DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. In het duister der Gemeentelinann. No. 15. Honderd en tiende jaargang. 1908 ZATERDAG 18 JANUARI. HONDENBELASTING. BINNENLAND. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone adverfentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Er wordt b. v. gevraagd of wel overal voldoende schoolgeld wordt geheven en of men niet in sommige gemeenten te ruim is in het kosteloos toelaten van leer lingen op scholen. Het percentage van de kosteloos toegelaten was in het onderzochte jaar het rapport Botercontröle-Stations. Nederland België. Dierenbescherming. Bruidstoet op het ijs. Gasverstikking. Auto-ongeluk. Het Ghildenfeest te Franeker. De „Turbo." Het pachtcontract. Uit Schermerhorn. Koolvervoer In den winter. ALRMAARSCHE COURANT. BURGEMEESTEE en WETHOUDEES van Alkmaar brengen in herinnering, dat volgens de op 20 September 1882 vastgestelde verordening op de heffing eener belas ting op de honden, ieder eigenaar, bezitter of houder van een of meer aan de belasting onderworpen honden verplicht is, daarvan jaarlijks vóór 31 Januari ten kan tore van den .gemeente-ontvanger aangifte te doen. Die aangifte geschiedt door de inlevering van een behoorlijk ingevuld en door den belastingschuldige onderteekend biljet, kosteloos san dat kantoor ver krijgbaar. De betaling der belasting geschiedt dadêAijk bij de aangifte tegen kwitantie en afgifte van een penning, onverminderd het recht, om, zoo de aangifte onjuist bevonden wordt, herziening te doen plaats hebben. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 10 Jan. 1908. DONATH, Secretaris. L. 1. Zaterdag hebben wij een zeer kort en algemeen overzicht gegeven van het eigenlijke verslag van de Staatscommissie voor de Gemeente-financiën, gelijk het door de gewijzigde commissie volgens de gewijzigde regeeringsopdracht is vastgesteld, terwijl wij thans ge- wag hebben gemaakt van de nota's van verschillende le den dier commissie, welke achter het eigenlijke verslag zijn afgedrukt. Behalve het eigenlijke verslag en de nota's bevat het geelboek der commissie echter nog twee bijlagen, die als een merkwaardige poging tot een wvgelijkende stu die van de financiën der Neder) andsche gemeenten over een gegeven jaar alleszins de aandacht verdienen. Het zijn twee rapporten van subcommissies, uitge bracht achtereenvolgens over den fimmtiëelen toestand der groote en over dien van vt -schillende kleinen ge meenten. Die rapporten steunen op een uitgebreid onderzoek, ingesteld naar den gel del ij ken toestand van meer dan 300 gemeenten in een gegeven jaar en de commissie zegt daarvan, met een voor staatscommissie verslagen ongewoon romantischen stijl: „liet aldus verzamelde beekdeelen omvattende materieel, is in onderscheidene overzichten gegroepeerd, in statistieken verwerken in vergelijkende tabellen samengevat. •Er is dus een zóó breedvoerig vergelijkend onderzoek naar de financiën der Nederlandsche gemeenten inge steld. als nog zelden of nooit zal zijn geschied. En wat is toch weer het eerste resultaat, waartoe deze commis sies komen? Dat zelfs de commissie, die den toestand der grootste 8 gemeenten onderzoekt, op bezwaren stuit, dat de invulling der staten niet in al die gemeen ten op dezelfde wijze heeft plaats gehad, en dat de afgesloten rekeningen van de verschillende gemeenten een grondslag voor vergelijking niet kunnen vormen. De commissie oordeelt de „inrichting der gemeente- begrootingen en rekeningen geheel onvoldoende om daaruit den finantiëelen toestand der gemeenten on derling te vergelijken"; ja, naar de commissie meent, is die inrichting „eerder geschikt om hen, die niet vol komen vertrouwd zijn met de juiste beteekenis der cij fers, op een dwaalspoor te brengen." De subcommissie meent dus zelve, „dat de op de ver kregen cijfers gegronde conclusies der commissie onder voorbehoud moet worden aanvaard." Zoo is het. En leest men die rapporten, „waarvan de cijfers min of rfieer aan actualiteit hebben verloren en niet nader zijn gecontroleerd," gelijk het hoofdrapport zelf zegt, dan vindt men bijna op iedere pagina weer dit groote bezwaar, dat wij, Nederland, den financiëelen toestand van onze eigen gemeenten