KIEZERSLIJSTEN. Oorspronkelijke Schetsen Vraag en Aanbod. Revolutionnaire schooljongens in de Middel eeuwen. lie beste kleurhoudende blauwe WERKPAK KEN verkrijgbaar bij E. W. VET, Langestr. 91, Alkmaar. fJTE HUUR 2 ZOLDERS met vrije opgang, in VOOR DE DAMES. Kijkjes in de Modewereld. ÉTOILE DE PARIS. kiezerslijst is geplaatst, behoeft geen nieuwe aangifte te doen, als hij nog aan de gestelde voorwaarden vol doet. Examenkiezers 'runnen worden zij, die met goed gevolg een examen hebben afgelegd, ingesteld door of krachtens de wet of aangewezen bij algemee- nen maatregel van bestuur en in verband staande met de benoembaarheid tot eenig ambt, de vervulling van eenige betrekking of de uitoefening van eenig bedrijf of beroep. Hij die op grond hiervan reeds het vorig jaar op de kiezerslijst voorkomt, behoeft geen nieuwe aangifte to doen. Het bovenstaande geldt alleen voor kiesbevoegdheid voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Hetzelfde geldt evenzeer voor de kiesbevoegdheid voor de Pro vinciale Staten, wanneer men op 1 Febraar 1908 min stens een jaar in de provincie heeft gewoond en ook voor de kiesbevoegdheid voor den Gemeenteraad, in dien men op 1 Feb raar 1908 minstens één jaar in de gemeente heeft gewoond en als men voor dit laatste lichaam geen belastingkiezer is, aangeslagen is in den hoofdelijken omslag dezer gemeente voor minstens 1.50 en dien aanslag vóór of op 1 Maart 1908 heeft voldaan. In 1122 zoo verhaalt dr. K. O. Meinsma in het Ne- derl. Archievenblad stond aan het hoofd der school te Rolduc (die, zooals bekend mag worden veronder steld, een overoude stichting is) zekere abt Giselbertus, die door de monniken der abdij bij den bisschop werd aangeklaagd, omdat hij in zijn zeden nog geheel een wereldling geleek, met de kloostertucht onbekend, zoo dat die door zijn onverschilligheid te gronde ging. De bisschop zette Giselbertus af, en de monniken kozen tot zijn opvolger een man, die zooals nu vanzelf sprak streng aan orde en tucht vasthield, een monnik uit het klooster Sprenkerbach, Bertolphus geheeten. Dat deze Bertolphus streng zou regeeren, stond te voorzien. Van het jaar 1123, waarin hij verkozen werd. staat dan ook in de kloosterkroniek opgeteekend: „In ditzelfde jaar is Rolduc afgebrand en geheel in de asch gelegd. Want de schooljongens, die toen in 't klooster waren om opgeleid te worden, werden toen ge regeerd door een zeer strengen meester (Bertolphus na tuurlijk), wiens onverdraaglijke strengheid zij meenden- niet te kunnen uithouden; vandaar dat twee hunner in 't geheim samenspanden om 't klooster in brand te steken, om op die wijze aan zijn bestuur of wel aan 't kloosterleven te ontkomen. Daarom ging een van hen op een nacht, na een licht aangestoken te hebben, naar een zekere plaats, als om aan een natuurlijke behoefte te voldoen, en stak het dak daarvan in brandzoo werd het klooster met al wat het bevatte een prooi der vlam men." Strenge heeren regeeren niet lang. „In het jaar 1124 begonnen de broeders (zij ook!) te murmureeren en zich zeiven zwaar te verwijten, dat ze dien Bertholphus gekozen hadden, die 't ambt niet waardig was en wien "t niet paste (N. B.het be stuur te aanvaarden, terwijl abt Giselbertus nog leefde, wien 't ambt toch was opgedragen door den bisschop." De lieve broeders, die hem zelf verkozen en beroepen hadden „Toen hij" Bertolphus „dit vernomen had, werd hij door al te groote verontwaardiging zoo boos over 't feit, dat zij, die hem met algemeen goedvinden beroe pen hadden, hem nu lieten staan tot bespotting en le digheid, dat hij, na hun zijn zegen gegeven te hebben, teruggekeerd is naar het klooster, waar hij zijn profes sie had gedaan." Van 15 regels 25 Cents, bij vooruitbetaling. TJOEDKOOPSTE ADRES voor BANKETBAK- KERSBUIZEN is bij E. W. VET, Langestraat 91. JTUISNAAISTER gevraagd, bekwaam in het ma ken van onder- en bovenkleeding. f 1 per dag. Br. fr. lett. B 62, Bur. dezer Courant, TIE KOOP of TE HUUR nieuwe en gebruikte VAARTUIGEN bijJ. BRUIN, St.