DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 14. Honderd en tiende jaargang. 1908 V R IJ D A G 17 JANUARI. Drankwet. Moeder-vakonderwijs. BINNENLAND. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote* contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Eerste Kamer. Dr. Kuyper op reis. De moordaanslag. Een oudje. Bevroren mosselen. Diefstal. Werkeloozen comité. De sigaren-industrie. Een smokkelgeschiedenis. Weggeloopen. Nog een slachtoffer van het ijs. Doodslag. De Ruyter-portzegels. Melkvervalsching. Een dwalende. Een bruidsstoet in de slede. ALKMAARSCHE CODRANT. flAVli BURGEMEESTER en WETHOUDERS 'van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat bij hun college is ingekomen een verzoekschrift van II. ULTEE, weduwe van P. Dekker, aldaar, om vergunning tot den verkoop van sterken drank in het klein voor het perceel Scharloo, E 89. Binnen twee weken na deze bekendmaking kan een ieder tegen het verleenen der vergunning schriftelijk bezwaren indienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Alkmaar, 16 Januari 1908. Onze tijd staat onder meer in het teeken van het speciale -onderwijs. Gelijk vroeger het lager algemeen onderwijs troef was, begint nu speciaal onderwijs troef te worden. En gelijk men vroeger de verwachtingen van dat algemeene lageronderwijs wat hoog heeft ge spannen, verwacht men nu soms weer te veel van het speciale onderwijs. Natuurlijk is die beweging voor het speciale onderwijs uitstekend en neemt men zoo noodig met de goede vruchten gaarne de over drijving op den koop toe mee. Doch dit neemt niet weg, dat men de overdrijving als dat mogelijk is, moet bestrijden, omdat ook bij het goede het „teveel" een kwaad is. Intusschen eerst moet men voor zichzelf telkens uitmaken of de nieuwe eischen op dit gebied inder daad te veel zijn. Zoo dringt men in den laatsten tijd herhaaldelijk aan op moederscholen. Is die be weging van moederscholen onredelijk, is zij het resul taat van een overdreven bewondering voor het speciale of wil men het vak-onderwijs? Of zijn moederscholen instellingen, die op den duur niet ge mist kunnen worden Vïlon zullen uit zichzelf geneigd zijn de eerste vraag bevestigend, de tweede ontkennend te beant woorden. „Het is al zooveel eeuwen goedgegaan „zonder die scholen, waarom nu ineens weer die „nieuwigheid aan te halen Zoo zullen velen zeggen. En vele anderen, die de voosheid van zoo'n rede neering gevoelen en zoo'n enormiteit niet zullen durven zeggen, zullen toch, misschien onbewust, eenigszins onder den indruk komen van die redeneering van het verstoktste conservatisme. En dat zal te eerder ge schieden, omdat de voorstanders van een zaak als deze in hun ijver veelal plegen te overdrijven. „Iemand, die bijen, konijen of kippen gaat houden, „tracht zich de kennis, noodig voor het houden van „bijen, konijen of kippen, uit de boeken te verschaf fen. Doch iemand, die gaat trouwen en vermoedelijk „kinderen zal hebben op te voeden, doet dat niet." Aldus de aanprijzers van de nieuwe beweging, naar beroemde voorbeelden van Multatuli e.a. De vergelijking gaat echter al te mank. De kennis van het leven, de voeding, de woning en de gewoonten van bijen, konijnen of kippen is geen gemeengoed, die kan men alleen krijgen door daarover expressie- velijk iets te hooren of te lezen. Anders echter staat de zaak met b.v. honden of katten. De uiterlijke voorwaarden voor het welzijn van honden 6n katten kent vrijwel iedereen. De noodzakelijkheid om zich een meer speciale kennis van de opvoeding van die huisdieren eigen te maken, is dus bij lange nPt zoo dringend. En hetzelfde is zeer zeker waar van kinderopvoe ding. Toch valt er op dit gebied natuurlijk veel te leeren, omdat er aan die opvoeding veel te verbeteren valt. Het is dus wenschelijkdat men de gele genheid geeft kinderopvoeding te leeren. Doch daarbij ga men nu niet weer te ver. Men probeere niet een zoo moeielijk vak als zuivere paedagogie te populari- seeren. Want daarvoor is het te