DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 11 Honderd en tiende jaargang. 1908. DINSDAG 14 JANUARI. Rekeningen STADS-VROEDVROUW INSCHRIJVING NATIONALE MILITIE. INKWARTIERING VORDERING van PAARDEN. Waar dakloozen slapen BINNENLAND. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. wegens in 1907 aan de gemeente Alk maar gedane leveringen worden zoo spoedig mogelijk ingewacht voor zooveel betreft de Openbare Wer ken, de Gasfabriek en de Gemeente reiniging bij de Directeuren van deze takken van dienst, de Plantsoenen en de Algemeene Begraafplaats bij den Opzichter en de overige takken van dienst ter Gemeente-Secretarie. Voor de mannelijke geborenen van 1889 op Dinsdag en Vrijdag van iedere week van 13 uur tot 20 Januari a.s. 8) (Op expeditie in de hoofdstad.) De crisis. GEMENGD NIEUWS. De moord te Zeist' Wielrijden. Brand. Rechts houden 1 ALKMAARSCHE COURANT. De Secretaris van Alkmaar, DONATH. BUKGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK- MAAR roepen sollicitanten op naar de open te vallen betrekking van aan welke betrekking een jaarwedde is verbonden van f 350. Sollicitatiestukken (adres op zegel) in te zenden vóór 20 Januari a.s. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar Gelet op art. 17, laatste zinsnede van het Kon. Besluit van 10 November 1892 (Staatsblad No. 253) laatste lijk gewijzigd bij Koninklijk Besluit van 16 December 1902 (Staatsblad No. 222) Brengen ter kennis van belanghebbenden dat de al- phabetische lijst, bevattende de namen van de in de gemeente metterwoon gevestigde, eigenaren van een paard of meer paarden, ook al is dit paard, of zijn deze paarden slechts gedurende een gedeelte van dit jaar in de gemeente aanwezig, alsmede, voor zoo veel de eigenaren elders wonen, van de gewoonlijk voor die eigenaren optredende personen (zetbaas, zet- boer, bouwmeester of andere met het toezicht op het paard of op de paarden belaste personen) gedurende de maand Februari op de secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage is nedergelegd, van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 ure. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 10 Jan. 1908. DONATH, Secretaris. (Slot). „De vorige nacht ben 'k in de metropool geweest daar was 't al hèèl slecht." 'k Zei 't om te hooren of zij die inrichting kenden en wat ze er van zeiden. „Dénk er om dat je dat aanstonds niet zegt klonk 't fluisterend. „Wat dün?" „Je moet zegge dat je van Haarlem ben komme loe pen." „En jij V' „Ik ben hier ook al een paar dagen, maar zeg dat ik van Leiden ben gekommen -- te voet natuurlijk; dan kom je d'er gemakkelijker in." 't Was nu mijn beurt. Weer gaf ik een valschcn naam op, 22 jaar, geboren te Dokkum en komen wandelen van Haarlem, beroep metselaar. Ik kreeg m'n nummer ging naar boven en werd terecht gewezen in een der zalen. Dat zag er goed uit. Helder witte muren, schoongeschrobde vlooren en wat mij vooral pleizierig aandeedoen zeer aangename atmos feer heersohte er. In 't midden was ecu flink pad, waarin nog een zitbank stond voor algemeen gebruik. Geslapen werd in kribben twee naasten tegen elkaar, alle gescheiden door gangetjes. De kribben waren van hout, doch netjes grijs geverfd. Men lag- op een schoone stroomatras, had een dito hoofdkussen en nog een groo te matras bij wijze van deken. Overdag, zeide men, hingen de matrassen aan koorden met ringen boven de kribben te luchten. In de eerste plaats moesten de ma trassen losgehaakt worden en in de krib gelegd. Daar na begon ik