-Pancras. Aan hetzelfde adres een SCHUITENMAKERS KNECHT gevraagd. I3uike Beverwijksche Busgroenten en Blookers Daal- ders Cacao, verkrijgbaar bij G. TIMMER, Schoutenstraat. B. L. 8 I M O N, Alkmaar. Steenhouwerij Ko* n i n g s w e g 67. j Grafteekenen, Schoorsteen mantels enz. BAKKER Dz., bouwkundige, beëedigd Ma kelaar en Taxateur. Vraagt ter plaatsing particulier Kapitaal op 1ste Hypotheek, Aanbevelend, I. BAKKER Dz., Kerkplein 4. T7mailleeren en biezen van RIJWIELEN. K. DE HEER, Boterstr. 8. jyjetselwerken. Nic. Corn, van den Idsert, Hofstraat No. 13, beveelt zich beleefd aan voor. alle voor komende metselwerken, zoowel nieuw als reparatie- werk. JjUNCHROOM-RESTAURANT-STALLING. De eerste Egmondsche Lunchroom en Restaurant houdt zich bij het reizend publiek beleefd aanbevolen. Hoogachtend, G. S. GROENEWOUD, Hofleverancier. het Vijvertje, ii f 1.50 per week. Te bevragen bij H. S. CLOECK. J]en MODERN HEERENHUIS TE HUUR, Kennemerstraatweg E .22':, riant uitzicht. Huurprijs na overeenkomst aanvaarding. Te bevragen Konings weg 92. rJTEER FRAAIE MAHONIEHOUTEN SCHRIJFBU- REAU, voor koopje aangeboden. Te bevragen bij W. NEDERKOORN, Schoutenstraat 6. T|e Ondergeteekende bezorgt verzekeringen tegen BRAND- en INBRAAK. M. KOOGER, Heiloo. Een besch. Juffr. eenige dagen per week disponibel hebbende, zag die gaarne BEZET, 't zij met het op doen der wasch, naaien of iets dergelijks. Goede ge tuigen staan haar ten dienste. Br. lett. V 61, Bur. van dit Blad. GEVRAAGD een flink aankomend Meisje, om behulpzaam te zijn in de huishouding. Adres Mej. NETTENBREIJER S, Pieterstraat B 8. J]en mooi ingericht BOVENHUIS te HUUR a/d Oudegracht k f 2.85 per week en eenige ruim goedverlichte WERK- en BERGPLAATSEN in „de Koophandel" a/d Baangracht, Te bevragen bij L. GILLES. 1ZRUIDENIERSJASSEN in alle soorten en in alle modellen bij E. W. VET, Langestraat 91. /Tude Fornuizen en Kachels tegen spotprij zen, voorhanden bij J. v. d. HOEK, Achterstraat, VOUTE HARING 3 10 ct., ook verkrijgbaar p r i m a STOK- en ZOUTEVISCH. E. SCHEEPMAKER, Stationsweg 6. MET BURGERDIENSTMEISJE gevraagd P. G. in een klein gezin. Direct of 1 Februari. Zie' te vervoegen Kennemerstraatweg 66. 1/leine KOKOSNOOTJES (driekantjes) heden weder verkrijgbaar bij K. v. d. POL, Ridder straat, Telef. 211. A BURGER, Banketbakker, vraagt een netten leerling om in het vak te worden opgeleid. VRAAGT Boter van 50 cent, uitsluitend ver krijgbaar bij J. v. d. MEULEN, Boterstraat. VVITTE BROEKEN en alle soorten prima Wasch- echte DRILBROEKEN verkrijgbaar bij E. W. VET, Langestraat 91. Tl ij W. v. d WAAL, Schoolstraat, kan een Schoen makers-Leerling geplaatst worden. T?r biedt zich aan een Verstelnaaister, in- of buitens huis, naar verkiezing. AdresStationsstraat No. 60, 1TOSTHUIS met vrije SLAAPKAMER, omtrek Spanjaardstraat gevraagd. Br. lett. IJ 61 bureau dezer Courant. Ven nette Waschvrouw VRAAGT twee WASSCHEN aan huis. Br. fr. lett. X 61 bureau dezer Courant. Tl En gros. W. BURGER. En détail. OTERHANDEL, Koningsweg, hoek Korte Nieuwe- sloot, prijs nog heden f 1.50 per K.G. Proefpotjes van 1 K.G. verkrijgbaar. 