STADSNIEUWS. BUITENLAND. Uit Schagen. Ellende. Schoenendief.1 Maatschappij van Nijverheid. Gescheiden. Bloembollen. Gevallen. Hondsdolheid. Van een erfenis uit de 17e eeuw. Een paard te water. Ijsbond „Hollands Noorderkwartier". Ijs. De ri\ier de Waal is over 4/q der breedte met zwaar ijs bedekt. De overtocht aan het Rijksveer is geheel gestremd. Uit Wai menhuizen. Witte Kruis. IJkkring Alkmaar. Het ijs en de Ijsclub. Hondengevecht op het ijs. Baldadig. De Bazaar In „Waakt en Bidt." Maandag werd de heer J. Winkel alhier, onder al gemeen applaus benoemd tot directeur van het Kerk koor der N. H. Kerk. Tijdens de ziekte van wijlen den heer Schouten had de heer Winkel reeds wel willend het directeurschap waargenomen. Men schrijft uit Den Haag aan Het Volk: Ook niet-Hagenaars zullen bij een bezoek nan de hof stad wel eens getroffen zijn door het beeld van afzich telijke ellende, dat een tweetal straatfiguren, die, steeds in eikaars gezelschap, de deernis wekten van een ieder, die hen zag, oplevert. Zij dragen een bordje voor de borst met het opschrift: gedenkt den vermink ten werkman en de blinde vrouw. Eenige dagen gele den viel het hun buren op, dat het krot op de Amuni- tiehaven, waarin zij „leefden," gesloten bleef. Op her haald kloppen deed de blinde open, jammerend: „Hij is dood! Hij is doodl" Een door de politie gezonden arts constateerde, dat de man overleden was door gebrek aan voedsel en aan behoorlijke verzorging. Het lijk lag in een bedstede, op enkele vodden beddegoed ontbrak, was al lang verkocht. Om het leven te rekken, waren de vorige week de weinige meubelen nog overgedaan aan een uit drager voor vier gulden 50 cent. De politie zorgde verder, dat het lijk werd begraven en dat de blinde vrouw eeu onderdak kreeg. Sinds geruimen tijd had de heer A. van Gastel, han delaar in schoenen en laarzen aan den Middenweg ti Watergraafsmeer, bemerkt, dat ten zijnen nadeele schoenen werden ontvreemd uit zijn winkel. Vrijdag gaf hij daarvan kennis aan de politie, welke een onder zoek instelde. Zaterdag weiden 11 paar schoenen en gisteren 1G paar door de politie van Watergraafsmeer in beslag genomen te Amsterdam, alle beleend in huizen van verkoop met recht van wederinkoop. De politie hield gisteren een 14-jarig bediende aan van den heer Gastel, die de dader van dezen diefstal bleek te zijn Hij heeft aan de politie een volledige bekentenis afge legd. Er is gebleken, dat hij nog meer goederen heefi ontvreemd ten nadeele van zijn patroon. Het geld dat hij in zijn bezit kreeg door het plegen van die feiten, werd door hem versnoept. De Maatschappij van Nijverheid zal in Juni 1908 t< Dordrecht hare algemeeno vergadering houden. Het de partement Dordrecht zal bij deze gelegenheid den leden der Maatschappij een blijvende herinnering aanbieden. Dit aandenken zal bestaan in een boek.verk, waar'1! naast artistieke afbeeldingen van Dordrecht, zullen worden opgenomen photo's en beschrijvingen der in d' stad en hare omgeving bestaande ondernemingen op het gebied van Handel en Nijverheid. O. m. zal er in worden opgenomen een kaartje van de stad en een van de handelsterreinen op het gors „De Staart," tot wel ker in exploitatie brengen de Dorische Raad onlangs besloot, Te Smilde kon een ouderpaarder, die al eenige jaren gehuwd was, het heel slecht met elkaar vinden. Ein delijk werd echtscheiding gevraagd en verkregen. In plaats echter van elkaar te gaan, heeft men na de echtscheiding van het huwelijk een betere woning ge huurd en deze gezamelijk betrokken. Men zegt, dat het nu nog beter gaat dan toen het paar voor de eerste maal in de wittebroodsweken was. Van een nijdige kraai. Het volgende niet alledaagsche voorval had Zater dagmiddag op den weg naar de Heul, onder Wate ringen (Z.