me te ontkleeden. Op het punt te gaan liggen, hoorde ik geritsel in een hoek, Waar zich een man half oprichtte. „Pst pst „Ik begreep dat hij me iets in vertrouwen had mee te deelen en ging naar hern toe. Jé kameraad?" „Stop je schoenen goed weg anders gappen ze ze as je slaapt." „Mooi zoo zeg krijgen we ook nog wat te eten ALKMAAR, 14 Januari. Marokko zorgt steeds voor nieuwe verrassingen, die in den regel niet tot de aangenaamste soort behooren. De wettige sultan heeft in de laatste dagen snel ter rein verloren: in verschillende steden heeft men AbdtJ Azis afgezworen en Moelai llafid tot sultan uitgeroe pen. De jongere broeder van den sultan, die zich de vertegenwoordiger van het ware Mohammedanisme noemt, heeft, zooals bekend is, den heiligen oorlog te gen de blanken afgekondigd, daardoor tal van stammen in het buitenland tot zijn volgelingen gekregen en thans zijn ook de groote steden als Fez, Makaresj, Me- kinez e. a. tot hem overgegaan. Fez, hoofd- en residentiestad nog wel, staande in roep van groote heiligheid is begonnen. De inwoners schij nen, volgens de berichten in de Duitsche bladen, onte vreden geweest te zijn over het sluiten van een verdrag voor tien jaren met Frankrijk, waarbij aan de repu bliek de macht werd gegeven de stedelijke inkomsten te beheeren. Toen een vertegenwoordiger van den sul tan te Fez verscheen om goedkeuring van het verdrag te verwerven, ontstond onder de bevolking groote opge wondenheid en werden er een reeks besluiten genomen, o. a. om sultan Abdel Azis af te zetten, in zijn plaats Moelai Hafid uit te roepen en dezen een met gouden letters versierde oorkonde nan te bieden. Niet alleen richt de beweging zich tegen den wettigen sultnn, maar ook tegen de Europeanen. Men weigert eenvoudig ut hervormingen van de politie te aanvaarden, men komt in verzet tegen de toepassing der acte van Algecirns, men verbiedt de Europeanen zich metterwoon te vesti gen in de steden van het binnenland, men dwingt de Europeanen, die in de havenplaatsen wonen te verblij ven in de Jodenwijken. Toen de strijd nog was een worsteling tusschen de beide sultans om de macht, heeft Frankrijk steeds de souvereiniteit van den oudsten sultan erkend, maar in den laatsten tijd gingen er van de Seine steeds meer en steeds luider stemmen op, die riepenniet voor Ab del Azis in het strijdperk treden, geen enkel droppel Fransch bloed voor hem vergieten. Toch is de toe stand van anarchie voor Frankrijk als nabuurstaat van het grootste gewicht en vandaar zeker mede dat de re publiek in dezen het meest op den voorgrond is getre den en Spanje zich een klein beetje achteraf heeft ge houden. Maar thans worden de Europeanen en wordt de acte van Algecirès bedreigd. Nu mogen en kunnen de voogd en de toeziende voogd het zaakje niet alleen opknappen, nu moet er een familieraad worden gehou den om de lastige pupil Marokko tot inkeer te bren gen. Niet de wettig aangestelde ordebewakers, Frank rijk en Spanje, maar de Algeciras-mogendheden zullen thans weer moeten optreden. Maar hoe? De Europee- sche verdragen zijn gesloten met Abdel Azis. Derhalve zouden de mogendheden wèl doen met diens souverei niteit te herstellen. Dat is evenwel gemakkelijker ge zegd dan gedaan. Wanneer de bevolking dezen sultan „Nee als je wilt kan je morgen vroeg voor vijf cent brood en koffie krijgen. „O nou wèl te rusten." Ik kroop onder 't dekbed van stroo en zag eens rond. Zestien kribben stonden er op deze zaal alle be zet. Nog sliepen de meesten niet men wachtte blijk