onbestemd, rust het op te weinig concrete basis. Trouwens men de psychische paedagogie ter zijde laten en toch met ons eens zijn, dat er in de richting van speciaal onderwijs in opvoedkunde nog veel, nog alles te doen is. En hiermee zijn wij weer aan ons punt van uit gang de moederscholen. De voorstanders daarvan zeggenDe groote meerderheid der vrouwen leeren algebra, meet- en aardrijkskunde, aesthetica, kooken en huishouden. Doch datgene, wat haar waarschijnlijk bet meeste zal te pas komen, „het verzorgen van kin deren", dat kunnen zij nergens leeren of zij moeten verpleegster in een kinderziekenhuis worden. Tegen deze redeneering nu is niet veel in te bren gen. Het is waar instinct en in tuïtie kunnen hier veel gemis aan kennis vergoeden- Bovendien zijn e; de adviezen van andere, meer ervaren moeders. En eindelijk worden niet zelden boekjes over deze kin deropvoeding gekocht en bestudeerd. Doch dit alles verandert niet aan het feit, dat men voor een van de gewichtigste denkbare functies het goed vervullen van de opvoedingsplichten der moeder geen op leiding kan krijgen. En dat dit niet goed is, zal men toch nauwelijks kunnen tegenspreken. Wij zouden dan ook de vraag of de opleiding voor het moederschap moet georganiseerd worden, bevestigend willen beantwoorden. Hoe dan zulk een opleiding ingericht zouden moeten worden Wij moeten het antwoord op deze vraag aan meer deskundigen overlaten. Wel kunnen wij wijzen op een poging, welke hier ter stede op ini iatief van het departement van de Maatschappij van 't Nut van 't Algemeen is gedaan en welke aanvankelijk en gelukkigreeds met succes is bekroond. En ook kunnen wij een antwoord vinden in een brief van de directrice van een Mtinchener kinderziekenhuis, aan een meisje van haar kennis over dit onderwerp. Het meisje had gevraagd „Maar wat zou ik er aan heb ben eenigen tjjd in uw inrichting door te brengen En daarop antwoordt de directrice „Evenals de meeste andere meisjes denkt u er over eens te trouwen. U wilt en zult, naar te hopen is, eens als jonge moeder aan het bedje van een kind staan. Zult gij dan weten, wat het wezentje, dat daar ligt, noodig heeft en hoe het behandeld moet worden En indien gij het weet zult gij dat dan in praktijk kunnen brengen? Moet gij niet om dit te kunnen doen, al eerder eens zoo'n hulpeloos schepseltje als een zuigeling is in handen gehad hebben, geleerd heb ben het aan te pakken en het te verplegen Want zonder geleerd te hebben, kunt gij ook dit niet doen. En wanneer men het uitstekend doen wil en het zoo goed mogelijk verplegen wil, is dat leeren lang niet zoo gemakkelijk. Tijd en geduld, terechtwijzing en ondervinding is daarvoor noodig. Gij hebt zeker wel eens van kindertjes gedroomd. Maar hebt gij ook wel eens over kinderen gedacht En toch van droomen moet gij tot denken komen, wil het in de harde werkelijkheid goed gaan. „Haar lievelingsmeubtltjes en het fijne glaswerk maakt de jonge vrouw zelf schoon. Daaraan mag niemand komen. Haar kind daarvoor zorgt de baker, of de verpleegster, of het kindermeisje. Maar dat kind beteekent toch meer als die meubeltjes of dat glaswerk'? En toch heeft zij niet geleerd deze breekbare waar goed aan te pakken. Ja, zij kan niet eens beoordeelen of de verpleegster, of het kinder meisje het goed doet ,„En die heel kleine kinderen vragen meer, dan uitsluitend materieele verzorging. Indien gij hun in de oogen kijkt, ziet hoe zij de handjes draaien, zich bewegen, zich trachten verstaanbaar te maken, dan zult gij begrijpen, dat de ziel al heel, heel spoedig voor indrukken uit de omgeving vatbaar is. Zoo behoort ook het kleinste kind al in de handen te zijn vnn een door ervaring begrijpende moeder, in elk geval van een goed geschoolde verpleegster, die kinderen heeft leeren begrijpen. Kinderen verplegen, kinderen begrijpen, met kinderen leven, haar plicht in het huiögezin op dit punt vervullen ziedaar, wat het jonge meisje zou moeten leeren. En boven dien de keuken voor zieken en zwakken, de moderne