STADSNIEUWS. BUITENLAND. Uit Winkel. Uit Schagen. Uit Oudkarspel. Uit St. Pancras. Uit Heiloo. Uit Bergen. Onderhandsche koolhandel. Uit Schermerhorn. Het huldeblijk aan de Vlissingsche redders. De Velserpont. IJsberichten. IJ H. N. Navolging IJ. H. N. Schaatsenrijden een te wereldsch vermaak. „Kracht en Vlugheid." Toonkunst. De Spaarzegelvereenlglng „De Voorzorg". Vrjje Soclalisten-vereeniglng. Benoemd. Laatste Berichten. Een begin van brand ontstond gistermorgen in een door 2 gezinnen bewoonde arbeiderswoning. Een hang lamp was leeggebrand en gesprongen, waardoor het brandende katoen op de tafel terechtkwam en brand veroorzaakte. Toegeschoten hulp mocht er in slagen de brand door het opwerpen van een deken te blusschen. Wegens het bedanken van den heer J' Merz als bestuurslid der onderlinge puiglas-verzekering alhier, werd den 14en in het lokaal „Ceres" alhier eene ver gadering gehouden ter verkiezing van een nieuw be stuurslid. Gekozen werd als zoodanig de heer J. B. Keet alhier. De directeur-boekhouder deelde mee, dat thans 51 perceelen bij de verzekering zijn ingeschreven. Als tijdelijk directeur van de gemengde zangver eeniging „Euphonia" alhier, zal optreden de heer J. Brands, muziekonderwijzer te Den Helder, directeur van een drietal zangvereenigingen o.a. van Crescendo, te Alkmaar. Aan de op gister gehouden ringrijderij voor paren, uitgaande van de ijsclub „Volharding", werd door 32 paren deelgenomen. De uitslag was als volgtle pr., mej. C. van Dordt en de heer P. Rezelman te Oud karspel2e pr., mej. S. StrijderKlos en de heer J. Dekker te Oudkarspel3e pr., mej. J. Hopman te Oudkarspel en de heer C. Keeman te Noorschar- woude4e pr., mej. G. Borst en de heer C. Wit te Oudkarspel. De prijzen bestonden in contanten. De familie V. alhier is in het bezit van een paar schaatsen uit het jaar 1747, van het eene familielid achtereenvolgens in bezit overgegaan aan het andere, tot de tegenwoordige eigenaar de gelukkige bezitter is geworden. Zoo nu en dan wordt er op de schaatsen gereden. Ook dit jaar werd er een toertje opgemaakt. De blokken zijn nog heel gaaf en de ijzers uitstekend De afdeeling St. Pancras der Naamlooze Landbouw- en Handelsvereeniging heeft gisteravond in het lokaal van den heer J. Euys aldaar, een algemeene le en- vergadering gehouden. De bijeenkomst werd geleid door den voorzitter, den heer A. Nobel, die in zijn openingswoord aan 45 van de 98 leden een hartelijk welkom toeriep, de hoop uitsprekende, dat de leden van de afdeeling St. Pancras dezen avond zouden toonen dat ze nog veel voor het vereenigingsleven voelen en dat de vergadering zou medewerken tot den bloei \an de vereeniging in het algemeen. Door den heer P. Gootjes, secretaris-penningmeester werden de notulen gelezen van de vroeger gehouden bijeenkomst, welke onveranderd werden goedgekeurd. Hierna volgde het jaarverslag van den secretaris, waar uit bleek dat de afdeeling en haar bestuur nog steeds flink werkzaam zijn. Het vorige jaar was het geza menlijk aanschaffen van hulpmeststoffen nog lang niet algemeen, toch was door tien deelnemers al voor ge zamenlijke rekening voor ruim f4000 aangekocht. Was het bonstelsel, een voorstel van de afdeeling niet tot stand gekomen, hier was toch uit geboren, dat men algemeen nu op contract de onderhandsche pro ducten verkoopt. Stemde de afdeeling destijds met 19 tegen 18 stem men af dat er ter gelegenheid van de Alkmaarsche ten toonstelling eene feestwagen van de afdeeling zou rij den, de feestwagen heeft toch meegereden in den op tocht en zelfs tegenstemmers gingen nog wel een kijkje nemen. De lezing over het gebruik van kunstmest bij den koolbouw, door den heer J. G. Hazeloop heeft indertijd den leden ten