baar tot het licht wat neergedraaid zou worden, 't Was een heldere gasvlam, die liet vertrek vroolijk verlichtte. Ik lag naast een open deur, toegang gevend tot een andere zaal. Daar was 't niet zoo rustig als bij ons. Eén scheen 't er op gezet te hebben de anderen uit de slaap te houden althans dit werd hem verweten. Hij had het gelukje gehad dien dag twee gulden te krij gen. naar 't scheen echter niet op erg mooie wijze en hiervan werd hem een verwijt gemaakt. „Och vent hou je nou stil we wille slape." „Nou ga dan slape doe ik je wat?" „Doe ik je wat? kale al een half uur ben je be zig. Fijne menèèr twee gulden gekregen. maar hoe, hè." „Zeg, gaat jou dat wat an?" 1 it den anderen hoek kwam nu een woeste stem: „Ellendeling, hou nou je sm..1 dicht!" „Vent ga dóór voor jou?" „Voor mij? -ja voor mij lammeling as je je kop niet dicht hou, smijt ik je uit 't raam in de gracht. Twèè guide gekrege. jij. „Kom es an me as je durf kerel." Algemeene beweging, in onze zaal klonk ook ge roep „Zeg hou nou öp daar!" Aan den anderen kant werd men handgemeen. „Blijf je van me af zèg „Piet gooi jij 't raam es open dan smijt ik hem d'er uit, de sclioeljè „Wel ja dat gaat zöö maar!" „Nou dakr dan." De woedende man pakte aan. „Blijf je van me al', beroerling!" „Klaplooper hou je toet nou dicht!" „Zeg als jelui nou niet ophouwe haal ik meneer d'»r bij" riep er één tusschen door. „Ha&l maar op!" Eén stormde de zaal af naar benedeu, kwam terug niet wil, kan 'men hem haar niet opdringen, misschien tijdelijk maar zeker niet blijvend. Een oplossing van de Marokkaansche kwestie schijnt steeds moeielijker te worden. En hoe langer krachtige maatregelen worden uitgesteld, hoe hachelijker de toestand der Europeanen wordt. Zal de tijd nog' eens komen, dat als in China bij den Boxeropstand - niet alleen troepen van één mogendheid maar verschillende Europeesche troepen er de rust zullen herstellen? H. M. de Koningin. H. M. de Koningin heeft gistermiddag op de banen van „Raaphorst" schaatsen gereden. Het Centrum schrijft Naar wij vernemen, is Vrijdag dr. Kuyper door de Koningin in verband met de crisis in audiëntie ont vangen. Ook de heer De Savornin Lohman werd bij H. M. ontboden. Bevolking van Amsterdam. De bevolking van Amsterdam bedroeg op 1 Dec. 1907 565,321 zielen (270,203 mannen en 295,118 vrouwen). Rijksverzekeringsbank. Aan het verslag omtrent den staat der Rijksver zekeringsbank en hare werkzaamheden in het jaar 1906, door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel aan de Koningin uitgebracht, wordt het volgende ontleend Het gezamenlijk personeel der Bank bedroeg op 31 December 1905 702 en 31 December 1906 799 per sonen. De kantoorruimte werd belangrijk uitgebreid. Het aantal ingeschreven geneeskundigen klom van 2039 tot 2148. Het aantal bedrijfsaangiften bedroeg 13.328 tegen 13.663 in 1905. Het aantal verzekerings- plichtigen bedroeg 82.129, het aantal aangiften van ongevallen 64.636 tegen 55.523 in 1905, de ad ministratiekosten bedroegen f 1,097.421.115 tegen f 973.553.675 over 1905. Evenals vorige jaren, is ook thans de stijging dezer kosten in hoofdzaak toe te schrijven aan de vermeerdering van personeel en aan de ten deele daarmee samenhangende kosten voor de gebouwen, alsmede aan verhooging van de bezoldi gingen van het reeds in dienst zijnd personeel. Aan premie is dit jaar ontvangen f 1,515,345,96, w.o. be grepen een belangrijk bedrag verschuldigd over 1905 en vroegere dienstjaren. Het totaal van uitspraken van de Raden van Beroep bedroeg 476, van den Centralen Raad 207. De schade loosstelling bleef geweigerd in 363 gevallen, terwijl in 113 gevallen in beroep een schadeloosstelling werd toegekend, in 34 gevallen werd een beroep, betreffende schadeloosstelling ingetrokken of zoodanig beëindigd, dat geen beslissing, betreffende sehadeloostelling ge nomen werd. In 288 gevallen betrof het beroep geen beslissing, betreffende schadeloosstelling. Het Utr. D b 1. meldt Wij hebben voor eenige weken medegedeeldj dat bij met „meneer." 