bij het district Schagen. Als nu nog te Kalver- dijk een ijsclub wordt opgericht, is alle ijs in het district Schagen onder beheer van den grooten bond. De heer Merz te Schegen zal daartoe een poging aan wenden. Bjj gelegenheid van haar 25-jnrig jubileum als too- neelspeelster zal mevr. Julia van Lier—Cuiper bij haar rondgang door het land als jubilaresse onze ge meente niet vergeten. Den 18 Februari zal zij in hei N.-H. koffiehuis alhier optreden in een harer succes- rollen. Uit St. Pancras. Aan 45 min of meer behoeftige gezinnen te St. Pancras, werd door armvoogden eene extra uitdeeling gehouden. Er werd uitgedeeld pl.m. 1800 pond meel, terwijl elk gezin bovendien ontving voor f 2.50 aan brandstoffen. De heer D. Appel werd herkozen tot voorzitter van banne en polder Veenhuizen, de heer J. de Boer tot hoofdingeland. Het perscomité der stakers heeft de volgende mede deeling uitgegeven „Verschillende bladen melden, in verband met de ongeregeldheden in Krommenie, dat stakers en uitge stotenen met steenen hadden gegooid. Wij moeten hiertegen met kracht opkomen, daar niet één der stakers noch uitgoilotenen zich hieraan heeft schuldig gemaakt, Tevens wordt gemeld, dat, toen Binnendijk zich beklaagde bij den burgemeester, deze hem „voldoende bescheid gaf." Opdat hieruit geen verkeerde conclusies getrokken worden, diene, dat de burgemeester, de heer Mossel zich zeer grof met vloeken en scheldwoorden tegen B. en anderen uitliet, waartegen B. dan ook protes teerde, Indien dit „voldoende bescheid" is, welnu waardig is dit zeker niet. Van andere zijde wordt gemeld, dat het uit- en aangaan der fabriek thans zoo kalm in zijn werk gaat dat niemand zou vermoeden, dat er eene werkstaking was, als niet een groote politiemacht langs de straat op iets bijzonders wees. In het geheel zijn er nu 89 stakers en uitgestotenen, lil. 38 uit de afdeeling druk kerij, 29 meisjes en 22 blikslagers. Zaterdag komen er nog 2 ontslagen lakkers bij, die niet wilden gaan werken in de drukkerij. Van 28 Dec. tot 7 Jan. werd aan steun ontvangen f 834.35, totaal f 2317.10. Op 1 Jan. werd aan steun uitgekeerd f 565.80. Maandag zullen er wederom een 20tal meisjes, die onlangs tot staking besloten, aangenomen worden. Daardoor zal haar aantal tot ongeveer 80 klimmen. Pogingen, om de blikslagers tot staking over te halen, moeten mislukt zijn. Met groote meerderheid werd besloten niet te staken. Loop der bevolking in 1907. Bij-den aanvang was het zielental 809 m. en 769 v. totaal 1598. Er vestigden zich 76 m. en 72 v. en er werden geboren 11 m. en 14 v. In den loop van het jaar vertrokken 89 m. en 100 v. en stierven er 11 m. en 14 v., zoodat het zielental op 31 December 1907 heeft bedragen 796 m. en 774 v., totaal 1570. Levenloos aangegeven 1. Voltrokken huwelijken 16. Loop der bevolking. In 1907 zijn alhier geboren 35 jongens en 15 meisjes, te zamen 50 kinderen, 1 meisje werd alhier geboren uit, elders woonachtige ouders. Als levenloos aangegeven werden ingeschreven 1 meisje. Overleden zijn 5 ongehuwde mannen en 4 ongehuwde vrouwen, 9 gehuwde mannen c-n 4 gehuwde vrouwen, 2 weduwnaars en weduwen, tot. 16 mannen en 12 vrou wen of te zamen 28 personen, 1 man en 1 vrouw zijn alhier overleden die elders hun woonplaats hadden. Het getal huwelijken bedroeg 23, te weten 21 tus schen jongmans en jongedocliters, 2 tusschen weduw naars en jongedochters. De bevolking die op 31 December 1906, 1038 manneu en 1114 vrouwen, totaal 2152 personen bedroeg, ver meerderde door geboorte en vestiging in de gemeente met 170 mannen en 151 