niet kennen. Wij kennen dien financiëelen toestand niet over het door de commissie onderzochte jaar, wij kennen hem a plus for te raison in het algemeen niet, omdat wij heelemaal geen vergelijking hebben ove verschillende jaren. En toch is het niet volmaakt zeker, dat wij om den finantiëelen toestand onzer gemeenten te kunnen ver beteren, moeten beginnen met dien finantiëelen toe stand te kennen? En niet oppervlakkig kennen, maar werkelijk zóó kennen, dat wij met volmaakte zekerheid kunnen vergelijken, de verschillende aanwijzen en de oorzaken van die verschillen kunnen opsporen. Men onderschatte toch niet de beteekenis van die ze kere en op vaste feiten gebaseerde kennis. Zij is noodig om bij de wet maatregelen te kunn en nemen ten bate van een meer evenredige verdeeling van lasten. Doch zij is ook van groot onmiddellijk belang voor het bestuur en voor de inwoners eener gemeente. Eerst wanneer men zuiver kan vergelijken kan men scherpe controle uitoe fenen en de oorzaken van eigen ongunstige cijfers op sporen. Eerst dan kan men zich aan een ander spiege len en van een ander leeren. Eerst dan zullen opmer kingen over onvoldoende zuinigheid en omzichtigheid van sommige gemeentebesturen, als nu ook in de rap porten dier subeomissies voorkomen, volstrekte waarde krijgen en tot verbetering kunnen leiden. En toch zal door die scherpere vergelijkende studie de autonomie der gemeenten niet worden aangetast, gelijk de autonomie van den eenling niet wordt aange tast als hij door inzage te nemen van het kasboek van een ander zal kunnen leeren op welke wijze hij zich be ter van geldelijke zorgen zal vrijwaren dan tot nu toe. Reeds nu bevatten op dit gebied de rapporten inte ressante wenken. is van 1904 b. v. in Amsterdam, Groningen en Arnhem 66, 61 en 59 tegenover 35 in den Haag, 21 in Haarlem en slechts 11 in Utrecht. Uitgerekend wordt, dat in Amsterdam een groot per centage ouders belasting betaalt en geen cent school geld, terwijl de toestand in Rotterdam andersom is. De draagkracht der ingezetenon is gunstig in Amsterdam. Den Haag en Arnhem, minder gunstig in Rotterdam, Groningen en -Leiden. Wat de druk der belastingen aangaat, hebben Amsterdam en Groningen het wel het zwaarst te verantwoorden. De juistheid der Gronin- sche aanslagen in de inkomstenbelasting wordt betwij feld. De meest gedrukte gemeenten ontvangen het ge ringste bedrag aan schoolgeld (Amsterdam 5.71, Groningen 4.06.) De kosten van het armwezen te Groningen worden „wellicht hoog opgevoerd" genoemd. Een interessante vergelijking met een paar Duitsche steden wordt ook ter loops gemaakt. En gelijk het bij de vergelijking tusschen de grootste gemeenten gaat, is het ook bij de vergelijking van an dere steden. Een bedenkelijk verschijnsel wordt het ge noemd, dat in een aantal gemeenten het werkelijk in komen der belastingschuldigen per hoofd der bevolking niet of nagenoeg niet schijnt te stijgen (o. a. in Dord recht, Leeuwarden, Delft, en Winschoten.) Een juistere schatting van het inkomen zoude aanbe veling verdienen in bijna alle gemeenten (met uitzon dering wellicht in Gouda, Sne-ek en Ilarlingen o.a.) in sommige gemeenten worden personen niet aangesla gen, die in de termen zouden vallen (o. a. in Schiedam) ol worden kleine inkomens meer dan noodig schijnt verschoond (Delft o. a.In* de meeste gevallen kan een straatbelasting worden ingevoerd (behalve b. v. in Alkmaar, waar zij bestaat) en de opcenten op de per- soneele belasting kunnen hier en daar nog zonder be zwaar worden verhoogd of geheven (b. v. in Sneek en Ilarlingen.) Voor verhooging van schoolgeld komen o. a .in aanmerking Winschoten, Meppel, Assen, Sneek en Ilarlingen, voor beperking in het kosteloos toelaten o. a. Winschoten, Assen en Meppel. Eu dergelijke wen ken worden er nog verschei«L-„ gt-^-ven Doch zooals gezegd de vaste basis voor deze J conclusies is er niet. Die kan er alleen komen, indien de staat een opzettelijk en uitgebreid onderzoek door daarvoor aangestelde zeer deskundige ambtenaren laat instellen, welke hun lichf ter plaatse zullen moeten op steken en die de veranderingen van jaar tot jaar nauw keurig bijhouden. Eerst wanneer dit nauwkeurige on derzoek, op de instelling waarvan