't Werd nu spoedig rustig. Nauwelijks was „meneer" echter weg of 't lieve le ven begon weer. De man die daar juist „meneer" ge haald had, begon zich aan te kleeden, en verliet de zaal zeggende bij zoo'n lammeling niet te willen slapen. 't Werd eindelijk stil allen kropen weer onder hun stroozak. Ook ik wentelde me op m'n zijde, nadat 't licht half was uitgedraaid, en dommelde in. Plotseling klonken er haastige voetstappen op de trap, de deur van de zaal daar naast werd geopend en op vasten toon klonk bevelend: „No. 34 d'er uit „Ik er uit?" „Ja er heeft iemand om u de zaal verlaten, daar om mag óók niet blijve. U kunt elders gaan slapen." No. 34, de levenmaker van daar straks stond onder protest op, vloekend en lachend. „Nou wat zeg je me daar van!" „Kom aneen beetje gauw, u houdt de anderen hier uit de slaap." No. 34 begon nu uit een ander vaatje te tappen, klaagliederen volgden. „Kom an, bent u klaar?" „Nou ja, maar waar moet ik dan heen? er is niets op mij te zeggen. De anderen „Wat anderen" riep er een „jij mesieu met je boordje!. „Nou jongens, stil nou." En toen no. 34 weer: „Maar menèèr, m'n ouwers benne nette mensche en op mijn gedrag. „Neem u uw kleeren maar mee naar de gang daar gaat het misschien wel wat sneller." No. 34 pruttelend af. Eindelijk sliep ik in. Na een uur ongeveer voelde ik iets bewegen aan de matras en hoorde brommen. „Kijkkijkkijk nou. nou kijk Ik keek met slaperige oogen, zag een vuilen voet op m'n matras uitgestrekt, welk lichaamsdeel door een buurman in de slaap over den rand was gestoken. „Kijk. kijk nou ereis!" I)e man droomde wie weet wat fraai schouwspel zich voor zijn oog vertoonde. zeker heil wat mooier dan voor het mijne. Ik ben weer ingeslapen tot bij zessen, toen we ge den verdachte Van Vaalen m het Huis van bewaring verschijnselen waren waargenomen, die deden denken aan krankzinnigheid. Van Vaalen kreeg onlangs bijv. bezoek van zijn va der en zuster, die in de gelegenheid werden gesteld om rustig en ongestoord met hem te pratende vader hoop te eenigen invloed ten goede op zijn zoon te kunnen uitoefenen en verzocht hem met dat doel te mogen op zoeken. Van Vaalen bleek beiden, vader noch zuster, te her kennen en het onderhoud had dan ook niet het minste resultaat. Een kort gesprek viel met den verdachte niet te voeren, zoodat het bezoek geenerlei uitwerking had. Het spreekt vanzelf, dat deze plotseling opgekomen omstandigheid, die een medisch onderzoek van langeren duur noodzakelijk maakte, de afloop van de instructie in deze zaak zeer vertraagt. 40-jarig bestaan van het Nederlandsch Gymnastiek-Verbond. Zondagmorgen kwamen de besturen en directeuren van de gymnastiekvereenigingen van het Gewest Noord-Holland, leden van het Nederl. Gymn.