-H.) plaats. Een gezelschapje van enkele kinderen, naar ichat- ting 7 of 8 jaar, werd door een kraai aangevallen. Het hongerige dier had zich gehecht op de borst vai een der kleinen en pikte naar de keel van 't ventje. Aan huilen geen gebrek. De barbier T., toevallig ter plaatse, ontzette het kind, maar de kraai was stellig niet van plan den kamp op te geven, want op enkele passen afstand stond hij tegen den volwassen man te blazen en nijdig te doen. Eerst toen een fietsrijder hulp kwam bieden en ze samen, met alles wat voor de hand lag, naar het dier gooiden, vloog dit in eer boom. Res.b Het is bekend dat het grootste aantal bloembollen, hyacinthen, tulpen en narcissen naar het buitenland verzonden worden waar zij dienen tot versiering van tuinen, parken en buitenplaatsen, maar ook gedurende de wintermaanden in bloei getrokken worden. Bij tal van kweekers komen nu klachten in, over het weinige succes dat men dezen winter met het „broeien" heeft, en zullen processen niet uitblijven. En de oorzaak, vraagt mendie is voor ingewijden eenvoudig. Door de groote concurrentie gaan sommige kweekers heen, wanneer de bollen ter vermenigvuldi ging gekruist worden, de ruimte waarin deze vertoeven flink heet te stoken, zoodat men dan ook spreekt van „gestookte bollen". Deze bollen hebben iu de cultuur dil voor, dat zij in korten tijd leverbaar zijn. Waar in gewo ne omstandigheden 4 h 5 jaar gekweekt wordt om een goede hyacinthenbol ter markt te brengen, komt er een „gestookte" in 2 h 3 jaar. Maar in deze bollen zit geen pit en in gewone omstandigheden bloeien z> buiten veertien dagen later, terwijl, wanneer ze ge forceerd worden een groot percentage slechte of geen bloemen produceert. Wanneer onze bloembollenkwee kers hun belang begrijpen, moeten zij ophouden mei gestookte bollen te leveren voor het vervroegende schade bl ij ft niet uit. Harmonie in de kerk, Ds. Hogerzeil, predikant te Vorden, en zijn kerke- raad, hadden, naar aan de „Zutf. Ct." wordt gemeld, reeds meermalen aangedrongen om een ander als tij delijk organist te benoemen dan hem, op wien de keuze van kerkvoogden gevallen was. De laatsten konden om verschillende redenen aan dit verzoek niet voldoen. Den door kerkvoogden gekozen (tijdelijk) organist werd intusschen Zondagmorgen 5 Jan. jl. op last van ds. Hogerzoil door den koster de toegang tot het orgel geweigerd. Maar kerkvoogden kwamen tusschenbeide en lieten den door hen gekozene vóór en na den diens spelen, aangezien ds. Hogerzeil dit onder den diens1 niet wilde toelaten. Deze, het orgelspel vóór den dienst hoorend, kwam de trap naar 't orgel oploopen, maar werd door kerkvoogden teruggewezen, ten einde op die- manier op een plaats als deze verdere onaangenaamhe den te vermijden. Doch 12 Januari brak het orgel weer „in stroomendi galmen 't stilzwijgen" en begeleidde als te voren weer het gezang der gemeente. De door kerkvoogden tijdelijk benoemde organist deed voor de eerste maal als zoodanig dienst. Stranding van de Turbo. De lading van de Turbo is voor de visschers van Nieuwediep en van Texel een ramp geworden. De petroleum blijft in breede gulpen op het Marsdiep en in den omtrek van de Haaksgronden drij ven en maakt het visschen naar garnalen een thans zeer loonende bezigheid geheel onmogelijk. Gisteren heeft men drie der tanks, die nog gesloten waren, weten open te krijgen, en den inhoud, een kleine 8000 ton, laten wegvloeien. Men ging daartoe over, om te voorkomen dat men later nog weder last van die olie zou krijgen, hetgeen met den komenden haring- en ansjovistijd nog schadelijker gevolgen zou hebben. Van de beide wrakstukken valt