vrouwen,- terwijl zij vermin derde door overlijden en vertrek uit de gemeente met 103 mannen en 142 vrouwen, zoodat zij op 31 Decem ber 1907 bestond uit 1105 mannen en 1123 vrouwen to taal 2228 personen. De geboorte bedroeg 1 op 44, er stierven 1 op 77. De geboorte bedroeg 2.27%, de sterfte 1,3 van de bevolking. In eene op West-Terschelling gehouden vergadering werd een motie aangenomen, waarin, na de overweging, dat aan den overtocht, zooals deze sinds 2 Januari met de sleepboot Voorwaarts als reserveboot geschiedde met levensgevaar en groot ongerief gepaard ging, het in leggen van eene meer geschikt en betrouwbare reser veboot wordt verzocht. Deze motie, met een groot getal handteekeningen voorzien, zal gericht worden aan den heer Bosman, te Alkmaar, aan den Minister van Waterstaat, aan Go- dep. Staten van Noord-Holland en aan den Raad der gemeente Terschelling. De «heust met de „Minister Krans" is thans weer Volledig hervat. Ook is er thans een grootere motor boot met zeilkrncht in de vaart, welke een aanzienlijke verbetering heeft gebracht in de communicatie vaa Vlieland met het vasteland. Sedert een paar dagen werd te Ouderkerk a/d Amstel vermist de heer H. de Groot, die op schaatsen ver moedelijk naar Amsterdam was gegaan, yanmorgen is hij Halfweg 't, Kalfje zijn lijk uit de vaargeul in den Amstel opgehaald. Aan den rechtervoet had liij nog een schaats. Aan een portefeuille die hij in den zak had, werd hij herkend. Op een boerenwagen is zijn stoffelijk overschot naar Ouderkerk gebracht. ,.V. v. N." Nader meldt men uit Brouwershaven Het stoomschip, dat zich in ontredderden toestand hij Wester-Schouwen bevindt, is niet aan den grond gevaren, doch ligt met schade aan de machine, te drijven. Reddingsbooten keerden terug. Een sleepboot bleef in de nabijheid, om, zoo eigen middelen ontoe reikend blijken, of niet te herstellen zijn, hulp te bieden. De winkelier in damesartikelen H. O., wonende op de Hoogstraat te Rotterdam, heeft bij de politie aan gifte gedaan, dat hij in zijn winkel bezoek heeft gehad van twee vrouwen, naar schatting 28 en 40 jaar oud. die bij hem japonstoffen kochten tot een bedrag van f 25. Een en ander moest bezorgd worden in de Witte de Withstraat no. 22, een huisnommer dat daar niet bestaat, zooals den man bleek, die uitgezonden werd om de goederen afteleveren. Maar bovendien miste de winkelier na het vertrek der vrouwen twee coupons japonstof en hij vernam van andere winkeliers, die ook van beide vrouwen een bezoek mochten ontvangen, dat zij eveneens na hun vertrek verschillende voor werpen kwijt waren. Een heer, voorzien van een wapen, was in zijn tuin geslopen, waar liij meende een inbreker te hebben gezien. Maar onverwachts werd hij bij zijn kraag gegrepen, het wapen hem ontnomen, en een stevige kerel ver raste hem met de vraag, wat hij bij nacht en ontij in andermans tuin had uit te voeren. „Maar het is mijn eigen tuin antwoordde sidderend de eigenaar. „Jou tuin? Zeg 'r 's, verkoop die praatjes aan 'n ander. Hoe heet je De geachte ingezetene noemde zijn naam, maar de nachtelijke aanrander was allesbehalve overtuigd. Meneer werd door den tuin naar de woning, z'n eigen woning gebrachtmevrouw, de meid en de andere huisgenooten kwamen er aan te pas, en er hielp nu geen verder verdenken aan de identiteit van den ge- grepene stond vast. Toen evenwel was de beurt aan meneer. „Maar wat doe jij hier in mijn tuin, en wie ben je „Een particuliere nachtwaker." „Maar hoe kom je dan hier „Met den sleutel, meneer. Ik sta hier al acht dagen 's nachts op post, om uw huis van