-Verbond, onder leiding van den heer R. D. C. Borneman, voorzitter van het Gewest, bijeen om over een afzon derlijk optreden ter gelegenheid van het groote inter nationale turnfeest te beraadslagen. De opkomst, vooral uit de provincie was zeer gering, wat moest worden toegeschreven aan het ijsvermaak. Besloten werd op den hoofddag (2de Pinksterdag) met een classicaal nummer aan 32 bruggen, barren in opklimmende moeilijkheid voor alle turners uit het gewest uit te komen. Ook een afzonderlijk optreden van de dames-gymnasten werd besproken, doch de wijze van optreden werd nog niet bepaald. De voorturnerlessen van het gewest, die elke maand in een der provinciesteden plaats hebben, zullen van heden af uitsluitend gewijd zijn aan de voorbereidin gen van het grootsche feest. Komt Noord-Holland goed uit, dan zullen van dit gewest alleen meer dan 800 leden in het gelid staan. Naar de Tel. verneemt, zullen de wereldkampioen schappen vermoedelijk in 1909 in Nederland verreden worden. Zondagavond 9 uur is door het achteloos wegwer pen van een lucifer brand ontstaan in den sigaren winkel van I. Koster, Raamstraat 34 te Rotterdam. Een tot magazijn ingericht vertrek waar 40000 sigaren geborgen waren, brandde geheel uit. De bewoner was voor f 2000 verzekerd. Bij afwezigheid der ouders en zusters trok een vierjarig zoontje der weduwe A. aan de Akkerstraat te Arnhem aan het tafelkleed, waardoor de petroleum lamp omviel en een begin van brand ontstaan. Ge lukkig merkten een paar buren den brand op, zoodat zij spoedig het vuur hadden gedoofd. Een schaatsenrijder brak gisteravond, toen hij tegen een ander aanreed, op den Amstel te Amsterdam zijn linkerbeen. Na eerst in een café aan den Amsteldijk bij den Van Ostadestraat binnengebracht te zijn, werd hij per rijtuig naar zijn woning aan de Weesperzijde vervoerd. wekt werden door 't geroep „Opstaan mannen!" 'k Was met de eersten cr uit, zag eens rond en be merkte aan den wand vier wit geëmailleerde gootstee- nen, waarboven kranen en zeepbakjes met gele zeep. 'k Heb me daar lekker gewasschen en was spoedig in de kleeren. Anderen deden het wat meer op hun g mak en een deel ging eerst de schoenen opknappen. 't Was half zeven toen 'k op straat was. Zoodra mogelijk heb ik nauwkeurig nagezien of 'k geen „in secten" had opgedaan. Maar 'k vond gelukkig niets. 't Slapen op de Passeerdersgraeht was me goed bevallen Van de inrichting vernam ik later nog dat voor den genen die hier slapen Vrijdagavonds gelegenheid be staat gratis een bad te nemen. Hiermee was het onderzoek afgeloopen m'n plunje heb 'k tot een bundeltje samengerold, en met een reeks indrukken ben 'k weer in Alkmaar teruggekeerd. Wat heeft het onderzoek ons geleerd? In do eerste plaats dat er in Amsterdam iedereu avond eenige honderden menschen zonder onderdak zijn, die zich in tientallen bij de politie en de Toe- vluchten aanmelden. Verder is gebleken dat een daklooze bij de politie goed wordt behandeld cn zoo mogelijk wordt gehol pen. Voorts dat in Amsterdam van particuliere zijde heel wat wordt gedaan voor de dakloozen. Vooral in het Oude-Buitengasthuis wordt ieder die opgenomen wordt met groote zorg behandeld. Ook het Toevlucht op de Passeerdersgraeht is een zeer goede inrichting. Het zelfde kan helaas niet gezegd worden van de slaapgele genheid in de metropool. Van 't Leger des Heils zou men dat toch beter verwachten. Laat ons hopen dat men aan het hoofdkwartier eerlang ook zal inzien dat deze toestand niet bestendigd mag blijven. Men nemo daar de andere inrichtingen tot voorbeeld. Wanneer er dan later weer eens een dagbladschrijver als dak looze zich komt aanmelden, zal hij veel aangename.' ervaringen opdoen dan de schrijver van dit feuilleton. JAN DE B.

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 1