overigens niets meer te bergen. Het voorschip zit reeds tot de brug onder water en het achterschip steekt alleen nog met den spiegel boven water. De petroleum heeft zich zelfs tot langs de kust in 't Westland verspreid. De lucht er van is op het strand duidelijk waarneembaar. Een jager, die zee eenden geschoten had, vertelde, dat die dieren onge nietbaar waren, wijl de veeren een ondraaglijke lucht van petroleum verspreidden. De 25-jarige timmerknecht D. Blauw van Wolvega, die bezig was met het plaatsen van een luchtkoker op het dak der in aanbouw zijnde school te Heeren veen, viel en werd zóó deerlijk gekwetst, dat hij bin nen een uur overleed. Inbraak. In den nacht van Zaterdag op Zondag werd te Rot terdam ingebroken in den winkel van de firma J. A. .Seckei, aan de Gelderschekade, handelaar in chrono meters, horloges en zeevaartkundige instrumenten. Na eerst getracht te hebben een stuk uit de ruit te snij den met een diamant, wat niet gelukte, hebben de dieven de spiegelruit met een steen ingeslagen en ontvreemdden door het ontstane gat 14 gouden er zilveren horloges en chronometers. De bewoners werden door het gerinkel der ruif gewekt, doch de dieven waren reeds verdwenen. Opensluiting. Uit een woning aan de le Lindendwarsstraat te Amsterdam zijn Zaterdagavond door middel van open sluiting een snoer bruine kralen, waaraan gouden ton sluiting, een gouden dames-remontoirhorloge en een paar dito belletjes ontvreemd. Te Zwaagdijk heeft zich een geval van hondsdol heid voorgedaan. Het zieke dier werd afgemaakt om verdere onheilen te voorkomen. Elk jaar, den eersten Zondag na Vrouwendag, heeft te De Rijp de bijeenkomst plaats van alle erfgenamen van den oud-gouverneur-generaal van Ned.-Indië, Cor nells van der Lijn, die wel reeds tal van pogingen hebben in het werk gesteld, om diens, nog altijd on ver eelde nalatenschap, verdeeld te krijgen, doch die zich tot nu toe hebben tevreden te stellen, elk jaar op dien dag een zekere som uit de rente te ontvangen. De erflater was van 1629 tot 1656 gouverneur-gene raal, keerde toen naar Nederland terug en bekleedde daar nog tal'van malen het burgemeestersambt van Alkmaar. Zijn huwelijk in Indië met Levina Polith bleef kinderloos en vandaar zeker de onverdeeldheid der erfenis. Hoe de gemeente De Rijp daarover het bewind heeft gekregen, konden wij niet navorschen. Ook tc- Haarlem en omstreken wonen naamgenooten van den eflater, die m e deelen. Het moet steeds een aller prettigste familiebijeenkomst zijn. (Tel.) Niks meer waard. Gebogen was zijn rug en grijs zijn haar. Zijn beenen stram, gingen heel moeilijk en voetje voor voetje schui felde hij over 't spiegelglad ijs van den singel. Onder z'n rechterarm een paar oude schaatsen, met felle oran jekleur van nieuwe banden. De handen diep in de zak ken van het dunne, korte jasje, waarin hij 't zoo koud had, arme oude. Om hem been krasten de ijzers, zwier den jonge, vlugge paren over 't ijs, maakten sierlijke krullen. Nu en dan bleef hij stilstaan en knikte eens. Juist. zóó had hij 't ook gekend, jaren ge leden, hij was zoo'n best rijder geweest, prijzen had-ie wel gewonnen als ze als jongelui onder mekaêr waren. Hoelang was dat al geleden. Nou wa3-ie zeventig, nee, één-en-zeventig. Tn geen jaren had-ie een voet op 't ijs gehad, maar z'n schaatsen had-ie nooit wegge daan. Een keer, midden in den zomer, had-ie als sjouwer z'n linkerbeen verstuikt. Nadien kon-ie er niet veel meer meê doen. Op de schaats was-ie niet meer geweest. Daar waren de winters ook niet naar. geen ijs meer as in zijn jongen tijd. Zoo ging alles achteruit. Kijk, daar ging er weer een, beentje over. Prachtig mompelde hij, prachtig. eene. tweeë. eene. tweeë.Wat was dat toch fijn, as je zoo je beenen nog gebruiken kon. Zou-die 't zelf nog kunnen?. 