wij reeds herhaalde lijk hebben aangedrongen, zal zijn verricht en voor het vervolg geregeld zal worden aangevuld, zal men kun nen spreken van een kennis van de gemeentefinanciën, die bij uitstek vruchtbaar zal zijn voor hen, die geroe pen zijn de gemeenten te besturen en voor hen, die den nood der gemeenten moeten kennen om die te lenigen. Het spreekt van zelf, dat de nu gevraagde voorzie ning op dit onderzoek niet kan wachten. Doch wel zal de definitieve regeling van de financiëele verhouding tusschen rijk en gemeente vermoedelijk niet zóó gauw komen, dat men met de aldus verkregen gegevens niet zijn voordeel zal kunnen doen. De Minister van Landbouw heeft goedgevonden met intrekking van de beschikking, d.d. 6 September 1905, te bepalen hetgeen volgt Door den directeur-generaal van den landbouw zal kunnen worden toegestaan voor een door hem te bepalen termijn en op de na te melden voorwaarden dat, bij verpakking van boter, afkomstig van aange slotenen bij een onder Rijkstoezicht staand botercontröle- station inwikkelpapier, voor alle hoeveelheden van 1 kilogram of minder, met in 1 der bovenaangehaalde beschikking, d.d. 3 Juli 1905, voorgeschreven merk i zal zijn gedrukt van Rijkswege en op kosten van den belanghebbende op dat wikkelpapier. In dat geval zal alleen het formaat A zijn te bezigen. De vorenbedoelde voorwaarden zijn de volgende: a. indien de waar is bestemd voor het buitenland, moet het inwikkelpapier voorzien zijn van het in Nederland gedeponeerde fahrieks- of handelsmerk. Daarnaast mag de naam van den aangeslotene voor komen a. indien de waar is bestemd voor het buitenland, moeten de inwikkelpapieren, huiten en behalve het in Nederland gedeponeerde fabrieks- of handelsmerk, tevens den naam van den aangeslotene dragen. Nevens dat gedrukte merk zullen, overeenkomstig door den directeur-generaal van den landbouw te geven voorschriften, eenige aanwijzingen worden aangebracht, noodig voor de uit te oefenen controle. St.-Ct Het kiesrecht. Heden vergadert de kiesrecht-commissie, uit de R. K. Kamerclub daartoe benoemd, opnieuw met leden der anti-revolutionnaire partij. Ditmaal zijn, om beter tot geheele overeenstemming tr geraken, ook leden der ehristelijk-historische partij daartoe uitgenoodigd. (Tijd.) Central News weet te vertellen, dat de Hollandsch- Belgische commissie de invoering van het stuivers- port tusschen Nederland en België aanbeveelt, en zelfs reeds dat men gelooft dat de regeeringen der beide landen daarmee mee zullen gaan. viger te vallen. Het ijs is met een laag water bedekt. Op den havendam te Marken staan de menschen in groote scharen te wachten. „In de verte naderen op zee een groote stoet mannen. In dien stoet twee sleden, beladen met een droeve vracht, een meisje van 24 en een jongeling van 18 jaren, dood. Diepe stilte heerscht in de wachtende schare als de stoet de haven genaderd is en de lijken worden aan wal gebracht. In den vischafslag wordt het "stoffelijk overschot der beide slachtoffers van het ijs onder dak gebracht. De gemeente-geneesheer houdt den doodschouw. Rappe handen reppen zich in timmermans-werkplaat sen om een laatste aardsche woning gereed te maken. Familieleden, inmiddels overgekomenhebben veel moeite om de zoo eenvoudige formaliteiten voor het vervoer in orde gebracht te krijgen. „Eindelijk is alles in orde. Een groote stoet volgt de lijken naar den zeedijk. Een oogenblik van diepe stilte, terwijl de sleden met hun kostbaren last over den dijk worden gebracht. „Eenige krachtige handdrukken aan de treurende familieleden eenige stamelende woorden van dank voor hulp en steun die belangloos werden verleend en de sombere stoet verwijdert zich, te midden .van den piassenden regen, terwijl de slede-voerders door het water plassen, in de richting: van Monnikendam." GEMENGD NIEUWS. Het ongeluk op deJZuiderzee Van het eiland Marken schrijft het Hbld. over de aangebrachte slachtoffers het volgende Een di oeve, sombere dag. De regen begint steeds he Een commissie heeft zich gevormd met het doel om door studie en propaganda te verkrijgen een goede wetgeving op het gebied van dierenbescherming. Ter bereiking van dit doel wenscht de commissie zich op de hoogte te