zeerste voldaan. Voor dit zaakrijke en goed weergegeven jaarverslag ontving de secretaris alle lof van den voorzitter, waar mede de vergadering blijkens het applaus ten volle in stemde. Door den penningmeester werd de jaarlijksche reke ning en verantwoording gedaan, waaruit bleek dat er eene ontvangst was over het afgeloopen jaar groot 212.30, tegen eene uitgaaf van 178.041/2, zoodat de afdeelingsrekening sloot met een voordeelig saldo va i 34.25V2. Aan eene sproeimachine voor de aardappelbesproei ing met bijbehoorende werktuigen slangen enz. bene vens kopervitriool was nog aanwezig voor een waarde van 84.901/2. Of deze zaak later geheel aan de afdee ling zal worden getrokken zal op een volgende vergade ring nader worden beslist. Ook de penningmeester ontving voor zijn accuraat gehouden beheer, den dank van voorzitter en vergadering. Als mededeeling werd door den voorzitter gezegd, dat de koop- en verkoop-overeenkomsten vrij algemeen ingang vinden, zoodat men hiermede op een beteren weg is voor den onderhandschen verkoop. Verder werd medegedeeld dat in bewerking was eer. plan om voor gezamenlijke rekening te komen tot het aanleggen van proeftuinen, om met het oog op de ver schillende koolziekten te komen tot andere loonend.e cultures. Een voorloopig plan is hiervoor al reeds in bewer king, vermoedelijk zouden er dan de volgende proeftui nen komen, tusschen St. Pancras en Broek op Langen- dijk, Koedijk en Schoorldam, Harenkarspel en St. Maarten, Warmenhuizen en Oudkarspel en tusschen Zuidscharwoude- en Noordscharwoude. Een en ander is nog maar in voorloopige behande ling. Na eene samenkomst welke gevraagd wordt met den Directeur-Generaal over deze zaak, zullen hierover nadere mededeelingen volgen en zal het een punt van bespreking voor de algemeene vergadering vormen. Als derde punt werd de contributie voor dit jaar vastge steld. Op voorstel van het bestuur werd besloten, dat zal worden betaald boven de 50 centen voor de veree niging, voor de afdeeling een halven cent per snees, waarbi.j door het bestuur geraamd werd dat er 14000 snees door de leden worden bebouwd. Aan de beurt van aftreding als leden van het be stuur waren de heeren P. Gootjes en M. Duif. Beiden werden met overgroote meerderheid van stemmen be noemd en namen deze benoeming weder aan. Als 5de punt van de agenda werden gevraagd, voor stellen voor den beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering. Dit punt was ook nu weer als steeds, de hoofdschotel voor de vergadering. In algemeene bespreking werd al spoedig gebracht het lange wachten aan de groentenlaadplaats. Na veel discussie werd het volgende voorstel geformuleerdvan de afdeeling St. Pancras. De algemeene vergadering besluite een schrijven te richten aan de vereeniging „De Koophandel," waarin wordt medegedeeld, dat de aangevoerde producten van de markten uitsluitend moeten gelost wezen, hetzij in wagon of vaartuig 's middags om 12 uur. Aan de commissie van beheer der Broeker markt en de vereeniging „Landbouwbelang" te Noordscharwou de, worde gevraagd, voorgaand besluit in hunne re glementen op te nemen. Dit voorstel werd met 42 stemmen voor en 2 stem men tegen aangenomen. Hierna werd op verlangen van de vergadering nog een tweede voorstel in elkaar gezet en wel als volgt Die algemeene vergadering besluite, dat de aange voerde producten aan de Broekerveiling, niet ancjprs zullen worden gelost, dan in de gemeente Broek op Langedijk. Witte kool voor de fabriek bestemd is hiervan uit gesloten. Ook dit voorstel werd aangenomen met 23 stemmen voor en 19 stemmen tegen. Besloten werd dat deze twee voorstellen vanwege de afdeeling St. Pancras op de beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering zullen worden geplaatst. Hiema kwam nog aan de orde het aanleggen van kunstmest- proefvelden. Na de gehouden lezing van den heer Hazeloop, be stond voor dit punt veel animo. Onderscheiden bouwers gaven zich op voor een zoo danig proefveld. Op verschillende plaatsen en onderscheidene soorten grond werden hiervoor akkers aangeboden. Het bestuur kreeg van de vergadering de opdracht, deze zaak in overleg met den heer Hazeloop in orde te brengen. Bij de rondvraag werd door den heer O. Kloosterboer de Mannheimsche tentoonstelling nog ter sprake ge bracht en wel dat van de eerste inzending nog geen volledige uitslag bekend was. Door den voorzitter werd medegedeeld dat deze zaak ook bij het Hoofdbestuur nog niet volledig bekend was, maar dat dit nog wel eens zou worden ter sprake gebracht, waarna bij meer bekendheid dan zeker wel mededeeling zou volgen. De heer D. Kloosterboer bracht ter sprake het op richten van een ijsclub. Dit punt kon als afdeelingszaak niet worden behan deld, doch de voorzitter gaf in overweging hierover eene vergadering te beleggen en dat dan de aangewe zen weg zou wezen, zich aan te sluiten bij den Ijs bond „Hollands Noorderkwartier." nierna werd nog wat gediscusseerd over het gevaar dat ontstond door het openbreken van het ijs voor de groen ten verzending. De voorzitter beloofde dit punt morgen ter sprake te brengen in eene vergadering van B. en" W. en zou al voorloopig eenige maatregelen daarvoor nemen. Hier mede was de uitgebreide agenda voor deze bijeenkomst afgehandeld en ging de voorzitter met eenige woorden van oprechten dank voor het flink vergaderen en den aangenamen toon die er had geheerscht tot sluiting over. IIJ s f e e s t. Begunstigd door prachtig winterweer werden giste ren onder opluistering der muziek van het fanfare corps „Eensgezindheid," op de met vlaggen versierde gladde banen van den huize „Nijenburg" door jonge lieden om levensmiddelen, ten behoeve van nooddruf tige gezinnen, en door leerlingen van de twee hoogste klassen der lagere scholen om prijzen, hardrijderijen ge houden, die door zeer velen met belangstelling werden gadegeslagen en waarbij dikwijls de lachlust werd op gewekt. Dank zij het initiatief van mevrouw Van Fo- reestMomma, konden (mede gesteund door bijdragen van de afdeeling Heiloo van den Ijsbond Hollands Noorderkwartier en eenige goedgezinde ingezetenen) ruime gaven voor het goede doel beschikbaar worden gesteld. Ook de niet aan den wedstrijd deelnemende school jeugd was herdacht. Zij kon zich, onder vertoon van daartoe afgegeven bonnen, alleszins vergasten aan warme chocolade, korstjes, enz., beschikbaar gesteld door en ten huize van de familie Van Foreest. Geen won der dat daarvan gretig gebruik werd gemaakt en daar door voor hen de ijsvreugde werd verhoogdNadat men eenige uren volop had genoten van het echt Holland- sche ijsvermaak en de duisternis strijd begon te voe ren met het licht, werden door den heer Jhr. Mr. P. van Foreest, onder zeer gepaste en gekruide toespra ken, aan de winners prijzon uitgereikt. Spreker hoopte dat in den volgenden winter weder zulk een heerlijk ijsfeerst zal mogen worden gevierd op de vijvers, en hij dankte allen, die hadden medegewerkt tot de uitvoe ring en het slagen van dit prettige winterfeest. De bur gemeester, Jhr. N. van Foreest, woonde het feest mede bij. Onder de muziek van het „Wien Neerlandsch bloed" trokken de feestvierenden hoogst voldaan huis waarts. Gedurende het afgeloopen jaar vermeerderde de be volking dezer gemeente door vestiging met 74 mannen en 185 vrouwen, door geboorte met 89 jongens en 26 meisjes, totale vermeerdering 113 mannen en 212 vrouwen. Afgeschreven werden wegens vertrek 79 mannen en 92 vrouwen, door