't Seizoen van uitgaan is nu in vollen gang, we wil len daarom thans de verschillende zaken eens bespre ken, waarop de dames bijzonder moeten letten, wan neer zij zich in groot toilet kleeden. De handschoen b. v. is een zaak van groot gewicht, hij moet bij het tcilet passen en vooral nu de korte mouwen zoo over- heerschend zijn, moet men vooral aandacht aan de handschoenen wijden. Zoo moet er voor gezorgd wor den, dat ze reiken tot den mouw en dat er niet een klein stukje van den arm tusschen den handschoen en den mouw zichtbaar wordt, daar de huid daar gewoon lijk rood ziet ten gevolge van de drukking van het elastiek, dat boven in de handschoenen zit om afzak ken te voorkomen. Voor bals en soiree's zijn hand schoenen van fijne chantilly kant of knoopwerk op t oogenblik zeer in aanzien. Een ander toilet-artikel, dat de aandacht verdient is de ceintuur. Bij zeer vele dames is na iederen dans de ceintuur achterste voren gekeerd of zit de gesp op zij. Aanbeveling verdient het de ceintuur hier en daar aan 't lijfje of aan den rok eventjes vast te naaien, want spelden maken gemakkelijk scheuren in de ge woonlijk zeer dunne stof. In de ceintuurs is thans een rijke keuze: flu weel en, zijden, zijde-elastieken, alles kan men dragen. Gekleurde, met hand-borduursel ver sierde ceintuurs verdringen meer en meer de elastie ken, die wel mooi aansluiten, maar niet zoo gekleed staan. Ceintuurgespen vallen ook weer in den smaak, bronzen, stalen, zilveren, oud-zilveren, vergul den met steenen versierd, allerlei soorten zijn in de mo de. Een sierlijke mode zijn de kanten, tulle en gazen shawls, die tegenwoordig zoo veelvuldig gebruikt wor den bij het uitgaan. Ze worden zoowel voor hoofd- als voor schoudershawis gebruikt en zijn vooral voor hot eerste zeer doelmatig, daar men dan de coiffure niet iu de war brengt, wat met een hoed of muts gemakke lijk gebeuren kan. Ook voor bejaarde dames worden deze shawls vervaardigd van zwart gas-de-lis of zwarte kant, voor jongere dames zijn er in allerlei kleuren, ro se, wit, crème, licht-blauw of heel-dunne wollen met ge kleurde mouches. Een aardig artikeltje, dat vele dames meenemen en voor velen onmisbaar is, als zij uitgaan is een zijden taschje, een pompadour, dat men gemakkelijk zelf kan maken. Een elegante pompadour kan vervaardigd wor den van rose damast, versierd met bloemtakken in ro- coco-borduurwerk, die een op zijde gedrukt vrouwen kopje omgeven. De bovenrand van het zakje wordt met witte Valencienne-kant afgezet. Op het zakje wordt behalve het borduurwerk een rij rose metaalpai- letten genaaid. Voor het vastmaken en dragen van deze met witte zijde gevoerde pompadour wordt rose lint gebruikt. Een aardige, zeer gekleede soirée-japon voor jonge dames wordt gemaakt van rose, lichtblauwe, crème of heel licht grijze voile. De rok, die bestaat uit 6 banen, wordt van boven voorzien van oprijgjes, die groepsge wijze geschikt worden, van achteren bevindt zich in het midden een stolpplooi, waaronder de sluiting is aangebracht. Het lijfje bestaat uit witte tulle met driekwart lange, ruime mouwen, over dit lijfje gaat een overblouse van de stof van den rok. Deze over- blouse heeft geen mouwen, alleen strookjes, en is van voren laag uitgesneden met een punt. Op de rok zijn drie strookjes aangebracht, de overblouse wordt gegar neerd met zijde-borduursel. Nu binnenkort wederom wordt aangevangen met de herziening van de lijst, die de ingezetenen zal aanwij zen bevoegd om deel te nemen aan de verkiezingen voor leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, de Provinciale Staten en den Gemeenteraad, mag het wenschelijk heeten, hieronder eenige aanwijzingen te laten volgen voor hen, die op de nieuwe kiezerslijst wenschen te worden geplaatst, voor zoover zij over het jaar 1907 in de gemeente Alkmaar niet aangeslagen zijn geweest in de grondbelasting voor meer dan 1. (hoofdsom en Rijksopcenten) en in de personeele be lasting (behalve voor een of meer rijwielen) en over het jaar 1906/7 in de bedrijfsbelasting of in de vermogens belasting, m. a. w. voor zoover zij het kiesrecht niet kunnen ontleenen aan een aanslag in de Rijks directe belastingen. Deze kiesgerechtigden toch worden ambts halve, dus zonder het doen eener aangifte, op de kie zerslijst geplaatst. Aangifte-kiezers. De aangiften, noodig om op de nieuwe kiezerslijst geplaatst te worden, waarvoor de formulieren kosteloos verkrijgbaar zijn ter gemeente-secretarie, moeten al- VAN LEO PAUST. 