stellen van wat door bestuurs leden van dierenheschermende lichamen in deze ma terie gewenscht en mogelijk geacht wordt en in 't algemeen zoo volledig mogelijk kennis te nemen van het oordeel van in dezen bevoegde personen, denkers en practici, zoo in woord als geschrift. Zij heeft zich daartoe met een vragenlijst gewend tot verschillende personen en corporaties. Op weg naar het gemeentehuis geraakte Donder dagmiddag een rijtuig van een bruidstoet met het bruidspaar in het Oosterdiep te Wildervank. Gelukkig was, niettegenstaande de dooi, het ijs zóó sterk, dat de inzittenden' er met den schrik en eenige lichte verwondingen afkwamen. De 18-jarige Koekkoek te Amsterdam, is den dood zeer nabij geweest als 'gevolg van gasverstikking. Men vond hem gistermorgen bedwelmd op zijn kamer aan de N. Achtergracht liggen, en constateerde, dat het gaskraantje open stond. Naar het gasthuis vervoerd, is het met veel moeite gelukt hem het bewustzijn te hergeven. Gistormorgen is op den Velperweg een wielrijder, die van Velp naar Arnhem reed, door auto no. 366 van den heer Wurfbain aangereden. Ernstig aan het hoofd verwond, werd hij in het Invalidenhuis Bron beek binnengebracht en vandaar naar het Diacones- senhuis te Arnhem getransporteerd. Na eenige jaren in studie te zijn geweest en meer dan eens uitgesteld, werd Donderdagmorgen bij ongun- stigen barometerstand het groot historisch Ghilden feest te Franeker geopend. In het café „de Doelen" aan de Breedeplaats werd de optocht samengesteld. De costumier, de heer F. A. Boomsma te Groningen, had gezorgd voor frissche costuums, zoo zuiver moge lijk het origineel afbeeldende. Toen de stoet zich in beweging zette voor den omme gang door de stad, bleek hoe de kleederdracht der figu ren aan den optocht deelnemende, de vaandels, banie ren, schilden enz. der Ghilden zich onderscheidden door frischheid van kleuren. Het geheel leverde een trot- schen aanblik op. Met de stedelijke muziek aan het hoofd trok men 's morgens 9 uur naar de versierde baan van de ijsclub „Franeker" op de Zuidergracht, waar onmiddellijk met rijden werd aangevangen. Do toevloed der vreemdelingen was niet zoo groot als men had mogen verwachten bij goed winterweer. Dit was een natuurlijk gevolg van het hoogst on gunstige weder. In den namiddag begon het hevig en aanhoudend te regenen. Op het ijs ontstonden daar door groote waterplassen. Toen aanhoudende dooi, gepaard met steeds sterker wordende regenval het ijsfeest deden staken, verlegde het bestuur der ijsclub den verderen loop der feestelijk heden naar de zalen der „Koornbeurs. Daar verzamel den zich allen te ongeveer 2 uur. Kort daarop trad de magistraat der stad met gevolg binnen en nam plaats op het tooneel. Toespraken werden gehouden door een der burge meesters, den rector-magnificus en vertegenwoordigers der ghilden, allen wijzende op in 1640 bestaande toe standen in stad en land. Het officiëele deel overdag was hiermede afgeloo- pen. Ofschoon het den geheelen middag bleef regenen, heerschte er over het geheel een vroolijke, opgewekte toon. Ondanks den regen had te ruim 7 uur de optocht nog eens plaats, fantastisch door fakkels belicht. Daarna werd het slot afgewerkt in „de Beurs," waar spél en zang en dans en wals de gezelligheid verhoogden. Daartoe werkte ook vooral mede de tooneelclub „l'Uni- on" met de opvoering van een blijspel „Wie kaatst moet den bal verwachten." Een kind verbrand. Ten huize van Bielinga, te Usselo, gemeente Lon- neker, geraakten gistermiddag de kleertjes van het vijfjarig kindje in brand. Bij het blusschen van eene daardoor ontstanen binnenbrand vond men het geheel verkoolde lijkje De petroleum afkomstig van het op de Zuiderhaaks gestrande tankschip „Turbo" verdwijnt gelukkig, spoe diger dan men verwacht had, uit het Marsdiep en van de gronden, waar de visschers de garnalen van gen. Slechts hier en daar drijft nog een strookje olie op de golven, dat gemakkelijk door den visscherman kan worden gemeden. Er is dus geen sprake meer garnalen te eten met een petroleumluchtje er aan, en voor de kamende visscherij op haring en ansjovis, die naar sommigen meenden, ook nog last van de olie zou ondervinden, is het gevaar geheel geweken. Inzake de