zuigelingenkeuken, een inzicht in de samenstelling en de functiën van zoo'n lichaampje, ziekenverzor ging en eerste hulp bij ongevallen ziedaar een aantal vakken, waarin de toekomstige moeder zich zou hebben te bekwamen Wij vertalen niet verder. De zaak spreekt nu voor zichzelf. De Eerste Kamer zal vermoedelijk 27 Januari bij eenkomen ter behandeling van de Staatsbegrooting, waaromtrent deze week de afdeelingsverslagen ver wacht worden. Katholieke Kamerclub. De vergadering van de leden der Tweede Kamer van de Katholieke Kamerclub heeft van D/2 tot 4 uur ge duurd. Van de leden ontbraken alleen de heeren van Wijnbergen en van Vlijmen. Dr. A. Kuyper is Woensdag uit Den Haag vertrok ken naar België. GEMENGD NIEUWS. Uit de diamant-industrie. De werklooze diamantbewerkers zijn 4391 in getal tegen 4356 de vorige week. In het Weekblad van den A. N. D, B. noemt de heer H. Polak, bondsvoorzitter, het besluit van den Bonds raad, om ten hoogste f 200.000 beschikbaar te stellen voor de werklooze diamantbewerkers, „een betreurens waardig besluit". „De Bondsraad heeft zich", zegt de schrijver, „een voudig laten leiden door de gedachte, dat er door velen honger geleden werd en dat die honger zooveel moge lijk moest gelenigd worden met geld uit de bondskas. Dat en niets anders. En daarin juist ligt wat mijns inziens zijn fout is. „De middelen, waarover de bondskas beschikt, zijn bestemd, behalve voor huishoudelijke uitgaven en voor de reglementair vastgestelde uitkeeringen, voor het eigenlijke doel van den Bond het handhaven en even tueel verbeteren van de arbeidsvoorwaarden der dia mantbewerkers. Voor geen ander doel dan dit is het geld bijeen gebracht. Degene, die zich plaatst op het standpunt, dat er geld gegeven moet werden, omdat er honger is, m9et blijven geven zoolang er honger is en zoolang er geld is. Over den duur der huidige crisis mogen wij ons geen optimistische voorstellingen maken. Zooals de dingen er uit zien, is het alles behalve onmogelijk, dat het grootste deel des jaars ermede gemoeid zal zijn. Eenmaal het beginsel verlaten en op sentimenteele gronden steun verleend, is er geen recht en geen reden met steunen op te houden, als de ellende voort duurt, nadat het toegestane bedrag zal zijn verbruikt. Op deze wijze ondergaat de weerkracht der organi satie een allerernstige verzwakking. Ik wil niet zeg gen, dat, als de crisis-periode ten einJe loopt, er on vermijdelijk strijd zal komen. Volstrekt niet. Niemand weet echter voor welke complicaties wij zullen komen te staan. Men geloove mijzij zijn niet uitgesloten. En als wij voor ernstige moeilijkheden zullen komen te staan met onvoldoende weermiddelen, wat dan Naar men uit Amsterdam meldt, kon het opgewonden jonge mensch dat eergisteren de moordaanslag op den heer Vroesom de Haan te Amsterdam pleegde geen andere reden voor zijn daad opgeven, dan „boosheid, die hij niet baas kon". Het is niet onmogelijk, dat een onderzoek naar zijn geestvermogens wordt bevolen. De volgende week Vrijdag, 24 Januari, is de thans 100-jarige Catharina Taillie Delistraat 36, te Katendrecht, jarig en zal dan dus den leeftijd van 101 jaar bereiken De oude vrouw verkeert in behoeftige omstandigheden. Bij onderhoek is gebleken, dat op de banken in de Ooster-Schelde door de vorst heel wat mosselen zijn bevroren. De omvang der schade is nog niet nauw keurig te bepalen. Te Haarlem stonden gisteren terecht J. N. v. d. Weyden en A. P. Vaal, die op 18 Oct. j.l. samen en in vereeniging diefstal met braak pleegden in de woning van mevrouw de weduwe van der Eist en daar behalve geld, ook ontvreemdden tal van gouden en zilveren voorwerpen. De beklaagden werden den 19en October op heeter- daad betrapt, toen zij, na op 18 October de benedenver dieping te hebben leeggeplunderd, dien nacht terug kwamen om nu de bovendieping leeg te rooven. Beiden zijn recidivist. Zij bekenden en zeiden uit armoede den <liefstal te hebben gepleegd. De eisch is tegen van derWeyden 4 jaar em tegen Vaal 3 jaar, min