't Probeeren? Hij stak zijn handen dieper weg in de zakken. Onzin. z'n verkleumde vingers zou- ën ze niet eens binden kunnen. Ilij begon ze tegen elkaar te wrijven, en toen ze een beetje warm werden, zocht-ie een stil plekje op, en ging aan den kant zitten binden. Dat ging nog wel. Zóó mosten ze 'm thuis zien. Eindelijk werkte hij zich op. Hij stond. Gek gevoel, zoo'n dronken gewaarwording'. Nou, allo, vermande hij zichzelf. Een, twee, langzaam een streekie. Toen viel-ie. nee, 't ging niet meer.. Ilij bonste leelijk neer. en de jonge menschen stou den ineens allemaal om 'tn heen. „Hé, ouwe, wat doe jij nou op 't ijs?. „Beter bij de kachel. zei een ander. „De kachel. de kachel," sufte hij, opstaande, ge willig toelatend dat ze 'in hielpen afbindende kachel brandt nie meer. We hebbe niks. en zt zee. de vrouw zéé. probeer 's om je schaatsen nou wou 'k me schaatse, op 't ijs- - - - ziet u?.... verkoope. vijf cente nieuw band gekoch. maar nou 'k zoover was, wou 'k toch nog 's probeere.... maar het gaat nie' meer, zie-je. me beene. „Jawel," zei d'r een. „Maar je schaatse bennc óók niks waard. Stop die maar in je kachel. Verwezen bjeef-ie staan kijlce. De schaatse ook niks waard?. En z'n vijf cente nog weg. „Da's geloge....!" zei-die. „De schaatse benm best, maar me beene. Langzaam gleed-schuifelde hij naar den kant, liep dan voetje voor voetje weg van 't ijs, waar-ie te veel was, waar ze om 'm lachten, onder z'n arm de schaat sen, die niks meer waard waren. net als hij. Niks meer waard II. Dbld. Ongelukken. De 16-jarige A. v. R„ een meisje, wonende in de Noord-Molenstraat te Rotterdam dat toevallig ter plaatse was, kreeg het lemoen van de dogkar tegen de borst, viel bewusteloos op de straat en werd door hef wagentje dwars over het lichaam gereden. In een caf* in de buurt binnengedragen en bijgebracht, is zij ver volgens, inwendig gekwetst en verwond aan het hoofd, naar de ouderlijke woning vervoerd. Gisternamiddag heeft er op den Bergweg te Rotter dam een aanrijding plaats gehad tusschen een melkwa gen, waarvan de voerman onbekend bleef, en een dog- kar, die bestuurd werd door J. G. de B„ te Ilillegers berg woonachtig. Laatstgenoemde stortte van zijn wa gen, werd inwendig ernstig gekneusd en aan het hoofr verwond; met een dokter's auto, die juist passeerde, is hij naar zijn huis gebracht. In den Helder draafde een paard van den wal op het ijs. 't IJs was sterk genoeg, maar het beest had het ongeluk, terecht te komen in de opening, gehakt om een daar liggende schuit. Het raakte dus te water, maar 't mocht gelukken het weer op het ijs te halen. Afd. Scharwoude, 12 Jan. Richting Oudendijk vrij goedrichting Avenhorn wakken afgezetrichting Hoorn niet vertrouwbaar. Afd. Alkmaar, 12 Jan. Richting AlkmaarKoe dijk baan gereed langs het G. N.-H. Kanaal. Richting AlkmaarAkersloot met de werkzaamheden begonnen langs het G. N.-H. Kanaal. Richting AlkmaarOudorp en Langendijk eveneens onder handen, langs de Hoorn- sche Vaart. Richting AlkmaarHeilooLimmen even eens onderhanden langs de Bleekersloot. De eerst genoemde en beide laatste goed betrouwbaa De tweede goed, doch langs de vaargeul van de „Alkmaar Packet", die daar Zaterdag is doorgebroken tot aan de Alkmaardermeer. Afd. O u d e n d ij k, 12 Jan. IJsbanen wederom geopend. Baan OudendijkScharwoude, Oudendijk Oosthuizen en Oudendijk—Avenhorn goed. Baan in Oudendijk mooi. Een wak is afgebakend. Afd. Buiksloot, 13 Jan. MonnikendamMarken per N.