gehouden enquête omtrent het paehtcou- tact in Nederland worden thans door prof. mr. Diepen horst te Amsterdam, als voorzitter van de enquête-com missie, mededeelingen gedaan, waaruit blijkt dat door de rapporteurs geconstateerd wordt, dat er uitermate weinig sympathie bestond voor de zoogenaamde gar- venpaelit of deelbouw, waarbij de pacht niet in een vas te geldsom, maar in een zeker deel van de bruto-oogst vastgesteld wordt. Alleen in Drente en Gelderland gin gen enkele stemmen voor de verbreiding van dit insti tuut op. Een groote reeks van argumenten werd te gen den deelbouw ingebracht. Allereerst merkte men op, dat daardoor eene slechte behandeling van het land wordt bevorderd, eene bewering, die werd gestaafd door eene verwijzing naar het groote verschil in de bewer king door eenzelfden landbouwer van grond, die al of niet tiendplichtig is. Uit Gelderland's Achterhoek werd daaraan nog toe gevoegd, hoe, na het verdwijnen van de garvenpacht, die daar vroegi*r veelvuldig voorkwam, intensieve be bouwing is tot- uien eh de opl>. ïgst van den bodem aanmerkelijk is gestegen. Met overweldigende meerderheid werd bevestigend beantwoord de vraag: „Vindt ge het wenschelijk, dat bij onvoorziene rampen geheel of gedeeltelijke resti tutie van de pachtsom plaats heeft. In tal van provincies wordt de kardinale quaestie van vergoeding voor aangebrachte verbeteringen als het hart der quaestie beschouwd en met onstuimigen drang op hervorming in dezen aangedrongen. De instelling van pachtcomibissies wordt door zeer velen urgent geacht. De bevolking bestond 31 December 1906 uit528 m. en 510 v., totaal 1038 personen. Vermeerderd door go- boorte met 12 m. en 6 v., totaal 18 personen. Vermeer derd door vestiging met 36 m. en 34 v., totaal 70 per sonen. Totale vermeerdering 48 m. en 40 v., totaal 88 personen. Verminderd door sterfte met 6 m. en 3 v., totaal 9 personen. Verminderd door vertrek met 58 m. en 62 v., totaal 120 personen. Totale vermindering 64 m. en 65 v„ totaal 129 personen. Bevolking op 31 December 1907 alzoo 512 m. 485 v., totaal 997 personen, g Er werden 14 huwelijken gesloten. Uit West-Graftdijk. Jl. Donderdag hield de IJsclub te West-Graftdijk een wedstrijd in het ringsteken op schaatsen, waaraan 25 personen deelnamen. De le prijs werd behaald door K. Dik, de 2e pr. door J. Pilkes en de 3e prijs door D. Oud. De winners reden voor weduwen en ouden van dagen. Verder ontving ieder deelnemer een bon voor brood, brandstoffen en kruidenierswaren. De ijsboeiers te St.. Pancras kunnen bij aanhoudend vriezend weer, het ijs nog wel openbreken, maar de i schollen zijn een groote belemmering voor de koolvaar- j tuigen. Nu is de geheele afstand, van het zuideinde der ge meente, tot Broek op Langedijk in vakken verdeeld, waarvoor nummers aan de deelnemers zijn uitgereikt. Elk moet bij vriezend weer iederen morgen zijn vak open maken en de schollen verwijderen. Uit Winkel. De heor J. Koomen Dzn. is herbenoemd tot burge meester dezer gemeente. Uit Schagen. Het 100-jarig bestaan van het departement Schagen van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen werd den 17den den stichtingsdag gevierd met eene bijeen komst in de N. II. kerk. Met orgelspel van den heer J. Winkel werd geopend, waarna de Departementsvoorzit- ter, Ds. D. F. J. Herman een openingsrede hield, waar in hij in het hijzonder de .vaarde van het Nut voor het volk schetste en enkele personen uit het verleden van het departement herdacht. Met ingenomenheid ge waagde spreker van het werkje, door den heer M. Vis ser geschreven, behelzende een overzicht van het leven van den honderdjarige. Daarna gaf de vermaarde zangvereeniging van Wog- 1 num een zeer goed geslaagd concert, hetwelk met groo te aandacht door de ongeveer 300 aanwezigen werd aangehoord. Met orgelspel weer werd de bijeenkomst in de kerk gesloten, 's Avords gaf de Sehager dilet tantenclub in het N. H. Koffiehuis op verdienstelijke wijze „Groote Stadslucht," terwijl het Symphonieorkest ter afwisseling eenige nummers ten beste gaf. Aan het verzoek der feestcommissie om te vlaggen was door en kelen gevolg gegeven. Zondag laatste feestdag.

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 1