overlijden 10 mannen en 15 vrouwen, totale vermindering 89 mannen en 107 vrouwen. De bevolking nam derhalve toe met 24 mannen en 105 vrouwen en bestond op 1 Januari 1908 uit 948 mannen en 1104 vrouwen of te zamen 2052 personen. In verband met deze toename valt nog een ander feit te constateeren. Waar in deze gemeente thans 8 vergunningen voor den verkoop van sterken drank in het klein bestaan, is het maximum aantal vergun ningen, bedoeld bij art. 4 der Drankwet, dat voor heen was overschreden, thans bereikt. Een nieuwe vergunning zal echter niet verleend kunnen worden vóórdat het bevolkingscijfer tot 2250 is gestegen. Zij die op de lijst bedoeld bij art. 13 der Drankwet, staan vermeld en die, vóór andere personen voor eene vergunning in aanmerking komen, zullen nog wel eenige jaren geduld moeten oefenen voordat zij, door vermeerdering der bevolking, op eene ver gunning aanspraak kunnen maken. De handel in kool wordt met dit winterweer aan den Langendijk en omstreken wel eenigszins vlugger, doch de omzet is nog niet zoo als vorig jaar. Aan de betaalkantoren te Broek op Langedijk en Noordscharwoude werd in 1906 in de maand December omgezet voor f 43149.45, terwijl in December 1907 werd verhandeld een bedrag van f 32238.61, alzoo in December 1907 f 10910.84 minder verhandeld. De ijsvereeniging alhier heeft tegen Vrijdag een wedstrijd uitgeschreven in het schoonrijden. De banen zijn keurig in orde gemaakt, terwijl de verbindings wegen met Alkmaar en andere omliggende gemeenten allen vertrouwbaar zijn. Het huldeblijk, Maandagavond aan dc redders der schipbreukelingen van den Engelschen driemastschoe ner Doris, op de Ram gestrand, was schitterend. In de sociëteit van het Nederlandsch loodswezen sprak de voorzitter van het comité, de heer II. C. Beyerman, de bemanning van de boot, F. II. Jilleba, J. Kamer mans, L. Jilleba, .J Jobse, W. Burgers, .T. de Buck, D. J. Baljé, O. F. de Smit toe, hun een oorkonde in lijst overreikend. Behalve deze oorkonde ontving ieder van hen nog 50. Schipper F. II. Jilleba sprak eenige toepasselijke woorden. Hierna reed het comité naar het hotel „Cosmopoli- tain" aan den Oprit, waar de heer H. C. Beyerman de heldendaad der Scliroevers in het licht stelde. Vooral de kleine 13-jarige Jacob van de Ketterij kreeg 'n warm aandeel in do hulde. Aan Jacob Schroevers en zijn vijf zoons, Klaas, Gerard, Lieven, Jacob en Jacob van de Ketterij, werd een oorkonde uitgereikt, benevens aan elk 100. Jacob krijgt nog 93.881/,, bij elkander gebracht door de Vlissingsche schoolkinderen. Hem werd bovendien nog een spaarbankboekje van 102 van de Vlissingsche Tumvereeniging geschonken. De heer A. H. Polak dankte het bestuur van het ge vormde comité. Door de vorst uit het zuiden wordt er weer heel wat ijs gemaakt en heeft zich dit in het Noordzeekanaai andermaal vastgezet. De stoompont komt daardoor in nieuwe moeilijkheden, en houdt de vorst aan, dan zul len de middelen, die aangewend worden om de commu nicatie te behouden, blijken te falen. De kefhondjes (zoo noemt de bevolking de water staatsbooten. die dag en nacht liggen te malen en eet' onafgebroken „kef-kef" doen hooren), werken om de vaargeul open te houden. Oppervlakkig beschouwd, vermoedt niemand, hoe veel schatten verkwist worden om den boel maar loo pend te houden; men stoort zich daaraan niet. De schatkist is er goed voor en duizenden worden 's weke lijks besteed, om toch maar force majeur door te wer ken. Aangenomen, dat de stoompont niet is een er gernis-wekkende hindernis, zooals in de Tweede Ka- mor terecht genoemd werd, dan nog kan zij geen bevre digende uitkomsten geven, omdat 's lands gelden hier op ergerlijke wijze verslonden worden en als in een bo- demlooze put worden gegooid. Zonder de rente van het kapitaal te rekenen 2.000.000), dat het stoom- pontverkeer van aanleg gekost heeft, bedragen de kos ten van onderhoud en exploitatie jaarlijks minstens 100.000. Afd. De Zaan, 14 Jan. Baan Zaandam—Oost- (Monnikendam, j zeebaan ZaandamPurmerend over (Amsterdam, 't Kaff, baan ZaandamWestzaan alle in orde. Afd. Noordscharwoude, 14 Jan. De banen worden vandaag in orde gemaakt. Afd. Buiksloot, 14 Jan. Richting Monniken dam, Marken, Edam, aan de sluizen Tolhuis op binden, langs het N.