-H. Tram of wandelen Nieuwendammerdijk, daar opbinden aan den Bondspost, mooie baan. Ilpen- damPurmerend opbinden Buiksloot. Afd. West zaan, 13 Jan. Gouw en Watering van Zaandam tot Zaandijk en Wormerveer mooi ijs, met goed onderhouden banen. Afd. II e i 1 o o, 11 Jan. Heden om 1 uur, op de vijvers van Nijenburg, hardrijderijen voor onge- huwden, ten behoeve van gezinnen en voor kinderen. Op de vijvers worden banen gemaakt. Afd. Noordse harwoud e, 12 Jan. IJs nog zeer gevaarlijk. De banen worden nog niet in orde gemaakt. Afd. K w a d ij k, 12 Jan. Richting Purmerend en Edam, banen hedenavond gereed, ijs niet volkomen vertrouwbaar. Afd. Oude N i e d o r p e. o., 12 Jan. Alle richtin gen onbetrouwbaar ijs. Afd. Barsingerhorn— Haringhuizen, 12 Jan. De ijsbanen in alle richtingen onbetrouwbaar, bovendien door sneeuw en scheuren haast onrijdbaar, Afd. Oudkarspel 12 Jan. Feestbanen geopend, ijs goed, verkeersbanen nog onveilig door 't vele malen, de kanten zeer slecht. Westkant der Gem. nog steeds open voor de koolverzending. Afd. Oterleek, 12 Jan. Richting Oterleek—Rus tenburg niet te vertrouwen. Richting Oterleek-Oudorp- Alkmaar niet te vertrouwen. Afd. Monnikendam, 12 Jan. Alle richtingen uitstekende banen en vertrouwd. Marken mooi glad ijs. Woensdag hardrijden, feesten, kermis en bal op de Gouwzee. Afd. Edam, 13 Jan. De baan Yolendam-Marken weder nauwkeurig afgebakend en volkomen betrouw baar ijs zoolang de windrichting dezelfde blijft. Afd. Groet, 14 Jan. Richting HargenZijper- sluis baan zooveel mogelijk rijdbaar gemaakt. N.Holl. kanaal van Zijpersluis naar Schoorldam wordt de baan heden opgeknapt. Wakken voor zooverre onbe trouwbaar afgezet. De IJsclub „Thialf" te Heerenveen heeft besloten Donderdag eene hardrijderij voor amateurs te houden over 500, 1500 en 3000 M., en een voor mannen en vrouwen op de korte baan. De Rijn voor Arnhem heeft zich Zondagmorgen in de vroegte vastgezet. De overtocht geschiedt thans per roeiboot door een opengehakte geul, waarbij een paard aan eiken kant als trekkracht dienst doet. Voer tuigen kunnen natuurlijk op deze primitieve wijze niet overgezet worden en dus verkeert Gelderland's hoofdstad weer eens in de middeleeuwsche positie, dat de communicatie met de Betuwe nagenoeg geheel verbraken is. De strenge vorst van den gisteren ruim 12 graden, heeft het geheele Noordzeekanaal weder met een vrij sterke ijslaag bedekt. Men meldt uit Zaltbommel De Haarlemsche stoombooten, die tot heden den dienst op Amsterdam over Spaarndam nog volhiëlden, openden ook gistermorgen nog de vaargeul. Het schutten wordt echter bezwaarlijk. Te Landsmeer hebben eenige personen in de aangelegde ijsbaan een gedeelte stukgehakt en daarover planken gelegd. Zij noodzaakten vervolgens de schaat senrijders, die daarvan gebruik maakten, om hun iets te betalen. Wijl door deze handeling het leven van anderen in gevaar kan gebracht worden, is tegen hen proces-verbaal opgemaakt. Uit HuizenVerleden week was het ijs bij do haven gaan kruien, met groot gevaar, dat dijken en dammen zwaar beschadigd zouden worden. Heden hebben zich de ijsheuvels vastgezet. Vele nieuwsgie rigen, ook van elders, komen naar het vreemde schouw spel langs het havenhoofd kijken. Ged. Staten van Friesland hebben in het belang van het behoud der ijsbanen last gegeven alle zee sluizen in de provincie te sluiten. Loop der bevolking over het jaar 1907. Bevolking op 31 December 1906: 854 mannen, 850 vr., lotaal 1704; vermeerdering door geboorte 31 m. en 21 vr., vermeerdering door vestiging 27 m. en 40 vr., totaal vermeerdering 58 m. en 61 vr., samen 119; vermindering door overlijden 9 m. en 13 vr., vermin dering door vertrek 31 m. en 46 vr., totaal vermin dering 40 m. en 59 vr., samen 99.Vermeerding 18 m. en 2 vr., totaal 20. Bevolking op 81 December 1907872 m. en 852 vr., totaal 1724. 