achter te bewaken..." Den bewaker was opgedragen het huis van een paar dames in de buurt aan den achterkant te be waken. Op het nummer afgaande, was hij de tuinen langs gegaan, enhad toevallig den verkeerden ge nomen. Door een tweede toeval paste de sleutel ook op dien tuin. De voorzichtige dames hadden die acht nachten buitengewoon gerust geslapen. Dit is gebeurd te 's Gravenhage. Iets dergelijks heeft zich voorgedaan in Amsterdam. Een jongmensch 's avonds thuiskomende, vermoedde onraad, wijl hij onder een deur een lichtstreep bemerkte en er in de kamer een brandkast stond. Hij riep een politieagent op straat aan en legde dezen uit, wat er aan de hand was, de voordeur werd gesloten, opdat 3e heeren inbrekers bij een eventueele poging om te vluchten zich den pas zouden zien afgesneden toen drukte de agent zijn helm vaster op zijn hoofd, greep zijn degenstok en met de onbeschrijfelijke gelaatsuitdruk king v an een agent, die tot zich zelf zegt „nou zullen we ze 'ns even opende hij de kamerdeur. Het gaslicht gonsde en verlichtte de kamer tot in de verste hoeken. Alles was stil. De brandkast stond op haar plaats onaangeroerd. Onder de canapé niemand achter de gordijnen niemand. De tuin deuren goed gesloten. Een stilte, die aan alles, behalve aan misdaad denken deed. En toen kwam het uitde dienstbode, die het laatst zich ter ruste had begeven, had vergeten het gaslicht uit te draaien. De agent af, het licht uit en het jongmensch naar zijn slaapkamer. En hij droomde waarschijnlijk van inbrekers. Als nieuwe afdeeling heeft zich bij den Ijsbond Hollands Noorderkwartier aangesloten de ijsclub te Halfweg. Dit is de honderdste afdeeling van den Bond. Een meneer, in een winkel van schrijfbenoodigd- heden, tot een der winkelj uffrouwen Juffrouw, heeft u vouwbeenen? De juffrouw krijgt een kleur en loopt verlegen den winkel uit, waarop met toornig gezicht de patroon ver schijnt, die den argeloozeu meneer toevoegt: Als u impertinenties tegen de winkeljuffrouwen wilt begaan, dan moet u hier niet wezen, meneer, 't Is hier een fatsoenlijke zaak. De juffrouw d'r beenen gaan u niets aan. Wanneer de meneer in het vervolg een vouwbeen moet koopen, zal hij zich wel wachten te beginnen met: Juffrouw heeft u vouwbeenen? Vad. Hollandsche Maatschappij van Landbouw. In eene bestuursvergadering van de afd. Alkmaar van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, welke op Vrijdag 10 Januari werd gehouden in bet café Cen tral lahier, werd tot voorzitter benoemd de heer D. J. Oovers van Alkmaar in de plaats van jhr. P. van Fo- reest, die als zoodanig is afgetreden. De heer A. J. I'eeck, burgemeester van Schoorl, werd tot vice-voor- zitter benoemd. De heeren D. J. Oovers en A. Nobel werden afge vaardigd naar eene lezing over laudbouwongevallen- verzekering, die de heer Teunissen vanwege de afd. Schermer te Stompetoren denkt te houden. Een brandje. Bij den herbergier J. de Boorder aan den omval ontstond gisterenavond een kleine binnenbrand door het vallen van een lampje op den zolder. De buren wisten tijdig de vlammen te blussehen, zoodat grooter onheil werd voorkomen. Aanbesteding. De levering van een waggon anthracietkolen (Pauline Nuss 2) van 10.000 K.G., ten behoeve van het stad huis, is bij inschrijving opgedragen aan den heer D. Visser, laagsten inschrijver, alhier, voor de som van f 174 franco te leveren in de bergplaats. Carmen. 