't Gebeurde niet in een eersterangs schouwburg. O, neenDaar zijn de artisten aristocraten in 't vak. Die zien met minachting neer op hun misdeelde broe ders en -zusters van 1.50 peravond en twee glazen bier, optredend in derde- en vierderangskroegjes, waar „spectacle varié" is of „cafe concert," of hoe 't meer mag heeten. 't Gebeurde in een dier lugubere etablissementen, achter de woelige stad in ten stille zijstraat, waar ieder oogenblik de gele lantarenvlammen néérslaan in benauwend donker, waar dronken mannen ongehinderd hun ellende staan uit te braken midden op den weg, en waar vrouwen en moeders gluren door de reetjes der café-jalouzieën heen. Boven de deur een geel-linnen transparant, waarop met zwarte letters geverfd: „Olympia. Iederen avond spectacle varié 8 uur. Entrée vrij." Op de ra men vijf verschoten foto's in een groot passepartout en daaronder op een wit icarton met plakletters: „Op treden van verschillende artiesten, w. o. de jongejuffr. Marie en Louise, „ëtoiles de Paris." Het zaaltje was voller dan men het hier zou ver- Wachten. Ze zaten om tafeltjes op een planken vloer met zand als in een gewoon café wat studenten, wat kantoorklerkjes, een soldaat met zijn meisje, een enke le grijzende heer uit beter doen. Op het tooneeltje, waar je je maar amper verroeren kon, zij Louise ëtoile de Paris. Zoo gezien, van uit het zaaltje, in het slechte licht, leek zij nog wel wat, in het blauw tricot, met blooten hals en armen. Die heelemaal vooraan zaten zagen alleen hoe versleten 't tricot was en hoe vroeg-zorgelijk haar scherp ge zichtje. Ze had wat gesprongen, aan ringen gezwaaid. Nu wercl t weer tijd voor haar groote toer, haar „tour do force. Jongejuffr. Marie, een zware, brutale meid, stond vooraan, midden op 't tooneeltje met een stellage op haar schouderseen soort rekstok, die met een glim mend nikkelen staaf en een liol-gebogen kussen op elk van haar schouders rustte. Louise, achter haar, nam zonder van plaats te veranderen, glimlachend een zak doek met krijt aan tusschen de coulissen, trok hem co quet eeu paar maal door haar kleine handjes en wierp hem weer op zij. Toen kwam nog een man op 't too neeltje. een wei-gedaan, door zijn haar gegroeide type, daar worden ingeleverd vóór 3 5 Ftsbruari a. s. Aangif ten op of na dezen datum ontvangen worden ter zijde Alle kiezers moeten voldoen aan de vereisch- ten van te zijn mannelijke ingezetenen van het Rijk, te vens Nederlanders, die vóór of op 15 Mei 1908 den ouderdom hebben bereikt van 25 jaren. Het ingezeten schap moet men bezitten op 1 Februari 1908, op dezen uatum moet men minstens 18 maanden onafgebroken m het E i' of zijne koloniën hebben gewoond. Belasting'kiezers, die over het laatstverloo- pen dienstjaar niet in de gemeente Alkmaar, maar in een of meer andere gemeenten des Rijks in een der Rijks directe belastingen zijn aangeslagen, kunnen kie zer worden, wanneer zij daartoe, onder overlegging ■san voor voldaan geteékende aanslagbiljetten, vóór 15 Februari a. s. aangifte doen ter gemeente-secretarie. Van al de belastingen waarin men is aangeslagen moet men het aanslagbiljet inleveren, alzoo voor de grond- en de personeele belasting voor zooveel het dienstjaar 1907 en voor de bedrijfs- en de vermogensbelasting voor