1 Levenloos geboren kind van het mannelijk en 1 van het vrouwelijk geslacht. Getal huwelijken 14. Arrondissements-Rechtbank te Alkmaar. Uitspraken van heden. Simon A., Alkmaar, gedetineerd in het huis van bewaring, diefstal, door inbraak gepleegd, 1 jaar en 3 maanden gev. Dirk G., Egmond aan Zee, mishandeling, 10 dagen gevangenisstraf. Pieter B., Den Helder, diefstal, f 7 boete, subs. 7 dagen hecht. Pieter B., Bergen, wederspannigheid, f 7 boete, subs. 7 dagen hecht. Gerardus K. en Theodorus Johannes B., beiden te Schermerhorn, huisvredebreuk, ieder f 10 boete, subs. 5 dagen hecht Jacob M., Broekerhaven, mishandeling, 1 maand gev. Ip de week van 6 tot 11 Januari zijn in het badhuis van het Witte Kruis genomen 49 Kuipbaden, 74 regenbaden le kl. en 110 regen- baden 2e kl., te zamen 233 baden. Ter kennis van belanghebbenden in den ijkkring Alkmaar wordt gebracht, dat na 30 Juni 1908 in die gemeente geen maten of gewichten ten ijk of herijk kunnen worden aangeboden. Wie mocht hebben verzuimd zijne maten of ge wichten op het voor de gemeente zijner woonplaats bepaalde tijdstip van den herijk aan die bewerking te doen onderwerpen, zal dat na 30 Juni 1908 alsnog aan het ijkkantoor te Amsterdam kunnen doen. Ook zullen onderdeelen van het gram na genoemden datum aan het ijkkantoor te Amsterdam ter herijk zijn te zenden. (St.-Ct.) Men heeft ons gevraagd, waarom de IJsclub niet veel eerder met het aanleggen der banen was begon nen, waarom er eerst gisteren een baan is gemaakt op het Paardenwed, terwijl er Zondag gereden kon worden op het Kanaal. Uit informatie bleek ons, dat de baan op het Kanaal is aangelegd door. de IJsclub! Het bestuur heeft n. 1. om zijn leden in staat te stellen tochtjes te maken, eerst het Kanaal in behandeling doen nemen. De ver- eeniging- is trouwens geen Paardenwedclubzij zorgt voor allo banen welke zijn aangegeven op de ijskaart, die indertijd door den heer J. Cock is vervaardigd. Thans heeft zij 40 baanvegers aan het werk gesteld, die niet-leden om een kleinigheid vragen, daar dezulken veelvuldig van het optreden der club profiteeren en bovendien dikwijls het meest aan te merken hebben. Wie op het ijs mocht besluiten lid te worden heeft daartoe gelegenheid in een tentje, dat op het Kanaal is geplaatst. Voor het lidmaatschap kan men zich te vens opgeven bij den heer Blaauw, Ritsevoort, waar eveneens een bulletin over de banen is aangeplakt. Voorts vroeg men ons te verzoeken, zooveel moge lijk rechts te houden. Het schijnt dat vroeger het parool „links" was, vandaar dat er zoo talrijke onaan gename botsingen voorkomen, welke natuurlijk zooveel mogelijk moeten worden vermeden. Men wijke dus rechts af en behoede zichzelf en anderen voor ongeluk ken. Ten slotte vernamen wij, dat in een gisteravond ge houden bestuursvergadering besloten werd, geen wed strijd meer te houden. Wanneer het dus thans begint te dooien - en dat schijnt het te zullen doen dan gaat de Alkmaarsche IJsclub vrij uit! Er ontstoud hedenmorgen op het ijs in de Oude Gracht een formeele vechtpartij tusschen twee honden een puckje en een zwartje. Het leek eerst niet veel op een strijd op leven en dood, maar plotseling nam de zwarte den puck bij zijn grijzen nekvel en gooide hem in een bijtHet begon er voor den puckhond slecht uit te zienhij spande zijn uiterste krachten in om er uit te komen, maar het gelukte hem niet. Toen ontfermde zich een straatjongen over het beestje en bracht het op het droge De zwarte was intusschen verdwenen. Gisteravond is hij den heer Venneker, koffiehuis houder op de Laat een ruit verbrijzeld, vermoedelijk door een persoon, wien de heer Venneker weigerde te tappen. Een aangenamen, vriendelijken