't Is al eenigen tijd geleden, dat hier ter stede een opera werd gegeven. Zooals men weet heeft de heer de Lange uit de „Harmonie" een operagezelschap geëngageerd met volledig koor en orchest onder lei ding van den heer C. Dokkum, dat op Woensdag 22 Januari „Carmen" zal opvoeren. Het is te hopen, dat een talrijk publiek van deze gelegenheid gebruik zal maken om „Carmen" te gaan zien. Morgen zal er een tentoonstelling van postduiven, Oebehoorende aan stadgenooten, worden gehouden door de postduivenvereniging „Alcmaria Victrix" en wel in het lokaal van den heer C. vanTwisk, ged. Nieuwesloot. Het programma bevat 79 nummers, verdeeld in 15 klassen, n.l. le klasseblauwkrasdoffers 10 nummers2e kl. blauwkrasduiven 9 id.Se kl. blauwe doffers 7 id. 4e kl. blauwe duiven 6 id.5e kl. vale doffers 3 id. 6e kl. vale duiven 3 id.7e kl. bonte doffers 7 id. 8e kl. bonte duiven 7 id.9e kl. niet ingezonden 10e kl. zwarte duiven 3 id.; lie kl. rood en rood kr as- doffers 7 id.12e kl. rood en roodkrasduiven 7 id. 18e kl. niet genoemde kleurendoffers 1 id.14e kl. niet genoemde kleurenduiven 3 id.15e kl. jonge duiven, geringd 1907, 6 id. De Anti-Revolutionnaire Propagandadub„Groen van Prinsterer" hield gisterenavond een openbare bij eenkomst zonder debat. Als spreker trad op: Ds. J. O. Klomp, met het onderwerpbet Koningschap van J e- zus. Vooraf werd gezongen Ps. 89:8 en gebeden. Ieder opmerkzaam christen en belijder, zou, aldus be gon de spreker met hem hebben opgemerkt, dat de Godserkenning in de laatste eeuw veel was geweken uit het volk, ja zelfs uit de kerk. De oorzaken waren vooreerst de zonde in ons halt., ten twe<>de de uitvindingen en beheersching der na tuurkrachten waarbij men den Gods des levens voorbij zag. Deze inzinking in t gevoel van diepe afhanke lijkheid had spreker aanleiding gegeven tot de keuze van het onderwerp. Een en ander zou niet wetenschap pelijk worden bewezen maar wel practiseh toegepast, om den belijders van de leer van Christus te overtui gen: Hij moet Koning zijn in mijn hart, huis, huisge zin, ja overal. In den aanvang der geschiedenis moest de mensch eerst aan den vorst der duisternis onderworpen zijn en werd hem beloofd dat er een Koning zou komen dit hem uit die macht zou verlossen. Dit den bijbel zou ieder belijder weten dat dit reeds aan Abraham was ge zegd, terwijl aan David's nakomelingschap den Chris tus of gezalfde voorspeld werd. In Israël heerschte dan ook de Theocratie en was de Koning uitvoerder der bevelen Gods. In 't nieuwe terstament heeft Jezus o. m. van zich zelve getuigdMij is gegeven alle macht in den He mel en op de Aarde, hiermede bedoelende natuurlijk het recht tot gebieden en de Apostelen waren als Hij doorgegaan getuigende dat alle dingen aan Hem on derworpen zijn. De gemeente van Christus, zeide spr„ heeft dat Koningschap steeds beleden; maar ook in de belijdende kringen is dat Koningschap toch meer en meer op den achtergrond geraakt, 't Is wel spreken roemen en zingen daarvan, maar 't blijft vaak bij woorden alleen, zoo iets heeft spr. bij zich zeiven vaak ontdekt, hij mag dit dus zeker ook bij anderen veron derstellen. Jezus Koningschap zal heerschen over alle rijken der aarde en alle Koningen zullen hem onderworpen zijn. Spr. herinnerde aan 't Rijk van Alexander den Groote en het Romeinsche Keizerrijk, en vroeg in dit verband wat beteekenen deze in vergelijking met bet Rijk van Christus. Hij is nog de Koning, die zijn rijk nog steeds verdedigt tegen de macht der duisternis en de strijd der Christelijke kerk is een strijd om dat Koningschap van Jezus. Thans openbaart zich, vooral in den laatsten tijd meer waakzaamheid voor Zijn rijk. In den treurigen tijd van de Fransche revolutie die de macht van 't volk boven