de preventieve hechtenis. Bij den penningmeester van de commissie uit de burgerij ten behoeve van de werkloozen te Amsterdam is in de week van 8-15 Januari een bedrag groot 13.500 aan giften ingekomen uitmakend met de reeds vroeger opgegeven bedragen en ingekomen toezeggin gen een totaal van ruim 136.000. Tot heden werd uitgegeven een bedrag van plm. 46.000, zoodat de commissie nog de beschikking heeft over pl. m. 90.000, hetgeen hen in staat zal stellen nog 4 a 5 maal eene uitkeering te doen, al naarmate het aantal werkloozen, dat daarvoor in de termen valt, stijgt of niet. Er heerscht in de omgeving van Eindhoven groote slapte op een aatal sigarenfabrieken. Reeds hier en daar is in meer of mindere mate werk volk afgedankt, terwijl op één groote fabriek de siga renmakers z .g. op taxe gesteld zijn. Deze mogen nu slechts een beperkt aantal sigaren wekelijks gereed ma ken. De groote werkloosheid welke alom heerscht, schijnt op deze slapte in de sigaren-industrie zoo al geen over wegenden, dan toch een beduidenden invloed te oefe nen. Vooral de kleine fabrikanten ondervinden het ernstigste den druk der tijden. De G r o n d w. vertelt de volgende smokkelgeschie denis" Personen: twee ambtenaren, een arbeider, twee smok kelaars met karren. Plaats der behandeling: Do Paardedreef, in de onmiddellijke nabijheid der Belgi sche grens onder Nispen. Ambtenaren in hun lager in een dennenbosch, op loer naar aan de overzijde der grens opdagende karren. Smokkelaars eveneens uit ziende om veilig de grens te kunnen overtrekken. Ar beider niets kwaads vermoedend, komt aangestapt, wordt door de ambtenaren aangehouden, verdacht met de smokkelaars in verbinding te staan. Woordentwist gevolgd door handtastelijkheden. Arbeider wordt in het bosch in bewaring gehouden. Smokkelaars zien nu de kans schoon en gaan met hun karren de grens over. Ambtenaren staan verslagen, laten arbeider in vrijheid en rennen do karren achterna. De achterste wordt aangehouden, teruggebracht, doch was ledig. De voor ste was intusschen met den buit hier, varkens, in vei ligheid. Tableau- In een stuk land aan den Bergweg te Rotterdam zijn door een agent-majoor aangetroffen W. en A. P., twee broertjes van 9 en 7 jaar, die de ouderlijke woning op den Goudscherijweg waren ontloopen. De kleuters hebben in den afgeloopen nacht in een hooiberg onder Berkel geslapen. Te Lisse is Vrijdag de 17-jarige B. op het ijs, zoo hevig aangereden en met zulk een kracht tegen het ijs gesmakt, dat hij in zorgwekkenden toestand is opgeno men en naar huis gebracht. Gistermiddag is de onge lukkige jongeman aan de gevolgen van den val overle den. Omtrent den, in den nacht van Woensdag op Don derdag te Amersfoort gepleegden doodslag, na den bun- zingjacht, waarover wij gisteren in een telegram iets meldden, meldt men nog het volgende aan de Tel. De verslagene, Gerrit van Drie is 59 jaar oud en stond in veel opzichten niet erg gunstig aangeschreven. Ilij heeft eenigen tijd in Duitschland gewerkt, maar kwam weer naar Amersfoort, waar hij zijn oude be roep, in hoofdzaak strooper, weer opnam. Daar hij veel misbruik maakte van sterken drank, waren huiselijke twisten met zijn vrouw en zijn zoons aan de orde van den dag. Zoo heeft hij het Woensdagmorgen nog zoo hevig met zijn vrouw aan den stok gehad, dat zij ge noodzaakt was, voor hem te vluchten, daar hij haar van kant wilde maken. Woensdagavond is Van Drie er weer op uitgegaan, met zijn twee zoons en nog een derden persoon, G. v. 1 Dat hierbij weer duchtig de jeneverflesch is aange sproken, bleek al dadelijk des nachts bij het verhoor van genoemden V., die nog zoo buiten westen was, dat hij absoluut geen enkele inlichting kon geven. Na thuiskomst van hun avondtocht, schijnt er twist te zijn ontstaan, waarbij van Drie vreeselijk is toegetakeld. Zijn zoons kwamen aangifte doen, dat zij hun vader dood in huis gevonden hadden en bij de eerste schou wing van dr. H. W. Schreuder, bleek, dat hij een aan tal slagwonden aan zijn hoofd