zooveel het dienstjaar 1906/7 betreft. Hierbij zij opgemerkt, dat de aanslag der vrouw in deze belastin gen geldt voor haren man, die van minderjarige kinde ren voor goederen, waarvan bun vader het vruchtgenot heeft, voor hunnen vader. Aanslagen in de grondbelasting wegens onroerende goederen eener onverdeelde nalatenschap gelden ook voor den mede-eigenaar, wiens naam niet bij den aan slag in het kohier vermeld is, indien zijn aandeel in dien aanslag minstens 1 bedraagt. Zoodanig mede eigenaar moet echter, wil hij kiezer worden, onder overlegging van bewijsstukken, daarvan vóór 15 Febru ari a. s. aangifte doen ter gemeente-secretarie, door inlevering van een aldaar kosteloos verkrijgbaar for mulier. W o n i n g k i e z e r*s kunnen worden zij, die als gezinshoofden of als alleen wonende personen op 31 Januari 1908 sinds 1 Augustus 1907 in Alkmaar be woond hebben krachtens huur, een huis of een deel van een huis, dan wel hoogstens twee huizen of gedeelten van huizen, waarvoor eventueel met bijbehoorenden of gehuurden grond of bijlokalen en bijgebouwen niet ter bewoning bestemd de weikelijke huurprijs, per week berekend, minstens 1.50 heeft bedragen. V aartuigkiezers kunnen worden zij, die als gezinshoofden of als alleen wonende personen op 31 Januari 1908 sedert 1 Augustus 1907 krachtens eigen dom, vruchtgebruik of huur hebben bewoond eenzelfde vaartuig van minstens 24 kubieke meter inhoud of 24000 Kg. laadvermogen. Bewoont men op 31 Januari 1908 nog hetzelfde huis, gedeelte van een huis of vaartuig, tengevolge waarvan men het vorig jaar kiezer was, dan is een nieuwe aan gifte niet noodig. Loonkiezers kunnen worden zij, die op 31 Ja nuari 1908 si mis 1 Januari 1907 achtereenvolgens bij niet meer dan twee patroons, ondernemingen, openba re of bijzondere instellingen in dienstbetrekking of wel als inwonende zoon in het bedrijf of beroep zijner ouders werkzaam geweest zijn en alszoodanig over het jaar 1907 een inkomen hebben verdiend van 400, of behalve vrije woning of inwoning 325 of wel behalve vrije kost en inwoning 125. Loonkiezers, die op de Jjst van het vorig jaar voor komen, ontvangen aangiftebiljetten ter invulling thuis. Deze biljetten moeten ingevuld vóór 15 Febru ari a. s. ter gemeente-secretarie ingeleverd worden, wil men loonkiezer blijven. Pensioenkiezers kunnen worden zij, die op 1 Februari 1908 in het genet zijn van een pensioen of lijfrente van minstens 400, verleend door eene on derneming, openbare of bijzondere instelling. Voor hen, die minder dan 400 pensioen of lijfrente genieten, maar bovendien een loon verdienen op de wijze als voor „loonkiezers" bepaald, mogen pensioen, lijfrente en loon bij elkaar geteld worden, ter bereiking van het be drag van 400. Pensioenkiezers, die op de lijst van het vorig jaar voorkomen, behoeven geen nieuwe aan gifte te doen. Inkomen, pensioen en lijfrente, verfeend aan do vrouw, gelden voor haren man; dat verleend aan in wonende minderjarige kinderen voor de helft van hun nen vader. Grootboek- of spaarbankkiezers kun nen worden zij, die op 1 Februari 1908 sinds 1 Februa ri 1907 den eigendom hebben met recht van vrije be schikking van ten minste 100 nominaal in een der Grootboeken van de N. W. g. of van minstens 50 in de Rijkspostspaarbank, in een gemeentelijke spaarbank of in eene, beheerd door het bestuur van eene rechts persoonlijkheid bezittende vereeniging, van eene naam- looze vennootschap, van eene coöperatieve vereeniging of van een stichting. Hij die op grond hiervan reeds het vorig jaar op de zwaar gecosmétiekt, een kalen rok en een laaguitgesne- den vest over zijn dikken buik; een prachtige das met diamant. Dat was „mijnheer." Marie en Louise beef den voor hem als de hond