-H. Kanaal tot Buiksloot, verder Broek, enz., prachtige banen. PurmerendHpendam opbinden Huis den Ham. Afd. A n d ij k W e s t e 1 ij k d e el, 13 Jan. Richting na alle grenzen, weinig wakken, overigens voldoende sterk ijs maar zeer hobbelig, met de sneeuwploeg werd jjverig gewerkt om de banen te effenen. Afd. Nieuwe Niedorp, 13 Jan. Toegangswegen zijn nu vertrouwbaar. Naar Winkel en Oude-Niedorp zijn daarop reeds banen gemaakt. Wedstrijden in hardrijden, schoonrijden en Priksleetjes, door 97 school kinderen, hadden heden veel succes. Morgen wedstrij den met hindernissen door jonge dames. Vrijdag a.s. kermis op het ijs, Zondag herhaling, 25 tenten. De baan van Alkmaar naar Akersloot is in orde gemaakt, ook het Alkmaarsche meer en vrij goed berijdbaar. Bij den Ijsbond Hollands Noorderkwartier hebben zich als nieuwe afdeelingen aangesloten Midwoud en West-Graftdijk. In Overijssel en Drenthe worden pogingen aange wend om een schaatsenrijdersbond tot stand te bren gen, die zijn werkzaamheden zal inrichten als de Ijsbond. Hollands Noorderkwartier. Ook de Stichtsche IJbond wil den IJ. H. N. navolgen. Wat de winter al niet op zijn kerfstok heeft 1 Een viertal damesleden van de christelijke zangvereeniging te Eexta hadden naar 't oordeel van de leiders dier vereeniging zich te veel overgegeven aan de wereldsche vermaken, speciaal aan het ijsvermaak. Zij kregen dien tengevolge haar congé als leden der vereeniging, doch uit solidariteit gingen een zestal damesleden ook bedanken. Een staking dus bij de damesleden van genoemde zangvereeniging. Door de Turnclub „Kracht en Vlugheid", directeur de heer J. A. van Middendorp, zal Zaterdag a.s. een uitvoering worden gegeven met medewerking der dames- en schermafdeeling en van den meisjes- en jongenscursus. Een bal, onder leiding van den heer H. J. Polak, zal dezen avond besluiten. 't Was een programma, rijk aan afwisseling, dat gisteravond door de Alkmaarsche afdeeling van Toon kunst, onder leiding van den directeur, d9n heer Henri J. Oushoorn, ten gehoore werd gebracht. Het koor zong voor de pauze „Gebet" van Julius Röntgen en „Missa Solennes" van Frans Liszt, beide met begeleiding van strijkorchest en klavier. „Gebet" scheen ons geen dankbare compositie en maakte blijkbaar op het publiek weinig indruk. Ge heel anders was dit met de „Missa Solennis", een toonwerk, dat, hier onbekend, niet nagelaten heeft indruk te maken. Al mocht een enkele maal wel eens een kleine weifeling te bespeuren zijn geweest, de vertolking van dit moeilijk werk, dat ontegen zeggelijk veel schoons bevat, viel als geheel wel te roemen, zoowel wat het vocaal als het instrumentaal gedeelte betreft. De solopartijen werden vervuld door mej. Aaltje Burg, sopraan mevr. Jacoba DresdenDhont, alt de heer Jac. van Kempen, tenor, en de heer Hendrik Kubbenga, bas. Toonkunst is met de keuze van deze solisten zeer gelukkig geweest. Meer nog dan hunne partijen in het werk van Liszt, voldeden hunne voordrachten na de pauze. Mej. Burg en de heer Kubbenga gaven toen allereerst het bekende duet uit „Die Schöpfung" Adam en Eva, waarbij het duidelijk uitkwam over welk heerlijk sopraangeluid mej. B. beschikt. De heer Kubbenga