had. Waarmee deze zijn toegebracht, is nog niet opgehelderd. Ondertusschen heeft de politie verschillende perso nen verhoord en is er een, zijnde de vermoedelijke dader, in arrest gehouden. an het parket uit Utrecht was gisteren nog nie mand overgekomen, maar wel is er last gegeven, het lijk naar Utrecht over te doen brengen voor de gerech telijke sectie. In de Ned. Philatelist wordt uitdrukkelijk betoogd, dat de Regeering een nieuwen voorraad van De Ruyterzegels deed vervaardigen, toen bleek dat de toeloop zoo groot was. Het blad komt tut zijn meening door het volgende Alle zegels met breuken, zooals b.v. l/2, H/2, 21 /2, Ul/2, 71/2 en I21/2, vertoonen in het breukcijfer een afwijking, die niet te miskennen is, en waaraan men onmiddellijk een nieuwen druk herkent. „Dit schijnen èn de Regeering èn de drukkers niet te weten, zoodat feitelijk de eerste druk de zeldzame wordt, en zal er in. deze zej?el» ongetwüfold veel gespeculeerd worden. Bij de andere waarden kan ik nog niets ontdekken, doch geloof mij, ook hierin zal verschil bestaan, hetzij in de inkt of iets anders." De schrijver geeft het Rijk eenige wenken om er meer geld uit te halen. „Zou het niet goed zijn indien men (nu men toch toch bezig is een nieuwen druk te doen verschijnen) b.v. eenige vellen onderste boven liet drukken, eenige cijfers of letters verkeerd laat plaatsen, eenige cijfers of letters laat ontbreken, eenige foutdrukken, enfin er zijn een legio manieren om prachtige zaken te doen Want de Regeering zal wel weten, dat deze curiosi teiten massa's geld opbrengen, en nu zij toch eenmaal bezig is zich te meten met de kleine Zuid-Ameri- kaansche Staten, hindert het volstrekt niets, dat men er wat meer geld uitmaakt. Bovendien kan zij tegen een premie ook wel foutdrukken op bestelling aan nemen, of wel in het openbaar doen verkoopen, zoo dat dan handelaars en verzamelaars als om strijd de hoogste prijzen zullen betalen voor deze rariteiten". De Rechtbank te Leeuwarden heeft de 41-jarige Grietje K., vrouw van M. de J., te Driesum, die de melk, welke zij aan de zuivelfabriek te Akkerwoude hadden geleverd met 18 pCt. water had vervalscht (zij zelve noemde ditalleen maar wat „spoelwater") voor die vervalsching veroordeeld tot 14 dagen ge vangenisstraf, met last tot openbaarmaking van het vonnis. Het bestuur der fabriek heeft d. J. beboet met f 50. Voor een dergelijk misdrijf is de 36-jarige veehouder Taeke P., te Wouterswoude, door diezelfde Rechtbank veroordeeld tot eene maand gevangenisstrafmet openbaarmaking van het vonnis. Ook hij heeft rouw geld aan de fabriek moeten betalen. In de Entrepotstraat te Rotterdam is dwalende aan- getrofftm een man van 74-jarigen leeftijd, vermoedelijk G. Bergsma genaamd. Hij liep daar op zijn kousen en zonder jas, doch is overigens burgerlijk gekleed. Zijn rechterhand is verminkt. Waar hij woont is niet bekend, terwijl van den man, die schijnbaar kindsch is, niets is te vernemen, Woensdag kon men in den Baarsjespolder getuige zijn van een eigenaardigen bruiloftsstoet. Wanneer een paartje in den polder zich in het huwelijk gaat begeven, wordt het bruidspaar eerst per bootje tot" aan de Baarsjes gebracht om daarna per rijtuig den weg te vervolgen. Thans echter, nu het polderwater met een dikke ijskorst bedekt is, zat de bruidegom naast zijne gesluierde aanstaande echtgenoote in eene versierde slede, hetgeen natuurlijk aanleiding gaf tot veel bekijks. Treurig. Op een half uur afstand van Voorthuizen, gemeente Barneveld, wonen sedert 16 maanden een bezembinder en zijn zoon in een slechts met zakken omhangen hutje van 2 M. lengte, 1 M. breedte en ruim 1 M. hoogte. Natuurlijk wordt deze keet slechts om te slapen gebruikt, terwijl een laagje heide, waarover een paar zakken gelegd zijn, als bed moet dienst doen. Verder hebben de stakkerds slechts zakken om zich te dekken. Onbegrijpelijk is het, dat deze menschen niet van koude en armoede zyn omgekomen.

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 1