indruk maakt de zaal van „Waakt en Bidt", waarin door de Christelijke Jongelingsvereeniging Zacheü"ster eere van haar 50-jarig bestaan een bazaar georganiseerd is ten voordeele van de in- en uitwendige zending. Van alle zijden lokten de keurig uitgestalde artikelen tot koopen. Hier waren in een fraai geel tentje tabak, sigaren en sigaretten te verkrijgen, geleverd door den heer van Dijk, daar was een tentje met boeken, (die allen ten geschenke waren gegeven) teksten, platen, enz., weer elders waren handwerken uitgestald, die alle door vriendelijke geefsters ten bate van de bazaar gemaakt waren. We zagen daar kleedjes, mutsje, schortjes, enz. Bij den ingang, aan iederen kanteen, staan aardige tentjes, die zeker maar door weinigen overgeslagen zullen worden, immers zij doen ieder watertanden links heeft de heer Govers, banketbakker zijn heer lijkheden uitgestald, rechts is de thee-, chocolade- en melktent, waar o.a. Alcmaria-cacao te verkrijgen is. Midden in de zaal zien we twee mooie étalages, een met fruit, de andere met Ringers bonbons, welke door den heer Ringers smaakvol zijn uitgestald. De zaal is gratis versierd en gedrapeerd door de heeren Doggenaar en Smit. Smaakvol zijn palmen en planten aangebracht, die tegen de witte muren heel mooi uitkomen. Tusschen de étalages steken pas-ontloken tulpen hare kopjes hier en daar omhoog. De bazaar, die heden met de volgende toespraak ge opend is, wordt morgenavond weder gesloten, daar de zaal Donderdag weer leeg moet zijn, voor de viering van het 50-jarig bestaan. Mejuffrouw M. Siezen liet nu en dan een pianostukje hooren. De heer A. Bronner, voorzitter, hield ongeveer deze redevoering. Het is mij hoogst aangenaam zeide hij u hier op deze plaats een hartelijk welkom toe te roepen, Uw opkomst mag toch als een blijk van belangstelling en sympathie zijn. In 't kort wil ik u mededeelen wat de beweegredenen waren waarom deze bazaar gehouden wordt. Donderdag a. s. mogen wij het feest van het 50-ja rig bestaan der Christelijke Jongelingen Vereeniging Zacheus herdenken en dit heerlijk feit bracht ons er toe een bazaar te houden ten bate der in- en uitwendi ge zending-. Veel is er gewerkt om de bazaar op deze hoogte te krijgen; door de medewerking welke wij van verscheide ne personen ondervonden werd het ons lichter en ge makkelijker gemaakt. Allen zeg ik hierbij dank daar voor. Verder dank ik de Heeren Doggenaar, Smit en Rin gers voor den steun welken wij van hen mochten ont vangen. Bloemen en planten, zij geven een feestelijk aanzien, terwijl de tentjes welke gedrapeerd zijn een net aanzien geven. Het geheel maakt een goeden indruk en juist hierom is het ons te doen geweest. Wij moeten eeu ieder in de gelegenheid stellen ons met een bezoek te vereeren. Wij bidden dan Gods zegen af voor dit werk e i hopen dat een ieder die hier aanwezig is of nog mocht komen een aangenamen indruk mag medenemen. En hiermede open ik de bazaar. De aanwezigen namen nu een kijkje en velen gingen met gevulde handen en lichter geworden beurzen heen. In het Pruisische Huis van afgevaar- d i g d e n is gisteren ter sprake gekomen de betoogin gen, welke Zondag te Berlijn werden gehouden en waarvan het hoofddoel was een „politieke wandeling" naar het Keizerlijk paleis, die door een driedubbele muur van politie werd verhinderd. De minister van binnenlandsche zaken von Moltke zeide dat de sociaal-democraten er in geslaagd waren 12.000 personen aan de betooging te doen deelnemen, dat er botsingen met de politie zijn voorgekomen, dat naar de politie met steenen is geworpen en met stok ken geslagen. De agenten hebben op drie plaatsen

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 2