heeft een mooie diepe stem, waardoor dit duet zeker ook tot de beste nummers van den avond behoorde. Door mej. B. werden voorts nog enkele liederen gezongen, alsAuftriige van Schumann, „Erwachen" van S. d'Albert en „Mijn eerste" van B. Zweers. Vooral met het laatste had zij bijzonder veel succes. De heer Kubbenga gaf als solonummers „Der Dop- pelgiinger" van Schubert, waarin zijn diep geluid vooral goed uitkwam en „Gruppe aus den Tartarus." Mevr. DresdenDhont, die als alt ook zeer voldeed, zong na de pauze An Silvia van Schubert (aus Sha kespeare's Edelleuten von Verona), Sapphische Ode Hausschmidt van J. Brahms en het Niederreinisches Volkslied Vergebliches Stiindchen. De lieer Van Kem pen zong met reel succes Niihe des Geliebten van Schubert en Pensee d'Automne van Armand Silvestre, waarbij zijn mooie tenorstem vooral in de hooge tonen te bewonderen viel. De begeleiding was toevertrouwd aan mej. Weber. Daarover behoeven we zeker niets t^> zeggen. Alles te zamen genomen is dus deze uitvoering zeer goed geslaagd te noemen. Men meldt ons, dat de Alkmaarsche spaarzegel- i vereeniging „De Voorzorg" bij koninklijk besluit van 10 Januari 1908 op hare statuten de koninklijke goedkeuring mocht ontvangen. Men verzocht ons de aandacht te vestigen op de openbare vergadering, uitgeschreven door de Vrije Socialisten-vereeniging, welke morgenavond in de Harmonie wordt gehouden en waarin als spreker zal optreden Dr J. Rutgers van den Haag, die het onderwerp„Kan ook de Materialistische wereldbe schouwing een grondslag voor zedelijkheid zijn zal behandelen. Emeritaat verleend. Aan dr. J. C. Pool, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Oudorp, is op zijn verzoek na ruim 40- jarigen dienst eervol emeritaat verleend met ingang van 1 April a.s. In een boden te Amsterdam gehouden vergadering werd tot directeur van „Beekzicht," Doorgangshuis voor verwaarloosde kinderen, te Epe, benoemd de heer S. Bakker, onderwijzer aan het Rijksopvoedingsge sticht alhier. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN 15 Jan. Geertruida Helena Maria, d. v. Gerardus Petrus Albers en Anna Elisabeth Messelaar. OVERLEDEN 14 Jan. Hermanus Stikkel, 67 j. In de Belgische Kamer heeft de nieuwe mi nister-president Schollaert gisteren een verklaring na mens de regeering afgelegd, waarin werd gezegd, dat de dood van den minister-president de Trooz geenerlei wijziging heeft gebracht in het program der regeering en waarin Je medewerking werd ingeroepen voor de oplossing van het Kongovraagstuk ten bate van het vaderland, de inlanders en de kolonie. In de F r a n s c h e Kamer werd nadat de heer Brisson wederom tot voorzitter werd gekozen door den oudste in leeftijd der leden hulde gebracht, aan de strijders in Marokko. De spreker zeide ver schijnselen te moeten vaststellen van een desorganisa tie in de instellingen die noodig zijn voor het maat schappelijk leven en sprak de meening uit dat de re geering afgeweken is van de Grondwet van 1875, tot, nadeel van vrijheid en recht, die dreigen te wijken voor een Jacobijnsche politiek. De Kamer zal zich bezighouden met de militaire rechtspraak, het naasting van den Westerspoorweg, en met de inkomstenbelasting. In de II o n g a a r s c h e Kamer zal 'n ontwerp tot wijziging van het reglement der Kamer worden be handeld, waarvoor de urgentie wordt gevraagd. De wij ziging wordt gemotiveerd door het feit, dat een parle mentaire groep, hoe klein ook, door het tegenwoordige reglement in staat is naar welgevallen elke stemming te verhinderen. Zij gaat uit van de tegenwoordige meerderheid, welke zich vroeger altijd tegen deze wij ziging heeft verzet. Een van de voorgestelde verande ringen heeft ten doel te bepalen dat