dien van God plaatste, waren, zooals spr. herin nerde enkele mannen als Bilderdijk, da Coste, Groen van Prinsterer en anderen, die edeler waren, bovenal omdat zij nog den knie bogen voor den Heere. De eerste weigerde den nieuwen eed af te leggen, da Costa slingerde zijn woord tegen den geest dier eeuw en de laatste heeft steeds zijn partij gekozen in weerwil van veel verdriet en lijden daardoor berokkend. De laatste heeft het gelukkig nog beleefd dat een waar dig opvolger is gekomen in Dr. A. Kuiper, en door wiens toedoen nu over de geheele slaglinie waakzaam heid is gekomen en werking op alle takken. De eigenlijke vraag, betoogde spreker vervolgens, moet zijn: is Jezus Koning in mijn hart? Niet hot uitwendig roepen, maar het innerlijk zijn maakt ons rechte onderdanen van den Koning. Maar dan ook rust op ons de plicht de Koningschap uit te breiden op ons huisgezin, onze omgeving in gemeente, provin cie en rijksbestuur. Vooral herinnert spr. aan de plicht tegenover de kin deren, aan hen vooral mag de voortdurende weten schap van liet Koninkrijk van Cristus niet worden ont houden, door ze te zenden naar de openbare school, die door de onthouding negatief werkt zooals o. a. Dr. Bruining heeft gezegd. Velen zouden daarom nog' een woord van dank bren gen aan Dr. Kuiper, die de gelegenheid gaf om meer en meer de kinderen te kunnen brengen op de scholen waar ze met Jezus als hun Koning kunnen kennisma ken. Nog steeds en overal moest volgens spr. in staat, provincie en gemeente de strijd worden aange bonden tegen het verderfelijk liberalisme waarvan o. a. Chantepie de la Saussaye de oude had gezegd: 't libe ralisme is een aanslag tegen den persoon des Heeren. En de invloed daarvan wordt nog steeds gevoeld, in de politiek en de rechtspraak, bij de keuze van gemeente besturen enz., helaas zelfs in de kerk zoo zelfs dat aan spr. verzekerd was: op vele dorpen in Noord-Holland niet één kind Gods meer gevonden wordt. Nogmaals spoorde spreker zijne toehoorders aan tot waakzaamheid en werkzaamheid en wensehte dat zijn arbeid van dezen avond daartoe mocht worden gezegend en ook zou bijdragen tot bloei van Christus Koning schap en tot verheerlijking van Zijnen Naam. Met gebed en 't zingen van Ps. 72:11 eindigde deze samenkomst. DE CRISIS. 's-GRAVENHAGE11 Jan. De Koningin heeft heden over de crisis een onderhoud gehad met den leider der katholieke partij in de Tweede Kamer, mr. Kolkman. EEN ONGELUKKIGE VAL. AMSTERDAM, 11 Januari. Een sergeant is op de Sehippersgracht uitgegleden en zoo leelijk gewond aun het hoofd, dat hij bewusteloos is blijven liggen en naar het militaire hospitaal moest worden vervoerd. INSPECTEURS VAN POLITIE TE AMSTERDAM. AMSTERDAM, 11 Januari. Naar wij vernemen kunnen te Amsterdam een zestal surnumerairs bij de politie geplaatst worden oin te worden opgeleid voor inspecteur van politie. (Aanvangssalaris als inspec teur derde klasse 1000 plus 100 voor uniformkee- ding.) AMSTERDAM, 11 Januari. Toen hedenmorgen half elf de zitting voor de Amsterdamsche rechtbank her opend werd bleken de beklaagden Henny en Buschofs- werden door ongesteldheid met aanwezig te kunnen zijn. Wegens het late uur werden gisteren geen getui gen meer gehoord. Aan het eind der zitting kwam ter sprake dat twee verslaggevers van het dagblad de Tele graaf zich onder gefungeerde namen hadden opgege ven voor leden, doch als bewijs dat men zoo gemakke lijk geen lid kan worden werd een onderzoek naar hen ingesteld waarna zij werden afgewezen. Het kohier

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 2