voor de zweep. Louise voor al; zij wist, dat één zwaai tekort, één handgreep ver keerd, één sprong mis, beteekende een gulden minder Zaterdagavond. Zij kon niet veel, zij was niet sterk Marie kon hij niet missen: zij droeg met gemak twéé mannen aan den rekstok. Maar voor haar tien ande ren. D at wist zo. En ze wist ook wel, dat als de ge- d8chte eens opkwam bij „mijnheer" om haar op straat te zetten, hij geen oogenblik zou aarzelen om het te dóen ook. Daarvoor kende ze hem wel. „Meneer" nam haar in haar lenden en tilde haar om hoog tot ze den rekstok grijpen kon. Toen verdween hij weer tusschen de schermen, waar het publiek hem niet zag, maar hij alles wat op 't tooneel gebeurde kon vol gen. Louise trok zich op aan den .rekstok en haar beenen erover heen slaand, zoodat zij een oogenblik erop zat liet zich plotseling achterover glijden, tot de stok zich aan den binnenkant van haar knieën bevond 'r t-oen. even zoo zwevend, zwaaide ze haar lichaam met een ruk omhoog, achteruit, ruggelings over den stok heen, en nogeens, en nogeens, tot haar lichaam, sneller en snel ler om den stok, die op de schouders van jongejuffr. Marie rustte, draaiend, een rad vormde dat door mid delpunt-vliedende kracht op zijn plaats gehouden werd. Dat was de „tour de force1' van Jongejuffrouw Louise étoile de Paris die avond aan avond het zaaltje in ademlooze spanning' hield, opde heeren het juist opge licht glas bier weer deed neerklakken en emotie-beluste kantoorklerkjes het bloed naar het hoofd joeg en het hart deed stilstaan. Jongejuffr. Marie, beneden, stond pal. Haar schou ders zwikten heen en weer, maar haar stevige beenen, het een dwars achter het andere geplaatst, gaven niet toe. Zij was een meid die zich nergens wat van aan trok. Schoon ook nog pas even in de twintig had ze al zóóveel doorgemaakt, zich aan zóóveel toestanden ge- accomodeerd, dat het haar een zorg was wat ze nu weer met haar voorhadden. Ze was onverschillig, onbewust fatalist en had een krachtig vertrouwen ip haar han digheid waarmee ze nooit gefaald had zich door de grootste moeilijkheden,heen te slaan. Bovendien wist ze dat ze een lief gezichtje had en een krachtig gezond lichaam, welke twee dingen niemand haar zou kunnen afnemen; en oppervlakkige natuur liet de dag van morgen haar koud en zocht ze dien van heden zoo prettig en gemakkelijk mogelijk op te vatten. Als de twee meisjes zoo praatten, benijdde Louise haar vaak om haar onverschilligheid. De ander ang stig. eeuwig bezorgd, pessimistisch natuurtje, bijgeloo- vig en altijd toegevend aan bange voorgevoelens, voelde dat dit de kracht was van haar vriendin en be sefte dat juist daarom niemand haar aandurfde. Z'j, poogde vaak dan óók zoo te zijn, maar het lukte haar natuurlijk niet. En zooals bange kinderen het meest te lijden hebben van de plagerijen van grooteren, zoo was zij het eeuwige ongeluksschepseltje waar het lot zijn nukken op vierde. Eén ding had Louise echter met Marie gemeen. Ach, welk meisje van even twinrig jaar gelooft niet in haar schoonheid? Marie was mooi, al was het dan ook vul gair mooi jongejuffr. Louise was leelijk. Bovendien had haar kommervolle natuur haar trekken iets scherps en verbitterds gegeven, dat alle aantrekkings kracht buitensluit. Toch geloofde zij zich mooi mooier zelfs dan Marie. En als Marie zoo wel eens zei: och, ze magge me toch allemaal graag; als je jong ben en niet leelijk, kan je 't ver brengen in de we reld!" dan troostte zij zichzelf dat dit voor haar toch ook gold. Nu kneep ze haar oogen dicht terwijl ze om den stok heen vloog. Tusschen de schermen stond „meneer" en als ze niet gauw genoeg draaide, kreeg- ze Zaterdag weer een gul den boete, 't Was Woensdag en ze had van de