voor urgentie-ver klaring van een voorstel 150 leden deze moeten steunen en dat er dan onmiddellijk gestemd moet worden om obstructie te voorkomen. Tn China heeft een dagbladcorrespondent een be spreking gehad met den bekenden luitenant-generaal Yinksjang en hem o. a. gevraagd hoe deze dacht over het gele gevaar. „Het gele gevaar aldus luidde het typische ant woord bestaat niet. Wij Chineezen zijn toch geen kunnen. Het gele gevaar bestaat slechts in één zaak: „de oneindige vruchtbaarheid van het gele ras." CLUB DE BIENF AI SAN CE. AMSTERDAM, 15 Januari. Heden werd het getui genverhoor in deze zaak voortgezet. Reeds hebben er drie lange zittingen plaats gehad en nog moeten er 13 getuigen charge en a decharge gehoord worden, zoo dat het te verwachten is dat nog wel minstens vier zit tingen noodig zullen zijn, voordat het O. M. waargeno men door Mr. van Dam requisitoir zal kannen stellen, Onmiddellijk werd medegedeeld dat de getuige a dé charge en de getuige Batelt en Pateer heen konden gaan tot Vrijdag a. s. De heden eerst gehoorde getui gen de heer F. Vroom makelaar deelt o. m. mede dat hij bezoldigd secretaris van de club was. In 1904 was hij aangezocht een huis te huren door een vereeniging op te richten voor Buitenlanders om hen hier te ver eenigen en aangenaam bezig te houden, zooals deze reeds in verschillende plaatsen in het buitenland be stonden. Het huis Vondelstraat was niet te huur, doch wel te koop. Eerst twee dagen voor de opening van het Clubgebouw hoorde getuige dat er roulette ge speeld zou worden. Hem was aangeboden het ambt van secretaris tegen vergoeding van 125 's maands. Get. had zelf de statuten opgemaakt en ter goedkeuring opgezonden. Ze waren gesteld volgens statuten van andere buitenlandsche dergelijke clubs. De oorspronke lijke opgezonden statuten waren geschreven in twee talen n. 1. Fransch en Hollandsch. Deze werden voor gelezen door den griffier, Mr. Binsbergen waarover lang ondervraagd werd. Op den dag der opening zeide getuige is niet gespeeld doch den volgenden dag werd daarmee begonnen. Later is een tweede speeltafel ge plaatst. Pirot destijds bestuurslid was chef van de em ployés. Get. zond de statuten naar het buitenland aan candidaatsleden. De club is geopend op 26 November 1904 en snel steeg het ledental tot 417. Uit de meeste landen van Europa zoomede uit N. en Z. Amerika kwa men aanvragen tot toetreding als lid. Op 2 Mei 1905 werd een nieuw bestuur gekozen daar in het voorgaan de tweedracht heerschte. PROF. Dr. C. P. BURGER. I LEEUWARDEN, 15 Januari. Alhier is op 82-jari- gen leeftijd overleden Prof. Dr. C. P. Burger, oud-di recteur der Leeuwarder Hoogere-Burgerschool. CATHARINA ALBERDINCK THIJM. AMSTERDAM, 15 Januari. Overleden is de beken de schrijfster Catharina I.ouisc Maria Alberdinck Thijm. Zij werd 29 November 1848 alhier geboren en in Duitsche en Belgische pensionaten opgeleid. Zij was van 1869 tot 1876 religiéuse in het Belgische klooster der „Filles de la Croix" te Luik. Daar te lande en la ter in Duitscliland legde ze het staatsexamen af en in Nederland teruggekeerd de examens voor lager onder wijs benevens voor de Duitsche en Fransche talen. Zij vestigde zich in 1881 te Londen en stichtte vandaar uit te Rotterdam het weekblad „Lelie- en Rozeknoppen, daarna tot 1892 achtereenvolgens. De Hollandsche Le lie; La Jeune Fille (Brussel) en het Journal des jeunes Filles (Parijs.) Zij schreef van 18811894 een reeks kinderwerken en romans en opende in 1895 te Amster dam een Te Huis voor arme, zwervende vrouwen, meis jes en kinderen, dat in 1900 heeft opgehouden te be staan. Langen tijd woonde zij te Borgvliet nabij Ber gen op Zoom.

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 2