week al een boete opgeloopen. Nu mocht er niets meer af. Negen vijftig en daar eerst een rijksdaalder af voor afbetaling van haar kleeren; voor zeven gulden kost geld in de week kon je met moeder maar net aan leven. Nu was ze twintig keer rond geweest. Ze vertraag de haar vaart en toen ze boven was liet ze opeens, vlug, den stok in haar lenden glijden, gaf zich met beide han den een afzetje en sprong op den grond vóór Marie. Haar werk was voor dien dag afgedaan. Ze boog, vermoeid, mat, en angstig kijkend naar op zij, naar „mijnheer." Uit 't zaaltje steeg een ver spreid, lusteloos applausje tot haar op; stoelen werden weggeschoven, menschen rezen overeind, draaiden haar onverschillig den rug toe. En daarvoor waagde je avond aan avond je nek Alleen een oude heer op de voorste rij zat luid met zijn stok te beuken. Ook Louise had een tijd gehad, toen zij zich als kind nog' aan haar droevige broodwinning jvijdde, dat ze droomde van succes op het tooneel: van reusachtige corbeilles, ritselende zijden rokken, waterdruppelende juweelen, geparfumeerde briefjes achter de schermen, gekroonde sigarettenkokers en duelleerende minnaars. Zij had éen minnaar gehadeen zich verslingerenden gymnasiast, die plotseling wegbleef omdat papa zijn weekgeld inhield. En een briefje achter de coulissen, ach arme, ze had er nooit een gekregen. Maar nu kreeg ze er een! Ze had nauwelijks, achter het gordijn, dat allen ar tisten tot kleedkamer diende, haar eersten rok over haar hoofd gegooid, toen ze den kelner hoorde roepen: „juffrouw Louise!" Ze schrok. Zou „mijnheer" weer iets hebben? „Ja, riep ze, heesch van schrik, „hier ben ik!" En om 't gordijn heen, reikte hij haar. een briefjeHaastig scheurde ze 't open. Zou 't succes nu eindelijk beginnen te dagen? Toen ze 't doorvlogen had, raapte ze 't envelopje op, betuurde opnieuw 't adres: „juffrouw Louise, 't liet geen twijfel, 't stond er duidelijk. De inhoud van 't briefje was er een als die uit haar droomen, alleen in minder salon achtige, bloemrijke termen. Wat ze ervan begreep was dat ze Werd uitgenoodigd, om elf uur, na afloop, te komen voor 't groentewinkeltje aan den overkant, waai de schrijver graag nader kennis met haar zou willen maken. 't Briefje was niet onderteekend. Terwijl zij zich, over al haar leden bevend, koortsachtig verder aan kleedde, verdiepte zij zich erin wie de schrijver zou zijn, hoe hij er uit zou zien. Zou het die oude heer zijn, die zoo met zijn stok had zitten beuken? Dat was wel een nette man. Maar liever had ze toch een jeugdiger bewonderaar. Toen de kelner weer voorbijkwam, riep ze hem, vroeg hoe die mijnheer eruit zag die hem het briefje gegeven had. 't Was die oude heer van de voor ste rij. Nu, zij zou gaan. 't Was het begin; later zou-ze er wel betere krijgen. En, misschien, wie weet, oude men sehen zijn soms veel aardiger en hartelijker dan 'n hoop jonge. Toen ze naar buiten kwam, na eerst tien keer in de halfdonkere zaal in den gebast-sten spiegel gekeken te hebben, stond hij al te wachten met zijn rug naar haar toe. Zachtjes sloop ze nader, en toen, opeens met haai- aardigste stem: „Dag mijnheer!" Hij keerde zich plotseling om. Zwijgend bekeek hij haar van 't hoofd tot de voeten, een blik die als een eeuwigheid duurde, en die alles in haar ijzig deed ver killen alsof er een sneeuwbui door haar heenwoei. Ein delijk vroeg hij, bits: „Ben jij Louise?" „Ja, mijnheer." „Nu, dan mót ik je zuster hebben." En meteen draaide hij haar weer den rag toe. Zij wankelde een oogenblik. Ze had een gevoel of ze in elkaar zou zakken. Maar met al haar wilskracht en trots herstelde ze zich - ging kijken of haar vriendin er nog was.

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 6